'Ons doel voor een deel bereikt' Ontwerpen voor definitieve Waagbrug Keuze tussen stalen bogenhangconstructie en hout Gemeente komt bouw bedrijf tegemoet ONDER D/\K Door tekorten gekweld De Tuinstadwijk: PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 Ruilbeurs In de Dr. Van Voorthuysen- school aan de Marnixstraat wordt morgenavond weer een ruilbeurs georganiseerd door de ruïlclub 'Koningskerk'. Ver zamelaars van munten, postze gels, stickers, ansichtkaarten, lucifermerken, bierviltjes en dergelijke zijn vanaf 19.00 uur welkom in de school in Leiden- noord. LEIDEN - Er zijn drie ont werpen gemaakt voor de bouw van een definitieve brug bij het Waaghoofd. De nieuwe brug komt in de plaats van de houten nood brug die de Aalmarkt thans verbindt met de de Stille Mare. De bouw van een definitieve brug bij het Waaghoofd, dat is het uitste kende stuk kademuur voor het Waaggebouw, houdt al jarenlang de tongen in beweging. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg is, op z'n zachtst uitgedrukt, niet erg gelukkig met een brug op deze plaats omdat die het gezicht op de Waag en op de Hoogstraatkelders zou bederven. Tellingen wijzen evenwel uit dat de huidige nood brug populair is bij voetgangers en fietsers. Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad is daarom voorstander van vervanging van de noodbrug door een definitieve. De vergunning voor de bouw van een definitieve brug met een tui- paalcontructie werd enkele jaren geleden door de minister van WVC (toen CRM) geweigerd. De ge meente tekende tegen deze weige ring beroep aan bij de Raad van State. Die besliste vorig jaar dat er een brug mag komen, maar niet de brug met de tuipaal. Voorwaarden Belangrijke voorwaarden waar aan het ontwerp voor een nieuwe brug moet voldoen zijn dat het Waaghoofd herkenbaar moet blij ven en dat de bevestigingscon structie niet mag domineren. Daar naast meent de gemeente dat het wateroppervlak zo min mogelijk verstoord moet worden en dat het Waaghoofd bruikbaar moet blijven voor andere doeleinden, zoals het aanleggen van een schip. Bij de afdeling bruggen van de gemeente heeft men drie ontwer pen gemaakt voor een nieuwe-brug waaruit de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer op 30 oktober aanstaande een keuze moet maken. Ontwerp A bestaat uit twee stalen bogen waarmee een betrekkelijk slanke overspanning wordt bereikt. Daardoor blijft het wateroppervlak zo ruim mogelijk. De helling van de brug is zodanig dat deze voor rolstoelgebruikers toegankelijk wordt (dat is nu niet het geval). De kosten worden ge schat op 387.000 gulden. Ontwerp B is een brug met een hangconstructie die net als bij een ophaalbrug boven het brugdek is gebouwd. Uitgangspunten van dit ontwerp zijn: een zo groot mogelij ke doorvaarthoogte, minimale hel lingen (voor invaliden) en een een directe herkenbaarheid als brug. In moderne buisconstructie en staalkabels uitgevoerd zal de brug een rank silouet hebben. De kosten van dit ontwerp zijn geraamd op 335.000 gulden. Bij ontwerp C is gestreefd naar een verwantschap in vorm en ma teriaal (hout) met de steigers die in het water voor de kelders onder de Hoogstraat worden gebouwd. De brug bestaat uit vier gelijke over spanningen van elk zeven meter. LOJLjLU Ontwerp A. Het door de welstandscommissie uitverkoren brugontwerp met twee stalen bogen. Kenmerkend zijn de pijlers en een knik in de brug, waarmee de sa menkomst van de Nieuwe en Oude Rijn tot uitdrukking wordt ge bracht. De bouwkosten van deze brug worden geschat op 288.000 gulden. Naast de drie ontwerpen van de gemeente zijn er ook nog twee brugontwerpen gemaakt door twee belangstellende Lexdenaren. De