Kabinetsplannen iets bijgesteld 30 'Ik heb liever dat ze me hier vermoorden' JAAR VAST Lubbers: werkloosheid zal nog verder dalen Regeling euthanasie door kabinet onzeker Geen uitstel raketbesluit HYPOTHEEK RENTE DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 Tegemoetkoming ww'ers en wao'ers DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet zal alles in het werk stellen om de voorgenomen herziening van het stelsel van sociale zekerheid nog in deze kabinetsperiode af te ronden. Wel zullen de oorspronkelijke plannen op enkele punten worden bijgesteld. Dit maakte premier Lubbers gisteren duidelijk tijdens de tweede dag van de algemene beschouwin gen. Binnen enkele dagen wil het kabinet de wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer indie nen. Het kabinet is bereid af te zien van de voorgenomen halfjaarlijkse kor tingen op de ww-uitkeringen. Daar staat een vermindering van de tota le uitkeringsduur met een halfjaar tegenover. De oorspronkelijke ka binetsvoorstellen hielden een half jaarlijkse verlaging van de uitke ring in, waardoor langdurig werk lozen uiteindelijk op 70 procent van het minimumloon terecht zou den komen. De duur van die uitke ring varieerde in de oorspronkelij ke opzet van een half jaar voor mensen onder de 23 tot 5 jaar voor mensen boven de 60. Lubbers zei dat het zonder meer schrappen van de halfjaarlijkse stapjes een structureel besparings verlies zou opleveren van 990 mil- DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers denkt dat de daling van de werkloosheid in Nederland zal doorzetten. Dat zal inspanningen vergen maar het is mogelijk, aldus de premier gisteren tijdens de alge mene beschouwingen in de Twee de Kamer. Het CPB gaat uit van een gelijk- blijven van het aantal werklozen. Lubbers meent echter dat er uit eindelijk jaarlijks ongeveer 100.000 mensen aan een baan kunnen wor den geholpen. Een derde hiervan zou een direct gevolg zijn van de economische groei. Het resterende aantal banen komt vrij door korter werken, deeltijdbanen, vervroegde uittreders en (om-, her- en bij lscholing. De premier reageerde instem mend op de suggestie van WD- woordvoerder De Korte om 10.000 langdurig werklozen aan een baan te helpen door een stelsel van af spraken tussen overheidsinstan ties en de grotere werkgevers. Het voorstel, dat de steun heeft van het CDA, zal door minister De Koning (sociale zaken) in een komende no ta nader worden uitgewerkt. De premier gaf echter met cijfers aan dat langdurig werklozen ook onder de huidige regelingen aan werk kunnen komen. Na een jaar blijkt 43 procent van de werklozen die een tot twee jaar staan inge schreven, alsnog een baan te heb ben. Van de werklozen die al twee tot drie jaar staan ingeschreven, vindt binnen een jaar altijd nog 34 procent werk. Het kabinet blijft weigeren de werkgevers- en werknemersorga nisaties voor te schrijven door te gaan met het proces van arbeids tijdverkorting. Meer dan 1 procent atv zit er in 1986 niet in, aldus Lub bers, die tevens zijn opvatting her haalde dat een 32-urige werkweek in 1990 niet wenselijk en ook niet noodzakelijk is. Oppositieleider Den Uyl be streed de visie van de minister-pre sident. Volgens hem laat het kabi net de atv op zijn beloop. De PvdA vindt dat er jaarlijks minimaal twee procent korter moet worden gewerkt. Lubbers ontkende dat het kabi net de sociale premies voor vol gend jaar te laag heeft vastgesteld. Hij zei niet te willen uitsluiten dat de premies in 1987 weer omhoog moeten, zoals het CPB heeft voor speld. De premier wees erop dat de komende jaren de uitgaven voor de kinderbijslag, de arbeidsonge schiktheidsregelingen en de ge zondheidszorg omlaag gaan. Ook kunnen de uitgaven voor de werk loosheid verlaagd worden, omdat het aantal werklozen in de ogen van het kabinet verder zal dalen. DEN HAAG (GPD) Het kabinet voelt er weinig voor het regelen van het euthanasie-vraagstuk aan de Kamer over te laten, ook al is het er zelf nog niet in geslaagd een oplossing voor te vinden. Premier Lubbers zei gisteren tijdens de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer dat het allerminst zeker is of en zo ja wanneer het ka binet een wetsontwerp op tafel kan leggen. Lubbers streeft er nog steeds naar zelf met een wetsontwerp te komen. „Wetswijziging is noodza kelijk om goed vast te leggen dat bepaald medisch handelen rond het stervensproces niet strafbaar is." De premier voelt er niet voor de wetgeving aan de Kamer over te laten. Er ligt al een initiatief-voor stel van D'66 bij de Kamer, waar aan WD en PvdA eventueel wil len meewerken. Ook het CDA wil het regelen van euthanasie niet aan deze partijen overlaten. In het kabinet is nog tot gister ochtend onderhandeld over een notitie van de ministers Brinkman (CDA, WVC) en Korthals Altes (WD, justitie). Aan de hand van deze notitie moet het kabinet be slissen. Brinkman en Korthals Al tes schrijven in hun notitie dat eu thanasie straffeloos zou kunnen, als sprake is van een patiënt die zo wel lichamelijk als geestelijk in een uitzichtloze noodsituatie ver keert en wiens overlijden onaf wendbaar aanstaande is. Het moet daarbij gaan om een ziekte die bin nen afzienbare tijd tot de dood zal leiden. Volgens de premier draait de dis cussie in het kabinet om de vraag of de voorwaarden die de staats commissie voor euthanasie on langs heeft geformuleerd kunnen worden aangevuld. De meerder heid van de staatscommissie wil euthanasie onder strikte voorwaar den uit het strafrecht halen. Voor waarde is onder meer dat er sprake moet zijn van ondraaglijk, uitzicht loos lijden. De premier wil deze voorwaarde uitbreiden met een be paling dat er sprake moet zijn van een naderend, onafwendbaar le venseinde. Ook liggen er nog pro blemen rond de vraag hoe de eu- thanasie-mogelijkheid moét wor den geregeld voor patiënten die in coma zijn geraakt en voor minder jarigen. Over patiënten in coma staat in Groene schijf voldoet niet DEN HAAG (GPD) - De onlangs ingevoerde groene schijf, waar door de controle op het personen verkeer aan de grenzen zou moeten worden versoepeld, voldoet niet aan de verwachtingen. Door een groene schijf op de voorruit te voe ren geeft de automobilist te ken nen onderdaan te zijn van een van de lidstaten van de EG en te be schikken over geldige reisdocu menten. Controle door douane en marechaussee kan dan in principe achterwege blijven. Wel worden steekproeven gehouden om te zien of de automobilist inderdaad de waarheid spreekt. Volgens secretaris Van Geffen van de Euregió heeft de groene schijf een averechtse uitwerking. Grenspassanten met een groene schijf worden juist wel gecontro leerd, omdat veel douane-beamb ten het bestaan ervan niet kennen. Die ervaring wordt bevestigd door een onderzoek, dat de ANWB on langs onder zijn leden heeft gehou den. Oppositieleider Den Uyl aan het woord tijdens de algemene be schouwingen. (foto GPD) joen gulden. „Dat is onaanvaard baar", aldus de premier. Het ver minderen van de uitkeringsduur met een half jaar beperkt het ver lies tot 545 miljoen. Ook hoeven arbeidsongeschik ten vanaf 35 jaar (was 50 jaar) geen herkeuring te ondergaan en blijven ze hun huidige volledige wao-uit- kering ontvangen. Volgens Lub bers beschikken wao'ers tot 35 jaar over een beter 'herstellend arbeids vermogen' dan ouderen. Ook moet worden voorkomen dat jongeren de stempel van blijvende arbeids ongeschiktheid wordt opgedrukt, meende de premier. Tot grote woede van oppositie leider Den Uyl (PvdA) maakte Lubbers tevens bekend dat de Raad van State reeds over de voor stellen heeft geadviseerd. De So ciale Verzekeringsraad, die nog wijzigingen kan voorstellen, komt echter pas op 25 oktober bijeen om haar advies uit te brengen. Den Uyl noemde het „ongeloof lijk en verbijsterend" dat de Raad van State al een advies heeft uitge bracht zonder dat de definitieve tekst van de wetsvoorstellen vast staat. Het is volgens hem in strijd met de staatsrechtelijke regels die voorschrijven dat de Raad van Sta te het laatste advies over een wets ontwerp uitbrengt. Geld uitgetrokken voor steun midden- en kleinbedrijf DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) voelt weinig voor het voorstel van de