Ir. Ter Hart: die clubgeest missen we in Nederland 'Nachtbussen' OAD als alternatief voor trein en taxi Massale betoging Hindoes tegen pausbezoek in India 'Leiding en personeel moeten samen de kar trekken' Ik Geloop wt iK HET HE& 70H6mi' Achtergrond Interferon kan helpen bij bestrijden van bloedkanker DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 PAGINA 17 "Als je aan een Japans jongetje vraagt wat zijn vader doet, dan zégt hij: 'mijn vader werkt bij Mit subishi'. Hier zeggen kin deren: 'mijn vader is las ser of boekhouder'. Die clubgeest missen we nog in Nederland. Dat gevoel van samen de schouders eronder zetten in het be lang van de onderneming. En het belang van de on derneming is ook het ei genbelang van de men sen". Ir. W.J. ter Hart (62), voorzitter van de werkge versvereniging in de me taal- en elektronische in dustrie FME, heeft zich de afgelopen jaren vooral ge profileerd als prediker van een nieuw arbeidsbe stel. Een bestel dat is ge baseerd op de gedachte dat werkgevers en werk nemers samen verant woordelijk zijn voor het reilen en zeilen van een onderneming. "We gaan heel andere tijden in", zegt Ter Hart, nadat hij de ter men werkgever en werknemer als achterhaald in de afvalemmer van het verleden heeft gestopt. Hij praat liever over onderne mingsleiding en medewerkers. "We zullen steeds verder weglo pen van wat we ooit het conflict model noemden, de tegenstel ling tussen werkgevers en werk nemers. We stevenen af op een consensusmodel in de arbeids verhoudingen, waarbij ja samen de kar trekt. Natuurlijk zullen we belangentegenstellingen blijven houden. Ik ben niet zo'n idealist dat ik dat niet wil erkennen. Het fenomeen macht zal altijd blij ven bestaan. Daar zijn we men- Ter Hart kondigde onlangs aan dat hij volgend jaar het voorzit terschap zal neerleggen. Voor een terugblik op hetgeen de afge lopen jaren is gepasseerd vindt hij het nog veel te vroeg, "daar ben ik nog lang niet aan toe", klinkt het afwerend. Ter Hart zal na zijn vertrek het zendingswerk voor een nieuwe vorm van ar beidsorganisatie blijven voort zetten in de Stichting MANS (Management Nieuwe Stijl), hij voorzitter is. De FME-leider geldt sinds jaar en dag als een vurig voorstander van flexibiliteit in de onderne mingen. Een bedrijf is een vech- torgansatie, zegt hij, en moet daarom slagvaardig kunnn ope reren. Een bedrijfsorganisatie die vooral gebaseerd is op collec tief vastgelegde zekerheden mist de kracht om het gevecht aan te gaan. Daarom moeten de werk tijden flexibeler zijn (werken wanneer er werk is) en dient ook de beloning van de 'medewer kers' gekoppeld te zijn aan het bedrijfsresultaat. "Als het in een onderneming goed gaat, moet ie dereen daarvan de vruchten kun nen plukken. Als het minder gaat moet je ook bereid zijn om met zijn allen een stap terug te doen". Ter Hart: prediker Complex Volgens Ter Hart worden we door de technologische vernieu wing, die razendsnel om zich heengrijpt, gedwongen om an ders te gaan werken en onderne men. Of we nu willen of niet. De produktieprocessen werden zó complex, dat een ondernemer het niet meer alleen voor het zeg gen kan hebben. "Je kunt alleen snel beslissingen nemen als je daar mensen bij betrekt die de beslissing kunnen overzien. Dat is een natuurregel. Als je mensen wil laten beslissen, echt mede zeggenschap wilt geven, zul je ze moeten scholen. Het is een taak van de ondernemingsleiding om ervoor te zorgen dat de reikwijd te van de mensen groter wordt. We hebben allemaal hersenen, maar we moeten ook allemaal de kans krijgen om die te gebrui ken. Er zijn momenteel nog heel wat mensen die overdag, op hun werk, hun hersenen niet mogen of kunnen gebruiken. Zodra ze vrij zijn ontplooien ze zich als zeer waardevolle hersengebrui- kers, die zeer inventief in hun werk zouden kunnen zijn". In zijn kruistocht tegen de ver starring in ons arbeidsbestel heeft Ter Hart voortdurend een keihard nee laten horen tegen de collectieve invoering van ar beidstijdverkorting. Hij stelt zich nu wat milder op. "Ik heb gezegd dat ik geen collectieve atv