twee ontwerpen zullen bij de beoordeling worden betrokken, maar de bouw van deze bruggen wordt om uiteenlopende redenen onwaarschijnlijk ge.acht. De Leidse welstandscommissie heeft zich'intussen, in besloten ver gadering, gebogen over de brug ontwerpen en zich uitgesproken voor ontwerp A. Dit "zonder op smuk samengestelde" ontwerp is volgens de commissie vanwege zijn simpelheid en fraaie vormge ving het enig aanvaardbare. Wel adviseert de commissie de brug aan weerszijden te voorzien van een passende verlichting. Ontwerp B is voor de welstands commissie niet acceptabel omdat het de zelfstandige functie van het Waaghoofd zou aantasten en om dat het meer pretendeert te zijn dan het in werkelijkheid is. Simpel gezegd: het heeft de vorm van een ophaalbrug, maar dat is het niet. Ontwerp C geeft naar het oordeel van de welstandscommissie de in druk van een noodbrug. Het geheel wordt als te grof aangemerkt en de ritmiek zou ontbreken. De brug wordt daarom niet passend geacht in het beschermd stadsgezicht. De twee particulier ontwerpen wor den van de hand gewezen omdat ze ten opzichte van het Waaghoofd te overheersend zijn. Na het advies van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en dat van de welstandscommissie zal het college van B en W de knoop doorhakken en het uitver koren ontwerp doorsturen naar de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Volgens wethouder Peters, van ruimtelijke ordening, zal de rijksdienst zich niet meer verzetten tegen de bouw van een brug, maar het ontwerp op z'n merites bekij ken. De bedoeling is dat, aansluitend op de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat, met de bouw van de definitieve Waagbrug wordt begonnen zodat in de loop van vol gend jaar dit middelpunt van de binnenstad (eindelijk) geheel vol tooid zal zijn. LEIDEN - Geboren: Maria Cornelia Hu berts Manon dv. J.W.J.H. Geerlings en C.E.M. Pauëlsen; Johannes Adrianus zv. D.A. van Duijn en P.A. Weelen; Mi chael zv. W. Driebergen en V.C.M. de Mooij; Charlotte dv. C.J. Rodenburg en D. Gerritsma; Hermanus zv. H.P.W. Janssen en J. Schonenberg; Johannes Adriaan Maria Pascal zv. J.J.M. van de Pol en A.D. van Delft; Elizabeth dv. J. Kool en E. Vinkestün; Kristine Elisa dv. R.E. Kofman en G.J.H. Koster; Nicky Jan zv. C.J. Montagne en W.J. Bekooij; Dirkje Cornelia dv. C. van der Meij en L. de Monyé; Onno Christiaan zv. H.C. den Hollander en M. van Kamp; Mary am dv. M. Hadje en F. Al-Abkadri; Valerie Ma rie Diane dv. G.A.W. Bruijn en H.I.P.G.M. Mossoux: Evelien dv. A. Peet en H.J. Scheffer; Roy Andreas Christian zv. H. van Schie en W.L. Sleij- ster; Kevin Hendrikus Theodorus zv. J.C. Timmermans en F.S.A. Hartman; Maria Christina dv. R.R. Wagemans en A. Schaap; Sophie dv. R. Bennink en R.G. de Haas; Adriana dv. D. van der Plas en L.A. Ouwehand; Ilse dv. J. Keij- ser en J.G. Hamaker; Wesley zv. F.G.C. van Breiikelen en S.M. van der Meulen; Chereen Roshenie dv. K. Ramjiawün en R. Nankoe; Stephanus Antonius Marcel zv. H-.E. Arbouw; Tamara Agada dv. P W. Vreeken en M.A. de Vries: Lam- bertus Leonardus Cornelis Maria dv. L.C.M. van Maris en C.I.A.A. Brugge- man; Anne-Fleur dv. I.M. Kneyber en L.G.M. Salman; Michel zv. W.F. van Weerlee en P.B.J. Frank; Angélique Oli via dv. J. Pool en I.C. de Weever; Adria nus zv. J. Distelvelt en Y. van Strater; Jacqueline dv. J.V. Mourits en M.E. Smiesing; Carolien dv. J.W. Hardonk en Y.E. van der Zeeuw; Victor Jacob Abra ham zv. J.A. de Moor en J.L.A.M. van Reij; Sheila dv. H.J. Noest en F. Hama ker; Marjolein Johanna Catharina Maria dv. D.J.N. Heemskerk en C.M.J.A. Hoogduin; Linda dv. P.A. Bakker en M.C. Streeder; Stefan zv. 1. Vermeer; Youssef