'Waar blijft nu het ondernemerschap 'Verkeer nu levensgevaarlijk' Smeekbeden van o.a. Wassenaarse bewonersgroep én VW's Van Kuyen verlaat raad Warmond Gesprek over Oud-Poelgeest Bloembollenmarkt voor Ghana Kinderdag verblijf open Vergane glorie, forse nieuwbouw Protesten tegen woon wagencentra Weinig hoop op behoud Jelgersmakliniek over Wassenaarder onderscheiden WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 WASSENAAR - Na tien jaar kla gen over het te drukke verkeer dringt de Wassenaarse bewoners- groep Oost-West-route 'er met een haast wanhopige nadruk op aan dat de gemeente onverwijld maat regelen neemt'. In een brief aan de gemeente wijst de groep op de le vensgevaarlijke verkeersoverlast op die route, met name de van Zuy- len-van Nijeveltweg. Pretpark Duinrell en andere recreatie-oor den veroorzaken verkeersproble men, waarvoor de gemeente geen oplossing biedt. 'Er is lang genoeg geïnventariseerd, geteld en over legd, maar er gebeurt niets. Het meest opvallende van het Wasse naarse verkeersbeleid is het conse quent ontbreken ervan', aldus de bewonersgroep. 'Dwars door het 'groen en lande lijk kleinood aan zee* dendert da gelijks onophoudelijk een hoeveel heid personenauto's en zwaar ver keer die net als de ongerustheid van de bewoners aan deze route, al leen maar toeneemt', aldus de brief van de bewonersgroep. De toena me is, volgens haar, niet alleen te wijten aan het pretpark, ook de opening van de nieuwe golfbaan en het hotel Wassenaar leveren meer verkeer op. In bestemmingsplan van Duin rell voor dit jaar spreekt men van uitbreiding van de attracties van het pretpark. Die zullen de proble men erger maken, volgens de be wonersgroep. Over de route van de Rijksstraatweg naar het pretpark reden afgelopen zomer 10.000 au to's per dag. Als het bezoekersaan tal voor Duinrell voor 1985, naar een schatting van H.R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt, tot 1,25 mil joen stijgt, betekent dat voor de be woners langs de Oos-West-route meer lawaai, stank en gevaar van, zo verwacht men, 5000 auto's extra. Het voorstel van de bewoners groep om het tracé van de Noorde lijke Randweg,en de verlengde Kokshoornlaan als nieuwe ver- keersroute te gebruiken heeft de gemeente in de wind geslagen. Het tracé wordt gebruikt voor de aan leg van een woonwagenkamp. 'Hiermee', zo zegt de bewoners groep Oost-West-route,'is de aller laatste mogelijkheid om de levens,- gevaarlijke overlast op de Oost- West-route te verlichten, óók afge sneden'. Bedreiging Ook de Vereniging Vrienden van Wassenaar heeft de gemeente meerdere malen laten weten zich ernstig zorgen te maken over de gemeentelijke beleidsvorming. Volgens deze vereniging onder schat de gemeente de noodzaak voor betere verkeersroutes. Als be dreigend voorbeeld noemt de ver eniging, naast het zorgwekkende bestemmingsplan Duinrell, een kort geleden verschenen provin- Dat stelt burgemeester S. Scheen- stra Oegstgeest in het vooruitzicht. De eerste burger reageert hiermee op de bezwaarschriften die bij de gemeente zijn binnengekomen. De bezwaarschriften zijn afkomstig van winkeliersvereniging Oegst geest Actief, de Stichting Winkel centrum Lange Voort en Proper Beheer B.V. Ze zijn alle twee ('Ac tief en 'De Lange Voort' hebben een gezamenlijk bezwaarschrift opgesteld) gericht tegen het veel besproken besluit van de gemeen teraad om een vestiging van Digros in het pand van het garagebedrijf Kamsteeg aan de Geversstraat mo gelijk te maken. De bezwaarma kers vrezen dat de komst van Di gros ten koste zal gaan van de reeds aanwezige winkelcentra aan de Kempenaerstraat en de Lange Voort. Proper Beheer B.V, beheer der van de Markthof bij voorbeeld weet welhaast zeker dat alle aan dacht van klanten en winkelruimte zoekende middenstanders niet lan ger meer op de Kempenaerstraat zal zijn gericht. WARMOND - Kees van Kuyen, als PPR'er deel uitmakend van de fractie