'Sociale zekerheid slordig aangepakt' De eenzame klasse van premier Lubbers Kritiek Raad van State op kabinet Fietsersbond viert tienjarig bestaan Negen jaar cel geëist voor heroïnesmokkel Cellengebrek leidt tot uitwijzing juwelenrover Dierenbeschemriiig vindt beleid Ploeg beschamend ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 GOUDA (ANP) - Jaap Rijnsburger, voorzitter van de jubilerende Ech te Nederlandse Fietsers Bond ENFB, heeft niets tegen auto's. Al leen worden deze voertuigen vaak inefficiënt gebruikt en moet met name het woon/werk verkeer over de weg worden ingedamd, zo vindt hij. Een fiets gebruiken is volgens hem bovendien in veel omstandig heden handiger en sneller, vooral in en rond de stad. Rijnsburger heeft zelf geen auto. Hij reist per trein en neemt zijn vouwfiets mee. Een dergelijke fiets mag voor niets als „handbagage" mee. volgens de bond niet alleen fiet sers, maar ook voetgangers en het openbaar vervoer, zij het dat deze tussen haakjes staan genoemd in een opsomming in „De Vogelvrije Fietser", het blad van de bond. Volgens hem is het van belang Als voorzitter van de fietsers bond ENFB zal de 37-jarige Rijns- burger vandaag in Utrecht zijn le- DEN HAAG (GPD) - De wetsvoorstellen voor een nieuw stelsel van sociale zekerheid h*, „„hmit h» in vertonen tekenen van té veel haast, zitten slordig in elkaar, en zijn slecht gemotiveerd, in ^Ttoespralk zeker wyfln op woon/wfrkwJte^ lJat IS de kern van de kritiek van de Raad van State op de plannen die het kabinet wat bereikt is om het fietsen in Ne- drongen omdat de vierwielers met gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. derland aangenamer te maken name in de spitsuren voor overlast (aanleg van fietspaden, het inzet- zorgen. In dit streven is Vooral de ingrepen die het kabinet in petto heeft voor de werklozen De regering geeft in de wetsvoor stellen wel de garantie dat arbeids- moeten het in de reactie van de ongeschikten boven de 35 jaar niet Raad van State ontgelden. Het lijkt op hun uitkering gekort zullen erop, zo schrijft het hoogste advies- worden. Jongere arbeidsonge- college, alsof bezuinigen de enige schikten zullen gekeurd worden, reden voor de wijzigingsplannen om vast te stellen in hoeverre ze 1s'r j j r- aangewezen moeten raken op de Inde definitieve wetsvoorstellen (lagere) werkloosheidsuitkering. Premier Lubbers had beide con cessies afgelopen week al aange kondigd tijdens de algemene be- i fietsbussen) maar ook op openbaar vervoer onmisbaar, met name de voorgestelde halfjaar- de striJd die n°8 gevoerd moet Rijnsburger noemt het bijvoor- lijkse afbouw van de werkloos- worden, vooral nu de regering haar beeld heidsuitkeringen. subsidie voor de aanleg van extra baar De kritiek van de Raad van State fietsvoorziemngen heeft ingetrok heeft er ook toe geleid dat het kabi- ka"- -We zijn op dat punt weer bij handhaaft de regering het plan de werkloosheidsuitkeringen^ in half jaarlijkse stappen te verlagen van 70 procent van het laatst verdiende schouwingen over de miljoenen loon naar 70 procent van het mini- ta. mumloon. Het kabinet vindt het „onaanvaardbaar" dat idee nu al te laten varen, omdat het schrappen van de halfjaarlijkse verlaging 990 miljoen gulden minder aan bezui nigingen zou opleveren. Wanneer een kamermeerderheid die angel uit het wetsvoorstel wil trekken, moeten de financiële effecten voor een „aanzienlijk deel" gecompen seerd worden door ingrepen elders in de sociale zekerheid. Het kabi net oppert zelf dan.de uitkerings duur maar met een half jaar te be korten. net het plan omde ambtenaren in af'. aldus d<: voorzitter tijdens principe ook onder het nieuwe vraaggesprek in