Voormalig sportveld geen parkeerterrein Tegen natuur is niet te vechten Voor herstel kerk toch kwart miljoen Wijziging in plan Raadsherenbuurt Poging tot oplichting: drie maanden cel in Actievoerende vrouwen aangehouden Marekerk opgeknapt Vragen over tarief stads verwarming ONDER D/\K Ons Doel kampt met tegenslagen bij vele bouwplannen PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 LEIDEN - De aanleg van een parkeerterrein op het voormalige sportveld van de korfbalvereniging Per- nix in het sportpark Leidse Hout is van de baan. Het parkeerterrein, voor circa tach tig auto's, was opgenomen in het ontwerp-bestemmingsplan voor de Raadsherenbuurt en zou, volgens de gemeente, een oplossing bieden voor de parkeeroverlast in de Raadsherenbuurt tijdens grote sportevenementen. Het voorne men van de gemeente oogstte evénwel een storm van kritiek. Buurtbewoners menen dat de aan leg van het parkeerterrein het aan zien van de groene Leidse Hout zou bederven en vrezen dat rond de in- en uitrit van het terrein aan de Houtlaan gevaarlijke verkeers situaties zouden ontstaan. Het college van burgemeester, dat de bezwaren aanvankelijk van de hand wees, is thans gezwicht voor de buurt en voor een meerder heid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. Die commissie is er, zo bleek eer der deze maand, ook niet van over tuigd dat de aanleg van het par keerterrein de enige oplossing is voor het opheffen van de parkeer- chaos in de wijk. Het laten vallen van het plan voor de aanleg van een parkeerter rein in het sportpark betekent dat de verkeersproblemen in de Raadsherenbuurt niet zullen wor den opgelost, erkent een woord voerder van de gemeente. De alter natieven die volgens omwonenden voorhanden zijn, zoals het parkeer terrein van de christelijke scholen gemeenschap Visser 't Hooft en het terrein in de Kikkerpolder, zul len volgens de gemeente geen uit komst bieden, omdat ze feitelijk al beschikbaar waren voor parkeren. Gezien de grote loopafstand tussen deze parkeerterreinen en het sport park lijken ze geen reëel alternatief te bieden. Plein De gemeente zal het 'plein' op de hoek van de Paulus Buystraat/An- thony Duycklaan zodanig herin- richten dat ter plaatse enige par keerplaatsen ontstaan maar dat zullen er toch minder zijn dan wan neer in de huidige situatie 'wild' geparkeerd wordt. De gemeente raad zal in de raadsvergadering van 28 oktober nog over de Raads herenbuurt spreken en het bestem mingsplan vaststellen. LEIDEN - Voor de restauratie van de Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt willen burgemeester en wethouders van Leiden, ondanks het verzet van verschillende raads leden, toch 250.000 gulden subsidie toekennen. Bij de verlening van de subsidie willen B en W uitdrukke lijk bedingen dat, by overschrij ding van de kosten, geen aanvul lende gemeentelijke subsidie wordt gegeven. Een voorstel van deze stekking komt morgenavond aan de orde in de raadscommissie voor financiën. Een soortgelijk voorstel stuitte eerder in deze com missie op verzet van WD, CDA en PSP/PPR. De raadsleden van deze partijen vonden de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten te groot, te meer daar de kerkeige- naar Stichting Johan Maasbach Wereld Zending het gebouw voor één gulden heeft mogen kopen van de gemeente. PvdA-wethouder Bordewijk concludeerde toen dat de tekst van de volledige subsidiebeschikking nodig was, voordat de commissie leden een oordeel kunnen-geven. Volgens de huidige plannen kost de restauratie van de zeventiende eeuwse Bethlehemskerk 1.335.895 gulden. Maasbach betaalt zelf ruim vier ton, het rijk bijna zeven ton er de gemeente de rest. Volgens wet houder Bordewijk is een verlaging van de gemeentelijke subsidie niet zo slim, omdat Maasbach anders afziet van de restauratie en Leiden daardoor de restauratie van monument (en de bijbehorende rijkssubsidie) zou mislopen. Overi gens bleek vorige keer dat de com missieleden aan dit argument niet zo veel waarde hechten. LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht drie Leidse vrouwen aan gehouden die in de IJsselmeerlaan (Merenwijk) druk doende waren met het hakken en snoeien van groen tussen de rijbaan en het fietspad. De vrouwen droegen spandoe ken bij zich met teksten als: "Me renwijk vrouwvriendelijk", "Wij willen laag groen" en "Wij nemen de schaar in plaats van de benen". Toen de politie ter plekke kwam stoven de vrouwen weg. Drie van hen, 31, 43 en 49 jaar oud, werden later aangehouden. De spandoe ken, een zaag en een snoeimes zijn in beslag genomen. De drie vrou wen zijn in de loop van de dag ge hoord en daarna heengezonden. Hen zal vernieling ten laste worden gelegd. De schade was vanmorgen nog niet bekend. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter mevrouw mr. Ko ningsveld heeft gisteren een 38-ja- rige Leidenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk voor diens po ging een verzekeringsmaatschap pij op te lichten voor 65.000 gulden. De man heeft in november 1983 bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zijn Mercedes terwijl hij wist dat het voertuig op dat mo ment klaar stond in de Rotterdam se haven om verscheept te worden naar Ghana, aldus de officier van justitie. Als de maatschappij geen lucht van de zaak had gekregen, zou de man naast de verzekeringspennin gen samen met zijn twee handlan gers aan de verkoop van de auto nog eens 75.000 gulden hebben overgehouden. Het vonnis van de rechter is conform de eis van de of ficier van justitie. De Leidenaar ontkende tijdens de rechtszitting twee weken gele den ook maar iets van de verzeke ringsfraude te hebben geweten. Hij had zijn auto aan een vriend uitge leend en had te goeder trouw bij de politie aangifte gedaan toen deze hem had verteld dat de wagen in Den Haag was gestolen. De Leide naar gaf echter wel toe dat hij een paar weken hierna door zijn vriend en diens maat volledig op de hoog te was gesteld van de ware gang van zaken- Hij heeft die maatvervolgens 8000 gulden betaald om de inmid dels in Ivoorkust belande auto weer terug te krijgen. In totaal heeft het terug krijgen van de Mer cedes hem 20.000 gulden gekost, zo vertelde de Leidenaar de politie rechter. KETTING - Een twintigjarig meis je is vannacht door een onbekende met een ketting op het hoofd gesla gen. Het meisje reed op haar fiets over het fietspad van de Churchill- laan toen zij ter hbogte van de Klik- spaanweg werd ingehaald door een bromfietser die haar met een ket ting sloeg. De bromfietsbestuurder reed daarna door. Het meisje moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. DIEFSTAL - Uit een winkel aan de Breestraat zijn, in de nacht van maandag op dinsdag, een twintig tal brilmonturen gestolen. De da ders konden hun slag slaan door twee winkelruiten met een bak steen te vernielen. De waarde van de brilmonturen wordt geschat op zesduizend gulden. LEIDEN - De gerestaureerde Ma rekerk in Leiden wordt zondag 3 november officieel door het be stuur van de hervormde gemeente Leiden overgedragen aan de her vormde wijkgemeente Marewijk. Ter gelegenheid van de overdracht wordt die zondag een speciale kerkdienst gehouden. Deze begint om 10.00 uur. De Marekerk is vori ge week opgeleverd door de aann.e- mer. De opknapbeurt heeft ruim een miljoen gulden gekost. Het grootste deel daarvan is betaald door Momumentenzorg. De kerk heeft al eens eerder een restauratie ondergaan. Dat gebeur de tussen 1961 en 1964. Dat werk was voornamelijk gericht op het herstel van de koepel op de kerk. Echter, ook de muren van de kerk vertoonden door de druk van de koepel flinke scheuren. Aan die mankementen is destijds weinig Tijdens de laatste opknapbeurt is het pleisterwerk verwijderd van de muren en is er een dun gaas op bevestigd. Daarover is een nieuwe pleisterlaag aangebracht waardoor de scheuren aan het zicht zijn ont trokken. Als de scheuren nu nog blijven 'doorwerken', wordt de grootste spanning opgevangen door het gaas. Tijdens de renovatie, die vorig jaar is begonnen, is ook aandacht besteed aan de buitengevel. Alle slechte stenen zijn vervangen. Bo vendien is de zandstenen siergevel hersteld. Behalve dit, is de loodbe- dekking en het zinkwerk van de kerk opgeknapt en is de elektri sche bedrading vernieuwd. P. Har- teveld, voorzitter van de commis sie van beheer van de Marekerk, verwacht dat de kerk voorlopig weer 60 tot 80 