regeringspartij en CDA en VVD om volgend jaar 100 miljoen gulden uit te trekken voor het opheffen van knelpunten in het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw. Een kleiner be drag is voor de minister eventueel wel acceptabel. De minister gaf gisteren bij de al gemene beschouwingen overigens niet aan aan welk bedrag hij dan denkt. Het voorgestelde extraatje zou volgens Ruding ten laste ko men van „de toch al zorgelijke budgettaire problematiek". Ruding voelt evenmin veel voor het verhogen van het gemeente fonds met 50 miljoen gulden ten behoeve van de grotere gemeen ten. CDA en WD hebben daar in een motie om gevraagd om de gro tere steden op die wijze te ontlas ten bij de verplichtingen voor ren te en aflossing op investeringen, zodat er weer wat meer ruimte komt voor nieuwe investeringen. Korthals Altes acht hypnose toelaatbaar DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) vindt het horen van getuigen in strafzaken onder hypnose toelaatbaar mits strikte voorwaarden in acht worden geno men. De bewindsman heeft de Tweede Kamer naar aanleiding van schriftelijke vragen van het ka merlid Leerling (RPF) laten weten dat in dergelijke gevallen de ver klaring die onder hypnose is ver kregen niet mag dienen als enig be wijsmateriaal maar slechts als aan wijzing ten behoeve van de opspo ring. Voorwaarde voor hypnosegetui- genissen is dat dat geschiedt door een deskundig hypnotiseur, buiten aanwezigheid van derden. De mi nister merkt verder op dat de on der hypnose afgelegde verklaring slechts mag worden gebruikt met toestemming van de getuige. Premier Lubbers tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Kinderbijslag wellicht omhoog DEN HAAG (GPD) - Het kabi net staat niet onwelwillend te genover de door CDA, WD en PvdA voorgestelde verhoging van de kinderbijslag volgend jaar. Maar de door de oppositie voorgestelde bevriezing van de huren en de aardgasprijs wer den door premier Lubbers van de hand gewezen. Dat betekent dat met steun van CDA en WD de huren volgend jaar met twee procent zullen stijgen en het gas 2,4 cent (inclusief btw) per kubieke meter duur der zal worden. Lubbers weigerde gisteren in de Tweede Kamer zich nu al duidelijk uit te spreken over de gevraagde 'ontdooiing' van de kinderbijslag. Ook liet hij in het midden of de aanpassing van de bijslag aan de inflatie een malig wordt doorgevoerd, of deze op 1 januari en 1 juni 1986 wordt toegepast of in principe voor een langere periode zal gelden. DEN HAAG (GPD) - In navolging van CDA en WD heeft premier Lub bers verklaard niets te voelen voor een uitstel van het besluit over de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. Tijdens de tweede dag van de algemene beschouwingen gisteren in de Tweede Kamer hanteerde hij het zelfde argument als CDA-fractieleider De Vries tegen uitstel. Lubbers: „De Sowjet-Unie zou al een belangrijk resultaat binnen hebben voor de onderhandelingen in Genève begonnen zijn. Dat is hard, maar waar". Lubbers verklaarde dat hij geen enkele aanleiding zag om de datum van het besluit, 1 november, te verschuiven tot na de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov. „Door opschorting wordt onze positie niet sterker, eerder zwakker", aldus de premier. De uitspraken van Gorbatsjov twee weken geleden in Parijs waren voor Nederland niet voldoende, aldus Lubbers. De Russische leider ver klaarde toen dat het aantal SS-20 raketten in het westelijk deel van de Sowjet-Unie was verminderd tot 243, het aantal van 1 juni 1984 toen het kabinet zijn zogenoemde 1 juni-besluit nam. Lubbers kreeg het aan de stok met PvdA-leider Den Uyl die meende dat Nederland een kans liet liggen. „Niet reageren op de voorstellen van Gorbatsjov betekent de afsluiting van een onderhandelingsmogelijkheid. Dat is buitengewoon teleurstellend". De PvdA heeft per motie om uitstel tot na de topontmoeting gevraagd. De premier zegde CDA-voorman De Vries toe dat een eventueel plaat- singsbesluit vergezeld zou gaan van 'duidelijke beleidsvoornemens' inza ke het aantal kerntaken (nu zes) voor ons land. Deze voorstellen zullen