Onbegonnen Verb Scouting weer in ban van 'Jamboree on the air' De universiteit - zij kan zo liberaal en arrogant zijn Informatieboot vaart uit voor nieuwe ondernemers Oppasplan voor ouders met miniimiminkomen Radiocontact tot ver over de grens verwacht PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 Leidse kroniek door John Kroon Boerhaave Eerst Van der Werf van zijn sokkel, nu Boerhaave. Er wordt de laatste tijd druk getimmerd en gespijkerd aan de helden van weleer. Vooral voor Boerhaave is het een gouden tijd. De Boer- haave-zalen (Caecilia-complex) worden immers ook voor een mil joenenbedrag gerestaureerd, zo dat straks het Boerhaave-mu- seum daar naartoe kan verhui- Herman Boerhaave, geboren in Voorhout in 1668 en overleden in Leiden in 1738, was onbetwist de beroemdste geneesheer van zijn tijd. Behalve in de geneeskunde was hij hoogleraar in de botanie en de scheikunde. Ook van de na tuurkunde bezat hij grote kennis. Verder hield hij er een uitgebrei de correspondentie op na met tal van hoge personen en weten schappers. Het is bijna niet te be grijpen dat hij de beschikking heeft gehad over slechts één leven. Boerhaave, zoon van een predi kant, was een tegenstander van allerlei theoretisch gepraat over ziektebeelden. De mens en zijn ziekte stonden centraal; hij werk te aan het ziekbed en aan zijn ob servaties probeerde hij voortdu rend een wetenschappelijke on dergrond te geven. Het was in dit verband zijn werk in het Caeci- liagasthuis dat hem wereldfaam gaf. Brieven met geen andere adressering dan Boerhaave-Eu- ropa bereikten hem zonder pro blemen. Hij was ook de eerste me dicus die het belang zag van het werken met een team van specia listen. Glorie en eerbewijzen vielen hem ten deel. Maar een tragedie voor hem was ongetwijfeld dat hij, de grote medicus, niet kon verhinderen dat drie van zijn vier kinderen al op jonge leeftijd stierven. In 1722 raakte hij voor een half jaar verlamd. De ziekte zou hij hebben opgedaan, omdat hij 's ochtends altijd zo vroeg met zijn botanische lessen begon; zijn li chaam koelde dan te sterk af. Toen hij zijn werk hervat te, werden de straten in Leiden te zijner ere verlicht. Boerhaave was vroom, vrien delijk en hulpvaardig. Armen hadden net zo veel recht op gene zing als rijken, zo hield hij zijn studenten voor; in die tijd. niet iets vanzelfsprekends. Uiterlijk vertoon was hem vreemd. Aan reizen had hij een hekel: hij is nooit verder gekomen dan Har derwijkHij was, volgens sommi ge tijdgenoten, wél bijzonder zui- king Haring' bestaat uit vrou wen, en wel op één na uit "de da mes van de bestuursleden". 'Sabine' schrijft vervolgens dat er een zwartboek bestaat van vrouwen die hebben gepoogd tot bestuur en commissies door te dringen. Ze citeert een aantal van hen. "Ik werd gehoord door een commissie en had geen enkele hoop. Toen werd er gevraagd: jij hebt twee kinderen, hoe doe je dat met de kinderen?". "Zolang je als vrouwen in de aiinderheid bent, kom je moeilijk nennamen voortleven: Van der Werf, Van der Does, Boisot, Jop- pensz, Schaeck. Was er nu sprake geweest van een Cornelia Jop- pensz dan zou de commissie voor de uitreiking van voedsel wel licht bestaan uit 19 vrouwen in plaats van 19 mannen. En dan had 'Sabine' nu vermoedelijk ge schreven: "Waarom moeten wij vrouwen toch altijd die huishou delijke karweitjes doen?" Maar zonder dollen: volgend jaar bestaat de 3 October-Ver- eeniging honderd jaar en mis schien kunnen voorzitter RÖrsch en zijn mannenbroeders bij die nig, tegen het schraperige aan. Als hij zou horen dat zijn beeld nu voor ongeveer een ton moet worden opgeknapt, zou hij dat zelf ongetwijfeld krachtig van de hand wijzen. Mannenwereld Vrouwen spelen vrijwel geen rol in de 3 October-Vereeniging. Ze komen eenvoudig niet in het stuk voor. 