Na acht jaar terug uit Argentinië Kees en Marianne Vermeiden laten levendige gemeente achter ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 19 moeilijke tijd doorgemaakt. Na de tweede regeerperiode en de dood van Juan Peron volgden de verwaifende jaren onder Perons tweede vrouw, Isabel. Van rege ren was geen sprake. Het land was een speelbal tussen links en rechts geweld. De democratie was al ver te zoeken. Wat dat be treft was de militaire machts greep geen verandering, maar slechts een volgend stadium in de politieke ontwikkeling van het land. Kees Vermeiden: "Econo misch hebben de militairen de samenleving volledig laten vast lopen. De buitenlandse schulden zijn enorm toegenomen. De na tionale industrie is grotendeels om zeep geholpen. Maar ook op andere fronten waren het magere jaren. Sociaal en cultureel. Nu de militairen weg zijn, leeft het land geweldig op. Muziek, theater, kunst, het bruist allemaal van le- Toch heeft Argentinië nog een lange weg te gaan vóór het echt vrij is. Politiek staat president Alfonsin nog steeds voor de drei ging van nieuwe militaire ingre pen. Hij moet diplomatiek ma noeuvreren. Dat heeft hij tot nu toe goed gedaan. Een veel dieper liggend pro bleem is het autoritaire karakter van de Argentijnse samenleving. Het onderwijs is nog helemaal op oude leest geschoeid. Kinderen wordt niet geleerd, zelfstandig na te denken. Ze hoeven alleen maar in te stampen. Onderwij zers houden slechts monologen. Die mentaliteit tref je in alle geledingen aan. Ook in de kerk. Echte democratie is altijd ver te zoeken geweest. Daarom klinkt ook zo vaak de roep om een 'ster ke man'. Kerken die een aanspre kende leidersfiguur naar voren weten te schuiven kunnen verze kerd zijn van een grote toeloop. "Dat staat ons tegen", zegt Ver meiden. "Wij vinden, dat je zo'n offer niet kunt brengen als je naar het evangelie wilt leven". Ongeduld Een ander kenmerk van de Ar gentijnse samenleving is het on geduld. "Er heerst veel conserva tisme, maar als er iets moet ver anderen moet het ook meteen ge beuren. Men heeft er geen benul van, hoe lang een ontwikkelings proces kan duren. Dat zie je nu ook bij de berechting van de mi litairen. Er is geen begrip voor de moeilijke positie van Alfonsin. Hij heeft tijd nodig om orde op zaken te stellen. Als hij te hard optreedt, loopt de democratie opnieuw gevaar". De kerken hebben erop aange drongen, dat de militairen een open en eerlijk proces krijgen. "We moeten niet toegeven aan overhaaste wraakgevoelens. Daar is deze samenleving niet mee gebaat. Anderzijds moeten de misdaden uit de periode van de vuile oorlog ook niet worden toegedekt. De berechting moet vooral ten doel hebben, dat wij als natie tot berouw komen over wat er al die jaren is misgegaan". (Van een verslaggever) BUENOS AIRES (GPD) - "Tijdens de oorlog om de Malvinas en by de eerste demonstraties tegen de mili tairen werd ons duidelijk, dat we nooit helemaal Argen tijnen met de Argentijnen zouden worden. En dat werd ons ook zonder omwegen gezegd. Over de Malvinas mochten we ons als buitenlanders geen oordeel aanma tigen, en toen Kees als een van de eersten van onze kerk meeliep met een demonstratie van de mensen- rechten-beweging, werd dat in de gemeente niet begre pen". kerkverband zelfstandig van de hulpverlenende kerken in Ne derland (Gereformeerde Kerken) en Noord-Amerika (Christian Reformed Church). De kerk telt elf gemeenten en negen evange- lisatieposten. Hoewel er itl alle gemeenten nog een kern is van Nederlands sprekende leden (meestal twee de of derde generatie emigran ten), is de IRA volop bezig een Argentijnse kerk te worden. Al leen in Tres Arroyes, waar Ne derlanders negentig procent van de kerkelijke gemeente uitma ken, worden nog iedere week Nederlandse diensten gehouden. Op andere plaatsen gebeurt dat nog maar incidenteel. Quilmes, met slechts tien procent leden van Nederlandse komaf, is het meest 'verargentijnst'. Kees: "Ons kerkverband is het best te typeren als een voormali ge emigrantenkerk, die door evangelisatie is opengebroken en nu meer en meer in de Argen tijnse samenleving geworteld raakt. Tussen de gemeenten be staan nogal verschillen. Je kunt in een bepaalde gemeente nog de sfeer proeven van de Nederland se gereformeerden zo rond 1950". Evangelisatie De gereformeerde zending vroeg Kees Vermeiden naar Quilmes te gaan om die gemeen te in een periode van consolida tie bij te staan en tegelijk iets te doen aan evangelisatie. Quilmes is voor de 37-jarige dominee de tweede gemeente. Hij had drie jaar in het Gelderse dorp Geesteren gewerkt, toen hij een brief van het Zuid-Amerika- orgaan van de gereformeerde zending onder ogen kreeg. Daar uit bleek, hoe moeilijk het was, predikanten te krijgen voor mis sionaire