Gouda, waar hu stelsel te laten vallen, heeft afge- °P fietsafstanc, zwakt. De regering handhaaft die werkt- principiële keus, maar kondigt aan dat die pas op z'n vroegst op 1 ja- 1987 feitelijk z'n beslag zal Motto De Raad van State levert in zyn advies over de wetsvoorstellen op een aantal plaatsen scherpe kritiek op het werk van de regering. Slor dig haastwerk signaleert de Raad daar waar wetsteksten onderling verschillen terwijl ze dezelfde strekking hebben. Ook meent het adviescollege dat de regering de plannen onvoldoende motiveert. Er kan niet volstaan worden met een simpele verwijzing naar de noodzaak van bezuinigingen, aldus de Raad van State. Die kritiek treft krijgen. In de tussentijd zal er met krijgen de vakcentrales voor overheidsper- men van soneel overlegd worden ontbeerlijk dat het open- aansluit op het ge bruik van de fiets. De fiets is een ideaal „verlengde" van de trein, oordeelt hij. Daarom moet de route naar het station goed befietsbaar het station zijn en moeten er goede stallings mogelijkheden zijn. „Wat nu ge beurt is dat de fietsenstallingen op de stations steeds vroeger dicht gaan, wegens de bezuinigingen. „het de ENFB voorrang v ervoer die veilig zijn, Daarmee help je in feite een heel v..w de weinig energie verbruiken en het vervoerssysteem om zeep omdat vraag wat er moet gebeuren met de ndlicu sparen Hieronder vallen mensen die 's avonds na hun werk huidige (gunstiger) werkloosheids uitkeringen voor ambtenaren. nog even naar de bioscoop willen toch weer worden gedwongen de auto pakken". De ENFB telt momenteel rond de 15.000 leden. Volgens Rijnsbur ger is ongeveer vijf procent hier van daadwerkelijk actief in een van de 50 regionale afdelingen. Uit de contributie betaalt de bond vijf mensen die een deeltijd baan heb ben. Een van hen is een halfjaar lijks wisselende dienstweigeraar. Tien jaar geleden werd de bond opgericht als politieke pressie groep die vooral het gemeentelijk beleid wilde beïnvloeden. Hij maakte zich sterk voor het aanleg gen van fietspaden, het opheffen van knelpunten in fietsroutes en dergelijke. Indien overleg niet tot resultaat leidde, werden (en wor den) acties niet geschuwd. „Maar deze acties moeten altijd het doel ondersteunen. Als er een fietspad moet komen, schilderen we dat op de weg, als er een weg autovrij ge maakt moet worden, breken we de straat op", aldus de voorzitter. Ook op landelijk niveau zette de bond zich in voor een fietsvriende- lijker beleid. Als succes memoreert Rijnsburger onder meer het hier en daar invoeren van de 30 kilometer snelheid binnen de bebouwde kom in Nederland. Belangrijker dan dit concreet resultaat vindt hij echter het feit dat de bond steeds meer er kend wordt als gesprekspartner. „Zowel gemeente als rijk komen vaak al tevoren naar ons toe om te overleggen of advies te vragen." Ondanks de verbeterde overleg situatie is volgens de ENFB-voor- zitter de toekomst voor de fietser niet al te rooskleurig. Wat hem vooral dwars zit is het afschaffen van de subsidie die gemeenten tot voor enige tijd kregen voor het treffen van extra (fiets)voorzienin- gen. Hoewel de aanleg van fietspa den en dergelijke volgens Rijns burger eigenlijk de aandacht af leidt van de echte discussie - welke verkeersstroom stellen we boven de andere als er maar een beperkte hoeveelheid middelen beschikbaar is? - is het treffen van fietsvoorzie- ningen altijd beter dan dat er niets meer gebeurt. Toch dreigt deze si tuatie te ontstaan nu de gemeenten met lege handen staan. Wat de ENFB het meest steekt is dat er wèl een apart potje is voor het snel verkeer: het Rijkswegenfonds. „Als je argumenten hebt om de au- tostroom op die manier