'Snel geld, of ik sloop die waranda' 'Helft hondenbevolking loopt onopgevoed rond' Winter zonder 'toeristen-info' Beheerder Wassenaars eenmansbedrijfje ziek Uitlaat van gemaal fout gemonteerd Pachter Wapen van Voorschoten dreigt gemeente Vijftien beelden voor Houtkamp Leiderdorp PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 ZATERDAG Leiden WASSENAAR - Deze winter zal Wassenaar het tonder toeristen-in formatie-centrum (TIC) moeten doen. Wegens de slechte gezond heid van de beheerder Van Beek heeft het vijf jaar oude eenmans bedrijfje tijdelijk de deuren geslo ten. In april heropent de gemeente met een nieuwe vrijwilliger het on misbare bureau, dat informatie aan toeristen verschaft en bemiddelt in kanjers en logies. Uit de Wasse- naarse bevolking heeft de gemeen te twee reacties op de vacature bin nengekregen. Het houten bouwwerk op de hoek van de Van Zuylen van Nij- veldtstrdat en de Johan de Win straat staat niet voor de eerste keer enkele maanden leeg. Vijf jaar ge leden ging de vorige huurder, de Wasaenaarse VW over de kop. In Wassenaar kwamen te weinig toe risten. De beheerder kon er zijn LEIDERDORP - De Neder landse Vereniging voor In structeurs in Honden Opvoe ding en Opleiding (O&O) heeft dit jaar tien hometrainers op geleid, die mensen thuis met probleemhonden helpen. Dit, omdat volgens hometrainster in Leiden en omgeving, Wilma Amesz "meer dan de helft van de Nederlandse hondenbevol king onopgevoed rondloopt". Maud Grevelink, voorzitster van O&O: "De honden kunnen hier niets aan doen. Ze nemen instinctief de functie van de baas over als ze vinden dat hij geen goede alfa is". door Esther Wienese De term alfa is afkomstig van de wilde voorouders van de honden. D^ze voorouders leefden, net als nu de wolf, in groepen, roedels ge naamd. Aan het hoofd van een roe del staat de alfa, die onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid van zijn of haar roedelleden eist om zo het ter ritorium te kunnen verdedigen. Een hond die niet meteen gehoor zaamt, wordt door de alfa gestraft. "Mensen zijn vaak slechte al fa's", vertelt Maud. "Ze zouden meer hond moeten worden en dat betekent consequent zijn. Wat eens mag, ihag altijd. Wat niet mag, mag nooit. Veel bazen realiseren zich niet dat als een puppy tegen hen mag opspringen als hij klein is, hij dat ook mag als hij volwassen is en net uit een moddersloot komt. Als de pup als hü klein is op de bank mag liggen, mag hij dat ook later als hij volop in de rui is, en heel wat hondeharen op de bank achterlaat. Een hond kent alleen zwart-wit en dus alleen ja en nee. Grijs bestaat niet". "De meeste bazen creëren een probleemhond door de ene keer brood niet mee verdienen. De ge meente wilde echter dat de toeris- tisch-informatieve praktijken zou den worden voortgezet. "Als een toerist een slaapplaats zoekt, moet hij daarvoor toch er gens terecht kunnen", aldus het hoofd van de afdeling financiën R. Groeneveld. "Veel toeristen wan delen 's zomers door Wassenaar en vragen zich dan af waar een mu seum is, of waar een mooie wandel route loopt". "Ook de honderden op Duinrell en het dierenpark gerichte toeris ïets wel toe te staan en de andere keer niet", is de ervaring van Wil ma. "De hond wordt onzeker en vindt de baas een slechte alfa. Hij zal dan instinctief proberen zelf al fa te worden. Als de bazen daar niet goed op reageren is de hond binnen de kortste keren baas in huis. En dat gebeurt! Je zult de mensen de kost moeten geven die hun huis niet meer inkomen omdat de hond voor de deur ligt te grom men. Er zijn mensen die 's avonds een run met de tijd moeten houden om als eerste in bed te liggen. Als de hond eerst is komt de baas er niet meer in". Zielig Volgens Wilma en Maud kan het zover komen omdat mensen slecht coördineren: "Ze nemen eerst een hond en gaan dan, en dat is nog maar de vraag, een boekje lezen over wat ze in huis hebben ge haald. En er zijn vaak mensen die een hond nemen als statussym bool. Een imposante hond geeft hun meer zekerheid, maar het zijn meestal wel moeilijk opvoedbare honden. Daar bovenop komt dat de honden vaak bij de verkeerde persoon worden gekocht, omdat de mensen domweg de weg niet weten. Veel mensen nemen een hond uit het asiel, en het liefst de gene die helemaal weggekropen in een hoekje ligt: "Want dat is zo zie lig". Ze kopen