Betere regeling verwerking 20.000 ton ziekenhuisafval Mexico zit nog steeds met kater van aardbevingen Drentse familie klaagt Ud parochiebestuur aan Reportage Plannen van provincie Zuid-Holland Achtergrond VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 f PAGINA 19 i DEN HAAG - Ziekenhuizen, verpleeghuizen, centra voor zwakzinnigen en psychiatri sche patiënten in Zuid-Hol land bieden per jaar een klei ne 20.000 ton afval aan. Meer dan de helft daarvan kan een voudig worden verwerkt via de vuilverbrandingsinstalla ties voor gewoon huisvuil. Maar een belangrijk deel kan niet zomaar met de vuilnis man worden meegegeven. Het gaat daarbij onder meer om menselijke resten en soms besmette stoffen die op een speciale wijze moeten worden verwerkt. door Henk van der Post De huidige manier van verwer king is niet naar tevredenheid het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Vandaar dat de provincie met een plan is geko- n waarin wordt aangegeven hoe dat speciale ziekenhuisafval volgens haar het beste kan wor den ingezameld en vernietigd. Up de eerste plaats moet er een nieuwe verbrandingsoven ko men voor antomische resten en min of meer gevaarlijk, uit zie kenhuizen afkomstig materiaal. Als die installatie er staat, dan moeten de particuliere verbran dingsovens in ziekenhuizen slui ten, want die voldoen vaak niet aan de eisen en belasten het mi lieu. Anatomische resten mogen ook niet langer worden begraven zoals dat nog gebeurt in Alphen aan den Rijn. De provincie meent dat het niet langer aanvaardbaar is dat menselijke resten worden verbrand in de trommelovens van de grote vuilverbranding in Rijnmond. Het heeft geen pas - het is volgens haar onethisch en onesthetisch - dat menselijke overblijfselen gelijktijdig met huisvuil worden verbrand. Gro-. tere delen van het menselijk li chaam, ledematen bijvoorbeeld, moeten in de toekomst worden verwerkt in de bestaande crema toria. Vernietiging daarvan ge beurt nu in Rijnmond. Maar zo lang de nieuwe installatie er nog niet staat, mag daar alleen nog maar klein anatomisch afval worden verbrand. Dode proef dieren of resten daarvan moeten volgens de provincie worden verwerkt in het dierencremato- Vervanging De nieuwe installatie dient te vens als vervanging van de bijna afgeschreven verbrandingsoven voor ziekenhuisafval in Den Haag. Hoewel speciaal bestemd voor ziekenhuisafval, kan daar alleen maar tamelijk onschuldig afval worden aangeboden als watten en verband. Meer gevaar lijke materialen als bloedbuisjes, weefselkweek en afval van labo ratoria worden daar niet geac cepteerd. De nieuwe oven moet die spullen wel kunnen verwer ken. Een en ander staat te lezen in het voorontwerp 'Beter voorko men dan genezen', een plan van de provincie om de verwerking van ziekenhuisafval beter te re gelen. In het kader van de Afval stoffenwet is aan besturen van de provincies een grote rol weg gelegd op dit terrein. Zuid-Hol land is een van de eerste provin cies die met concrete plannen komt voor verwerking van zie kenhuisafval. De nota wordt v taar naar talloze instanties ge stuurd. De verwachting is dat met de inspraak een jaar is ge moeid. Als de plannen uiteinde lijk worden aanvaard, is de weg vrij om met concrete voorstellen te komen voor de bouw van de speciale verbrandingsoven in Zuid-Holland. Waar die moet ko men en hoeveel die gaat kosten is vooralsnog onduidelijk. Er wordt naar gestreefd dat de in stallatie er over drie a vier jaar staat. Uitgangspunt is in ieder geval dat de installatie in 1991 werkt. Toename Hoewel het aantal ziekenhuis bedden zal afnemen, neemt de hoeveelheid afval naar verwach ting jaarlijks toe met 1 