VS: Abbas is in Joegoslavië via Honduras Donderend applaus voor trotse Craxi België krijgt oude coalitie terug Ortega niet naar de VS Britse meisjes krijgen pa, ouders buiten spel VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Buitenland kort Keiler-dealers vindt u 2\ in de Gouden Gids BRUSSEL - De Belgische kabi netsformateur en premier Wilfried Martens is gisteren begonnen met de vorming van een coalitie van de- door Hans de Bruijn zelfde vier partijen die de afgelo pen vier jaar de Belgische regering hebben gevormd. Martens hoopt zijn werkzaamheden medio no vember te hebben afgerond. PLO op congres JOVD Dordrecht DEN HAAG (ANP) - De inter- nationale liberale jongerenor ganisatie IFLRY heeft de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO uitgenodigd voor haar jaarlijkse congres dat het ko mend weekend in Dordrecht wordt gehouden. Ook de Arabi sche Liga heeft een uitnodiging ontvangen. Dat heeft de Neder landse liberale jongerenorgani satie JOVD vandaag bekend gemaakt. Voor Nederland zijn de Jon ge Democraten van D'66 en de JOVD lid van de internationale organisatie. Voorzitter hiervan is de Nederlander J. Maten (oud-hoofdbestuurslid van de JOVD). Het congres wordt bijge woond door liberale jongeren uit 22 landen, onder wie verte genwoordigers uit het Oost blok, Nigaragua en Amerika. Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking opent het congres. Op het congres komt met na me de internationale politiek aan de orde. De JOVD zegt de uitkomsten van het congres als een gebaar in de richting van de WD te zien. Martens maakte gisteren duide lijk dat hij in de komende kabi netsperiode weer gebruik wil ma ken van de speciale volmachten, die zijn kabinet in de voorbije pe riode met instemming van de par lementaire meerderheid ook heeft kunnen gebruiken. Het parlement gaf het kabinet daarbij het recht beslissingen te nemen op econo misch terrein, zonder daar het par lement over te raadplegen. De demissionaire premier wil de bestaande coalitie van Vlaamse en Waalse christendemocraten en li beralen voortzetten om het inge zette economisch herstelbeleid 'te kunnen voortzetten en voltooien'. Volgens Martens is dat beleid door de kiezers goedgekeurd en wordt het gesteund door een meerder heid van de bevolking. De vier partijen, CVP, PSC, PW en PRL, slaagden er bij de verkie zingen van zondag in hun meerder heid van 113 van de 212 zetels in de WASHINGTON, BELGRADO (AFPAJPI) - Volgens de Verenigde Staten zou de Palestijnse leider Aboe Abbas nog in Joegoslavië zijn. Washington heeft tegen Abbas een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd om dat hij het brein zou zijn achter de kaping van het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro. Woordvoerder Edward Djerejian van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weigerde bijzonderheden te vertellen over het ver moeden van Washington dat Abbas nog in Joegoslavië zit. Joegoslavië heeft gisteren formeel een Amerikaans verzoek tot uitleve ring van Abbas van de hand gewezen. Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Belgrado, Zeljko Zeglic, dat Abbas diplomatieke onschendbaarheid geniet. „Hij is lid van het uitvoerend bureau van de PLO die door Joego slavië wordt beschouwd als de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Als zodanig geniet hij diplomatieke onschendbaarheid", aldus Zeglic. De Joegoslavische zegsman zei niet te verwachten dat de afwijzing van het Amerikaanse uitleveringsverzoek door Joegoslavië zou leiden tot een verstoring van de betrekkingen tussen beide landen. Eerder op de dag had een PLO-vertegenwoordiger in Belgrado ver klaard dat Aboe Abbas inmiddels in de Iraakse hoofdstad Bagdad ver blijft. Hij zou daar een vergadering van de PLO bijwonen in aanwezig heid