van Progressief Warmond, zal na de raadsverkiezingen van volgend jaar niet terugkeren in de gemeenteraad van het dorp aan de Leede. Van Kuyen heeft zich op een on verkiesbare plaats op de kieslijst van PW laten zetten, namelijk de zevende. Op de plaatsen één tot en met vier - PW houdt momenteel vier raadszetels bezet - staan achtereenvolgens Liesbeth Dalhui- sen (D'66), Gerard Slingerland (PvdA), Dick Duynhoven (PvdA) en Bram Schavemaker (idem). De laatste maakt zodoende grote kans op een debuut als raadslid. Schave maker heeft bij de wieg van PW ge staan, onder meer als secretaris. Vijfde op de lijst staat Hein van Dam, bekend van de Jeugdraad. Nummer zes is Karin van Egmond, de huidige fractiesecretaresse. De ledenvergadering is gisteravond akkoord gegaan met de kieslijst. De vertrekkende Van. Kuyen heeft lange tyd getobd over de vraag of hij zijn raadslidmaatschap wilde voortzetten. Zijn beslissing om dat niet te doen heeft te maken met drukke werkzaamheden el ders en met zijn opvatting dat er een grote doorstroming van actie ve nieuwe leden moet zijn. Door de terugkeer op de PW- kieslijst van PW-oudgedienden Aad Heemskerk en Kees van der Zalm, momenteel lid van de PvdA- fractie in de Provinciale Staten, heeft de PW-lijst het karakter van een reünie. Beiden staan overigens op onverkiesbare plaatsen. Wel willen zij zich weer inzetten voor de progressieve krachtenbunde ling. Voor Van der Zalm is een be langrijke reden om weer terug te keren geweest het feit dat PW het standpunt dat in Warmond abso luut niet meer mag worden ge bouwd heeft verlaten. OEGSTGEEST - B en W van Oegstgeest zullen binnenkort om de tafel gaan zitten met de stichting Oud Poelgeest. Punt van bespreking zal dan zijn het door de stichting aangekondigde intensievere gebruik van kas teel Oud-Poelgeest. Volgens Scheenstra vormt het kasteel zelf de ideale vergaderruimte. De stichting Oud Poelgeest, een vormingsinstituut, is mede als gevolg van de bezuinigingen die zijn en worden doorgevoerd op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur een fusie aangegaan met de Dor- drechtse Krabbehof, een soortgelijke instantie. Volgens burgemeester Scheenstra kan er door de fusie en het daarmee gepaarde gaande intensievere gebruik "voor de gemeente als verhuurder van het kasteel een nieuwe situatie ontstaan". Hij denkt hierbij vooral aan verbouwingen. Nog weinig bekend is er voorts het eindrapport van de Vrienden van Oud-Poelgeest van wie het streven is het kasteel nadrukkelijker bij de Oegstgeester samenleving te betrekken. Scheenstra wacht nog altijd op het rapport. ZOETERWOUDE - Een bloembollenmarkt waarvan de baten zijn be stemd voor anafalbeten. Dat staat Zoeterwoude, traditiegetrouw, ko mend weekeinde te wachten. Organisator van het evenement is de Hervormde Zendingscommissie, die de markt weer in 'Ons Huis' houdt. Vrijdag van drie tot zes en zater dag tussen tien en drie uur. Zoeterwoudenaren die er iets kopen, dragen een steentje bij aan een zendingsproject in noord-Ghana, waar lees- en schrijfcursussen worden gegeven aan anafalbeten. De bevolking heeft enorm veel animo om te leren lezen en schrijven, zo meldt de Hervormde Zendingscommissie. Inmiddels is in de afgelopen vijfjaar bereikt dat in zo'n 60 dorpen cursussen worden gegeven aan 1500 Fancy fair ciale studie voor recreatie in Zuid- Holland. In dat Toeristisch Recrea tief Ontwikkelingsplan wordt er op aangedrongen Wassenaarse recrea tie als Duinrell te versterken. In een herbespreking met B en W wil de vereniging het bestemmings plan en de provinciale belangen nog eens aan de kaak stellen. "i ue Vrienden van Wassenaar stel len voor de ingang op Duinrell voor auto's te verplaatsen, zodat er een nieuwe toegangsroute gescha pen wordt. Ook willen de Vrienden de auto's voor Duinrell laten par keren op Duinrell zélf en niet op de straten er om heen. Ze vragen zich af of 'een spreiding van bezoekers over de dag en het jaar wenselijk en mogelijk is', en of'er een accent verschuiving van dagrecreatie naar verbliifrecreatie kan plaatsvinden'. 