Ruzie gemeente en energiebedrijf over onderhoud lantaarns Geheim gesprek krakers met universiteitsbestuiirder 'Fusie woningbouwverenigiiigen noodzaak' Onverwacht grote stijging aantal woningzoekenden Wie moet 160.000 gulden betalen? Poging ontruiming nog paar dagen uit te stellen De Haardstee uitgebreid 'Bestemmingsplannen niet te gedetailleerd' ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 LEIDEN 1ST Bandopname: Er wordt wat geritseld, het gaat buiten de regeltjes om9 LEIDEN Tussen de krakers van het pand Brill en een lid van het colle ge van bestuur van de universiteit heeft wel degelijk een gesprek plaats gehad. Dit blijkt uit een bandopname van een gesprek tussen drs. M.J. Koornstra en een groepje krakers, dat de Brill-bewoners zonder medeweten van Koornstra hebben vastgelegd op geluidsband. Tot dusver heeft het universiteitsbestuur altijd het voeren van een gesprek met de krakers ont kend. Koornstra zegt desgevraagd dat het gaat om een individueel gesprek tus sen hem en de krakers, op of om streeks 6 september. "Het was een persoonlijk gesprek, als een vorm van dienstverlening aan de kral^rs. Ik vind het stom van de krakers om het aldus naar buiten te brengen. Een vreemde manier van omgaan met zo'n gesprek". Volgens Koornstra was de aanlei ding voor het gesprek het feit dat de krakers een aannemingsbedrijf, dat onderzoek wilde doen voor de bouw van een scheidingsmuur met het be lendende museum voor mineralogie en geologie, toegang tot het pand hebben geweigerd. Hij wil verder niet ingaan op de inhoud van het bandje. Muur Uit het bandje ('Dit is alleen een ge- dachtenwisseling. Niemand weet er verder van' zegt Koornstra) daarop blijkt hoe de problemen, die de uni versiteit met het pand heeft, zijn ont staan. Rijksdomeinen, de dienst die rijkseigendommen koopt en ver koopt, wil Brill niet officieel in ver koop aanbieden, zolang het pand niet door een wand is gescheiden van het museum. Het museum wil het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur eveneens niet overnemen, zo- .lapg de gewraakte muur er niet staat. De universiteit moet de muur, waarvoor sinds 1960 bouwplannen bestaan, zelf betalen. Blijkens het bandje voelt zy er absoluut niet voor om de kosten geschat op 50.000 gulden te betalen. Daarvoor is een constructie uitgedacht, volgens wel ke de universiteit het pand verkoopt en het geld, dat deze transactie ople vert, minus 50.000 gulden, aan Do meinen betaalt. "Er wordt wat geritseld", heet het letterlijk op het bandje. "Het gaat buiten de regeltjes om. Nu lopen we dat geld niet mis". Volgens de band stelt Koornstra verder dat als Domei nen het pand gewoon verkoopt, de universiteit de muur moet betalen. Tijdens het gesprek zegt de univer siteitsbestuurder tevens dat Domei nen opdracht heeft gekregen om het pand te verkopen. Gevraagd om een reactie zegt hij daarentegen dat Do meinen buiten het hele verhaal staan. Bij Domeinen zelf was niet te verifië ren, hoe de vork volgens deze dienst in de steel zit. Onfatsoenlijk "Wij willen geen enkele verant woordelijkheid voor het pand heb ben, laat staan nu er krakers in zitten. Hoe eerder we van de hele troep af ;zijn, des te beter. Als jullie serieuze kandidaten blijken te zijri, een zoda nige dekking krijgen dat de gemeen- te garantie geeft, daar heb ik geen en kel bezwaar tegen. Ik zou het wel leuk vinden", meldt het bandje ver der. De krakers geven zelf toe dat het onfatsoenlijk is een gesprek op te ne men, zonder dat betrokkene daarvan op de hoogte is of toestemming heeft gegeven. "Het woord 'onfatsoenlijk' schiet nog te kort bij de omschrijving van het gedrag van het college van bestuur", kaatsen ze de bal terug. LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland (EBR) en de gemeente Leiden liggen met elkaar overhoop over een bedrag van L60.000 gulden voor het onderhoud van straatverlichting. De gemeente stelt dat het EBR in 1984 het onderhoudsbudget met dit bedrag heeft overschreden en weigert daarom het geld op tafel te leggen. Het energiebedrijf houdt echter vol dat er helemaal geen sprake is van een vastgesteld budget en dat dat daarom ook niet overschreden kan