Sjamir steunt plannen Peres 30 ETA wilde minister vermoorden Dominees willen met ANC gaan praten JAAR VAST Verdeeldheid in Likoed over vrede Exotisch restaurant biedt zicht op Franse kernproef 'In nood zet Bouterse Paramaribo onder water' Weinberger: SS'25 komt er aan Marcos legt politie optreden aan banden HYPOTHEEK RENTE WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LUXEMBURG/TEL AVIV - De Israëlische vice-premier en tevens minister van buiten landse zaken Sjamir steunt het vredesinitiatief van premier Peres. Hij verklaarde gisteren in Luxemburg dat binnen de regering in elk geval op dit moment nog overeenstemming bestaat over het voorstel van premier Peres om met Jordanië te gaan praten. In Sjamirs eigen partij, de Likoed, bestaat echter grote verdeeldheid. PARIJS/MURUROA (AP/Rtr) - Frankrijk zal morgen op het atol Mururoa in de Stille Oceaan een kernproef houden. Dat is uit goed geïnformeerde bron vernomen. De proef zal worden bijgewoond door minister van defensie Paul Quiles, parlementariërs van verschillende partijen en ongeveer 10 journalis ten, onder wie een Brit. Het is voor het eerst dat dat gebeurt. Een officiële aankondiging van de proefis er niet geweest, maar de informant zei dat de proef morgen ochtend (Europese tijd) zal worden gehouden en dat 's avonds in Parijs een officiële mededeling zal vol gen. De journalisten hebben moe- ten beloven van tevoren niets over de proef openbaar te maken. Ook mogen zy geen verhalen en foto's verzenden zonder toestemming van het ministerie van defensie. Niet alleen journalisten kunnen van de proef getuige zijn, ook de bezoekers van een tussen wuiven de palmen gelegen restaurant dat zich bevindt aan de rand van een schitterend blauwe lagune op Mu ruroa, kunnen de explosie zien. De voorbereidingen voor een test beginnen met het boren van een put van twee meter doorsnee in de basaltrots van een slapende vulkaan onder de lagune. Een cy linder met de kernbom en uiterst gevoelige meetapparatuur wordt op de bodem gebracht en daama bedekt met lagen beton. In minder dan éénduizendste deel van een se conde vernietigt de bom alle in strumenten, maar deze hebben in die tijd hun informatie toch al door weten te geven aan automatische registratie-apparatuur op een schip dat in de lagune ligt. Binnen één- tiende seconde maakt de explosie duizenden tonnen lava tot een glas achtige substantie, die 95 procent van de vrijgekomen radio-activiteit absobeert. Enkele seconden later stolt de lava en zakt ineen, terwijl de enorme hitte en druk afnemen. Zo wordt de laatste radio-activiteit opgesloten in de explosie-ruimte. Het laatste effect is een seismische schokgolf met een kracht van één- honderdste deel van de explosie. Sjamir gaf toe dat er op dit punt PLO zitting hebben. Premier Peres praten met de PLO. De EG heeft geen algehele overeenstemming in heeft verklaard wel bereid te zijn te daar steeds op aangedrongen. „De Israël is. „Er zijn natuurlijk wel praten met 'Palestijnen die geweld houding van de EG is inderdaad verschillen in visie, maar die zullen tegen Israël afwijzen', maar vol- anders. Maar ik denk dat dat komt later wel blijken als de werkelijke gens Sjamir kunnen dat nooit omdat wij in het Midden-Oosten le- onderhandelingen plaats hebben. PLO'ers zijn. Voor het moment is dat niet zo be langrijk". met Israël. De PLO is een terroris- onze vrienden door Taco Slagter en Hans de Bruijn Sjamir zei op een persconferen tie na afloop EG-ministers van buitenlandse za ken, nooit te willen onderhandelen met een Jordaanse delegatie i ook vertegenwoordigers van de groot meningsverschil bestaat over NEW YORK (ANP) - De Suri- tegenwicht tegen de rede van Bou- naamse leider Desi Bouterse heeft terse voor de Algemene Vergade- 