ffXTRA Elke keer erop of eronder Het zenuwslopende vak van een bloemeninkoper ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 Beroepsmatige veilingbezoekers zijn met recht mensen van de klok. Op een tijdstip dat driekwart van de Nederland se bevolking zich nog een keer in bed omdraait, ontluikt Flora als één van de uitbundigst bloeiende bloemen der na tie. Het is half zes, een te korte nachtrust wreekt zich, de slaap verlamt de moto riek van de doorgaans latere opstaander. Hoe frappant toch is het verschil in ge moedstoestand met die opmerkelijk wakkere mannen die geleidelijk de Rijnsburgse bloemenveiling vullen, in haar soort achter Aalsmeer en Honse- lersdijk de landelijke nummer drie met een jaaromzet die volgens een voorzich tige raming van Flora-medewerker Piet Kralt dit jaar zeker de 330 miljoen zal ha len. Een half uur voordat er beweging zal komen in de wijzers van de vei lingklok schuifelen bloemenhandelaars van allerlei slag langs de aangevoerde kweek van de kwekers. ,,'s Morgens, voor het begin van de vei ling ga ik altijd effe kijken wat er is", zegt Henk van der Eijkel, met zijn 47 jaar al 30 jaar 'in de bloemen'. „Je moet wel vantevoren gaan kijken. Met vier klok ken wordt er tegenwoordig in een ver schrikkelijk hoog tempo geveild. Het is stampen, doorgaan. Alles is geautomati seerd. Vroeger, toen er nog met één klok werd geveild, kon je tussen de bedrijven door nog weieens de tribune af om in de hal naar een partij te gaan kijken. Dat is er nu niet meer bij, vandaar dat sommi ge collega's de avond voor de veiling al met hun fietsie door de hal rijden om te kijken wat er is binnengekomen. Ik doe dat niet, ik kijk alleen naar datgene waarvoor ik interesse heb". Als commissionair kooptVan der Eij kel voor bloemenexporteürs^ uit Aals meer of Honselersdijk de in Rijnsburg overvloedig aangeboden, maar op hun veiling schaars geveilde bloemsoorten in ten behoeve van „de Amerikaan". „Voor de Amerikaanse winkelier zoge zegd", licht Van der Eijkel toe. „Die doet zijn bestelling bij de exporteur, waarna die mij weer opdracht geeft om hier te kopen". Coöperatie Flora is als de meeste Nederlandse vei lingen het verkoophuis van een coöpera tieve vereniging die eens door bloemen- kwekers werd opgericht; thans zijn er rond 2000 leden/kwekers bij de coöpera tie aangesloten. „De bloemen worden vandaag de dag al voor tien uur 's avonds aangevoerd en vervolgens on dergebracht in hallen waar een constan te, koele temperatuur wordt aangehou den", weet Flora-medewerker Kralt. Ro zen en irissen blijken uitnemend tot hun recht te komen bij twee graden celsius, orchideeën gedragen zich het best als handelswaar bij dertien graden. Voordat de te veilen handel in die ge koelde ruimten wordt 'opgeslagen', be kijkt de keurmeester het door kwekers te koop aangebodene met de blik van de kenner en waarmerkt het naar kwaliteit. Al wordt binnen de VBN (Verenigde Bloemenveilingen Nederland) reeds ja ren gestreefd naar een uniforme waarde ringscode voor de te veilen bloemen en potplanten, nog altijd zweert elke vei ling bij haar eigen 'jurering'. In Rijns burg geven ze de bloemen dubbele cij fers; het voorste cijfer geeft een globaal kwaliteitsbeeld van het kwekerspro- dukt, het tweede cijfer waarschuwt de koper voor de minpunten die eraan kle ven. Bloemen die worden geveild met waarderingscijfer 0.0 zijn naar het oor deel van de keurmeester van extra kwa liteit. Wie bloemen van de derde soort koopt, mag achteraf niet zeuren over een „spikkel" hier en een „pokkie" daar. Bloemen van de vierde soort worden niet geveild, die worden meteen vernie tigd. De exporteur zal zich niet