'Sabine' (Kraus) uit Oegstgeest schrijft daarover een stukje on der de kop 'Mannenwereld' in het blad 'Klassenstrijd'. Het bestuur van de 3 October- Vereeniging bestaat uit (16) mannen en acht van de tien com missies (voor de optocht, voor het uitdelen van haring- en witte brood enz.) worden eveneens ge vormd door louter mannen, zo constateert ze. Slechts de commis sie 'Rust- en Verpleegtehuizen' en de commissie 'Bijstand Uitrei in besluitvormende clubs te zit ten". "Als de mentaliteit van de mannen niet verandert, dan vrees ik dat wij het wel kunnen vergeten". Zo gaat het nog een tijdje door. Helemaal aan het eind komt er een aapje uit de mouw. Zo'n zwartboek over de 3 October-Ver eeniging bestaat helemaal niet. 'Sabine' heeft dat verzonnen. De citaten zijn echter wel echt: ze ko men uit het boekje 'Vrouwen en het Binnenhof. Met dit alles zal Sabine wel bedoelen dat op tal van niveau's vrouwen er nog al tijd niet aan te pas komen. Hier wordt nu verder even stil gestaan bij het masculine karak ter van de 3 October-Vereeni ging. Tja, hoe zou dat toch ko- gelegenheid er eens toe komen aandacht te besteden aan wat zo fraai heet: de tijdgeest. Heus, die hoge hoed en die pandjesjas staan een vrouw ook. Maar of de heren daartoe bereid zijn, is zeer de vraag. Als een socioloog zich eens op deze materie wierp, zou hij hoogstwaarschijnlijk haarfijn kunnen aantonen dat, ontdaan van alle franje, bestuur en com missies van de 3 October-Vereeni ging in wezen de stilzwijgende, mannelijke tegenvoeter zijn van het vrouwenhuis. Seksisten De Leidse universiteit zij kan zo liberaal zijn. Neem nu die drie studenten die van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam zijn ge schopt "omdat ze zich schuldig hebben gemaakt aan seksistisch gedrag tegen vrouwelijke mede- Zo ging Boerhaave vorige week van zijn sokkel. Restaura tie van het beeld zou hij zelf on getwijfeld te duur hebben ge vonden. (foto Wim Dijkman) studenten en andere personen", zoals het in de krant stond. In de universiteitsraad van de VU werd in dit verband eerder ge sproken van "niet te tolereren ge drag". De gebruikte terminologie laat nog het een en ander te raden over, maar één ding is duidelijk: er is iets gebeurd wat niet deug de. Nochtans: de 'seksistische stu denten' zijn in Leiden welkom. Het Leidse college van bestuur "heeft in de bestudering van de besluitvorming die binnen de verschillende organen van de VU heeft plaatsgevonden, onvoldoen de aanleiding gevonden om het drietal te weigeren", heet het keu rig in de officiële verklaring hier voor. "Wat de VU heeft besloten, is onzin", is dus de officieuze me ning van het Leidse college. Over de vraag of seksistisch ge drag een reden is om iemand het studeren onmogelijk te maken - mag je nog wel, pakweg, slager of journalist worden als je je aan dergelijk gedrag schuldig maakt? - zou nog een hele discus sie op te zetten zijn. Anderzijds: dat één van de drie toch niet in Leiden geneeskunde kan gaan studeren omdat deze studie al is volgeboekt, is hoe dan ook een ge ruststellende gedachte. Maar het college van bestuur blijkt niet erg te voelen voor een discussie over dit onderwerp. Be stuurslid Jansen was tenminste niet van plan het advies van de emancipatiecommissie van de universiteit in te winnen, zei hij maandagavond. "Omdat wij kunnen bevroeden wat dat zal zijn". Inderdaad: vermoedelijk een raadgeving om het drietal te wei geren. Maar de motieven van de commissie zouden toch het bestu deren waard kunnen zijn. Drie dagen na de woorden van Jansen besloot het college de 'seksistische studenten' toe te laten. Daarmee weigerde het niet alleen advies aan de emancipatiecommissie te vragen, het wees impliciet het 'be vroede advies' af. Kent de universiteit ook een straf voor arrogant gedrag? Brill De Leidse universiteit - zij kan zo liberaal zijn. Althans: voor seksisten. Als het om krakers gaat, wordt het gedrag van de universiteitsbestuurders minder tolerant. Zelfs als het krakers zijn die aan de universiteit studeren. Met een niet te verklaren hard nekkigheid blijft het college van bestuur vasthouden aan de ont- ruiming van het voormalige com plex van Brill aan de Oude Rijn. De universiteitsraad heeft op uit stel aangedrongen - zonder suc ces. Het college van B en W, waarvan de voorzitter tevens hoofd van de politie is, vraagt om geduld - verzoek afgewezen. Met een vonnis van de recht bank in de hand - of moet het zijn voor de ogen? - houdt het college onverkort vast aan de ontrui ming, ook als er daarvoor politie- geweld nodig is. Geweld dat bij Bijdragen Ruud Pauw Uit welke andere overwegin gen dan prestigieuze is de hou ding van het college van bestuur te verklaren? Makelaar Proper die het Brill-complex voor de uni versiteit moet zien te verkopen, heeft gezegd dat de krakers daar voor de eerste kandidaat zijn. In theorie is het dus mogelijk - de ME die bewoners een pand uit sleept, waarin zij de volgende dag als eigenaar kunnen terug keren. Tegenover de universiteits raad maandagavond kwam mr. Cath als voorzitter van het colle ge van bestuur niet verder dan het verspreiden van mist en het vragen om begrip. "Zolang deze zaak in het juridisch circuit ver keert, moeten wij ons noodzake lijkerwijs van nadere toelichting onthouden", voegde het college van bestuur hier twee dagen la ter schriftelijk aan toe. Dat spoed geboden is met de ontruiming, omdat er tussen het pand van Brill en het museum voor geolo gie en mineralogie een muurtje moet worden gebouwd, kan nie mand volhouden. Vaststaat in middels dat-de universiteit nog geen bouwvergunning heeft, de beweringen van collegevoorzitter mr. Cath daarover in de univer siteitsraad ten spijt. De gemeen te-advertentie elders in deze krant bevat de mededeling dat B en W alleen nog maar van plan zijn een bouwvergunning af te geven, waartegen beroep moge lijk is. Met zo'n beroemde juridische faculteit binnen de gelederen en met een jurist als voorzitter van het college van bestuur zal bin nen de universiteit ongetwijfeld het besef leven dat er zonder bouwvergunning niet gebouwd mag worden. Trouwens - liegen tegen de uni versiteitsraad, hoe valt dat in hel juridisch circuit? LEIDEN/LISSE - De Kamer van Koophandel vaart op 29, 30 en 31 oktober in de regio rond met een zogenaamde 'startersboot'. Op de ze boot wordt informatie verstrekt aan mensen die een eigen bedrijfje willen beginnen. Behalve de Ka mer van Koophandel is op het schip tevens een aantal andere or ganisaties aanwezig, waaronder PvdA-bij eenkomst LEIDEN - De Partij van de Arbeid organiseert maandagavond een in formatiebijeenkomst voor etnische en culturele minderheden. De re den is dat buitenlanders die meer dan vijf jaar in Nederland wonen, voor het eerst mogen meedoen aan de komende gemeenteraadsverkie zingen. Als sprekers zijn uitgeno digd het Tweede-Kamerlid David van Ooyen (PvdA) en zijn partijge note Henriêtte van Dongen, wet- houder in Leiden met onder