Steeds Vertrouwen geschaad in college van bestuur 'Mogelijkheid benutten nu parkeergarage te bouwen' d CDA-onderzoek: bus wordt weinig gebruikt Verkoop van bioscoop gaat niet door Zestal slaags met politie in restaurant Dakterras mag en dat een parkeergarage op de plaats van LVC (links op de foto naast de Leydenschool haalbaar is. Ze vragen de gemeente daar een onderzoek naar te De Breestraatwinkeliers r Stadsgehoorzaalen de Lucas doen. LEIDEN Winkeliersvereniging Breestraat: LEIDEN - De winkeliers in de Breestraat vinden dat de mogelijk heid om een parkeergarage te bou wen op de plaats van de Lucas van Leydenschool en LVC met beide handen moet worden aangegere- pen. "De school komt nu leeg. Over een paar jaar is de grond voor iets anders uitgegeven en is deze kans gemist", aldus voorzitter Van Cleef en vice-voorzitter Berendsen van de winkeliersvereniging. De bouw van een parkeergarage aan de Aalmarkt is een van de pila ren waarop het plan steunt van de winkeliers om de Breestraat voor verkeer af te sluiten en in te richten als promenade. Zij hebben dit plan deze week ontvouwd aan wethou der Peters. Deze voelt er voorals nog weinig voor om een parkeerga rage neer te zetten in de buurt van de Breestraat en de voorgestelde parkeergarage op het ir. Driessens- plein te schrappen. De wethouder is bang dat daarmee het gemeente lijk beleid wordt doorkruist om de auto zoveel mogelijk te weren uit de binnenstad. De beide bestuursleden van de winkeliersvereniging Breestraat menen echter dat door de parkeer garage geen extra verkeer naar de binnenstad trekt. "Die mensen rij den in dat geval daar naar toe om in de binnenstad te winkelen", zegt Berendsen. "Het is geen door gaand verkeer". Wegwijzers Om het doorgaande verkeer te weren dat nu nog over de Bree straat jijdt, verdient het volgens de winkéliersvereniging aanbeveling de bewegwijzering te verbeteren. Op die manier kan dat verkeer om de binnenstad worden geleid, bij voorbeeld via de Churchilllaan. De winkeliers menen dat de ge meente met de bouw van een vol gende parkeergarage niet moet wachten tot de exploitatiecijfers van de nu nog in aanbouw zijnde Sandersgarage bekend zijn. "Ik snap niet Wat de gemeente met die cijfers moet", stelt Van Cleef. "De gemeente heeft geen geld in die ga rage gestoken. De kosten worden gedragen door een particulier". De eventuele Aalmarktgarage zou volgens de ondernemers trou wens ook door een particulier kun nen worden gebouwd. "Ik ben er van overtuigd dat dat haalbaar is", aldus Berendsen. De winkeliers vereniging vraagt de gemeente overigens een haalbaarheidsonder zoek te doen naar een dergelijke garage. Promenade De winkeliersvereniging en een - krappe - meerderheid van de Breestraat- en Korevaarstraatwin- keliers zien vooralsnog weinig in het plan van wethouder Peters om een proef te nemen met het op za terdagen afsluiten van de Bree straat voor autoverkeer. Een van de bezwaren is dat volgens dat plan toch bussen door de straat mogen rijden. Het inrichten van een promenade - een grote wens van de winkeliers - is daardoor niet mogelijk. In het alternatieve plan van de winkeliersvereniging - dat door tweederde van de Breestraat- en Korevaarwinkeliers wordt ge- steunt - wordt voorgesteld de Breestraat behalve voor auto's, ook af te sluiten voor openbaar vervoer en fietsers. Om gebruikers van openbaar vervoer toch de gelegen heid te geven deze straat per bus te bereiken, zouden dan twee specia le routes in het leven moeten wor den geroepen. Daarbij zou eventu eel gebruik gemaakt kunnen wor den van speciale, kleinere