'Het draagvlak voor Wassenaar is overbelast. Hoewel pretparken nu blijkbaar 'in' zijn, achten wij voor Wassenaar een rustige sfeer be langrijker dan sensatie', aldus de vereniging Vrienden van Wasse naar. Zorgen WV Over de in aantal en sterkte toe nemende bezwaren uit de Wasse naarse bevolking maakt het WV in Den Haag en Scheveningen zich op hun beurt zorgen. In een brief aan de gemeente Wassenaar laten de twee toeristenbureaus hun verontrusting voor de protesten te gen de nieuwe ontwikkelingen van Pretpark Duinrell blijken. 'Voor het voortbestaan van een attractie park is constante vernieuwing een dringende eis. In de toeristische in frastructuur van de Haagse regio speelt Duinrell een onmisbare rol, die zeer belangrijk is voor het aan trekken van toeristen uit binnen- en buitenland'. De beide VW's hebben begrip voor de bezwaren van de omwonenden, 'echter', zo WOENSDAG zeggen ze, 'in dit zo dichtbevolkte gedeelte van Nederland heeft ie dere gemeente de plicht bij te dra gen aan de recreatieve voorzienin gen van de bevolking'. Leiden Gulden Vlies - Breestraat, volkshuisvesting, 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, filmlezing over Nepal door Steef Meyknecht, 20.15 Wassenaar ontleent een groot deel van haar inkomsten aan het pretpark Duinrell, volgens woord voerder van de afdeling voorlich ting N. Turk, 'en we zijn blij met meer toeristen'. Maar Turk wijst er op dat de gemeente over uitbrei ding van de attracties van Duinrell nog geen beslissingen heeft geno men. Hij voegt er aan toe dat de bestaande bezwaren over het ver keer aanleiding geven voor maatre gelen op kortetermijn."We nemen de protesten serieus en willen voor het volgende seizoen de verkeers overlast op de van Zuylen van Nij- eveltstraat door een deskundig bu reau onderzocht hebben. Afhanke lijk van dat resultaat neemt de ge meente maatregelen", aldus Turk. DONDERDAG Leiden Dienstencentrum/Gezondheidscentrum - Bevrijdingsplein, informatiebijeen komst Wijk Ouderen Raad, 10 uur. Rode Kruis gebouw - Apollolaan, verko ping van Welfare, 13-17 uur. 19-21 uur Caeciliastraat 18 - Leidse Vrouwenraad herdenkt 'Dag der Verenigde Naties', vanavond in het teken van Suriname, 10 Burgemeester heropent discussie Kempenaerstraat OEGSTGEEST - "Het gemeentebestuur is met zijn mensen bezig om nog voor het einde van dit jaar iets op tafel te leggen. Met dat plan gaan we naar de Oegstgeestenaren toe want we willen in samenpraak met hen iets doen voor de Kempenaerstraat, het is hun Kempenaerstraat". Aan Scheenstra's opbeurende verhaal gingen, gisteren tijdens een bijeenkomst met de pers, prik kelende woorden vooraf. "Achter de bezwaarschriften gaat geen gro te visie schuil", zei hij. En: "Met ju ridische spitsvondigheden krijg de de Markthof niet vol. Middenstan ders zijn toch meedenkers. Waar is nu dat altijd zo geprezen onderne mersschap gebleven. Op de be zwaarschriften na hebben wy sinds het 'Digros-besluit' van sep tember taal noch teken ontvangen. Maar met papier en procedures red je de Kempenaerstraat niet. Laten we dat nou eens doorbreken, her haling van zetten voorkomen en ons richten op de vraag: welke toe komst zien wij voor Oegstgeest- zuid qua winkelgebeuren? Wij wil len als gemeentebestuur best een aanzet geven, wij hebben de inten tie diep na te denken over de Kem penaerstraat". Scheenstra kon nog niet meer vertellen over de plannen waarmee het gemeentebestuur een door braak wil bewerkstelligen. Wel nam hij alvast een voorschot op de discussie die zal losbreken over de vraag wie wat moet betalen. "Als iets waarvan de ondernemers pro fijt hebben geld kost, moet dat dan allemaal door de overheid worden betaald?", vraagt hij retorisch. Volksdansen Ella Schinkel, Joke Scholma en Ellen