Steeds Winkeliers tegen afsluiting Breestraat op zaterdagen 'Seksistische' studenten wel in Leiden toegelaten Tenzij er een parkeergarage wordt gebouwd Gevangenisstraf in hoger beroep geëist wegens vleesfraude 1 DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - De verkeerssituatie op. de Breestraat en of er eenrichting verkeer moet worden ingesteld is een van de onderwerpen van een forum dat de ENFB (Echte Neder landse Fietsersbond) donderdag 24 oktober organiseert. Wethouder Peters van verkeer zal een inleiding houden over de huidige verkeersproblematiek en vervolgens zullen een aantal fo rumleden verscheidene stellingen worden voorgelegd. Een van de stellingen luidt: "door de instelling van eenrichtingverkeer op de Breestraat wordt deze straat veili- Forum ENFB over verkeer ger". Andere stellingen zijn: "de parkeervoorzieningen voor fietsers zijn slechter dan die voor auto's"; "iedereen moet de mogelijkheid hebben binnen een cirkel met een straal van 500 m van zijn bestem ming af zijn auto te parkeren"; "de structuur van de Leidse binnen stad leent zich uitstekend voor de inzet van minibussen voor het openbaar vervoer"; "het autovrij LEIDEN - De Breestraat-winkeliers voelen vooralsnog niets voor het plan om deze straat op zaterdagen en tijdens koopavonden af te sluiten voor autoverkeer. Ze hebben dit wethouder Peters deze week laten weten in een brief. Dinsdag hebben ze hun standpunt toegelicht tijdens een gesprek met de wethouder over de verkeersproblemen in de Breestraat. De winkeliers hebben een tegenvoorstel in gediend, maar dit plan ziet wethouder Peters weer niet zitten. De Breestraat is een van de druk ste straten in Leiden, zeker op da gen wanneer veel winkelend pu bliek de binnenstad in trekt. De or ganisatie Rover, een actiegroep van reizigers van het openbaar ver voer, heeft onlangs voorgesteld om de Breestraat gedurende de druk ste dagen - op donderdagavond en zaterdag dus - voor auto's af te sluiten. Op die manier ontstaat meer ruimte voor fietsers, voetgan gers en openbaar vervoer. Wethou der Peters ziet wel iets in dit idee, zij het dat hij voorlopig alleen denkt aan een proef met afsluiting op zaterdagen. De winkeliers zijn zich er terdege van bewust dat er iets aan de ver keersoverlast in de Breestraat moet worden gedaan. Alleen vin den ze dat het afsluiten van de straat op zaterdagen en op koop avonden weinig oplost. Zolang bussen langs twee richtingen door deze straat mogen rijden, blijft er een onveilige verkeerssituatie be staan voor fietsers en bromfietsers. Bovendien vinden ze het verwar rend voor het publiek als de straat enkele dagen per week wordt afge sloten. Bussen De ondernemers willen wel mee werken aan het gedeeltelijk - en definitief - afsluiten van deze win kelstraat wanneer op de plaats van de voormalige Lucas van Leyden- school en LVC (Leids Vrijetijds Rijnsburger - breekt been LEIDEN - Een 38-jarige schilder uit Rijnsburg is gistermiddag rond drie uur met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht, nadat hij bij schilderswerkzaamheden op de Langebrug in Leiden ten val was gekomen. De man viel doordat hij mis stapte toen hij op een steiger wilde gaan staan. OVERLAST - De politie van Lei- den heeft vannacht om drie uur een eind gemaakt aan wegwerk zaamheden die werden verricht aan de Zoeterwoudseweg in Lei den. Van de buurtbewoners, die aanvankelijk dachten dat het om crossers ging, waren diverse klach ten over overlast gekomen. Centrum) een parkeergarage wordt gebouwd, zo hebben ze de wethou der verteld. Een tweede voorwaar de is dat dan ook bussen de toe gang tot de Breestraat moet wor den ontzegd. De Breestraat kan in dat geval worden ingericht als win kelpromenade vanaf LVC tot het Gangetje. Volgens de winkeliers moet tevens het parkeerregime voor de binnenstad versneld wor den ingevoerd, waarbij het aantal beschikbare parkeerplaatsen niet mag worden verminderd. Wethouder Peters voelt weinig voor dit plan. De bouw van een parkeergarage aan de Breestraat (die volgens alle bij de KNOV-ver- enigingenraad aangesloten winke liersverenigingen in de plaats zou moeten komen van de voorgestel de parkeergarage op het ir. Dries- sensplein) druist in tegen het ge meentelijk beleid, stelt hij. Een dergelijke garage trekt autover keer naar het centrum. En dat is nu juist iets dat de gemeente wil voor komen. Bovendien vindt Peters dat de Breestraat bereikbaar moet blijven met openbaar vervoer. De bushaltes in deze straat zijn de drukste van Leiden. Nadelen Wethouder Peters heeft tijdens zijn gesprek met de winkeliers ook nog twee andere voorstellen op ta fel gelegd. Maar ook die zijn afge wezen door de ondernemers. Het ene plan behelst het instellen van eenrichtingverkeer op de Bree straat, het Noordeinde en het Kort Rapenburg. Bussen zouden de Breestraat wel in twee richtingen mogen berijden. Het andere plan houdt in dat in de Breestraat alleen bussen en fiet sers worden toegelaten, waarbij bussen dan telkens een voor een de straat in kunnen. Rijdt er al een bus door de Breestraat, dan moet de volgende bus wachten tot deze de straat uit is. Overigens moet dit laatste plan nog verder worden uitgewerkt, zo verklaarde wethouder Peters giste ren. Hij ziet er trouwens zelf ook enkele nadelen aan kleven. Zo is de ruimtewinst voor voetgangers beperkt als er een aparte busbaan en fietspaden moeten worden aan gelegd. Zowel de plannen van Peters als het plan van de ondernemers wor den binnenkort voorgelegd aan de raadscommissie voor ruimtelijke DEN HAAG/ZOETERWOUDE/ LEIDEN - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft te gen de twee broers/eigenaars van het Zoeterwoudse vleesbedrijf Meat Import Zandbergen Brothers B.V., 37 en 44 jaar oud, twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk geëist. Tegen een 56-jarige directeur van dit be drijf werd acht maanden celstraf, waarvan vier voorwaardelijk geëist. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze handelingen met de bedoeling in voerrechten te ontduiken op vlees dat uit niet EG-landen was geïm porteerd. In eerste aanleg waren de beide broers door de 'gewone' rechtbank elk tot 75.000 gulden boete en zes maanden geheel voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De in Leiden wonende directeur kreeg destijds een boete van 25.000 gul den en vier maanden voorwaarde lijke celstraf. De officier van justi tie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Overigens heeft het eveneens Zoeterwoudse bedrijf Jan Zandbergen, met onder andere slagerijen in Leiden, niets met deze affaire te maken. Controle Evenals tijdens de behandeling ADVERTENTIE I vertikaal lamelgordijn "'«ÜW-'JM.- i/d Rijn, Klepperman 39. 01720-34814 ï/d Rijn, Klappermanslraat 6, 01718-256 De Breestraat. bussen gebeuren' Moet de straat op zaterdagen worden afgesloten voor auto's, moet er eenrichtingverkeer worden ingesteld en wat moet er met de Vragen die nog niet beantwoord zijn, maar wel volop ter discussie staan. (foto wim Dijkman) maken van het Pieterskerkhof zal een goed besluit zijn van het colle ge van B en W"; het labyrint van straten en wegen in Leiden werkt op een bezoeker van Leiden ver warrend, of zelfs afstotend". In het forum zullen vertegen woordigers van de gemeente, de NZH, de Stichting Leidse Binnen- .stad, de wijk vereniging voor Pie- jters- en Academiewijk, de vereni ging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) en de ENFB zitting heb ben. Het forum wordt gehouden in het gebouw van studentenvereni ging SSR, Hogewoerd 108, aan vang acht uur. Weer vrouw lastig gevallen LEIDEN - Een twintigjarige vrouw uit Leiden is vannacht op de Oude Vest in Leiden lastig geval len door een man van naar schat ting dertig jaar. Ze heeft aangifte gedaan bij de politie. Rond twee uur fietste ze op de Oude Vest, toen een man haar al fietsend inhaalde en onzedelijk be tastte. Op een later tijdstip 's nachts zou nog een Leidse vrouw door vermoedelijk de zelfde man zijn lastig gevallen. De politie vermoedt dat het om de man