Grafisch bedrijf wil eigen 'PTT' EG-ministers slaan terug in graanconflict met VS Kassenbouwer wankelt 'Zelf bezorgen voordeliger' Beatrice nieuwste prooi van fusiekoorts in de VS Minister rekt voortbestaan weekblad HP 'Rompslomp bij grenzen is slechts toegenomen' Groei in VS met 3,3 pet een meevaller Banken blokkeren mammoetorder Voskamp BjKyw&ssws Sfias&SSHë SER: pensioenbreuk maar deels repareren VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De grafische bedrijven in Nederland willen hun drukwerk, onafhankelijk van de PTT, voortaan zelf gaan bezorgen. Een eigen distributie- en bestelorganisatie heeft zowel uit economisch- als uit technisch oogpunt een goede kans van slagen, zo blijkt uit een onderzoek dat de van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten (FGE) in Amsterdam heeft gepresenteerd. De plannen voor zo'n organisatie ontstonden in 1983 naar aanleiding van de poststaking. Sinds begin vorig jaar heeft een werkgroep met vertegenwoordigers uit de grote grafische bedrijven in samenwer king met distributiedeskundigern en uitgevers zich hierover gebo gen. Voordelen zijn volgens FGE dat gewerkt kan worden met con currerende tarieven en dat het sneller is dan de PTT-bezorging van geadresseerd drukwerk (het streven is bezorging in een dag). Uit een enkele maanden geleden afgesloten structuuronderzoek in de bedrijfstak werd ook nog eens onderstreept dat een eigen distri butieorganisatie bij kan dragen aan een versterking van de positie van de grafische ondernemingen. Het eigen distributienet zal vol gens bestuurslid J. Taks van de FGE tevens nieuwe werkgelegen heid opleveren maar hoeveel is nog niet bekend. Ook over de eventue le nadelige gevolgen van de uitvoe ring ervan voor de PTT kon hij nog niet veel zeggen.Een woordvoer der van de PTT noemt de plannen van de FGE „een vreemde zaak". Het gaat hier om een voor de FGE onbekend gebied. Er is geen spra ke van innovatie, zoals de FGE suggereert, maar alleen van werk- verplaatsing, stelt hij. Als de FGE de plannen werkelijk doorzet, heeft dat volgens de woordvoerder tariefsverhogingen van bijvoor beeld de briefpost tot gevolg. Ook komt een deel van de werkgelegen heid bij de PTT in gevaar. Het nieuwe distributienet zal via het Nederlandse wegennet lopen. ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f 3699- /ra Fkma Nic. de Tombe littS LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11. Tel. 071-122184 NEW YORK (Rtr/DPA) - De beleg- Kohlberg Kravis biedt 45 dollar gingsbank Kohlberg Kravis in per aandeel Beatrice. De aandelen New York heeft een bod van 4,9 zijn de laatste weken sterk in koers miljard dollar gedaan op hef Ame- gestegen door de aanhoudende ge- rikaanse concern Beatrice Compa- ruchten dat het concern zal wor- nies, dat hoofdzakelijk werkzaam den overgenomen. Het gaat om een is in de sectoren levensmiddelen zogenaamde „leveraged buyout", en consumentenprodukten. Op dat een transactie met kapitaal van terrein hebben zich de afgelopen derden waarbij onder andere on tijd al spectaculaire fusies voorge- derdelen van de over te nemen on- daan, waarbij ook het Nederlandse derneming worden verkocht om zo Unilever was betrokken. de overnemingskosten te drukken. Gaat de overneming door dan is Beatrice raakte onlangs in finan- hier sprake van de grootste „leve- ciële moeilijkheden kondigde aan raged buyout" die ooit heeft plaats dat zij vier dochterondernemin- gevonden. De Amerikaanse consu- gen, waaronder het autoverhuur- mentenprodukten- en voedselsec- bedrijf Avis, te koop had aangebo- tor is het afgelopen jaar vaker op- den in een poging twee miljard dol- geschrikt door spectaculaire lar bijeen te brengen taling van schulden. Gifwijn terugbe- nemingen. Zo