Geen duidelijkheid voor wielrenners Timman even aan de leiding 5?IFIT Borussia zonder Mill Burgemeester verbiedt duel Van der Gijp speelt mee tegen Dnjepr Kort geding tegen sponsor Heynkes onderschat Sparta niet Pasic op non-actief Portisch gooit roet in het eten Ashe aan de dijk gezet Spakenburg weert Den Haag Zege Kansas Van Boeckel ronde verder Problemen zeezeiler Van der Lugt, FIM boycot Zuid-Af rik a WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 13 EINDHOVEN (GPD) - René van der Gijp is hersteld van zijn blessu re en speelt vanavond met PSV in het UEFA Cup-duel tegen Djnepr Djnepropetrovsk uit de Sowjet- Unie. De 24-jarige rechterspits raakte zondag in het competitie- treffen met Groningen geblesseerd aan zijn dijbeen. Gisteren trainde Van der Gijp met een ingepakt bovenbeen mee met de PSV-selectie. „Dat ging pri ma. Hij is honderd procent fit", al dus trainer Jan Reker. PSV rekent vanavond op zo'n 20.000 toeschou wers. De kaartverkoop is pas maandag en dinsdag goed op gang gekomen na de 6-1-overwinning op FC Groningen. Borussia Zonder Christian Hochstatter en Frank Mill is het voetbalgezel schap van Borussia Mönchenglad- bach gistermiddag afgereisd naar Rotterdam, waar vanavond de eer ste wedstrijd voor de tweede ronde van het Uefacuptoernooi tegen Sparta wordt gespeeld. Mill was wegens een knieblessure tijdens de ochtendtraining slechts tot wat lichte loopoefeningen in staat. „Een aangeslagen Mill kan niet tot de gewenste prestatie komen", aldus trainer Jupp Heynckes. „Daarom speelt Pinkall voor hem in de plaats". De vroegere postbo de krijgt zodoende weer een kans zich aan te dienen als bruikbaar al ternatief voor Mill of Griens. „Pin kall moet nu eindelijk eens zijn goede prestaties in de trainingen ook tijdens een belangrijke wed strijd kunnen tonen", zei Heync kes kort voor het vertrek van de bus. Heynckes heeft Sparta voor het laatst aan het werk gezien tijdens de competitiewedstrijd in het Kas teel tegen Roda JC, die met 2-4 ver loren ging. Dat duel was drie dagen nadat Sparta Hamburger SV had uitgeschakeld. „De Rotterdam mers plegen zich tot het uiterste in te zetten in bekerwedstrijden. Ze gaan door tot ze er bij neervallen, BREDA (GPD) - De president van de arrondissementsrechtbank te Breda, mr. B. Pronk, heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in het kort geding dat de renners van Skil tegen hun sponsor hadden aangespannen. De rechter wil maandag in een tweede zitting eerst Kees van Beek nog als getuige horen, omdat hij namens het Bredase bedrijf als de centrale figuur is opgetreden in de onderhandelingen met de renners. Van Beek, half augustus door zijn werkgever op staande voet ontslagen, was gisteren niet aanwezig in de rechtzaal. dat hebben we tegen HSV kunnen constateren. Daarom geloof ik dat we beter voor de dag zullen moe ten komen dan tegen Poznan wil len we de derde ronde bereiken". Heynckes eist van zijn spelers vol ledige inzet, meer in elk geval dan in de bekerwedstrijd tegen Schal- ke'04, die onlangs met 1-3 verloren ging. „De Nederlanders zijn fysiek sterk, ze strijden met alle geoor loofde en ongeoorloofde middelen en gaan niets ontziend de onderlin ge duels aan. In dit soort situaties moeten wij dan ook niet kinder achtig zijn", meende Heynckes. Uitschakeling van de Bundesli- gaclub in het Uefacuptoernooi zal directe consequenties hebben voor de onderhandelingen over con tractverlengingen, die in het voor jaar op stapel staan. In 1986 eindi gen de overeenkomsten met onder meer Mill, Rahn en Frontzeck. Bo russia zal nog niet gedwongen zijn uit nood een ster te verkopen. „Maar als we er nu uitvliegen zul len onze aanbiedingen voor de spe lers ongetwijfeld minder rooskleu rig zijn". De vermoedelijke opstelling van Borussia voor vanavond is: Sude; Bruns; Krauss, Drehsen, Hannes en Frontzeck; Herlovsen, Rahn en Lienen; Pinkall en Criens. Scheidsrechter is: Franco Marti nez Angel (Spa). Door