NU OVERSTAPPEN OP DIESEL SCHEELTU METEEN AL DUIZEND GULDEN. 'Kwekers kunnen van veel elkaar leren' 'Alphen kan afvallen maar dat is zuiver theoretisch' Schaefer'rc lompe Blik in de Weekbladen ^MITSUBISHI DONDERDAG 17 OKTOBER 198-) REGIO LEIDEN PAGINA 23 Geerlings: NOORDWIJKERHOUT/ RIJNSBURG - Bijscholing is in veel vakken een voorkomend verschijnsel. De techniek schrijdt voortdurend met grote stappen voorwaarts. Wie wil bijblijven moet dan ook herhaaldelijk op nieuw in de 'schoolban ken' plaatsnemen. Maar dat is niet alleen in de techniek het geval. Ook in het bloemenvak bezoeken veel kwekers in de winter maanden de bijscholings cursussen van de Neder landse Tuinbouw Studie groep (NTS). door Kees Kuilenburg In de bollenstreek is al vele jaren een dergelijke studiegroep ac tief. De afdeling Rijnsburg en omstreken van de NTS zorgt er voor dat de kwekers in de streek op de hoogte blijven van de nieu we ontwikkelingen in hun vak gebied. Ook in het komende wintersei zoen organiseert de afdeling weer een aantal cursussen over gespecialiseerde onderwerpen. Zo staan het broeien van hyacin then en tulpen en een cursus over buitenbloemen op het pro gramma. De eerste twee cursus sen beslaan zes avonden en de buitenbloemen negen. De cur sussen worden gegeven door voorlichters van het consulent schap voor de tuinbouw in Lisse. Ook is het mogelijk om via de NTS cursussen te volgen die door andere organisaties op het gebied van de bloementeelt wor den georganiseerd. Teleurstellend Kweker Cor Geerlings uit Noordwijkerhout (34) is sinds vijf jaar secretaris van de afde ling Rijnsburg en omstreken van de NTS. De afdeling bezit onge veer 250 leden. Veel te weinig vindt Geerlings. "De veiling Flo ra heeft ongeveer 2000 leden. Als je dat afzet tegen de kwekers die lid zijn van onze club is dat een zeer teleurstellende zaak". Geer lings is dan ook van oordeel "dat er kwekers zijn die maar een beetje voor het vaderland wegte- len". Volgens de Noordwykerhou- ter kunnen de kwekers door het deelnemen aan de programma's van de NTS op de hoogte blijven van de ontwikkelingen in het 'vak'. "In het laboratorium en in de proeftuinen gebeurt ontzet tend veel. Op de bijeenkomsten van de NTS wordt aan de resulta ten van dat speurwerk uitge breid aandacht besteed". "Maar ook leer je veel van de collega's op die avonden. De een weet dit en de ander dat. Onder de kwekers is een grote open heid op vakgebied. Dat levert wel eens grote hilariteit op, als mensen van het 'lab' of de proef- tuin enthousiast iets nieuws aan kondigen en als een kweker dan tussen neus en lippen door op merkt dat het geen nieuws door hem is en dat hij dat al in zijn bedrijf gebruikt. Daaruit blijkt dat de kwekers niet afwachten op wat er op hen afkomt, maar zelf voortdurend met hun vak bezig zijn", zegt Geerlings. Werkgroepen Een tweede 'poot' van de Rijnsburgse afdeling van de NTS Echtpaar in ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphens echtpaar is gistermorgen met verwondingen aan het gezicht opgenomen in het Rijnoordzieken- huis. Beiden sloegen met hun hoofd door de voorruit van hun wagen toen zij in de Anna van Bu- renlaan in Alphen voor een tegen ligger moesten uitwijken en als ge volg daarvan tegen een geparkeer de auto reden. BOTSING - Bij een frontale bot sing met twee bromfietsen is gis termorgen voor het Alphense Sta tionsplein een 20-jarige vrouw uit Nieuwerbrug dusdanig gewond geraakt dat zij moest worden afge voerd naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden. November definitieve beslissing sportcentrum Secretaris Geerlings: "Sommige kwekers telen maar voor het vaderland weg". (foto Wim Dijkman) vormen de werkgroepen. Derge lijke werkgroepen bestaan uit kwekers en adviseurs van de af deling of het consulentschap. Zo zijn er werkgroepen op het ge bied van zomerbloemen, hyacin ten, zomerbloemen, anjers, nar cissen, tulpen en orchideeën. De leden van de werkgroep speciali seren zich op dat bepaalde pro- dukt. "In iedere kweker schuilt een hobbyist. Ze proberen nieuwe of vergeten soorten bloemen uit. De resultaten van dat werk wor den op een bepaald moment weer naar buiten gebracht en door de kwekers in de praktijk gebruikt. Daardoor blijf je bij in het