Scholieren op pad voor Greenpeace Jong zijn in Noorwegen Amerikanen vertrouwen kerken en militairen het meest Oud gereedschap opgeknapt voor school in Afrika Woonomgeving sluit niet aan bij wensen van kind WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 VIDEOCLIP TOP 5 De Videoclip Top-5 is deze week samengesteld door Jeroen Ver- weij, vierdejaars leerling van het Stedelijk Gymnasium. 1. Frankie goes to Hollywood met Two tribes. 2. Depeche Mode met Shake the disease. 3. New Order met Perfect kiss. 4. The Eurythmics met Love is a stranger. 5. Bluenile met Tensel town in the rain. De motivering van Jeroen op Two tribes op de eerste plaats te zetten is de volgende: "De clip heeft een humoristische inslag, de oost-west-verhouding wordt op ironische wijze onder de loep ge nomen en Two tribes is natuurlijk een wereldnummer". Schriftelijke reacties sturen naar Leldsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. Jeremy Langerak van groep acht van de Leidse Stevenshofschool houdt voor zijn klas een spreekbeurt over de milieu-organisatie Greenpeace. De Stevenshof is één van de vele scholen in Leiden en omgeving die deze week meedoen aan de huis-aan-huis actie om geld voor de organisatie in te zamelen. (foto Holvast) PifiPfI fó ^ftflipel... hiW-.nMJoppieX l0J 11 dar heeft ze pok Geen PüsserJ Wordt vervolgd. Vele honderden stukken oud handgereedschap zijn de afgelo pen weken verzameld en opge knapt door leerlingen van de Sint Paulusschool in Hillegom. Deze lagere technische school viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Dat gebeurt uiteraard met ver schillende festiviteiten voor de leerlingen, maar ook met een ac tie voor een goed doel. De Hille- gomse lts begon een actie om een school in de plaats Kigali in de Afrikaanse Staat Rwanda aan materiaal, en dan vooral handge reedschap, te helpen. De school klopte aan bij parti culieren en bedrijven in de streek met het verzoek oud handgereedschap beschikbaar te stellen, ook al was dat in heel slechte staat. De leerlingen van de Paulusschool zouden dat ge reedschap weer bruikbaar ma ken. Daarna zou het worden overgedragen aan de Amster damse stichting Gered Gereed schap, die er na afloop van de ac tie ook voor zorgt dat het opge knapte gereedschap terecht komt bij de school in Rwanda. Enkele weken geleden ging de oproep om oud gereedschap naar de school te sturen de deur uit. Inmiddels staat vast dat de actie een enorm succes is: hon derden stuks gereedschap kwa men bij de school binnen. "Ontwerpers van de woonomge ving zouden meer partij moeten kiezen voor kinderen bij het uit werken van hun plannen. Door meer rekening te houden met de wensen van kinderen bij het in richten van de woonomgeving kan de ontwikkeling van kinde ren gunstig worden beïnvloed". Dat zegt meneer J. van Andel die een jarenlang onderzoek heeft gedaan om alles te weten te komen over het onderwerp 'woonomgeving en kinderen'. Dankzij dat onderzoek is hij zelfs inmiddels doctor in de techni sche wetenschappen geworden aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Daarnaast is hij kinderpsycholoog. Van Andel heeft in de afgelo penjaren meer dan 19.000 kinde ren van zes tot twaalf jaar gade slagen. Volgens hem hebben ont- De kerken genieten bij de Amerikanen het meeste vertrou wen. Bij een grootscheeps onder zoek van het bureau Gallup kre gen zij tweederde van de stem men. Ze worden op de voet ge volgd door 'de militairen', die 61 procent noteren op de schaal van vertrouwen. Van de tien instel lingen en groeperingen op die schaal scoren vakbonden, televi siemaatschappijen en zakenlie den het laagst. Een onderzoek van Gallup over 'eerlijkheid en ethische maatstaven' leverde voor de geestelijkheid een vertrouwens- aandeel op van ongeveer 70 pro cent. Hier volgden de apothekers op de voet: 65 procent. Het laagst noteren autoverkopers, verzeke ringsagenten, vakbondsleiders en hoofden van plaatselijke over heidsinstellingen. Gallup voegde aan zijn onder zoek nog een waarschuwend woordje toe: "Niemand mag hieruit afleiden, hoe betrouw baar een instelling of bekleder van een ambt werkelijk is; het gaat er