gaat die eerder deze week een 19-jarige vrouw lastig viel op de Koornbrugsteeg. Arrestant (14) ontglipt politie LEIDEN - Een veertienjarige ar restant uit Leiden is gistermorgen gevlucht, toen de Leidse politie hem na verhoor ter insluiting terug naar het bureau in Leiderdorp wil de brengen. Vlak voordat de Leid se jongen in het politiebusje zou stappen, nam hij de benen en ver dween spoorloos. De jongen, een goede bekende van de politie, was in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden in verband met een poging tot in braak aan de Herengracht. In ver band met cellengebrek in Leiden, was de jongen ingesloten op het politiebureau van Leiderdorp. ordening en verkeer. De wethou der betwijfelde of het al lukt ze tij dens de eerstvolgende vergadering van deze commissie aan de orde te stellen. Overigens bestaat ook de kans dat de verschillende plannen worden behandeld als de herzie ning van het verkeerscirculatie plan wordt besproken. Peters heeft de winkeliers in elk geval toege zegd dat hij nog een keer met hen om de tafel gaat zitten voordat er eventuele verkeersmaatregelen worden genomen in de Breestraat. Enquête De ondernemers baseren zich op een enquête die is gehouden onder alle winkeliers in de Breestraat en de Korevaarstraat en onder de le den van de winkeliersvereniging Breestraat en omgeving. Uit dit on derzoek blijkt dat 44 procent van de Breestraat- en Korevaarstraat- winkeliers voor het plan is van de gemeente om de Breestraat op za terdag en koopavond af te sluiten voor autoverkeer, uitgezonderd bussen. Slechts een iets groter per centage, 48 procent, is tegen de plannen. Acht procent van de win keliers heeft geen mening. De enquête onder de leden van de winkeliersvereniging - waarbij niet alle ondernemers in de Bree straat zijn aangesloten - geeft een ander beeld te zien. Van de leden is maar 30 procent voor de proef van wethouder Peters, 62 procent is te gen en - wederom - acht procent heeft geen mening. De ondernemers en de Bree straat- en Korevaarstraatwinke- liers is ook gevraagd wat zij van het plan vinden om de Breestraat af te sluiten voor alle verkeer en in te richten als promenade pas nadat de parkeergarage op de Aalmarkt is gebouwd. Een forse meerder heid van de winkeliers (64 procent) voelt hier wel wat voor. Ruim een derde van hen (35 procent) is tegen en één procent heeft geen mening. Het onderzoek onder leden van de winkeliersvereniging geeft soortgelijke cijfers te zien. Even eens 64 procent van hen is voor het plan van de .ondernemers, 33 pro cent is tegen en drie procent heeft geen mening. LEIDEN - De drie studenten, die zich afgelopen studiejaar aan de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam schuldig hebben gemaakt aan seksistisch gedrag tegen vrouwelij ke mede-studenten en andere per sonen en daarom zijn verwijderd, worden toegelaten aan de Leidse universiteit. Het Leidse college van bestuur zegt zich zich uitvoerig over deze problematiek te hebben beraden. Het heeft echter in de bestudering van de besluitvorming die binnen de verschillende organen van de VU heeft plaatsgevonden, onvol doende aanleiding gevonden om het drietal te weigeren. Toch kan één van de studenten, die zich wilde inschrijven voor de studie geneeskunde, om geheel an dere reden niet worden toegelaten. Hij heeft te horen gekregen dat de norm voor het aantal toegestane studenten bij geneeskunde reeds is bereikt en niet mag worden over schreden. Voorlichter Beets meld de dat om redenen van privacy niet bekend kan worden gemaakt wel ke studierichting de andere twee volgen. De drie studenten hebben wel de waarschuwing gekregen dat "ge beurtenissen zoals die aan de VU zouden hebben voorgedaan of an dere gebeurtenissen, aanleiding zullen zijn tot het treffen van geëi gende maatregelen". Examen "Ook laat onverlet", aldus het college van bestuur, "dat de exa mencommissie de bevoegheid heeft om bij de uiteindelijke beoor deling aspecten te betrekken die haar goeddunkt". Volgens de voor lichter