onder meer de gesprekken met Van Beek, die zoals gisteren naar voren kwam steeds onderhan delde namens de nergens officieel geregistreerde Stichting Skil Wie lersport, gingen de renners er steeds van uit dat Skil in 1986 met of zonder co-sponsor zijn sponsor activiteiten zou voortzetten. Dat laatste werd fel bestreden door mr. Van Mierlo, de advocaat van het Bredase bedrijf. Hij probeerde de rechter ervan te overtuigen dat Skil de renners heeft voorgehouden onder bepaal de voorwaarden door te willen gaan. „Met behulp van co-spon sors, een sterke internationale ploeg en in een stichtingsvorm. Skil wilde zelf f 1,5 miljoen in de ploeg stoppen, maar met zo'n be drag tel je internationaal niet mee. Meerdere sponsors waren dus noodzakelijk", aldus Van Mierlo die er nog aan toevoegde dat de buiten de schuld van Skil BELGRADO (SID) - De Joegoslavische voetbalbond heeft Predag Pasic voor twee maanden geschorst voor het nationale elftal, waartoe hij behoort. De straf van de 26-jarige speler, in dienst van VfB Stuttgart, volgde na diens weigering tijdens een trainings wedstrijd van Joegoslavië op de bank te zitten. Pasic zal door de schorsing de interland tegen Frankrijk op 16 november mislopen. Die wedstrijd is beslissend voor de deelneming aan de eindronden van het toernooi om de wereldtitel in Mexico. enkele mogelijkheden onbenut lie ten. „Er is de afgelopen maanden» overlegd met o.a. Skala, PDM, Nis san en nog een aantal bedrijven. Maar steeds maakten de renners zelf bezwaren tegen een samen werking met een van die ploegen", vervolgde Van Mierlo. Ook de poging om na het vertrek van Sean Kelly een nieuwe buiten landse kopman aan te trekken mis lukte. „Kelly vroeg 1,5 miljoen, hetgeen voor Skil zou betekenen dat het geld opging aan één man. Ook de eisen van de andere buiten landse kandidaten waren te gortig. Ze gingen of in zee met een andere ploeg of hadden hun contract bij hun huidige sponsor al verlengd. De directie van Skil kwam dus tot de conclusie dat de eisen die men zichzelf had opgelegd niet gereali seerd konden worden. Op 12 sep tember is dat ook verteld aan de renners", ging Van Mierlo verder. Hy beëindigde zijn betoog met de opmerking dat de renners niets te eisen hebben. „Want het is ook nog eens zo dat er door de renners over eenkomsten zijn gesloten met een niet-bestaande stichting". Namens de tegenpartij verklaar de mr. Van den Heuvel dat er door Skil in de eerste onderhandelingen met geen woord over een co-spon- sor is gerept. „Pas tijdens die be spreking met de renners op 12 sep tember bracht directeur Leo van Dijk dat voor het eerst naar buiten. Daaruit leid ik af dat het bedrijf steeds de intentie heeft gehad om door te gaan met sponsoring. Uit alles blijkt dat Skil zich nu plotse ling probeert te onttrekken aan al haar verplichtingen. De sponsor probeert op allerlei manieren de bal terug te spelen naar de renners, die kennelijk te lang vertrouwen hebben gehad in de zogenaamde goede bedoelingen van de werkge- Gerrie Knetemann gaf tijdens de zitting toe dat hij officieel nog niet heeft getekend voor Skil. Hetzelf de geldt overigens voor Frits Pi- rard en Jean Habets. „Maar dat zijn toevallig wel de drie renners die het afgelopen seizoen bij de firma in dienst waren", zei Knetemann tegen de rechter. „Wij hadden alle drie een mondelinge overeen komst. Met de andere eisers was reeds schriftelijk overeenstem ming bereikt. Zo gaat dat nu een maal in onze sport". Frits Pirard merkte nog op dat aan Johan Lammerts, die overi gens in deze affaire een eigen zaak waarnemer heeft ingeschakeld, be paalde garanties had afgedwongen en gekregen. „Hoe kan de sponsor nou zoiets doen als ze er niet zeker van zijn dat ze doorgaan. Lam merts kan toch niet in zijn eentje gaan rijden?", vroeg Pirard zich af. Voor mr. B. Pronk bleven er na het betoog van de beide advocaten nog teveel vragen over om al direct tot een uitspraak te komen. „Moge lijk kan Van Beek