dienst in Zuid-Amerika. Kees en Marianne Vermeiden - al jaren bijzonder geïnteresseerd in zendingswerk - voelden zich meteen aangesproken. Na de gebruikelijke opleiding aan het Zendingshuis in Oegst- geest vertrok het gezin Vermei den in 1978 naar Argentinië. Kees: "Wij voelden ons snel thuis. Cultureel gezien staat het land dichtbij de Europese tradi tie. Er is enorm veel invloed uit gegaan van landen als Spanje en Italië. De culturele schok waar van je wel hoort van mensen die naar Afrika of Indonesië gaan, hebben wij niet gehad". Wat wél een schok gaf, was de confrontatie met de militaire die- Kees en Marianne Vermeiden sluiten eind dit jaar een verblijf van acht jaren in Argentinië af. Uitgezonden door de zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland (zendende gemeente: Sint Annaparochie, Friesland), hebben zij in dienst van de klei ne 'Iglesias Reformadas de Ar gentina' (IRA) inhoud gegeven aan het begrip 'missionaire assis tentie' tussen kerken van twee totaal verschillende continen ten. Marianne: "We hebben veel ge leerd en gelukkig ook zelf iets kunnen geven. Het fijnste is wel, dat we ons werk kunnen over dragen aan een Argentijnse col lega. Het zou een slecht teken zijn geweest, al§ de gemeente op nieuw een beroep op Nederland had moeten doen". Quilmes, de gemeente die Kees en Marianna hebben ge diend, is een zuidelijke voorstad van Buenos Aires. Het bestaat uit een aaneenschakeling van on derling sterk verschillende wijk jes. Sommige tamelijk riant, an dere troosteloos arm, vol met houten en aluminium bouwsels, die grote families herbergen op een oppervlakte van misschien tien of twintig meter. De wegen van beton of asfalt houden daar op en gaan over in modderpa den. Veel mensen zijn er eigenaar van de grond waar ze wonen. Hoé de woning er uitziet, zegt niet zoveel in dit land. De meeste mensen bouwen zelf, en als er te weinig geld is, wordt de bouw gewoon stilgelegd. Dominee Kees Vermeiden: "Aan de buitenkant kun je in Ar gentinië meestal niet zien hoe mensen het hebben. Een Argen tijn kan heel arm zijn en toch voor de omgeving de schijn op-, houden dat het hem voor de wind gaat". Een stad als Buenos Aires is voor de oppervlakkige bezoeker dan ook moeilijk te doorgronden. Het Europese ka rakter, de aanhoudende drukte 24 uur lang en de goed gevulde etalages zeggen nog niets over de kwaliteit van leven van de door snee bewoners. Emigratie De gereformeerde kerk is voortgekomen uit de emigratie- golven van Nederlanders en Zuidafrikanen aan het eind van de vorige en het begin en midden van deze eeuw. De eerste gemeente werd in 1893 gesticht en in 1950 werd het Je hoeft dus geen ambtsdrager te zijn om je verantwoordelijk te weten voor het reilen en zeilen van gemeentewerk". "Als het goed is, wordt er in een gemeente nooit over dé kerk gesproken. Want de kerk, dat zijn we zélf'. Een voorbeeld. Om financiële zorgen te boven te komen, kwa men een paar mensen op het idee om het terrein rond het kerkge bouw als voetbalveld te verhu ren. De huur maakt nu een derde van de inkomsten uit... "Dat ini tiatief is tekenend voor onze ge meente. Men wil niet financieel van anderen afhankelijk zijn. Ie dereen draagt naar vermogen bij". Beslag De missionaire uitstraling van de gereformeerden in Quilmes is tegelijk de kracht én de zwakte van deze kleine kerk. Kracht om dat er een wervende invloed van uitgaat op de omgeving. Zwakte omdat het in de Argentijnse sa menleving niet gewoon is, mee levend lid van de kerk te zijn. "Argentijnen zijn nominaal rooms-katholiek. Ze willen wel bij de mystieke sfeer van de kerk horen, maar hebben er verder niets voor over. Ze zijn heel fun damentalistisch, maar dan zó, dat het kerk-zijn volledig is los gemaakt van het maatschappe lijk leven. Onze manier van kerk- zijn schrikt mensen af. Wij leg gen te veel beslag op elkaar. De kerk neemt in ons leven een te grote plaats in, vindt men". Toch is de gemeente van Quil mes in velerlei opzicht door en door Argentijns. Buitenstaan ders zien het 'gereformeerde' er beslist niet vanaf. De gitaar heeft het orgel verdrongen. De tradi tionele psalmen en gezangen hebben veelal een Argentijns rit me gekregen of zijn vervangen door andere, in het gehoor lig gende melodieën. De gemeente leden omhelzen elkaar voor en na de dienst op de bekende har telijke manier die je alleen in La tijnse landen vindt. De gereformeerden staan in een 'bufferpositie' tussen de au thentieke Argentijnse protes tantse kerken en de nog altijd sterk op Europa of Noord-Ameri ka gerichte lutheranen, baptisten en andere emigranten- en zen dingskerken. Ondanks hun ge ringe aantal nemen ze in de oecu menische verhoudingen sleutel posities in. Vermeiden kan goede vruch ten daarvan tonen. Zoals de