bussen. Bij de ene route worden reizigers bij het begin van de Breestraat en de Aalmarkt afgezet, terwijl bij de tweede lijn de passagiers aan het eind van de Breestraat, in de omge ving van het Leveridaal, Korevaar- straat en Garenmarkt kunnen uit stappen. LEIDEN - Maar 13 procent van de Leidenaren gebruikt geregeld de bus als hij in Leiden gaat winkelen. Dat blijkt uit een enquête die het Leidse CDA heeft gehouden. Uit dat onderzoek, waarbij de onder vraagden overigens verschillende mogelijkheden mochten aankrui sen, komt ook naar voren dat 40 procent geregeld met de auto gaat en 53 procent lopend. De fiets blijkt het meest populaire vervoer middel te zijn. Daarvan maakt niet minder dan 70 procent van de on dervraagden geregeld gebruik van. Of aan de enquête al te diepgaan de conclusies mogen worden ver bonden, is maar zeer de vraag. Het CDA heeft slechts 400 vragenfor mulieren verspreid. Daarvan zijn er maar 51 ingevuld teruggestuurd. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat vrij veel mensen gere geld winkelen in grote winkelcen tra rondom Leiden. De helft van de geënquêteerden bezoekt gemid deld drie keer per twee maanden een winkelcentrum buiten de stad, voornamelijk omdat daar voldoen de parkeergelegenheid voorhan den is. Gevraagd is ook wat mensen als de grootste bron van overlast erva ren. Vijf op de tien mensen noem den de verkeersoverlast in het cen trum als de grootste hinderpaal. De stank van de afvalwaterzuiverings installatie in Zuid-West werd als tweede grote bron aangemerkt. Daar hebben 5 op de 13 last van. Wethouder Peters, die vindt dat het onontbeerlijk is dat bussen door de Breestraat rijden, heeft de winkeliers deze week toegezegd dat hij dit voorstel met de NZH be spreekt. "Daar zijn we heel blij mee", zegt Berendsen. "Ons idee is bedoeld als aanzet. Laat de NZH, die per slot van rekening de profes sionele kennis in huis heeft, daar mee maar verder aan de slag gaan. Wie weet wat er nog uitkomt als van het idee wordt afgestapt dat bussen door de Breestraat moeten rijden", aldus Berendsen. Redactie: Witn Brands Annemiek Ruygrok Expobiel "Je kunt wel zien dat universiteitsstad zijn, de staan zo keurig in de rij". "Zeg jongens, als jullie tijd hebben om in de baas z'n tijd even een kopje koffie te drinken, dan kunnen jullie ook best even bij ons langskomen". "Mooie jongens zeg, geef mij ook een stel van die werknemers, daar kom jé ver mee". Wie is die met een duidelijk plattelandsaccent sprekende leu kerd? Even de papieren geraad- pleegd...aha..."het geheel zal ver der worden opgeluisterd door standwerker Joop Huizing, be kend van het TV programma Brandpunt in de Markt". Zou Joop weieens een boek le zen? Geen kans om het hem te vragen, want hij had gisteroch tend op het Leidse stadhuisplein wel andere dingen aan zijn hoofd: het tetteren in een micro foon teneinde de voorbijgangers duidelijk te maken dat de boe- kenkaravaan van Het Spectrum, een soort reuzeballon, was neer gestreken in Leiden. Ga er maar aan staan: elke minuut leuk zijn - onbegonnen werk. Waarom dat boekenpaleisje in Leiden was? Terug in de tijd: in 1935 richtte P.H. Bogaard - met meer ambitie dan kapitaal, zoals iemand het ooit treffend uitdrukte - de uitge verij op die nu, vijftig jaar later, bekendheid geniet door diverse reeksen: de Prisma's en de Aula boeken. "Prisma pockets. Wie kent ze niet? Vanaf 1951 hebben de Pris ma's een ware revolutie teweeg gebracht in het tot dan toe nogal gezapige boekenwereldje. Weet u de prijs nog? Jawel, voor 1.25 kocht men een boekwerkje van