inlaten met bloemen die als tweede cijfer een acht of een negen hebben gekregen. „Een acht of een negen duidt op de aan wezigheid van dierlijke en plantaardige parasieten", doceert Hans Hoek, op Flo ra sinds twee jaar uit naam van de Vak school voor de Groothandel in Tuin- bouwprodukten en Siergewassen leider van de cursus 'Kopen voor de klok'. „Dergelijke bloemen mogen onder geen voorwaarde het land uit". „Engeland en Zweden zijn er heel sterk in om de grenzen dicht te gooien voor chrysanten", vertelt hij ook. „Maar ook Japan doet dikwijls moeilijk vanwe ge de mineervlieg en de Japanse roest. Logisch natuurlijk, niemand wil dat on gedierte z'n land binnenhalen. Zijn de grenzen wel open, dan moet een inkoper die zit te kopen voor klanten in Enge land of Zweden zeker weten dat de chry santen zuiver z(jn. Die zekerheid heéft- ie, als de keurmeester de dozen van die chrysanten heeft voorzien van een groe ne sticker. Dan pas mogen ze in het groe ne vak worden verkocht". Ondank oare baan „Keurmeester, dat word je niet zo maar", weet Hoek. Velen voelen zich ge roepen, weinigen zijn uitverkoren. Wil iemand voor die baan worden geselec teerd, dan moet-ie „een hele tijd" binnen de veilingorganisatie hebben meege draaid. En daarna wacht de door het vei- lingbestuur geschikt bevonden kandi daat een interne opleiding en een in- werkperiode. Eenmaal in functie is de keurmeester verplicht zich geregeld bij te scholen op cursussen van de VBN. „Er mag dan veel worden geëist van een keurmeester, voor mij is het toch de meest ondankbare baan op de veiling", vindt Flora-medewerker Kralt. „Negen tig procent van de bloemen zal mis schien geen problemen opleveren, maar de rest levert wel discussies op. De ene keer is het de kweker die vindt dat de keurmeester zijn bloemen een te lage kwaliteitscode heeft gegeven, de andere keer roept de koper dat er aan de bloe men wat mankeert. Keuren, het is en blijft mensenwerk". 6.00 uur: Het dorp Flora in het dorp Rijnsburg is écht tot leven gekomen. De door Gerard van Putten veiling, een typische mannenwereld, is begonnen. De wijzers van de vier klok ken zwiepen heen en weer. De compu tergestuurde karretjes die zijn volgepakt met emmers en bakken bloemen boeme len, komend vanuit de hallen, langs de volgepakte tribune. Hortend en stotend over de rails. Met de hand aan de knop zitten ze daar, de 'grote jongens' als de commissionairs, de exporteurs, de lijn- rijders, de grossiers. De telefoon staat als hot-line met collega's op andere veilin gen en als melder van nabestellingen binnen handbereik. De 'kleintjes', de marktkoopman en de winkelier, probe ren uit de handel een „knap bossie" voor een schappelijk prijsje weg te plukken. Rekening-courant Vaste klanten hebben een rekening- courant bij de bank die is gevestigd in het veilinggebouw. Zodra ze iets kopen, schrijft de computer het koopbedrag au tomatisch van het saldo af. Voor de losse koper bèstaan in Flora andere huisre gels. Voor de veiling begint, zal hij zich moeten wenden tot de kassier die nooit zal nalaten het „vreemde gezicht" te vra gen of-ie weieens op een veiling is ge weest. Pas na het bevestigende ant woord zal de kassier de losse koper de metalen plaat overhandigen die toegang geeft tot het drukknopsysteem op de tri bune. Na elke gesloten transactie dient de losse koper in contant geld af te reke nen bij de kassier. Het systeem van veilen ligt vast in Rijnsburg. Het lot wijst aan welke rij van de in de hallen opgestelde karren als eer ste langs de tribunes zal rollen. De vei lingmeester kondigt aan welke partij wordt geveild op welke klok. De klok zelf vertelt de afnemer alles