Ouderen klagen nood bij kabinet Doorbrekende zon verrast het Damrak 7 ADM bijna klaar voor nieuwe start 'Belastingpolitiek nekt bejaarde' Kort geding om een exclusieve regenjas CNV-bond: werkgevers moeten 36 uur betalen I Asean waarschuwt VS voor beperken van textielimport Onverzekerd autorijden verontrust bewindsman ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 11 UTRECHT (ANP) - Door de huidige belastingpolitiek wordt de kloof tussen mensen met werk enerzijds en bejaarden en uitkeringstrekkers anderzijds steeds groter. „Men sen zonder werk, of ze nou aow hebben of wao of ww, krijgen het door de huidige belastingpolitiek steeds moelijker". ZWOLLE (ANP) - Regenkledingfa brikant Burberry's uit Londen heeft gisteren in een kort geding voor de rechtbank in Zwolle geëist dat het Superconfex BV uit Stein wordt verboden regenjassen te ver kopen waarvan de ruitvoering vol gens Burberry's te veel op die van hen lijkt. Verder eist de Londense fabrikant dat het haar concurrent verboden wordt haar dessins na te bootsen en wil ze een lijst van haar stoffenleveranciers. Dit alles op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. Dit kort geding is het elfde dat door Burberry's is aangespannen in de strijd om het behoud van de exclusiviteit van de door haar ge deponeerde beeldmerken van rui ten. Van die procedures is er tot nu toe slechts één verloren, zo voerde advocaat jhr. mr R.E.P. de Ranitz heeft het een bepaalde chique die door de verkoop van vele namaak- jassen verloren dreigt te gaan. Hij verwijt de concurrent dat zij para siteert en inbreuk maakt op het merk, dat 55 j'aar geleden door Bur berry ontworpen is en „een werk van toegepaste kunst" zou zijn. „Er zijn maar weinig mensen die bij het zien van die ruit niet direct aan Burberry's denken", aldus De Ra nitz. Dit laatste werd bestreden door mr C.J.J.C. van Nispen, die na mens Superconfex, een dochter maatschappij van Macintosh op trad. Hij stelde in zijn pleidooi dat Burberry's slechts één procent van de markt in handen heeft, maar er op uit is dat marktaandeel te ver groten. „Kwalitatief zijn er nage noeg geen verschillen. Dat verschil zit wel in de prijs. Superconfex verkoopt die jassen voor 139 gul den, een soortgelijke Burberry's komt op ongeveer 700 gulden. Dat prijsverschil wordt verklaard door het snob-appeal van Burberry's. Deze jas is bedoeld om de promi nente plaats aan te geven welke de Aldus voorzitter Th. Wehkamp van de Cosbo, het Centraal orgaan van drie grote ouderenbonden met in totaal 400.000 leden. In een giste ren gepresenteerde nota komt de Cosbo tot de conclusie dat de be lastingen steeds onrechtvaardiger uitpakken voor de 1,6 miljoen be jaarden in ons land van wie 60 pro cent behoort tot de laagste inko mensgroepen en het moet stellen met aow en een aanvullend klein pensioentje. In de nota, die de Cosbo onder meer stuurt naar het kabinet, de volksvertegenwoordiging en de Kort Zakelijk Page De vakbonden en Page Papierfa briek in Gennep hebben gister avond een principe-akkoord be reikt over verdergaande arbeids tijdverkorting voor de continu- werknemers. Daarmee is het ge vaar van een staking afgewend. Deze werknemers, 80 in totaal, werken al sinds vorig jaar 36 uur per week. Er is nu overeenstem ming over het bedrag dat de werk nemers moeten inleveren om de ar beidstijd geleidelijk terug te bren-. gen tot 33,0 uur. Kerncentrale NOP Een kerncentrale met een ver mogen van 1000 MW in Noordoost- polder levert 800 arbeidsplaatsen op. Dit heeft de directie van de Electriciteitsmaatschappij IJssel- centrale (IJC) becijferd. Komt er in Noordoostpolder een kolencentra le van 600 MW, dan betekent dit werk voor 500 personen. De bouw van een kerncentrale levert vol gens de berekeningen zes jaar lang werk voor 800 mensen op en die van een kolencentrale gedurende vijfjaar 200 tot 250. Chemie De chemische industrie in de Bondsrepubliek rekent dit jaar op een stijging van de omzet met zes procent tot omstreeks 150 