dan waarschijnlijk een contactgestoorde hond die bang is voor mensen. "Als ze een pup bij een dieren winkel kopen, weten ze er hele maal niets van af. De honden daar leven in een omgeving die vaak niet bevorderlijk is voor hun ge zondheid. De mensen kunnen erop rekenen dat ze met een dierenwin kel-hond om de haverklap bij een dierenarts zitten. Voor een gezon de puppy kan je het beste eerst de raad van beheer in Amsterdam bel len, voor het telefoonnummer van de Rasvereniging. Die sturen je ten hebben belang bij een toeris ten-informatie centrum", vervolgt de ambtenaar. "Misschien zijn ze zo enthousiast, dat ze de volgende dag wel weer naar Duinrell willen. Ze zoeken een slaapplaats, maar willen niet gelijk een hotel binnen lopen. Voor die gevallen biedt zo'n centrum alle voordelen". De gemeente zocht een nieuwe bestemming voor het' pand èn een vervanging van de VVV. Die twee plannen konden in september 1980 gecombineerd worden. Wassènaar- der Van Beek gaf toen te kennen VOORSCHOTEN - De gemeen- te Voorschoten moét volgend jaar geld uittrekken voor de opknapbeurt van de op instor ten staande waranda van het Wapen van Voorschoten, de ho- reca-gelegenheid in de Voor straat. Wanneer ze dit weigert, breekt pachter N. Stikvoort de honderd jaar oude balustrade af. De steunpalen en de bodem van het balkon volgen mogelijk later. "Ik kan niet anders", zegt hij. "Ik heb geen geld om het op te knap pen. Want zeg nou zelf, het levert mij geen cent op. Als de verwar ming kapot is, ligt dat natuurlijk anders. Dan moét ik gewoon ver vangen". Volgens Stikvoort is de situatie op en rond de waranda le vensgevaarlijk: "Vorige week is er nog een stuk van het balkonhek op straat gevallen. De rest kan zó vol gen. De zaak haalt eind 1986 niet, zeker weten". Ambtenaar T. Bonhof reageert laconiek. "Ik heb inderdaad ge hoord dat Stikvoort met dergelijke plannen rondloopt. Maar dat kan dus helemaal niet. Het Wapen van Voorschoten is beschermd dorps gezicht. Daar kun je niet zomaar iets aan veranderen". Het lijkt hem echter onwaar schijnlijk dat het zover zal komen. De kans is groot dat de gemeente het opknappen van het in 1898 her bouwde subsidieert. "We hebben echt rekening met Stikvoort ge houden. Je kunt zelfs stellen dat we op hem hebben gewacht", al dus de ambtenaar. Vorig jaar zomer vroegen B en W de ondernemer al om een prijsop gave voor de verbouwing. Stik voort had toen net zijn waranda- brief geschreven, waarin hij aan stipt dat 'afbreken zonde is': 'De waranda is echter een gevaar voor de omgeving plus een aanfluiting. Wij verzoeken U dan ook een ge deelte van de restauratie te subsi diëren'. door naar een goede fokker, die de pup heeft laten wennen aan veel vreemde mensen, dingen en gelui den en die heel wat te vertellen over de karaktertrekken van een hond. Zo loopje niet het risico een hond te kopen die graag jaagt, ter wijl je er één wil die graag bij de kachel ligt". Aspirientje Wilma en Maud zouden het liefst zien dat er een cursus kwam die mensen moeten volgen voordat ze een hond nemen: "Niemand vindt het gek dat je eerst je rijbewijs moet halen voor je in een auto mag rijden. Een hond, die ook een ge bruiksaanwijzing heeft, wordt meestal van de één op de andere dag genomen door mensen die niets over de pup of de opvoeding van een hond weten". "Als hometrainer loop je ook achter de feiten aan", vertelt Wil ma. "De problemen liggen al zo diep dat een aspirientje niet meer helpt. In principe gaat het herop voeden van het hond op dezelfde manier als het opvoeden van een pup: duidelijk maken watje wel en niet wilt, corrigeren en belonen. Vooral belonen is heel belangrijk, want dat stimuleert de hond. Straf fen kan je een hond pas als hij weet dat hij iets fout heeft gedaan. "Een probleemhond is nooit dui delijk gemaakt wat hij mag en niet mag", zegt Wilma. "De reden daar voor is meestal dat mensen geen hond nemen om op te voeden maar om voor te zorgen en lief voor te zijn. Er is een tijd geweest dat het met kinderen net zo ging. Dat is nu wel over. Maar er zijn nog steeds mensen die het zielig vinden om een hond goed en streng op te voe den. Ik vind het veel zieliger dat er in Nederland per jaar 20.000 hon den worden afgemaakt juist omdat ze niet zijn opgevoed". Voor meer informatie: Wilma Amesz 01751-19136 zijn weefgetouw te willen