over de par tij, over het aantal emmers, over de kwa liteit die in code wordt aangegeven; te gelijkertijd flitst ook het nümmer van de kweker op. „Als je een tijdje op de tribune zit, ken je de nummers van die kwekers uit je hoofd", vertelt Abraham van Egmond die als eigenaar van een in- en verkoop- bedrijf „vijftig jaar voor de klok" heeft gezeten. „Op een gegeven moment ken je je pappenheimers wel". Commissio nair Henk van der Eijkel: „Persoonlijk blijf ik al af van een partij, als er op de klok een kwaliteitscode van 1.00 wordt aangegeven. Anderen zitten daar juist weer op. Ik zal ook niet drukken als een kweker me niet aanstaat. Als die de re putatie heeft mindere kwaliteit te bie den". Geheimtaal In een geheimtaal die hier met gemak wordt verstaan, leest de veilingmeester ten overvloede de bijzonderheden van de te koop aangeboden bloemen op. Al 17 jaar doet Kees Monster dit werk. „Soms roep ik: heren, denk om je kruid. Dat wil dan zeggen dat er een bruin blaadje, een roestpuntje. aan zit. Tulpen met een pokkie en een spikkel eraan, die zijn minder van kwaliteit en brengen een lagere prijs op. Petjes over de oren, dat betekent dat de bloemen uitgebloeid zijn. Die zijn niks meer waard. Zeg ik: die kun je weggooien, dan heb ik het over een slechte kwaliteit". Monster bepaalt als veilingmeester ook de muntsoort waarin wordt geveild. Afhankelijk van de hoogte van de in koopprijs meestal in centen of in stui vers. „Ik begin met de wijzer te zetten bij een prijs, die een tak zeker niet zal op brengen. Weet ik dat er ongeveer twee kwartjes zal worden betaald, dan begin ik bij zeventig cent". Als regel laat de veilingmeester de eer ste drukker „die op een partij zit" de vrije keus. „Die mag nemen wat-ie wil hebben" Vooraf verplicht Monster de 'volgende koper meestal minimaal twee of drie emmers van dezelfde partij te ko pen. Hans Hoek, leider van de cursus 'Kopen voor de klok': „Op de cursus gaat de tweede koper meestal in de fout. Er wordt wel gedrukt, maar meestal niks gezegd. Gebeurt dat op de veiling, dan moet zo'n tweede koper de hele partij nemen. Daar wijs ik ze voortdurend op". Zenuwslopend „Het werk dat een inkoper doet, is ze nuwslopend", vindt Flora-medewerker Kralt. „Op de tribune zie je maar weinig mensen van boven de vijftig zitten. Wie voor de klok koopt, vergt veel van z'n concentratievermogen. Eigenlijk is het elke keer erop of eronder. Het wordt vaak geromantiseerd, dat kopen voor de klok. Maar wat de kopers op de tribune doen, is in hoog tempo handelen met hun gezonde boerenverstand". Een verzendexporteur die niet met na me genoemd wenst te worden, beaamt die woorden. Het hele verhaal over inko pen op een Veiling kan wat hem betreft in twee zinnen worden samengevat: „De prijs wordt bepaald door vraag en aan bod". En: „Te vroeg drukken betekent dat je teveel betaalt, te laat dat je niks hebt". In deze branche heeft hij in hoofdzaak te maken met de buitenlandse markt en met de supermarkts. De grootwinkelbe drijven plaatsen dikwijls al een week te voren een bestelling bij hem, de prijs wordt meteen afgemaakt. „Blijkt het aanbod op de dag van de veiling minder dan een week eerder was vermoed, dan zit je met het water in je handen op de tribune. Want: hoe minder het aanbod, hoe hoger de prijs. Van de week ver kocht ik de gladiolen voor vier gulden de bos, daar stond een inkoopprijs van twee gulden vijftig tegenover. Kijk, dan verdien je wat. Maar vandaag was het anders. Ik was met een klant diezelfde prijs van vier gulden overeengekomen. Maar de inkoopprijs was nu wel 3,50. Ja, dan zit je 'm wel effe te knijpen". Het is de consequentie van de keuze