'Bewijzen moord zijn geleverd' Franse politicus Le Pen van moord beschuldigd Reagan compromis-bereid Italiaanse aanklager: Rood-Groen akkoord in deelstaat Hessen Arts Biko levenslang geschorst Nobelprijs chemie voor Amerikanen DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 GENUA (AP/DPA) - De Italiaanse aanklager Favi, die de kaping van de Achille Lauro onderzoekt, heeft vandaag verklaard dat de moord op de Amerikaanse passagier Leon Klinghoffer opgelost is. 'We hebben de moord op de Amerikaan in alle details opgelost,' zei Favi tijdens een persconferentie aan boord van de vanochtend in Genua aangekomen Achille Lauro. Favi zei dat men er zeker van Klinghoffer vermoord had Van de moord hadden hem het niet kunnen vertellen omdat hij 'iedere ten reizen, hebben de Verenigde Staten Rome bewijzen overlegd van zijn betrokkenheid bij de ka ping van het Italiaanse schip Achil le Lauro. Dat heeft de woordvoer der van het Witte Huis, Larry Spea- Amerikaan kes, verklaard. Speakes zei dat de bewijzen van Het stoffelijk overschot van de de schuld van Abbas zijn overge- merikaan Klinghoffer is gisteren bracht door de Amerikaanse am- Britse in Italië aangekomen. Het lichaam bassadeur in Rome, Maxwell Italiaanse be- is met een speciaal vliegtuig uit Rabb. De woordvoerder sprak Damascus naar Rome gevlogen. Er daarmee een bericht in de Was- Favi ontkende ook dat de kapers zal in Rome een lijkschouwing op hington Post tegen. Dit blad had wie zijn lichaam overboord ge- seconde' door de kapers bewaakt gooid had en welk motief daarbij werd. Wel gaf hij bijna onhoorbaar in het spel was. Hij weigerde ech- toe op de persconferentie dat hij c ter namen of details te verstrek- na enige tijd geen twijfel r ken. Wel zei hij dat er 'ongeveer had dat de kapers tien' getuigen voor de moord wa- vermoord hadden, ren. Eerdere berichten zeiden dat er hoogstens vijf getuigen konden Amerikaan Klinghoffer worden opgetrommeld Hostess Lucy, die op de Achille Lauro als tolk optrad tussen de kapers t de kapitein, werd vannacht in de haven van Genua verwelkomd door haar moeder. (foto AP) BONN - De Bondsrepubliek Duitsland heeft sinds gisteravond zijn eerste Rood-Groene coalitie. De SPD-minister-president van Hessen, Holger Borner, maakte gisteravond bekend dat er een be ginselakkoord is bereikt over de deelname van de Groenen aan een coalitieregering in deze Duitse deelstaat. Na maandenlange onderhande lingen kwamen beide partijen tot door Hans Hoogendijk een akkoord, waarbij de Groenen een nieuwe ministerie voor milieu en energie zullen gaan beheren. Aan de eis van de Groenen dat er ook een vrouwenministerie zou ko men werd niet voldaan. Wel is er een speciaal vrouwenstaatssecreta riaat gecreëerd dat door een Groe ne zal worden bezet. Tot nu toe hebben de Groenen de minderheidsregering van Bör- ner gedoogd. In de onderhandelin gen leken beide partijen elkaar te hun actie begonnen waren omdat het lichaam van Klinghoffer ze bij het schoonmaken pens betrapt waren door be richt worden. Gisteren is vastgesteld dat het li- diende. Op dezelfde persconferen- chaam dat maandag aanspoelde bij onder aanhaling van kringen het Italiaanse ministerie van defen sie gemeld dat de bewijzen pas een half uur na het vertrek van Abbas tie vertelde de kapitein van het de Syrische havenstad Tartoes het waren doorgegeven. stoffelijk overschot i schip, Gerardo de Rosa, dat hy lang de kapers aan boord warer niet zeker van geweest was dat heeft verklaard dat Klinghoffer vermoord Later was hij er va geraakt dat er een mooi u gc^iccgu was. De kapers hadden hem wel Abbas verteld dat ze iemand vermoord Kling- overtuigd zijn aangetroffen, moord gepleegd Reeds u hadden en hem Klinghoffers pas- autoriteiten de Palestijnse leider poort overhandigd. De getuigen Abul Abbas naar Joegoslavië lie- sche regering de VS afschriften heeft verstrekt van gesprekken tussen de vier kapers en Abbas. Deze had vanuit Egypte via een ra dioverbinding met de kapers ge- voordat de Italiaanse sproken. Washington