werd in juni Nabisco Brands voor 4,9 miljard dollar ge kocht door de sigarettenfabrikant R.J. Reynolds. Phillip Morris nam in september General Foods over voor 5,6 miljard dollar. De jongste ontwikkeling in wat deskundigen in Wall Street als „fu sie-koorts" betitelen was de over neming van Richardson Vicks door Procter and Gamble, waar mee 1,2 miljard dollar was ge moeid. Aan de overname ging een De rechtbank in Wenen heeft gis- fel gevecht vooral tussen Vicks en teren de Oostenrijkse wijnhande- het Nederlandse-Britse Unilever. laar Otto Hotzy veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. De man werd schuldig bevonden aan het toedienen van di-ethyleenglycol aan 40.000 liter witte en 7.000 liter rode wijn. Het proces tegen Hotzy geldt als een "kleine afTfaire". De rechtszaken tegen grote wijnhan delaren uit Burgerland moeten nog plaatsvinden. Coca Cola De ouderwetse Coca Cola, de Classic, verkoopt beter dan de nieuwe formule die door de groot ste frisdrankfabrikant van de Ver enigde Staten eerder dit jaar werd geintroduceerd. Het bedrijf heeft besloten de introductie van de nieuwe cola in de rest van de we reld uit te stellen tot het volgend vooijaar. Een onafhankelijke waar nemer zei vorige maand echter dat de oude cola in de VS 70 tot 80 pro cent van de omzet levert nieuwe 20 tot 30 procent. Gekozen is voor de opzet van een zogenaamd 'distributie-kringlijn- systeem' waarbij rekening wordt gehouden met onder andere de geografische ligging van de pro- duktieplaatsen. Indien er voldoen de belangstelling bestaat vanuit de grafische wereld wordt de distri butieorganisatie halverwege vol gend jaar operationeel wordt. In de 2800 bedrijven die de grafi sche bedrijfstak in Nederland tele werken totaal 47.000 werknemers. De huidige omzet van deze bedrij ven bedraagt ongeveer 5,5 miljard gulden per jaar. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Brinkman van WVC is akkoord gegaan met een voorstel van het Bedrijfsfonds voor de Pers om een deel van de schulden van het weekblad Haagse Post kwijt te schelden en een ander deel om te zetten in een achtergestelde lening. De bewindsman hoopt met die maatregel de vermogenpositie van het blad te verbeteren, zodat een dreigend failissement wellicht kan worden voorkomen. Het weekblad heeft een schuld van 1,74 miljoen gulden bij het Be drijfsfonds voor de Pers. Daarvan wordt nu 630.000 gulden kwijtge scholden, terwijl het restant (1,1 miljoen) wordt omgezet in een ach tergestelde lening. Dat betekent dat bij een eventueel failissement andere crediteuren dan het fonds voorrang hebben. De balanspositie van de Haagse Post wordt daar door aanzienlijk verbeterd. Bewindvoerder Gussenhoven zei dat hij deze week op het punt heeft gestaan het faillissement aan te vragen, maar daar nog even mee heeft gewacht nadat hij uit Den Haag 'signalen' had opgevangen over betere overlevingsvoorwaar- den. Toch zijn de door de minister voorgestelde maatregelen volgens hem maar „een heel klein stapje vooruit". Of het weekblad zal blijven voortbestaan, is ook volgens eind redacteur Ron Kaal nog onduide lijk. Uitgever BV Weekbladpers wil de voortzetting van het blad niet langer garanderen. Er is welis waar een gegadigde die het blad wil voortzetten, maar deze nog on bekende financier is niet bereid de schuld van HP bij het bedrijfs fonds over te nemen- „Ik weet niet of deze gedeeltelijke kwijtschel ding voldoende is", aldus Kaal. BRUSSEL (GPD) - De 'groene schijf, waarmee voor het over schrijden van de grenzen tussen de Benelux-landen, Frankrijk en West-Duitsland voor personenau to's gemakkelijker had moeten worden, is volgens de Nederlandse Europarlementariër Pam Cornelis- sen (CDA) geen succes. Erger