van geld te voorzien, waarom gelden die dan niet voor de fietser", zo vraagt de voorzitter van de fietsersbond zich af. DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren negen jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 39^a- rige A.K. uit Eindhoven. De man wordt beschouwd als het brein achter een omvangrijke heroïne smokkel van Turkije naar Neder land. Tegen de 30-jarige H.T. uit Turkije die de heroïne met een vrachtwagen vervoerde werd drie jaar geëist. Op 18 r i dit jaar werden de Advocaat mr. W. Kousëmaker vond dat de officier zijn cliënt overschatte. „Hij was niet meer dan een schakel". Hij legde de na druk op de belangrijke plaats die de verdachte in de Turkse gemeen schap in Eindhoven innam. „Hij richtte in samenwerking met de politie een sportclub op om jonge Turken uit het cafe te houden". Zijn collega mr T. Hiddema stak niet onder stoelen of banken dat hij tevreden was met de eis van twee op heterdaad betrapt door de drie jaar tegen zijn cliënt. Net als Eindhovense politie op het ment dat de reserveband vrachtwagen gevuld met ongeveer 13 kilo heroïne, aan de hoofdver dachte werd geleverd. De partij had een waarde van ruim 2,5 mil joen gulden. De vrachtwagen was gevuld met een partij kersen uit Joegoslavië. Bij de politie bekënden de twee dat in januari op dezelfde manier een grote partij heroïne Nederland was binnengesmokkeld. De 39-jari- ge hoofdverdachte verkocht de he roïne door aan een Amsterdammer die zich volgende maand voor de Bossche rechtbank zal moeten ver antwoorden. Die was ook de afne mer van een partij van acht kilo die de Eindhovenaar hem in juli 1984 in Breukelen verkocht. - De hoofdverdachte bekende de feiten slechts gedeeltelijk. „Hij heeft geen belang bij een bekente nis; hij kan de verantwoordelijk heid niet naar boven afschuiven omdat hij zelf de centrale rol speel de" merkte officier van justitie, mr R. Peters op. „Hij heeft dat afschu welijke gif met kilo's in onze sa menleving geïmporteerd met alle ellende van dien. Degenen die deze ellende veroorzaken zullen dat in hun straf moeten voelen". T erugtrekking Unifilsoldaten begonnen BEIROET (AP) - De Nederlandse troepen van het UNIFIL-detache- ment in Zuid-Libanon zijn begon nen met hun terugtrekking. Don derdagavond werd nog een Neder landse patrouille van vijf man overvallen door de door Israël ge steunde christelijke soldaten van het Zuidlibanese leger. De Neder landers werden ontwapend en be roofd, maar bleven verder onge deerd. De 150 Nederlanders begonnen gisteren met het overdragen van hun stellingen aan soldaten uit Ne pal en Fiji. Nederland trekt zich terug uit UNIFIL omdat Israel weigert de vredestroepen ook de grens tussen Israel en Libanon te laten bewa ken. Drie jaar geleden bracht Ne derland de omvang van zijn deta chement in Libanon al terug van 850 tot 150 man. de officier benadrukte hij de de dergeschikte rol van de koerier. „Dit is geen beroepscrimineel. Hij was volstrekt afhankelijk van de hoofddader". De uitspraak is op 1 november. prijskaartje van de Diamond Cor ner er nog aan, liet taxeren. De vrouw werd naar het politiebureau overgebracht, waar bleek dat het ringetje onderdeel was van dé buit van de overval in juni. - Uit het onderzoek bleek dat een deel van de geroofde buit in een woning in Schiedam aanwezig was. In dit huis werden de zwager en zuster van de vrouw aangehou den. Ongeveer 65.000 gulden aan sieraden - eveneens met de prijs- be- GRONINGEN - Een dertigtal actievoerders heeft vrijdagmiddag een scheepje verbrand bij het bezoek van de franse ambassadeur J. Gaultier de la Ferriere aan Groningen. Het schip moest het tot zinken gebrachte Green- peace-schip 