Kunstenaars en media Balanchine-programma bij Nationale Ballet Veronica hele zaterdag in de weer voor Greenpeace Maand lang manifestatie in Amsterdam 'Beschuit met muisjes' aan grofheid ten onder Mozart en Mendelssohn verzopen in Hartebrug Vrouwen aan de macht, dat wordt oorlog' WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 AMSTERDAM (GPD) - Aanstaande zater dag is het'nationale Greenpeace televisie dag. Op die dag zal Veronica een twaalf uur durend programma uitzenden dat in het teken staat van de actie 'Help mee. Houdt Greenpeace op zee'. De maratho nuitzending begint 's middags om drie uur met de documentaire 'Een strijd voor de toekomst' van Ruud van Gessel. Hierin wordt een beeld gegeven van het verle den, heden en toekomst van de milieuor ganisatie. Met dit overzicht moet de groot schalige fondsenwervingscampagne op gang komen. Over het verloop van de actie worden de kijkers op de hoogte gehouden door pre sentatrice Tineke die rechtstreeks vanuit een loods aan de Amsterdamse Oranje- werf de uitzendingen verzorgt. In dit deel van de haven ligt ook de Sirius, het vlag- geschip van de milieubeschermers, dat reeds vele malen succesvol uitvoer om mi- lieuverpestende activiteiten te dwarsbo- Volgens de voorzitter van de milieuor ganisatie Ron van Huizen is er veel geld nodig om de acties tegen milieuschennis te kunnen voortzetten. Greenpeace is vol ledig afhankelijk van giften en donaties. •Naast de normale uitgaven is er dit jaar een extra schadepost bijgekomen: de aan slag op het schip Rainbow Warrior. Voor de vervanging van de tot zinken gebrachte Rainbow Warrior zal naar schatting anderhalf miljoen gulden nodig zyn. De milieustichting heeft gekozen voor de aanschaf van een tweedehands schip. Vooral de onontbeerlijke commu nicatieapparatuur is een in de papieren lo pende affaire. Het schip Greenpeace, een oude Nederlandse zeesleper, kan niet als vervanging worden gezien. Het schip is aan het eind van zijn latijn. Er is dus veel geld nodig en om dat bij elkaar te krijgen gaan deze week zo'n 56.000 scholieren de straat op om een een malige machtiging bij de mensen in de bus te doen. Deze machtigingen worden op de uitzenddag weer opgehaald. Er wordt op gerekend dat de scholieren zo'n 2,3 miljoen adressen zullen afgaan. Om kwart voor acht 's avonds zal in het pop- programma Count Down het totale inge zamelde bedrag worden bekendgemaakt, 's Middags zal er in een uitzending van Tineke en in het jeugdprogramma School plein al ruim aandacht worden gegeven aan de ophaalactie. Na het journaal van acht uur maakt het jeugdgedeelte plaats voor het volwasse nenprogramma. Dan wordt het telefoon nummer van het girokantoor Arnhem vrijgegeven. Aan de 190 'girovrijwilligers' en met behulp van 125 telefoonlijnen kun nen mensen die geen zogenaamd actie pakket Hebben ontvangen, alsnog hun steun geven aan de actie. Na Dynastie volgt Rur waarin Jan Lenferink ditmaal een drietal gasten ontvangt die iets met Greenpeace te maken hebben. Eén van hen is de Amerikaanse praatshowpresen tator Walter Cronkite. Rocknacht Na Rur wordt weer overgeschakeld naar de Oranjewerf waar Tineke klaar zit om met een aantal bekende mensen over Greenpeace te praten en de financiële tus senstanden door te geven. Na het late journaal wordt de milieuondersteunende uitzenddag besloten met Veronica's rock- night. D$ze muzieknacht die altijd in oktober wordt gehouden, staat ook in het teken van Greenpeace. De opbrengst er van komt echter