nog is dat de problemen die het goede renvervoer ondervindt aan (vooral) de Franse grens volgens hem al leen maar zijn toegenomen. Cornelissen onderzoekt namens het Europees Parlement de vele klachten over de controles aan de grenzen binnen de EG. De groene schijf werd destijds ingevoerd door de vijf landen, om de contro les op het personenverkeer aan de grenzen te versoepelen en daar door vertragingen en ergernis te voorkomen. Met de groene schijf geeft men aan ingezetene van een van de vijf landen te zijn en niets te hebben aan te geven. „Maar iedereen kan die schijf, te recht en onterecht gebruiken. Er bestaat geen enkele sanctie op mis bruik ervan", aldus Cornelissen. Volgens de Europarlementariër, die onlangs grensposten tussen Nederland en België bezocht en gisteren aan de Belgisch-Franse grens was, heeft de schijf ook al leen maar zin als aan de grenspos ten een aparte rijstrook voor schijf houders zou zijn. Nu staan mensen die niets hebben aan te geven tus sen ander verkeer dat geen schijf heeft. Bovendien zegt Cornelissen de indruk te hebben dat - vooral de Franse - douaniers juist automobi listen met een groene schijf 'eruit halen' voor een controle. De schijf vrijwaart de houder ervan immers niet voor steekproefsgewijze con trole. De grootste ergernis bestaat vol gens het CDA-parlementslid ech ter bij de goederenvervoerders. Vanuit Nederlandse vrachtrijders- kringen zijn de laatste tijd zeer veel klachten gekomen over de contro- les aan de Belgisch-Franse grens. Samen met menspn van NOB- Wegtransport, de organisatie van touringcar-bedrijven FNOP, de Europese Commissie en de Inter national Road Union is Cornelisse gisteren bij. de grenspost Rekkem wezen kijken. De vrachtrijders plegen daar minstens twee uur kwijt te zijn met de grensformaliteiten. Bovendien zijn er drie afzonderlijke grens overgangen, omdat voor vrachtrij ders die levende dieren vervoeren en bloementransporteurs aparte douanestations zijn gebouwd. Die bevinden zich echter niet langs de E-3 snelweg, maar in omliggende dorpjes. De chauffeurs moeten daardoor over niet daarop bere kende wegen naar de controles. Veel Nederlandse transporteurs zijn hiervan de dupe. Nederland vervoert veel vlees naar Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië via de E- 3. Ook gaan via deze weg dagelijks bloemenpransporten naar Parijs. ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s.voor f 3699- Techn. Bureau van Cleef Het Westduitse autoconcern Volkswagen heeft gisteren de vijftigste verjaardag van de „Kever" gevierd. De premier van de deelstaat Nedersaksen, Etnst Albrecht, verklaarde bij de feestelijke gebeurtenis in het VW-hoofdkwartier in Wolfs burg dat de „Kever" het sym- bobl van het Wirtschaftswunder van na de tweede wereldoorlog VW-topman Carl H. Hahn memoreerde hoe kort na de oor log deskundigen uit Groot-Brit- tannië de VW-fabriek en de „Kever" kwamen bekijken, maar in geen van tweeën echt geintetesseerd waren en de au to als onverkoopbaar be schouwden. Er zijn tot nu toe 20,6 miljoen Keversgemaakt, een wereldrecord. Op het ogen blik wordt de wagen alleen nog maar in Mexico, Brazilië en Ni geria gebouwd. Sinds augustus dit jaar wordt de auto niet meer naar Europa geleverd. Er is geen auto geweest waar over jonge en oude liefhebbers in de hele wereld zo enthousiast zijn. Het eerste prototype, naar een ontwerp van professor Fer dinand Porsche, reed al voor dat de eerste steen voor de VW- fabriek in 1938 werd gelegd. Na de oorlog is de „Kever" naar 150 landen geëxporteerd. Volks- ewagen schat dat er over de he le wereld nog acht miljoen „Ke vers" rijden, waarvan bijna een miljoen in West-Duitsland zélf. Daaronder nog heel oude exemplaren (zie foto EPA). ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f 3699- Fa. A. de Mooy De vertragingen kosten de Neder landse vervoerders dus zeer veel geld. Aan de grensovergang in de E-10 tussen Nederland en België, onder Breda, gaan de controles volgens de parlementariër al aan zienlijk sneller. Papierwinkel Overigens klagen ook de doua niers steen en been, omdat zij voor elk transport een enorme papier winkel moeten controleren, zonder dat duidelijk is waarvoor dat ge beurt, aldus Cornelissen. Hij pleit dan ook voor afschaffing van de EG-binnengrenzen, het vereenvou digen van de controles en de docu menten, een nauwere samenwer king tussen de diverse controleren de instanties en het gebruik van computers. De huidige formaliteiten aan de grenzen kosten de Europese ver voerders te zamen 100 miljoen gul den per dag, zo heeft Cornelissen berekend. Touringcar-chauffeurs moeten bijvoorbeeld aan de Belgi sche en Duitse grens geld betalen om het land binnen te mogen. Een soort belasting, waarvoor geen en kele rechtvaardiging bestaat, aldus Cornelissen. WASHINGTON (DPA/UPI/Rtr) - Het bruto nationaal produkt van de Verenigde Staten is in het derde kwartaal van dit jaar op jaarbasis met 3,3 procent gegroeid, terwijl vorige maand 2,8 procent groei werd verwacht. In het eerste kwar taal bedroeg de groei slechts 0,3 en in het tweede 1,7 procent. Volgens het ministerie van han del, dat de cijfers gisteren bekend maakte, werd de toeneming van de groei vooral veroorzaakt door een toeneming van de bestedingen van consumenten en overheid. Op de beurs in New York werd op de meevallende cijfers in de afgelo pen dagen al vooruitgelopen met een sterk oplevende handel. Gere kend over de eerste negen maan den van 1985 komt het groeicijfer op jaarbasis nu op de een steeds magere 1,8 procent. Om de raming van de regering te halen (drie procent) moet het groei percentage in het laatste kwartaal 6,7 bedragen. Overigens is de in dustriële produktie in de VS is in september met 0,1 procent vermin derd na een groei van 0,6 procent in augustus. Eerst was een toene ming van 0,3 procent opgegeven. Voor augustus was echter een pro- duktiemindering verwacht van 0,2 tot 0,4 procent. UTRECHT (ANP) - Voskamp in 's- de Gravenzande, een bedrijf met bijna 400 werknemers dat zich bezig houdt met onder meer de bouw van kassen, champignonkwekerij en en kippenfokkerijen, zit in zeer produktie is in de eerste acht grote f'nanci?le_ Problemen. Een Produktie Het volume van de industriële commissaris en oud-minister Van gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In augustus lag het volume een half procent hoger dan in juli, aldus voor seizoensin vloeden gecorrigeerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Apple Het Amerikaanse computercon cern Apple Computer heeft in het afgelopen boekjaar een winst be haald van 61,2 miljoen dollar, zo is gisteren bekendgemaakt. In het voorgaande boekjaar bedroeg de winst 64,1 mfijoen dollar. De omzet nam toe van 1,5 tot 1,9 miljard dol lar. De winst per aandeel zakte van 1,05 tot 0,99 dollar. der Stee, is vooralsnog stukgelo pen op gebrek aan medewerking vanuit Den Haag. Het bedrijf heeft inmiddels sur séance van betaling gekregen, zo heeft bestuurder G. Frielink van de Industriebond FNV vandaag mee gedeeld. Volgens hem dreigt ge touwtrek tussen het bedrijf, huis- bankier Amro en de Nederlandse Credietverzekeringsmaatschappij (NCM) over het verlenen van kre dieten en voor een grote transactie met Egypte het bedrijf fataal te worden. Voskamp in Nederland telt 240 werknemers en in het buitenland werken nog eens 150 man op grote projecten in het Midden-Oosten, China en onder meer Rusland. Als Voskamp failliet gaat komt vol gens Frielink ook de