voor de termijnhandel dat een verzend exporteur zich af en toe gevangen voelt door de zekerheid van het contract met de eigenaar van een supermarktketen. Als het contract hem gebiedt zoveel bos sen bloemen te leveren op dat en dat tijdstip voor de prijs die eerder is over eengekomen, dan heeft de handelaar zich aan die overeenkomst te houden. Aanvoer of geen aanvoer.. Hans Hoek: „Het komt geregeld voor dat de verzend exporteur er geld bij moet leggen als de inkoopprijs in een week tijd omhoog is gegaan. Maar het omgekeerde gebeurt natuurlijk ook, dat is z'n winst". Koopman Hogedrukgebieden en depressies be palen niet alleen het humeur van vele mensen, het weer beïnvloedt al evenzeer de geldcirculatie in de bloemenhandel. „Het weer is je koopman", heet het in Rijnsburg. Hoewel buitenstaander, cur susleider Hoek kent de markt als geen ander: „Een groot stuk van de impuls- markt verdwijnt als het sneeuwt, regent of hagelt. Bij dergelijke weersomstan digheden worden er weinig of geen bloe men verkocht. Als het vriest valt de bui- tenhandel vrijwel weg. Is het extreem warm, dan krijg je afzetproblemen te genover een grote aanvoer. Dé uitdruk- Meer dan waar ook kost op de veiling verspilde tijd geld. Wie daar gericht goederen wil inkopen, zal inzicht in de handel moeten hebben. Over brutaliteit, warenkennis en reactiesnelheid moeten beschikken. Het merendeel van de vaste klanten die de tribune in de mijnzaal van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora bevolken, beschikt over die eigenschappen. „De inkoper die het in z'n vingers heeft, de knaap die de wijzer van de veilingklok vaak bij de scherpste prijs weet te stoppen, die verdient veel geld. Want hij verdient veel geld voor z'n baas". 'Kopen voor de klok. het is en blijft fascinerend' king is hier zomers: Dames bloot, bloe men in de sloot. Tja, en dan moet ie mand die op het buitenland rijdt ook nog rekening houden met de weersom standigheden daar. Want hier kan het dan een graad of vijftien zijn, als het in München tezelfdertijd dertig graden is zal de lijnrijder niet veel van zijn handel kwijtraken". Straat 7 in het dorp Flora, de box van het in- en verkoopbedrijf Van Egmond en zn. Vader Abraham geeft enig inzicht in de techniek van het inkopen. „Je be gint met het maken van een bestek. Als je op die tribune gaat zitten, moet je we ten wat je wil. Wat je wil uitgeven voor het aanbod. Ja, en komt de wijzer van de klok dan in de buurt van jouw prijs, dan leg je aan. Maar dat hoeft dan niet te be tekenen dat jij die bloemen hebt, dik wijls zitten er meer öp hetzelfde". Vader op zoon Als bij zovele Rijnsburgse bedrijven is het bij de Van Egmonds van vader op zoon gegaan. Zoon Kees heeft het vak geleerd van vader Abraham die hem destijds heeft voorgehouden dat inko pen niet alleen een kwestie is van druk ken op een knop. Kopen voor de klok, Kees vindt het „een sport", maar soms kan je er niet onderuit „op zeker" te gaan. „Als je per se zoveel bossen moet hebben, dan kan je wel met een man of wat op de knop gaan drukken, maar je neemt wel het risico dat de handel aan je neus voorbijgaat". Vandaar dat hij eens goed kwaad is ge worden op een van zijn medewerkers die wist dat-ie bloemen van een bepaal de soort en kwaliteit móést kopen, maar idie toch de verleiding niet kon weer staan om de strijd met andere hande laars aan te gaan. „Die bloemen moesten we hoe dan ook hebben, die waren be steld. Maar toch ging hij proberen de scherpste prijs eruit te halen. Goed, hij had ze voor 75 cent per tak, maar voor hetzelfde geld had-ie er naast gezeten". „Het beurt", verhaalt Kees van Eg mond, „dat een partij van