niet ten goede aan de milieu organisatie. De kaartverkoop zal volgens oen woordvoerder waarschijnlijk niet vol doende zijn om de kosten te dekken. De artiesten, Mai Tai en Frank Boeijen, Pro paganda, OMD en Inxs, hebben zich niet belangeloos beschikbaar gesteld en ook de Rotterdamse Ahoy-hal moet worden betaald. Een eerder aangekondigd optre den van Nena komt te vervallen. De rock nacht is jneer een middel om de milieu organisatie onder de aandacht van de jon geren te brengen. Voor de rocknacht is inmiddels al be langstelling getoond door Hongarije en West-Duitsland. De eventuele opbreng sten die hieruit voortkomen, worden ge heel ten goede gesteld aan Greenpeace. AMSTERDAM (GPD) Iedere inwoner of bezoeker van Amsterdam zal in de maand november heel gemakkelijk met kunst in aanraking kunnen komen. Dan namelijk vindt in de hoofdstad de manifestatie 'Talking Back To The Media' plaats. Waarin kunstenaars reageren op de massamedia. Verspreid over een vijftal instellingen zal er elke dag van de maand iets te zien of te horen zijn. Het programma omvat onder meer een video- en een filmfestival, een theaterproduktie, kunstenaarsge- sprekken en een fototentoonstelling. Verder zijn er uitzendingen op de Amsterdamse kabel en op de VPRO-radio. Deze groots opgezette manifestatie heeft een flinke voorbereidingstijd nodig gehad. Zo'n anderhalf jaar geleden gingen een aantal mensen uit de kunstewereld bij elkaar zit ten. Ze hadden geconstateerd, dat veel kunstenaars al heel lang bezig zijn met de massamedia, maar dat er nog nooit iets speciaals op dit gebied was georganiseerd. Men ging op onderzoek uit en kwam tot de conclusie, dat niet alleen beel dend kunstenaars, filmers en vi deomakers veelal de media als on derwerp nemen. Het terrein werd uitgebreid naar fotografie, affiche kunst, theater en geluidskunst. Zo werden gaandeweg ook instellin gen als Kriterion en Shaffy Theater erbij betrokken. Op die manier is een totaalpro gramma ontstaan aan kunstzinnige uitingen, die iets met de massame dia (radio, tv, pers, reclame) te ma ken hebben. In galerie Aorta is een fototentoonstelling met werk van 18 kunstenaars, waarvan het me rendeel nog niet eerder in Neder land te zien was. Stichting De Ap pel organiseert op diverse plaatsen in de stad gesprekken met kunste naars, die hun visie op het thema geven. Uitgenodigd zijn onder meer Victor Bur gin, Hans Haacke en General Idea. De VPRO-radio participeert met twee live-radioprogramma's, waar- LITERAIRE PRIJZEN - De twee jaarlijkse Litteraire Witte Prijs 1985 is toegekend aan de Haagse schrijver Rico Bulthuis (74). Hij krijgt de prijs voor zijn boek De Koorddansers. Eind november wordt hem een bedrag van twee duizend gulden en een legpenning overhandigd. De prijs wordt toege kend door de Nieuwe of Littéraire Sociëteit de Witte in Den Haag. De stichting Mattias Kemp Prijs heeft de prijs voor verhalend proza 1985 toegekend aan de schrijver Ger Thijs (36) uit Amsterdam. Hij heeft de prijs naar het unanieme oordeel van de jury verworven voor zijn eerste roman 'De huilen de man'. door Walter v.d. Meijs in een tiental kunstenaars die met geluid werken een belangrijk aan deel hebben, onder wie Hank Bull, Milan Knizak en Willem de Ridder. In Kriterion is een filmfestival van een week met film van heden daagse cineasten, die hun visie ge ven op de invloed en het gebruik van de media. Het programma om vat zowel speelfilms als trailers en reclamespots, zo zijn bijvoorbeeld Andy