zeer actieve uitgeverij 'Aurora', de ge meenschappelijke theologische faculteit 'Isidet' in Buenos Aires en de organisatie voor mensen rechten 'MEDH'. Gereformeerde predikanten vervulden ook een voortrekkersrol in de 'marsen voor het leven', die in samen hang met de oorlog om de Malvi nas uiteindelijk het militaire be wind deden wankelen en ten on der gaan. Lange weg Argentinië heeft een heel tatuur. Die kreeg een gruwelijk hoogtepunt in de periode van maart 1976 tot halverwege 1977. Wat er toen allemaal is gebeurd, begon bij de meeste Argentijnen pas door te dringen toen in 1982 de eerste marsen voor de men senrechten werden gehouden. Eerst nog aarzelend, maar vooral onder invloed van de Dwaze Moeders steeds massaler. Kees: "De Argentijnen ston den in het begin vrij neutraal te genover de militairen. Iedereen was het geweld van de stads- guerrilla beu. Het land verkeerde in een volslagen impasse. Toen de militairen met harde hand be gonnen op te treden, was de eer-, ste reactie van velen: het zal wel nodig zijn. De excessen werden gebagatelliseerd. Als de brand weer uitrukt, let je toch niet op het gras dat wordt vertrapt, zo werd gezegd. Pas later is men gaan zien, hoe grof het militaire geweld uit de hand was gelopen. Ik denk, dat jullie in Europa veel beter geïnformeerd zijn geweest over de situatie dan de meeste Argentijnen". Open De gereformeerde kerk van Quilmes is een kleine maar hech te gemeenschap van zo'n 25 ge zinnen. Het merendeel behoort economisch gezien tot de mid denklasse. Allerarmsten zal men er niet aantreffen. Kees Vermeiden typeert haar als een 'erg open' gemeente. "De mensen zijn flexibel. Ze zijn niet bang om mee te doen aan ver nieuwing of om naar buiten te treden. Het nieuwe zendingsbe wustzijn, dat zegt dat kerken er niet voor zichzelf zijn maar voor hun omgeving, slaat hier goed aan. Het evangelie wordt ver taald in maatschappelijke be trokkenheid zónder dat de kern van het geloof er minder accent door krijgt". De meelevendheid is sterk. Dat gaat zo als je klein bent. "Ei genlijk moet ieder gemeentelid op een of andere manier een be paalde verantwoordelijkheid op Het gezin Vermeiden, bij hun huis in Quilmes (Argentinië). Drie van de zes kinderen zijn in Argentinië geboren adoptiekinderen. zich nehien. Door die voorwaar de te stellen, hebben wij ook wel mensen verloren. Maar we heb ben toch ook gemerkt, dat dit zuiverend werkt. Aan papieren leden heeft niemand iets. De be trokkenen zelf ook niet". Het kerkelijke werk in Quil mes kent vier takken: getuigenis en dienst, onderwijs en ere dienst, pastoraat en diakonaat en onderhoud en administratie. Voor elk van die vier onderde len is een werkgroep verant woordelijk. De voorzitters van deze vier groepen vormen samen met de predikant de kerkeraad. Zelfs voor Nederlandse begrip pen een uiterst vooruitstrevend model, want een rapport waarin een dergelijke gemeentevorm voor de gereformeerde kerken in eigen land werd aanbevolen, heeft nauwelijks ingang gevon den. Kees Vermeiden: "De kerke raad coördineert het werk en ver tegenwoordigt de gemeente naar buiten. Het eigenlijke werk ge beurt door de vier commissies. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. M. de Jonge, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. S. Meiers, 5 ds. v.d. Hoef (Bodegraven): Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 dr. Dirk- sen, 11.15 dr. Dirksen en pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Dronkers; Bevriidingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. K.J. Jansen H. Doop; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten, 14.30 dr. Van Gennep bevestigd kand. J. Mooij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 pasteur D. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 A. Faas; Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan; Oude Vest 10 ds. Keijser (Utrecht); Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds Ver doorn; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. Middelkoop; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 dienst de Woord, 5 ds. P. Houtman; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 pastor Delemarre; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek; Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. G. Bos veld, 20 filmvertoning The Prodigal; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes; Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 10 hr. v.d. Keur; Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evangelist Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. L. de Haan; Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7; Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- Geref. Kerk Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. G. de Vries; Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. HA; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opstandingskerk 10 ds. Heijmans, 18.