289? ÏMMU! Ons land boft maar met al dat aardgas Nissan Micra ...AA-128 ,|\A H CHV Tips voor zuinig stoken Compact,zuinigruimtewonder. voorma^f 25,' vanavond 149? 199? »*E1S ^S£cHI, MB1! PYCKMOBF.I. Prijs v.a. 14.995,- incl. BTW, af importeur. H NISSAN AUTO HEEMSKERK Leiden, Herengracht 79, tel. 071-146741 Roelofarendsveen, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866/2073 Wilt u op de hoogte blijven van het nieuws uit uw omgeving? Maar ook van landelijk en wereldnieuws? Van sport, muziek, cultuur, economie en alles wat de krant u te bieden heeft? Neem dan nu een proef op een krant van internationale, nationale en regionale allure en beslis later! Probeer 'm! Gewoon de bon invullen en opsturen naar Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (een postzegel is niet nodig) Bellen kan ook (071-144941) 7 Weken op proef voor slechts 25,- Postcode/Woonplaats: Telefoon: LD controle bezorging) vandaag nog Inkets komputerburo 'Chip'. Volop ruimte voor al je komputerspulletjes. Speciaal uittrekblad voor keyboard. Bovenblad 65x 120 cm. Uitvoering met wit melamine, afgewerkt met grijze bies. Als je wilt vanavond al bij je thuis voor maar Inkets buró 'Sanne Grijs stalen frame met bovenblad, 120x48 cm, bergkastje en ladenkastje. Inkets komputertafel 'Scan'. Metalen buisframe in wit of zwart. Met maar liefst 3 werkbladen, waarvan 2 uittrekbaar. Inkets buro Top'. Dit fantastische buro k helemaal kompleet met typetafel en rolbox voor f==== Inkets vestigingen vindt u inAmersfoort - Alkmoor - Assen - Blerick - Bussum - Coevorden - Groningen - Hellevoetsluis Kotwijk - Leeuwarden - Roermond - Terborg - T%jrg - Venlo - Woerden - Zoondom. AMBACHTSWEG 11 ('T HEEN) KATWIJK TEL. 01718-28575 DEN HAAG (GPD) - Wij boffen als Nederlanders toch maar met dat aardgas. Slechts een kleine minder heid heeft het niet „in huis", die woont in gebieden waar de aanleg nog steeds te duur is. De grote meerder heid kan voedsel bereiden, douchen, zich warmen dankzij aardgas, dat al 34 jaar stroomt. En waaraan ons land bovendien al mil jarden heeft verdiend. Een klein overzicht van onze rijkdom, waarmee zuinig heid dient te worden be tracht. Terug naar 4 september 1951. Op die dag kreeg Coevorden als eerste stad in Nederland „puur" aardgas, dat daar was gevonden. Maar wei nigen vermoedden nog dat dit be scheiden bfegin (afzet een half mil joen kuub per jaar) een omwente ling op energiegebied had inge luid. Overspringend naar het heden kan worden geconstateerd dat in middels het aardgas behoort tot de nationale onderwerpen waarover vaak en intensief is gediscussieerd. Het gas is geprezen, maar ook ver wenst. De debatten gingen - en gaan nog-'over voorraden,prijzen, bezuiniging, import, export, mi lieu, gas en olie, de baten van het gas en de ontvangers daarvan. Een oude wijsheid is hier van be lang: men moet alle dingen afme ten naar de tijd waarin ze zijn ge beurd. Eerst „moest het gas op" (want we zouden „die goedkope kernenergie" gaan benutten...). La ter was het parool: zuinig aan met alle energie, want de olie is zo duur (het gas in verhouding- ook prijzi ger) en we moeten de voorraden zo lang mogelijk in takt laten. En zo zijn we zuiniger geworden... Bijzonder plaats Nog steeds neemt ons land met zijn aardgasreserves in Europa een bijzondere plaats in. De Gasunie beheert de „Groninger bel" (maar ook andere voorraadplaatsen), to taal een 2000 miljard en hoopt dat nog lang te blijven doen. Samen DEN HAAG (GPD) - U bent har telijk welkom als deelnemers aan de aktie „Zuinig stokeyi", die de ze krant gaat voeren. Er is één beperking: u kunt alleen mee doen als u een individuele ver warming (uiteraard op gas> hebt. Als u alleen op gas kookt, kunt u beter niet meedoen! Verder enkele tips om tot het gewenste lagere verbruik te ko men. De meeste kende u wellicht al, maar het kan geen kwaad de ze wenken op een rijtje te hebben: VENTILEREN: de hele dag ra men open laten staan om te „luchten" is niet uodig. In hel stookseizoen althans kost dat ge- woon ook veel warmte. Deskundi gen zeggen: een half uur voor de slaapkamers radiatoren uit) en een kwartier voor de woonka mers is voldoende... DOUCHEN: Een warm bad ne men is prettig. Maar doorgaans kost zo'n bad driemaal zoveel gas als een douche. Een douche ne- GOEDKOPER IS: Slaapka mers overdag niet verwarmen: zonlicht zoveel mogelijk binnen laten komen, vooral via het zuiden; een afzuigkap niet te lang laten draaien, omdat hij verwarmde lucht wegzuigt met de kooklucht.. RAMEN: Veel warmte gaal, ze ker 's nachts, door de