1 direct contact hebben met „De PLO is principieel, ideolo- alle groeperingen daar. Wij weten gisch en filosofisch tegen vrede het daardoor beter. Wij proberen met Israël. De PLO is een terroris- onze vrienden in Europa ervan te tische organisatie die van plan is overtuigen dat onze positie realis- haar terroristische activiteiten nog tisch is. Ik hoop dat eens de dag verder uit te breiden", aldus Sja- komt dat de Gemeenschap ons be- mir. Volgens de minister staat vast ter zal begrijpen", dat de PLO achter de kaping van de Achille Lauro zat, „net zo goed RllZie Likoed als zij staat achter alle terroristi- T., - - Het rechtse Likoedblok in Is- raëls regering van nationale een heid is in twee kampen verdeeld over de inhoud van de vredesplan nen van Peres. Vice-premier David Levy en minister van handel Sja- ron schreeuwen om het hardst dat Peres in diens toezeggingen voor een vredesconferentie van het re geerakkoord is afgeweken. Behal ve Sjamir, vindt ook minister Mos je Ahrens, dat Peres niet buiten z'n boekje is gegaan. Hoewel Levy en Sjaron proberen een crisisstem- overleg met EUSFSS£T Sjamir gaf toe dat tussen de Eu ropese Gemeenschap en Israël SOFIA - In de Bulgaarse hoofdstad Sofia houden de landen van het Warschau-pact een conferentie over de - aanstaande top-ontmoeting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. De Soxvjet-Unie is met een ming te kweken, ïs^daar binnen de zware delegatie in Sofia vertegenwoordigd. Op de foto partijleider Gorbatsjov (midden), naast hem president voorbereidingen getroffen geval staatsgreep ring van de Verenigde Naties, of militaire "Bouterse is niet de vertegenwoor- Suriname, Parama- diger van het Surinaamse volk", al- ribo onder water te laten lopen dus het parlementslid Sahidi Ra- sam. "Bouterse vertegenwoordigt niet meer dan duizend Surinamers. Wy zijn de werkelijke vertegen- door de Afobaka-dam op te blazen Dat hebben leden van de bevrij- dingsraad voor Suriname gisteren woordigers van het Surinaamse meegedeeld op een persconferen- volk", aldus de bevrijdingsraad. tie in New York. Een woordvoerder van de Suri- Volgens Rehwatpersad Ghiraw, naamse regeringsvoorlichtings- een deserteur uit de Echobrigade - dienst RVD noemde de beschuldi- de commando-eenheid van Bou- gingen van de bevrijdingsraad "om terse - zal de Surinaamse bevelheb- te lachen". Hij kondigde aan dat ber in geval van onraad van de ver- Bouterse later deze week in New warring gebruik willen maken om York een persconferentie geeft, in een boot te ontsnappen. Bij de overstromingen die zullen ont- Bouterse maakte gisteren in zijn staan als gevolg van het opblazen re<ie voor de Algemene Vergade- van de dam zal volgens vakbonds- ring overigens geen verdere demo- leider R. Hoos 75 procent van Para- cratiseringsmaatregelen bekend, maribo overstroomd worden door metershoge golven en zullen zeker Anders dan vong jaar viel hy Ne- 35.000 mensen om het leven ko- derland met rechtstreeks aan. "Wij men betreuren iedere schending "Bouterse heeft de commando's van de Echo-compagnie gaten in de Afobakadam laten boren", zegt Hoos op grond van de informatie van Ghiraw. "In die gaten wordt dynamiet gelegd. Op het moment dat er eventueel een militaire inva sie in Suriname zal plaats hebben is Bouterse veilig en droog op zijn boot en krijgen de mensen van de Echo-compagnie opdracht de dam op te blazen. Zij zijn er op getraind dat het plan twintig minuten na het w bevel kan worden uitgevoerd".De om stappen tot democratisering persconferentie werd gegeven als aan te kondigen. i verdrag dat vrijwillig is aange gaan, in het bijzonder als dat ge daan wordt als middel van econo mische dwang, en wij spreken uit ervaring", aldus Bouterse. Het was de enige maal dat Bou