tot 3 pro cent. Dat houdt verband met de toename van het aantal bedden in verpleeghuizen, een gevolg van de vergrijzing van de bevol king. De 20.000 ton vuil die zie kenhuizen produceren bestaat voor het grootste deel uit huis houdelijk afval dat op gebruike lijke wijze kan worden verwerkt. Het gaat daarbij om keukenafval, restanten van administraties en linnenkamers, oude meubelen en dergelijke. De kleinste helft van die 20.000 ton komt in aanmerking voor verwerking in de nieuwe oven in Den Haag. Een gering deel, in 1982 was dat naar schatting 115 ton, betreft anatomisch en be smet afval en soms proefdieren of resten daarvan. Bijna 1700 ton is afkomstig van onderzoek-, ver pleeg- en behandelafdelingen: bijvoorbeeld sondes, catheters, kunstnieren, verband, gaas en stomazakken. Een hoeveelheid van 7000 ton betreft resten die of verbrand moeten worden in spe ciale ovens of met de vuilnisman kunnen worden meegegeven. Er moet met andere woorden goed worden uitgezocht waar het vuil naar toe moet. In de regèl kan het meeste afval worden verwerkt als huisvuil. Aan de plannen zoals die deze week door de provincie zijn ge presenteerd, ligt een enquête ten grondslag onder de naar schat ting 120 ziekenhuizen, verpleeg huizen en centra voor zwakzinni gen en psychiatrische patiënten die Zuid-Holland - met uitzonde ring van het gebied Rijnmond waarvoor een apart plan wordt gemaakt - rijk is. In lang niet alle gevallen is precies bekend hoe die instellingen hun afval ver werken. De discussie spitst zich toe op ziekenhuizen omdat die verreweg het meeste verdachte vuil aanbieden. Bij de andere ge noemde instellingen gaat het vrijwel uitsluitend om de ver werking van bijvoorbeeld wat ten, gaas, verband, sondes en ca theters, het als minder gevaarlijk versleten materiaal. "Soms wordt de vraag hoe het speciale ziekenhuisafval, waar onder anatomische resten, wordt verwerkt niet eens beantwoord. Andere hebben helemaal niet ge reageerd op de enquête en zijn ten behoeve van het onderzoek ingeschat", aldus een woord voerder van de provincie. Het vermoeden bestaat dat in een aantal ziekenhuizen het afval nog op ouderwetse manier wordt verwerkt. Het begraven van afval is in de ogen van de provincie zo'n ou derwetse wijze. In Zuid-Holland komt dat nog sporadisch voor. Het Alphense ziekenhuis Rij noord bijvoorbeeld brengt nog anatomische resten naar de plaatselijke begraafplaats. Maar het is gezien de lijst van de pro vincie nog het enige hospitaal dat zo werkt. Het gaat volgens een woordvoerder van het zie kenhuis om kleine hoeveelhe den, want Rijnoord telt een ge ring aantal bedden. In een enkel geval worden menselijke resten nog geloosd op het riool. De restanten wor den eerst met behulp van een molen verkleind (crushen), waar na ze worden weggespoeld. Zo ging dat in vroeger jaren in me nig hospitaal. Soms worden ook medicijnen en chemische afval stoffen door de afvoer gespoeld, aldus de samenstellers van de provinciale nota. Dat mag ook niet meer. In de regio Leiden wordt op die manier al lang niet meer gewerkt. Het provinciaal bestuur wil ook voorkomen dat dubieuze stoffen van het ene ziekenhuis in het andere worden vernietigd Het Verpleeghuis Prinsenhof in Leidschendam brengt materiaal dat mogelijk is besmet naar de verbrandingsoven van Antonius- hove. Ook dat is voortaan taboe als de provinciale plannen wor den aanvaard. Ziekenhuisovens Hoewel het Academisch Zie kenhuis Leiden een paar jaar ge leden op onprettige wijze in het nieuws kwam doordat een ver voerder daar opgehaalde be smette materialen in de polder dumpte, is de huidige werkwijze in dat ziekenhuis een toonbeeld van hoe de