van onder andere PLO-leider Jasser Arafat, aldus de zegsman. Washington biedt 3/4 miljoen gulden voor informatie, die leidt tot be rechting van de daders van twee vorige kapingen, waarbij Amerikanen omkwamen. De beloning geldt voor de kaping van een TWA-vliegtuig naar Beiroet in juni waarbij een duiker van de Amerikaanse marine werd gedood. Eenzelfde bedrag is uitgeloofd voor de kaping van een Koeweits vliegtuig naar Teheran in 1984 die twee Amerikanen het leven kostte. Kamer van Volksvertegenwoordi gers uit te breiden met twee zetels. Die winst kwam geheel tot stand dankzij Martens CVP, die zes ze tels won, en de Waalse christende mocraten die er twee wonnen. De Vlaamse liberale PW verloor zes zetels, terwijl de Waalse liberale PRL gelijk bleef. Martens verklaarde gisteren op een persconferentie 'een stabiele règering te willen en een 'regering die regeert'. De belangrijke beslui ten in het land zullen door de rege ring worden genomen, want die is verantwoordelijk voor het alge meen belang, zo zei hij. Er zal wel overleg met de sociale partners plaats hebben, maar als dat geen overeenstemming oplevert, beslist de regering. Martens benadrukte dat de vorig jaar aangemomen 'herstelwet' het kabinet de vrije hand geeft bij het 'vrijwaren van de concurrentie kracht van de Belgische industrie'. De onderhandelingen beginnen maandag. Martens zei dat die 'grondig zullen zijn en tijd zullen vergen'. Het kabinet Martens-VI zal niet voor medio november kun nen aantreden, omdat pas op 14 no vember de nieuwgekozen senaat zal zijn geinstalleerd. De senaat moet in het Belgische staatsbestel na de Kamer zijn goedkeuring aan een nieuwe regering hechten. ADVERTENTIE "W TY"^ "1 LONDEN - Britse dokters mogen rn 1^ -rn -rn I aan meisjes van 15 jaar en jonger mw nil I V_1 W I de pil voorschrijven zonder dat ze T AJLmJLI^F CICIJLX dat aan de outers van die meisjes hoeven te vertellen. Het hoogste rechterlijke college in Engeland, de rechters in het Hogerhuis, heeft - J hiertoe gisteren besloten. POTITTPI niPt VV WM. -L JL JL 1/ die jaren heeft geduurd, en die vo- tt 1 door rig jaar in een voorlopige overwin ning eindigde voor die Engelse ou- TEGUCIGALPA, CONTADORA, MANAGUA, WASHINGTON, ders die vinden dat dokters niet DEN HAAG (AP/ANP/AFP) - Op de eerste dag van de slotbijeen- het recht hebben om zonder over komst van de naar vrede in Midden-Amerika strevende Contado- ]eg meisJes onder de 16 jaar de pil ra-landen, heeft Honduras geweigerd nog langer Amerikaanse geven. hulpgoederen aan opstandelingen in Nicaragua door te voeren. Het besluit van Honduras volgt op het verwijt van Nicaragua dat zowel Honduras als El Salvador zich niet aan de bepalingen van het ontwerp-voorstel van de Contadora-groep houden. Honduras stuurde gisteren een in de hoofdstad Tegucigalpa geland Amerikaans vliegtuig met hulp goederen terug, omdat de regering officieel niet van de komst van het toestel op de hoogte was. Hondu ras noemde het voorval "kren kend" en besloot het vliegtuig te rug te sturen naar de VS. Negen Latijns-Amerikaanse lan den begonnen gisteren op het Pa namese eiland Contadora aan een 'finale fase' van het overleg over een vredesakkoord voor Midden- Amerika. De vier Contadora-lan- den - Mexico, Venezuela, Colombia en Panama - hebben een limiet van 45 dagen gesteld aan hun bemidde ling, en willen uiterlijk op 20 no vember een definitieve versie rondhebben van een vredesver drag. Het ontwerp-verdrag zoals het er nu ligt verplicht de Mjdden-Ameri- kaanse staten alle buitenlandse mi litaire adviseurs terug te sturen en hun bases en trainingskampen te sluiten. Verder verbiedt het ak koord het houden van multinatio nale militaire manoeuvres, en wor den strenge beperkingen gesteld aan de omvang van de bewape ning, die in