Kinderbijslag in '86 omhoog Magere jaren op komst in middelbaar onderwijs Kamer werkt verder aan euthanasie-wet Meeste volwassenen 'dokteren' liever zelf Fabriek in opspraak na aanbod melkpoeder DUBBELDËMAN glas Bel 071-220907 VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Miljoenennota nauwelijks gewijzigd DEN HAAG (ANP/GPD) - De kinderbijslag zal volgend jaar worden aangepast aan de prijsstijgingen. Premier Lubbers zwichtte gisteren voor de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer, die zich verzette tegen de kabinetsplannen om de kinderbijslag in '86 niet aan te passen. De 'ontdooiing' van de kinderbijslag kost 75 miljoen gulden. UTRECHT (GPD) Het streek- vervoerbedrijf Centraal Nederland begint in december bij wijze van proef met video in de bus. Op lijn 50, Utrecht-Arnhem, zal gedurende een half jaar een bus 'rijden voor zien van een videofilm met recla me en halte-informatie. Als dit aan slaat bij de reizigers, krijgen in de toekomst alle streekbussen in het land video. De vereniging Exploitatie van Streekvervoer Ondernemingen heeft lange tijd gezocht naar een mogelijkheid om de informatie aan de passagiers te verbeteren. Het is voor chauffeurs ondoenlijk geble ken zelf elke halte door een micro foon aan te kondigen. In Duitsland Informatie per video in streekbus rijden bussen met voor dat doel een cassetterecorder aan boord, maar de ESO voelde hier niet veel voor gezien de kosten. Toen vanuit de reclamewereld het verzoek kwam om niet meer al leen op maar ook in de bussen re clame te mogen maken, was het idee om video te installeren snel geboren. Met de reclame-opbreng sten kunnen de kosten worden ge dekt. De reclameboodschapen zijn ge luidloos, waarmee wordt verme den dat er rechten moeten worden afgedragen aan de Buma-Stemra. Wel zal een menselijke stem wor den gebruikt voor het aankondi gen van de stopplaatsen. In het Westduitse Wiesbaden rijden al bussen met video en reclame en halte-informatie en het bevalt daar volgens een woordvoerder van CN goed. „Het vandalisme is er bedui dend minder door geworden. De passagiers worden afgeleid. Dat is weliswaar niet de opzet, maar wel mooi meegenomen". De wijzigingen in de Miljoenenno ta waarmee het kabinet heeft inge stemd kosten in totaal zo'n 200 mil joen gulden. De voorgestelde be zuinigingen van ruim 8 miljard vol gend jaar zijn nauwelijks vermin derd. De belangrijkste posten waarop is gekort, betreffen de rijksbegroting (3,2 miljard), de so ciale zekerheid (1,8 miljard), ar beidsvoorwaarden collectieve sec tor (2 miljard) en volksgezondheid (1 miljard). De voornaamste wijzigingen zijn bewerkstelligd door CDA en WD. Het zijn: - de verhoging van de kin derbijslag (kosten 75 mihoen, te betalen door de werkgevers); - verbetering van voorzieningen in het beroepsonderwijs (kosten 25 miljoen, te betalen door het minis terie van onderwijs); - scholing voor langdurig werklo zen (kosten 50 miljoen in 1986, daarna 100 miljoen, te betalen door sociale zaken en onderwijs); - extra uitkering voor de grotere steden (kosten 50 miljoen, te beta len door financiën); en - lastenverlichting voor het mid den- en kleinbedrijf en landbouw (kosten 13 miljoen in 1986, daarna 105 miljoen, te betalen door finan ciën). Andere voorstellen, zoals bevrie zing van de huren en de aardgas- prijs, werden door premier Lub bers en de fracties van CDA en WD van de hand gewezen. Ook het plan van oppositieleider Den DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer gaat door met de behandeling van het wetsontwerp van D'66 over de euthanasie. WD- fractieleider Nij pels zei gisteren, tijdens de laatste dag van de alge mene beschouwingen, dat hij met belangstelling afwacht wat het ka binet op dit terrein zal doen, maar dat intussen de behandeling van het D'66-initiatief door moet gaan. Zo wordt geen tijd verloren, als het kabinet er