betekent dit dat de studen ten gewoon examen kunnen doen, maar aan het eind van de rit "gewo gen" zullen worden. Meer kon hij er niet over kwijt. "Het is zoals het er staat". van de zaak voor de rechtbank bracht de verdediging de slechte controle van het produktschap voor Vee en Vlees in het geding. De controleur had immers kunnen weten dat niet al het uit zogenoem de derde landen geïmporteerde vlees tot conserven zou worden be reid. En dat was de voorwaarde om de betaalde importheffing terug te krijgen. De Leidse advocaat mr. J. H. Linskens bracht in het bijzonder naar voren, dat de geleden schade aan landbouwheffingen en ontdo ken invoerrechten niet de elf mil joen gulden betrof die was bere kend. Het openbaar ministerie had dit bedrag weliswaar tijdens de eerste behandeling van de zaak iet wat gerelativeerd, maar dat deed volgens hem nog geen recht aan de feitelijke situatie. Het vleesverwerkingsbedrijf van de Zandbergen Groep, Vleescen trum Leiderdorp B.V., had immers 'slechts' voor nog geen 1,5 miljoen gulden van het produktschap aan naheffing opgelegd gekregen. En daarvan was nog ruim een half mil joen gulden als boete te beschou wen. „Voorwaar een zeer aanzien lijke sanctie", aldus mr. Linskens. Concurrentie De procureur-generaal noemde de handelwijze van de drie het „net overschrijden van de grens van het toelaatbare". Overigens zag hij oo+ in dat de vleeswereld in zijn geheel er geen cent wijzer van was gewor den, omdat alle importfirma's er dezelfde praktijk op na hielden. Daardoor was een voordeliger con currentiepositie voor de een of de ander uitgesloten. Hij vond dat voor het vergrijp een gevangenis straf meer op haar plaats is dan een hoge geldboete omdat een 'gewo ne' dief tenslotte ook celstraf krijgt opgelegd. Het gerechtshof doet 30 oktober uitspraak. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Kassa! Wiggert de Jong was door het dolle heen. Wat zou hij van dat geld wel niet allemaal kunnen kopen. Een dure sportauto...een- ....de plannen buitelden over el kaar heen als lammetjes die vro lijk springen omdat ze voor het eerst in hun leven worden be schenen door de zon. Acht oktober. De Jong die met zijn vader een antiekwinkel in Leiden drijft, had een giro-af schrift in zijn handen waarop stond dat hij 900.000 gulden rij ker was. Bijna miljonair, met an dere woorden. Hij deed de zaak gelijk dicht en ging het goede nieuws verder vertellen. Maar hoe kwam hij aan dat geld? Daarvoor had De Jong wel een verklaring: hij doet mee aan verschillende loterijen en volgens hem had het geluk nu met een enorme klap toegesla gen. Nee, hij begon het geld niet ge lijk rond te strooien, wat andere mensen misschien hadden ge daan. Eerst maar eens goed na denken. Logisch toch! Voor je het weet doe je namelijk domme dingen en daar schiet je natuur lijk ook niks mee op. En de tijd verstreek. De Jong begon te twijfelen. Had hy nu wel of niet geld ge wonnen in de loterij. Nee, het gi ro-afschrift verschafte geen dui delijkheid. Er zat ook geen bijla ge bij waarop stond dat hij...en- fin, hij besloot maar eens te gaan telefoneren. De mensen achter de loterij zouden ongetwijfeld opheldering kunnen verschaf fen. En wat bleek! De trekking was nog niet ge weest! Hij had dus helemaal geen geld gewonnen in de loterij. Niet lang na de telefonade was De Jong een illusie armer: hij was niet de eigenaar van 900.000 gulden; men had een foutje ge maakt. Het geld, zegt De Jong, was van een verzekeringsmaat schappij. Pech gehad. Ja maar, zegt zijn vader, dit soort praktijken kloppen toch niet. Dit soort fouten mogen toch niet gemaakt worden. Correct. Maar aan de andere kant: zijn zoon mag dan een illusie armer zijn, hij heeft ondertussen toch maar mooi een tijdje in de waan kunnen leven dat hij schatrijk was. En dat moet toch een genoe gen zijn geweest. Garage (2) Het is een optimist, die Van Lint - zo eindigden we het vorige stukje over de garage-kwestie. De feiten. PPR-raadslid Van Lint schreef op 3 september een brief