125 jaar gestampte muisjes Ik wil niet voor zondebok spelen' Vakbondsman Van de Scheur over korter werken ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA 23 waarde is wel dat overheid, werkgevers en werknemers een hecht front tegen de werkloosheid vormen. Dat hebben we na de oorlog ook gedaan. De situatie is nu nog erger dan toen, alleen we hebben geen partners meer waarmee we zaken kunnen doen". Maar wat er ook gebeurt, voegt hij er pessimistisch aan toe, de werkloosheid zal nog jarenlang een gigantische om vang houden. Mompelend orakelt hij dat „het allemaal niet zo simpel is". „We hebben de werkgevers nodig en de werkgevers de conjunctuur. Als we alle maal ons best zouden doen, dan komen we hooguit op honderd- of tweehon derdduizend minder werklozen uit. Zo liggen de feiten". En dan: „Maar hier ga je aan kapot, meneer. Ik ben nu in de vijftig en heb m'n hele leven geknokt voor de parle mentaire democratie. Als je dan op le denvergaderingen hoort „ach, hou toch op met die volksvertegenwoordigers, want ze stelen en ze roven", dan doet dat vreselijk veel pijn. De RSV-affaire heeft veel meer indruk gemaakt dan we den ken. De mensen zeggen: „Zij stelen?, waarom ik niet?" En als een bijstands trekker dan over de schutting gaan of zwart gaat werken, dan wijzen we hem na. Net als na de oorlog". Uitlaatklep Om de natie te bevrijden van het „rampzalige" beleid van CDA en WD heeft de AbvaKabo drie miljoen uitge trokken voor een indringende publici teitscampagne, die aan de vooravond van de kamerverkiezingen de geesten rijp moet maken voor progressief kies- gedrag. De vakcentrale FNV besteedt een zelfde bedrag aan een kritische beoordeling van alle verkiezingspro gramma's. Het is een dure uitlaatklep voor het gevoel van machteloosheid dat de vakbeweging de laatste jaren in z'n greep heeft. Over deze investering met ongewis rendement heeft de AbvaKabo lang nagedacht. „We hebben dagenlang zitten dubben. Aan de ene kant mag je je niet met dë politiek bemoeien, maar aan de andere kant bemoeit de politiek zich wel iedere dag met ons. We hebben het uiteindeijk toch gedaan omdat we niet meer aan normale belangenbehartiging kunnen doen. De politiek heeft ons op een zij spoor gezet. De actie is geslaagd als CDA en VVD hun meerderheid zijn kwijtge raakt. Ik hoop alleen dat de PvdA zo ver standig is om straks geen duizend-en- één eisen te gaan stellen. Ze zullen zich vooral pragmatisch moeten opstellen om weer in de regering te komen. Dat gedoe in '77 was fataal". Het verkapte stemadvies, dat straks wordt gegeven, kan voor de bond ge vaarlijk uitpakken. Het morele gezag komt op het spel te staan wanneer kie zend Nederland, ondanks alle miljoenen vergende anti-propaganda, opnieuw een centrum-rechtse regering in het zadel helpt. Het gevaar van een nederlaag is levensgroot aanwezig. Van de Scheur onderkent de risico's, maar relativeert ze onmiddellijk. „Je moet met dat soort dingen niet in termen van prestige denken. We willen alleen bereiken dat er straks weer naar ons geluisterd wordt. Maar let wel: je moet niet verwachten dat er met een an dere regering een paradijs ontstaat. Ik zeg altijd tegen m'n mensen: in het para dijs was er één slang waarvoor je op moest passen. In het parlement zitten er 150, waaronder een aantal giftige. Die zitten in elke partij". Jaap van de Scheur. In het najaar van '83 leek hij op het hoogtepunt van zijn carrière. De vakbondsman had Neder land even in zijn robuuste greep. De slag met het kabinet mondde uit in een fru