onverhoopt niet uit komt. Premier Lubbers bestreed de op vatting van CDA-fractieleider De Vries dat het kabinet een grens overschrijdt door te overwegen be paalde vormen van actieve eutha nasie niet langer te bestraffen. De Vries stelde dat het kabinet „met de deur op een kier te zetten voor actieve euthanasie de grens over schrijdt die het CDA heeft getrok ken." Lubbers legde nog eens de na druk op de noodzaak van wetswij ziging. „We kunnen niet voorbij gaan aan de huidige rechtspraak op het gebied van de euthanasie. Rechters hebben al een aantal gronden geformuleerd, waarop geen strafvervolging meer plaats vindt. De wetgever mag niet ach terblijven". De premier herhaalde dat be sluitvorming over euthanasie al leen mogelijk kan zijn aan de hand van concrete wetsvoorstellen. Hij is het wel eens met PvdA-voorman Den Uyl dat zijn aankondiging dat het kabinet na wil gaan of de voor waarden dat er sprake moet zijn van uitzichtloze noodsituaties en/ of gevallen van ondraaglijk lijden gekoppeld kunnen worden „met een naderend levenseinde" bete kent dat het kabinet euthanasie niet in alle gevallen wil bestraffen. Asielverzoek meeste Tamils afge wezen DEN HAAG (ANP) - Van de 284 Tamils die een verblijfsvergunning hebben aangevraagd, hebben slechts 11 deze ook gekregen. Geen enkele Tamil heeft tot dusver de vluchtelingenstatus gekregen, het zij op politieke gronden (A-status) hetzij op humanitaire gronden (B- status). De afgewezen asielzoekers zullen pas worden teruggestuurd na overleg met het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de VN, aldus het ministerie van WVC. Omstreeks 1 december zal justitie naar verwachting alle asiel verzoeken van de in ons land ver blijvende Tamils hebben afgehan deld. Van de ongeveer 3500 Tamils die dit vooijaar een asielverzoek heb ben ingediend, zijn er op het ogen blik volgens voorzichtige schattin gen nog rond de 1400 in Nederland. De overigen zijn uit eigen bewe ging naar Duitsland of Frankrijk (terug)gegaan, zo blijkt uit ver schillende bronnen. Het meren deel van de resterende asielzoekers is intussen overgebracht naar een van de 12 verblijfscentra van WVC. Van de 273 afgewezen Tamils hebben er volgens een justitie- woordvoerder tot op heden slechts enkele tientallen een herzienings verzoek ingediend. NIJMEGEN (ANP) - Een op de vijf volwassenen met medische klach ten probeert deze zelf met genees middelen te verhelpen, terwijl een aantal van hen wel degelijk medi sche behandeling nodig heeft. Ruim 7 procent kampt met ernsti ge psychische problemen, waarvan de helft geen professionele hulp in roept. Voor het oplossen van be paalde problemen op het gebied van relaties, seksualteit, alcohol en werkloosheid zoekt 30 procent van de volwassenen voornamelijk hulp bij de huisarts en niet bij andere beroepshulpverleners. Dat blijkt uit een onderzoek on der ruim 3.200 mensen tussen de 18 en 65 jaar in Nijmegen en omge ving, dat is uitgevoerd door de vak groepen sociale geneeskunde, so ciologie en sociale psychiatrie van de katholieke universiteit (KU) in Nijmegen. De kennis van gezondheidsvoor zieningen blijkt volgens de onder zoekers bij de meeste mensen op merkelijk laag. Er wordt boven- Vergoeding reiskosten studenten ZOETERMEER (ANP) - De tege moetkoming in de reiskosten voor studenten wordt 55 gulden per ki lometer op jaarbasis met een maxi mum van 2846 gulden. Dit maxi mum komt overeen met de prijs van de jaarkaart openbaar vervoer, verminderd met 20 procent. Af standen onder de 10 kilometer worden niet vergoed. Studerenden jonger dan 18 jaar krijgen 47 gul den per kilometer tot hetzelfde ma ximum. Dit stelt minister Deetman (onderwijs) voor in een ontwerp- beleidsnotitie aan de Tweede Ka mer. Uyl voor een intensievere aanpak van arbeidstijdverkorting, kreeg onvoldoende steun. De regeringspartijen trokken zelf al hun voorstel in om nog eens 100 