werkgelegen heid bij zeker 300 werknemers bij toeleveranciers op de tocht te staan. De problemen bij de Voskamp- groep zijn het gevolg schuldsanering was Voskamp weer redelijk snel rendabel. In 1983 en '84 werden er weer flinke winsten geboekt, maar er is vanwe ge de oude schulden weinig eigen kapitaal beschikbaar. Frielink kan zich ook wel voor stellen dat de kredietverschaffers tegen het Egyptische project zitten 3. - - aan te hikken. „Het gaat om 80 mil- die de Nederlandse Credietverze- joen gulden, bijna de helft van de kenngs Maatschappij heeft gesteld jaaromzet van Voskamp. Maar ik aan het verzekeren van de Egypti sche order, aldus G. Dijkstra, één van de directeuren van Voskamp. Daarbij gaat het de bouw van een complete slachterij heb de indruk dat vooral de Amro- bank zich wel wat soepeler zou kunnen opstellen". Voskamp vond het afgelopen kippenfarm met weekeinde de Limburgse zaken- 80 miljoen gulden. man Léon Melchior bereid het be- De NCM heeft een aantal van haar drijf met een miljoeneninjectie te eisen laten vallen, maar houdt vast steunen onder voorwaarde dat een aan haar eis dat de huisbankier deel van de oude schuld Amrobank zich drie jaar garant den gesaneerd. Melchior i ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f3699- Niru b.v. stelt voor alle financiële zaken het bedrijf. De Amrobank wil aan die voor waarde niet voldoen en heeft onge veer anderhalve week geleden de kredietkraan dichtgedraaid. Daar door ligt het werk op de grote bui- - tenlandse projecten stil en als dat lang blijft doorgaan, dreigen scha declaims van de buitenlandse op drachtgevers, vreest Frielink. Voskamp kwam enkele jaren ge leden in ernstige problemen toen de kassenmarkt instortte. De on derneming, van oorsprong een fa miliebedrijf, kwam met een forse schuldenlast te zitten, maar na bena derd via één van de i sen van Voskamp, oud-minister van Landbouw en Financiën Van der Stee. Volgens de directie heeft het mi nisterie van financiën geweigerd mee te werken aan een gedeeltelij ke schuldsanering. Dijkstra stelt dat de oplossing voor het dreigen de faillissement, dat grote gevol gen zou hebben voor de Neder- landse agro-industrie, moet wor den gevonden in Den Haag, bij de NCM, Economische Zaken, Finan ciën en Landbouw en Visserij. „Voskamp is een gezond bedrijf, alle onderdelen draaien met winst". BRUSSEL (GPD) - De Europesi Commissie zal de Verenigde Sta ten aanklagen voor het subsidiëren van haar graanexporten naar diver se landen. De Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, slaat daarmee terug naar president Rea gan, die deze week een identieke klacht tegen de Europese Gemeen schap aankondigde bij de GATT, de overeenkomst inzake handel en tarieven. De Europese Commissie is ver baasd over de Amerikaanse han delwijze, omdat de VS zich aan de zelfde praktijken zouden schuldig maken als die waarvan de Europe se Gemeenschap nu wordt be schuldigd. Volgens de Commissie heeft de EG altijd een export-prijs politiek gevolgd, die overeenkwam met haar internationaal aangegane verplichtingen. De Verenigde Staten daarente gen blijken op diverse markten graan te verkopen tegen lagere prijzen dan die welke andere graanleveranciers op diezelfde, markten vragen. De Amerikaanse graanhandelaren kunnen dat vol gens de Commissie alleen maar doen dankzij overheidssubsidies. De regering in Washington handelt daarmee tegen de internationale subsidie-code van de GATT, die geen prijsonderbieding toestaat. Het Amerikaanse besluit is een poging "van president Reagan om degenen in de VS die vragen om beperking van de import uit de EG, de wind uit de zeilen te nemen. Om een dreigende staaloorlog met de VS te voorkomen, hebben de EG-staalministers gisteren