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Moei; De Bron 9.15 ds. Moei, 10.15 ds. Tase- laar, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Dekker (R'dam); Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. R. v.d. Berg (Zeist), 6.30 ds. Verdoorn (Waddinxveen); Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 hr. Buurman, 16.30 hr. Mollema; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 16.30 ds. Van Heteren; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 18.30 ds. W. Hessels; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Strietman, 6.30 hr. Zuidam; Volle-evang.gem('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. Van Steenis; Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. laat ste zondag van de maand 5 u. gezins- dienst. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. Ka 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Maasland (Waddinxveen), 18 ds. Goos- sen (Waddinxveen); Geret/Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma; Geref. Gem. 9.30 t (Aagtekerke), (Rotterdam). BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Molenaar (Zoetermeer), 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk en Bethl.kerk geen opgave; Geref. Kerk 10 W.H. van den Berg, 6.30 ds. P. Huisman (Hazerswoude); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst; Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Kloek (Soest); BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff; Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst 15.30 ds. v.d. Net; HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Z. de Graaf, 18.30 kand. De Reuver (Nieuwerkerk a.d. IJssel); Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. W.A. van den Berg (Bodegraven); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz; Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Wolt huis (Heemstede), 5 kand. Abbink (Hoofddorp); Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. Van Mou- rik (Goes); Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Aarents HA; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad HA; Hgrv. Gem. 'De Rank* (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 drs. P. de Bruin (Oegst geest), 5 ds. Kersten; Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewij; O. Kerk 10 ds. Van Sliedregt, 6 ds. Sjol- lema: Ichthusk. 10 ds. S. de Jong, 5 ds.. L. Ro mein (Rotterdam); Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. Van Slie- rendrecht; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Hovius; Overduin 2.15 ds. H. van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nau- ta (Leiden); Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 hr. P.C. v.d. Bos; Triumfatork. 9.30 ds. Damsma (Rijns burg), 5 ds. Heule (Wassenaar); Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Beid; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J.A. Visser, 19.30 ds. Visser zen dingsavond; KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Sybrandy (Den Haag), 7 dr. VUjn (Voorschoten); Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 dr. Vlijm (Voorschoten); LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth HA; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman HA; Scheppingsk. 9 en 10.30 hr. G. Gere- lings; Leythenrode Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild; Baptgem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Weg- eriff (Nieuwkoop); Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink (Noord- wijk), 7 ds. Nieuwenhuis (Alphen); "Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Oostinga (Sliedrecht); Pauluskerk 10 ds. Van der Broek (Gha na), 19 ds. De Gelder; Geref. Kerk 10 ds. J. van Veert (Soest), 5 ds. R.E. van der Wal (Hillegom); Geref. K. Vrijg. 10 30 ds. De Putter, 16.30 leesdienst; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 17 prof. Troost (Amsterdam); Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Slofstra; Geref. Gem. 10 en 16 leesdienst; Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. Brands HA; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder (Vianen), 18.30 ds. Van Leusden (Leidschendam); Geref. Kerk Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Vlietstra (Zeist); Remonstr. Gem. 10 ds. H.J.J. van Wave- ren (Haarlem); Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuzen (Noorden), 18.30 ds. Ouwendijk (Oudshoorn-Ridderveld); Geref. Kerk geen opgave; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 19 ds. Ten Voorde; Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 16.30 