beschuldigt Abbas ervan de leiding van de ka ping te hebben gehad. JOHANNESBURG - Een twee doktoren, die de zwarte leider Steve Biko in de weken voor zijn dood behandelden, is gisteren als- door Ruud de Wit nog uit Zuidafrikaanse medische stand gestoten. Deze beslissing te gen dokter Benjamin Tucker werd genomen door de Zuidafrikaanse De Achille Lauro kwam vannacht de haven van Genua, (foto ap> Nederland al 334 jaar in oorlog LONDEN (AFP/ANP) - De al 334 jaar bestaande oorlog tussen Nederland en de Scilly-eilanden, de oudste oorlog ter wereld, zal mogelijk binnenkort tot het verleden behoren. Dat laat zich opma ken uit een briefwisseling tussen de Nederlandse ambassade in Londen en de regionale raad van de eilandengroep op enkele kilo meters ten zuidwesten van het Britse vasteland. „Deze geschiedenis over het conflict met Nederland (toen Ver enigde Nederlanden geheten) gaat terug tot de Engelse burgeroor log en is een oude grap die al sinds jaren tussen ons bestaat. Ik vond dat het tijd werd om er iets aan te doen", zo zei voorzitter Duncan van de regionale raad. De hele geschiedenis begon in 1651 toen de Nederlandse admi raal Maarten Harpertszoon Tromp, aan het hoofd staande van een smaldeel van 12 oorlogsschepen, de bewoners van het eiland in afwachting van de restauratie van de Engelse monarchie som meerde zich onder zijn gezag te plaatsen. Toen zij dit weigerden verklaarde Tromp de eilandbewoners de oorlog. Sindsdien is er geen enkele wapenstilstand getekend, ondanks het feit dat er nooit een schot tussen de strijdende partijen is gelost. medische raad. In juli van dit jaar was de medische tuchtraad reeds tot de slotsom gekomen, dat Tuc ker en zijn collega Ivor Lang zich schuldig hadden gemaakt aan schandalig en medisch ontoelaat baar gedrag. Het schrappen van Tucker van de medische rol is evenwel een veel zwaardere straf, dan die welke was aanbevolen door de medische tuchtraad. Deze had Tucker een voorwaardelijke schorsing van drie maanden opgelegd. Met be trekking tot dokter Lang heeft de Zuidafrikaanse medische raad wel de straf van de tuchtraad overjge- nomen. Lang kreeg een berisping en een waarschuwing. De beide doktoren kwamen in opspraak, toen Steve Biko in sep tember 1977 in de gevangenis van Pretoria overleed aan verwondin gen die hij eerder in Port Elizabeth had opgelopen tijdens zijn ver hoor. Hoewel Biko reeds ernstig gewond was, vonden beide dokto ren niet, dat hij overgebracht moest worden naar een hospitaal. Ook weigerden zei een aanklacht in te dienen tegen de politie, die verantwoordelijk was voor de ver wondingen die Biko had. De dag voor dood van Biko keur de Tucker goed, dat deze achterop een kleine vrachtwagen naar Pre toria werd overgebracht, een af stand van ruim 800 kilometer. Tuc ker had toen wel geconstateerd, dat er schuim uit de mond van Bi ko kwam en dat hy in zijn eigen urine lag. Biko werd trouwens na genoeg naakt in een deken gerold en aldus vervoerd, zonder enige medische bijstand. Na het bekend worden van de dood van.de zeer populaire Biko is herhaaldelijk ge tracht het laakbare gedrag van de twee artsen veroordeeld te krijgen. Pas nu, 8 jaar na Biko's dood, is dat gelukt. Overigens betekent dit niet, dat de verantwoordelijken voor de dood van Biko ook worden aangepakt. Aangezien dat Zuid afrikaanse veiligheidsagenten wa ren, kan tegen hen niets worden in gebracht. Dokter Lang kwam overigens enige weken geleden wederom in opspraak, toen een van zijn onder geschikten bij het ministerie van gezondheidszorg te Port Elizabeth, de jonge vrouwelijk arts Wendy Orr, voor de rechter een groot aan tal gevallen overlegde over marte lingen en mishandelingen door de Zuidafrikaanse politie. Dokter Orr had dit geconstateerd tijdens haar werkzaamheden als gevangenis arts. Haar superieur Lang was eveneens op de hoogte geweest van de martelingen en mishande lingen, maar had daar niets tegen gedaan. zijn genaderd, maar na de dood van de demonstrant Gunther Sare schortten de Groenen de bespre kingen