meer klaarheid brengen in deze zaak", luidde de conclusie van de rechter, waarna de renners in een gematigd opti mistische stemming het gebouw verlieten. Gerrie Knetemann: „Een ding staat voor mij vast. Er wordt nergens anders zo hard gelogen als hier. De sponsor zoekt nu naar de minst elegante oplossing om zich aan alle verplichtingen te onttrek ken. Maandag komt de 'ploeg' vol goede moed terug. Zelf ben ik er dan niet, omdat ik in Duitsland een zesdaagse moet rijden". MONTPELLIER (ANP) - Jan Timman heeft gisteren bij het kandidatenschaaktoernooi in Montpellier even de lei ding gehad. Midden tijdens de partij Lajos Portisch-Jan Timman kwam Spasski langsgelopen. Hij schudde de Ne derlandse grootmeester de hand, keek naar het publiek, wees naar zichzelf en maakte met de andere hand het ge baar: duim naar beneden. Zo kwam er een einde aan een partij, die meer dan twaalf uur en 98 zetten in beslag had genomen. Timman klom ermee in het algemeen klasse ment naar een met Joesoepov gedeelde eerste positie. Lang heeft de Nederlandse groot- meester daar niet van mogen ge nieten. De geprikkelde Portisch re vancheerde zich voor twee achter eenvolgende nederlagen en won op de 41ste zet. Voor Timman was er de schrale troost, dat het duel naar alle waarschijnlijkheid tot de mooiste partij van het toernooi zal worden uitgeroepen. De Neder landse en Hongaarse grootmeester inspireren elkaar. Dat dateert al van de tjden, toen Portisch in Wijk aan Zee een welgezien badgast was, al hield hij zich dan meer op in het Amsterdamse Concertge bouw dan aan het strand van IJ- muiden. Het werd nog eens beves tigd tijdens de tussen hen gespeel de tweekamp. En nu kwam in Montpellier voorlopig de apotheo se: een dame-indiër van uitzonder lijke klasse. CHICAGO (DPA) - Er komt een einde aan het dienstverband van Arthur Ashe bij de Ameri kaanse tennis bond. De verbin tenis met de begeleider van het nationale teamdat jaar lijks uitkomt in het toernooi om de Davis-beker, wordt door de bond verbroken. Ashe wordt een gebrekkige voorbereiding verweten voor de halve eindstrijd tegen de Bondsrepubliek Duitsland, waarin de Verenigde Staten werd uitgeschakeld. Boven dien was, volgens ingewijden, de discipline van sommige spelers beneden de maat Ashe, de vroegere winnaar van Wimbledon, verweerde zich door te stellen, dat een door de bond opgestelde clau sule hem bet werken bemoei lijkte. Hij ftad daardoor geen beschikking over een topspe- lers als John McEnroe. Onder Ashe won de Verenigde Staten de Davis-beker in 1981 en 1982. Vorig jaar werd in de eind strijd verloren van Zweden. Portisch heeft met wit een repu tatie opgebouwd uiterst scherpe openingen te spelen. Zo ook dit maal. Timman kwam eigenlijk nooit helemaal uit de zorgen. Bij de overgang naar het middenspel kreeg hij een dreigend uitziende aanval op de dame-vleugel over zich heen. Nauwelijks was die tot staan gebracht, of het witte initia tief zwaaide over naar de andere vleugel. Het vooruitzicht van een moeizame verdediging lokte zwart niet aan. Hij ging in de tegen-aan- val en pakte de pion op f4 mee. Het direct erop volgende antwoord van wit: Td5 was een valstrik, die Tim man naar alle waarschijnlijkheid had overzien. Maar zwarts reactie e4-e3 mocht er zijn. In de perska mer leefde secondant Hort een ogenblik op. Aan 's mans gezicht kan men zien hoe het Timman ver gaat. Niet goed, was de eindconclu sie. De zwarte lokken van Hort kwamen steeds dichter over de stelling te hangen. Uiteindelijk veegde hij met een mismoedig ge baar de stukken om. Timman slin gerde er één etage hoger nog wat halsbrekende toeren tegenaan, maar na de tijdcontrole was mat onontkoombaar. De opening met de koningspion van Karpov (e2-e4) was een teken van aggressiviteit. Karpov herhaal de daarmee het begin van de zes tiende partij, die hij verloor tegen de Siciliaanse verdediging van Kasparov, die toen antwoordde met de Taj manov-variant. Ditmaal verkoos