provincie het zich wenst. Alle 'verdachte' materia len en anatomische resten gaan naar de trommelovens van Rijn mond. Verdacht zijn zaken die in aanraking zijn geweest met pa tiënten. Volgens een woordvoer der geldt dat zelfs voor een bosje bloemen. Het als onschuldig ver sleten huishoudelijke vuil wordt aangeboden aan de Leidse vuil verbranding, terwijl het radioac tief afval via de universiteit in Petten terecht komt. Zowel het Diaconessenhuis in Leiden als het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp beschikken over een eigen verbrandingso ven. Volgens een zegsman van het laatstgenoemde ziekenhuis is dat een goedkope en efficiënte manier van verwerking waar nie mand last van heeft. Hij zit dan ook niet te wachten op een cen trale verwerking van het anato misch afval: "Dat houdt in dat restanten moeten worden diep gevroren en opgeslagen. Dat kost ruimte. Bovendien moet een en ander op een speciale ma nier worden vervoerd". Voor bei de ziekenhuizen geldt dat het huishoudelijke afvalmateriaal via de Leidse verbrandingsoven wordt vernietigd. Gevaarlijke vloei- en plofstoffen komen in de grote oven in Rijnmond terecht. Het hoofd van de huishoudelij ke dienst van het Diaconessen- huis stelt vast dat aan verbran dingsprocessen uit milieuhygië nische overwegingen uiteraard zwaardere eisen worden gesteld. Hij heeft er dan ook minder moeite mee dat de provincie plannen voorbereidt voor de bouw van een moderne verbran dingsoven in Zuid-Holland: "De manier waarop wij werken is goedkoop. Maar als de verbran dingsinstallatie wegens ouder dom of als gevolg van strengere richtlijnen moet worden vervan gen, dan kan het afval wat my betreft net zo makkelijk op een centraal punt worden verwerkt". Het is trouwens niet de bedoe ling dat alle ziekenhuizen hun ovens sluiten als over een jaar of vier de nieuwe installatie gereed is. Ziekenhuizen worden in de gelegenheid gesteld de oven zo lang te gebruiken tot de installa tie boekhoudkundig is afge schreven. Richtlijnen De wijze waarop het ziekenhuisafval wordt verwerkt is niet naar tevredenheid i sche resten gelijk met huisvuil in de vuilverbranding worden verwerkt. i de provincie. Het heeft geen pas dat anatomi- (foto Loek Zuyderduin) lieuhygiëne, Uit het rapport blijkt dat met vervoer en verwerking van zie kenhuisafval in Zuid-Holland jaarlijks zo'n vier miljoen gulden is gemoeid. Dat komt neer op een prijs per ton van 200 tot 250 gulden. Voorshands verwacht de provincie niet dat de kosten van verwerking zullen stijgen. Maar de financiële gevolgen zijn nog niet precies bekeken. Wat de inzameling en verwer king van ziekenhuisvuil betreft, voorziet de provincie nog wel en kele problemen. Er zal onder meer voor moeten worden ge waakt dat niet teveel verschillen de systemen van opslag en ver voer ontstaan. De provincie over weegt wat dat betreft met alge mene richtlijnen te komen. In het kader van de Afvalstoffenwet wordt het provinciaal bestuur ook heiast met het toezicht op de verwerking. Er zal een inspec teur worden aangetrokken die zich daarmee zal bezighouden. Die taak viel tot voor kort onder het ministerie van volksgezond heid, ruimtelijke ordening en mi- De familie P.Th. van der Velden uit het Drentse Geeuwenbrug (gemeente Diever) heeft bij de of ficier van justitie in Assen een aanklacht ingediend tegen een lid van het parochiebestuur van de RK-kerk in het Drentse Zorg- vlied. Deze zou de familie afgelo pen zondag vanaf de kansel „zwart hebben gemaakt", zoals Van der Velden sr. (60) gister morgen heeft verklaard. Het parochiebestuur en de Drentse familie zijn in een sle pend conflict met elkaar gewik keld. De familie