strerende nederlaag. Van een kater wil hij niets weten. „We hebben die zaak toen verloren. Niet van de werkgevers, maar van de rechter. Het was deson danks een goede tijd. De onderlinge soli dariteit bloeide op. We wisten dat we on ze tanden konden laten zien..." Toch moet het grote publiek de indruk krijgen dat Van de Scheur, door de erva ring wijzer geworden, een toontje lager' is gaan zingen. Sinds '83 is hij betrekke lijk weinig in de publiciteit geweest. - Is 'ie rustiger geworden? „Nee hoor. Strijdbaar blijf ik tot m'n dood toe. Soms ben ik emotioneel, maar dat kun je toch niet 365 dagen in het jaar zijn. Bovendien is de situatie van nu niet te vergelijken met die van '83. Kijk, ik wil niet alleen een loonmachine zijn. Ik wil opkomen voor de vrijheid van m'n mensen. Maar ook materie is een kwes tie van vrijheid. Als de armoede de voor deur in komt gaat de liefde de achter deur weer uit. Dat zie je nu in honderd duizenden gezinnen gebeuren. Als de vrijheid aan het einde van het jaar weer wordt aangetast, ga ik er als een blok voor liggen. Anders, en wijzer geworden van de lessen van '83. Zo ben ik nu een maal". Even leek Jaap van de Scheur weer de ruwe bolster uit de „hete herfst" van 1983. Even stak zijn strijdbare boosheid weer de kop op. Van de Scheur kon zich niet inhouden. Zó getergd was hij door de aanvallen van de Voedingsbond op Hans Pont, de nieuwe voorzitter van de FNV. Dat ze het zelfs op de dag van de machtswisseling nog durfden te wagen „Hans" onderuit te halen. De robuuste en besnorde vakbondsleider pakte hard uit. „Nou moet jij eens héél goed luiste ren, meid", gromde hij vanaf het spreek gestoelte, terwijl zyn wijsvinger drei gend in de richting van Greetje Lubbi, de voorzitster van de Voedingsbond, priemde. Het mannenvolk, dat de con greszaal bevolkte, zoog het verbale ge weld met graagte op. Zo, dat heeft Jaap weer eens goed gezegd- Van de Scheur zou Van de Scheur niet zijn als hij achteraf niet een beekje spijt zou krijgen van zijn woeste uitval. In hem gaat vooral ook een blanke pit schuil. „Ik had het allemaal wat anders moeten zeggen. De toon was niet juist. Dat heb ik in een briefje aan Greetje la ten weten. Maar ik was ook zo kwaad, hè. Als ze maanden lang een collega van mij belasteren en besmetten zonder be wijsvoering, dan word ik heel link. Zo ben ik dan. Tegen een vent had ik ge zegd: zeg jongen, nu moet jij 'es effe luis teren. Nee, m'n boosheid pakt niet an ders uit als er een vrouw tegenover me staat. Reacties? Een stuk of vier. Moeite niet". Van de Scheur kan het niet laten om toch nog even het waarom van zijn woe de uit de doeken te doen. „Als ze, zonder hun leden te hebben geraadpleegd, zeg gen dat de mensen zich niet in Hans her kennen, dan tik ik op m'n voorhoofd". Pont heeft zich tijdens de acties van de AbvaKabo in het najaar van 1983 - „hij was hier geen strateeg maar een van de bestuurders" - juist laten kennen als ie mand met grote betrokkenheid bij het lot van de uitkeringsgerechtigden. „Ook voor die mensen heeft hij wekenlang op z'n benen gestaan. En waar was toen dë rest. Als ze iets hadden willen doen voor de uitkeringsgerechtigden, hadden ze het toen moeten doen. Dan moet je niet anderhalf jaar later met dergelijke kri tiek komen". Gevecht Het gesprek met Van de Scheur, in het zeer moderne bastion van de AbvaKabo in Zoetermeer, heeft plaats op een mo ment van betrekkelijke rust. De kort stondige emoties van het FNV-congres zijn weggeëbd en dat geldt ook voor het gebruikelijke gekrakeel rond