'The Rainbow Warrior' voorstellen. Verdere incidenten deden zich niet voor: de vijf man sterke politie trad niet op en het scheepje kon rustig uitbranden. De Franse ambassadeur in Nederland was in Groningen om daar de tentoonstelling 'Hugenoten in Groningen' te openen. {toto anp> AMSTERDAM (ANP) - Justitie heeft een 39-jarige Zuid-ameri- kaan, die als hoofdverdachte wordt beschouwd van een juwelenroof, overgedragen aan de vreemdelin genpolitie om te worden uitgewe zen. Wegens cellengebrek kan de man hier niet worden ingesloten. De politie heeft dat gisteren meeg- deeld. De man, W.S.M., werd op 4 okto ber samen met vijf landgenoten in een woning in Amsterdam aange houden. Hij had op dat moment kaartjes er nog aan - werden Amerikaanse dollars ter waarde slag genomen, evenals van 240.000 gulden op zak. Volgens zijn verklaring waren die afkom stig van een cocaïnedeal. In het huis werd bovendien anderhalve kilo cocaïne, dollars ter waarde van 40.000 gulden en voor zes ton aan sieraden aangetroffen. Deze ble ken te zijn gestolen bij een Amster damse juwelier. De overval op de juwelierszaak !Diamond Corner' werd op 28 juni van dit jaar door vijf gewapende mannen gepleegd. Zij knevelden de juwelier en diens zoon en stop ten hen in de kelder. Uit de kluis haalden ze voor zes zeven ton aan juwelen. De politie kwam de daders op het spoor toen een 45-jarige vrouw begin september bij een juwelier in Amsterdam een ringetje, met het wapen met de benodigde munitie. Ook de woning van de 45-jarige vrouw in Amsterdam werd door zocht. Daar trof de politie geen ju welen aan, maar ontdekte wel dat haar echtgenoot behoorlijk goed „in zijn slappe was zat,". Hij werd aangehouden en uit het verhoor bleek dat hij sieraden had gekocht van een onderhuurder. Op het nieuwe adres van deze onderhuurder deed de politie een inval, waarbij de hoofdverdjachte werd gearresteerd. Hij heeft tegen over de politie verklaard dat hij de sieraden die in zijn woning werden aangetroffen had gekocht voor 50.000 gulden van „onbekende overvallers". Het onderzoek wordt voortgezet. serij, die zij gisteren heeft spreid. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse vereniging tot Bescherming van Dieren vindt het „bescha mend" dat staatssecretaris Ploeg in zijn wetsontwerp voor het wel zijn van dieren een situatie laat ris op Werelddierendag uitte op het voortduren die volgens haar met alternatieve wetsontwerp van de 3 dieren in de landbouw bitter Dierenbescherming. van dierenvrienden heeft zelf dat Ploegs wetsontwerp geen i i wetsontwerp gemaakt, omdat kele verzekering biedt weinig bescherming biedt, blijkt uit een „open" brief van de Ploeg verschilt het wetsvoorstel de Dierenbescherming niet Dierenbescherming aan de be- wezenlijk van zijn eigen gezond- windsman van Landbouw en Vis- heids- en welzijnswet. De organisa- In de open brief constateert de Dierenbescherming dat de staats secretaris haar alternatieve voor stellen niet begrijpt, of er opzette lijk een draai aan geeft alsof ze min gelijk'zijn aan zijn eigen verbetering van de omgang mensen met dieren. Zij meent dat te kunnen bewij zen aan de hand van het gegeven dat er in Ploegs plannen geen ruimte is voor keuring van nieuwe onderkomens voor dieren. Ieder een mag zijn dieren onderbrengen in onverschillig welk nieuw huis- voorstellen. De organisatie vindt vestingssysteem den ook. „Het is deze absurde situatie die u door middel van uw wetsvoorstel voor een groot aantal jaren tracht te con tinueren", aldus de Dierenbescher ming. Zü besluit de brief met de con statering dat de staatssecretaris kennelijk niet van plan is om we zenlijke verbeteringen in te voe ren, die de achterstand in dieren bescherming moeten inhalen. NVU-brochure - De brochure 'De Nederlandse Volksunie 1981-1986', gemaakt door het Fascisme Onder- zoeks Kollectief (FOK), mag ge woon worden verspreid, inclusief de daarin geuite vermoedens dat E.P. Heerema, zoon van de vroege re S.S.