alleen om, hoe het pu bliek erover denkt". Volgens adjunct-directeur G. van Beurden van de Hillegomse school hebben de leerlingen de handen vol aan het repareren en weer bruikbaar maken van het ingezamelde gereedschap. Hy somt op wat er is binnengeko men: 64 handzagen, 40 schoffels, 50 houtbeitels, 25 snoeizagen, 150 steeksleutels, 100 ringsleu- tels, 80 nijptangen, 71 schroeve- draaiers... en zo kan hij nog wel even doorgaan. Een auto-impor teur leverde zelfs een heleboel autogereedschap. "De hoeveelheid heeft ons zeer verrast", zegt Van Beurden. "We hadden niet verwacht zoveel ma teriaal binnen te krijgen". Op 6 november wordt het op geknapte gereedschap officieel overgedragen aan een vertegen woordiger van de stichting Ge red Gereedschap. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school. De schoolleiding rekent erop dat het wat betreft de leerlingen niet bij deze actie blijft. Gehoopt wordt dat de leerlingen bijvoor beeld door brieven te schrijven aan leerlingen op de school in Rwanda meer opsteken van de problemen waarmee ontwikke lingslanden te kampen hebben. werpers van de woonomgeving vaak niet in de gaten wat kinde ren nou eigenlijk willen. "Ont werpers denken niet verder dan het scheppen van voorzieningen als speelplaatsen en trapveldjes terwijl zij eigenlijk zouden moe ten inspelen op het gedrag van kinderen dat zich uit in verstop pertje spelen en fantasie-activi teiten. Voor kinderen vormt de totale woonomgeving een speel terrein". Van Andel heeft over zijn on derzoek een lang verhaal ge schreven (proefschrift heet zoiets) van maar liefst 300 blad zijden. Hij heeft er allerlei aan wijzingen in gezet waar ontwer pers, politici en ambtenaren iets mee kunnen doen. Tenminste wanneer ze hun maatregelen wat meer willen afstemmen op kin deren. Kalotje. Vier jaar lang had hij in zijn werk zonder proble men zijn kalotje gedragen, de or thodoxe Amerikaanse lucht machtrabbijn Simcha Goldmann uit Washington. Maar toen hij werd overgeplaatst, veranderde dat; zijn nieuwe commandant wilde het niet. Het werd een rechtszaak. In eerste instantie kreeg rab bijn Goldmann gelijk van de rechtbank. Het hof van beroep echter besliste anders. Dat vond het bevel van de commandant te recht, gezien de 'bijzondere aard' van de krijgsmacht, die nu een maal ogenblikkelijke gehoor zaamheid vergt. Het 'Rutherford-instituut', dat strijdt voor godsdienstvrijheid,, is het met deze uitspraak niet eens. Dit verbod, zo schrijft het in een brief aan het Amerikaanse hooggerechtshof, doet het gewe ten van de rabbijn geweld aan en is dus in strijd met de grondwet telijke godsdienstvrijheid. Vrouwen eruit. Hoewel het onderzoek op last van het Vati- caan niet de heksenjacht is ge worden die men vreesde, zijn de Noorwegen is een enorm uitge strekt land. Het is nog één van de weinige landen in Europa waar de natuur zo goed als ongerept is. Het westen van het land, dat zich uitstrekt tot ver boven de pool- circel, ligt in de volle lengte aan de Noordzee. De warme golf stroom zorgt er voor dat de win ters in het land niet al te streng zijn. De ligging aan de Noordzee be tekent dat veel Noren afhanke lijk zijn van wat de zee heeft te bieden. Naast de visserij neemt de oliewinning op de Noordzee de laatste jaren een steeds be langrijker plaats in. De ligging van het land betekent echter ook dat het klimaat in dit Skandina- vische koninkrijk in belangrijke mate wordt beïnvloed door de Noordzee. Voor de plaats Bergen, de op de hoofdstad Oslo na grootste stad van Noorwegen is het weer bijna spreekwoordelijk gewor den. "De kinderen in de plaats Bergen worden geboren met een paraplu in de hand. De honden in Bergen blaffen naar iedereen die geen paraplu bij zich heeft". Het zijn twee zinnen die menig maal als grapje in een reisgids worden opgenomen. Beide zinnen zijn natuurlijk niet waar. Wel waar is dat het in Bergen vaak regent. In totaal ge middeld 2000 millimeter per jaar. Maar de plaatselijke jeugd lijdt daar niet onder. In de ruim 207.000 inwoners tellende kust plaats, waar volgend jaar mei het eerste slachtoffers toch al geval len; waar vrouwen op rooms-ka- tholieke