zv. K. Aït el Hoüssi en F. Slima- ni; Iris dv. S. Holswilder en P.M. Brandt; Thomas Martinus Jacobus zv. M.J. van Klink en C S. van Bemmelen. Arie Johannes zv. P. de Vries en A.F. Heemskerk; Nicola Jane dv. W. Kranen burg; Eline Catharine dv. S. van Eg- mond en D.C. Ravensbergen; Michael Anthony zv. A.J. Hadnett en A.C.H. van Schie; Annalies Hendrina dv. H.J. Bohl- meijer en H.M.C.G. de Jong; Jansje dv. W. Hoek en C.G. Messemaker; Agnes Gerarda dv. J.T.G. Groenewegen en A.E.M. van Vliet; Janine Chana dv. E.F.B. Hoeveren G.H.A.M. de Jong; Be linda Miranda Ramone dv. G.M. van Aanholt en J.C.M. van der Veek; Bianca dv. H. van Kralingen en Y.C. Jansen; Marinus Gerrit zv. L.H. Veldhuis en G- Huisman; Judith dv. J. Visser en H. van de Kamp; Neeltje dv. D.J. Boesaard en N. Star; Ester dv. J. van der Plas er J. Ouwehand; Damian Petrus Adrianus zv. P.H.A. de Ridder en C.B.P.M. van der Voort; Mariëlle Johanna Dorothée dv. J. Zaalberg en T. Houweling; Maris- ka Angelique dv. M.B. Langerak en Y.M. Milius. LEIDEN - De gemeente Leiden wil een nieuwe erfpacht-overeen komst sluiten met het bouwbedrijf H. de Bolster over de restauratie van het pand Haven 15, althans dat stellen burgemeester en wethou ders van Leiden voor. De gemeen te heeft eerder al een erfpachtover eenkomst gesloten met het toen nog bestaande bouwbedrijf Heemskerk-De Bolster voor het opknappen van het pand Haven 15 en de panden Haven 9/9a en 56 en Ververstraat 12. De Bolster, een van de overge bleven firmanten van het bouwbe drijf Heemskerk-De Bolster - dat mogelijk ter ziele gaat - ziet geen kans de panden op een verant woorde manier te exploiteren met de destijds voorgesteld erfpacht- prijs. Het college en De Bolster hebben nu overeenstemming be- reikt over een lagere erfpacht. De gemeenteraad wordt gevraagd met die nieuwe overeenkomst in te i stemmen. B en W willen niet de nakoming van de oude overeenkomst eisen omdat Heemskerk-De Bolster waardevolle bijdragen heeft gele verd aan de stadsvernieuwing. Daarbij wijzen zij vooral op de res tauratie van een aantal panden aan het Noordeinde en de Middelste gracht, waarbij Heemskerk-De Bolster een flinke financiële veer heeft moeten laten. De eis dat het oude contract wordt nagekomen, zou bovendien kunnen inhouden dat de stadsvernieuwingswerk zaamheden in de Verversbuurt aanzienlijk worden vertraagd. Over de andere panden is nog geen akkoord bereikt. Om toch te bewerkstelligen dat deze op korte termijn worden gerestaureerd, zoekt het college nog naar andere mogelijkheden. Inbraak gebouw universiteit LEIDEN - Uit een universiteitsge bouw aan de Hooigracht is in de nacht van dinsdag op woensdag computerapparatuur ter waarde van tienduizend gulden gestolen. Het betrof een personal computer, een beeldscherm en bijbehorende spullen. De inbrekers waren bin nen gekomen door een raam te for- Ontwerp B. Een maquette van de brug met een, op een ophaalbrug gelijkende, constructie die volgens de Ontwerp C. De houten brug, die in vorm en materiaal aansluit bij de steiger die zal worden gebouwd v welstandscommissie meer pretendeert dan het in werkelijkheid is. (foto wim Dijkman) Hoogstraatkelders, lijkt volgens de welstandscommissie te veel op een noodbrug. (foto Wim Dijkman) door Raymond Peil Bij het aanbreken van de Tweede Wereldoorlog bestaat De Tuin stadwijk 25 jaar, een gebeuren dat echter geen feestelijke gevolgen heeft. Alleen een jubileumboekje verschijnt. Vijf jaar na de oorlog kan de vereniging weer bouwen. Toch geldt voor deze periode dat ook De Tuinstadwijk kampt met tekorten; financieel, aan mate riaal en toewijzing van nieuwbouw. Het bestuur constateert dat de aard van de woningcorporaties