zijn. Bovendien vindt het EBR dat de gemeente hoe dan ook voordeel heeft gehad van de werkzaamheden en dat er dus betaald moet worden. De straatverlichting in Leiden is ei gendom van de gemeente. De lan taarnpalen worden echter ge plaatst en onderhouden door het energiebedrijf Rijnland, dat daar-' voor geld krijgt van de gemeente. In 1981 stelde de gemeente nog een bedrag beschikbaar van ruim een mihoen gulden. Een jaar later be sloot de gemeente te bezuinigen op onder meer het onderhoud van de straatverlichting en schroefde het budget terug naar 850.000 gulden. Deze beslissing is nooit schrifte lijk aan het EBR medegedeeld, zo stelt directiesecretaris Sandbergen van het energiebedrijf. Het EBR heeft het zelf uit de gemeente raadsstukken moeten halen. Wel is de beslissing mondeling doorgege ven door betrokken functionaris- Het energiebedrijf heeft er in elk geval voor gezorgd dat het budget in 1982 niet werd overschreden. Het EBR ging er echter vanuit dat het slechts een eenmalige maatre gel was. In 1983 en 1984 heeft het daarom weer rond de één miljoen' gulden uitgegeven voor het onder houd. In 1983 stuitte dit op weinig pro blemen bij de gemeente, aldus Sandbergen. De rekening werd door de gemeente zonder morren betaald. Vorig jaar trok Leiden wél aan de bel. De gemeente wilde slechts 850.000 gulden gulden beta len en niet meer dan dat. Leiden De straatverlichting in Leiden is eigendom van de gemeente; het ener giebedrijf zorgt voor het onderhoud. De vraag is: hoeveel mag het EBR daarvoor uitgeven? Op de foto: lantaarnpalen op de Willem de Zwijger- laan. (archieffoto) gaf als verklaring dat de bezuini ging van 1982 een jaarlijks terugke rende maatregel was. Het EBR stelde dat dat nooit eerder is ver teld en wilde alsnog de resterende 160.000 gulden betaald zien. Grof gespeeld Dit jaar leek zich dezelfde situa tie voor te doen, meldt Sandber gen. Het energiebèdrijf waar schuwde volgens hem ruim van te voren dat het onderhoudsgeld per 1 oktober op was. "We hebben de gemeente toen gevraagd: 'Wat moeten we doen? Moeten we ka potte straatverlichting na 1 okto ber maar laten zitten of stellen jul lie meer geld beschikbaar?' De ge meente heeft vervolgens met 'han gende pootjes' alsnog 100.000 gul den beschikbaar gesteld voor on derhoud", aldus de directiesecreta- Hij vindt dat wethouder Peters, met wie het EBR heeft onderhan deld, de zaak 'grof heeft gespeeld'. "De gemeente is onder geen voor waarde bereid te betalen, zo is ons gebleken na een bijzonder 'ver scherpend' gesprek over deze kwestie". Het EBR meent dat er een beta lingsregeling moet worden getrof fen voor de 160.000 gulden. Vooral ook omdat de gemeente, zoals ge zegd, voordeel heeft gehad van de ze uitgave. Daarnaast meent het energiebedrijf dat nu duidelijk moet worden vastgelegd hoeveel het kan uitgeven voor onderhoud zodat daar later geen misverstan den meer over kunnen onstaan. Twijfels Ambtenaar R. Verplancke van de afdeling openbare werken van de gemeente bevestigt dat de di rectie van het, energiebedrijf nooit een formele brief heeft gehad dat de bezuiniging van 1982 een jaar lijks terugkerende maatregel is. Toch had de directie kunnen we ten dat daarvan wel degelijk spra ke was. De gemeente heeft volgens Verplancke regelmatig signalen gegeven dat het EBR zich ook in 1983 en de jaren daarna aan een budget van 850.000 gulden moest houden. Hij vindt bovendien dat de direc tie zelf al had kunnen begrijpen dat het inkrimpen van het budget niet van tijdelijk aard was, gezien alle bezuinigingen waarmee de ge meente gedurende de afgelopen ja ren is geconfronteerd. "Ik vind het niet voor de hand liggen dat men denkt dat na een jaartje bezuinigen op de oude voet verder kan worden gegaan". Persoonlijk meent Verplancke dat wanneer het EBR twijfels had over de hoogte van het bedrag dat voor onderhoud kon worden uitge geven, het bedrijf had moeten in formeren bij de gemeente. "Zeker als het om dergelijke bedragen gaat". Dat de gemeente in 1983 toch het 'oude' bedrag voor straatvqjlich- ting-onderhoud heeft gegeven, is volgens hem eenvoudig te verkla ren. Het EBR heeft in 1982 zo zijn best gedaan, dat nog