heeft laten blij ken zich niet te kunnen vinden in de „linkse opvattingen" ten aanzien van vredesvraagstukken en homofilie van pastoor J. Meertens, die aan de parochies van Zorgvlied en Ousterwolde (Friesland) is verbonden. Van der Velden geeft toe de pastoor hierover lange tijd met brieven te hebben bestookt. De pastoor en andere parochia nen bereiken de laatste tijd steeds meer anonieme brieven met lasterlijke aantijgingen. Het parochiebestuur verdenkt de fa milie Van der Velden ook hier van de afzender te zijn. Hoewel de familie dat in alle toonaarden ontkent, hebben de parochiebe sturen via hun advocaat vorige week de familie schriftelijk de toegang tot beide kerkgebouwen ontzegd. Toen de vijf familieleden zater dag en zondag toch ter kerke wil den gaan, zijn zij door leden van het parochiebestuur tegenge houden en is vervolgens de poli tie ingeschakeld om de familie te verwijderen. Volgens de politie van Diever is dat gebeurd op, grond van „lokaalvredebreuk". Raad van Kerken steunt ontslagen zeelieden. De 222 zee lieden van buitenlandse her komst, die tussen 30 december 1983 en 14 april 1984 door de Nedlloyd zijn ontslagen en die dat ontslag aanvechten, dienen in elk geval een verblijfsvergun ning van een jaar te krijgen. Dat schrijft de Raad van Kerken in Nederland aan de staatssecreta ris van Justitie, mevrouw Korte- van Hemel. Betrokkenen wor den na een jarenlang dienstver band bij een Nederlandse onder neming ontslagen, eerst op grond van het woonplaats-begin sel en toen dat niet houdbaar bleek, op grond van het taal-be- ginsel. Zendingsvond in Katwijk. Op zondagavond 20 oktober wordt in de zaal aan de Am- bachtsweg 2 in Katwijk een zen dingsavond gehouden ten be hoeve van de zending achter het IJzeren Gordijn. Deze avond wordt georganiseerd door de On afhankelijke Baptisten Gemeen te en de European Christian Fel lowship. Spreker op deze avond is ds. J.A. Visser, al meer dan twintig jaar actief voor de zen ding in verschillende landen ach ter het IJzeren Gordijn. De toe gang tot deze bijeenkomst is vrij, aanvang 19.30 uur. Kerken beraden zich over asielzoekers. Nauwere oecume nische en praktische samenwer king tussen de Kerken van Euro pa is van groot belang voor het oplossen van de problematiek van asielzoekers. Tot die conclu sie is een beraad van vertegen woordigers van Europese en an dere Kerken en hulporganisaties gekomen, zowel van protestant se als van rooms-katholieke ori gine. Begin oktober is het beraad gehouden in Beuggen bij Rhein- felden op initiatief van een te Brussel gevestigde interkerkelij ke organisatie Churches' com mittee on migrant workers. De conferentie sprak zich uit voor het oprichten van een oecu menisch gespreksforum op Eu ropees niveau om de houding van de Kerken ten opzichte van asielzoekers een beter funda ment te geven. Philip Rudge, verbonden aan de European Consultation on Refugees and Exiles (ECRE), een te Londen gevestigde bundeling van vluchtelingenorganisaties, had een analyse gemaakt van het vluchtelingenprobleem. Hieruit .bleek dat de Conventie van Ge- nève uit 1951, die elementaire rechten toekent aan vluchtelin gen, in de praktijk steeds verder wordt uitgehold. Goerees wijzigen tactiek. Het in opspraak gekomen evan gelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree kondigt aan in november weer landelijk te zullen gaan opereren, maar dan met een ge wijzigde tactiek wegens de te rughoudendheid die zaalver huurders jegens hen aan de dag leggen. De president van de Zwolse rechtbank heeft het echt paar in kort geding verboden twee nummers van zijn evangeli satieblad „Evan" verder te ver spreiden, omdat de inhoud