ds. Wijngaarden; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Procee (Opperdoes): Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Jansen (Werkenhoven), 19 ds. v.d. Kamp (Bleis- wijk); Geref. Kerk (W. Verlaat) NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Keuning HA, 5 ds. H. Visser; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Hemstede (Lei derdorp) HA 5 ds. Van Bruggen (Wasse naar) HA; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Van Vreeswijk; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper HA; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Roosjen, 19 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drs. Uitenweerde (Naaldwijk); Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij HA; De Zilk 10 ds. Hemmes (Oegstgeest); Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. P. Sierat; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sten-inga, 7 ds. Elgersma (Noordwijk); Geref. Kerk 10 ds. F.L. v.d. Bom; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 en 4.30 ds. De Putter; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 16 ds. Biewenga (Zoeter meer); Van Wijckerslooth 4 dr. D. Bakker; Endegeest 10 ds. Friedrich; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. B.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Geerling (Leeuwar den); Geref. K. Remonstr. Gem. geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 19 ds. Van de Kamp, Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Bouw; RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Wagter, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Christ; Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Czi- ria, 5 ds. Damsma; Mar. kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Ger. Kerk. Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter; Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 4 ds. Van Sorge; Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. Frinsel, 19.30 zendingsavond, Katwij- kerweg 15; Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 ds. Van Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse, 5 ds. Peels (Zoetermeer), Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Batelaan (Voorschoten), 18.30 ds. Meijers (Lei den); Geref. Kerk Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Kattenberg (Den Helder); Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, i8.30 hr. Kattenberg (Den Helder); Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida; VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C.J. de Jong; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart HA; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken HA; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Verduin (Zeist), 16.30 ds. Schaap (Arnemuiden); Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot HA, 19 ds. Blanken; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.3(1 ds. Boxman; Aulagemeenschap Noordhofland geen dienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school iri The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15» anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk, 9.30 ds. Jongerden (Veenëndaal), 5 ds. Vermaat (Veenendaal); Hoeksteen 9.30 ds. Schaap. 18.30 kand. C. van Vrees; Bethelk. 9.30 ds. Abma (Gouda), 6 ds. Maasland; Imm.kerk 10 ds. Verdoorn, 5 kand. uyt de Willigern (Nieuwerkerk); Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. De moor; Ontm.kerk 10 ds. Veldhuizen (Schoon hoven): Remonstr. Gem. 10 hr. Kakerke (Soest).' WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis HA, 5 ds. Muis; Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. (Vlaardingen); Kievietk. 10 dr. Van Bruggen; Messiask. 10 ds. AA.C. van Dorp (He- verlee, België); Dorpscentrum 9.30 dr. Van Trigt (Mid- delharnis); Geref. Kerk Zijllaan 10 drs. Lutmers (Den Haag); 17 hr. Vreugdenhil (Koude kerk a.d. Rijn); Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. C.C. van - de Kamp; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Van Goudoever (Amstelveen); WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop), 6.30 drs. Blenk (Amsterdam); Geref. Kerk 9.30 ds. M.J. Aalders, 6.30 drs. Jaspers Focks (Oude Wetering); Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. De Clerq; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hulp- pred. J. de Haan; Geref. Kerk geen opgave. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 oe- cum. dienst t.g.v. Casa Materna-week; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 111.30; ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 kand. Schippers (Papendrecht), 18.30 hr. Noordmans (Benschop); Geref. Kerk 10 ds. Van Wallinga (Leider dorp), 6.30 dr. Fernhout (Alphen a.d.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13