miljoen gulden te besteden aan projecten (vooral in het noorden en het zuiden) voor werken met be houd van uitkering, de zgn. terug- ploegprojecten. Minister Ruding (financiën) kwam tegemoet aan de wens van de regeringspartijen voor een onderzoek naar de mogelijkhe den overheidsinvesteringen te be vorderen. Al eerder was duidelijk dat het voorstel van het CDA over arbeids tijdverkorting zou kunnen rekenen op de steun van een kamermeer derheid. Maar tot verrassing van de oppositie bleek ook VVD-fractie- leider Nijpels (die zich tot nu toe tegen overheidsingrijpen had ver zet) de motie ondertekend te heb ben. Daarin Vraagt de Kamer het kabinet een dringend beroep te doen op werkgevers en werkne mers, opdat een groter deel van de loonruimte gebruikt wordt voor herverdeling van werk en voor scholingsmogelijkheden. Premier Lubbers kon zich vin den in de tekst van deze motie. Tij dens een kort interruptiedebat met Den Uyl zei hij dat het Centraal Planbureau de arbeidstijdverkor ting in 1986 te somber inziet. Niet één procent atv is gewenst, het zal verdubbeld moeten worden, zei Lubbers. „Dat is onze inzet in het komende overleg met de sociale partners", zei hij. Twee CDA'ers voor uitstel raketbesluit DEN HAAG (GPD) - Twee leden van de CDA-fractie hebben giste ren gestemd voor een motie van De PvdA, waarin uitstel van het raket- tenbesluit wordt bepleit. De chris ten-democraten Beinema en La- ning stemden in met de oproep van PvdA-leider Den Uyl de beslissing uit te stellen tot na de topontmoe ting tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische par tijleider Gorbatsjov. De motie kreeg verder alleen de steun van de kleinere, linkse partijen en werd daarom verworpen. Tijdens de algemene beschou wingen gisteren in de Kamer fluis terde minister V/insemius (VROM) zijn collega Koning sociale zaken) iets toe. (foto anpi NAM mag op Wadden oefenen voor olieramp DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse Aardolie Maatschap pij mag vandaag varen/vliegen met een hovercraft in het Wad dengebied en bovendien daar een viertal brandjes stichten. Dat heeft voorzitter mr. J. Kap- teijn van de afdeling recht spraak van de Raad van State gistermiddag bepaald in een conflict tussen de Waddenzee vereniging en minister Braks (landbouw). Braks had de NAM toestem ming gegeven voor de versto rende activiteiten. De NAM wil de proeven uitvoeren om te zien of men met een hovercraft uit de voeten kan op het Wad bij een ramp, hoewel normaal gebruik door de regering ver boden is. Ook wilde men op vier plekken in het Wad reser voirtjes van twee by twee me ter vol olie gooien en met een nieuwe chemische stof in brand schieten om te zien of op die manier de eventueel weg te lekken olie kan worden „weg gebrand". DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Schoo (ontwikkelingssamenwerking) een onderzoek instellen naar de betrokkenheid van de Nederlandse ambassa de in Ghana bij een poging van de Coöperatieve Condensfabriek Fries land (CCF) uit Leeuwarden melkpoeder in Ghana te verkopen als baby voeding. De CCF is beter bekend als de „Friesche Vlag". PPR, PvdA en CDA dringen in schriftelijke vragen aan op duidelijk heid in die zaak omdat melkpoeder als vervanging van moedermelk één van de belangrijkste oorzaken is van kindersterfte in ontwikkelingslan den. De fracties wijzen er op dat de pogingen van Friesche Vlag in strijd zijn met gedragscodes van de Wereld Gezondheids Organisatie WHO. De vragen volgen op beschuldigingen van het Landelijk Overleg Baby- voedsel (LOB) dat Friesche Vlag met behulp van de Nederlandse ambas sade in Ghana het gebruik van melkpoeder als babyvoedsel propageert. Hiertoe werden Nederlandse artsen in Ghana benaderd met het verzoek gratis verstrekte monsters te testen en te kijken of er een markt voor het poeder is in Ghana. De monsters gingen vergezeld van een