Warhol's versies van 'Dracu- la' en 'Frankenstein' te zien naast de Popeye melkreclame en N.E.W.S. van de Nederlandse foto- graaflcineast Paul de Nooijer. N.E.W.S. is de fraaie clip die hij maakte voor het gelijknamige nummer van de Golden Earring. Vanaf het begin is een belangrijk streven van Talking Back To The Media geweest, om kunstenaars nieuw werk te laten produceren. Door subsidies van de Gemeente Amsterdam, het ministerie van WVC en het Prins Bernhard Fonds konden opdrachten worden ver strekt aan het Shaffy Theater voor een produktie en aan John Baldes- sari, Barbara Kruger en Klaus Staeck voor het ontwerpen van een poster. Acht videokunstenaars werden in de gelegenheid gesteld een nieuwe produktie te maken, die op de Amsterdamse kabeltele visie worden uitgezonden. Onder hen Ulises Carrion, Raul Marroquin, Servaas en Lydia Schouten, in wier werk de massa media een belangrijke rol spelen. In haar gehele video-oeuvre zijn verwijzingen te vinden naar bij voorbeeld Amerikaanse filmhel den en het beeld dat in de media wordt geschetst van de 'ideale vrouw', waar zij op een luchtige manier de spot mee drijft. Naast deze nieuwe produkties, die op de kabel worden vertoond, biedt Talking Back To The Media ook video-presentaties en een vi 'Beschuit met muisjes' van Herman Heijermans door Theater. Met: Piet Eömer, Anita Menist, Huib Broos, Margreet Blanken e.a. Regie: Gees Linnehank. Gezien op 22 oktober in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Door de controverse tussen regisseur Linnebank en acteur Bernhard Droog heeft de ze Heijermans-enscènering al in f en vroeg stadium volop publici teit gekregen: beschuit met muisjes met een staartje dus. On bevooroordeeld zal wel niemand naar de voorstelling gekeken hebben, waarvoor overigens gis teren in Leiden maar een matige belangstellin bestond. In zijn regie heeft Linnebank gekozen voor een karikaturale uitvergroting van het cynische gegeven van dit stuk. Op die ma nier is - naar aangenomen mag worden - gepoogd om het geijk te, zo natuurgetrouw mogelijke spelpatroon te doorbreken. Wat er fout gegaan is, is waarschijn lijk de mate van overdrijving. Linnebank is te ver doorge draafd; met als gevolg, dat deze Theater-produktie een kruising tussen een banale klucht en een Sjef van Oekel-show is gewor den. Huib Broos in travestie speelt de rol van Groomoe. Als je met zulke paardemiddelen het wran ge karakter van het stuk wil ac centueren, dan moet dat toch haast wel tot een miskleun lei den. De kostuums vormen een ratjetoe uit verschillende tijden en het taalgebruik, dat "op zeer veel punten een bewerking on dergaan" heeft, is aangevuld met een aanzienlijke hoeveelheid krachttermen. Nog een laatste voorbeeld; na de pauze zien we de dienstbode de wc schoonma ken en kranten tot closetpapier scheuren. In Heijermans tekst staat, dat zij bezig is "de vensters te zemen". Zoals in menig familie een erfeniskwestie de nodige beroe ring heeft veroorzaakt, zo gaat het ook in het huis van pension houder Bien Aimé, aan wiens neus een aanzienlijke erfenis voorbij dreigt te gaan. Doordat zijn overleden broer getrouwd blijkt te zijn, komt er bijna een kink in de kabel. Als uitkomt, dat deze onvermoede schoonzus zwanger is, lijkt de kans op de erfenis echt verkeken. Door alle toestanden echter krijgt schoon zus Pollie een miskraam: het geld ligt dan in het verschiet. Als titel is beschuit met muis jes cynisch bedoeld. In de pauze kunnen de toeschouwers deze lekkernij