neerzet ten in het gebouwtje en bleek be reid het gat dat de VW achterliet te vullen. Het vergaren van folders en re clamemateriaal, het leggen van contacten met de hotels en het ver strekken van informatie aan de klanten lag de man zeer goed. "Van Beek is vanaf dat moment niet meer aan knopen en weven toege komen", vertelt P. Groeneveld. Om over goed foldermateriaal te beschikken zocht Van Beek al Nu, een jaar na het verzoek van B en W, is de prijsopgave er bijna. Een aannemer heeft de zaak beke ken en geconstateerd dat het gehe le hek moet worden vervangen. Daarnaast dienen er drie tot vier nieuwe steunpalen te komen, als mede enkele 'paalboogjes'. Omdat het gaat om handgedraaid, Ameri kaans grenenhout, zouden de kos- LEIDERDORP - Een beeldenex positie in het Leiderdorpse park de Houtkamp. Niet hier en daar een beeld of constructie, maar 15 in de omgeving passende beelden die worden uitgezocht door de Vereni ging van Beeldhouwers in samen werking met de Kunstkring. Dit kunnen de Leiderdorpers in mei volgend jaar verwachten als de Kunstkring de financiële haken en ogen aan het plan heeft bijge schaafd. Burgemeester en wethouders zullen waarschijnlijk binnenkort een uitgewerkt plan eisen over on der meer de weerbestendigheid van de beelden, de verzekeringen tegen vandalisme, de verhuiskos ten van de beelden, die elke twee jaar worden gewisseld en de be reidwilligheid van kunstenaars om gratis of tegen een kleine vergoe ding te exposeren. De kans op een verhoging van het budget is name lijk nihil. De provincie trekt de deskundigheid van de Kunstkring in twijfel en heeft de subsidieaan vraag afgewezen. Het oude idee om een promena de met bankjes, bloembakken en beeldende kunst op de Engelen- daal is in 1983 gedeeltelijk opge- gauw contact met de VVV in Lei den. "Die beschouwde het TIC als goede collega en daarom is de sa menwerking en uitwisseling van folders altijd erg goed verlopen. Samenwerking met VW's uit an dere steden viel wel eens tegen. Omdat het TIC niet landelijk ope reert of een vereniging aanhangt, werd zij nogal eens over het hoofd gezien of genegeerd. Dat is jam mer, want als mensen van plan zijn naar Wassenaar te gaan, vragen zc bij hun eigen VW informatie over logies en recreatie. Dan zegt zo'n ten in de buurt kunnen komen van de 25.000 gulden. Aldus Stikvoort. Zodra hij de officiële prijsopgave heeft, stuurt hij die naar de ge meente. Die zou dan 60 procent moeten bedragen. De Voorstraat-ondernemer vindt dat terecht. De gemeentelijke lin debomen in de Voorstraat wijst hij pakt door de Kunstkring. Om de beeldenexpositie financieel moge lijk te maken hebben zij besloten de Houtkamp en het gemeentehuis erbij te betrekken. Dit betekent dat ze gebruik kunnen maken van de één procentsregeling. Een regeling die één procent van de zogenaam de stichtingskosten uittrekt voor kunst. Volgens Kunstkringsecretaris Mul hoeven de Leiderdorpers niet bang te zijn dat de Houtkamp klak keloos wordt volgezet. "De kunst werken worden met zorg uitge zocht". De kunstenaar mag zelf we ten of hij een bestaand beeld wil exposeren of speciaal voor de gele genheid iets wil maken. Het mogen heel verschillende dingen zijn "zo lang het past in de omgeving". Het enige criteria wordt: geen fragiele beelden die makkelijk kunnen worden vernield. Ondanks de onzekerheden over verzekeringen en stageld zijn er volgens Mul al heel wat kunste naars bereid hun beeld te expose ren. "Wie die kunstenaars zijn, weet ik niet. Maar ik neem aan geen bekenden. Die hoeven hun beelden niet gratis te exposeren om reclame te maken". VW niet dat het TIC verder kan helpen". Van Beek hoefde niet van de op brengsten uit bemiddeling rond te komen. Naast zyn pensioen ont ving de exploitant van het TIC geld uit de verkoop van souvenirs en van reclamemakers, die op buiten muren van de kiosk adverteerden. Van de gemeente ontving het TIC jaarlijks een subsidie van 8000 gul den. Groeneveld: "De activiteiten van het TIC blijven dezelfde, als er een nieuwe beheerder komt. De ge meente was erg blij met het werk wat Van Beek heeft verricht. Op dezelfde voet doorgaan is onze wens. We hebben al twee reacties binnen op de vacature, maar wach ten nog even met de aanstelling. Deze winter kan Wassenaar wel even zonder een TIC, zoveel toeris ten komen er hier niet skiën". onverwijld