-er ir. P. S. Heerema contac ten heeft met de NVU. De Amsterdamse rechtbankpre sident mr B.J. Asscher bepaalde dat gisteren in het kort geding dat E.P Heerema tegen de Amster damse Stichting Afdruk, die voor de verspreiding van de brochure zorgt, had aangespannen. Opheffing van Rijnmond komt nabij DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren het wetsontwerp tot op heffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond bij de Tweede Kamer in gediend. Dit heeft een woordvoer der van het departement meege deeld. Het ligt nog steeds in de be doeling Rijnmond op 1 januari 1986 op te heffen en alle taken, middelen en personeel naar de pro vincie Zuid-Holland over te heve len. In 1986 wordt bepaald welke taken weer terug moeten naar de gemeenten. Het bij het wetsontwerp gevoeg de en vorige week al uitgelekte ad vies van de Raad van State stelt de wenselijkheid van de opheffing niet meer ter discussie. Rijnmond-voorzitter A. van der Louw heeft zich eerder deze week teleurgesteld getoond dat de Raad van State zich niet politiek heeft uitgelaten en met name geen aan dacht heeft geschonken aan het verwijt van onbehoorlijk bestuur dat Rijnmond de minister maakt in verband met de opheffing van Rijnmond. Over de instelling van de provincie Flevoland heeft de Raad eerder wel een duidelijk poli tiek (negatief) advies uitgebracht vanwege te weinig draagvlak. ADVERTENTIE Nog 5 dagen. Nu kan het nog! Teken het volkspetitionnement tegen kruisraketten. Kaart kwijt? Bel: 020-238672. Giften: giro 77555 Amsterdam. DEN HAAG De algemene be schouwingen hebbenhet deze week weer ondubbelzinnig aan getoond: de positie van premier Lubbers in de landspolitiek is volstrekt onaantastbaar. De on gekroonde koning van het CDA beheerste het debat, dat de pro loog van de verkiezingscampag ne had moeten worden zodanig, dat voor de andere deelnemers niet meer dan een figurantenrol was weggelegd. Voor het eerst sinds jaren worden in het politie ke landschap weer de contouren van staatsmanschap zichtbaar. Het was tekenend dat Lubbers niet diep in zijn arsenaal hoefde te tasten om zijn eenzame klasse te onderstrepen. De enige tegen strever die hem volgens het par lementaire rollenspel partij had moeten bieden, bleek niet tegen hem opgewassen. In interruptie- debatjes, onder meer over de wij- door Peter van Nuijsenburg ziging van het sociale stelsel, wist PvdA-leider Den Uyl niet één enkel punt te scoren. Zijn optreden deed vergeleken bij het koele vakmanschap van Lubbers gedateerd aan. De sociaal-democraten moeten wel moedeloos worden van het vooruitzicht dat hun lijstttrekker in de campagne, die het karakter zal dragen van een strijd om het premierschap, al voor het begin- signaal fors op punten achter staat. De florissante positie in de opiniepeilingen kan niet meer 'dan een schrale troost zijn. Volgende week wordt Lubbers op de partijraad van het CDA tot lijsttrekker gekozen. De fractie voorzitter van de christen-demo craten in de Tweede Kamer, De Vries, nam deze week al een voorschot op de bewieroking die Lubbers volgende week zaterdag in Bussum ten deel zal vallen. De Vries putte zich uit in loftuitin gen aan het adrés van de premier op een schaal die voorbehouden lijkt aan regimes van een minder democratisch allooi. Het hele ka binet had de afgelopen jaren goed werk verricht, en de chris ten-democratische bewindslie