officeel schrij ven van de ambassade, aldus een woordvoerder van het LOB. Dit ondanks de bestaande internationale code van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) waarin het gebruik van melkpoeder in plaats van moedermelk wordt veroordeeld. De WHO noemt dit één van de voor naamste oorzaken van zuigelingensterfte in de Derde Wereld. Door het gebruik van onzuiver water om de melk aan te lengen, krijgen veel kinde ren infectieziektes. De Coöperatieve Condensfabriek Friesland bestrijdt, dat zij de baby voedingscode van de Wereld Gezondheids Organisatie, die ook door het bedrijf zelf is aanvaard, heeft geschonden. Economische belangen wegen zwaarder dan mensenrechten DEN HAAG (ANP/GPD) - In de buitenlandse politiek wegen eco nomische belangen zwaarder dan de rechten van de mens. Onderzoe kers van vijf Nederlandse universi teiten hebben elf buitenlands-poli tieke kwesties onderzocht die de afgelopen jaren de aandacht heb ben getrokken. Zij komen in een gisteren gepubliceerde studie tot de conclusie dat indien sprake was van een botsing tussen economi sche en andere belangen (bijvoor beeld eerbiediging van de mensen rechten) in alle gevallen aan de economische belangen het groot ste gewicht werd toegekend. Dit komt voornamelijk omdat economische belangengroepen op talrijke manieren, formeel en infor meel, toegang hebben tot verschil lende ministeries, in het bijzonder het ministerie van etonomische za ken. De werkgroep onderzocht de in vloed van maatschappelijke groe pen op het buitenlands beleid van Nederlandse regeringen tussen 1970 en heden. Ze bestudeerden daarvoor elf omstreden 'affaires', zoals de neutronenbom-zaak kruisrakketten-debat, militaire le veringen aan Indonesië en de han del met Zuid-Afrika en Chili. „We hebben veel teleurgestelde actievoerders ontmoet tijdens ons onderzoek", verklaarde dr. Ph. Everts, voorzitter van de weten schappelijke werkgroep. Deson danks vond hij dat het buitenlands beleid zich laat beinvloeden door de maatschappij. Hij wees daarbij ook op de kabinetscrises waaraan onenigheid in het buitenlands be leid ten grondslag lag (olie-embar go Zuid-Afrika, neutronenbom, Urenco en kruisraketten). Om gehoord te worden moeten actiegroepen op tijd tot actie over gaan, directe toegang tot de be sluitvormers of een mobiliseerbare achterban hebben en vooral niet al sterk van het regeringsbeleid af wijkende idealen (vrede, mensen rechten) nastreven. „Aanvankelijk zal de tijd meestal in het voordeel van de beslüitvbr- mers werken, die immers als inia- tiefnemers snelheid en tijdstip van besluitvorming bepalen", meende Everts. „Naarmate de tijd voort schrijdt en benut kan worden voor mobilisering van verzet, zal het voordeel aan de kant van de oppo sitionele groepen komen te liggen. Daarna treedt juist weer actiemoe heid op by de bevolking". Hij wees daarbij op de kruisrakettenkwes tie. Volgens hem is de tijd voor maatschappelijke invloed daarbij nu wel voorbij. Het volkspetitione- ment bestempelde hij daarmee im pliciet als nutteloos. HEROÏNEVANGST- Douane ambtenaren bij de grensdoorlaat- post Bergh-autoweg hebben tij dens een routinecontrole in een personenauto van een 25-jarige Turk ruim zes kilo versneden he roïne met een straatwaarde van 2 miljoen gulden aangetroffen. De drugshond Marco snuffelde achter de bekleding van de auto zes pak jes van elk ruim een kilo vandaan. De herkomst en bestemming van de harddrugs wordt nog onder zocht. Auto en heroïne zyn in be slag genomen. dien nauwelijks gebruik gemaakt van alternatieve geneeskunst (ho- meopaat, acupuncturist, magneti seur). Vier van de vijf ondervraag den bleken hun gezondheid goed tot zeer goed te vinden, slechts vier procent vindt deze in het algemeen slecht. Volgens de onderzoekers blijken wao'ers, langdurig zieken, geschei den mensen, weduwen en weduw naars meer ernstige psychische problemen