Prinsjes dag. De vakbeweging maakt zich op voor een nieuw gevecht in het najaar. In het bedrijfsleven zullen de bonden opnieuw proberen de 36-urige werk week erdoor te krijgen. Studies of geen studies, verdergaande arbeidstijdver korting is volgens de werknemersorga nisaties het enige middel om de samen leving te verlossen van een massale en permanente werkloosheid. Ook bij "de overheid zal gesproken worden over nieuwe arbeidsvoorwaarden voor het komende jaar. Dit voor 700.000 ambtena ren en 400.000 trendvolgers. Daarbij zal arbeidstijdverkorting één van de twee belangrijkste thema's zijn. Koopkracht is het andere. Zeker nu de werknemers in de zogenoemde kwartaire sector er in 1986 nauwelijks in koopkracht op voor uitgaan, in tegenstelling tot de loontrek kers in het bedrijfsleven. Ook de uitke ringsgerechtigden moeten pas op de plaats maken. Hoe de AbvaKabo, de grootste bond van ambtenaren en trendvolgers en de meest omvangrijke „poot" van de FNV tegen het fenomeen korter werken aan kijkt, is op z'n zachtst gezegd ondui- deijk. Het bondsbestuur haalde zich en kele maanden geleden de woede op de hals van de collega's uit de particuliere sector met het voorstel om voor volgend jaar slechts handhaving van de koop kracht te „eisen" en de atv voorlopig op een zijspoor te rangeren. Het leek wel alsof de verlanglijst was opgesteld door minister Rietkerk. De bondsraad floot de bestuurders weer terug. Van de Scheur kreeg de op dracht Rietkerk niet alleen een verbete ring van de koopkracht onder z'n neus te wrijven, maar ook een verkorting van de werkweek tot 36 uur met volledige her bezetting van de daarvoor ingeleverde arbeidstijd. Zondebok Van de Scheur: „Ik wil beslist niet de zondebok zijn die arbeidstijdverkorting zit tegen te houden. Ik vind atv hartstik ke aardig maar het gaat erom dat er meer werk komt. Niemand zit te wachten op die 36 of 32 uur. De realiteit is dat het overheidspersoneel 12 tot 13 procent van zijn koopkracht heeft ingeleverd, terwijl de werkgelegeheid bij de over heid verder is afgenomen. De offers van de mensen zijn benut voor allerlei bezui nigingen". Het pand Brinkstraat 108C in Baarn heeft in 125 jaar diverse eigenaren gehad. Elke nieuwe winkelier pakte zuchtend of monter de verfkwast om zijn naam over de oude op de winkelruit te schilderen. Toch bleef aan de binnenkant altijd nog iets zichtbaar van de naam van de tweede eigenaar P. de Ruijter, de opvolger van Rutgerus de Ruijter, de oprichter van wat nu ook 'De Broodversierder' heet. Algemeen-directeur Vlek van De Ruijter BV denkt met zichtbaar genoegen terug aan de dag dat iemand het vertelde over die ruit. „Ik zei: drink je koffie op en wegwezen", vertelt hij. „We zijn er direct achteraan gegaan. De eigenaar vond het best dat we de ruit uit zijn pand sloop ten, hij kreeg een nieuwe". Het heeft wat werk gekost, bijvoorbeeld vier lagen verf voorzichtig verwijderen, maar de oorspronkelijke winkelruit van Piet de Ruijter hangt fraai gerestaureerd boven Vleks bureau. F. W. Vlek is sinds 1975 algemeen-di recteur van De Ruijter. Hij is in 1970 be gonnen als bedrijfsleider. De broodver sierder vierde onlangs het 125-jarig be staan. Dat gebeurde in kasteel Groene- veld in Baarn met onder meer de aanbie ding van het jubileumboek 'Het Versier de Brood' aan prirts Bernhard. Cornelis Rutgerus de Ruijter, een leer ling van de Utrechtse bakker De Laat, produceerde aan de Brinkstraat in 1860 in zijn banketbakkerij annex patisserie zijn eerste rose (de fabrikant spelt het nog steeds