gratis verkrijgen. Dat lijkt aanvankelijk een aardige geste, waar toch kosten en extra werk aan vastzitten. Gezien ech ter de betekenis van het stuk kun je er vraagtekens bij plaatsen en je afvragen, of de commerciële afdeling van het sponsor-bedrijf eigenlijk wel de afloop van het stuk kent. Temidden van al het grove ef fectbejag is Margreet Blanken de enige, die af en toe op een subtie lere manier aan Pollie gestalte weet te geven. De rest buldert er naar eigen inzichten lustig op los. Dat komt allemaal eens zo hard over, omdat er vrijwel voortdurend op het voortoneel wordt gespeeld. Daartoe heeft men het decor ver de zaal in ge bouwd - kennelijk een trend op het ogenblik. Het betekent een ingrijpende verandering in de zaalopstelling, die niet altijd gun stig voor het publiek uitpakt. En als het nou maar iets essentieels aan de voorstelling zou toevoe- ge" WIJNAND ZEILSTRA. deo-festival met bestaand werk van binnen- en buitenlandse kun stenaars. Ruim dertig videotapes die allemaal wel iets met het thema te maken hebben worden in drie dagen vertoond bij Time Based Arts. Zo is er bijvoorbeeld een re-ma- ke van oude Dallas-afleveringen door Volker Anding (BRD). Zijn her-montage bevat naast shots van J. R. Bobby en Sue Ellen ook eigen opnamen, van een tv-kyker. Door die er in te monteren, lijkt het alsof de laatste deel uitmaakt van 'Dal las'. Het ideaal van iedere Dallas- kijker er middenin zitten wordt werkelijkheid. In het video-festival naast recent werk ook oudere tapes, die laten zien dat het bezig zijn met de me dia niet iets van de laatste tijd is. „Talking Back To The Media is een erkenning van iets dat al 15 jaar be zig is", vindt Sebastian Lopez, één van de organisatoren. „Het pro gramma biedt dan ook niet alleen werk van jonge kunstenaars: men sen als John Baldessari en Hans Baacke kunnen tot de de manifestatie over versch lende lokaties en media ziet Lopez als een groot voordeel: „De media komen in het dage lijks leven ook op je af: radio, tv, reclame-affiches, noem maar op. Je hoeft er niet speciaal ergens voor naar toe. De opzet van Tal king Back To The Media is zo'n beetje hetzelfde. Op zoveel moge lijk plaatsen in Amsterdam zullen mensen ermee worden geconfron teerd. Via de affiches die overal ge plakt worden, de kabel-uitzendin gen en de radio-programma's". Talking Back To The Media wordt begeleid met een tijdschrift, waarin per onderdeel artikelen zijn opgenomen, geschreven door bin nen- en buitenlandse deskundigen. Deze publikatie is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de deelne mende instellingen, waar ook het volledige programma ligt. Alexandra Radius en Henny Jurriéns voorgrond) in 'Concerto Barocco' van Balanchine. (f0to Jorge Fatauros) George Balanchine-programma van het Nationale Bal let, met 'Concerto Barocco' (J.S. Bach), 'Tsjaikowski-pas de deux' (Tsjaikowski), 'Monumentum pro gesualdo en Movements for piano and orchestra' (Strawinsky) en 'Symfonie in C (Bizet). Begeleiding: Nederlands Ballet- orkest. Gezien op 22 oktober in de Stadsschouwburg, Amsterdam. Aldaar ook op 24 27 oktober en 5, 6 en 7 november. Voorts op 31 oktober in het Circustheater, Scheveningen. AMSTERDAM - Het Nationale Ballet houdt even de adem in om krachten te verzamelen voor een glorieus begin in het nieuwe Muziektheater op het Waterlooplein, dat september volgend jaar wordt geopend. Zodoende moeten we tot januari wachten op de eerste werkelijke première van dit seizoen ('Bacchanten' van