dezelfde kwa liteit in een paar uur tijd een totaal ande re prijs oplevert. Dat door nabestellin gen of onoplettendheid de prijs ineens omhoogschiet". „Maar het beurt ook", vult vader Abraham aan, „datje vroeg in de morgen een paar bossen van een par tij voor zoveel inkoopt en datje de prijs later die morgen ziet zakken. Nou, dan probeer je wel net te doen alsof het je niet interesseert, maar van binnen knaagt het". Sommige handelaars blijken moeilijk tegen hun verlies te kunnen. Veiling meester Kees Monster kent er een paar, „grote jongens zijn het, maar ze denken klein". Hij maakt het weieens mee dat er één naar hem toekomt en zegt: „Kees, ik ben abuis geweest. Ik heb voor zoveel gekocht, terwijl er een smetje aan de handel zit". Maar daar trapt Monster niet in. „Het zijn vaak dezelfde gasten die achteraf reclameren. Als je zolang aan die klok zit, ken je je klanten. Die gasten zijn dan helemaal niet abuis geweest, die proberen dan gewoon wat van de prijs af te krijgen als ze voor een partij meer hebben betaald dan waar die later voor werd geveild". Geen strop Niettemin zegt Flora-medewerker Piet Kralt zeker te weten dat de geroutineer de handelaar zelden of nooit een strop lijdt, zelden of nooit ook een echte klap per maakt op de veiling. „Want op een morgen sluit een koper een aantal trans acties af. De ene keer betaalt hij een wat hogere prijs, de andere keer weer een wat lagere. Uit een partij, daar loopt nooit bloed uit. Een hele morgen de mist ingaan, doet een inkoper niet". Hetgeen blijkt te kloppen. Althans, een bezoekje aan de box van commissio nair Henk van der Eijkel leert dat geen mens op de veiling erin zal slagen tel kens de goedkoopste partij binnen te ha len. „En loopje eens tegen een tegenval ler op, dan zal dat best worden goedge maakt door een meevaller. Zeker als je de hele veiling uitzit..Wij zeggen: het verlies doe je door de andere partijen heen". Even voorbijgaand aan de marktkoop man of winkelier die snel wegmoet van de veiling en daarom „rustig twee, drie stuivers meer betaalt voor een bossie gladiolen", ziet veilingmeester Monster „de echte koopman" tot kwart over ne gen op de tribune zitten „om de leste stuiver eruit te halen". „En om dat te kunnen bereiken moet je brutaal zijn", spreekt Henk van der Eijkel namens al z'n collega's, „inzicht in de handel heb ben, verstand hebben van de kwaliteit van de bloemen". „Deze branche in je vingers krijgen, dat krijg je niet voor me kaar door een cursus te volgen". Droogzwemmen Met zijn leerplan heeft cursusleider Hans Hoek ook niet de pretentie cursis ten tot snel en slim handelende inkopers op te leiden. Wél beweert hij de cursis ten binnen 7 lesavonden raison van 250 gulden lesgeld te kunnen afhelpen van hun drempelvrees voor de mijnzaal. Be halve dat Hoek zijn voornamelijk bij ex porteurs werkzame leerlingen uitge breid voorlichting geeft over het vak, houdt hij ze ook bezig met reactiespel letjes om ze „gevoel in de duim te ge ven". Elke woensdagavond laat hij zijn 'klasje' van 25 man ook 'droogzwem men' voor de klok. De hele veiling wordt dan waarheidsgetrouw nagebootst. „Kopen voor de klok, het is en blijft fascinerend", vindt Hoek. „Partijen pot planten en kerststerren worden buiten de klok om verkocht via een bemidde lingsbureau. Ooit is er weieens gefiloso feerd om het hele vraag- en aanbodspel met klokken op te heffen en alles via be middelingsbureaus op de markt te bren gen. Gelukkig is men daarvan terugge komen. Dat verzamelpunt rond die klok, dat spanningsveld waarin vraag en aan bod wordt bepaald, dat kan geen veiling

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27