zo) en witte muisjes als deco ratie voor taarten. Waarom heten die „Daar komt bij dat in verschillende sectoren de werkdruk door de invoering van de 38-urige werkweek enorm is toe genomen. Bij een herbezetting van veer tig procent van vrijgekomen arbeidstijd kan dat ook niet anders. Als ik op leden vergaderingen signalen krijg van „het lukt niet, Van de Scheur, en ze gebrui ken ons geld toch voor andere zaken", dan krabbel je als vakbondsman achter je oren". „Kennelijk willen de mensen koop kracht en willen ze het met de arbeids tijdverkorting wat rustiger aan doen. Als je dat soort geluiden opneemt in een dis cussienota, valt direct iedereen over je heen. Ik neem het de andere bonden kwalijk dat ze ons, zonder even te bellen, de meest afschuwelijke dingen in de schoenen hebben geschoven. Gut, gut, gut, wat wisten ze ons te pakken. In feite weken we helemaal niet af van de rest van de FNV. De Bouwbond en de Indus triebond zijn in het afgelopen cao-over leg toch ook akkoord gegaan met uitstel van de 36 uur en loonsverhogingen. Wim Kok heeft toegegeven dat ons standpunt geheel strookt met het beleid van de FNV. Daarin wordt handhaving van de koopkracht als randvoorwaarde voor verdere arbeidstijdverkorting gesteld". Bij de overheid, het onderwijs en de gesubsidieerde instellingen is per 1 au gustus van dit jaar de 38-urige werk week ingevoerd. Met minister Rietkerk is afgesproken dat verdere stappen aan de orde zullen komen wanneer zich in het bedrijfsleven op het gebied van de arbeidsvoorwaarden ontwikkelingen voordoen die duiden op een verdere atv. Dat zal komend najaar waarschijnlijk het geval zijn. - Wat gaan de ambtenarenbonden op dit punt afspreken voor de periode na 1 augustus 1986 als de „proefperiode" van .de 38 uur erop zit? Van de Scheur: „We blijven staan op meer werk. Die 36 uur kan daar een mid del voor zijn". - Een middel maar geen dwingende voorwaarde? „Eigenlijk wel. Het lijkt voorlopig het enige middel om wat aan de werkloos heid te doen. Hoewel we bij de overheid ook goede ervaringen hebben met de vut. We stellen alleen drie keiharde voor waarden: de koopkracht moet hetzelfde zijn als die van mensen in het bedrijfsle ven, er moet voldoende herbezetting ko men en service aan de bevolking mag niet worden aangetast. Het is èn èn. De wensen zijn gelijkwaardig maar liggen in de tijd anders gerangschikt. Per 1 ja nuari willen we een gelijke koopkracht ontwikkeling hebben en per 1 augustus gaat die arbeidstijdverkorting pas echt spelen". Werkdruk Arbeidstijdverkorting in de collectie ve sector is volgens hem een „giganti sche operatie". Het gaat bij wijze van spreken om twee grote bedrijven: één met 700.000 werknemers (overheid) en één met 400.000 werknemers (gesubsi dieerde instellingen). Veel mensen werken in onregelmatige diensten. De invoering van de 38-urige werkweek heeft in belangrijke sectoren, zoals de gezondheidszorg en het onderwijs, tot grote problemen geleid. Als gevolg van een te krappe herbezetting is de werk druk fors toegenomen. Zo sterk zelfs, dat noodzakelijke werkzaamheden niet meer uitgevoerd kunnen worden. De si tuatie in de ziekenhuizen zou zorgwek kend zijn. „De service aan de patiënten holt achteruit. De personeelsbezetting is veel te krap. En dan gaat het om mensen die ervan dromen om patiënten te verple gen. Die denken niet alleen aan geld. Als deze mensen 36 uur gaan werken zonder fatsoenlijke herbezetting, dan leidt dat tot meer zieken. De ziekenkamers wor den nu al vies. Ach meneer, je gaat toch zo