Gerardjan Rijnders). De tussen liggende tijd wordt opgevuld met herhalingen van de Sleeping Beauty en het Balanchine-programma, dat gisteravond voor het eerst werd opgevoerd. In dat programma één korte dans, die niet eerder door het Nationale Ballet is gebracht: de Tsjai- kowski-pas de deux uit 1960. Tsjaikowski schijnt de muziek voor dit ballet oorspronkelijk te hebben geschreven voor de dans van de zwarte zwanen in het 'Zwanenmeer'. Deze is daar nooit voor gebruikt en werd pas vele jaren later opnieuw ontdekt in een Russisch museum. Aan de compositie is te horen dat deze bedoeld is als onderdeel van een groter geheel. Dat geldt ook voor de choreografie die Balanchine er op maakte. Een zeer romantische pas de deux, zoals Balanchi ne er niet veel maakte. Het ballet lijkt een wat obli gate aanvulling op het vele repertoire, dat het NB al van Balanchine in huis heeft. De solisten krijgen alle kans hun technisch kunnen te etaleren. Caroli ne Iura en Fred Berlips maakten daar prachtig ge bruik van en verdienden de vele open doekjes, waarop ze werden onthaald. Vooral Iura blonk uit door een vanzelfsprekend samengaan van timing en gratie. De drie overige, langere werken van dit program ma bieden een goed overzicht van het choreografi sche belang van Balanchine, en vooral van de wijze waarop hij de klassieke techniek heeft verrijkt. Soms, zoals in 'Concerto Barocco', voert hij het ste riliteit die klassiek ballet kan hebben zo ver door, dat het lijkt op een geniale vorm van spotternij. Als je Henny Jurriëns als enige man op het podium het kruip door, sluip door van de vrouwen ziet leiden, vechten ontzag en lachlust om de voorrang. Balanchine was bij uitstek een choreograaf, die zich volledig door de muziek liet leiden. Op Stra winsky ('Movements for piano and orchestra') maakte hij een dans met licht absurde, monumen tale poses, terwijl Georges Bizet hem inspireerde tot een glamourballet met veel stemmingswisselin gen. Naarmate de compositie je meer aanspreekt, doen de bewegingen dat in zijn geval ook; dat speelt mee in de waardering van zijn werk. De uitvoering was over de gehele linie ruim vol doende, waarbij, naast het eerder genoemde duo, Jeanette Vondersaar en Coleen Davis uitblonken. ARIEJAN KORTEWEG 1(2) Ticket to the tropics - Ge rard Joling 2(1) Dancing in the street - David Bowie Mick 3(4) Sunday bloody Sunday - U2 4 3) I got you babe - UB 40 5 (13) Only love - Nana,Mous- kouri 6 (10) Maria Magdalena Sandra 7(9) Say I'm your number one - Princess 8(6) Glow - Rick James 9 (7) Love is the seventh wave - Sting 10 5) Into the groove - Madon- 11 (18) Alive and kicking - Sim ple Minds 12 8) Cherish - Kool the Gang 13 (11) Let me be the one - Five Star 14 (16) Drive - The Cars 15 (12) Part time lover - Stevie Wonder 16 (14) Cheri cheri cheri lady - Modern Talking 17 (15) Running up that hill - Kate Bush 18 (20) Invincible - Pat Benatar 19 (21) St Elmo's fire-John Parr 20 (23) Holiday - Madonna 21 (24) Close to me-The Cure 22 (28) Only the rain - Dolly Dots 23 (30) One of the living - Tina Turner 24 (17) Run away home - BZN 25 (26) Oh Sheila - Ready for the World 26 (35) The sweetest taboo-Sade 27 (27) All of me for all of you - 9.9 28 (19) Heaven must be missing an angel - Tavares 29 Slave to the rhythm Grace Jones 30 (22) Power of love - Huey Le wis the News 31 (25) You're only human - Bil ly Joel 32 (32) Red skies - Boom Boom Mancini 33 -) Reach out and touch - Hennie Huisman Soundmixers 34 (38) If I was - Midge Ure 35 (37) All summer long Chris Rea 36 Dress you up - Madonna 37 (40) Yeh yeh - Matt Bianco 38 Dancing on a string - Ti me Bandits 39 (36) Talkin' bout Rambo - L Vira 40 Into the groove - Medley (Stichting Ned. Top 40) Chr. Oratoriumvereniging 'Con Amore' o.l.v. Piet Kiel jr. m.m.v. het Randstedelijk Begeleidingsorkest en Gonny van der Maten, orgel. So listen: Elena Vink sopraan, Caren van Oyen alt, Jos van der Lans tenor en Hans van Heiningen bas. Werken van Mozart en Mendelssohn. Ge hoord in de Hartebrugkerk op 22 ok tober. LEIDEN - Con Amore had dit maal voor zijn uitvoering van Mozarts Litaniae K.V. 243 en Exultate jubilate, en Lauda Sion van Mendelssohn de Hartebrug kerk gekozen, een ruimte die ze ker niet te groot was om de vele belangstellenden voor dit con cert te kunnen herbergen, maar die als vele kerken in Leiden akoestische problemen schept. Al is de nagalm in deze kerk niet zo lang als bijv. in de Hooglandse LEIDEN - Vrouwen aan de macht? O jee, dacht Maarten 't Hart toen hij hoorde dat Marga ret Thatcher premier van Enge land was geworden. Dat wordt oorlog. En ja hoor, oorlog! In de reeks 'De conversatie' spraken gisteravond schrijver Maarten 't Hart en schrijfster/columniste Renate Dorrestein met elkaar over het feminisme. Nou ja spra ken... ze hadden zich in hun loop graven verschanst en bekogel den elkaar met de tomaten die ze jarenlang hadden verzameld. 't Hart:"Vrouwen zijn in de watten gelegd; het is de luxe sek se. Mannen zijn er in deze samen leving veel beroerder aan toe dan vrouwen. Alle rotte baantjes val len toe aan mannen". Dorrestein: "Omdat alle banen aan mannen toevallen, man!" Hoe twee mensen elkaar pro beerden bij te spijkeren maar uit eindelijk gestijfd en gehard in hun vooroordelen de Burcht ver lieten, zij het ongetwijfeld even vrolijk als tijdens de discussie die werd bijgewoond door veel Ondanks accuraat zingend 'Con Amore' Kerk, toch is de ruimte wel zo groot dat bij een groot koor als Con Amore veel van de details verloren gaan. De verstaanbaar heid heeft te lijden, de dynamiek kan niet goed tot haar recht ko men en de melodische lijnen worden onduidelijk en gaan zwemmen, vooral in die werken iwaarin ook de orkestbezetting flink uitgebreid is. Kortom, Mo zart verzoop enigszins, en zo ook Mendelssohn, buiten de schuld van Con Amore zelf. Wie deze onvermijdelijke akoestische min-punten voor lief nam, kon een acuraat zingend koor horen dat zeker niet onbe kend is met het begrip dyna miek. Ondanks de grote inzet van de koorleden ontbrak het gisteravond toch aan werkelijk muzikale overtuigingskracht en bleef het geheel mat. Van de vier zangsolisten had Elena Vink de minste moeite om zich in volume aan te passen. On danks het feit dat haar stem een enkele maal een scherp randje heeft zong zij vooral haar moeilij ke partij in Exultate jubilate zeer beheerst en expressief, behou dens een tè overdadige uitschie ter aan het eind van haar cadens in dit werk. De alt Caren van Oyen heeft een mooie stem maar nog te weinig volume, en hetzelf de geldt voor de bas Hans van Heiningen. Jos van der Lans, een vaste solist bij Con Amore, zong met de hem eigen plasticiteit. De begeleiding was in handen van het Randstedelijk Begelei dingsorkest, dat dit met evenveel zorg deed als vroeger, toen het nog Gewestelijk Orkest Zuid- Holland heette. MIES ALBARDA Maarten 't Hart in gesprek met Renate Dorrestein Toen Renate Dorrestein Maar ten 't Hart voor het eerst