aan als hoofdschuldi gen. Stikvoort: "Die dingen groei den op een gegeven moment hele maal door die spijlen heen. Toen ze een paar jaar geleden werden ge snoeid, zag ik pas hoe ellendig die waranda, in 1979 nog gerestau reerd, eraan toe was. De verf zat er nog op, maar van binnen was het rot". POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Directeur: G Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D Paauw A!g redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. AA van Brussel Stad. J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ^Bin./Buitenl./Econ.W.F.J. Wirtz Filmhuis LVC - Breestraat. film 'Germa- nia. anno zero', 21.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanf 22 uur. Zoeterwoude Loethe-terrein - afsluitend feest Casa Matnerna, tot 24 uur. Leiden Pieterskerk - manifestatie voor ama teurkunstenaars 'Handige Handen', 10- 18 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Germa- nia, anno zero', 21.15 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, talent- jacht America Sound. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 tot vr 25 okto ber door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den. tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp. tel. 894400. Spell De Lindehoeve, het Voorscho- tense jongerencentrum, presen teert staat het podium vanavond af aan de Haagse band Spell. Spell speelt Beatles-nummers. Behalve Spell is er ook film en vi deo. Te zien zijn 'A hard days night' en een registratie van een Beatles-optreden in Washington. Kindertoneel 'Een Geintje' is de titel van de komische eenakter die door kin deren uit de wijk Zijlkwartier in het gelijknamige wijkgebouw zal worden opgevoerd. Dat gebeurt vanavond om 19.00 uur. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het ziet er niet naar uit dat het wa terschap Noordwoude het in aan- bouw zijnde gemaal aan de Wei- poortseweg in Zoeterwoude snel in gebruik zal kunnen nemen. De wa- teruitlaat van het gemaal is name lijk voor eenderde deel boven het wateroppervlakte aangebracht ter wijl de gemeente heeft bepaald dat de uitlaat onder water moet ko men. De dijkgraaf van Noordwou de voerde gisteren voor de Raad van Staten dat altijd en overal wa- teruitlaten worden gemaakt als in het onderhavige geval maar Staats raad dr. T. van Schaik was van die opmerking weinig onder de in druk. Behandeld werd het Kroonbe- roep dat Zoeterwoudenaar Den Ei sen had ingesteld tegen de verleen de hinderwetvergunning voor het nieuwe gemaal. Den Eisen vreest geluidoverlast van het gemaal dat vrijwel direct aan zijn achtertuin grenst, zeker nu het lawaai van de uitlaat niet onder water kan wor den gesmoord. Ook gaat zijn uit zicht over het wijdse landschap verloren. De raadsman van Den Ei sen, mr. Hinnen, voerde aan dat al de problemen er niet zouden zijn geweest indien het op een kleine 400 meter afstand gelegen oude ge- j maal was gemoderniseerd. De geluidoverlast kon Hinnen nog niet aantonen. Geluidmetin gen zijn nog niet verricht om de doodeenvoudige reden dat de wa terpompen nog niet in gebruik zijn genomen. Toch is Hinnen er op voorhand van overtuigd dat de norm die de gemeente heeft ge steld - 30 decibel - zal worden over schreden. Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: SJ. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Het Wapen van Voorschoten in glorieuzer tijden. Vooral de goede staat van de waranda valt op. De stal waaruit paard en wagen komen, is nu omgebouwd tot bioscoop. (eigen foto» Waar hotelgasten niet mogen lopen, schoot de fotograaf zijn plaat: het Öp instorten staande balkon van het Wapen van Voorschoten, Voorstraat 16. (foto Holvast) Hometrainer maakt van baas goede alfa Wilma Amesz: "Er zijn mensen die het zielig vinden om hun hond streng op te voeden. Ik vind het veel zieliger dat in Nederland per jaar 20.000 honden moeten worden afgemaakt omdat ze niet goed zijn opgevoed. (foto Wim Dijkman) LEIDSCH m DAGBLAD s HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogeli|k met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) f 89,30 per halt jaar, aan huis bezorgd 131.40 per jaar. aan huis bezorgd f 250,90 per post (binnenland) f 345,20 losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718)12383 ZONDAG

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2