wil toezeggen zolang niet is bewezen dat het ook kan. Daarom ben ik ook zo blij met de studie die we met de vakbonden hebben afge sproken. Als daaruit zou blijken dat Nederland is gebaat bij een collectieve invoering van de 36- urige werkweek, dan moeten we het maar doen. Ik denk alleen dat de conclusies anders zullen luiden". De metaalwerkgevers vrezen dat een verdergaande arbeids tijdverkorting de continuiteit van hun ondernemingen in ge vaar zal brengen. Nu al is er spra ke van een groot tekort aan vak mensen. "We zitten op dit mo ment in een overspannen ar beidsmarkt. In het hele land zoe ken bedrijven naar geschoold personeel. Er is de laatste jaren echt een scheefgroei ontstaan. Te weinig mensen hebben zich la ten omscholen. Iedereen is vast blijven houden aan het beroep waarvoor men is opgeleid. We hebben in de metaal de grootste moeite om onze opleidingsinsti tuten vol te krijgen. Wij zouden veel vrouwen aan het werk kun nen helpen, maar je moet ze er met de haren bijslepen. In dit land zou veel meer te bereiken zijn als de opleidingsbereidheid groter was". A-sociaal Ter Hart relativeert de omvang van de werkloosheid met de ver onderstelling dat van de 750.000 werklozen ongeveer de helft niet tot het werkaanbod behoort. Dat zijn mensen die niet willen werken of die om andere rede nen niet op de vraag 'passen'. De eerste categorie ('a-sociale ele menten die de kantjes eraf lo pen') is volgens de FME-leider een minderheid. Ter Hart noemt de langdurige werkloosheid een maatschappelijk probleem, dat niet uitsluitend op het bord van de werkgevers gelegd mag wor den. "Je mag niet zeggen dat on dernemers verantwoordelijk zijn voor degenen die ze niet kunnen plaatsen. Het is fraai gezegd van minister De Koning dat langdu rig werklozen in de ondernemin- gen.opgenomen moeten worden. Ook al krijgen we die mensen gratis, dan nog blijft een vraag centraal staan: wil die meneer of mevrouw zich laten omscholen. Is het antwoord nee, dan kunnen ze net zo goed in de kantine gaan zitten". De genoemde knelpunten op de arbeidsmarkt zullen worden bekeken in de studie van het or ganisatie bureau Berenschot naar de haalbaarheid van verder gaande arbeidstijdverkorting in de metaalindustrie. De studie, overeengekomen in het cao- overleg begin dit jaar, zal in het najaar een centrale rol spelen in de onderhandelingen over nieu we arbeidsvoorwaarden. De re sultaten daarvan zullen voor een belangrijk deel maatgevend zijn voor andere bedrijfstakken. Ter Hart is ervan overtuigd dat straks aangetoond zal worden dat arbeidstijdverkorting een zeer ingewikkeld probleem is, waarvoor geen algemene oplos sing is te bedenken. Er zal in ie der geval een discussie op gang moeten komen over het begrip arbeidstijd, dat door de technolo gische vernieuwingen steeds moeilijker te definiëren zal zijn. "Vakbonden en werkgevers zijn het er over eens dat de zuive re werktijd van de mensen terug zal lopen omdat de hoeveelheid werk, in mansuren uitgedrukt, de komende jaren afneemt. Ie dereen praat altijd over arbeids tijd en vrije tijd als twee naast el kaar staande eenheden. Dat is een misvatting. Je moet in de discussie ook de tijd voor trai ning opnemen. Werken gaat in toenemende mate scholing in houden. Het lerend werken of het werkend leren. Terwijl de zuivere werktijd zal dalen, ne men training en opleiding enorm toe. Werken en scholing gaan sa men je aanwezigheid bepalen". Kwaliteit Volledige werkgelegenheid komt volgens Ter Hart wellicht nooit meer binnen handbereik. Het enige middel om meer werk te scheppen is economische groei, aldus de ondernemers voorzitter. De inspanningen zul len de komende jaren vooral ook gericht moeten worden op de verbetering van de kwaliteit van de arbeid. "Veel mensen hebben geen plezier in het werk, omdat het voorgeschreven wordt. Ze gaan 's morgens op pad met het gevoel: wat zal er vandaag weer verkeerd gaan. De verspilling in een arbeidsorganisatie is enorm. In de Verenigde Staten is bere kend dat het om dertig tot veer tig procent van de omzet gaat. In het bedrijf dat ik voor