formaat". Tsja...weet u het nog, die tijden zijn ook voorgoed voorbij. Hoe dan ook, het vijftigjarige jubileum wordt op verschillende manieren gevierd door de uitge-, verij. Met de boekenkaravaan rondreizen, is één van die manie ren. Verschillende Nederlandse en Belgische steden worden aan gedaan door de ballon. Tegen bil lijke prijzen kunnen boeken uit het fonds worden gekocht. In Leiden was het gisteroch tend tamelijk druk. Al voordat de deuren van de Expobiel öm elf uur opengingen stond er al een lange rij wachtenden voor het voertuig dat Expobiel wordt genoemd. Helaas hadden de Spectrum mensen niet zoveel boeken mee genomen, dat wil zeggen: er wa ren wel veel boeken, maar de keus was niet groot, zodat uw verslaggever al snel weer buiten stond. Ook trouwens omdat hij in de ballon last kreeg van een acute aanval van claustrofobie. Heeft Het Spectrum over die kwaal trouwens geen verhelde rend boekje uitgegeven? Buschauffeurs (1) Buschauffeurs die 's ochtends dienst hebben, lopen een groter risico wat betreft ongevallen dan hun collega's die 's middags be ginnen met werken. Leidse TNO-onderzoekers - de arts D.H.J. Blom en de psycholoog M.L.I. Pokorny - hebben dit aan getoond in een onderzoek waar op ze deze week promoveerden aan de Rotterdamse Erasmus- universiteit. Gebleken is dat de werkom standigheden van doorslagge vend belang zijn. Andere facto ren waarvan men invloed zou verwachten (zoals rijden in het spitsuur en het net terug zijn na een aantal vrije dagen) spelen echter geen aantoonbare rol. De arts en de psycholoog be studeerden archiefmateriaal van twee vestigingen van het streek- vervoerbedrijf Westnederland uit de periode 1973 tot en met 1980. Duidelijk werd onder meer dat in het begin van de ochtend diensten weinig .ongevallen ge beuren, maar dat rond het derde uur van de dienst een stijging valt te zien. Daarna rijden ze redelijk safe, om aan het eind van de dienst weer meer risico's te lopen. Of de chauffeur om zes uur 's ochtends of om negen uur begint, maakt voor die cijfers niets uit, conclu deren Blom en Pokorny. De in de middag begonnen diensten vertonen in het begin een vrij hoog aantal ongevallen, maar dat aantal daalt geleidelijk tot aan het einde van de dienst. In het begin van hun carrière blijken buschauffeurs een hoog ongevalsrisico te hebben, binnen een paar jaar dalend naar een sta biel niveau, aldus de onderzoe kers. Maar voordat het zover is, krijgen vooral jongere rijders te maken met wat de onderzoekers het 'nu weten we het wei-effect': met name in het tweede dienst jaar treedt dit effect op, hetgeen meer ongevallen tot gevolg heeft. Buschauffeurs (2) Heeft de Nederlandse bus wereld wat aan dit'onderzoek, Westne derland bijvoorbeeld? Woordvoerder Geerdes vertelt dat een werkgroep inmiddels de resultaten heeft bestudeerd en een aantal mogelijke oplossin gen heeft geformuleerd. "Je ziet dus dat circa twee uur nadat de vroege dienst is begonnen er een aantal ongelukken plaatsvindt. Dat valt op te lossen door een pauze in te lassen". "Maar: die pauze zou dan wel gelijk samenvallen met de och tendspits, gevolg: deze oplossing heeft alleen zin als-ie gekoppeld wordt aan personeelsuitbrei ding. En dan is de vraag natuur lijk: hoe komen we aan het geld voor die uitbreiding?". "Ook aan het begin van de late dienst, vooral wanneer deze rela tief vroeg begint, heb je te maken met ongelukken. Onze oplos sing: deze diensten tot een mini mum beperken of op een later tijdstip laten beginnen. Nu geldt echter weer hetzelfde als wat ik het zei: kan alleen als er ook sprake