op. Sare werd tydens een demonstratie tegen de extreem rechtse NPD door een waterkanon overreden en overleed. De. Groe nen stelden de politie hier verant woordelijk voor en wilden niet lan ger praten met de regering van Börner. Maandagavond hervatten de Groenen de coalitiebesprekingen, maar werden daarop fel aangeval len door andere groeperingen bin nen de Groene beweging, waar werd gesteld dat Sare het slachtof fer was van de politiestaat Hessen. De positie van de Groenen in de deelstaat Hessen is buitengewoon onoverzichtelijk. Vorige week kwam het al tot een verbeten con frontatie tussen Groene parlemen tariërs en zogenaamde autonomie- groepen die eisten dat er helemaal niet meer met Börner zou worden onderhandeld. Ook werd de Groe nen die in het deelstaatparlement zitten verweten dat zij met bepaal de kernenergieprogramma's heb ben ingestemd, hoewel dat in fla grante strijd is met het basispro gramma. Hoewel de Groene onderhande lingsdelegatie nu een akkoord met Börner heeft bereikt, moet nog worden afgewacht of dit eerste Rood-Groene verbond ook daad werkelijk in actie zal kunnen ko men. De Groenen moeten eerst nog terug naar hun basis om het bereikte compromis goedgekeurd te krygen. STOCKHOLM (UPI/DPA) - De Nobelprijs voor chemie is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse professoren Herbert A.Hauptman en Jerome Karle. Dat heeft de ko ninklijke Zweedse academie voor wetenschappen gisteren bekend gemaakt. Zij zijn onderscheiden voor hun bijdragen aan de ontwik keling van direkte methoden voor de vaststelling van kristalstruktu- De 68-jarige Hauptman is hoog leraar in de biofysica aan de uni versiteit van de staat New York in Buffalo. Karle (67) is onderzoeks leider in het laboratorium voor ma- terie-struktuur op het Amerikaan se marine-laboratorium in Was hington. Martens Koning Boudewijn van België heeft de Vlaamse christen-demo craat Wilfried Martens gevraagd een nieuwe regering te vormen. Mariens heeft die opdracht aan vaard. Hy wilde gisteren nog geen antwoord geven op de vraag of hij ernaar streeft dat opnieuw een coa litie van Vlaamse en Waalse chris ten-democraten en liberalen te doen zijn. Aardbeving Als gevolg van de zware aardbe ving die zondagavond de centraal- aziatische republiek Tadzjikistan in de Sowjet-Unie trof zijn min stens achtduizend mensen dakloos geraakt. De Russische media meld de gisteren dat voor honderden miljoenen roebels schade is aange richt. Reddingsploegen waren bezig bij een tapijtenfabriek waar op het moment van de ramp duizend mensen werkten, van wie velen on der het puin bedolven raakten. In de steden Tadjik en Kairakkum zijn doden gevallen, maar de Rus sische pers heeft geen aantallen ge noemd. Sikhs Vier sikhs die vrijdag in de Brit se stad Leicester werden gearres teerd, worden ervan verdacht de Indiase premier Rajiv Gandhi, die maandag en dinsdag in Engeland op bezoek was, te hebben willen vermoorden. De vier mannen maakten deel uit van een groep van tien sikhs die, voorafgaande aan het bezoek van Gandhi, in het hele land waren gearresteerd op grond van de Wet ter Preventie van Terrorisme. Tass in Tirana Het Russische persbureau Tass krijgt een correspondent in Alba nië, de stalinistische staat die als gevolg van ideologische conflicten in 1961 de betrekkingen met Mos kou verbrak. De stap wordt gezien als een eerste teken van een verbe tering van de betrekkingen tussen beide staten sinds de dood van de Albanese leider Enver Hoxha in april van dit jaar. Gemenebest De Indiase premier Rqjiv Gandhi heeft gisteren de landen van het Gemenebest opgeroepen op grote schaal economische sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen, omdat de Zuidafrikaanse leiders weige ren een eind te maken aan het apariheidsbeleid. Gandhi deed zijn oproep in een toespraak tijdens de openingszitting van de Gemene best-conferentie op het eiland Na ssau. PARIJS - De ultrarechtse Natio- naal-Frontleider Jean-Marie le Pen vermoedt een hetze tegen zijn per soon in kringen van