miljard mark, ondanks inzakkende export. Van een negatieve ontwikkeling is sprake bij wasmiddelen, produk- ten waarvan de afzet afhankelijk is van de bouwmarkt en reinigings middelen voor de huishouding. Flinke groeicijfers zijn er daarente gen bij de anorganische produk- ten, de cosmetica en de export van fotochemische produkten. Het aantal arbeidsplaatsen in de West- duitse chemische industrie is sinds het begin van dit jaar met 6.500 ge stegen. Aardgasbenzine In Niéuw-Zeeland is de eerste commerciële fabriek ter wereld voor de produktie van benzine uit aardgas in gebruik genomen, zo heeft de oliemaatschappij Mobil, die het procédé heeft ontwikkeld bekendgemaakt. De produktie be draagt ongeveer 2,3 miljoen liter per dag. Als de fabriek begin 1986 op volle toeren draait kan met de produktie in een derde van het ver bruik van benzine in Nieuw-Zee- land worden Vereniging van Nederlandse Ge meenten, concludeert de Cosbo dat de toch al magere koopkracht van de ouderen in ons land steeds meer wordt aangetast doordat bij een aantal belastingen het draag krachtprincipe dreigt te worden verlaten en de mensen met betaald werk worden bevoordeeld. Zo is het de Cosbo een doorn in het oog dat alleen mensen met be taald werk vier procent belastin gaftrek genieten voor gemaakte kosten en bejaarden en uitkerings trekkers niet. Op die laatste twee groepen drijft het door dit kabinet zo gepropageerde vrijwilligers werk voor een groot deel en ook vrijwilligerswerk brengt kosten met zich mee. Nu men die kosten niet meer van de belasting kan af trekken haken steeds meer bejaar den af in het vrijwilligerswerk. Cosbo-voorzitter Wehkamp spreekt van een verontrustende ontwikkeling. „Als alle bejaarden ermee kappen ligt het vrijwilligers werk straks voor een groot deel op zijn gat", zo waarschuwt hij. Cos- bo-bestuurder S. van Bijsterveld vindt dat meten met twee maten. „Die ouderenaftrek was geen over bodige luxe want veel bejaarden moeten extra kosten maken omdat ze aan hun huis gekluisterd zijn en afhankelijker zijn van hulp van an deren. Het zit de Cosbo ook dwars dat teveel betaalde belasting niet wordt terugbetaald als het gaat om minder dan 200 gulden. Dat is voor bejaarden een heel bedrag. Boven dien hanteert de belasting die on dergrens niet als er moet worden betaald. Dan wordt het verschul digde bedrag tot de laatste cent geïnd, een scheve situatie, aldus de Cosbo. Het draagkrachtprincipe waar bij de sterkste schouders de zwaar ste lasten dragen, komt op de tocht te staan omdat het kabinet Lub bers in het kader van de decentrali satie van plan is een aantal heffin gen van het Rijk over te hevelen naar gemeenten en provincies. Die lagere overheden werken vaak met vaste bedragen waarbij niet naar het inkomen wordt gekeken en de Cosbo vreest dat de bejaarden daar de dupe van zullen worden. Een ander punt op de lange was lijst van verlangens die de Cosbo gisteren presenteerde is dat de drempel voor aftrek van buitenge wone lasten in verband met ziekte en invaliditeit omlaag moet. Voor ouderen in de bejaardenverzeke ring is die drempel door de premie reductie veel moeilijker te onver- schrijden en daardoor grijpen ze er vaak naast. Bovendien krijgen momenteel 1,3 miljoen bejaarden elk jaar weer de nog steeds ingewikkelde formu lieren voor de inkomstenbelasting die ze met de nodige hoofdbrekens moeten invullen terwijl tevoren vast staat dat een groot deel van hen op kwijtschelding kan reke nen, aldus de Cosbo. NIEUWEGEIN (GPD) - De Industrie- en Voedingsbond CNV gaat ervan uit dat de werkgevers bij de komende'cao-onderhandelingen opdraaien voor alle kosten die voortvloeien uit overheidsingrepen in de ziektewet, de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen en de vut. Die ingrepen mogen niet ten koste gaan van de koopkracht van de werknemers. Om de koop kracht te beschermen is een loonstijging van anderhalf procent nodig. Daarnaast moet de 36-urige werkweek in 1987 een feit zijn. Dat zijn