onderhouds geld van dat jaar over was. Door allerlei energiebesparende maatre gelen, liet ook de post 'energiever bruik' een overschot zien. Toen-het energiebedrijf uiteindelijk een ho gere rekening presenteerde over het jaar 1983, is dat verrekend met de overschotten. Volgens Ver plancke is er in totaal over 1982 en 1983 echter niet meer dan 850.000 gulden per jaar betaald. Het budget voor onderhoud van straatverlichting wordt dit jaar niet overschreden, stelt de gemeente ambtenaar. De 100.000 gulden die het EBR na zijn brief van de ge meente heeft gekregen, is normaal uit de onderhoudspot betaald. Ver plancke zegt voorts dat het niet waar is dat wethouder Peters 'grof heeft opgetreden. "Sandbergen kan dat trouwens niet weten, want hij is niet bij dat gesprek aanwezig geweest". Wel kan Verplancke zich voorstellen dat de weigering van de wethouder om te betalen wat 'pijnlijk' overkwam voor het EBR. Belangrijk De gemeenteambtenaar zegt niets te weten van de betalingsre geling die het EBR wil treffen. "Maar we praten nog steeds met el kaar over deze zaak, dus ik zal het binnenkort wel horen". Hij vindt het trouwens belangrij ker dat de gemeente en het EBR nu werken aan een planmatige aanpak van het onderhoud van de straatverlichting. Overigens was er al sprake van om tot een dergelijk aanpak te komen, voordat de kwestie over de 160.000 gulden ontstond. Verplancke stelt dat wanneer gemeente en EBR op een rijtje zetten wanneer welke onder houdswerkzaamheden moeten ge beuren, er een beter inzicht ont staat in de kosten. Op die manier kan van tevoren beter worden be paald hoeveel geld moet worden uitgetrokken voor onderhoud. Naar verluidt verwijst het ener giebedrijf op dit moment mensen die melden dat straatverlichting is uitgevallen door naar de gemeente. Dit omdat het EBR hiervoor geen geld meer heeft. De gemeente zou dan moeten bepalen of het noodza kelijk is of de desbetreffende ver lichting moet worden hersteld. Verplancke bevestigt dit verhaal. E^R-secretaris Sandbergen wijst deze 'beschuldiging' met kracht van de hand. "Wij repareren nog steeds alle straatverlichting. Ik kan me niet voorstellen dat iemand van ons mensen heeft doorverwezen naar de gemeente". Eventueel spoedvergadering over Brill LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden bekijken of het mo gelijk is de voorgenomen ontruiming van het kraakpand Brill op 28 okto ber met enkele dagen uit te stellen. Als dit lukt, kan deze zaak namelijk worden besproken in de raadscommissie volkshuisvesting op 23 oktober én in de gemeenteraad op maandag 28 oktober. B en W schrijven dit in een brief aan de Leidse gemeenteraad. Lukt het niet om uitstel te krijgen, waardoor de ontruiming al-.zou hebben plaats gehad voordat de gemeenteraad de 28ste 's avonds bijéén komt, dan wordt er op verzoek van het PSP-raadslid De la Maf eij andere raadsleden op dinsdag 22 oktober een extra raadsvergadering'-géhouden. Deze begint dan om 21.00 uur. Het Leidse college heeft het bestuur van de universiteit.overigens al een keer eerder verzocht de ontruiming uit te stellen. Deze ppging was echter tevergeefs. -*f - y LEIDEN - Het aantal woningzoe kenden in Leiden is in één jaar tijd verdubbeld. De laatste tellingen wijzen uit dat momenteel 8000 huishoudens staan ingeschreven bij de gemeentelijke directie woon ruimteverdeling (het vroegere bu reau huisvesting). Vorig jaar om deze tijd telde Leiden nog vierdui zend woningzoekenden. Eerder dit jaar was al een flinke stijging van het aantal woningzoe kenden merkbaar. In juli werd de 6000 gepasseerd. Drie maanden la ter blijkt dit aantal met weer twee duizend te zijn gestegen. "Totaal onverwacht", aldus wethouder Tesselaar die de cijfers gisteren be kend maakte. "En, er is ook geen verklaring voor de geweldige stij ging. Duidelijk is alleen dat het hoofdzakelijk om jongeren gaat die niet over zelfstandige woonruimte beschikken". Het vermoeden bestaat dat de voordeurdelerskorting op de bij standsuitkeringen de oorzaak is van het feit dat veel jongeren zich thans laten inschrijven voor een zelfstandige woonruimte. "Het gaat om jongeren die weinig ver dienen en waarvoor de