hij de Scheveninger vorm. Dertien zetten verviel Karpov in herhaling. Daarna speelde hij Pd4- b3. Het antwoord van Kasparov was voorzichtig (Lc8-d7), maar de zwarte stelling was overzichtelijk. Terwijl de secondanten van Kar pov met strakke gezichten de si tuatie volgden vanaf een televisie- monitor in de bar van de Tsjaikovs- ki-hal, maakte het gevolg van Kas parov een ontspannen indruk. Na 23 zetten was de remise een feit. Kasparov heeft nu nog drie punten uit zes partijen nodig voor de over neming van de titel. Het publiek, bij elke partij is de bezoekerszaal gevuld met duizend belangstellenden, gelooft inmid dels in de eindzege van Kasparov, die met zijn 22 jaar de jongste we reldkampioen aller tijden zou wor den. De ontvangst van Kasparov was weer eens uiterst hartelijk, het applaus voor Karpov gereserveerd. Volgens bronnen in de omgeving van Karpov is de 34-jarige wereld kampioen mentaal aangeslagen door de onthulling, dat hij heeft ge probeerd ongeveer anderhalf mil joen gulden aan royalties op een*re- Timman en Portisch (r) zorgen altijd voor vuurwerk. Zo ook in Montpellier, i het kortste eind trok Partij 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7.e6; 3. Pgl-13 b7- b6; 4. e2-c3 Lc8-b7; 5. Lfl-d3 Lf8-b4 6. Pbl-d2 0-0; 7. a2-a3 Lb4xd2+; 8. Ddlxd2 c7-c5; 9. b2-b4 d7-d6; 10. Lcl-b2 Pb8-d7; 11. 0-0 Ta8-c8; 12. d4xc5 bGxc5; 13. b4-b5 c6-e5; 14. Ld3-f5 g7-g6; 15. Lf5c2 Pd7-bG; 1G. Dd2- 26. Df2-g3 e5xf4; 27. e3xf4 Tf8xf4; 28. Lb2- De uitslagen zyn: cl Tf4-h4; 29. Tdl-d5 c4-e3; 30. Lcl-e3 Th4xc4; 31. Le3-g5 De7-d7; 32. Td5-d2 Pe6xg5; 33. Lc2-b3 Pg5-e4; 34. Lb3xc4 Kg8- h8; 35. Dg3-h4 Td8-e8; 3G. Td2-12 Dd7-g7; 37. T12-n Dg7-d4 38. Kgl-hl h6-h5: 39. Dh4-f4 gG-g5; 40. Tf7-18+ Te8xf8; 41. Df4x- 18+ zwart geeft het op. Lotto 42 eerste prijs: 2 winnaars, die ieder f 172.186,60 ontvangen, tweede prijs: 3 win naars, die ieder f 50.000,- ontvangen, derde prijs: 139 winnaars, die ieder f 1.238,70 ont vangen, vierde prijs: 4.473 winnaars, die ie der f38,40 ontvangen; vijfde prijs: 62.481 die ieder f 5.- ontvangen. kening in de Bondsrepubliek Duitsland te storten. Ook de voor keur van het publiek vreet aan de anders zo onbewogen Moskoviet. Lichamelijk vergaat het Karpov eveneens minder dan zijn tegen stander. Hij is, net als een half jaar geleden na de reeks van 48 partij en, zwaar afgevallen. Zijn gezicht suitdrukking voorspelt niet veel goeds; die is,mat. Die nederlaag heeft nogal wat ge volgen, omdat de Russische schaakmachine op gang begint te komen. Joesoepov versloeg Spass ki, Beljavski bezorgde Spraggett diens zesde achtereenvolgende nul en Sokolov velde Smislov in diens eigen variant van het Spaans. Van de oude generatie is Michael Tal ei genlijk de enige, die zich hand haaft. De oud-wereldkampioen mag dan het levend voorbeeld zijn van iemand, die een slechte ge zondheid combineert met slechte gewoonten (roken en een enkel glas wodka), hij weet als geer. an der hoe een zwaar toernooi als dat van Montpellier moet worden ge speeld. Veel korte remises en dan ineens een winstpoging. De arme, Sporttoto Karpov Er begint tijdens de schaaktwee kamp om de wereldtitel in Moskou een zekere wanhoop in het spel van Anatoli Karpov te sluipen. De vermoeid ogende titelverdediger deed gisteren in de achttiende par tij tegen Gari Kasparov een ver woede poging de achterstand van een punt ongedaan te maken, maar moest na 23 zetten tegen de zelfver zekerde uitdager volstaan met re mise. Toto 42 eerste prijs: 6 winnaars, die ieder f7.436,30 ontvangen, tweede prijs: 142 winnaars, die ieder f 155,10 ontvangen, derde prijs: 1.801 winnaars, die ieder f 30,50 ontvangen. Toto-gelijk 42 eerste prijs: 1 winnaar, die f4.104,50 ont vangt, tweede prijs: 1 winnaar, die f529,20 ontvangt, derde prijs: 34 winnaars, die ie der f 77,80 ontvangen, vierde prijs: 966 win naars, die ieder f4,30 ontvangen. ST. LOUIS (Rtr.) - Kansas City Royals heeft dinsdag in de derde wedstrijd