meer 'minderheden' in portefeuille. De bijeenkomst wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare 43; aanvang acht uur. banken, voorlichtingsinstituten en de gewestelijke arbeidsbureaus, om informatie te verstrekken. De Startersboot doet op 29 okto ber Alphen aan, op 30 oktober Lei den en op 31 okotber Lisse. Het schip is telkens van 14.00 tot 20.00 uur te bezoeken. In Alphen is het te vinden tegenover het vogelpark Avifauna, in Leiden in de haven (nabij de Haarlemmerstraat) en in Lisse bij de brug over de Ring vaart. De Kamer van Koophandel stelt dat zij zich met dit initiatief vooral richt op toekomstige ondernemers die nog aan het begin staan van de beslissing of ze al dan niet een be drijfje beginnen. Juist dan is de be hoefte aan informatie het grootst, stelt de Kamer. "En die brengen we nu als het ware aan huis". Op de boot kunnen beginnede ondernemers de nodige gegevens opzoeken, zoals het aanvragen van vergunningen, het verzorgen van de financiering *e.d. Bovendien kunnen ze er videofilms bekijken over het opzetten van een eigen be drijf en ze kunnen er met deskun digen spreken. Bazar In de manege 'Moedig Voor waarts' aan de Wassenaarseweg 525 in Leiden wordt zondag de jaarlijkse bazar gehouden van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten voor Leiden en omstreken. De opbrengst van de bazar is bestemd voor het negende ruiter kamp in Poppel (België), waar aan zal worden deelgenomen door veertig gehandicapten. Zanger George Julien treedt 's middags op tussen twee uur en half drie en tussen kwart over vier en kwart voor vijf. Majoretten rettenpelotons en pom pom girls, houdt vanavond van acht tot ne gen uur een receptie in het club gebouw van de vv LDWS aan de Voorschoterweg in Leiden Zuid- West. Dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de groep. Na afloop van de receptie is er gelegenheid tot dansen. Rock Roll De Engelse rock roll-band 'Little Sister' speelt zondagmid dag half vijf in de 'Uyl van Hoog land'. Zigeunermuziek Het zigeunerorkest 'Csardas' treedt vanavond op in 'Le Bam- bu' (voorheen Aniba) aan de He renstraat 1 in Leiden. De groep is één van de weinige in Nederland die Slowaakse muziek speelt. Csardas werd opgericht in 1972 en speelt muziek uit Honga rije, Roemenië en Tsjechoslowa- kije. Typische instrumenten die zij bespelen zijn: cymbaal, tara- got, Hongaarse altviool, pan fluit, fujara en draailier. De groep heeft inmiddels twee platen gemaakt, waarvan de tweede (uit 1982) nog verkrijg baar is. De aanvang van het optreden, dat werd georganiseerd door de Leidse Folkclub 'Horus', is om ne gen uur. Bingo (1) In clubhuis 'Matilo' van de stichting Meerburg is vanavond bingo. Er zijn diverse prijzen te winnen. De aanvang is acht uur in het clubhuis aan de Zaan- straat 126. Bingo (2) Vanavond vanaf half acht ook een bingo-avond in de Linde aan de Herenstraat 64 in Leiden, georganiseerd doiïr het buurtco- mité Tuinstad-Staalwijk. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij Wilma Houweling (tel. 124439). Bosloop De Leidse Atletiek Vrienden kring 'Holland' houdt zondag haar tweede bosloop van dit sei zoen. Er kan worden gelopen over afstanden van 2,1 tot 14,4 ki lometer. Start en finish zijn op de atletiekbaan Leidse Hout. De inschrijving is vanaf tien uur 's ochtends in de kantine. De start is elf uur. Film De werkgroep der Baptistenge meente vertoont zondagavond om acht uur de flim 'The Prodi gal' in het kerkgebouw Baptis tengemeente aan de Oude Rijn 3- 5. De hoofdrollen in Prodigal worden gespeeld door John Ham mond, Hope Lange