sterk is veranderd. Vroeger waren de leden vaak idealisten, nu niet meer dan huurders. Er is weinig belangstelling voor het werk van de vereniging. Alleen als er klachten zijn dan staat de huurder direct op de stoep, meent het anno 1965. Toch wordt ook gezegd dat het doel dat de oprichters van De Tuinstadwijk voor ogen stond voor een groot deel is bereikt. De Tweede Wereldoorlog brengt De Tuinstadwijk op zich weinig misère. Het normale onderhoud kan nog regelmatig plaats heb ben, hoewel met de materialen zo zuinig mogelijk moet worden omgesprongen. Vooral het schil derwerk lijdt daaronder. Een aantal woningen moet worden ontruimd ten behoeve van eva cuees, maar de oorlogsschade blijft beperkt tot glasschade, ver oorzaakt door explosies op het terrein van de Constructiewerk- plaatsen. Zoals de andere corporaties in Leiden staat ook De Tuinstad wijk na de oorlog te popelen om de woningnood knalhard te lijf te gaan. "Gaarne hadden we mel ding gemaakt van een gereedge komen bouwplan of aankondi ging van plannen tot nieuw bouw, teneinde het nijpende wo ningtekort enigermate te verlich ten, want bouwen en nog eens bouwen is nodig om ons van de ellende van de woningnood te verlossen", wordt in het jaarver slag van 1947 geconstateerd. De vereniging heeft wel een plan voor uitbreiding in Zuid-West, dat echter door materiaalschaar- ste op verwezènlijking moet wachten. Twee jaar later klinkt het som ber: "Het afgelopen jaar bood geen enkel perspectief tot het maken van een bouwplan en he laas voor het jaar 1950 mogen wij ook geen al te hoge verwachtin gen koesteren. Ondanks een en kele conferentie met het ge meentebestuur kon het bestuur geen positieve resultaten boe ken'. Morsweg In 1950 begint, ondanks alle voorspellingen, de bouw van 50 eengezins- en 66 duplex-wonin- gen aan de Morsweg. Op dat mo ment telt Leiden 2900 woning zoekenden van wie 1600 urgent. Een probleem blijft echter het goedkoop bouwen. Huurprijzen van 7,35 gulden voor duplex- en 11,25 gulden per week voor sim plexwoningen zijn, is De Tuin stadwijk bang, op den duur voor arbeiders niet op te brengen. "Er zullen ongetwijfeld wegen moeten worden gezocht, bijvoor beeld verlaging der bouwkosten. Doch dit zal niet eenvoudig zijn. Dat de prijzen voor materialen onrustbarend zijn gestegen se dert 1940 moge blijken uit onder staand staatje: hout (1,6 x 1,7 cen timeter) 0,165 naar 0,87 gulden per meter, loodwitverf van 0,39 naar 2,50 gulden per kilo, be- hanglinnen van 8 naar 87 gulden per rol, afsluitkranen met aftap van 1,25 naar 9 gulden per stuk, lood van 0,20 naar 2,80 gulden per kilo". Het blijft natuurlijk roeien met de riemen die er zijn voor De Tuinstadwijk. Dat gaat zeker op als jn 1954 het volledige bestuur en de raad van commissarissen aftreden. De leden pikken het namelijk niet dat de voorzitter op kosten van de vereniging zijn trap laat schilderen. Terwijl het opperhoofd juist vindt dat er zo veel huurders bij hem aan de deur komen, dat het verfwerk van zijn trap er danig onder lijdt. In dit jaar wordt J.J. Meerburg secretaris, een functie die hij tot heden bekleedt. Balans Het vijftigjarig jubileum van De Tuinstadwijk, in 1965, is een' mooie gelegenheid om een tus De bestuurlijke top van De Tuinstadwijk anno 1985. Van links naar rechts secretaris J.J. Meerburg, voorzitter K.G. Westerbeek en penningmeester S. Honsbeek. (fotoHolvast) sentijdse balans op te maken. "Geconstateerd mag worden dat de oprichters destijds een con creet doel voor ogen hadden. Na melijk het oprichten van een or ganisatie met behulp waarvan het mogelijk was te komen tot het bouwen en exploiteren van goede en goedkope woningen voor 'de werkende