terse de problematische betrekkin gen tussen Suriname en Nederland aanroerde. Westerse diplomaten noemden zijn toespraak "gema tigd". Zij wezen er echter op dat Bouterse de kans niet van deze ge legenheid gebruik heeft gemaakt Likoed op dit moment weinig i In het koor van tegenstanders van de voorstellen gaat David Levy voorop. Ook de als gematigd be kend staande Likoed-minister van financiën Moda'i fulmineerde de afgelopen 24 uur fel tegen de uit spraken van Peres. Hij dreigde de bevroren fondsen voor nederzet tingen op de bezette westelijke Jordaanoever weer beschikbaar te stellen. Daarmee gaf Moda'i aan, dat een territoriaal compromis met Jordanië en de Palestijnen hem te ver gaan. Overeenkomtig de ideo logie van de Likoed dat „Judea en Samaria" een overbrekelijk deel vormen met „Eretz Israel" (het land van Israel). De veel gunstiger reacties vooor Peres van de zijde van Sjamir en Ahrens betekenen niet dat zij van hun geloof zijn gevallen, maar heb ben louter een pragmatische en tactische politieke betekenis. Met name Sjamir wil hoe dan ook over een jaar het premierschap van Pe res overnemen, zoals in het regeer akkoord is afgesproken. Zou de Li koed voor die tijd breken dan is de kans groot dat de Arbeiderspartij van Peres na vervroegde verkiezin gen als grote overwinnaar uit de bus komt. Sjamir is slim genoeg om te voorzien dat binnen een jaar de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook nog niet voor vrede is teruggegeven en rekent erop dat als hij het premierschap over neemt, de door Peres uitgezette koers gemakkelijker kan worden gewijzigd. Gromyko en minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken). "Moskou kan niet winnen in Afghanistan" WASHINGTON (UPI/Rtr) - De Pa kistaanse president Zia Ul-Haq heeft gezegd dat "Moskou op een dag zal inzien dat het de militaire strijd niet kan winnen". Sinds de Russische intocht in Afghanistan, in december 1979, zijn volgens Zia in de gevechten met islamitische verzetsstrijders ongeveer 70.000 Russische en Afghaanse militai ren, gesneuveld, gewond of ziek geworden. De Amerikaanse inlichtingen diensten schatten de Sowjet-verlie- zen op 9000 doden en 16.000 ge wonden. Daarbij zyn recente acties van de Sowjet-strijdkrachten niet meegeteld. Volgens Zia zijn er geen betrouwbare cijfers voor de verliezen aan de kant van de rebel len. De Pakistaanse dictator meent dat Sowjet-leider Gorbatsjov de militairen de vrije teugel laat "bij hun pogingen Afghanistan te vero veren". Maar tegelijkertijd is hij zich bewust van het gezichtsverlies dat de Sowjet-Unie in de wereld heeft geleden door de invasie. "Op een dag zal de Sowjet-Unie tot de slotsom komen dat er geen militai re oplossing is", aldus Zia. Buitenland kort Smaad Waiesa In Gdansk is een geding aange spannen tegen Lech Walesa, de lei der van het verboden Poolse vrije vakverbond Solidariteit. Diverse kiescomités hebben hem aange klaagd wegens belediging, zei woordvoerder Jerzy Urban van de Poolse regering. De cijfers die Wa- Nyerere in 't zonnetje ARUSHA (Rtr) - De Tanza- niaanse president Julius Nye rere, die binnenkort aftreedt, heeft er bij zijn landgenoten op aan gedrongen te stoppen met het geven van afscheidsca deaus. Op een grote bijeen komst in Arusha zei hij gisteren dat hij niet weet waar hij de ca deaus van de bewoners in deze stad moet laten. Aangeboden werden hem een jeep, een trak- tor, vee, zaden en 2,7 mihoen shilling (ongeveer 800.00 gul den). De 63-jarige Nyerere, die het arme Tanzania vanaf 1961 heeft bestuurd, staat bekend om zijn soberheid. Hij treedt deze maand af en wordt dan opge volgd door vice-president Ali Hassan Mwinyi. Nyerere is ver moedelijk één van de minst welvarende ex-staatshoofden ter wereld zijn. Zijn voornaam ste bezittingen bestaan uit een klein huis in het dorp waar hij woont. Hij bezit geen land of onderneming en houdt er zelfs geen auto op na. Zijn maandin komen bedraagt 4.000 shilling (circa 670 gulden) en is daar mee ongeveer driehonderd gul den lager dan het salaris van een minister. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van defensie Cas par Weinberger heeft officieel be vestigd dat de Sowjet-Unie bezig is met de installatie van een nieuwe intercontinentale raket, de SS-25. Volgens Weinberger betekent dit een schending van het Salt-II ver drag. Weinberger deed zijn uitlating in een toespraak voor het Centrum voor Ethiek en Openbaar Bestuur, een conservatief studiecentrum in Washington. De SS-25 is volgens Weinberger een uiterst mobiele ra ket, die over de weg vervoerd kan worden, en kan worden opgesteld afgeschoten uit speciale lood- cratische landen langzaam afta- sen met een schuifdak. Weinberger liet zich in zijn toe spraak overigens ook uiterst scep tisch uit over de resultaten die kunnen worden bereikt met ont- wapeningsoverleg. Volgens de Amerikaanse bewindsman maakt de recente geschiedenis duidelijk dat wapenbeheersing 'geen dave rend succes is.' Uiterst kritisch was Weinberger kelt. Eerlijk gezegd kan ik ook niet inzien waarom het moreel juist is om de Sowjets een defensief ruim te-schild te laten ontwikkelen en zelf niets te doen,' aldus Weinber ger. Volgens hem is de ontwikkeling van een ruimte-schild niet strijdig met het streven van president Rea- Igan om aan de onderhandelingsta- MANILLA (UPI/Rtr.) - De Filip pijnse politie mag geen vuurwa pens meer dragen bij betogingen tegen de regering. Agenten moeten op afstand van betogers blijven en in volledig uniform zijn met naam plaatjes. Een wet daartoe heeft president Marcos van de Filippijnen gisteren ondertekend in een uitzending MADRID - De Baskische terreur organisatie ETA had plannen in een vergevorderd stadium om de door Gerrit-Jan Hoek licht, toen de politie het afgelopen weekend het ETA-commando 'Oker' in Guipuzcoa oprolde. In to taal werden tien mensen gearres teerd op verdenking direct of indi rect bij de acties van het ETA-com mando betrokken te zijn geweest. De drie leden van het commando Spaanse minister van binnenland se zaken, Jose Barrionuevo, met worden verantwoordelijk gesteld w.geweld uit de weg te ruimen. De voor de moord op drie mensen in lesa gaf over de opkomst bij de al- geplande aanslag kwam aan het de afgelopen twee jaar, de brand stichting in een olijfoliefabriek en plan wordt beraamd om Barrio- een vijftigtal gewapende overval- nuevo te liquideren, len. De ETA had minister Barrio- In radicaal-nationalistische gele- nuevo willen vermoorden tijdens deren is Barrionuevo weinig ge- een van zijn talrijke bezoeken aan liefd vanwege zijn onvoorwaarde- Baskenland. De Spaanse minister lijke steun aan de Guardia Civil, van binnenlandse zaken pleegt Ook wordt hem in deze kringen steevast acte de présence te geven verweten oogluikend gewelddadi- wanneer een politieagent of Guar- ge represailleacties van het anti dia Civil wordt doodgeschoten, terreurcommando GAL te gedo- Het is de tweede keer, dat er een gen. ook over de redering, dat wapenbe- fel in Genève 'werkelijke, billijke heersingsoverleg uit moreel oog- en controleerbare' vermindering punt te verkiezen zou zijn boven de van wapens te bereiken. afschrikkings-strategie. Het is voor het eerst dat het Pen tagon openlijk spreekt over de aan wezigheid van de Russische SS-24 en SS-25 raketten, waarover in de Amerikaanse media allang wordt gespeculeerd. Minister Weinberger verstrekte over de SS-25 overigens geen bijzonderheden wat betreft plaats of aantal van de nieuwe ra ketten. De Sovjet-Unie heeft steeds gezegd