LEIDSCH DAGBLAD CraxTs kabinet valt over nasleep kaping CDA: niet verder korten na herziening uitkeringen Vier maanden cel voor frauderende ex-bankdirecteur Belgische pers: Duivels schaam je! Meer dan 400.000 mensen in bijstand Radiostation opgeblazen ITALIË Ziekenhuisafval straks centraal verbrand DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37835 BRUSSEL (GPD/ANP) - De Belgi sche sportpers veegde vanmorgen genadeloos de vloer aan met het nationale voetbalelftal, dat met slechts 1-0 van tien Oranjehemden wist te winnen. De Belgen hebben een grote kans laten liggen om de kwalificatie voor Mexico veilig te stellen. Nauwelijks drie minuten was de wedstrijd oud toen de Italiaanse scheidsrechter de rode kaart trok voor Kieft die Vercauteren een vuistslag uitdeelde. (fotoANP) „Met 11 tegen schaam je!", luidt de grote kop de Franstalige krant Le Soir, die geen spaan heel laat van de Thijs- equipe. De krant zegt, dat de Dui vels het schaamrood op de kaken moeten hebben voor de 'lamenta bele manier' waarop zij hebben ge- naiviteit zich in de val van de Ne derlandse defensie laten lokken. Het Laatste Nieuws zegt dat de Belgische ploeg het in bijna alle opzichten heeft laten afweten. „Ze kreeg geen vat op het verloop van de wedstrijd, voetbalden te ver van elkaar af om een gevaarlijke com binatie op gang te brengen of zoch ten tevergeefs hun heil in het trap- Duivels pen vari lukrake baHen voor het doel" Dé Morgen beschrijft een wed strijd 'waarin de spanning te snij den was, maar waaraan de kwali teit ontbrak'. De krant schrijft dat naarmate de wedstrijd vorderde, de Belgen steeds slechter gingen Volgens Le Soir hebben de Rode spelen. „Het bleef Duivels met een onvoorstelbare boksen tegen een zich stug verde digend Oranje, dat naarmate de mi nuten wegtikten, aan vertrouwen La Libre Belgique vindt dat het de Belgen heeft ontbroken aan creativiteit. De spelers wisten veel al niet beter te doen dan de ballen voor Van Breukelen te gooien. De Standaard looft Oranje dat de 'hardwerkende maar inspiratielo ze' Belgen gemakkelijk opving. Volgens Het Laatste Nieuws kan alleen een mirakel België in Rot terdam nog redden. Le Soir schrijft dat 'in die infernale Kuip België te veel teleurstellingen heeft meege maakt om nog te kunnen geloven dat dit lieve en zielloze team zich kan herstellen om alsnog de reis naar Mexico af te dwingen'. DEN HAAG (GPD) - Het aantal mensen dat op een bijstandsuitke ring is aangewezen, is in augustus met 17.000 toegenomen tot 409.000. In vergelijking met een jaar gele den zijn het er 49.000 meer. Dat blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek. De toename in augustus is vooral een gevolg van de verkorting van de uitkeringsduur van de Wet Werkloosheidsvoorziening (wwv) voor jongeren onder de 35 jaar. Tot 1 mei gold dat werklozen na een half jaar ww gedurende twee jaar recht hadden op een wwv-uitke- ring van 70 procent van het laatste loon. Die uitkeringsduur is verkort tot maximaal anderhalf jaar voor werklozen tussen de 30 en 35, één jaar voor werklozen tussen de 23 en 29, en een half jaar voor de jeugdwerklozen. Omdat er een overgangsregeling getroffen werd, doen de effecten van de maatregel zich nu pas voor. Het aantal wwv-uitkeringsge- rechtigden daalde in augustus in totaal met 23.000 tot 157.000. Het leeuwedeel van hen is in de bij stand terechtgekomen. ROME (GPD) - De Italiaanse premier Craxi heeft vanoch tend in het parlement het aftreden van de regering aange kondigd en begaf zich onmiddellijk daarop naar president Cossiga om zijn ontslag aan te bieden. Uit zijn verslag van de gebeurtenissen rondom de kaping van de Achille Lauro bleek dat de vrijlating van de Palestijnse leider Abbas de breuk heeft veroorzaakt. De republikeinse partij besloot gis- vaster dan ooit in het zadel scheen teren haar drie ministers terug te te zitten, en omdat het werd ver trekken uit de vijf-partijen coalitie. oorzaakt door een conflict om de De republikeinen waren verbolgen buitenlandse politiek, over het feit dat het vrijlatingsbe- De publieke opinie in Italië sluit buiten hun om was genomen, schijnt in het algemeen tevreden Volgens Israël en de VS was Abbas over het vertoon van onafhanke- die de kaping leidde. lijkheid van de Italiaanse regering Craxi zelf had gisteren na de te rugtrekking van de drie republi keinse ministers laten doorsche- i dat hij pas zou aftreden i de kaping van het Egyptische vliegtuig door de Amerikaanse luchtmacht en weinig ingenomen met wat