be* sloten om Willy de Clercq, de Euro pese commissaris voor buitenland- se zaken, naar Washington te stu- Tweespalt over vrije vijfde mei DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers zijn het niet met el kaar eens over de vraag of het be drijfsleven voortaan elk jaar op 5 mei (bevrijdingsdag) moet sluiten. De Stichting van de Arbeid heeft minister De Koning (sociale zaken) hierover dan ook een verdeeld ant woord gegeven. Drie jaar geleden heeft de rege ring besloten om op 5 mei alle rijksoverheidskantoren te sluiten. In verband hiermee wilde De Ko ning weten of het bedrijfsleven dit ook wil doen. De werknemersorga nisaties vinden dat 5 mei een vrije dag moet zijn met doorbetaling van salaris. De werkgevers daaren tegen menen dat bevrijdingsdag al leen eens per vijf jaar een vrije dag mag zijn. ren. De Amerikaanse eis om de EG-staalleveranties in de komende vijf jaar terug te brengen tot onge veer vier procent van het Ameri kaanse verbruik, is voor de EG-mi nisters onaanvaardbaar. De Clercq moet proberen de vier procent aan zienlijk omhoog te schroeven en de termijn van vijf jaar korter te ma ken. Vorig jaar leverden de EG-lidsta- ten 6,4 procent van het Amerikaan se staalverbuik. De Amerikaanse eis houdt een vermindering van de Europese export in met 38 procent ten opzichte van 1984. Nu is het Europese aandeel op de Ameri- cent. Zouden de Amrikansen hun zin krijgen, dan dreigt er een cata strofale situatie voor de Neder landse staalindustrie. Het "onaanvaardbaar" van de EG-ministers kan betekenen dat de Gemeenschap regelrecht aan koerst op een harde "staaloorlog" met de Verenigde Staten. De Ame rikanen willen vóór eind oktober een overeenkomst die alle staalex- port uit de EG naar de Verenigde Staten dekt. Op 29 oktober komt er weer een staalraad waar de minis ters de stand van zakèn opnieuw zullen bezien. ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s.voor f 3699- Radio Westrik Multisound 1 ui OEGSTGEEST Geverslat 39-41Tel. 071 -172598 DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economische Raad (SER) wil staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) niet volgen in diens voorstel pensioen fondsen wettelijk te verplichten alle vroegere deelnemers gelijk te behan delen bij het op peil houden van hun aanspraken. Dat blijkt uit een ont- werp-advies over de plannen ten aanzien van pensioenbreuk. Vroegere deelnemers kunnen mensen zijn die gepensioneerd zijn, dan wel mensen die eerder in het fonds hebben gezeten maar van baan zijn veranderd of werkloos zijn. De raad wil de gelijke behandeling alleen maar van toepassing laten zijn op pensioenen van mensen die al met pensioen zijn. De SER is het eens met het voorstel om wettelijk voor te schrijven dat iemand die van baan verandert of werkloos wordt pensioenrechten mee krijgt die evenredig zijn aan de tijd dat hij in dienst is geweest. Thans wordt de pensioenaanspraak nog veelal gebaseerd op het bedrag dat door premiebetaling is ontstaan. Pensioenbreuk treedt op als werknemers van baan veranderen en daar mee in een ander pensioenfonds terecht komen. Zij bouwen dan minder pensioenrechten op dan wanneer ze bij dezelfde werkgever in dienst blij ven. Het financiële nadeel i? naar verhouding nog groter voor mensen die worden ontslagen en niet meer aan het werk komen. Er wordt al zo'n vijftien jaar gepraat over opheffing yan de pensioenbreuk. Dat kan ge beuren door de invoering Van een wettelijke pensioenplicht, maar er is nog geen enkel zicht op wanneer die tot stand zou kunnen komen. ADVERTENTIE Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter7007 tol 31 oktober a.s. voor f3699- Swaak Bruingoed

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9