relatie moet worden ge bracht met de veiligheidsbelangen, bevolking, geografische omstan digheden en inkomen en uitgaven van een land. President Daniel Ortega van Nica ragua gaat niet naar de VS, omdat hem, één dag voor vertrek, nog geen visum is verstrekt. Op het moment dat hij dat bekend maak te, meldden de VS dat het visum in orde was. Vermoedelijk blijft Orte ga bij zijn besluit. Hij zou in New York onder meer de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties bijwonen. De katholieke kerk in Nicaragua Gorbatsjov schrijft ook - Thatcher brief LONDEN - De Russische partijlei der Michail Gorbatsjov heeft de Britse premier Margaret Thatcher schriftelijk voorgesteld te gaan on derhandelen over kernwapens. Dat heeft het bureau van de Britse pre mier bekendgemaakt. Een woordvoerder zei dat de brief op maandag was gedateerd en dat het niet waarschijnlijk was dat mevrouw Thatcher er op dit moment positief op zou reageren. Gorbatsjov deed zijn voorstel tot onderlingen onderhandelingen met Frankrijk en Groot-Brittannie toen hij begin deze maand in Parijs was. De Franse president Mitter rand zei op dat moment geen be zwaar te hebben tegen een dialoog, maar niet over de Franse kern macht te willen onderhandelen. zal zich vanaf de kansel verzetten tegen de noodtoestand en het op schorten van een reeks burgerlijke vrijheden. In een eerste reactie noemde de aartbisschop van Ma nagua, Miguel Obando y Bravo, de stappen van de sandinistische re gering „verontrustende maatrege- .len, en een stap in de richting van totalitarisme". „Maar wij zullen on ze boodschap blijven verkondigen van de kansel", aldus Obando. De Nicaraguaanse regering kon digde dinsdag de beperking af van de vrijheid van meningsuiting, van vergadering, van vakbondsorgani satie en van beweging wegens de „dreiging van agressie van de Ver enigde Staten". Nederland heeft gisteren laten weten begrip te hebben voor de maatregelen, maar ze niettemin te betreuren, omdat ze het vredespro ces zouden kunnen bedreigen. De regering ziet de bemiddelingspo ging van de Contadora-landen als de enige weg om uit de impasse te komen. LONDEN - In Brixton, in het zuiden van Londen, is na de rellen de rust ogenschijnlijk weer terug gekeerd. Maar dit Harlem van Londen", is als een hooiberg: één lucifer is genoeg om de hele zaak in brand te doen vliegen. Als de poli tie maar even minder terughou dend optreedt als normaal, is het er direct oorlog. "Wij steunen Brix ton", staat in deze straat te lezen, een belofte van de regering-That- cher, die in de praktijk anders uit werkt. Er is niet eens geld voor de sloop van verkrotte huizen. (foto's Michael Kooren) De strijd was aangebonden door mevrouw Victoria Gillick die vorig jaar een rechterlijke uitspraak uit het vuur sleepte waarbij het artsen voortaan werd afgeraden de pil te geven aan meisjes die nog geen 16 jaar zijn, zonder de ouders van die meisjes in te lichten. Omdat tal van jonge meisjes daarop niet meer naar hun dokter durfden uit angst dat die hun ou ders zouden inlichten, resulteerde deze uitspraak in een voorspelbare stijging van het aantal zwanger schappen bij de betrokken groep meisjes, op sommige scholen zelfs met een factor drie. Maar vijf rechters die zitting heb ben in het Hogerhuis besloten gis teren met de kleinst mogelijke meerderheid (drie tegen twee) dat alle dokters nu een circulaire moe ten krijgen waarin staat dat zij aan minderjarige meisjes voorbe hoedsmiddelen mogen geven zon der dat dat automatisch hoeft te betekenen, dat de ouders worden ingelicht. Mevrouw Gillick, zelf moeder van tien kinderen waaronder vijf meisjes van jonger dan 16 jaar, was gisteren in tranen over de uit spraak. Ze beschrijf de beslissing bitter als „een vrijbrief voor man nen die jonge vrouwen willen mis