ook in gematigde bladen uitspraak van het parlement, de 'Rambo-achtige' politiek van De Italiaanse premier Craxi maakte vanochtend op e het aftreden van zijn kabinet bekend. de christen-democraten ten hem ervan te overtuigen dat een kamerdebat de tegenstellingen onoverbrugbaar zou maken en een terugkeer naar de vijfpartijenfor- mule ondoenlijk. Hierin speelde ook de vrees mee dat een vertrouwensvotum de af keuring van de republikeinen en de communisten zou krijgen. Dat wilden de christen-democraten tot iedere prijs vermijden. Overigens blijven de communisten aandrin- persconferentie fen °.P <*n debat maar het kan nu (foto ap) tenmmste met uitlopen op een ver trouwensvotum aan een regering die al demissionair is. Zo kwam er in enkele dagen een totaal onverwacht einde aan het 44e naoorlogse kabinet van Italië, 29 dagen voordat het record van de derde regering-Moro (februari 1966-juni 1968) zou worden gebro ken. Het einde kwam onverwacht, omdat Craxi tot de dag na de beëindiging van de scheepskaping president Reagan is genoemd. FME-voorzitter 'Die clubgeest zoals in Ja pan missen we in Neder land'. PAGINA 17 Marokkaanse vrouw over dreigende uitzetting: 'Ik heb liever dat ze me ver moorden'. PAGINA 5 1 Het bewijs dat de Ameri kaan Klinghoffer is ver moord is volgens de aan klager geleverd. PAGINA 7 Reagan doet een aanval op de tarwesubsidies van de EG. PAGINA 9 De Graaf: geen wijziging SVR ZOETERMEER (GPD) - Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) ziet af van zijn plan om de Sociale Verzekeringsraad (SVR) uit alleen onafhankelijke deskundigen sa men te stellen. Daarmee is de greep van werkgevers en bonden op de uitvoering van de sociale wetten verzekerd. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA vindt dat na de komende her ziening van het sociale zekerheids stelsel er niet verder moet worden bezuinigd op de uitkeringen. De koopkracht van uitkeringsgerech tigden kan op peil blijven, indien de economische groei ten minste 2 procent bedraagt, aldus De Vries. De koopkracht kan eventueel Bij de voortzetting van de alge mene beschouwingen leverde op positieleider Den Uyl kritiek op de volgens hem suggestieve voorstel ling van premier Lubbers dat er jaarlijks voor zo'n 100.000 mensen werk geschapen kan worden. Dat .ww «.a.. tvgillutcl lukt volgens Den Uyl alleen indien den gegarandeerd door belastin- ^e economische groei in Neder- gen en premies te verlagen. WD-fractieleider Nijpels vindt dat de WD niet is gebonden aan de exacte inhoud van de komende kabinetsvoorstellen tot herziening De bewindsman zei dat vanmid- van het sociale zekerheidsstelsel, dag in Zoetermeer bij de installatie Met name de kosten (545 miljoen) van prof. dr. E. P. de Jong als nieu- van de door het kabinet aangedra- we voorzitter van de SVR. De gen wijziging van de oorspronkelij- Graaf stelde in 1980 voor de samen stelling van de SVR aan te passen om een grotere onafhankelijkheid te bereiken. Volgens hem komt de slagvaardigheid van de SVR in ge drang doordat vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers steeds hun achterbannen moeten raadplegen. Het plan stuitte echter op veel verzet. De SVR houdt toezicht op de uit voering van de uitkeringsregelin gen en is één van de belangrijkste adviesorganen op het gebied van de sociale zekerheid. land en de Europese Gemeenschap fors toeneemt. Ook zal het korter werken door de overheid veel ster ker bevorderd moeten worden. Op deze punten faalt het kabinetsbe leid, zei hij. (zie verder pagina 5) Kuip uitverkocht ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse kuip is al uitverkocht voor de beslissingswedstrijd tussen Nederland en België, voor de eindronde van de we reldtitelstrijd in Mexico, op 20 november. Vandaag kreeg het Feyenoord-stadion honderden telefoontjes te verwerken van supporters. „Uitverkocht? De Kuip is wel tien keer uitverkocht", reageer de administrateur Jansen. De officiële voorverkoop zou mor gen beginnen maar de reserve ringen bij de KNVB zijn zo groot dat alle 57.000 plaatsen al weg zijn. Zes doden bij zelfmoordactie in Libanon SIDON (Rtr./UPI) - Een zelfmoord commando heeft de afgelopen nacht e SLA om het leven. De „Stem van Hoop" ii anslag gepleegd op het culier station, dat wordt geleid Weinig verandering Veel bewolking en af en toe motregen. Later op de dag in het noorden van het land enkele opklaringen. Minimum temperatuur omstreeks 10 en middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordwest. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Overwegend droog en in het weekeinde perioden met zon. Toenemende kans op mist. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden. 18 oktober 1985. Zon op: 07.10 uur, zon onder: 17.40 uur. Maan op: 13.16 uur, maan onder: 19.58 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.39 en 17.55 uur, laagwater 01.22 en 13.54 uur. Voor minister Rietkerk waren de algemene beschouwingen kennelijk niet erg boeiend. (foto anp> christelijke radiostation „Stem i de Hoop" in Zuid-Libanon. Vol gens de eerste berichten zijn daar bij zes personen om het leven ge komen. Vier mannen, die explosieven op hun lichaam droegen, drongen het gebouw van de zender binnen en drie van hen bliezen zichzelf met het radiostation op. Behalve de drie leden van het zelfmoordcom mando kwamen een bewaker, een radiomedewerker door Amerikaanse missionarissen, Het ligt vlak over de Israëlische ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vandaag de voorma lige directeur van de Rabobank in het Gelderse Beek-Ubbergen we gens valsheid in geschrifte veroor deeld tot zeven maanden cel, waar van drie voorwaardelijk. Twee em ployees van de bank werden, even eens wegens valsheid in geschrifte en medeplichtigheid daaraan, ver oordeeld tot twee maanden cel, waarvan één voorwaardelijk. Het drietal heeft zich volgens de recht bank jarenlang schuldig gemaakt aan fraude-activiteiten ten behoe ve van bankcliënten, die zwart geld 'naamloos wilden laten verdwij- De straffen tegen de twee em ployees waren fors hoger dan de eis van officier van justitie mr. P. Brein Heineken- zaak krijgt bij verstek 12 jaar AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft van daag bij verstek de man die door sommigen wordt beschouwd als het brein achter de ontvoering van Heineken tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het hof acht afpersing en wederrechtelijke vrij heidsberoving door de 31-jarige man bewezen. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de ont- Mptf, Nog een maand en hel ka- pWbbinet-Craxi had een na-oor- logs record gevestigd als langst zittende regering in Italië. De afwikkeling van de kapingsgaffaire en dan met name de omstreden vrijlating van de Palestijnse voorman Abbas, leidde gisteren echter tot het uittre den van de Republikeinen uit de vijf- partijencoalitie. En hoewel Craxi na het vertrek van Spadolini en zijn twee partijgenoten nog een krappe meer derheid in het parlement restte, heeft de socialistische premier vandaag toch het ontslag van zijn voltallige ka binet aangeboden. Uit oogpunt van de juist ingetreden politieke stabiliteit in Italië is de val van deze regering zonder meer jam mer. Craxi heeft zich een behendig leider betoond. Hij wist geheel tegen de verwachting in vast te houden aan een sanering van de economie en de bureaucratie. In Italië met zijn lang niet altijd zichtbare machts- en in vloedssferen is dat al heel opmerke lijk. Het besluit van Spadolini nekt bo vendien naar revanche. Craxi en hij zijn politieke rivalen. Een door Spa dolini geleid kabinet werd enkele ja ren geleden door Craxi om zeep ge holpen. Dat maakt het verleidelijk al leen daarin de oorzaak van de breuk te zien. Maar er is meer aan de hand. Spa dolini heeft in de Italiaanse politiek een uitgesproken reputatie als het gaat om de benadering van terroris me. Nooit onderhandelen en geen concessies, dat is zijn uitgangspunt. Hij werd niet gekend in de vrijlating van Abbas, die vrijwel zeker de hand heeft gehad in de kaping van de Achille Lauro. Was Spadolini dat wel, dan had hij zich verzet. Niet alleen omdat hij wars is van een een knieval voor terroristen, maar ook omdat de argumentatie van Craxi en Andreotti (buitenlandse zaken) uiterst vaag is gebleven. Een poging van Craxi om in een parlementair debat meer duidelijk heid te geven over de zaak-Abbas strandde op verzet van de christen democraten. Zij vreesden dat zo'n debat de verhoudingen in de coalitie nog verder onder druk zou zetten. In geval van een voortgaande verwijde ring tussen de coalitie-partijen dreigt onregeerbaarheid, zo zeggen ze. De christen-democraten zijn welis waar de grootste partij in Italië, maar ze zijn nog niet toe aan een hernieu wing van hun oude leidersschap. Met andere woorden: de breuk in dit kabi net moet, als het even kan, worden hersteld. In die theorie zou president Cossi ga het ontslag van Craxi moeten aan vaarden, maar hem terstond moeten vragen een nieuw kabinet te forme ren. Dat