huidige nieuwbouwhuren te hoog zijn", al tais Tesselaar. "Dat maakt de druk op de doorstroming alleen maar groter. Daarnaast-vergre-ót het de kans dat het accént in de'nieuw bouw meer zal 'komen. te. liggenop driekamerwoningen Plaats van grotenhuizen".. fti*" "De golf van niéuwe woningzoe kenden stelt'^e, directie $oón r uitn - teverdéling voof grotéf"* proble men", aldus de zich bezprgatonen de wethouder". Het betékent'niet alleen een enorme èdmit^stSratieve rompslomp, majar ./ook, (|at de wachttijden de koménde'jaren'gul len toenemen", aldus Tesselaa»./ Woningbouw x De wethoilder zei ook nóg te ver wachten dat het woningboüwcon- tingent voor 1986, dat wil zeggen het aantal woningen dat Leiden volgend jaar mag bouwen, weer met een vijftigtal zal verminderen. Tesselaar baseert zijn sombere ver wachtingen op het landelijke wo ningbouwprogramma. J)e provin cie Zuid-Holland krijgt daardoor minder te verdelen. "Uitgerekend is dat dat voor Leiden zo'n vijftig woningen zal schelen, tenzij het provinciebestuur de grote gemeen ten voorrang geeft boven de klei gemeenten", aldus Tesselaar. Voorzitter Federatie en Ons Doel houdt pleidooi bij slaan eerste paal LEIDEN - Piet Noort, bewoner 'De Haardstee' aan de Leidse Witte Singel, onthulde gistermiddag een door hemzelf geborduurd schilderij en opende daarmee tevens de nieuwbouw van dit gezinsvervan gende tehuis. Om de capaciteit van De Haard stee van 17 personen uit te breiden tot 28 werd een naastgelegen pand gekocht en gerenoveerd. In dit 'spiegelbeeld' zullen binnenkort Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zon dag een natuurwandeling in het landgoed 'Huys te Warmont', in gang aan de Herenweg in War mond. De wandeling begint om één uur 's middags. Bingo In het gebouw van de speel tuinvereniging 'Rondom de Ma- redijk' wordt maandag een bin go gehouden. De aanvang is 20.00 uur. Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International houdt vol gende week weer twee schrijf- nog elf mensen kunnen wonen. Daardoor wordt de inogelijkheid geschapen van 'De Haardstee' een gemengd tehuis te maken, dat te vens plaats biedt aan negen be roepskrachten en vier huishoudelij ke medewerkers. Aan de officiëele opening ging een receptie vooraf, ook al om het feit te vieren dat 'De Haardstee' dit jaar twintig jaar bestaat. (foto Holvast) avonden. Doel ervan is om voor de vrijlating te pleiten van gewe tensbezwaarden. Deze keer staat een echtpaar in de DDR en een docent van de universiteit in Nairobi (Kenia) centraal. De schrijfavonden worden dinsdag gehouden in de Bevrijdingskerk in Leiden Zuid-West, aanvang 19.30 uur, en in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan, aan vang 20.00 uur. Donderdag wordt de schrijfavond gehouden in Ekklesia aan het Rapenburg, aanvang 20.00 uur. Suikerziekte Woensdag houdt de bewoners commissie van Rosenburch aan de Vijf Meilaan in samenwer king met de stichting gecoördi neerd bejaardenwerk, een diëtist en een wijkverpleegkundige van de kruisvereniging een informa tiemiddag over voeding en sui kerziekte. De middag begint om 15.00 uur en duurt tot 17.00 uur. LEIDEN - De Leidse woning bouwcorporaties moeten hun posi tie ten opzichte van de gemeente versterken. Willen de corporaties een zo dik mogelijke vinger in de volkshuisvestingspap hebben dan moeten ze de handen ineen slaan. Anders gezegd: de fusie van wo ningbouwcorporaties zal noodza kelijk en onvermijdelijk zijn. De voorzitter van de woning bouwvereniging Ons Doel, W. de .Bock (tevens voorzitter van de Fe deratie van Woningbouwvereni gingen), zei een en ander gister middag bij het slaan van de eerste paal voor de bouw van 45 nieuwe woningen aan de Minnebroers- gracht èn omgeving. Volgens De Bock zijn, in de hui dige situatie, veel zaken op het ge bied van de volkshuisvesting in handen van de gemeente. "Daar kleven gevaren aan", aldus de voorzitter van Ons Doel. "Natuur lijk, de gemeente behartigt de volkshuisvestingsbelangen, maar ze beweegt zich in dat totale volks- huisvestingsgebied ook op terrei nen, bijvoorbeeld de grondpoli- tiek, die tot conflicten en botsin gen tussen de verschillende deel belangen aanleiding