seminaries in de Ver enigde Staten als 'spirituaal' (geestelijk leider) werkten, zijn ze door mannen vervangen. De Vaticaanse congregatie voor de katholieke opvoeding liet eind 1981 weten, dat het on derzoek zou beginnen. Aanlei ding waren talrijke brieven en rapporten van behoudende kerk leden en groepen. Daarin werd bezorgdheid geuit over de vrij zinnige richting van sommige se minaries en hogescholen en de ontduiking van de kerkleer op gevoelige punten zoals abortus en celibaat. Het onderzoek kwam onder leiding te staan van bisschop John Marshall van Burlington. Driekwart is nu gedaan; volgend jaar wordt het eindrapport ver wacht. Dat vrouwen de eerste slacht offers zouden worden, werd wel verwacht. De congregatie staat onder leiding van kardinaal Wil liam Baum, de vroegere aartsbis schop van Washington, die al in 1970 vrouwelijke religieuzen ver Eurovisie Songfestival wordt ge houden, valt voldoende te bele ven. Langs de haven, in het cen trum van de stad, zijn diverse bars en disco's. Er leven bijna 70.000 jongeren van onder de 20 jaar in Bergen. Ze moeten pas naar school als ze zeven jaar oud zijn. Bij ons is dat vier jaar. "Als de kinderen eerder naar school zouden moeten, dan hebben ze niets aan hun jeugd", vinden veel Noren. De kinderen zijn negen jaar leerplichtig. De jongeren in Bergen gaan graag uit. Ze hebben het er voor over om in de weekeinden uren lang in de rij te staan voor een bar of een discotheek om te wor den toegelaten. Als er een paar bezoekers weggaan, mogen er weer een paar naar binnen. Het aantal bars en disco's wordt door de overheid streng beperkt. Ook de drank moet worden uitgebannen, vindt de overheid. Een mogelijkheid om dat te be reiken is volgens de regering de drank zo duur mogelijk maken. Voor een biertje moet veelal 10 tot 12 gulden op tafel worden ge legd. Niemand schijnt zich er echter iets van aan te trekken, want er wordt in de bars en bui ten op straat stevig gedronken. Noorwegen, waar onder meer de kaasschaaf en de paperclip zijn uitgevonden, is een erg duur land. Vergeleken met Nederland is bijna alles er twee keer zo duur. Groenten en fruit, zoals aardappelen en appelen, worden, bood te preken bij vieringen in het Washingtonse seminarie. Er komen nu reacties los op deze gang van zaken. "Ik voel me diep gekwetst", zei de francis caanse zuster Helen Rolfson, hoogleraar in spiritualiteit en kloosterleven aan Sint John's School of Theology te Collegevil- le, Minnesota. Tot aan de Vati caanse maatregel was zij daar spirituaal van de seminaristen. De theologe dr. Rosemary Ruether van het Garrett Evange lical Seminary in Evanston, Illi nois, zei er dit van: "Deze actie gaat geheel voorbij aan het feit dat de jongelingen in hun ambts uitoefening ook te maken krij gen met vrouwen". Eisen. De zeer conservatieve aartsbisschop Marcel Lefebvre (door Rome geschorst) heeft kar dinaal Ratzinger van de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer zijn eisen voorgelegd die, volgens hem, een verzoening tussen beide partijen zouden kunnen betekenen. Die eisen zijn: volledige herzie ning van de conciliedocumenten over de godsdienstvrijheid, de omdat ze zo duur zijn, per stuk verkocht. Maar er wordt ook veel ver diend in Noorwegen. Nadat er olie voor de kust van Noorwegen is gevonden is ook de welvaart toegenomen. Het gemiddelde loon is ruim 45.000 gulden bruto per jaar. De jeugd pikt daar ook een graantje van mee. Veel jon geren in Bergen kunnen zich re gelmatig een overtocht naar de Engelse stad Newcastle permit teren. Aan boord van de schepen van de Norway Line, die een veer dienst onderhoudt tussen Ber gen en Newcastle, zitten dan ook veel jongeren van rond de acht tien jaar oud, die in Engeland in kopen gaan doen. Met een doorgaans zeer luxe boot varen ze in ruim 21 uur naar de plaats van bestemming. On derweg gebeurt er van alles. Aan boord van de schepen is onder meer een discotheek waar door de kooplustige jongeren veel ge bruik van wordt gemaakt. Het is echter niet alle dagen feest. De Noren doen ook veel aan kuituur. Er wordt bijvoor beeld veel gelezen en in elke ge meente verschijnen wel een