schept tijd en ruimte om de oververhitte gemoederen te sussen en de kwestie zonder tussenkomst van de kiezer op te lossen. Het is nog onduidelijk of Spadolini tot terugkeer te bewegen is. Duidelijk is wel dat Craxi zonder hem niet ver der wil. In dit geval wordt hij de speel bal van de gehate communisten, die zijn kabinet dan moeten gedogen. Niettemin is het vreemd dat het parlement in deze kwestie geheel buitenspel blijft. Vrees voor aantas ting van de positie van de eigen mi nisters speelt traditioneel sterk bij de Tideman. Hij vorderde twee weken geleden een boete van 500 gulden en vier weken voorwaardelijk te gen het tweetal. De rechtbank zei er echter rekening mee te houden, dat de strafbare feiten de twee em ployees ernstig moeten worden aangerekend. "Juist van bankper- Soor'Vampspëed getëisTerde christen^democratem Het heeft ^an betoog dat dat nooit aanleiding mag zijn een gezonde parlementaire af wikkeling uit de weg te gaan. En ze ker niet als op die manier de coalitie in grote lijnen kan worden hersteld en de binnenlandse politieke stabiliteit weer enige tijd wordt verzekerd. tegriteit te worden verlangd' Tegen de bankdirecteur had mr. Tideman twaalf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. De officier zei twee weken geleden tijdens de behandeling van de strafzaken, dat koppelbazen en andere lieden met zwart geld dat geld jarenlang fiscaal buiten schot hebben weten te houden dank zij de bereidwillige medewer king van de Rabobank in Beek-Ub- bergen. De bankdirecteur en zijn twee medewerkers hebben zich volgens de rechtbank onder meer schuldig gemaakt aan het verhuren van bankkluizen, het openen van depo sito-rekeningen en het opmaken van effectennota's op valse namen. Alleen al met de effectentransac ties op gefingeerde namen was vól gens officier mr. Tideman een be drag van ruim 1 miljoen gulden ge moeid. De strafbare feiten speel den zich af tussen 1978 en 1982. Literaire Nobelprijs voor Claude Simon STOCKHOLM (Rtr.) - De Nobel- prijs voor literatuur is dit jaar toe gekend aan de Franse schrijver Claude Simon. Simon(72) is niet alleen één van de bekendste hedendaagse Franse schrijvers; hij staat ook bekend als gerenommeerd historicus. De laat ste jaren leeft hij in de Pyreneeën eën teruggetrokken bestaan als wijnboer. grens in de door Israël ingestelde voerder vorig jaar tot een zelfde „veiligheidszone". De uitzendingen dragen een dui delijk christelijk karakter. Een groot deel van de zendtijd wordt besteed straf. De zaak werd zowel bij de recht bank als bij het hof bij verstek be handeld, omdat de verdachte vorig i preken in het Engels jaar is ontsnapt uit het Pieter Baan Arabisch. Het station, dat dergebracht in een oud gebouw tussen de Zuidlibanese plaatsen dien is hij spoorloos. Mocht hij Maijayoun en Klaiaa, is al vaker echter alsnog worden gepakt, het doelwit geweest van aanslagen christelijke Zuidlibanese militie door fanatieke sji'iten. wacht hem van twaalf jaar. (Van een onzer verslaggevers) ovens bij ziekenhuizen of tegelijk zen kunnen daar nu wel terecht Dode proefdieren of resten worden met het huisvuil bu het vuilverwer- voor zaken als watten, verband, ca- verbrand in het dierencremato- kingsbedrijf Rijnmond (AVR) wor- theters e.d., maar niet voor besmet rium in Stompwjjk of de kadavero den vernietigd. Bovendien vol- afval zoals bloedbuisjes, ipjectie- ven van Roteb in Rotterdam, spe- doen de ovens bij de ziekenhuizen naalden, weefselkweek en afval Zuid-Holland is een van de eer- men- vaak niet aan de eisen. van laboratoria. ste provincies die een plan voor de leuwe verbrandingsinstalla- verwerking van ziekenhuisafval uit ziekenhuizen. De provincie tie, waarvan de kosten nog niet be- Groter anatomisch afval, Soals li- heeft gemaakt. Het komende jaar vindt het onverantwoord dat der- kend zyn, moet de bestaande in chaamsdelen, moet worden ver- zal worden benut voor inspraak gelijk stoffen nu nog in eigen Den Haag vervangen. Ziekenhui- werkt in de bestaande crematoria, van alle betrokken instanties. DEN HAAG - Als alles volgens plan verloopt staat in Zuid-Hol land over drie a vier jaar i ciale verbrandingsoven vo selijke resten en besmette stoffen NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt!") per maand 22.10 per half jaar 131.40 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65.70- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging) B Lelden. In plaats van opsturen, k

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1