ogen heb, ben je vooral bezig verspilling te gen te gaan. Het is niet eenvou dig, wantje bent bezig de cultuur in ondernemingen te verande ren. Uitgaande van een filosofie en niet van een systeem. Dat duurt jaren". C5A - V£*K:SZi'i5SCA*>M>G*£ - HOLTEN - De dronkelap waggelt rond drie uur 's nachts naar de tele fooncabine van een Amsterdams bruin café. Hij lispelt: "Hallo, is dit de OAD... hoe laat komt de bus, kunt u mij naar Groningen bren gen?" "Dat kan niet", zegt directeur Ter Haar van de Overijsselse Auto bus Dienst (OAD), die trouwens erg moet lachen om het verzonnen voorbeeld van de dronken Gronin ger in de hoofdstad. Ter Haar is de bedenker van de nachtbus. In zijn directiekamer in het Overijsselse Holten legt hij uit: "De NS besloten onlangs om vol gend jaar bij wijze van proef nacht treinen te laten rijden in de Rand stad, op de verbindingen Rotter dam, Den Haag, Schiphol, Amster dam en als eindpunt Utrecht. Maar na de stad Utrecht houdt Neder land toch niet op, dacht ik bij me zelf. En zo ontstond mijn plan om vanuit Utrecht bussen te laten rij den naar Groningen, Enschede en Den Bosch". door Lex Brom De luxe toeringcars van de OAD zullen overwegend via de snelwe gen rijden. Ter Haar: "Anders duurt zo'n lijndienst veel te lang. Het is niet de bedoeling dat de bus zwerftochten gaat maken en de passagiers in al die dorpjes voor de deur afzet. De reizigers zijn erbij gebaat dat de busrit zo kort moge lijk is". Het is de opzet dat zogenaamde 'markante punten', zoals tanksta tions en wegrestaurants, als halte plaats gaan dienen. Van daaruit moeten de passagiers zich per taxi verder laten vervoeren. De nacht bussen zullen worden uitgerust met een mobilofooninstallatie. De OAD-directeur: "Dat is van groot belang vanwege een aantal rede nen. Ten eerste kan van dat appa raat gebruik gemaakt worden om een taxi op te roepen of gezinsle den in te seinen voor de afwikke ling van het na-transport". "Maar ook uit oogpunt van vei ligheid is die telefooninstallatie zeer belangrijk. Iedereen weet wat er 's nachts op straat kan gebeuren. In geval van calamiteiten kan de chauffeur altijd van zijn mobilo foon gebruik maken". gend jaar de trein pakken en tot en met Utrecht rijden. Daarna kun nen zij van onze bus gebruik ma ken". Verder denkt Ter Haar aan inwo ners van Zuid-, West- en Oost-Ne derland die in het Westen een schouwburg willen bezoeken, een feestje hebben of wat dan ook. "Nu moeten zij, om weer thuis te ko men, gebruik maken van een taxi. Straks kunnen ze met de bus". Ter Haar denkt dat een kaartje voor de nachtbus twintig tot veer tig procent duurder zal zijn dan een retourtje met de trein (tweede klas). "Een pittige prijs, maar de mensen krijgen er wel wat voor. Nogmaals, anders moeten ze in een hotel overnachten of een taxi ne men. Dan zijn ze veel duurder uit". Hij weet bijna zeker dat er een markt zal zijn voor de nachtbus. "We hebben verkenningen gehou den. Ik denk dat het een haalbaar project is. Ja kijk, we hebben schattingen en berekeningen ge maakt. Bijvoorbeeld voor wat be treft het aantal mensen dat nu 's nachts met de eigen auto naar huis rijdt. Je mag aannemen dat er straks enkelen zyn die dan de nachtbus nemen. Hoeveel? Dat blijft gissen. En zo zijn er natuur lijk nog wel wat onzekere factoren. Maar daarvoor ben ik ondernemer. Je neemt een zeker risico". Een positief aspect is volgens de directeur van de Overijsselse parti culiere busonderneming dat zijn plan werkgelegenheid zal opleve ren voor een man/vrouw of tien. Hun salariskosten vormen in feite de enige investering voor de uit voering van het nachtbusplan. Ter Haar: "Ik heb reeds een wagen park van tweehonderd bussen en zo'n driehonderd vijftig chauffeurs in dienst". Het opzetten en laten functione ren van de nachtbus kost geld, maar volgens Ter Haar heeft minis- ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) gezegd de plannen te willen steunen als het haar geen cent iNog een belangrjk aspect van de nachtbus. De lijndienst werkt op basis van een 'afroepsysteem'. De directeur legt uit: "We gaan