enkele hoofdpunten uit de nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1986, die gisteren door het hoofdbestuur van de Industrie- en Voedings bond CNV is vastgesteld. De bond kiest ervoor om bij de naderende cao-onderhandelingen door te gaan op de vorig jaar ingeslagen weg: een 36-urige werkweek met behoud van koopkracht. Omdat de rendementen in de bedrijven zich gunstig ontwikkelen, is er volgens de bond geen reden om de werknemers de arbeidstijdverkorting te laten betalen. De christelijke bond wil komend voorjaar met de werkgevers éénjarige cao's afsluiten waarin „waterdichte" afspraken zijn gemaakt over het kor ter werken en de herbezetting van de daardoor vrijkomende banen. De arbeidstijdverkorting moet, aldus het CNV, als het even kan niet gepaard gaan met een verlenging van de bedrijfstijden. Ondernemingen moeten duidelijk aantonen dat het nodig is de machines langer te laten draaien. Een werknemer mag volgens de nota per dag niet meer dan negen uur werken, en de bedrijfstijd mag niet meer dan 45 uur zijn. Worden die tijden overschreden, dan moet het bedrijf met ploegendiensten gaan werken- Daarbij wil de Industrie- en Voedingsbond CNV een vijf-ploe gendienst met een werkweek van 33,6 uur gerealiseerd zien. Jongeren De jongerenorganisatie van het CNV verzet zich tegen de door het kabi net aangekondigde verlaging van de minimumlonen voor 15-, 16- en 17- jarigen. Volgens secretaris Albert Matthijssen van de CNV-jongeren le vert de maatregel geen enkele arbeidsplaats op. Als meest principiële bezwaar noemt hij dat de minimale rechtsbescherming voor jongeren wordt aangetast. Volgens hem dreigt ook het gevaar dat op den duur het hele minimum loon wordt afgeschaft. Matthijssen bestrijdt voorts het argument dat jon geren door de maatregel makkelijker aan werk kunnen komen. Voor die stelling is volgens hem geen epkel bewijs. „Als die redenering opgaat, betekent het alleen maar dat werknemers 18 en 20 jaar verdrongen wor den door door jongeren. Dat is het verschuiven van de problemen", aldus Matthijssen. AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen „Amsterdammers te gen Apartheid" hebben gistee- onder het motto „Apart- heidsfruit eruit" en „Pluk geen vruchten van apartheid" actie gevoerd tegen de aanwezigheid Zuidafrikaans fruit in super markten in Amsterdam van vier verschillende ondernemingen. In twee supermarkten werd Zuidafrikaans fruit aangetroffen, één geval in strijd met de schriftelijke toezegging van de hoofddirectie aan het Komitee 'Agenten' in actie tegen de apartheid Zuidelijk Afrika, dat de actie op zette. In een vracht- en een bestelau to trokken de actievoerders langs de supermarkten, waar zij naar binnen gingen op zoek naar Zuidafrikaans fruit. Drie van de actievoerders waren als „inspec teurs" van de zogenoemde „Con sumenten Inspectiedienst" in een soort controleursuniform ge stoken. Als er Zuidafrikaans fruit in de winkels werd aange troffen volgde meestal een dis cussie met de bedrijfsleider en probeerde zij deze te bewegen dit fruit uit de verkoop te nemen. De actievoerders onderzochten ook of in de winkelbedrijven fruit zonder vermelding van land van herkomst aanwezig was, wat volgens hen in strijd is met de wet. (foto ANP) De raadsman bestreed dat het beeldmerk dat door Burberry's is gedeponeerd de klassieke ruit zou zijn, zoals zijn concurrent beweer de. Bovendien meent Van Nispen dat de eerlijke handel in textiel vereist, dat de eiseq^an Burberry s niet worden toegewezen. Dan zou den bijvoorbeeld ook het pied-de- poule-motief, de witte krijtstreep en de visgraat gedeponeerd kun nen worden, meende de raadsman. „Het gebruik van ruitmotieven in voeringen voor regenjassen is al gemeen gebruik geworden en daarom mag een ruitmotief niet als merk dienen. Wat het publiek als merk opvalt zijn het woordmerk Burberry's en het beeldmerk van de ridder te paard, dat op de voe ring is aangebracht". Rechtbank president mr F.C. Fliek doet uit spraak op 1 november. 