en John Col- lum'. LEIDEN - De Vrijwilligerscentrale Leiden is begonnen met het pro ject 'Oppas Noppes' voor ouders met een minimuminkomen die be hoefte hebben aan kosteloze kin deroppas omdat ze cursussen vol gen, vrijwilligerswerk doen of een baan hebben. De centrale begint met de gratis kinderopvang, omdat is gebleken dat ouders met een minimuminko men grote moeite hebben met het vinden van een goede en betaalba re oppas. Het project is (voorlopig) niet ,be- Bovenwoning gekraakt LEIDEN - Aan de Ververstraat is deze week een bovenwoning ge kraakt. Volgens de twee krakers stond de woning, die in beheer is bij de Leidse Woningstichting (LWS), langer dan een half jaar leeg. doeld voor mensen die een oppas willen om een avondje uit te gaan. Verder mag het inkomen van de ouder(s) niet meer bedragen dan een bijstandsuitkering. De vrijwilligerscentrale zoekt mensen die een deel van hun tijd gratis op willen passen. Met de 'po tentiële' vrijwilligers worden ge sprekken gehouden. Ook met de ouders wordt gepraat. Daarna wor den beide partijen aan elkaar voor gesteld. 'Oppas Noppes' doet een beroep op mensen die het leuk vinden om op kinderen te passen. Ook reac ties van mensen die in het kader van een stage willen oppassen of van ouders die met andere ouders om de beurt op eikaars kinderen willen passen, zijn van harte wel kom. Vrijwilligers en ouders die oppas nodig hebben, kunnen zich op woensdagmiddagen van half twee tot.half vier opgeven bij 'Oppas Noppes', Vrijwilligerscentrale, Ou de Rijn 44, Leiden. Telefoon: 071 - 143762. STREEK - Meer dan duizend leden van scoutinggroe pen uit Leiden en omgeving nemen dit weekeinde deel aan de 28ste 'Jamboree on the air' (JOTA). Door middel van deze jaarlijkse scoutingactiviteit komen vele leden van de dit jaar 75 jaar bestaande Nederlandse scouting- vereniging via de radio met elkaar in contact. gedurende de JOTA. De ama teurs 'maken' de verbindingen, de scouts krijgen daarna de gele genheid om met hun collega's in Nederland of daarbuiten te pra- door Kees van Kuilenburg Hoofdzakelijk met groepen in ei gen land, maar met scouts in lan den elders in de wereld worden weer contacten gelegd. Wereldwijd doen er naar schat ting zo'n 7000 scoutingstations aan het 'communicatieweekein- de' mee. Er nemen rond de 300 Nederlandse groepen aan de Jo ta deel. Dit jaar is het aantal groe pen uit ons land aanzienlijk ho ger dan vorig jaar. Niet in het minst door de steeds sterker wordende belangstelling van de jeugd voor de nieuwste techni sche snufjes die tijdens het ra- dioweekeinde te zien zijn bij de diverse groepen. Het doel van de Jota is het be vorderen van internationaal be grip door uitwisseling van infor matie over verschillende cultu ren en gewoontes. Om aan de Jo ta te kunnen meewerken is het noodzakelijk dat de scouting groepen een beroep doen op een of meer zendamateurs met een door de PTT verleende machti ging. Machtiging Die machtiging is alleen geldig ten. Voor elk land begint zaterdag de JOTA om 00.00 uur. Het eve nement duurt tot zondagavond 23.59 uur lokale tijd. En die loka le tijd kans nog wel eens ver schillen. Scouts de uit Australië zijn vanmiddag al in de lucht. Luisteramateurs die maandag morgen de korte golfbanden af zoeken lopen de kans op dat mo ment nog scoutingstations uit Alaska of Canada te horen. Die zijn op dat moment met de laat ste loodjes bezig. Wat betreft ons land geeft za terdag om 00.00 uur prins Claus, de beschermheer van Scouting Nederland, op de amateurband het sein aan de scoutingleden dat zij de lucht in kunnen. Dorus Rijkers