dan naar de NAVO worden gestuurd voor consultaties. De Vries had dinsdag om een 'substantiële vermindering' van het aantal taken ge vraagd, zonder aan te geven hoeveel hij op het oog had. De WD wil niet uit de pas lopen bij de bondgenoten. DEN HAAG (ANP) - De Koninklij ke Notariële Broederschap geeft notaris mr. C.P. Boodt geen toe stemming om zijn medewerking te verlenen aan een steekproef naar het aantal handtekeningen dat het volkspetitionnement tegen de kruisraketten heeft opgeleverd. Nu die toestemming is geweigerd heeft notaris Boodt afgezien van die medewerking. De organisatoren van het volks petitionnement tegen de kruisra ketten wilden dat het onderzoeks bureau NIPO een steekproef naar het aantal handtekeningen zou ne men, waar notaris Boodt aan zou meewerken door willekeurige do zen met kaarten aan te wijzen die in de steekproef betrokken zouden worden. Bovendien moést Boodt controleren, of de NIPO-telling Notaris mag niet meewerken aan steekproef overeenkomstig de met het KKN gemaakte afspraken zou worden verricht. De broederschap zegt dat die toestemming geweigerd is omdat het toezicht van de notaris niets aan de verrichtingen van het NIPO toevoegt. Dat toezicht zou alleen de suggestie wekken dat de nota riële controle meer zekerheid geeft over de waarde van de handteke ningen op de kaarten, hetgeen niet het geval is, aldus de broeder schap. Het Komitee Kruisraketten Nee reageerde gisteravond voorzichtig op de weigering van de broeder schap om de aangezochte notaris te laten meewerken. In een officië le reactie werd benadrukt dat het KKN gezien het openbare karak ter, het gewicht van de actie en de privacy van de ondertekenaars in zijn streven naar openbare contro le automatisch bij een notaris was uitgekomen. Het KKN blijft van oordeel dat de tellingen zorgvuldig verlopen en dat het aantal dat op 26 oktober wordt aangeboden ook het juiste aantal ondertekenaars zal zijn. Marokkaanse weduwe zonder inkomsten moet land verlaten GRONINGEN (GPD) - „Ik be grijp het niet, ik begrijp het niet". Volledig verward reageert de Marrokaanse weduwe Aoui- cha Taouzani op het bericht dat .zij alsnog Nederland op zeer kor te termijn moet verlaten. Tranen springen in haar ogen als zij er over praat. De vrouw ziet er ver moeid en droevig uit. Wat haar nu verder te wachten staat weet ze niet, haar toekomst is onzeker. Mevrouw Taouzani verloor tij dens een vakantie in Marokko haar man. Na de rouwperiode werd zij ernstig ziek. Omdat de analfabete daarna zelf de terug reis moest regelen, waarbij ze weinig hulp kreeg van haar (plat tellandsgenoten, keerde de vrouw pas na meer dan negen maanden terug naar Nederland. Te lang weggebleven, zei justi tie, een buitenlander geeft op die manier te kennen dat hij zich weer in Marokko wil vestigen en verliest daardoor zijn verblijfs vergunning. Met de humanitaire gronden zoals de rouwperiode en de ziekte van de vrouw hield staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) geen rekening. Om dat de Berber-vrouw in Marokko echter geen inkomsten had, moest zij wel naar Nederland te rugkeren. De beslissing is gevallen. Om twee uur gistermiddag kwam via de radio de mededeling de sa cristie van de Groninger San Sal- vatorkerk binnen. Het optimis me, dat 's morgens nog duidelijk aanwezig was, verdween op slag. De ruim dertig actievoerders kwamen snel in actie. Een deel van hen ging de straat op om nog meer sympathisanten op te trom melen. Een andere groep maakte een 'noodlijn': als de politie plot seling voor de deur zou staan, zouden alle actievoerders gebeld worden om zo snel mogelijk naar de kerk te komen. Een woord voerder van het comité was dui delijk teleurgesteld: „De kerk, waarvan wij veel steun krijgen, is de grote achterban van Korte- van Hemel en het CDA. Door de ze Marokkaanse vrouw op het vliegtuig te zetten, gaat de staats secretaris rechtstreeks tegen die achterban in". „Dit kan toch niet!", roept een ander. „Het is verschrikkelijk, wat moet er van die vrouw en haar vier kindertjes terechtko men?" De actiegroep geeft de hoop echter niet op. Zij geloven er