bruiken". De vereniging van artsen, de Bri tish Medical Association (BMA), ontkende gisteren dat de rechterlij ke uitspraak ertoe zal leiden dat al le jonge meisjes die de pil willen hem ook krijgen. Wel kunnen meisjes die hulp nodig hebben, in vertrouwen met hun dokter pra ten, aldus de BMA. De rechters lichtten gisteren hun uitspraak toe met de argumentatie dat heel wat meisjes voor hun 16e al oud en wijs genoeg zijn om ver standige besluiten te kunnen ne men. Bovendien kennen de rech ters een grote waarde toe aan de vertrouwelijke relatie tussen dok ter en patiënt. Unifil blijft NEW YORK (AP) - De veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren het mandaat van de VN- vredesmacht in Libanon met zes maanden verlengd tot 19 april vol gend jaar. Dertien van de vijftien leden stemden voor de verlenging, de Sowjet-Unie en de Oekraine onthielden zich van stemming. VN-secretaris Perez de Cuellar had de leden gevraagd de verlen ging te steunen ondanks het feit dat Israël de Unifil-troepen blijft weren uit de 'veiligheidsgordel' langs de Libanese zuidgrens, die wordt bewaakt door strijdkrachten van de door Israël gesteunde mili tie Zuidlibanese Leger (SLA). De landen die troepen leveren voor de VN-legermacht zijn de Fiji- eilanden, Finland, Frankrijk, Gha na, Ierland, Italië, Nepal, Noorwe gen en Zweden. Nederland trekt zijn tot 161 man geslonken contin gent over twee dagen terug, als het huidige mandaat afloopt. Oor spronkelijk had Nederland meer dan 800 militairen in Libanon, maar het grootste deel werd terug getrokken uit protest tegen de be perkingen die de vredesmacht zijn opgelegd. Nepal is verzocht de zo ne die door het vertrek van de Ne derlanders vrijkomt over te ne- Greenpeace nu naar N.-Zeeland WELLINGTON (Rtr) - „Greenpea ce" ziet af van verdere pogingen een kapotte generator op Tahiti ge repareerd te krijgen en heeft koers gezet naar Nieuw-Zeeland. Dit heeft de coördinator van de pro testactie, Gerd Leipold, gisteren gezegd. Leipold verklaarde via de radio dat de actievoerders wilden voor komen dat de Franse autoriteiten op Tahiti de aflevering van de re serve-onderdelen zouden vertra gen. Het 60 meter lange schip lag sinds dinsdag aan de rand van de twaalfmijlszone te wachten omdat Frankrijk geen toestemming wilde geven voor het binnengaan van de territoriale wateren om de haven van Papeete, de hoofdstad van Ta hiti, aan te doen. Filippijnen Na twee gesprekken met een Amerikaanse gezant heeft de Filip pijnse president Ferdinand Marcos in een verklaring gezegd dat de VS niet tussenbeide hoeft te komen in de politieke toestand op de Filip pijnen. Aanleiding tot het bezoek van de speciale Amerikaanse ge zant, senator Paul Laxalt, is de groeiende onrust op de Filippij nen. Marcos gaf toe dat hij en de VS verschillend oordelen over de situatie. Israël/Polen Israël en Polen gaan hun betrek kingen gedeeltelijk herstellen. Is raëlische woordvoerders deelden mee dat in Tel Aviv en Warschau diplomatieke belangenvertegen woordigingen zullen worden ge opend. Polen en Israël verbraken in 1967 hun diplomatieke betrek kingen. De Israëlische belangen in Polen worden door Nederland be hartigd. Dochter Duarte De regering en de guerrillabewe ging in El Salvador hebben een ak koord bereikt over de voorwaar den waaronder de dochter van pre sident José Napoleón Duarte, die op 10 september samen met een vriendin werd ontvoerd, na aan staande zondag zal worden vrijge laten. De minister van verkeer, Ju lio Rey Prendes, deelde mee dat de regering zich bereid had verklaard 22 poütieke gevangenen vrij te la ten in ruil voor Ines Guadalupe Duarte Duran en Ana Cecilia Ville- da. Franse oppositie De twee belangrijkste oppositie partijen in Frankrijk hebben over eenstemming bereikt over het uit brengen