te hebben dan gemid deld. Het aantal probleemgevallen stijgt bovendien naarmate de leef tijd toeneemt. Voor wat de oorza ken van psycho-sociale problemen betreft, worden zorg over de toe komst en over veranderingen in de maatschappij het meest genoemd. Als belangrijkste oorzaken noem den veel mensen echter persoonlij ke problemen, zoals de verhouding met de partner, eenzaamheid, sek sualiteit en problemen met vrije tijdsbesteding. Over het algemeen blijkt men wel op de hoogte te zijn van voor zieningen als wijkverpleging, kruisverenigingen en schoolartsen, maar veel minder van bijvoorbeeld maatschappelijk werk. Ook ontbreekt volgens de onderzoekers inzicht met betrek king tot het werk van GG en GD en regionale instituten voor geestelij ke gezondheidszorg (riagg's). „Vooral voorlichting aan lager op geleiden en mensen met lagere in komens is wat dit betreft dringend noodzakelijk", aldus de onderzoe kers. ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven DEN HAAG De deze week door staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) in een wets voorstel gepresenteerde ophef fingsnormen voor middelbare scholen, luiden een nieuwe pe riode van grote onrust in: zeven magere jaren voor het onderwijs. De normen van Ginjaar zijn niet de oorzaak van die onrust. Die moet worden gezocht in het feit dat het aantal middelbare schoolkinderen de komende ja ren met dertig procent zal dalen. Er zijn in de jaren zestig nu een maal veel minder kinderen gebo ren dan in de jaren vijftig. door Ben Rogmans De gevolgen daarvan worden de komende jaren zichtbaar en daar kan ook mevrouw Ginjaar niets aan veranderen. Wat haar wel aan te rekenen valt, is dat ze de mensen die werkzaam zijn in het onderwijs, nauwelijks de in druk geeft dat ze pal staat voor hun belangen. De vijandigheid en het wantrouwen in het land jegens de bewindslieden op on derwijs is groot en leuk is het al lang niet meer, voor de klas. De normen Tot 1991 ligt de opheffings- norm voor een school op 45 leer lingen per leeijaar. Het mavo heeft vier leeijaren. Zo'n school moet dus 4 x 45, is 180 leerlingen hebben. Voor een havo ligt de schoolnorm op 5 x 45 (225 leerlin gen) en voor een gymnasium op 6 x 45 (260 leerlingen). Een school die drie jaar achtereen de norm niet haalt, wordt opgehe- Na 1991 wordt de norm ver hoogd tot 60 leerlingen per leer jaar, waarbij voor scholenge meenschappen en voor scholen in plattelandsgebieden 'reductie regelingen' gelden. Vanuit het onderwijs is steeds gepleit voor veel minder strenge normen, bij voorbeeld van 20 of 30 leerlingen per leeijaar. Die brengen volgens de staatssecretaris echter niet ge noeg geld op: er komen dan te veel kleine scholen. Fuseren De redenering achter de nieu we normen is de volgende: terug loop van het aantal leerlingen kan, als de overheid niet ingrijpt, tot gevolg hebben dat er talrijke kleine middelbare scholen ont staan. Kleine scholen zijn duur der dan grote en het onder wijsaanbod van een kleine school (vakkenpakketten en der gelijke) is te schraal. Zeker op het platteland bestaat het gevaar dat er op den duur alleen nog maar kleine, noodlijdende schooltjes overblijven. De nieuwe normen zullen veel scholen in de problemen bren gen. Van de ruim 2000 middelba re scholen in ons land zullen er 500 tot 1000 verdwijnen. Duizend scholen zullen in elk geval door de nieuwe normen in de proble men komen. Maar dat was ook de bedoeling, aldus de staatsse cretaris. Die problemen moeten de scholen oplossen door te gaan fuseren. Scholen die nu op een gemid delde van tussen de 45 en 60 leer lingen per leerjaar zitten, krijgen voor het aangaan van die fusies tot 1991 de tijd. Scholen die nu onder de 45 leerlingen per leer jaar zitten, hebben drie jaar de tijd om te proberen aan de norm te voldoen. We schrijven wel drie jaar, maar eigenlijk zijn het er maar twee: volgens de