man', in de zin die daaraan zo'n vijftig jaar geleden werd gegeven", schrijft secretaris Meerburg prozaïsch over de oprichting van de vereni ging. "Het is dan ook niët vreemd als we de bestuurders en leden van het eerste uur idealisten noemen. Ze waren immers bezield van de gedachte dat er iets moest wor den gedaan aan het verbeteren van de woonomstandigheden van een belangrijk deel van de bevolking". "Hoe is het nu, 50 jaar later. Wel, het doel dat de oprichters zich hadden gesteld is voor een zeer belangrijk'deel bereikt. Na tuurlijk mankeert er thans ook weer het nodige aan de huisves ting van vele gezinnen, maar dat vindt zijn oorzaak in dë gevolgen van de laatste wereldoorlog". "Geconstateerd moet worden dat het karakter van de corpora ties in de laatste 25 jaar sterk is veranderd. In het bijzonder geldt dit ten aanzien van de leden. Kon aanvankelijk worden gesproken van idealisten, thans zijn de vele leden niet meer dan huurders. Het is natuurlijk begrijpelijk dat voor velen de woningbouwver eniging niet meer betekent dan de instantie die de mogelijkheid verschaft om aan een woning te komen. Maar het is toch jammer dat maar bij zo weinigen begrip bestaat voor het wezenlijke van een woningbouwvereniging". "Het moet als een verlies wor den aangemerkt dat mensen zich slechts als huurders gedragen en niet eens beseffen welke voor rechten aan hun positie zijn ver bonden. Men toont weinig of geen belangstelling voor het werk van de vereniging maar men weet terstond de weg om een beroep op de vereniging te doen als men in moeilijkheden zit", stelt Meerburg bij het 50-ja- rig jubileum, in het jaarverslag, enigszins weemoedig en met licht verwijtende ondertoon, vast. Offers Maar net zo min als voor de an dere Leidse woningbouwvereni gingen zal voor De Tuinstadwijk de goeie, ouwe tijd terugkeren. Integendeel, het groeiende wo- ningbezit, de renovatie van de vooroorlogse en het groot onder houd aan de naoorlogse wonin gen dwingen de verenigingen tot een sterk bedrijfsmatige aanpak. Miljoenen moeten worden geïn vesteerd., De financiële positie van de vereniging verslechtert hierdoor en het onderhoud moet zoveel als verantwoord is wor den beperkt. Gevolg is wel dat de vereni ging, die in 1985 ongeveer 1250 woningen in beheer heeft, haar woningbezit voor een groot deel in goede staat heeft kunnen brengen. De financiële offers hiervoor zijn echter aanzienlijk. Op den duur heeft de vereniging zo veel geld moeten lenen, om de uitvoering van deze renovaties te bekostigen, dat zij vijftien mil joen gulden te goed heeft van het rijk aan achterstallige subsidies. Per jaar betekent dit een aan slag op de bedrijfsreserve van een miljoen gulden, alleen al aan rente. Als het rijk een dagvaar ding ontvangt, waarin de vijftien miljoen wordt opgeëist omdat anders een kort geding volgt, zyn de centen binnen de kortste ke ren terug. Een onmiddellijk fi nancieel debacle voor De Tuin stadwijk is daarmee vermeden. Desondanks is de kaspositie van de vereniging niet in één klap riant te noemen. De Tuin stadwijk kan het, door de steeds verder teruggeschroefde rijks subsidies, niet tot in de eeuwig heid uitzingen. De fusie met Ons Belang, Ons Doel, De Goede Wo ning en de Protestants Christelij ke Woningbouwvereniging, in 1977 al ingeleid met de samen werking in de centrale techni sche dienst (CTW), is noodzake lijk voor overleving. Nog dit jaar moet deze fusie rondkomen. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwverenigingen. Hun namen zullen waarschijnlijk spoedig tot het verleden behoren door voorgenomen fusies. Dit is het twaalfde deel van deze serie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4