'Genoil' wil Arubaanse raffinaderij weer openen ORANJESTAD (ANP) - Het ziet ér naar uit dat de in maart dit jaar ge sloten Lago-raffinaderij van Exxon op Aruba op korte termijn kan worden heropend, maar dan onder de vlag van de Canadees-Europese maatschappij „Genoil" dat zijn ze tel in Québec (Canada) heeft. Directielid Adolf Leo van Genoil verklaarde gisteren dat Genoil reeds een principe-overeenkomst heeft bereikt met het Arubaanse bestuurscollege. Of een en ander doorgaat is nu nog afhankelijk van de uitkomst van de onderhandelin gen die momenteel gevoerd wor den tussen Exxon en het eilandge bied Aruba omtrent de overdracht van de raffinaderij aan Aruba. Volgens Leo hoopt Genoil eind april volgend jaar te kunnen begin nen. De raffinaderij moet uiteindë- lijk een productie bereiken van 200.000 vaten olie per dag. Zodra de definitieve overeenkomst mét Aruba kan worden gesloten zal Ge noil overgaan tot het aantrekken van personeel. Als het bedrijf op volle toeren draait zal werk gebo den worden aan 700 man, aldus Leo. Toen Exxon de raffinaderij in maart dit jaar sloot werkten er 900 man. Uit door Genoil verrichte stu dies, blijkt dat voor het weer op starten en vernieuwen van de raffi naderij een bedrag nodig is van 125 miljoen dollar (ongeveer 400 mil joen gulden). Reparatiewerven uit het diepste dal AMSTERDAM (ANP) - In januari 1986 zal zoals het er nu uitziet een nieuwe scheepsreparatieonderne- ming als voortzetting van de in fe bruari van dit jaar failliet verklaar de ADM-werf met haar werkzaam-- heden beginnen. Het bedrijf start met ongeveer 200 werknemers welk aantal in enkele jaren geleide lijk zal kunnen uitgroeien tot onge veer 400 medewerkers. Dit heeft drs. J. Kasteel, voorma lig directeur van Shell Nederland, die namens de gemeente Amster dam op zoek is naar geldschieters voor de voortzetting van de ADM, gisteren meegedeeld. Nog deze maand zal een vergade ring van toekomstige aandeelhou ders worden belegd. Aan hen zal een financieringsplan voor de nieuwe reparatiewerf worden voorgelegd. Na deze vergadering kan de nieuwe vennootschap wor den opgericht Het aandelenkapi taal zal ongeveer 4,5 miljoen gul den bedragen. Er zijn meer dan tien aandeelhouders, een groot aantal vab hen komt uit de sfeer van de Amsterdamse haven. Daar naast behoort ook Appeldore, die het management van de nieuwe werf in handel zal krijgen, tot de aandeelhouders. De gemeente Am sterdam zal eveneens deelnemen in het aandelenkapitaal. In totaal is voor de start van de werf 15 miljoen gulden nodig. Drs. Kasteel heeft goede hoop dat dit rond zal komen. Hoe groot de bij drage van het Rijk aan de nieuwe werf zal zijn is nog niet bekend. De besprekingen daarover zijn nog gaande, maar Kasteel verwacht dat dit meer dan vijf miljoen gulden zal zijn. De provincie Noord-Hol land heeft eerder deze maand laten weten bijna 1,4 miljoen gulden voor de werf te hebben gereser veerd. Voorts is er overleg met de Nationale Investeringsbank en an dere banken. Binnen afzienbare tijd zullen ook de besprekingen met de overige financiers (Rijk en banken) zijn afgerond, aldus drs. Kasteel. De werkbezetting bij de Neder landse reparatiewerven is volgens de vereniging van scheepsbouwers Cebosine het afgelopen half jaar, mede als gevolg van verminderde personeelsbestanden, beter gewor den. Over 1985 wordt daarnaast voor het eerst sinds jaren weer een lichte stijging van de totale jaar omzet in deze sector verwacht. Het prijsniveau is echter nog nauwe lijks verbeterd. Sinds eind 1982 is het perso neelsbestand bij de reparatiewer ven in Nederland verminderd van 8.100 naar 3.875 (medio 1985) werk nemers. De grootste reparatie- werf, Wilton-Fijenoord in Schie dam, maakte vorige week bekend dat in de eerstte 32 weken van 1985 in de reparatiesector voor het eerst sinds jaren weer winst was ge maakt en alle „reparatie-uren" ver kocht waren. De orderportefeuille voor de zee- scheepsnieuwbouw is in het derde kwartaal van 1985 