den in het bijzonder, maar de premier spande de kroon. Bij het bespelen van de lof trompet zal De Vries ongetwij feld gedacht hebben aan de ver kiezingen in Belgie. Ondanks een achterstand in de -geheime opiniepeilingen boekten de Bel gische geestverwanten een forse winst. Dat werd op rekening ge schreven van de christen-demo cratische premier, Wilfried Mar tens. Zijn verdediging van een evenmin populair beleid heeft de kiezers overtuigd. Het ligt voor de hand dat het CDA zich zal spiegelen aan het Martens-effect met Lubbers in de glansrol. Voor het zover komt, moeten nog enkele vuiltjes worden weg gewerkt. De plaatsing van kruis raketten, het afstoten van kernta ken, de wijziging van het sociale stelsel, de anti-discriminatie- en de euthanasiewetgeving; de trog met problemen is nog niet leeg. Deze kwesties zullen afzonder lijk niet voor onoverkomelijke barrières zorgen. Maar hun optel som staat borg voor enige span ning. Daarin schuilt voor Lub bers en het CDA het gevaar. Premier Lubbers tijdens de al gemene beschouwingen. (foto GPD) Onder druk wil hij nog wel eens recalcitrant worden en zijn geduld verliezen. Zijn gepikeer de reactie op het onnozele ver zoekschrift van een aantal CDA'ers tegen de stelselwijzi ging van de sociale zekerheid in de week dat het conflict tussen de ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken) en De Ruiter (defensie) over het raketverdrag .met de VS zijn hoogtepunt be leefde, is hiervan een illustratie. De WD zal haar hoop moeten peuren uit de eventuele smetten op het blazoen van Lubbers. De kleinstè regeringspartij kampt met een gigantisch presentatie probleem. Het kabinetsbeleid wordt geafficheerd als puur libe raal, maar christen-denmocrati- sche ministers als Ruding, Van den Broek en niet te vergeten de premier zelf gaan met de eer strijken. De WD-bewindslieden schie ten tekort als standwerkers. Vi ce-premier Van Aardenne is ge knakt door de RSV-affaire. Kort hals Altes (justitie) heeft zijn an- ti-criminaliteitsplannen tot de laatste druppel uitgemolken. Van Rietkerk weet het publiek hooguit dat hij op binnenlandse zaken zit. Eegje Schoo (ontwik kelingssamenwerking) blinkt uit door gehannes met de NCO. Wanneer Neelie Smit-Kroes, de prima donna van de faux pas, de aanval kiest, wordt het meestal een fiasco. Alleen Winsemius (milieu) springt er uit, maar voor zijn specialiteit lopen de liberale kiezers niet warm. De kritiek op partijleider Nij- pels is wel verstomd, maar niet verdwenen. Hem wordt in de eerste plaats het ontbreken van een doeltreffende strategie tegen de overheersing van het CDA verweten. Om de onrust te be zweren, roept Nijpels regelmatig de instemming met zijn beleid van zijn voorganger Wiegel op. Maar insiders binnen de WD weten te melden, dat er nauwe lijks contact is tussen de jeugdi ge leider en de geidealiseerde held uit Leeuwarden. De speurtocht naar aanspre kende thema's heeft totdusver weinig opgeleverd. Met onder werpen als euthanasie en de dis criminatie jegens homoseksue len, krijg je, hoe lovenswaardig principieel de standpunten ook mogen zijn, de handen van po tentiële VVD-kiezers en de pas aanhang zuiden niet op elkaar. Nijpels zit klem in de wurgen de omhelzing van het CDA. De slogan 'een stem op Ed is een stem op Ruud' brengt dat tref fend tot uitdrukking. Zo hoopge vend als de Belgische verkiezin gen voor het CDA zijn, zo som ber moet het verlies van de Bel gische liberalen de WD stem men. Met een bijwagenrol in een volgend kabinet met het CDA mag Nijpels zyn handen al dichtknijpen. Met de verkiezin gen voor de deur een weinig be moedigend perspectief.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5