ont moette zei hij dat hij een knipsel had dat zij beslist moest, lezen. Van haar feministische wereld beeld zou dan niets overblijven. In het knipsel stond hoe twee i vrouw uit een wak hadden gehaald. Dat Dorrestein Maarten 't Hart als gesprekspartner had gekozen was om twee redenen: gek ge noeg, zo zei ze, is hij één van mijn favoriete schrijvers en boven dien "schryft hij zulke domme dingen over vrouwen dat hij no dig eens moet worden bijgespij kerd". Bijspijkeren - 't Hart vond het een typisch feministische uit drukking. De toon van de avond was gezet. En zeker nadat vlak hierna nog eens werd herhaald wat 't Hart ooit over Dorrestein had gezegd: dat in haar geval een aardige man al heel wat zou hel pen. De eerste frontale botsing vond plaats toen Dorrestein uit legde dat het feminisme soms in derdaad op een godsdienst lijkt, maar "weer geen godsdienst is omdat wij het geluk hier op aar de zoeken. Het is een levensover tuiging. Op maatschappelijk ni veau voor gelijkheid tussen man nen en vrouwen vechten en op persoonlijk niveau er naar stre ven om zowel moedig als zacht moedig te zijn. Er naar streven om in elk geval die keuze te heb ben". Ideologische prietpraat, vond 't Hart. "Mooi, die idealen, maar er komt zo weinig van terecht. Denk jij nou werkelijk met het feminisme de wereld te kunnen verbeteren?". Ja, dat dacht ze. En hij schudde z'n hoofd. Wat ziet een kind nou als hij zijn ogen opendoet, vroeg Dorre stein vervolgens, om zelf het ant woord te geven: "Een moeder die bij het theelicht zit te sudde ren". En dan die rolbevestigende opvoeding, wat had 't Hart daar van gedacht! "Ach", zei hij, "van zo'n opvoe ding gaat zo weinig vormende waarde uit. Kinderen zijn geen klei dat je kunt kneden zoveel je wilt. Kinderen hebben zo jong al zo'n eigen karakter, daar veran der je maar heel weinig aan". Waarna hij fluks een verhaal ver telde over de kinderen van zijn broer. (Zoals hij ook regelmatig even stilstond bij de lotgevallen van zijn zuster. De hele familie werd er bij gesleept.) "Mijn broer heeft twee jon gens, tweelingen, en twee meis jes, ook tweelingen. Die kinde ren hebben zo'n eigen karakter... trouwens, de jongens zijn meis jesachtig en de meisjes jongen sachtig, ik bedoel maar". Die laatste mededeling is ongetwij feld verzonnen. Een feministische opvoeding is helemaal rampzalig, ging 't Hart door. "En het heeft allemaal zo weinig zin. Dan krijgen de meisjes meccanodozen en de jongens poppen en wat doen ze? Als ze onder elkaar zijn, dan rui len ze stiekem". En niet lang daarna kwam z'n broer weer op de proppen, tot groot vermaak van de zaal. Die had ook wel voor de kinderen willen zorgen, aldus 't Hart. Maar zijn vrouw had gezegd: nee, dat doe ik wel. "Die blindheid", ver zuchtte Dorrestein, "ik ben uit het veld geslagen". Maar niet heus. Dorrestein tui melde niet uit haar uitkijkpost, en 't Hart al evenmin. Ze bleven gewoon over de schutting roe pen, om na een kreet weer schie lijk weg te duiken. En dat maak te deze conversatie tot een zeer amusante vertoning, zij het dat het eigenlijk geen conversatie was, maar een twistgesprek, zo als iemand na de pauze een beetje verongelijkt vaststelde. Alsof hij zich bekocht voelde. "Meer dan ooit", besloot 't Hart, "besef ik dat de feministes ongelijk hebben, tsja..." Dorrestein: "Had ik vanavond iets gehoord wat mijn gewelf had doen wankelen, dan had ik pu bliekelijk mea culpa geroepen". WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25