is van personeelsuitbrei ding. Hoewel je in dit geval - het gaat om een gat tussen half één en half twee - met part-timers zou kunnen werken". "Dan het derde punt: als chauffeurs ongeveer anderhalf jaar in dienst zijn, maken ze meer ongelukken. De werkgroep heeft gezegd: op dat tijdstip moet je die chauffeurs een herinstructie- programma laten volgen om hun geheugen weer een beetje op te frissen. Dit punt is, denk ik, mak kelijk te realiseren". "Makkelijker in elk geval dan de andere oplossingen, want kijk: wij zijn met handen en voe ten gebonden aan de overheid. Wil je de aanbevelingen uitvoe ren zonder dat dat tot gevolg heeft dat je minder efficiënt gaat rijden, dan zal er toch geld op ta fel moeten komen. En of dat kan?" VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 LEIDEN - De bioscoop Luxor aan de Stationsweg blijft in handen van D. Uges. De onderhandelingen met een stichting van 'filmliefheb bers' zijn definitief afgebroken. De toekomst van Luxor was onzeker geworden na het overlijden van R.J. Uges (de vader). Uit angst dat de bioscoop zou verdwijnen, werd een stichting in het leven geroepen die het bedrijf wilde overnemen. Ambtenaar Leo Meijer werd voor zitter van die stichting en ook Jan Boer, eigenaar van het Kijkhuis, was er als adviseur btf betrokken. Er kon echter geen overeenstem ming worden bereikt over de koop prijs en Uges heeft daarop besloten zelf de exploitatie voort te zetten. LEIDEN - Een avondje 'chinezen' van een zestal studenten is gister avond geëindigd in een kloppartij met de politie. Het zestal, in de leeftijd van 19 tot 23 jaar, bezocht, na thuis al iets gedronken te hebben, een Chinees restaurant aan de Beestenmarkt. Daar liet men het zich niet alleen goed smaken maar op een gegeven moment- begonnen de studenten ook met eten te gooien. Toen dat uit de hand dreigde te lopen werd de politie gewaarschuwd. Die was snel ter plekke om het zestal te ar resteren. De studenten waren evenwel niet van plan zich dit zomaar te la ten welgevallen, zodat over en weer rake klappen vielen. Het zestal werd later mee genomen naar het bureau waar vier van hen, voor middernacht, weer werden heen gezonden. Twee studenten zijn ingesloten wegens het bieden van verzet. De schade in het Chi nees restaurant is inmiddels door liet vrijgelaten viertal vergoed. DEN HAAG/LEIDEN - Het dak terras dat A. A. Walenkamp op zijn huis aan de Apothekersdijk 5 heeft aangelegd mag hij blijven gebrui ken. Dat heeft fungerend president mr. J. J. Brinkhof van de Haagse rechtbank in kort geding bepaald. Buurman L. van Wijk had Walen kamp gedagvaard omdat zijn pri vacy door het dakterras zou wor den aangetast. Walenkamp kan nu immers recht in zijn slaapkamer en keuken kijken, zo stelde hij. Maar volgens mr. Brinkhof kan er geen sprake van zijn dat het ge bruik van het dakterras kan wor den verboden. Wel kunnen voor zieningen worden geëist die inkijk voorkomen, zoals een scherm van ondoorzichtig kunststof rond het dakterras. Mr. Brinkhof verplicht Walenkamp niet om zo'n scherm te plaatsen, omdat hij dat zijn buur man al heeft aangeboden. Deze heeft dat aanbod als onvoldoende terzijde geschoven. Kwestie-Brül leidt tot boze brieven binnen universiteit (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De leugen over de bouwvergunning voor de muur in het omstreden kraakpand Brill heeft een fikse deuk geslagen in de vertrouwensbasis tussen de universiteitsraad en het col lege van bestuur van de Leidse universiteit. Nu de bouwvergunning toch nog niet aanwezig blijkt te zijn, wordt aan de noodzaak