zijns inziens antisemitische trekken vertoont die beledigend zijn voor een bevolkingsgroep. Zaalverhuurders in Utrecht, Driebergen en Zwolle hebben de evangelisten de toegang tot hun zalen ontzegd, omdat zij daarin geen antisemitische boodschap uitgedragen willen zien of moei lijkheden met betogers vrezen. Lucas en Jenny Goeree kondi Even bellen is er nog steeds niet bij. In Mexico-Stad moet nog vaak drie tot vier keer worden gedraaid voordat een lokale telefoonverbin ding tot stand komt. Buiten de stad bellen is overdag zo goed als onmo gelijk. Na zessen lukt het soms, maar je moet wel volhouden. Twin tig keer een nummer draaien is niets. Zo rond middèrnacht kan met het nodige geluk zelfs interna tionaal worden gebeld. door Rob Sprenkels De schade van de aardbevingen is na bijna drie weken nog maar moeilijk te overzien. De Mexicaan se regering houdt het voorlopig op 5 miljard dollar. Maar het Mexi caanse Ontwikkelings Instituut IMED spreekt over een schade van zelfs 34,2 miljard, meer dan een derde van de buitenlandse schul:d van Mexico en zeven keer zoveel als de deviezenvoorraad, aldus IMED-secretaris-generaal Ernbe- sto Sanchez. Het centrum van de Mexicaanse hoofdstad is nog altijd een spook stad. Door de aardbeving zijn 75.000 gebouwen in meer of minde re mate beschadigd. Her en der stinkt het naar de dood en formali ne. Kranen en bulldozers ruimen puin. Op verschillende plaatsen worden nog in verregaande staat van ontbinding verkerende stoffe lijke overschotten geborgen. Obstakel Om van het noorden naar het zuiden van Mexico-Stad te komen of vice versa is met de auto over dag gauw een uur nodig. Het ver keer is nog chaotischer dan ooit. Wegomlegging hier, wegomleg- ging daar. De ene na de andere au to loopt warm en vormt een nieuw obstakel. De metro, die zonder noemens waardige schade van de aardbevin gen is afgekomen, is nog nooit zo nuttig geweest als nu. Ongeveer 400.000 leerplichtigen kunnen voor onbepaalde tijd niet naar school. Hun gebouw is of in elkaar gezakt of in onbruikbare toestand ge raakt. In totaal gaat het om 200 scholen. Via de televisie wordt ge probeerd om de kinderen toch nog enig onderwijs te laten genieten. "Mexico staat op zijn benen", zo luidt de lijfspreuk waarmee de Me xicaanse autoriteiten het volk nieuwe moed proberen in te pra ten. Nog altijd hebben tienduizenden mensen geen dak boven hun hoofd. Maar de armen van het cen trum hebben hun vertrouwen in president Miguel de la Madrid her wonnen, toen deze dit weekeinde 7000 vernietigde of beschadigde panden nationaliseerde. De eige naars zullen binnen 10 jaar een schadevergoeding krijgen. De na tionalisatie betreft vooral oude volkswoningen waarvan de huur officieel sinds mensenheugenis was bevroren. Huisjesmelkers Al even lang probeerden de huis jesmelkers de armetierige huur ders eruit te krijgen. Na de aardbe vingen kampeerden de bewoners daarom voor de brokstukken van hun huizen, Lang dat ze anders hun rechten zouden verliezen. De Mexicaanse regering heeft nu be loofd dat men voor betaalbaar ma teriaal zal zorgen waarmee de be woners zelf hun huizen mogen gaan herstellen. Maar er is vastge legd dat de nieuwe constructies niet meer dan vier verdiepingen mogen hebben en dat er per ge bouw niet meer dan 20 mensen mogen wonen. De onteigende stukken grond lij gen nu aan niet meer in folder- vorm lang tevoren bekend te zul len maken waar zij komen predi ken, omdat dan boycotmaatrege len al te gemakkelijk zijn. De" open avonden zullen voortaan kort tevoren via de pers en affi ches worden aangekondigd. Medewerkers van de evange listen gaan gewoon door met aanbieding van het blad „Evan" van