steevast in dat het doek voor de Marokkaanse vrouw en haar kinderen nog niet is gevallen. Mocht de politie vandaag bin nenvallen, dan gaan de Marok kaanse en haar vier kinderen op het altaar zitten. Zij hoopt dat de politie hen dan uit morele bezwa ren niet meeneemt. De vlucht in de kerk kan de politie er echter niet van weerhouden de vrouw naar Marokko te sturen, zo deel de juristen de actievoerders mee. Nu de zaak verloren lijkt, is er in Marokkaanse kring de sugges tie gedaan om mevrouw Taouza ni te laten onderduiken. Volgens de raadsman van de Marokkaan se, mr. H. Boogaart, is dit echter niet verstandig omdat dit niet in het belang is van de kinderen van de vrouw. De actievoerders willen nu door middel van pam fletten zoveel mogelijk mensen naar de kerk zien te krijgen. Ook willen ze doorlopend gebeds diensten houden om de politie van een inval te weerhouden. Mevrouw Taouzani wacht nu op de dingen die komen gaan. Haar laatste reactie: „Ik heb lie ver dat ze me hier vermoorden dan dat jk terug moet naar Ma rokko". de notitie van Brinkman en Kort hals Altes dat met het rekken van het leven in die gevallen geen rede lijk doel wordt gediend en dat vaak voor de naaste omgeving een on houdbare situatie dreigt te ont staan. Toch zijn zij niet zonder meer voor het in die gevallen straf feloos toepassen van euthanasie. De betrokken patient kan namelijk niet zelf vragen om euthanasie. Bo vendien zou een nabestaande die het niet eens is met de beslissing van de arts, een klacht kunnen in dienen bij de Europese Commissie voor de Rechten van de mens. Het kabinet weet nog niet of een verzoek van een mindeijarige om euthanasie, op zichzelf voldoende mag zijn. Het vraagt zich af of ou ders of verzorgers niet bij dat ver zoek betrokken zouden moeten worden. „Uiteraard zal een inten sieve begeleiding van de mindeija- rige en de naaste familie moeten plaatsvinden", aldus Brinkman en Korthals Altes. Rijbewijs alcoholisten ontnomen TUBBERGEN (GPD) - De rijkspo litie van Vriezenveen en Tubber- gen gaat het rijden onder invloed directer aanpakken door regelma tig gebruik te maken van de moge lijkheid om personen die aan alco hol zijn verslaafd het rijbewijs te ontnemen. Dat kan zonder dat er een rech terlijke beslissing voor nodig is, echter wel nadat er een commissie een oordeel heeft uitgesproken over de aard van de verslaving en de persoon in kwestie. Elders wordt deze methode incidenteel ook wel eens toegepast, maar Tub- bergen en Vriezenveen zijn de eer ste gemeenten waar men er een systeem van wil maken. In Tubbergen zijn dit jaar al ze ven verkeersdoden gevallen en is een onnoemelijk aantal „artikel 26- zaken" (rijden onder invloed) ver werkt. Bovendien neemt het rijden onder invloed toe. Grafmaker groef niet diep genoeg TILBURG (ANP) - Het bestuur van de rooms-katholieke Tilburgse parochie Noord-Oost heeft voor de tweede keer in korte tijd een graf maker ontslagen. De eerste graf maker kreeg zijn congé omdat hij de pastoor te lijf zou zijn gegaan en het kerkhof had verwaarloosd. Onlangs werd zijn opvolger ont slagen omdat hij de graven niet diep genoeg zou maken, de poort niet achter zich dicht deed en on der werktijd klusjes voor anderen opknapte. De bewuste grafmaker Molen schot, die nog nooit eerder een aan merking op zijn werk heeft gehad, is het met die kritiek niet eens. „Volgens de wet moet een graf een diepte van 1.75 meter hebben. Op dit kerkhof kom je bij 1.30 meter al een dikke leemlaag tegen. Je zou met hamer en beitel een graf moe ten hakken", aldus Molenschot. Hij beweert dat hij zelfs dieper groef dan de vorige grafmakers. „De oude graven die opnieuw wor den gebruikt zijn ook niet diep". ADVERTENTIE Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als voor bestaande huizen. Informatie £ij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, (070)650800 of via de coupon. [*Stuur mij informatie over de j I 30 Jaar Renté/ast Hypotheek. Naam:j ri Adres: I I [Postcode: Dlnntr Telefoon: Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag I nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5