vak", aldus Geerlings. Zo is op dit moment de werk groep narcissen bezig met een proef met potnarcissen. Volgens Geerlings is deze proef redelijk geslaagd. "De werkgroep heeft onderzocht of een bepaalde soort narcis geschikt is om op pot te telen". Zo zijn er de afgelopen jaren ook onderzoeken geweest naar oude gewassen. Deze gewassen waren door de verminderde be langstelling in de vergeethoek geraakt. "Door veredeling en verbetering is dit produkt weer nieuw leven in geblazen en dat betekent voor de kweker weer een verruiming van de mogelijk heden. Uiteindelijk is dat toch de bedoeling", aldus Geerlings. ALPHEN AAN DEN RIJN - In november zal de bedrijven groep, die zich bezighoudt met de realisering van een groot schalig vrijetijdscentrum voor sport en recreatie definitief be slissen in welke gemeente het project wordt gebouwd. Al thans dat heeft burgemeester M. Paats begrepen uit een tele foongesprek dat hij gisteren met directeur E.L.A.M. Vriens van Erel Nederland bv, de ini tiatiefnemer van het project, heeft gevoerd. Er zijn nog eni ge vragen aan Alphen voorge legd, waarop de stuurgroep een antwoord wil hebben. Tegenover de redactie verklaarde Vriens dat de keuze op Alphen is gevallen, maar dat dat pas officieel bekend wordt gemaakt als de an dere gemeenten die in de race zijn geweest 'fatsoenlijk een briefje hebben gehad'. Alphen kan nog af vallen, 'maar dat is zuiver theore tisch gesproken', aldus Vriens. Volgende maand hoopt Vriens zijn plannen in Alphen gedetail leerd te kunnen ontvouwen. Naast de sport- en recreatieaccommoda ties moet in Alphen ook een 'trade center' komen. "Wat het Confectie- centrum in Amsterdam voor de kledingdetailhandel is, moet het trade center voor de sportwereld worden", verduidelijkt Vriens. Zo'n kantorencomplex helpt mede de exploitatie van het project rond te krijgen. Naast de gisteren reeds gepubli ceerde bedrijven Ballast Nedam (die de Ahoyhallen in Rotterdam bouwde), Skol (Allyed Breweries) en de Heidemij, zijn ook Novotel Nederland (hotels) en Hopman Be drijfshuisvesting in Zoetermeer in de initiatiefgroep vertegenwoor digd, zo deelde de Bredase zaken man Vriens nog mee. Nieuwegein Volgens Vriens is definitief voor Alphen aan den Rijn gekozen van wege de goede ligging in het hart van Holland, waarbij de aanleg van rijksweg 11 een belangrijke factor is geweest. De gemeente Nieuwe gein is tot het laatst toe in de race geweest. "Wij hadden de handicap niet direct over terreinen te be schikken, die voor het project ge- schik zijn. Dat is op z'n vroegst in 1989", vertelt ir. J.A. van Zwieten, hoofd sector stadsontwikkeling van Nieuwegein. "We hebben het laatste gesprek met Vriens drie we ken geleden gevoerd. Ik heb begre pen dat er nog niet definitief is be slist over de locatie. Iemand uit de stuurgroep heeft mij verzekerd dat de zaak nog open staat". Zou Nieu wegein het vrijetijdscentrum bin nen de gemeentegrenzen willen? Van Zwieten: "Dolgraag, natuur lijk. Wij voeren een actief wer vingsbeleid en we willen best twin tig hectare grond verkopen". Voor de zomer heeft de bedrij vengroep zich in Alphen op een lo catie georiënteerd. Men is wezen kijken naar het gebied ten noorden van de Zegerbaan, waarvoor thans plannen zijn om een besloten golf terrein aan te leggen en een tweetal campings. Ook is men in Kerk en Zanen geweest. Wat Paats betreft moet het complex daar komen. "Een bestemmingsplan moet nog worden gemaakt, dus dat kan eventueel op een dergelijke activi teit worden aangepast". Het is hem niet bekend of de groep een rap port in de gemeente heeft achter gelaten 'toen de heren hun dromen hebben ontvouwd', aldus Paats. Wel zijn in de afgelopen periode de nodige contacten tussen Erel Nederland en ambtelijke vertegen woordigers geweest. Alphen aan den Rijn heeft voor publiektrekkende, grootschalige projecten vanwege de centrale lig ging al meer in de belangstelling gestaan. Te denken is aan het gi gantische project 'Waterwonder land', dat een evenement moet worden goed voor twee tot drie miljoen bezoekers per jaar en een investering vergt van 300 miljoen gulden. J.N. Strijker, oud-directeur van het Nationaal Bureau voor Toeris me en thans secretaris van de stichting Waterwonderland: "Al phen