dat het opstellen van de SS-25 volgens het Salt-II ver drag wel is toegestaan, omdat het voor de televisie. De wet schrijft slechts zou gaan om een nieuwe ook voor in welke gevallen traan- versie van een ouder type raket, de gas of andere middelen mogen SS-13. worden gebruikt, als geweld uit breekt. Marcos ondertekende de wet voor de tv nadat er maandag een dode en 28 gewonden vielen, toen de politie het vuur opende op een menigte van drieduizend betogers. Dit gebeurde toen de menigte na een vreedzame demonstratie voor de Amerikaanse ambassade optrok naar het presidentiële paleis. Marcos heeft een onderzoek ge last naar het bloedige incident. Gisteren vielen in het midden van de Filippijnen drie doden, onder wie twee soldaten, als gevolg van een botsing tussen stakende boe ren en het leger. Volgens het Filip pijnse persbureau schoten com munistische opstandelingen in de provincie Iloilo in twee gevallen op soldaten. Twee kwamen om even als één man, die werd aangeduid als guerrillastrijder. ADVERTENTIE gemene verkiezingen waren lager dan de officiële. De comités voelen zich van vervalsing beticht. Deense taximoord De politie van Kopenhagen heeft een 30-jarige man aangehouden op verdenking van moord op een taxi chauffeur. De taxichauffeur werd zaterdagochtend dood aangetrof fen in zijn auto, enkele uren nadat JOHANNESBURG - De Zuidafri- een man in een anoniem telefoon- kaanse politie heeft gisteren ty- gesprek met het taxibedrijf gemeld <fens onlusten opnieuw twee per- Acht doden in Zuid-Afrika, weer UDF-leider aangehouden had dat de 'Groene Jassen', c ïul- doodgeschoten. Hiermee trarechtse jeugdgroep, taxichauf- kwam het aantal slachtoffers feu'rs en politiemensen om het le- de laatste 24 uur op acht. Volgens ven zouden brengen, tenzij zij tele- doktoren in de beruchte krotten- visiezendtijd kregen om de uitzet- wijk Crossroads op tien kilometer ting van vluchtelingen en buiten- van Kaapstad, was een van de twee landse werknemers te eisen. slachtoffers om het leven gekomen door schoten in de rug. door Argentijnse junta Het proces in Buenos Aires te gen de negen Argentijnse ex-junta- DijiiH Hp Wit leden die terecht staan wegens gro- ve schendingen rechten is opes spraak van de rechtbank. Deze wordt begin december verwacht. Islam/seks De andere zes slachtoffers waren S" reeds maandagavond gevallen, waarvan drie eveneens door poli tiekogels in de wijken rond Kaap stad. Twee andere personen wer den elders in het land door radicale Een islamitische priester die een zwarte jongeren in brand gestoken de zesde werd gestenigd in d§ Johannesburg, bekend geworden, dat bestseller heeft geschreven seksueel gedrag voor islamitische buurt gelovigen is vrijgesproken van de Ook aanklacht dat hij het sociale leven Trevor Manuel, een van de weinige in Turkije zou willen onderwerpen UDF-leiders die zich nog op vrije aan mohammedaanse principes. In voeten bevonden, gisteren is gear- vroeg reeds vielen by Crossroads, 'Het seksuele leven volgens de is- resteerd op grond van de interne kwam het tot nieuwe brandstich- lam' schreef imam Ali Riza Demir- veiligheidswet. Manuel had zich de can 700 pagina's vol over de juiste afgelopen maanden schuilgehou- ring veroordeelde Manuel presi dent Botha voor diens falende poli tiek: „De 'boeren' kunnen wel doorgaan met het doodschieten van onze kinderen, maar voor elke dode staan er tientallen anderen gereed om hun plaats in te ne men", aldus Manuel zaterdag. Met de arrestatie van Manuel is de laatste van de oprichters van het Verenigd Democratisch Front (UDF) nu in handen van de Zuid- afrikaanse justitie gekomen. Sinds maandag staan 16 van hen, waar onder de vice- voorzitters van het UDF, Archie Gumede en Albertina Sisulu, in Pietermaritzburg