langzamerhand naar een bananenre publiek toe". Niet zonder gevoel voor dramatiek vervolgt Van de Scheur: „Je moet maar eens meegaan naar de afdelingen waar ze aan stervensbegeleiding doen. Die meisjes liggen te janken want die komen niet meer aan stervensbegeleiding toe. En daar zijn ze wel voor opgeleid". Het dienstbetoon van de overheid („de overheid bestaat geheel uit service, van de tram tot de reinigingsdienst") is on der druk van de bezuinigingen zichtbaar afgebladderd. Gemeentehuizen doen de loketten eerder dicht, het openbaar groen krijgt minder aandacht en de ver warming van de zwembaden is geen vanzelfsprekende luxe meer. Het gaat in dat soort gevallen nog om betrekkelijk marginale zaken. In het geval van zie kenhuizen, sociale diensten, scholen en instellingen voor ouderen raakt de ver mindering van de service al gauw de kwaliteit van de verzorgingsstaat. kleine zoete dingen nu eigenlijk muis jes? Een snelle en volstrekt niet repre sentatieve enquête wijst uit dat weini gen dat weten. Elk muisje heeft als basis een anijszaadje en dat oogt als een muis je, met staart en al. Baarn was de perfecte plaats om de deftige stand te voorzien van de curieuze attractie. Want Baarn was de woonplaats van veel Amsterdamse handelsheren. Zij zorgden voor de mond op mond-re clame die De Ruijter uitstekend kon ge bruiken. De beschuit met muisjes zorg de voor de nationale doorbraak. Vijzeltje Het kwetsbare gebit van een of meer Baarnse ingezetenen en Rutgerus de Ruijters vlijt zorgden voor het tweede produkt, nog steeds het goedkoopste zoete broodbeleg: de gestampte muisjes. Vlek: „De muisjes waren te hard voor de oude dametjes. Ze vroegen of hij ze kon stampen. Dus ging hij aan de gang met zijn vijzeltje. Het is relatief zo'n goed koop broodbeleg, omdat er maar een mi nimaal aantal grammen van op een bo terham gaan". De gestampte muisjes kwamen in de verkoop in de beroemde gele blikjes. De liefhebber herinnert zich ongetwijfeld ook nog het groene busje met de kabou ters, waarmee Albert Heyn De Ruijter in zijn pakket opnam. De broodbelegger is altijd streng en rechtlijnig geweest in het verkoopbeleid. Afnemen, akkoord, maar wel verkópen tegen vastgestelde mini mumprijzen. Vlek: „De groten gaan graag met ons in zee, omdat wij de naam en de kennis hebben. Maar onze produk- ten moeten ook te koop zijn bij de win kel om de hoek. Als iemand zich niet houdt aan onze bodemprijs, dan leveren we niet meer, of hij nu groot is of klein". Hij heeft het AH-busje ook in de vitrine bij zijn collectie, vermoedelijk de enige die echt helemaal compleet is. Eigen vinding Het is natuurlijk te verwachten, maar het verrast toch, de geur van anijs zodra het pand van De Ruijter aan de d'Aulnis de Bourouillonlaan binnen reukbereik komt. Het bedrijf is hermetisch afgeslo ten, pottenkijkers zijn niet gewenst, een blik in het produktieproces is slechts heel beperkt mogelijk. Vlek verontschuldigt zich daarvoor niet, hij geeft wel krachtig de reden aan: „Iedereen kan zijn voordeel doen met wat hij ziet. Wij hebben al onze machi nes zelf moeten ontwikkelen. Iemand maakt nu eenmaal een machine om muisjes of vruchtenhagel te maken. Het zijn allemaal eigen vindingen, tot en met de programma's voor de computers toe". Het romantische idee van vlijtig stampende werknemers is daarmee uit de wereld. Rutgerus de Ruijter overleed in 1884 op 47-jarige leeftijd, zijn zoon Piet - offi cieel Petrus - nam het bedrijf over. Hü kreeg voor zijn firma in 1894 het predi kaat Hofleverancier toegewezen; de