gaullisten en de aanhangers van oud-president Giscard. Le Pen trad gisteravond in een populair politiek program ma op waarin hij door drie journa listen aan de tand werd gevoeld. Kort voor dit optreden publi ceerde het dagblad Le Monde op zijn voorpagina een lang interview met een vroegere vriend van Le Pen, de arts JeanMaurice Demar- quet. De arts beschuldigde hem er door Rudolph Bakker niet alleen van antisemiet te zijn en in de Algerije-oorlog martelingen te hebben uitgevoerd, maar had ook gesuggereerd dat Le Pen en zijn vrouw het einde hadden ver sneld van de man die het echtpaar een vermogen van ruim 30 miljoen francs had nagelaten. Het zijn deze laatste beschuldigingen die voor de Fransen nog als een verrassing kwamen. Le Pen vermoedt dat Le Monde zich door de rechtse oppositie heeft laten manipuleren met de be doeling zijn partij nog voor de ver kiezingen in maart klein te krijgen. Volgens een opinieonderzoek kort voor de uitzending verklaarde 50 procent van de Fransen dat ze in Le Pen een gevaar zagen voor de Franse democratie, 34 procent zag dat gevaar niet. Liefst 12 procent zag Le Pen graag als minister in een eventueel rechtse coalitie. De uitlatingen van JeanMaurice Demarquet werden door Le Pen tijdens de uitzending vierkant van de hand gewezen en hij stelde een aantal rechtsvervolgingen in het zicht, o.a. bij de orde van artsen, omdat zijn vroegere vriend het be roepsgeheim zou hebben geschon den. JeanMaurice Demarquet - bijge naamd Babalou - was al met Le Pen bevriend toen ze samen als vrijwilligers naar Indo-China gin gen en ze beiden in Algerije voch ten. Ze zijn steeds weer in dezelfde ultrarechtse groepjes terug te vin den, waar ze opvielen door een voortdurend onderling geruzie. Toen Le Pen in 1972 het Nationale Front oprichtte, besloot 'Babalou' echter zijn medische studie af te maken en vestigde hij zich ten slot te als arts. Staatsgreep Als arts ook kwam hij in aanra king met de doodzieke Hubert Lambert, de zoon van een cement- magnaat en telg uit een geslacht van epileptici. Ultrarechtse avon turierzoekers hadden zich rond Hubert Lambert verzameld, die aanvallen van hoogmoedwaanzin had en chèques uitdeelde aan pseudo-politici die hem mooie ba nen beloofden. In het interview in Le Monde vertelt dokter Demar quet, alias Babalou, hoe Lambert hem eens vertelde dat Le Pen hem had toevertrouwd een staatsgreep voor te bereiden en dat Lambert daarna minister van binnenlandse zaken zou worden. In die dagen zat Lambert al on der de alcohol en de medicamen ten, had hij levercirrose en leed hij aan constante alcoholvergiftiging. Het drama werd nog geaccen tueerd door zijn aanvallen van epi lepsie. De 40-jarige erfgenaam van het cement-imperium sliep bij zijn moeder in bed en plaste ongecoör dineerd op het parket, aldus zijn vroegere huisarts Demarquet in Le Monde. In deze fatale dagen heeft het echtpaar Le Pen zich het lot van de zieke man aangetrokken. Ze zijn steeds om hem heen, voeren hem zijn medicamenten en trekken de flessen met drank voor hem open. Lambert verandert voor de zoveel ste keer zijn testament, ditmaal ten gunste van het echtpaar Le Pen. Als in 1976 zyn moeder sterft wordt de invloed van het echtpaar nog groter. Hubert sterft een maand later. Dr. 'Babalou' vertelt in Le Monde dat hij de patiënt de avond voor diens overlijden nog had opgezocht. Lambert had hem bij die gelegenheid toevertrouwd dat de Le Pens hem volstopten met pillen om zijn dood te verhaasten. Hy stierf terwijl hij de bedienden beval hem eerste minister te noe- Dr. Demarquet onthulde in Le Monde het vreemd te vinden dat Hubert de laatste adem uitblies uit gerekend in de nacht volgende op zijn bezoek, waarbij de patiënt hem nog had toevertrouwd de Le Pens niet meer te kunnen verdra Le Pen: hetze gen en bovendien dat hij. zich bui tengewoon ziek voelde. Demar quet had meteen een afspraak ge maakt met een specialist tegen de ochtend volgende op zijn onver wachte dood. 