ramen ver loren (weinig als ze dubbel zijn). Een van de oplossingen is het aanbrengen van voldoende geï soleerde luiken. Goedkoper zijn goed sluitende gordijnen; vitrage levert ook een bijdrage; veel planten op de vensterbank zor gen ook al voor minder uitstra ling. REGELEN: Verstandig is tij* dig de temperatuur naar behoef te te regelen. Als er de hele dag niemand thuis, is kan men bespa ren door de thermostaat een graad of 5 lager te zetten. Dat gkdt ook voor 's nachts; een uur voor het naar bed gaan kan de Stand al dalen; 's morgens kan eventueel weer langzaam geste gen worden. Wie al die handelin gen lastig vindt, kan een klok- thermostaat kopen, die, te pro grammeren is. ACTIE ZUINIG STOKEN LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD met de gasbedrijven transporteert en levert zij het gas af aan kleinver bruiker en industrie. Want de bete kenis voor eigen nijverheid is ook groot geworden. Om maar een idee te geven: er is zoveet gas, alleen al onder de bo- dem van Groningen, dat een op slagtank van 500 meter hoogte no dig zou zijn die deze hele provincie bedekt. Daarbij moet worden be dacht dat aardgas onder de grond als gevolg van hoge druk veel min der volume heeft en bovendien niet in de vorm van een „bel" voor komt, maar zich in poreuze ge steenten bevindt. Dan hebben we dus onder zee ook nog wat voorraden. Als het meezit, kan het totaal misschien in de loop van de tijden tot 2250 mil jard kuub oplopen. Maar inmid dels gebruiken we zelf en voeren we uit (en een klein beetje in uit Noorwegen). Per jaar gaat er meer dan 70 miljard op. Een nadeel van dat aardgas is nu eenmaal: na ge gaska Meer dan de helft Nog wat cijfers: in 1983 voorzag aardgas in 52 procent van de totale Nederlandse energiebehoefte, olie voor 37 procent. Steenkool droeg in 1983 met 9,5 procent bij aan de energievoorziening. De rol van ura nium (kerncentrales) is nog klei ner: 1,5 procent, zal op termijn gro ter worden, evenals die van steen kool (nieuwe centrales in beide ge vallen worden gepland). Verreweg de meeste woningen m ons land zijn aangesloten op het aardgasnet. Per 1 januari 1984 had den 5,023 miljoen huizen van de 5.179 miljoen zo'n aansluiting. In 4,876 miljoen huizen .(94 procent) wordt het gas voor verwarming ge bruikt. Meer dan de helft der wo ningen wordt geheel door een cv- gasinstallatie verwarmd. In de ove rige gevallen krijgen de vertrékken warmte met behulp chels of gevelkachels. Niet alleen huizen, maar ook winkels, sporthallen, ontspan ningscentra, scholen, kantoren, be jaardencentra én talloze andere ge bouwen gebruiken gedurende een groot deel van het jaar aardgas om een aangenaam „binnenklimaat" te krijgen. We zitten dus behaaglijk, vooral dankzij de Groningse „kolenmijn", die in 1959 werd ontdekt. En zo veelbelovend werd dat de half mil joen van Coevorden volledig in de schaduw kwam te staan... Verdiensten Een rijkdom, zo groot dat men wel stelde „de Nederlandse wel vaart drijft op aardgas". Wat over dreven, maar de cijfers laten zien hoe groot de betekenis van aardgas als bron van inkomsten voor de staat is geworden. In 1970 ruim 1 600 miljoen, in 1975 ruim f 5 mil jard, in 1980 f 13 miljard en in 1984 ongeveer f 20 miljard als toppunt. Dit jaar zou het ruim f 23 miljard kunnen zijn (koude winter mede oorzaak). Dat is mooi, maar er komt nu een terugval. Dat was al enige tijd voor speld, ook omdat contracten aflo pen en de export wat minder wordt. Maar de dollarkoers zorgt nu voor een deuk in die oplopende lijn. De afzet vermindert ook nog. volgens de laatste gegevens. Zo doende verwacht minister Ruding geen f 18 miljard, een aardige strop dus. De zogeheten kaseffecten van die daling doen zich in 1987 pas goed voelen. Bij de presentatie van de miljoenennota waarschuwde Ruding daar ook al tegen. Als de centrale overheid niet langer op zo'n 12 procent van haar inkom sten uit aardgas kan rekenon ,zijn de gevolgen dus waarschijnlijk: meer bezuinigen in 1987. Dat is de ze week al een onderwerp in de al gemene beschouwingen van de Tweede Kamer geweest. Dat we als huishoudens iets meer zouden moeten betalen voor dat kostelijke gas, komt deze week ook politiek aan de orde. Deze fac toren staan verder buiten het be stek van dit beknopte overzicht. Dat alleen maar tot doel had aan te geven dat we er nog steeds „warmpjes bij zitten" met ons aardgas. Maar ook dat er redenen voldoende zijn om er zuinig mee om te gaan. Alleen dan kan ook het nageslacht er ook nog wat aan heb ben...

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 20