pa tisserie leverde aan het koninklijk paleis in Soestdijk, dat tenslotte dicht in de buurt ligt. Het uiterst fraaie stationnetje van Baarn heeft ook nog steeds een ko ninklijke wachtkamef, compleet met het wapen van de Oranjes. Piet de Ruijter toonde zijn gevoel voor public relations en zijn band met het koningshuis door bij elke flinke festiviteit heel Ne'derland te voorzien van Oranje muisjes. Soest dijk kreeg steeds het eerste blik, voor zien van lint en met voldoende inhoud om het hele paleis te voorzien. Troonopvolger Vlek: „Die traditie is doorgegaan tot en met het laatste kind van prinses Christina. Bij de geboorte van Willem Alexander was het natuurlijk helemaal een grote happening. De troonopvolger was geboren". De verslaggever bewaart matige herineringen aan die 27e april 1967, de beschuit met muisjes in het ou derlijk huis kostte hem zijn enige gebro ken kies. Vlek reageert attent: „Sinds dien heben we ze krokanter gemaakt". De band tussen De Ruijter en Oranje bleek weer eens tijdens de troonwisse- ling in 1980 tussen koningin Juliana en haar dochter Beatrix. De Ruijter lan ceerde een jubileumblik met oranje ha gel. Vlek: „Ze waren binnen de kortste keren weg. We krijgen nog steeds aan vragen voor zo'n blik Mensen sturen -blanco cheques, we mogen zelf het be drag invullen. Ze zijn er niet meer en we maken ze ook niet meer". De huisvrouw kreeg een serietje blik ken om te verzamelen. Want de huis vrouw staat centraal in het beleid van De Ruijter. Vlek: „Uit enquêtes blijkt dat 93 procent van de huisvrouwen De Ruijter kent. Dat zijn onze consumenten. De kinderen vragen het, de moeder koopt het. Mannen zijn voor ons niet zo inte ressant, ze doen wel boodschappen, maar dan krijgen ze meestal een lijstje Rond 1930 besloot Piet de Ruijter zich te bepalen tot de aanmaak van broodbe leg. Het assortiment onderging uitbrei ding. De vruchtenhagel verscheen in de smaken sinas, citroen en frambozen, en in een combinatie van die drie. In '71 verdwenen de losse smaken, de Neder lander prefereerde de bonte combinatie. In dat jaar veranderde ook de verpak king, een waagstuk, want de wijziging was radicaal. Vlek: „Als je kijkt hoe Douwe Egberts zijn verpakking van kof fie heeft gewijzigd in de loop der jaren, dan zie je dat dat heel geleidelijk is ge gaan. Wij stapten over op een rechthoe kige verpakking, rein en wit. Het werk te. Iedereen herkent de afgehapte boter ham, ook als de naam is afgedekt". Taartversiering De Ruijter is tot 1 oktober 1983 een fa miliebedrijf geweest. Toen ging het be drijf over in handen van de Centrale Sui ker Maatschappij, de CSM. Het ant woord op de vraag naar de omzet plus wat de specificaties over uitgaande ki lo's of tonnen muisjes en hagel is dan ook kort: „Ik weet het niet, van CSM worden alleen totaalcijfers bekendge maakt". Het jaar 1980 leverde De Ruijter een nieuwe markt op: taart en ijs Versieren, gedeeltelijk pakte het bedrijf dus weer de markt op waar Rutgerus de Ruijter was begonnen. Vlek: „We waren leuk ge groeid, maar we moesten kijken wat we verder nog konden. Het broodverbruik daalde, dat stijgt inmiddels weer. Brood beleg gaat per kilo, taartversiering per vierkante -meter. We richten ons op Amerika. De.export is nu zo'n acht pro cent van onze produktie, volgend jaar moet dat tien procent zijn. Misschien met te zijner tijd een vestiging in Ameri ka. De export is al een tijd constant, elke Nederlander in verre landen wil van tijd tot tijd zijn hagel of drop. „In Amerika hebben we tien a twaalf