licht gedaald vergeleken met het kwartaal er voor: 1,778 milard gulden tegen 1,846 miljard. De totale tonnage verminderde licht: van 414.000 ton naar 400.000 ton, aldus de Cebosi ne. De prijzen voor de nieuwbouw- opdrachten zijn in de meeste geval len nog bijzonder laag. Een aantal werven balanceert daardoor vol gens de Cebosine nog steeds op de rand van hun bestaansmogelijk heid. Wall Street ziet de zon weer schijnen. Eerder dan verwacht klaarde deze week op de New- yorkse effectenbeurs de lucht op en brak de zon door. De beurs koersen schoten daarbij omhoog en doorbraken zelfs het oude his torische record van 1359 van 13 juli jl. met negen punten. Hier door kon Wall Street in drie da gen een koersstijging boeken van ongeveer 30 punten. Voor de Amsterdamse effec tenbeurs was deze ontwikkeling een complete verrassing. Door de herfstvakantie hadden vele door C. Wagenaar beleggers het voor gezien gehou den en onttrokken zich aan beurstransacties. Hierdoor bleef de reactie op het Damrak be perkt en bleven met name de omzetten op laag niveau. Wel werd het koerspeil mee omhoog getrokken, maar het doorbrak nergens eerder bereikte toppen, zoals in Wall Street en ook el ders, o.a. in Londen, West-Duits- land en Australië, gebeurde. Niettemin kon het algemeen beursgemiddelde zo ongeveer zes punten in herstel treden. Het bleef daarbij echter zeven pun ten beneden de top van 3 sep tember jl. die op 223 lag. De omslag in New York kwam daarom zo overrompelend over, omdat aanvankelijk nogal ge vreesd werd voor de teneur van de nu in steeds bredere stromen binnenkomende winstcijfers over het derde kwartaal. Een ze kere koersdruk lag voor de hand, maar, zoals vaker, besliste Wall Street anders. De winstdaling van de grote IBM, meestal een van de eersten die met winstcij fers voor de dag komt, viel per saldo mee. En de uitgesproken verwachtingen voor het vierde kwartaal luiden positief. Het aan deel nam daarop het voortouw in de koersstijgingen. Rentestijging Merkwaardig genoeg speelde de hausseontwikkeling zich deze week op de meeste aandelen- beurzen af tegen de achtergrond van enige rentestijging. In Ame rika, waar nog steeds het bereik te plafond voor overheidslenin- gen niet in hogere richting werd bijgesteld, hoopt de geldbehoef te zich steeds meer op, wat straks een lawine van emissies tot ge volg kan hebben. De obligatiemarkt van Wall Street blijft dan ook hardnekkig dalen, hetgeen een steun bete kent voor de dollar. Deze week bleef de Amerikaanse munt op het vorige week ingenomen her stelniveau en schommelde in Amsterdam rond de drie gulden. Maar ook in de Duitse Bondsre publiek deden zich tekenen van krapte op de geld- en kapitaal markt voor. Dit trok onze obliga tiemarkt licht omlaag, wat een aantal instellingen ertoe bracht nieuwe leningen tegen 7 procent op de markt uit te zetten. Deson danks blijven de economische prognoses gunstig luiden. Volgens de EG zal de t sche groei van ons land volgend jaar ruim twee procent bedragen. Opvallend is de sterk toenemen de investeringsbereidheid die het enorme overschot op onze betalingsbalans wat doet terug lopen. Maar ook elders in Europa gaat het dit jaar goed. In de Duit se Bondsrepubliek ontwikkelt de economische groei zich snel ler dan verwacht. Mede door een eveneens sterk gestegen investe- ringsomvang. Daarnaast loopt de inflatie nog altijd terug. Ons land loopt daarbij zelfs voorop en zal volgens ingewijden volgend jaar met slechts één procent de laag ste inflatiegraad ter wereld heb ben. Allemaal positieve aspecten, die echter enigszins worden ver duisterd door de politieke onze kerheid van de naderende ver kiezingen. Ook om die reden neemt de bereidheid tot het doen van beurszaken in Amsterdam af. De beurshandel klaagt dan ook in toenemende mate over dunne markten, met als gevolg dat de koersfluctuaties toene men. Ook deze week waren hier en daar de sprongen nogal groot. Koninklijke Olie plaatste zich op de voorgrond, geholpen door de