naar het gemeentebestuur waarin hij vragen stelde over de overlast die een bewoner van Volmolengracht 6 ondervindt van een onder zijn bovenwoning gestalde vrachtwagen. Van Lint verzocht het gemeen tebestuur om voor 10 september een einde te maken aan de situa tie in verband met gezondheids risico's en brandgevaar. De auto zou namelijk 's ochtends dage lijks vroeg een uur in de garage staan te ronken - onder de slaap kamer van de bewoner. En wat gebeurde er? Ondanks mijn vragen, aldus Van Lint in een nieuw schrijven aan de ge meente, ondanks de vele bezoe ken van de bewoner aan het stadsbouwhuis, ondanks de brief van de brandweer met het ver zoek het gebruik als autostalling met onmiddellijke ingang te doen stoppen, is er tot op heden niets wezenlijks gebeurd. "Nog steeds is er door bedoeld gebruik van de garage regelma tig overlast. Je zou er haast pessi mistisch van worden. Wat bete kenen voor uw college procedu re-afspraken? Wat betekent voor De mysterieuze overschrijving die Wiggert de Jong junior 900.000 gulden rijker maakte. Althans: dat dacht hij. uw college overlast en gevaar voor bewoners?" "Ik kan me nauwelijks voor stellen dat iemand van u zelf een dergelijke situatie zou gedogen. Is uw college dan ook bereid uw verantwoordelijkheid voor ande re bewoners van deze stad te dra gen? Bent u bereid om mijn vra gen alsnog direct te beantwoor den en een eind te maken aan de overlast?" Wat gaat de gemeente doen? Nog anders gezegd: is men wel van zins om iets te ondernemen? Garage (3) Ja, de ambtenaar van de afdeling milieu is op de hoogte van de si tuatie, dat wil zeggen: hij weet dat Van Lint vragen heeft ge steld en hij weet ook dat de ge meente zich met de kwestie be zighoudt. En? "Die brief is niet bij ons in be handeling...eens even kijken...ja, iemand van de afdeling volks huisvesting houdt zich hier mee bezig. Even geduld en ik verbind u door". Ambtenaar Veldhuyzen van Zanten zou nu aan de telefoon moeten komen, want hij is dege ne die zich met Volmolengracht 6 bezighoudt, maar helaas: deze ambtenaar is de hele week afwe zig, zo vertelt een collega. En is er is dus helemaal nie mand die over deze toch tamelijk simpele aangelegenheid iets kan vertellen? Ambtenaar Verkoren: "In z'n algemeenheid kan ik wel iets zeggen natuurlijk. Ik denk niet dat er op zeer korte termijn hier aan iets kan worden gedaan". Waarom niet? "Het probleem is dat de ge bruiker van de garage een tijd ge leden is verdreven in verband met nieuwbouw. Aan de Volmo lengracht zit hij dus tijdelijk. Nu even afgezien van het feit of je wel zo snel een andere ruimte voorhanden hebt, is het natuur lijk ook nog eens een keer zo dat het voor die man beslist niet aan genaam is om nog een keer te moeten verkassen. En nogmaals: ik wijs er op dat het aan de Vol molengracht om een tijdelijke si tuatie gaat". Waarna Verkoren zegt dat vol gens hem de situatie een beetje op de spits wordt gedreven. "Van beide kanten - zo heb ik be grepen. Het schijnt dat die men sen bijvoorbeeld niet meer met elkaar willen spreken. Tsja, en dan zeg ik: op die manier kom je onderling natuurlijk nooit tot een oplossing". Van de gemeente valt dus niet zoveel te verwachten, zo valt te concluderen uit deze woorden. "Op 1 november aanstaande vindt een symposium plaats over de kwaliteit van het openbaar be stuur", schrijft Van Lint aan het einde van zijn klaagzang aan de gemeente. "Centraal staan enke le dilemma's in het lokaal be stuur". "Eén van de dilemma's betreft de spanning tussen bestuurlijke 'probleemoplossing' en de cliënt- gerichtheid van het openbaar be stuur. Wethouder Bordewijk zal daarbij zijn licht doen schijnen over de organisatorische aspec ten van een mogelijke integrale aanpak van de besproken pro blemen. Ik hoop van harte dat zijn theoretische bijdrage aan dit symposium meer te bieden heeft dan de slagvaardigheid waarmee uw college omgaat met het ge noemde dilemma". Het blijft een optimist, die Van Lint.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3