van het kort geding tegen de krakers, waarin een spoedi ge ontruiming is uitgespro ken en aan de betrouwbaar heid van het college danig getwijfeld. De fractie van de Progressieve Par tij (PP) zegt de onwaarheid, door het college uitgesproken, zeer te betreuren. De Leidse Studenten- bond, niet in de raad vertegen woordigd, heeft het college in een vinnig epistel opgeroepen zjjn 'haatzieke en compromisloze' hou ding te wijzigen. In de gewraakte uitlatingen van het college, gedaan bij monde van voorzitter Cath, beweerde het de bouwvergunning voor de inpandi ge muur in handen te hebben. Ech ter, vandaag pas melden burge meester en wethouders - in de ge meenteadvertentie -.van plan te zijn de bouwvergunning te verle- De daadwerkelijk verlening van de vergunning kan nog heel lang op zich laten wachten als belang hebbenden, bijvoorbeeld de kra kers, ertegen bezwaar aantekenen. De vergunning moet via Monu mentenzorg worden geregeld, om dat het pand Brill een monument is. Dit vergt so wie so drie tot vier maanden. Voorts is toestemming van het provinciebestuur vereist en daarop beroep bij de provincie mogelijk. Daarna kan beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State worden aangetekend als mede een verzoek tot schorsing van de vergunning bij de voorzitter van de Raad van State worden in gediend. De noodzaak voor een spoedei sende uitspraak van de Haagse rechtbank, door middel van een kort geding, wordt mede hierdoor aan verschillende kanten sterk in twijfel getrokken. De ongeveer twintig krakers en hun advocaat hebben daarover hun bedenkingen al uitgesproken. Ook B en W, leden van de Leidse gemeenteraad, de universiteitsraad en de LSb heb ben zich in de rijen van de kriti sche twijfelaars geschaard. Zij wil len tevens dat de ontruiming wordt uitgesteld, opdat de krakers kun nen (laten) onderzoeken of zij het pand kunnen kopen of huren. Gebruikelijk Vanochtend gaf het college van bestuur via woordvoerder L.C. Beets een reactie op het waarom van de leugen. Toegegeven wordt dat er geen formele bouwvergun ning is. Volgens het college heeft de universiteit echter wel toestem ming van de Rijksgebouwendienst (RGD) om vooruitlopend op de verlening van bouwvergunning met de bouw van de muur te begin nen. "Er is geen beletsel denkbaar op grond waarvan de bouwvergun ning zou kunnen worden gewei gerd", reageert het college voorts. Het zegt tevens dat het een gebrui kelijke gang van zaken is, bij de verbouwing van een monument, dat de RGD akkoord gaat met de aanvang van de werkzaamheden, voordat de bouwvergunning is ver leend. L.W.C. Lamers van de gemeente lijk dienst bouw- en woningtoe zicht bestrijdt dit ten stelligste. "Men mag met de werkzaamheden beginnen als wtf geen bezwaar hebben. Bouw- en woningtoezicht heeft geen toestemming gegeven. Het is absurd dat men vooruitlo pend op de verlening van de ver gunning zou mogen beginnen". Volgens Lamers kan die toe stemming op zijn vroegst worden gegeven als de aanvraag voor de vergunning twee weken ter inzage heeft gelegen en de verklaringen van geen bezwaar van het provin ciebestuur en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur zijn afgegeven. Hij wijst er bo vendien op dat de RGD zelf de bouwvergunning heeft aange vraagd en het al te dol zou zjjn als deze dienst over de eigen aanvraag kan beslissen dat zonder vergun ning mag worden verbouwd. Vertrouwen Bij de PP-fractie in de universi teitsraad is de leugen van het colle ge hard aangekomen, vooral omdat deze fractie een motie had inge diend, waarin zij op uitstel van de ontruiming