deur tot deur :„In plaatsen waar het ons helemaal onmoge lijk wordt gemaakt te prediken, zullen we intensiever met lec tuur werken". De evangelisten denken er niet over met hun werk te stoppen, „want als wij ons door de tegenpartij lieten in timideren zouden we geen die naars van Jezus Christus zijn". Nederlands Hervormde Kerk. Toegelaten tot evangeliebedie ning: M. Snaterse, Zandhofse- straat 64,3572 GJ Utrecht; toege laten tot evangeliebediening en beroepbaar gesteld: G. J. van Beek, Hofdijkstraat 58, 3842 ZM Harderwijk, mevrouw H. P. ken op die manier te klein te wor den voor het totaal aantal buurtbe woners. Vóór de aardbevingen was in veel wijken de gemiddelde be zetting per pand zo'n vijftig man. Volgens sommige geruchten zou president Miguel de la Madrid met de nationalisatie wel eens zijn hoofd kunnen hebben gered. De aardbevingen en de aanpak; van de ramp zouden binnen het' Mexicaanse regeringssysteem de nodige onenigheid hebben veroor-, zaakt. Met name binnen het Mexi caanse leger zijn nogal wat in-- vloedrijke officieren op hun teen--, tjes getrapt door het feit dat hun speciale rampenplan, nadat het of ficieel was afgekondigd, onmiddel-f lijk werd doorkruist door nieuwe" bevelen van de president. Kritiek De punten van kritiek zijn taK loos. De slechte organisatie heeft? honderden, zo niet duizenden; mensenlevens extra gekost, zo heet het. Drie weken na de ramp is - er nog steeds geen officieel doden cijfer. De meest reële schattingen liggen rond de 20.000. Maar het of ficiële dodental ligt op 5.000 perso nen, terwijl het Mexicaans Ontwik kelings Instituut het over 35.000 doden heeft. Maar dat is niet alles. Een ander punt is het uitblijven van een de- creet om tijdens de ramp vermist- geraakte personen onmiddellijk of- fideel "dood" te kunnen verkla- ren. Nu wordt geprobeerd om het j dodental te drukken, zijn er be- schuldigingen dat men lijken snel probeert te begraven om identifi- catie te kunnen voorkomen en is het werkelijke puinruimen aan- zienlijk vertraagd. De kans op epidemieën is nog volop aanwezig en wordt elke dag groter. Risico's die waarschijnlijk worden genomen om miljoenen te kunnen besparen op schadeclaims en vergoedingen. Officieel kost het namelijk 6 tot 12 jaar om een ver- miste "officieel" dood te krijgen. Ook de hals over kop losgeko men decentralisatieplannen wor- den de regering niet in dank afge- nomen. Zo'n miljoen ambtenaren verkeren in onzekerheid over hun toekomst. In de nabijgelegen pro- vinciesteden stijgt verzet tegen de aangekondigde komst van onder delen van het regeringsapparaat. Verdwenen Volgens de laatste aankondigin- gen zullen voor het einde van dit jaar echter toch zo'n 100.000 amb-1 tenaren uit Mexico-Stad zijn ver- i dwenen. Dat het binnen in het Me- xicaanse regeringssysteem niet meer allemaal botert, blijkt wel uit - een verklaring van Ramon Betetta, de directeur van de machtige staatsoliemaatschappij Pemex. "Wat er moet worden gedecen traliseerd zijn de beslissingen", al-» dus Betetta, die op die manier de allesoverheersende macht van Mi-; guel de la Madrid kritiseerde. Hummel, Noorderstationstraat 104, 9717 KR Groningen en P.S. van Walbeek, Stichtsend 59,1244 PL Ankeveen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Zeist: Jt. Janssen te Loppersum en Weste- remden. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Haarlem: N. W. Schreuder te Goes; bedankt voor Apeldoorn: J. J. van Eckeveld te Zeist; bedankt voor Naaldwijk: A. Karens te Opheusden. Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Bedankt voor Werkendam: W. Kamp te Graf horst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19