Dekker hebben de leiding van de volksdansinstuif, die ko mende vrijdagavond in de Leider- dorpse Muzenhof wordt gehouden en die is bedoeld voor volwasse nen. Tegen betaling van vijf gul den kunnen ze in het centrum aan de Gordijnsingel terecht vanaf een uur of acht. De demonstratie- groep Gaida uit Bergen zal drie maal een serie dansen uit diverse landen laten zien. De groep is daarbij getooid in folkloristische kleding. Een en ander is bedoeld om de eerste volksdansinstuif van dit seizoen in de Muzenhof extra luister bij te zetten. Tentoonstelling Gouaches van H.C. van Beek kunnen worden bezichtigd in het Ambachts- en Baljuwhuis te Voorschoten. Tot 11 november kan men er dagelijks tussen twee en vijf terecht. Uit een aanbeve lend schrijven: "Wie de tenton- stelling bezoekt komt in een onge kende wonderwereld van verstil de geometrische verfijnde kleuren'. LEIDERDORP - Het eerste kin derdagverblijf van Leiderdorp, dat vorige maand is gaan draaien, wordt komende zaterdag officieel geopend door wethouder Gehner. Tegelijkertijd wordt open huis ge houden in het dagverblijf en de bij behorende peuterspeelzaal 'Ukke- Pukke'. Van half een tot half twee kunnen ouders het verbouwde ge bouw aan de Lijnbaan 14, voor heen kleuterschool 'Het Startblok', bekijken. Kinderen worden dan vermaakt met poppenkastvoorstellingen en een knutselhoek. VOORSCHOTEN - De water bouwkundige werkzaamheden aan de Voorschotense Molenlaan verlopen voorspoedig. De ge meente hoopt dat half december de nieuwe kademuren langs en de nieuwe brug over de Kerksloot klaar zijn. De operatie, die begin vorige maand van start ging en alles bij elkaar 530.000 gulden kostwas hoognodig. Zowel het beeldbepa lende bruggetje naast het nood- slachthuis als de kademuren stonden op instorten. Stalen bal ken van fle brug waren verrot en de oplegconstructie was al jaren verzakt en gescheurd. Zwaar vrachtverkeer eiste zijn tol. Het verhaal van de kademuren is even somber. Ze hingen voorover, vooral aan de kant van Bijdorp. En bij het alleenstaande huisje, links vooraan op de foto, was er niet eens sprake van een kade muur. Gestapelde dakpannen moesten daar het water weren. De nieuwe muren sluiten aan op de duïkerbruq, in het verleng de van de Oranjeboomstraat. En de twee bruggen gaan op elkaar lijken. Geen pittoresk geval meer met gekromde leuningendus. Maar een strakke verbinding met een vier meter brede rijbaan en een vrij liggend, een meter breed, voetpad aan de kant van het pakhuis. Slechts twee dingen blij ven hetzelfde: auto's zullen ook in de toekomst niet tegelijk over de brug mogen en de knik in de weg blijft gehandhaafd. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/WASSENAAR - "Het hele karakter van de woonomge ving wordt door de woonwagen kampen volledig veranderd, er is verlies aan privacy, het uitzicht wordt bedorven en de beloofde groenvoorziening lost die bezwa ren niet op". Aldus 134 omwonen den van de (toekomstige) woonwa gencentra Ruigelaan en Lagerwei- de in Wassenaar in hun beroeps schrift aan de provincie. Zij maken bezwaar tegen de af gifte van een verklaring van geen bezwaar door de provincie op grond waarvan de gemeente bouw vergunningen kan afgeven. Het be treft de vergunningen voor het plaatsen van drie sanitaire units met berging op drie aan te leggen bedrijfsstandplaatsen voor woon wagens aan de Ruigelaan, het plaatsen van acht sanitaire units met berging op het nog aan te leg gen woonwagencentrum Lager- weide en het gebruik van die beide terreinen voor respectievelijk drie woon- en drie bedrijfsstandplaat sen annex bedrijfsterreinen en acht woonstandplaatsen. De omwonenden vrezen dat de gemeente uit het oog verliest dat de door haar te maken afspraken met de toekomstige bewoners over het gebruik van de kampen door die "naar de praktijk heeft geleerd niet worden nagekomen". Voorts menen zij dat er goede alternatie ven voor woonwagencentra