kunnen ge- Een ander aspect, aldus De Bock, is dat de gemeente wel zorg draagt voor de bouw van wonin gen, maar die zorg nimmer heeft Uitgestrekt tot de exploitatie van die woningen na de oplevering er van. "De corporaties krijgen meer en meer te maken met het begelei den van inspraakgroepen en bewo- nerscomite's, wat almaar ingewik kelder wordt en een professionele aanpak vereist. En, het wordt er voor de corporaties beslist niet eenvoudiger op nu overheidstaken op het terrein van de volkshuisves ting naar de gemeente gedelegeerd worden". De woningen die aan de Minnebroersgracht worden gebouwd. Conclusie commissie: ons gesteld worden, dan zullen we de krachten moeten bundelen", al dus De Bock met een duidelijke hint in de richting van de dwarslig gers bij de huidige fusiebesprekin gen binnen en buiten zijn vereni ging. "Met de huidige, te kleine corporaties, die niet de beschik king-hebben over een eigen werk apparaat en die de inbreng van deskundige professionals op de verschillende terreinen moeten ontberen, zal het onmogelijk zijn de belangen van de bewoners goed te behartigen en de kwaliteit van de produkten te waarborgen". Fusie zal noodzakelijk en onver mijdelijk zijn, meent De Bock. "Voortgaan op dezelfde weg bete kent hetzelfde als het inslaan van een doodlopende weg. Als corpora ties zullen we alleen samen sterk kunnen blijven en in staat zijn om op een verantwoorde manier de volkshuisvestingsbelangen in Lei den te dienen", aldus besloot de voorzitter van Ons Doel zijn plei dooi voor de fusie van woning bouwcorporaties. Wethouder Tesselaar, van volks huisvesting, sloot zich aan bij de woorden van De Bock en wees ook met klem op het nut van de fusie van woningbouwcorporaties. "Dat is geen hobby van een socialisti sche wethouder, maar de opvatting van de gehele Leidse gemeente raad en broodnodig om de volks huisvestingsproblemen het hoofd te bieden", aldus Tesselaar. Minnebroersgracht De wethouder viel gistermiddag de eer te beurt de eerste paal te slaan voor de bouw van 45 wonin gen op het terrein gelegen aan de Minnebroersgracht. Met dit bouw project wordt een van de laatste ga ten in het stadsvernieuwingsge bied tussen Herengracht en Zijl singel opgevuld. Het bouwplan, van de hand van het Haagse archi tectenbureau Schippers, omvat zo wel twee-, drie-, vier- en vijfkamer woningen, met een 'gemiddelde huur van 455 gulden per maand. De bedoeling is dat het complex woningen in het najaar van 1986 voltooid zal zijn. LEIDEN - De bestemmingsplan nen die de gemeente Leiden de af gelopen jaren heeft gemaakt zijn niet te gedetailleerd van aard. Tot die conclusie komt een ge meentelijke commissie die de ge detailleerdheid heeft onderzocht van de bestemmingsplannen die sinds 1980 zijn geproduceerd. Uit de aantallen en de aard van de bouwplannen waarvoor bijzondere procedures gevolgd moeten wor den kan, volgens de commissie, niet worden afgeleid dat de Leidse bestemmingsplannen te gedetail leerd zijn. Vanaf 1980 tot en met het eerste kwartaal van 1985 is slechts in 33 gevallen gebruik gemaakt van pro cedures om een (niet zo belangrijk) bouwplan te kunnen realiseren. Geconcludeerd wordt dat dit niet bovenmatig veel iis en dat dit in de praktijk niet tot grote problemen heeft geleid. Volgens de commissie verdient hét wel aanbeveling om bestem mingsplannen in de toekomst, waar mogelijk, flexibelèr te ma ken. Ook zouden niet te veel regels gemaakt moeten worden over de vormgeving van nieuwe bouwwer ken om een andere en soms betere stedebouwkundige visie mogelijk te maken. Geconstateerd wordt dat in de diverse bestemmingsplannen ver schillende stijlen te onderscheiden .zijn, afhankelijk van het karakter van de buurt, de wensen van de buurtbewoners en van de perso nen die het plan opstelden. De commissie beveelt aan bij de her ziening van bestaande plannen, en bij het maken van nieuwe plannen, te streven naar uniformeringen standaardisering van de Leidse be stemmingsplannen. Ook in de toe komst zal zo weinig mogelijk ge bruik gemaakt moeten worden van bijzondere procedures, aldus de gemeentelijke commissie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3