paar dagbladen. Populair is ook het winnende duo van het Eurovisie Songfestival dat in mei werd ge houden. Maar naar muziek van de componist Grieg, die in Ber gen heeft gewoond, wordt nog veel geluisterd, ook door de jeugd. THIJS JANSEN LEIDEN - Een groot aantal scholieren uit Leiden en omge ving werkt deze week mee aan de landelijke huis-aan-huis actie van de milieu-organisatie Green peace, die samen met Veronica zaterdag een twaalf uur durende TV-uitzending verzorgt. Green peace besteedt de opbrengsten van de actie onder meer aan het in de vaart houden van de actie schepen Sirius en Greenpeace. De scholieren verspreiden van daag actie-pakketten, waarin eenmalige machtigingen zitten. Deze machtigingen worden ko mende zaterdag tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds weer opgehaald. Tussen zeven en acht uur 's avonds wordt in het programma Countdown aandacht besteed aan het afsluiten van de scholen actie. Als het goed is, wordt dan ook het totaal ingezamelde be drag bekend gemaakt. Van drie uur 's middags tot drie uur 's nachts is Veronica za terdag met het Greenpeace-pro- gramma in de lucht. Een deel van de uitzending komt recht streeks vanuit de Oranjewerf in Amsterdam, waar de Sirius ligt afgemeerd. In de tv-uitzending wordt ook regelmatig overge schakeld naar het girokantoor in Arnhem, waar het actiecentrum van Greenpeace dan zit. Dit cen trum is via 125 telefoonlijnen te bereiken. Op de Greenpeace-Rocknight, die van elf uur 's avonds tot drie uur 's nachts duurt, treden onder meer de Frank Boeyen Groep, INXS Propaganda, Orchestral manouvres in the dark en Mai Tai op. Hoewel de rocknacht wel in het teken van de milieu-orga nisatie staat, komt de opbrengst niet ten goede aan Greenpeace, omdat de kaartverkoop waar schijnlijk niet voldoende is om de kosten te dekken. kerk in de moderne samenle ving, de niet-christelijke religies en de oecumene, openlijke ver oordeling van het 'duivelse sys teem van het communisme', er kenning door rooms-katholieke staten van de Rooms-Katholieke Kerk als de enige officiële religie, erkenning van zijn eigen pries terbroederschap als 'broeder schap met pauselijk recht' en de benoeming van twee of drie bis schoppen uit een lijst die Lefeb vre zelf zal indienen. Bijbel. Op een toogdag in Barneveld van de Gereformeer de Bijbelstichting (GBS) deelde voorzitter ds. F. Mallan uit Al- blasserdam (van de Gerefor meerde Gemeenten in Neder land) mee, dat de coiyplete GBS- bijbel met kanttekeningen 'ho pelijk' in 1987 zal zijn voltooid. Het is dan precies 350 jaar gele den, dat de eerste uitgave van de Statenvertaling aan de Staten- Generaal werd aangeboden. Mallan deed in zijn toespraak een aanval op de 'moderne bij belvertalingen'. "Die halen niet alleen het gezag van Gods Woord omlaag, maar moeten ook niets hebbenvan de leer van dat Woord", zei hij. Evangelisatie. De evangelist Jaap Kooy houdt morgen en vrij dag (8 uur) in 'Het Bruggehoofd', Steenschuur 11 in Leiden, een campagne over 'Redding en ge nezing'. Medewerkingverleent de muziekgroep 'The Praisema- kers'. Bij de organisatie heeft de Pinkstergemeente in Leiden haar medewerking verleend. Orgelconcert. De organiste Petra Veenswijk uit Leiden en de organist Arie Hoek uit Klaas waal geven vrijdagavond om kwart over 8 een orgelconcert in de Immanuelkerk aan de Kerk straat in Rijnsburg (ten bate van de verbouwing van de Petra- kerk). Op het programma staan werken van Sweelinck, Buxte- hude en J. S. Bach. Hervormde Kerk: aangeno men naar Maassluis P. Vermaat Veenendaal. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Uithuizen T. Bosma Haarlem; bedankt voor Bergentheim H. Hidding Bunschoten. Overleden. In Oegstgeest is, 56 jaar oud, de hervormde emeri tus-predikant H. van Andel overleden. Hij bekleedde func ties in Nederlands en internatio naal oecumenisch jeugdwerk en in ontwikkelingswerk. Staflid was hij van de Novib (Neder landse organisatie voor interna tionale ontwikkelingssamenwer king) en ondervoorzitter van de werkgroep 'Kerk en ontwikke lingssamenwerking' van de Raad van Kerken in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17