'Bizar' noemt De marquet dit plotselinge overlijden: "Er is geen perfectere misdaad dan (archieffoto FN) wanneer je iemand met chronische alcoholvergiftiging te veel laat drinken", aldus de uit de school klappende arts. Kasteeltje Behalve het kapitaal van de ce- ment-magnaat, erfde Le Pen ook diens kasteeltje in St. Cloud, waar dit drama zich afspeelde en dat hij sindsdien bewoont. Zijn vrouw Pierrette heeft hem intussen verla ten en met het Nationaal Front gaat het ook niet zo voor de wind als Le Pen wel hoopt. Hij had tegen de parlementsverkiezingen van maart op 100 zetels gerekend, maar het zullen er zeker niet meer dan 30 worden. Tijdens een radio-interview afge lopen maandag ontplofte er een bom voor de deur van Radio Fran ce, die aanzienlijke schade aan richtte. De aanval werd opgeëist door de ultralinkse terroristen- groep Action Directe uit protest te gen het uitnodigen van Le Pen in de studio. Ze werd vanochtend ge volgd door een dergelijke operatie tegen gebouwen van het tweede tv- net. In de vroege ochtend werd de poort opgeblazen van het gebouw waarin zich de hoge autoriteit voor het Frans radio- en tv-wezen zetelt. Demarquet noemde de' Natio- naal-Frontleider in zijn interview nog een immense 'pathologische tumor' en 'leider aan achtervol gingswaanzin'. Het Nationaal Front omschreef hij als de 'apen- planeet'. Terwijl de verdeeldheid onder ultrarechts groter wordt naarmate de verkiezingen naderen, is het de vraag of de manier waarop Le Pen het voor zijn kiezen krijgt, hem er juist niet bij zal helpen de gelede ren te sluiten van de politieke cliëntèle die er een geheel eigen moraal op nahoudt. ADVERTENTIE Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemen. Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 1 mei) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van f 100,- bent NMB BANK u al iemand in bonus DE NMB DENKT MET U MEE. Amerikaanse senator over SDI: LONDEN (AP/AFP) - De Ameri kaanse senator John Chafee heeft gisteren gezegd dat president Rea gan wellicht bereid is tot conces sies over het Strategisch Defensie Initiatief, als dit kan leiden tot gro te vermindering van het aantal kernwapens by de supermachten. Chafee is een vooraanstaand lid van Republikeinse meerderheid in de Amerikaanse Senaat. De Amerikanen hebben tot nu toe steeds gezegd dat het SDI geen agendapunt kan zijn bij de komen de ontmoeting tussen Reagan en de Russische leider Gorbatsjov. Chafee, die zelf de nodige beden kingen heeft over het ruimteschild, zei echter op een conferentie over SDI in Londen dat de Amerikaan se president vaak getoond heeft 'soepeler en meer pragmatisch te zijn dan zijn critici beweren.' 'Deze president is in zijn hele loopbaan vaak van gedachten veranderd of heeft compromissen gesloten om een gunstig resultaat te bereiken,' aldus de senator. 'Derhalve twijfel ik er niet aan dat president Reagan uiteindelijk bereid zal zyn om een compromis te sluiten teneinde een bestendig akkoord met de Sowjet-Unie te sluiten, als hij denkt dat dit zal lei den tot verregaande en stabilise rende verlagingen van het niveau van kernwapens,' zei Chafee. Brief Sowjetleider Gorbatsjov heeft de Britse premier Thatcher in een per soonlijke brief uitgenodigd tot „di recte onderhandelingen" met de Sowjet-Unie over nucleaire ontwa pening. Dit is gisteravond bekend gemaakt in „Downingstreet 10", de ambtswoning van de Britse pre- Mevrouw Thatcher, die momen teel op de Bahama's de conferentie van de Gemenebestlanden bij woont, heeft nog niet op de brief van Gorbatsjov gereageerd, aldus dezelfde bron. De Britse premier zal op 24 oktober in New York aan wezig zijn by de vergadering van zeven westerse industrielanden ter voorbereiding van de topontmoe ting tussen Gorbatsjov en de Ame rikaanse president Reagan, volgen de maand in Genève. De officiële uitnodiging voor me vrouw Thatcher volgt op een soort gelijk initiatief van de Sowjetleider tijdens diens jongste bezoek aan Frankrijk. De Franse president Mitterrand heeft het voorstel afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7