ervan uit dat mensen die van de nachtelijke lijndienst gebruik wil len maken, ruim van tevoren met ons contact opnemen. In ons be drijf te Holten zal een centrale meldpost worden ingericht". Dronkelap Als zich op een nacht helemaal niemand meldt, dan rijdt volgens Ter Haar de bus niet. Zijn er maar enkele belangstellenden, dan zet de OAD een kleine bus in. Bij een groter aanbod rijden de bekende toeringcars. Dan zegt Ter Haar plotseling: "Die Groningense dronkelap van daarnet. Ik zei dat hij niet mee kon, want ik ging er van uit dat hij zich niet tijdig ge noeg had aangemeld. Maar mis schien kan hij toch mee. Met de bus met passagiers die zich wel hadden gemeld. De dronken man moet dan wel even wachten". Omdat de OAD-bussen zullen 'inhaken' op de nachttreinen van de spoorwegen, heeft Ter Haar nauw contact met de NS. De direc teur denkt dat die coöperatie onder meer zou kunnen leiden tot zoge heten 'combi-kaartjes', dus plaats bewijzen voor nachtbus en trein, en aangepaste tarieven voor be jaarden. "Maar dat zijn nog plan nen. Laten we eerst maar eens kij ken hoe het loopt met die nacht bus". Schiphol Wie heeft er behoefte aan een nachtbus? De directeur antwoordt: "Met name de luchthaven Schip hol zal een goede markt voor ons zijn. Mensen die 's ochtends in alle vroegte op hun vliegtuig moeten stappen, of reizigers die juist laat in de avond aankomen. Die passa giers kunnen met ingang van vol TAMPA (ANP) - Een bepaalde vorm van bloedkanker, de zoge naamde hairy cell leukemie, is goed te genezen met het veelbe sproken bestrijdingsmiddel Inter feron. In een groot aantal gevallen blijken patiënten zeer veel baat te hebben bij een behandeling met deze van oorsprong menselijke af- weerstof. Op een TNO-conferentie over In terferon in Tampa in de Ameri kaanse staat Florida maakten me dische onderzoekers melding van verrassende resultaten van hun proeven bij mensen, die aan deze overigens zeldzame vorm van leu kemie leden. Hairy cell leukemie maakt ongeveer twee procent van alle bloedkankers uit. Een onderzoek in het Anderson- ziekenhuis in Houston toonde aan dat patiënten met deze vorm van bloedkanker bijzonder goed rea geerden op een behandeling Interferon van het type alpha Veertig procent van hen werd ge heel genezen, terwijl de kanke raandoening bij de overige patiën ten duidelijk terugliep. In Nederland komen jaarlijks tien tot twintig gevallen voor met deze vorm van bloedkanker. Swami Chinmayananda, één van de belangrijkste schriftgeleerden van de Hindoes uit India, heeft op een conferentie van Hindoes- priesters aangekondigd dat er grote protestdemonstraties op touw zullen worden gezet als paus Johannes Paulus II in fe bruari 1986 een bezoek brengt aan de zuidwestelijke deelstaat Kerala. De Hindoes willen dat er een definitief einde komt aan de bekeringsactiviteiten van rooms- katholieke zijde. De bezwaren richten zich vooral tegen pogin gen leden van stammen in afge legen gebieden en van de kaste der „onaanraakbaren" over te halen katholiek te worden. De conferentie heeft een resolutie aangenomen waarin wordt ge vraagd om een wettelijk verbod activiteiten. Minister P.K. Velayudhan van het ministerie van gemeentelijke ontwikkeling heeft zich inmid dels bezorgd getoond over de grote menigten die tijdens het pausbezoek op de been zullen komen. Het zouden er wel 2,5 miljoen kunnen zijn, terwijl de beschikbare ruimte voor een openluchtmis te Cochin hooguit een half miljoen mensen kan be vatten. De paus zal Kerala bezoeken in de tweede week van februari op uitnodiging van de Indiase bis schoppen en van president Zail Singh, die aanhanger is van de religie der Sikhs. In en rond Co chin wonen rond 200.000 rooms- katholieke gelovigen, die in een gebied van 80 vierkante kilome ter ongeveer 40 procent van de bevolking uitmaken. Katholiekendag in Japan. Om de evangelisering van cul tuur en samenleving nieuw élan te geven zal in 1987 voor de eer ste maal in Japan een Katholie kendag worden gehouden, zo heeft de Japanse bisschoppen conferentie besloten. In juni 1984 had zij op haar algemene