plaatselijke con currenten, maar wij hebben de know how. En dat is belangrijk voor ieder- Tandbederf Alles wat de broodversierder maakt is zoet. De laatste vijftien jaar is zoet, voor al snoepgoed, stevig aangepakt in ver band met tandbederf door zoetwaren. De Ruijter heeft daar nauwelijks last van en Vlek voelt zich ook niet bezwaard: „Zoet heb je ook nodig. Vergeet niet dat wij geen snoepgoed maken, maar brood beleg. Zoet broodbeleg is een compo nent van de broodmaaltijd. Een bruine boterham met hagelslag, dat is toch pri ma?". PAUL STRAMROOD Jaap van de Scheur, vakbondsleider van de ambtenaren en trendvolgers, haalde zich enkele maanden geleden de woede van veel collega's op de hals met zijn opmerking de arbeidstijdverkorting voorlopig op een zijspoor te willen rangeren. Dat heeft hem nogal gestoken. "Ik vind arbeidstijdverkorting hartstikke aardig maar het gaat erom dat er meer werk komt. De offers van de mensen zijn tot nu toe benut voor allerlei bezuinigingen". door Harry Meijer Jaap van de Scheur: "Ach meneer, je gaat toch zo langzamerhand naar een bananenrepubliek toe". (toto gpdi Van de Scheur: „Wij vinden dat in een beschaafde maatschappij de service aan de bevolking optimaal moet zijn. Als de burger dat niet vindt, dan moet 'ie dat zelf weten. Dan wordt er geen vuil meer opgehaald of moet hij zes weken wach ten voordat hij aan een longontsteking kan worden geholpen. Maar dan moeten we niet gaan mopperen". „De politiek moet maar eens duidelijk zijn. Lubbers zou 'de moed moeten heb- ben om te zeggen: we willen meer uitge ven aan defensie, maar de service aan onze kiezers moet beslist omlaag. In plaats daarvan hoor je loze kreten over de afslanking van het overheidsappa raat. Nijpels vindt zelfs dat er in de toe komst 200.000 ambtenaren moeten ver dwijnen. Dan vraag ik: mogen we weten Hoewel de resultaten van de arbeids tijdverkorting bij de overheid als te ma ger worden beoordeeld, kan ook Van de Scheur niet heen om het feit dat dank zij de 38-urige werkweek behoorlijk wat werkgelegenheid bij de overheid behou den is gebleven. Behoud van werk is al leen minder spectaculair dan uitbrei ding daarvan. Mensen met een netto maandinkomen tussen de 1650 en 2000 gulden - dat verdient Het overgrote deel van het overheidspersoneel - maak je niet enthousiast met het verhaal dat van de 20 wegbezuinigde arbeidsplaatsen op hun afdeling er 16 zijn teruggekomen door de kortere werkweek. Het saldo blijft negatief. En daar is wel voor inge leverd. „Behoud van arbeidsplaatsen", zegt Van de Scheur, „is minstens zo belang rijk als uitbreiding. Maar je droomt er wel eens van dat je door in te leveren 30.000 jongelui van de straat kunt pluk ken en aan het werk kunt zetten. Ik droom niet van die 36 uur, ik droom van meer werk". De ambtenarenbonden zullen nooit het netto-loon van hun leden opofferen aan arbeidsduurverkorting. Iemand met 1650 gulden in de maand zou al gauw op het bijstandsniveau zitten, aldus Abva- Kabo-voorman. „Zo'n jongen zegt dan: „Ga jij het maar aan m'n vrouw vertellen dat ik vijf tientjes voor de atv moet inle veren. Nou Van de Scheur, je komt de deur niet in". Toch is ook in vakbonds mand „nooit" een rekbaar begrip". Zijns inziens kan het inleveren van no minaal loon wellicht bespreekbaar wor den als Nederland geregeerd gaat wor den door een „fantasierijk kabinet", dat het vertrouwen geniet van de hele bevol king. „Als zo'n kabinet offers vraagt aan alle Nederlanders, sta ik

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23