van het pand Brill aan drong. De zinsnede 'de universi teitsraad, overwegende dat de uni versiteit pas over enkele maanden een bouwvergunning krijgt' schrapte deze fractie zelfs uit de motie, vertrouwend op de juistheid van de beweringen van het college van bestuur. Nu het college van bestuur de universiteitsraad blijkt te hebben voorgelogen, heeft de PP het een boze brief gestuurd aan de voorzit ter van de raad. "Het is zeer te be treuren. Ik ben benieuwd naar de reden die het college van bestuur hiervoor heeft", verklaart D. Son- neveld van de progressieven de verzending van de brief. "Wij zijn uitgedaan var, Ho vertrouwensrela tie met hpt college". "Ik betreur het dat door deze op stelling van het college van be stuur de toch al moeilijke verhou ding met de universiteitsraad ver der gefrustreerd dreigt te worden. Indien inderdaad grote universitai re belangen in het spel zijn, is het dan niet meer dan logisch dat het volledige universiteitsbestuur op de hoogte wordt gebracht", aldus de brief. Hoeksteen In zijn brief dringt Sonneveld er op aan dat zo snel mogelijk ope ning van zaken wordt gegeven en het college gehoor geeft aan het verzoek van de gemeente om met haar belangen op het gebied van de volkhuisvesting rekening te hou den. "Indien die universitaire be langen zodanig zijn dat geen moge lijkheid bestaat om op dergelijke verzoeken in te gaan, dan dient dat 'feit in ieder geval aan de universi teitsraad te worden meegedeeld", meldt hij. Ook het uitblijven van informa tie over de belangen die met de ontruiming zijn gediend, steekt de PP. "Het verstrekken van gevraag de inlichtingen van het college aan de raad is één van de hoekstenen van de huidige universitaire be stuursstructuur", schrijft Sonne veld in de brief. "De hele zaak riekt wonderlijk. We moeten van het college van. be stuur erg veel begrip opbrengen. Maar we zijn niet in staat te beoor delen waarvoor", zegt Sonneveld. In de brief aan het college wijst de PP dan ook op de wet universitaire bestuurshervorming en verschil lende kamerstukken, betreffende de behandeling van deze wet. Waarin onder meer is voorgeschre ven 'het college van bestuur ver strekt aan de universiteitsraad de gevraagde inlichtingen betreffen de zijn handelingen'. Y. van Iperen (PP), voorzitter van de commissie personeel en ruimtelijk beleid heeft het college van bestuur inmiddels gevraagd een kopie van de bouwvergunning te overleggen. Zij wil de zaak in de vergadering van deze commissie op 24 oktober aan de orde stellen. Haatziek Ook de LSb haalt in haar brief aan het college de strofe uit de wet over de informatieplicht van het college aan. Voorts zegt de bond van mening te zijn dat de universi teit geen enkele belang heeft bij de ontruiming, en doet een beroep op het college ervan af te zien. "Met aanvankelijk verbazing ën inmid dels vol onbegrip hebben wij de voor ons onverkwikkelijke ontwik kelingen gevolgd", aldus de LSb. "Wij kunnen er geen begrip voor Mr. KJ. Cath. (archieffoto) opbrengen dat u meent de demo cratische spelregels met de voeten te moeten treden. Wij verzoeken u dan ook uw compromisloze en haatzieke houding, zoals lid Schwencke van de Raad voor Stu dentenbeleid dat onder woorden bracht, te wijzigen en u alsnog open te stellen voor de noden van de stad in het algemeen en de be trokken bewoners in het bijzon der". Inmiddels is duidelijk dat de ont ruiming inderdaad zal plaats heb ben op maandag 28 oktober. De ad vocaat van de universiteit deelde dit gisteren desgevraagd mee.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3