wilde zelf geen cent uitgeven voor een haalbaarheidsonderzoek, dus hebben we de locatie Alphen laten meelopen in een onderzoek, dat door een Amerikaans bureau is uitgevoerd. Alphen kwam als beste uit de bus. Er is geen betere plaats in Nederland te vinden". Volgens Strijker viel Alphen al leen af omdat er nog geen aanslui ting was op het rijkswegennet, iets wat overigens met de inmiddels begonnen aanleg van rijksweg 11 wordt verholpen. De aansluiting op rijksweg 12 ligt echter in de ne gentiger jaren en daarop wilde de stichting Waterwonderland niet wachten. Nu is de aandacht in eer ste instantie gericht op Almere met Lelystad en Rotterdam als goede volgers. Strijkers toont overigens veel be langstelling voor de ontwikkelin gen in Alphen aan den Rijn, alsof hij er nog spijt van heeft dat Water- wonderland niet daar kan worden ondergebracht. Ischa Meijer is een knap intervie wer, zegt men. De ster-interviewer van Vrij Nederland weet geregeld de gëinterviewden dusdanige uit spraken te ontlokken, dat ze door andere media opgemerkt en verder verspreid worden. De interviews leiden niet zelden tot heftige debat ten, interne partijruzies of ontslag kwesties. Hoe krijgt Ischa, zoals VN hem bescheiden afficheert, het toch tel kens voor elkaar? Zet hij tijdens de interviews demonstratief de band recorder uit om vervolgens uit spraken van de - niet langer op zijn hoede zijnde - geinterviewde toch, stiekum als het ware, te noteren? Lokt hij de geïnterviewden uit hun tent met prikkelende sarcasti sche opmerkingen of juist met een overdosis aan drank, meehuilerij, complimentjes of andere gewenste intimiteiten? Dat is natuurlijk het geheim van deze edelsmid, maar één ding is wel zeker, het vakmanschap van Meijer schuilt hem voornamelijk in de timing. Aad Kosto was een ta melijk onopvallend kamerlid, geen echte backbencher, maar toch ook geen partij prominent Niet erg in teressant voor de meeste intervie- Toch zouden de uitspraken van Kosto over fractiegenoot Van Dam dagenlang 'nieuws' opleveren. Knap interview? Ach, meer een kwestie van de juiste persoon op het juiste moment aan het woord laten. Kosto zou nooit zulke op zienbarende uitspraken "hebben gedaan, als hij niet net op dat mo ment spuugziek was van het ge kuip en gekonkel omtrent de op volging van Den Uyl. Op het mo ment dat mensen over de rooien gaan, is daar Ischa met zijn notitie- blokje. Dertien jaar lang zit Nora Salo mons in diezelfde kamerfractie. Door toedoen van verschillende factoren (onder andere het op dis tricten gebaseerde systeem van kandidaatstelling, belangrijke con currentie en langdurige ziekte) is Salomons zo goed als zeker vol gend jaar ex-kamerlid. In deze toch al zo deprimerende periode van openbare sollicitatie naar partij functies is Salomons een willig slachtoffer van Ischa's vak manschap. De timing is weer per fect. De rancune van Salomons, op het moment dat zij onder de voet gelopen wordt door een kudde buf fels op weg naar het Binnenhof, is groot. Over haar concurrent Schae fer zegt zij: "Als bouw-wethouder heeft Schaefer dan wel adequaat gefunc tioneerd, maar een werkelijke visie op de grote stadsproblematiek zie ik niet in zijn verhaal. Door zijn mateloze arrogantie jegens de Ka mer is hij er indertijd niet in ge slaagd zijn Wet op de Stadsver nieuwing aan te doen nemen; hij wilde gewoonweg niet luisteren naar enigerlei kritiek, door welke fractie dan ook geuit". "Voorts is hy lomp; blaft bij voortduring mensen af; heeft geen enkele eerbied voor menselijke verhoudingen; dus ook niet voor de samenleving als geheel. En dat afficheert zich thans als Redder der Vaderlands". "Met het verdwijnen van Meijer, Van Thijn en Van Kemenade is een zeker aanzien van ouderwets so ciaal-democratisch fatsoen uit de fractie verdwenen. Dat moet weer hersteld worden. Zo'n Schaefer is een straatvechter; komt misschien wel op voor bepaalde belangen, maar mist een brede maatschappe lijke visie die allerwegen vertrou wen zou kunnen inboezemen". Salomons gaat tekeer tegen me de-kandidaat Sinnige ("grillig ge drag") en tegen de Rooie Vrouwen ("discriminatoir"), die ook een kandidate naar voren schuiven. Zij hekelt het Amsterdamse partijka der, dat haar politieke ondergang bewerkstelligt ("kleine groepjes bepalen louter en alleen op basis van de eigen, hoogstpersoonlijke voorkeuren en ambities de uitein delijke selectie. De selectie vindt plaats op grond van wat men het laatste jaar zoal vernomen heeft in bepaalde kroegen"). Zij kritiseert de fractie, waarvan zij zo graag deel zou blijven uitma ken ("Ien Dales houdt alleen haar praatjes voor de buitenwacht. Frans Moor en Bonno Spieker ook". En: "Duisenberg en Van Ke menade zijn niet voor niets uit de fractie gestapt"). Nora Salomons, een woman in despair, slaat wild om zich heen en is dus een uitgele zen prooi voor Ischa. Lubbers Haagse Post doet deze week een Nora Salomons: hart uitgestort. (archieffoto LD) stukje geschiedschrijving over de persoon van de minister-president. Onder de titel De Stijl van de Lei der een schets van de hoogst popu laire CD A-politicus. Een belangrij ke karaktertrek van Lubbers is het vermogen om tijdens vergaderin gen zeer boos te worden en demon stratief weg te lopen. "Het komt plotseling maar heel kort tevoren zie je het aankomen", vertelt een welingelichte infor mant aan HP. "Als hij de situatie niet meer aan kan, gaat die lip om hoog en begint hij met zijn mond te trekken. Dan weet ik gewoon dat er onweer op komst is. Dan voel je dat hij zo in de auto kan stappen om naar de koningin te rijden en ermee te kappen". "Het is geen blinde woede, er wordt niet luidruchtig gevloekt, het is gewoon dat ineens de vlam in de pan slaat. Vooral als hij zijn zin niet krijgt, als hij zich onheus bejegend voelt, als het gezelschap niet iets heeft van: Ruud, wat ben je toch knap. Het is moeilijk te om schrijven; misschien nog het best als de in zichzelf gekeerde drift van het verwende kind". HP citeert 'iemand uit de omge ving van de premier': "Hij verwerft zich een enorme voorsprong door werkelijk alles tot in de finesses te lezen. Alle stukken die in de minis terraad aan de orde komen heeft hij doorwrocht gelezen, zelfs nota's die de betrokken topambtenaren alleen maar even doorbladeren. Hij maakt het primaat van de politiek over de ambtenarij volledig waar". "De Olympische Spelen?" op pert een ambtenaar, "Daar gaat Lubbers over, met de mensen van Algemene Zaken. Hij heeft Joop van der Reijden als een vod aan de kant geschoven en WVC komt er niet meer aan te pas. Hij weet er ook oneindig veel meer van dan Joop van der Reijden, en heeft zich in alle facetten van die Spelen ver diept. Kijk als hij ziet dat een staatssecretaris te licht is voor zo'n zaakje, dan pakt Lubbers het zelf'. Orson Welles Een kunstenaar en een profeet worden eerst na hun dood geëerd. Die wijsheid gaat voor Orson Wel les, de kunstenaar met het uiterlijk van een profeet, maar gedeeltelijk op. In elk geval wordt hij bij zijn dood geëerd. Door de Groene, de HP en VN. De Groene heeft het over de le gendarische filmer die niet mocht filmen. HP over Orson Welles, de man die geen films mocht maken. Zo zie je maar weer wat de plurifor miteit van de pers vermag. Ab van Ieperen schrijft in VN: "Het maakte nauwelijks uit of hij zijn medewerking verleende aan een paella-western als Tepepa, aan de James Bond-parodie Casino Royale, aan de Muppet Movie of Tiresias speelde in Oedipus the King, de pias uithing in The Dean Martin Show op de tv of zich liet interviewen door Dick Cavett. On geacht het kader bleef hij de solist die dramatische situatie, tegen speelsters en dialoog'reduceerde tot onbelangrijke rekwisieten". LEO MAAT ADVERTENTIE Voor een diesel moet u meestal een meerprijs betalen. En dat houdt een heleboel mensen van een diesel af. Daarom komen wij u nu - tijdelijk! een heel eind tegemoet in de aanschafprijs. En met een "heel eind" bedoelen we f 1.000,-. Knip de cheque uit en neem 'i mee, als u een proefrit komt maken. Ook op de Colt benzine-uitvoering en op de Galant hebben wij een onweerstaanbaar aanbod voor u. Snel reageren is geboden, de voorraad is beperkt KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, Sluisweg 29-31, tel. 01718-72344. LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel. 071 -149341. LEIDERDORP OUDSHOORN, Touwbaan 5, tel. 071 -410141. LISSE BRAM POLDERMAN, Heereweg 50, tel. 02521 -15947.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23