verga dering de verkondiging van het evangelie al eerste prioriteit ge geven, maar in weerwil van sindsdien gepleegde inspannin gen is er nauwelijks resultaat merkbaar. Als negatieve factoren voor de voortgang van het katholicisme zien de Japanse bisschoppen sterke tradities \yat betreft gezin en samenleving, geworteld in boedhisme en shintoïsme; ge richtheid op wetenschap en tech niek die eerder materialisme tot gevolg heeft dan geestelijke of religieuze waarden oplevert; de algemene opvatting dat alle reli gies één pot nat zijn; de morele eisen die het katholicisme stelt en tenslotte de wijd verbreide mening, dat de RK Kerk een „vreemde religie" is, dus een we- zensvreemd element in de Ja panse samenleving. Er zijn in Japan thans onge veer 417.000 rooms-katholieken, wat neerkomt op 0,34 procent van de bevolking. Bijbel in 1500 Afrikaanse ta len. De Verenigde Bijbelgenoot schappen van Afrika (UBS) heb ben een plan ontvouwd om de bijbel in 1500 in Afrika gespro ken talen beschikbaar te krijgen. Het project vergt een investering van ongeveer 450 miljoen gul den, waarbij er rekening mee wordt gehouden dat elke taal ze ven tot acht jaar vertaalwerk eist. •Twee eeuwen Haagsch Ge nootschap. Overmorgen (19 ok tober) herdenkt het 'Haagsche Genootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst' zijn tweehonderd jarig bestaan met een officiële viering en de aanbieding van een jubileum boek aan ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken in Nederland. Het genoot schap dankt z'n ontstaan aan de verontwaardiging en woede van een aantal orthodoxe predikan ten over wat zij zagen als „laster lijke aanvallen" vanuit de Ver lichting, vooral van Joseph Priestley. Emilio Castro klaagt over afbraak Roemeense kerken. In Roemenië en meer bepaald in de hoofdstad Boekarest moeten veel te veel kerkgebouwen wij ken voor stadsdoorbraken en wegenaanleg. Tot die conclusie is de secretaris.-generaal van de Wereldraad van Kerken, Emilio Castro, gekomen bij een pasto raal bezoek aan de vier Roe meense Kerken die lid zijn van de Wereldraad. Zijn algemene in druk is dat het „institutionele ge zicht van de Kerk steeds meer af neemt" in de Roemeense samen leving. Tsjechoslowaaks christen- paar duikt onder. Voor het eerst in de geschiedenis is een Tsje choslowaaks christenpaar er gens ondergedoken om zich te onttrekken aan een gedwongen opname in een psychiatrische kliniek. Daartoe door de recht bank veroordeeld „wegens het uitdragen van een religieuze overtuiging" hadden Karei en Jindriska Korinek uit het nabij Brno gelegen dorp Prostejov zich al in juli bij de kliniek moe ten melden. Aldus bericht Kes- ton College, het Britse instituut voor onderzoek van de gods dienst in Oost-Europa. De echtelieden leven al twintig jaar op voet van oorlog met de Tsjechoslowaakse autoriteiten, vanwege hun godsdienstige overtuiging. Meermalen kwam het tot een arrestatie en politie verhoor. De kinderen uit het ge zin Korinek zijn aan de ouderlij ke macht onttrokken en in een gesticht opgenomen, waar ze met kalmerende middelen wor den behandeld, aldus Keston. Afrondend gesprek. Dè bis schoppenconferentie zal binnen kort een afrondend gesprek heb ben met de Mariënburgvereni- ging, die verzocht had haar het predikaat katholiek te verlenen. De bisschoppenconferentie is bij afwezigheid van twee van haar leden, bisschop Möller van Gro ningen en hulpbisschop Niën- haus van Utrecht, nog niet toege- komen aan de mogelijke herbe noeming van de secretaris-gene raal. Dit punt is doorgeschoven naar de agenda van de decem- bervergadering. Nederlands Hervormde Kerk. Beroepen te Dronten: T. S. Fah- ner te Renesse en Noordwelle en Serooskerke. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Baambrugge (part-ti me): drs. P. Smilde, kandidaat te Duivendrecht die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Rouveen: J. Luiten te Alkmaar. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Lisse: J. J. van Ec- keveld te Zeist. Bedankt voor Lelystad: H. Paul te Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17