jaar mee kan. (foto Wim Dijkman) Minimumloon De Jongerenbeweging houdt vanavond een informatie avond over het plan van de re gering om de minimum-jeugd lonen voor 15-, 16-en 17-jarigen af te schaffen. De Jongerenbe weging vindt dit plan on rechtvaardig en vreest dat als hiermee wordt ingestemd later ook de minimumlonen voor mensen ouder dan 18 jaar wor den* afgeschaft. De informatie bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het. pand van de Jongerenbewe ging aan de Koppenhinksteeg 2 (tussen de Hooglandse Kerk- gracht en de Kaasmarkt). Ouderenraad Om tot de oprichting van een Wijk Ouderen Raad (WOR) in Leiden Zuid-West te komen, wordt morgenochtend om tien uur in het Dienstencentrum/Ge zondheidscentrum aan het be vrijdingsplein 60 een informa tiebijeenkomst gegeven. Wijk Ouderen Raden proberen de be langen, op onder meer het ge bied. van de huisvesting en het verkeer, te behartigen van de oudere wijkbewoners, in sa menwerking met de Dienstén- centra. LEIDEN - De fracties van de PPR, PSP en de Socialiese Partij hebben vragen gesteld aan het college van B W over de stadsverwarming in de Stevenshof. De drie partijen willen duidelijkheid over de vraag of de bewoners van de Stevenshof inderdaad teveel betalen aan deze vorm van energievoorziening. Volgens de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen zouden de bewoners maandelijks ten min ste vijftig gulden te duur zijn uit geweest. De PPR en PSP stellen voor een gezamenlijke vergadering van de raadscommiSies volkshuisvesting en financiën over deze zaak te be leggen. De drie partijen stellen zich op het standpunt dat de kosten van I stadsverwarming niet hoger mo gen uitvallen dan bij een normale aansluiting op gas. De SP heeft een aantal vragen opgesteld voor de raadsvergade ring van volgende week maandag. Deze partij stelt voor om het colle ge van B W te vragen het initia tief te nemen tot bemiddeling, waarbij betrokken moeten wor den: de huurders, eigenaar-bewo ners, Energie Bedrijf Rijnland (EBR) en de Federatie van Woning bouwverenigingen. Het liefst on der aanvoerderschap van de wet houder van volkshuisvesting, Tes- selaar, omdat de wethouders Fase en Bordewijk lid zijn van het dage lijks bestuur van het EBR en dus partij zijn, aldus de SP. door Raymond Peil De grootste Leidse woningbouwvereniging, voordat de fusie haar beslag krijgt, is Ons Doel. Een blik in de geschiedenis van deze vereniging, die aanvankelijk op christelijke grondbeginselen wordt opgericht, leert dat het pad van deze club niet over rozen is gegaan. Wel wordt het werk ten behoeve van de volkshuisvesting 'tot heil van een betere gezondheid, verhoogde levenskracht, een hoger beschavingspeil en geluk van de Leidse bevolking in het al gemeen en die van de arbeidersklasse in het bijzonder' met verve ter hand genomen. Twee weken na de oprichting is Ons Doel in een bar tempo uit de startblokken geschoten. "Reeds op 13 september 1918 werd door het toenmalige bestuur in samenwerking met de architect Fontein naar bouwgronden uitgezien en de aandacht gevestigd op gronden van Zuiderzicht, Rodenburgerpolder, Rijnkade, Zijlsingel, De Waard, Julianastraat en de Herenstraat, nabij de toentertijd aldaar geplaatste soldatenbarakken", wordt trots gemeld. Ons Doel is op 28 augustus 1918 opgericht, door leden van de Christelijke Nationale Werk mansbond zo meldt het blad 'Volkshuisvesting van de federa- /tie van woningbouwverenigin gen in 1948, onder leiding van voorzitter P. de Koning. In de statuten wordt het werkgebied, wellicht wat optimistisch, be paald tot Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Valkenburg, Voor schoten, Warmond en Zoeter- woude. De vereniging verkoopt aandelen, met een rendement van drie procent, om aan het be nodigde eigen kapitaal te komen. Het eerste bouwplan van vijf tig eengezinswoningen aan de Kanaalstraat wordt in 1922 opge- lever,d. Woningen aan de Lelie straat, Lindestraat en Pioen- straat volgen in juli 1925. Deze plannen worden later uitgebreid en gevolgd door woningbouw aan de Pieter de la Courtstraat en Dozystraat in 1936. In totaal kregen burgemeester en wethouders 13 bouwplannen met 1172 woningen op hun bu reau. Tot