van gemeenschappelijke kandidatenlijsten in een aantal de partementen in de kamerverkie zingen van maart volgend jaar. De leiders van de centrumrechtse UDF en de Gaullistische RPR deelden mee dat bijzonderheden over de lijstverbinding vandaag bekendgemaakt zouden worden. De RPR maakt de namen van haar kandidaten zaterdag bekend. Wel regeringsverldaring, geen debat over rol Italië na kaping ROME - Het lange en minutieuze verslag dat premier Craxi gisteren in het Italiaanse parlement uit bracht over de gebeurtenissen rondom de kaping van het passa giersschip Achille Lauro, werd ge- door Hein ten Kortenaar volgd door een langdurig applaus. Hieruit sprak al een eerste waarde ring voor een regering die, zoals Craxi trots had vastgesteld, dé Achille Lauro en alle opvarenden op één na binnen 48 uur en zonder verder bloedvergieten had weten te bevrijden. Daarmee was een aangekondigde militaire aanval van Amerikaanse mariniers op het schip voorkomen. Maar het ap plaus gold ook de vastberaden houding waarmee de regering 'de waardigheid van het land en de soevereiniteit van de natie' had verdedigd. Uit het relaas van Craxi bleek on der andere, dat de Italiaanse mili tairen, die op de NAVO-basis Sigo- nella het onderschepte Egypte vliegtuig met de kapers aan boord hadden omsingeld, op hun beurt omsingeld werden door Amerika nen in oorlogsuitrusting, onder commando van een generaal, die in rechtstreeks radiocontact stond met Washington en verklaarde, dat hij orders had om alle inzittenden naar Amerika te vervoeren. Overtuigen Terwijl de Italiaanse comman dant uitlegde, dat arrestaties op Italiaans grondgebied uitsluitend door de Italiaanse politie mochten worden uitgevoerd, moest Craxi telefonisch president Reagan over tuigen, dat Italië juridisch bevoegd en van plan was de kapers zelf te berechten. Pas toen dit gelukt was, werd de order herroepenen en trokken de Amerikanen zich terug. De volgende dag (vrijdag) werd de Egyptische Boeing naar Rome ge dirigeerd, onder bewaking van vier Italiaanse straaljagers, meaar ook van een Amerikaans vliegtuig, dat zonder verlof was opgestegen, zich weigerde zich te identificeren en de Italianen sommeerde zich te verwijderen. Kort na de landing van de Boeing op het vliegveld Ciampino maakte ook het Ameri kaanse vliegtuig daar een 'nood landing'. Hiertegen heeft de Italiaanse re gering een officieel protest inge diend. Verder bevat het verslag geen nieuwe details, behalve dat zich in de Boeing tien gewapende Egyptische agenten bevonden, die opdracht hadden desnoods met ge weld te verhinderen, dat de inzit tenden, waaronder de twee Pale stijnse bemiddelaars bij de overga ve van de kapers, gedwongen zou den worden het vliegtuig te verla ten. De reden dat Italië het vliegtuig en de inzittenden vrijgaf, lag overi gens in het oordeel van minister van justitie Martinazzoli, dat het Amerikaanse uitleveringsverzoek onvoldoende gefundeerd was en in de mededeling van de rechters die met het onderzoek naar de kaping belast waren, dat zij na de identifi catie van de vier kapers van verder verhoor van de Palestijnen afza gen. Ontslag Hiermee verviel iedere wettige grond om hen nog langer tegen hun wil vast te houden en de be slissing om hen te laten vertrekken werd genomen, zo onderstreepte Craxi, na consultatie van alle rege ringspartners, ook van minister Spadolini. Het was ironisch, dat hij op de bijna triomfale ontvangst van zijn verslag de mededeling moest laten volgen, dat hij op het punt stond zich naar president Cossiga te begeven om zijn ontslag in te dienen. De eis van de communisten en enkele andere partijen om een ka merdebat over de kwestie te hou den, werd door de communistische kamervoorzitter Nilde Jotti afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7