in Wassenaar voorhanden zijn en dat het kamp aan de Lagerweide de aanleg van goede toegangswegen naar de woonwijken Oostdorper- en Huistermeerpolder in de weg staat, alsmede de aanleg van de Noordelijke randweg. Voorts me nen de protesterenden dat de tot standkoming van het kamp Lager weide met acht plaatsen niet spoe deisend is mede omdat woonwa genbewoners zelf tegen kampen met minder dan vijftien stand plaatsen zijn. Woonwagenbewo ners vrezen op kleinere kampen hun identiteit te verliezen, aldus de omwonenden. De aanleg van kamp Lagerweide wordt door hen boven dien overijld genoemd en een defi nitieve en later niet meer terug te draaien ingreep met grote nadelige gevolgen voor de betrokkenen. Het verlenen van de verklaring van geen bezwaar noemen de omwo nenden dan ook ontoelaatbaar. Niemand betaalt benodigde 6,5 miljoen Geld is er nu nodig voor alle mogelijke noodzakelijke artikelen om de lessen mogelijk te maken. De bloembollenmarkt, dit jaar onder het motto 'Naar de bollen', draagt daar een steentje aan bij. Het Rode Kruis-afdeling Zoe terwoude houdt komende zater dag en zondag een fancy-fair in huize Emmaus aan de Benne- broekweg. Behalve de verkoop van allerlei artikelen, door de be woners zelf gemaakt, kunnen Zoe terwoudenaren ook een gokje wa gen bij het rad van avontuur, kij ken naar en glasblazer en de naam van een pop raden. Bezoekers zijn zaterdag van twee tot zes en zon dag van elf tot twaalf/twee tot vijf uur welkom. Snuffelmarkt Een 'snuffelmarkt'. Die wordt zaterdag gehouden in de Leider- dorpse Sjelter (Heemraadlaan 67). Er is van alles te doen: kleding, boeken, speelgoed enz. worden er verkocht, er staat een rad van avontuur, een electrisch spiraal en bezoekers kunnen het gewicht van een kaas en de naam van een pop trachten te raden. Ook wordt aan de inwendige mens gedacht. De organisatie van de snuffel markt is in handen van het jubi leumcomité COV 'Excelsior'. OEGSTGEEST - Van de hoop van burgemeester Scheenstra van Oegstgeest op behoud van het pand van de Jelgersmakliniek res- WASSENAAR - De Wassenaarder R.C. Boxs, werkzaam bij het minis terie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer, krijgt op 25 oktober de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Boxs is op die datum 40 jaar in overheidsdienst en krijgt de onderscheiding moge lijk van de minister. Dezelfde onderscheiding werd woensdag uitgereikt aan de Wasse naarder H.J. van Uffelen, oprichter en directeur van de firma 'Van Uf felen mode'. Het was ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de zaak. De burgemeester van Delft belastte zich met het opspel den. teert niet veel meer. "Maar er zijn so wie so maar weinig Oegstgeeste naren die geloven in behoud". Grootste probleem is volgens Scheenstra dat niemand de 6,5 mil joen gulden die nodig zijn om het gebouw op te kalefateren wil of kan betalen. "De minister heeft geen geld. Momenteel wordt lange- baan-politiek bedreven. Want zelfs al zou het gebouw op de monu mentenlijst terechtkomen dan zou dat niet meer zijn dan een plechti ge papieren overwinning. Intussen wordt het gebouw met de dag slechter. Het lijkt wel passieve eu thanasie om in gezondheidstermen te blijven spreken". Inmiddels heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zich in meerderheid voor het behoud van de kliniek als pand uitgesproken. Toch zet dat volgens Scheenstra maar weinig zoden aan de dijk. "De minister wordt ver scheurd. De ene helft van zijn de partement roept: 'Laten staan dat pand'. De andere helft: weg ermee als er niets mee gebeurt op het vlak van de volksgezondheid". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522- 14192, D. Vink. tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE 65.70 89.30 131,40 250.90 345.20 1,00 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per hall jaar. aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2