stand kwamen er 6 met 399 woningen in de eerste 18 jaar van het bestaan. "Hieruit kan de grote werklust en ijver van de be stuurders terdege worden afge leid", wordt geconstateerd. Te meer daar 'de totstandkoming van deze woningen gepaard ging met zeer veel moeilijkheden be treffende bouwgrond, bouwkos ten en woningtype. Dure mate rialen en bouwkosten drukken het woningtype, zelfs zo dat de regering in 1924 de bouwkosten voor etagewoningen bepaalt op 2400 gulden". Bovendien is de medewerking van de gemeente niet om over naar huis te schrijven. "Het plan tot uitbreiding aan de Kanaal straat was een stormloop op de veste van de autoriteiten, die ons in den beginne wellicht ongaar ne zagen verschijnen. We gelo ven echter dat het bestuur lang zamerhand enig vertrouwen be gint te herwinnen, immers de ge meente wijst ons bouwgrond toe", schrijft het bestuur jaarverslag over 1924. Onderscheid Dat Ons Doel zich daarmee duidelijk onderscheidt van de andere Leidse woningbouwver enigingen in die tijd is misschien al te sterk uitgedrukt. Feit blijft wel dat in de jaarverslagen en be- stuursnotulen veelvuldig gewag wordt gemaakt van nevenactivi teiten op het sociale vlak, zoals een sociale èn christelijk wo ningbeheerder eigenlijk toch be taamt. Zo heeft op 17 september 1926 de oprichting plaats van de speeltuinvereniging 'Zuiderkwartier' uit Ons Doel. "Deze vereniging heeft haar be staansrecht ten volle bewezen en zeer veel voor de jeugd en de op voeding daarvan gedaan", meent het bestuur verheugd. De speel tuin bestaat nog steeds. Om de buurt waar Ons Doel de woningwetbouw beheert groen en leefbaar te houden organi seert de vereniging tuin wedstrij den. De eerste is in 1928 en heeft de oprichting van de vereniging 'Onze Tuin' tot gevolg. Ook wordt een brandstoffencommis- sie gesticht 'waarvan de leden zeer veel voordeel en plezier heb ben genoten'. Het doel van de brandstoffencommissie is om ge zamenlijk brandstof in te kopen tegen zo laag mogelijke prijs. Ons Doel heeft sinds jaar en dag de belangen van de 'Stich ting tot werkverschaffing aan jeugdige werkeloozen ter ver strekking van woningen aan ou den van dagen' behartigd. Onder meer tien woningen aan Dozy straat komen dank zij deze zeer uitgebreid benaamde stichting tot stand. Aan het eind van de ze ventiger jaren wordt de instel ling opgeheven. In 1943 stelt Ons Doel het 'Fonds voor Maatschappelijk Werk' in. Per lid wordt via dit fonds een halve cent contributie afgedragen aan de landelijke ver eniging Zorg en Daad. Regentesk 'Het is lichter te laken dan be ter te maken', is in de jaren twin tig een geliefd motto dat veelvul dig prijkt op de jaarverslagen van Ons Doel. Met de weten schap dat het vierde bouwplan, (zestig boven- en benedenwonin gen in de omgeving van de Woningen van Ons Doel aan de Lindestraat. Gebouwd in 1925 'tot heil v het levenskracht, een hoger beschavingspeil en geluk van de Leidse bevolking i in het bijzonder'. in een betere gezondheid, verhoogde het algemeen en de arbeidersklasse (archieffoto). Pioenstraat) in 1926 in eigen be heer gereedkwam, omdat de aan nemer 'financieel niet krachtig genoeg bleek om het af te ma ken', is het te hopen dat men zich deze kreet ook ter harte heeft ge nomen. Ook het zesde bouwplan (27 eengezinswoningen aan de Kanaalstraat en Dozystraat) komt in 1936 in problemen door het faillissement van de aanne mer. Voor de bouw zijn ook de jaren twintig en dertig geen al te beste tijd. Dit zesde plan stuit overigens bij B en W op wel wat regenteske bezwaren. "B en W vinden het bouwplan te grootsch van opzet, namelijk een voor- en achterka mer. In de practijk van het leven werd zoo'n voorkamer bedoeld als salon en dat was voor een ar beiderswoning te luxueus!", wordt in het jaarverslag van 1932 boos geconstateerd. Ons Doel wil immers goede en ruime arbeiderswoningen met een vriendelijke huurprijs bou wen. "Toch kan worden gezegd dat het bestuur alles heeft ge daan wat mogelijk was om een redelijke woning goedgekeurd te krijgen", vindt ook het bestuur zelf. Een aangepast plan vindt uiteindelijk wel genade in de ogen van het college. Onderhoud Hoewel dat bijna vijftig tot zes tig jaar na dato moeilijk