terecht op beschuldiging van hoogverr- raad. En in Pretoria wacht een soortgelijk proces tegen nog eens 22 UDF-leiders. Verder zitten er zo'n 2000 UDF-kaderleden in Zuid- afrikaanse gevangenissen vanwege de noodtoestandwetgeving. Ook gisteren was het weer zeer onrustig rond Kaapstad. Afgezien de twee doden die 's ochtends tingen en demonstraties op de kleurlingenuniversiteit wijze van het kiezen van de part- den, kwam zaterdag in de West Kaap. De politie en het leger -pres- openbaarheid bij de begrafenis sek- drie slachtoffers van eerder poli- zetten hierbij hun nieuwste mate riaal in, een helikopter en een wa- suele zondes volgens islamitische tiegweld in de Kaapse kleurlingen- terkanon. Opvallend aan het laat- regels. wyk Athlone. Tijdens zijn redevoe- ste was overigens het gebruik van Dominee Smith: doorzetten (foto GPO) een kleurmiddel door het water. Hoewel het kleurmiddel geen di recte vlekken achterliet op de kle ding van de studenten, moet niet worden uitgesloten dat de politie in de toekomst wel degelijk ge bruik zal gaan maken van kleurstof die wel sporen achterlaat. Dat ver gemakkelijkt later waarschijnlijk de arrestaties van jongeren die aan verboden demonstraties hebben deelgenomen. ANC Zeven dominees van de Neder duitse Gereformeerde Kerk (NGK) en enige zusterkerken onder lei ding van de' dissidente blanke theoloog Nico Smith heeft gisteren aangekondigd naar Zambia te wil len afreizen. Men wil in Zambia een ontmoeting hebben met verte genwoordigers van het African Na tional Congress (ANC), de in Zuid- Afrika verboden verzetsorganisa tie. „Wij weten dat de regering mis schien zal proberen om ons te ver hinderen om naar Zambia af te rei zen, maar we zullen toch doorzet ten", verklaarde Smith desge vraagd. Dominee Smith was zes tien jaar lang professor aan de theologische faculteit van de Uni versiteit van Stellenbosch, het tens» de blanke Afrikaners by Kaapstad. Tweeënhalf jaar geleden besloot hij zijn ontslag te nemen, omdat hij het niet langer met zijn geweten in overeenstemming kon brengen om de apartheid met de bijbel in de hand te verdedigen. Hy ging naar Pretoria om in de zwarte woonwij ken rond deze Afrikanerstad pasto raal werk te verrichten. Ruim een jaar geleden vroeg hij toestemming aan de regering om te mogen verhuizen naar de zwarte woonwijk Mamelodi, bij Pretoria, en sinds kort heeft hij die toestem ming gekregen, ondanks het feit dat in Zuid-Afrika de Group Area Act het wonen van verschillende rassen in een en dezelfde woon wijk verbiedt. De afgelopen maanden reisden reeds vertegenwoordigers van het blanke zakenleven en de leidende politici van de oppositionele blan ke Progressieve Federale Partij naar Zambia om die reden af. Vori ge week kondigden ook een achttal blanke studenten van de Universi teit van Stellenbosch aan naar Zambia te willen gaan om met de jeugdliga van het ANC van gedach ten te gaan wisselen. Maar Botha, die kanselier van de Universiteit van Stellenbosch is, greep hierbij persoonlijk in en trok de paspoor ten van de studenten in. „Wy willen uit de eerste hand een indruk hebben van de verschil lende visies van het ANC. Ook al kunnen wy geen oplossing aandra gen voor de problemen van dit land, in ieder geval kunnen we pro beren om de verschillende ge zichtspunten met elkaar te verzoe nen". Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als voor bestaande huizen. Informatie bij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, (070) 6508 00 of via de coupon. :~i Stuur mij informatie over de 30 Jaar RenteVast j Hypotheek. Plaats: j Postcode: I II j Telefoon: C oupon in gesloten envelop j zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag I I Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7