positieve ontwikkeling van de Amerikaanse fondsen. Door de enorme koersval van de dollar hebben de grote internationale oliemaatschappijen de afgelopen maanden hun olievoorraden zo laag mogelijk gehouden. Hier door is er nu een zekere krapte ontstaan, terwijl ér juist met het oog op de naderende winter een extra voorraad had moeten zijn. Daarom doet zich al enige tijd een zekere prijsstijging op de spotmarkten voor. Koninklijke Petroleum boekte deze week een koersstijging van vijf gulden. Winsten Maar ook de andere internatio nals konden flinke winsten bin nenhalen. Het grootste herstel deed zich voor de lokale aande len voor bij KNP, Borsumij, Gamma, KBB Bijenkorf en Ma cintosh. Ongeveer tien procent van de vorige week vrijdag be haalde beurswaarde konden zij j\ l=1üïISH I W E E K als koerswinst binnenhalen. Voor KNP en Borsumij waren dat tegelijkertijd nieuwe, histori sche hoogterecords. De grote verliezer was Rademakers. De Europese Optiebeurs had een goede week, maar bleef met 138.000 contracten toch beneden de 154.000 van de voorgaande werkperiode. Dat kwam door de aarzelende start. Dinsdag en donderdag waren topdagen van 30 tot 40.000 contracten. Akzo was ook nu weer de onbetwistba re topper met op sommige dagen alleen al aan call-contracten rond een kwart van de totale dagom zet van de gehele optiebeurs. Philips was een goede tweede. Staten op de vijfde plaats na de Eu ropese Gemeenschap, Canada, Ja pan en Mexico. De lidstaten leve ren een groot deel van de Ameri kaanse import van grondstoffen en textiel. Afgelopen jaar bedroeg de totale handel tussen de VS en de Asean-landen 26,53 miljard dollar, wat de Verenigde Staten een tekort op de handelsbalans van zeven miljard dollar opleverde. De ASean houdt momenteel sa men met de landen van de Europe se Gemeenschap een conferentie in Bangkok. De bijeenkomst is vooral bedoeld om te onderzoeken in hoeverre de Europese investe ringen in het gebied kunnen wor den uitgebreid. BANGKOK (UPI) - De ministers van economische zaken van de Verbond van Zuidoost-Aziatische Landen (Asean) hebben de Ver enigde Staten gewaarschuwd voor de gevolgen die een protectionis tisch beleid zal hebben voor de handelsbetrekkingen met de VS. Uit een gisteren uitgegeven verkla ring blijkt dat het de Asean daarbij vooral gaat om het wetsvoorstel voor beperking van de textielim port, dat vorige week door het Huis van Afgevaardigden is aangeno men en nu nog door de Senaat goedgekeurd moet worden. De Asean staat in de hiërarchie van handelspartners van de Verenigde VEENDAM (ANP) - Staatssecreta ris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) is „vervuld van grote zorg" over het grote aantal onver zekerde auto§ dat in Nederland rondrijdt. Volgens de. staatssecre taris rijdt 10 tot 15 procent van de automobilisten in een onverzeker de auto. Scherpenhuizen sprak bij de in gebruikname van de nieuwe tele fooncentrale van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. Volgens hem is ook het aantal schadeclaims van onverzekerde automobilisten bij het waarborg fonds sterk gegroeid. Bij het waar borgfonds kunnen schadeclaims ingediend worden als de verzeke ringsmaatschappijen niet willeh uitbetalen. In 1965 kreeg het waar borgfonds 357 claims ingediend, waarvan er 19 ongedekt waren. Nu zijn die cijfers respectievelijk 22.316 en 5.473, aldus Scherpenhui zen. De staatssecretaris was verder van mening dat de in 1985 van kracht geworden Algemene Perio dieke Keuring van personenautos en lichte bestelwagens een groot succes is geworden. „De keuring is bezig aan te slaan bij voertuigbezit- ters en bij het bedrijfsleven. Opval lend verschijnsel hierbij is het gro te aantal voertuigen dat voor de keuring wordt aangeboden zonder dat daarvoor reeds een verplich ting bestaat voor de eigenaar", al dus de staatssecretaris. Zoals be kend hoeven dit jaar alleen autos van tien jaar en ouder verplicht te worden gekeurd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11