voor de world series honkbal de eerste overwinning ge boekt. In de eerste uitwedstrijd te gen St. Louis Cardinals werd het 6-1 voor Royals, dat nu nog met 1-2 achter staat in de series, waarin het er om gaat als eerste vier duels te winnen. Bret Saberhagen was de winnende werper. Er waren 53.634 toeschouwers. SPAKENBURG (ANP) - Burge meester Groen van de gemeente Bunschoten heeft het bekerduel tussen Spakenburg en FC Den Haag, dat op zaterdagavond 23 no vember zou worden gespeeld, ver boden. Dat besloot hij gisteravond na overleg met politie en alle frac tievoorzitters uit de gemeente Bunschoten/Spakenburg. De bur gemeester acht het gevaar op rel len te groot. In het weekeinde van 23 en 24 november wordt de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-be- ker gehouden. De supporters van FC Den Haag hebben in het verle den geregeld voor opschudding ge zorgd. Zondag werden er nog veer tien aangehouden door de politie, nadat ze volgens de NS in de trein van Wageningen naar Den Haag voor drieduizend gulden schade hadden aangericht. Burgemeester Groen wees met name op de markt, die 's zaterdags in Spakenburg wordt gehouden. Het is in het IJsselmeer-dorp dan veel drukker dan op door-de-week- se dagen. Groen gaf aan, dat sup porters van FC Den Haag mis schien al 's middags door de ge meente zouden kunnen trekken, waardoor de kans op een conflict met de plaatselijke bewoners zou toenemen. Na de vergadering werd geen al ternatieve datum genoemd. De burgervader verwees naar het be stuur van Spakenburg. Voorzitter Beukers van de zaterdag-eer- TOKIO (Reuter) - Huub van Boec kel heeft in het tennistoernooi van Tokio de tweede ronde bereikt. Op de openingsdag versloeg hij de Egyptenaar Ahmed el Mehelmy in twee sets: 6-3, 6-3. De overwinning heeft door het hoge prijzengeld van 1.125.000 gulden financieel een aantrekkelijk tintje. Mats Wilander en Boris Becker kwalificeerden zich eveneens. De Zweed won met 6-2, 6-2 van de Amerikaan Rickey Brown, de Westduitse winnaar van Wimble don had geen moeite met de Ame rikaan Bud Schultz (6-2, 6-0). Vitas Gerulaitis bewees andermaal dat hij op zijn retour is. Tegen Tim Mayotte sloeg de blonde New Yor ker slechts drie games bij elkaar (1- 6, 2-6). steklasser en nationale amateur kampioen zei het besluit van Groen erg jammer te vinden: „Maar ik heb er wel begrip voor. We moeten de komende dagen met de KNVB overleg plegen". Compe titieleider Jan Huijbrechts van de voetbalbond was dinsdagavond niet bereikbaar. Hij is nog enkele dagen op reis. DEN HAAG (GPD) - Het team van Pleun van der Lugt uit Den Haag, dat meedoet aan de Whitbread zeil race rond de wereld, zit in de pro blemen. Via Scheveningen Radio heeft de schipper van de Equity and Law aan het thuisfront gemeld dat het grootzeil onherstelbaar is beschadigd. Verder zei hij moei lijkheden te hebben met de mid delste zaling aan bakboordzijde, waardoor hij gedwongen koers moest zetten naar Liberia of Sierra Leone voor reparaties. De Nederlandse zeiler dreigt hierdoor zijn leidende positie in de klasse van de kleinere schepen te verspelen aan de Belg Staf Ver- sluys met de Rucanor Tristar. In het klassement op handicap is het team van Van der Lugt inmiddels gezakt naar een elfde plaats. Dat klassement wordt aangevoerd door het schip l'Esprit d'equipe. Het nam de leiding over van de In- novator van Dirk Nauta, die achter de Frazer Finland voorlopig zelfs genoegen moet nemen met een derde plaats. LISSABON (SID) - De internatio nale motorsportbond (FIM) is' voorstander van een wereldwijde, sportieve boycot van Zuid-Afrika. De FIM nam op een vergadering in Lissabon het voorstel van de Rus sische delegatie over voorlopig geen races in het door apartheid verscheurde land te organiseren. Bovendien mogen voortaan Zuid- afrikaanse coureurs niet meer deel nemen aan races, die onder de vlag van de FIM georganiseerd worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13