is te beoordelen', behoeft het nauwe lijks betoog dat dit uitkleden van bouwplannen geen positieve in vloed heeft op de kwaliteit van de woningen. In een bestuurs vergadering in 1927 merkt voor zitter West weliswaar ietwat ver goelijkend op, over vochtklach- ten, "er is goed gebouwd, maar tegen de natuur kunnen we niét vechten". Bewoners wordt be- (blijven) behangen. Enkele jaren daarna laat zich echter lezen dat, met betrekking tot het onderhoud van de huizen, zeer vele moeilijkheden moeten worden overwonnen. Reparaties aan buitendeuren en ramen zijn op grote schaal noodzakelijk als gevolg van slechte kwaliteit hout. Dure en lastige vochtbe- strijding heeft plaats, als gevolg van bouwen zonder spouwmu ren en niet ondeugdelijke beton nen afsluitbodems. Over goed bouwen gesproken- De verlaging van de rijksbij drage voor onderhoud in 1933 en 1934 maakt de moeilijkheden in de praktijk nóg groter en leidt tot een grote achterstand in het on- derhoudsfonds. Toch kan de ver eniging voor Tweede Wereldoor log vrij redelijk aan haar ver plichtingen voldoen, hoewel de financiële situatie na de oorlog zeer penibel dreigt te worden. Antennechaos Het toppunt van daadkracht moet in die tijd de opkomst van het radiotijdperk tot gevolg heb ben gehad. Overal ontstaan an tennewouden, die het bestuur van Ons Doel een doorn in het worden. "De antennepalenchaos wordt vervangen door een sys- •teem dat gelijkvormigheid bracht zonder dat het belang van de bewoners uit het oog werd verloren. Aangetoond zij dat het bestuur hieraan goed heeft ge daan", aldus het jaarverslag. Voor dit doel wordt de radio commissie in het leven geroe pen. Deze krijgt de taak het ra- dioantennevraagstuk zo goed mogelijk op te lossen en een goe de en betaalbare regeling te ver zinnen voor het aanbrengen van radioantennes op alle woningen. Dat lukt dus: anno 1936 kan de bewoner van Ons Dpel een ra dioantenne huren voor twee cent per week. Na 1936 mogen de corporaties geen woningen meer bouwen. "Laten de achter ons liggende ja ren ons allen een aansporing zijn tot het geven van onze werk kracht tot het doen voortbestaan van een goede harmonische sa menwerking in het belang van een goede volkshuisvesting, tot heil van een betere gezondheid, verhoogde levenskracht, een ho ger beschavingspeil en geluk van de Leidse bevolking in het alge meen en die van de arbei dersklasse in het bijzonder", schrijft het bestuur gezwollen doch wel enigszins charmant. Tijdens de jubileumbijeen komst ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de ver eniging in 1938 wijst voorzitter M.H. Noteboom op de verande rende tijden en het veranderende Ons Doel. "Nadat de vereniging aanvankelijk op een zuiver christelijk standpunt had ge staan huldigt zij thans meer het neutrale standpunt". Wethouder M.G. Verwey van financiën toen: "De weg van Ons Doel is niet altijd over rozen ge gaan. Spreker begrijpt de teleur stelling van het bestuur (over de geringe medewerking van de ge meente, RP) dat het niet kon uit voeren wat het wilde. Doch zulks is vooral in de tegenwoordige tijd bij meerdere verenigingen het geval. Dit zij als schrale troost gezegd". "Doch de verbeteringen en veranderingen zijn toch talrijk en verheugend geweest. De ar beidersklasse heeft van de socia le arbeid van de vereniging mo gen profiteren. Van de verbete ring der huisvesting gaat een op voedende kracht uit en wanneer men de woningtoestanden in ons land vergelijkt met het buiten land mag de Nederlandse natie zich gelukkig prijzen". Vol goede moed ziet men de toekomst tegemoet. Federatie- voorzitter J. de Jong: "Het ver langen om meer te bereiken ligt in de boezem van het bestuur der federatie. Men zal niet rusten voordat iedere arbeider een waardige woning heeft betrok ken". Hoe slecht kan de man ver moeden dat er anno 1985 nog steeds heel wat werk aan de win kel is. 'Onderdak' is een serie die de geschiedenis belicht van de so ciale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwver enigingen. Hun namen zullen waarschijnlijk spoedig tot het verleden behoren door de voor genomen fusies. Dit is het der tiende deel uit de serie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4