Ook Leiden en omgeving is dit weekeinde in de ether. In Kat wijk zijn de zeeverkenners van de Dórus Rijkersgroep, genoemd naar de bekende Helderse men senredders, in de lucht. De ver- Leden van 'De Dauwtrappers' bezig met het opbouwen z kenners uit de kustplaats kun nen bogen op een groot stuk er varing wat de JOTA betreft. Zij nemen voor de 12e keer deel. Dit jaar beschouwt 'Dorus Rij kers' echter als een testjaar. De groep is verhuisd naar een nieuw onderkomen aan de Klapper manstraat in de wijk Schutters- wei. "Dat betekent dat we dit weekeinde als het ware gewoon opnieuw beginnen. Bijvoorbeeld de antenne, dat was voor ons al tijd alleen een kwestie van neer zitten. Nu moet alles opnieuw worden uitgetest en daar gaat wel een aantal uren overheen", aldus coördinator Aart Haas noot. In Sassenheim is de verken- nersgroep Scojesa van de partij. De Sassenheimse groep maakte vorig jaar het debuut bij de JO TA. "Dat is uitstekend bevallen, vandaar dat wij ook dit jaar weer in de lucht zijn", aldus Loek Geertsen van Scojesa. In het clubhuis aan de Parklaan 'werken' 10 amateurs samen met de ongeveer 100 verkenners van de Sassenheimse scoutinggroep. Gedurende het weekeinde zijn in het clubhuis de welpen van de Tjardagroep uit Hillegom en de verkenners van de Sassenheimse Tjardagroep te gast aan de Park- laan. Geertsen heeft goéde hoop dat dit jaar meer buitenlandse verbindingen kunnen worden gemaakt dan de 25 van vorig jaar. Op het programma van Scoje sa staan ook nog een zwerftocht door de streek en spelactiviteiten rond en in het clubhuis. Op een televisiescherm in het clubhuis wordt uitleg over de JOTA gege ven. Zenuwcentrum In Leiden is het 'zenuwcen trum' van de JOTA rondom het districtsbureau (in Jeugddorp, naast zwembad De Vliet). De or ganisatie is daar in handen van de Leidse groep De Dauwtrap pers. Zaterdag worden er spelen gehouden die in het teken van de JOTA staan. Daar nemen zo'n 200 scouts uit het district Rijn land aan deel. Verder kan een door de Leiderdorper Jan van der Steen ingerichte tentoonstel ling over het heden en verleden van de scouting in Leiden en om geving worden bekeken. In het clubhuis is communicatieappa ratuur opgesteld. Vanuit het districtsbureau in Leiden is een telexverbinding gelegd met de Houtkampgroep in Leiderdorp. Ook daar staat za terdag een groot aantal activitei ten op het programma. Aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp staat het clubhuis van de Houtkampgroep, een club voor gehandicapte padvin ders. In samenwerking met een aantal andere groepen uit het district wordt daar gewerkt met computers, telex, telefoon en vi deo. Ook staan er activiteiten voor niet-scouts op het program ma. Zaterdagmiddag brengt een delegatie van het Leiderdorpse gemeentebestuur een bezoek aan de activiteiten in het club huis. In de Kims Hoeve, het onder komen van de Voorschotense scouts aan de Baden Powelllaan, tekent de Kimbal O'Hara-groep voor de organisatie van de JOTA. Ook hier veel activiteiten in het kader van het communicatie- weekeinde. De groep rekent op een grote belangstelling van de Voorschotense bevolking. Om het nog wat extra aantrekkelij ker te maken, houdt de groep za-^ terdag een fancy fair In Zoeterwoude tenslotte is een JOT A-station ondergebracht in het clubhuis van de Maria Go- retti-groep aan de Noordbuurtse- weg, achter de brandweerkazer ne. Evenals bij de andere scou tinggroepen kunnen ook daar de bezoekers, onder het genot van een kopje koffie, een kijkje ne men bij de radio-activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4