staatsse cretaris moeten de nieuwe nor men met terugwerkende kracht tot 1 september 1984 worden in gevoerd. De eerste klap in het middelbaar onderwijs zal dus op 1 september 1987 gaan vallen. Vermindering Mevrouw Ginjaar vond dat ze voor het vaststellen van de nieu we normen maar twee mogelijk heden had: de 45-norm of (voor hetzelfde geld) de strengere 60- Ginjaar-Maas. norm met reductiemogelijkhe den voor scholengemeenschap pen en het platteland. Ze heeft voor de laatste mogelijkheid ge kozen, omdat daarmee „de op heffingsnormen veel verfijnder zijn dan een 45-norm zonder De opheffingsnorm voor een school op het platteland wordt afhankelijk gesteld van de af stand tot de dichtstbijzijnde school van dezelfde soort en richting. Bijvoorbeeld: de norm voor een protestants-christelijke mavo is afhankelijk van de af stand tot de eerste andere protes tants-christelijke mavo. Ligt die tweede school op niet meer dan twaalf kilometer afstand, dan wordt de opheffingsnorm 60, net als in de rest van het land. Is de afstand tussen twee ge lijkwaardige scholen tussen de 12 en 18 kilometer, dan wordt de norm 48 leerlingen. Minimale schoolgrootte: 192 leerlingen. Tussen 18 en 36 kilometer: 45 leerlingen per leerjaar, school grootte dus 180 leerlingen. En ligt de andere school op meer dan 36 kilometer afstand, dan wordt de norm 42 leerlingen, mi nimale schoolgrootte dus 168 leerlingen. Elke school kan dus nu zelf uitrekenen hoeveel leer lingen er in 1991 moeten zijn om te kunnen voortbestaan. Een schoolbestuur dat ziet aankomen dat aan de norm niet kan worden voldaan, kan twee dingen doen: afwachten tot de school wordt opgeheven of fusie partners zoeken. Wordt de laat ste mogelijkheid gekozen, dan is het voordelig om naar een scho lengemeenschap te streven. Brugklassen leveren namelijk een extra premie op, waardoor in sommige gevallen de 60-norm gereduceerd wordt tot 40 leerlin gen (gemiddeld per leeijaar). Het personeel Er zal de komende jaren heel wat worden afgerekend in het onderwijs. Zeker de scholen die net op de grens zitten, zullen moeten gokken of ze het alleen redden of niet. Dat zal tot grote onzekerheid leiden bij het perso neel, dat de laatste jaren toch al zo onder druk staat. Eerst een aantal elkaar opvolgende salaris verlagingen en vergroting van de klassen en nu de opheffingsnor men en de daling van de leerlin genaantallen, waardoor dreiging van overplaatsing of ontslag le vensgroot is. De personeelsorganisaties hebben dan ook negatief gerea geerd op de plannen van me vrouw Ginjaar. Aanvankelijk wilde de bewindsvrouw meteen een norm van 60 leerlingen in voeren. Ze had met de bonden al een akkoord bereikt over de hoofdlijnen van een sociaal plan voor de leerkrachten die daar door ontslagen zouden moeten worden. Nu de norm tijdelijk wat soepeler is, wil ze gaan tornen aan die afspraken. De bonden zijn daar fel op tegen. Bovendien wil de staatssecre taris dat het sociaal plan alleen geldt voor de scholen die nu meedoen aan de operatie. Perso neel van scholen die wachten tot 1991 en dan moeten worden op geheven, hoeven niet te rekenen op extra geld voor afvloeiingsre gelingen. Met dat plannetje zul len de vakbonden zeker niet in stemmen. Toekomst De komende jaren zal het mid delbaar onderwys gekenmerkt worden door een golf van fusies en opheffingen van scholen. Ac- tiecomité's van ouders, leer krachten, bestuurders en oud leerlingen zullen als paddestoe len uit de grond ryzen. Ook scho len met een lange en rijke histo rie zullen moeten verdwijnen. De werkloosheid onder leer krachten, die toch al hoog is, zal verder oplopen. De belangstel ling voor onderwijzers- en lera renopleidingen is nu al spectacu lair gedaald. Binnen afzienbare tijd zullen ook die in de grootste problemen komen. En zo blijft het onrustig in de onderwijswe reld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5