'Nederland mag trots zijn' 'Dit is toch belachelijk' Portugal verdient WK-ticket met stunt Van Basten over 'geel' Ook Noord-Ierland verrast in Roemenië RaHyrijders onder vuur Leo Beenhakker dik tevreden met 1-0 nederlaag Incidenten bleven uit DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 13 BRUSSEL (GPD) - Rinus Michels, Leo Beenhakker en Dick Advocaat hebben de zomermaanden ge bruikt om na te denken over een herkenbare speelwijze voor Neer- lands vertegenwoordigende elftal len. Het denkwerk van de techni sche staf leverde een concept op met twee centrumspitsen en twee aanvallers op de flanken, die, als de tegenstander of het resultaat het De bondsmanager gelooft dat een tweede goal de weg naar Mexi co afgesneden had, een mening die doelman Hans van Breukelen deelt. „Maken ze 2-0, dan is het tweede duel een formaliteit. Dat hadden we nooit meer goedge maakt. Nu hebben we een kans, hoewel het niet gemakkelijk is. Het is hinken op twee gedachten: op de nul spelen en twee doelpunten pro- vereist, een minder offensieve taak duceren". Feitelijk de situatie die krijgen. Voor die speeltrant, ook gisteravond tegen België gebruikt, werd gekozen omdat aldus de spreekbuis van het Zeister trai- nersgilde Leo Beenhakker, „we België in Polen moest bestrijden. Zeker is, dat Nederland in de Kuip meer risico neemt dan de Rode Duivels in het Oostblok. „Ze heb ben daar alleen in de laatste twin- toevallig in het bezit zijn van twee tig minuten risico genomen. Van- voortreffelijke centrumspitsen, die avond hebben ze met tien tegen elf nog jaren mèe kunnen". Volgende maand speelt Oranje misschien wel de belangrijkste partij van de jaren '80, zonder zijn twee puntspelers. Willem Kieft ge looft sinds gisteravond heilig in het ongeluksgetal, zijn dertiende inter land duurde precies drie minuten en 57 seconden. „Vercauteren trap te naar me, ik maakte de fout te reageren. Een vreselijke misser, die ik duur moet betalen. De be slissing van de scheidsrechter was juist. Ja, ik weet dat het weinig professioneel i iets meer druk gecreëerd, i de uitvoering bleef het matig", vond Michels. Door de vroege verwijdering van Willem Kieft weet de Belgische bondscoach nog steeds niet op welke manier Beenhakker hem wilde verrassen. De plannen kon den na precies 237 seconden de prullebak in. Dat betekende dat de coaches aan de kant de keel schor moesten schreeuwen om iedereen op zijn nieuwe taak te wijzen. „In dergelijke gevallen mis je unieke figuren als Cruijff en Van Hane- DEN HAAG (ANP) - Het aantal deelnemers aan het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal in 1986 in Mexico is gisteren uitgebreid tot dertien. Engeland en Portugal voegden zich bij de elf zekeren: Mexico, Italië, Uruguay, Brazilië, Argentinië, Canada, Hongarije, Polen, Bondsrepubliek Duitsland, Spanje en Bulgarije. Twee andere landen meldden zich als vrijwel zekere kandidaat: Denemarken en de Sowjetunie. Frank Vercauteren gaat 'opstoot' van Wim Kieft. (foto anp> De tweede tegenslag verzorgde gem die binnen de lijnen orde op Frank Vercauteren, een doelpunt zaken stellen", herinnert Michels i de 20e minuut van rechts met de linkervoet ingeschoten. Voor de derde en laatste tegenslag was Ne derland opnieuw zelf verantwoor delijk. Op de rand van het straf schopgebied mocht het tot tien zich uit de gouden jaren Nederlands^, voetbal. „Het is een probleem waar we nog steeds mee worstelen". Profiteren konden de Belgen van die onrust niet, het enige doelpunt i gereduceerde Oranje een vrije viel toen Oranje weer orde op trap nemen. Marco van Basten zag een gaatje in de Belgische muur, haastte zich en werd genoteerd omdat de scheidsrechter nog geen fluitsignaal gegeven had. Juist vol gens de internationale regels, die ook het uitbundig kussen na het maken van een doelpunt verbie den. Het geel is voor de Ajacied rood in de volgende partij, omdat"* hy eerder op Cyprus het karton voorgehouden kreeg. Van Loen Van Basten: „Dit is toch belache lijk, is er geen instantie waar je zo'n beslissing kunt aanvechten, mon deling voorkomen, kan dat niet? De scheidsrechter was niet conse quent, want even later gebeurde hetzelfde bij een vrije trap van Ver cauteren en toen deed hij niets. Is er echt niets aan te doen?". En la chend als een boertje met kiespijn: „Misschien helpt het als je zegt dat ik een moeilijke jeugd heb gehad". Nee, dat lukt dus niet. De naam van de 'boosdoener' verscheen op het wedstrijdformulier en daarmee staat Nederland in de wedstrijd waarin het zeker twee doelpunten moet maken zonder aanval. Kees van Kooten kan weer in training gaan, Peter Houtman als redder van Oraiye, misschien is Spelbos wel een alternatieve stormram, tenslotte koos Michels op Cyprus ook al eens een voorstopper (Ernie Brandts) als geheim wapen. Spel bos, die met meer tevredenheid op zijn dertiende interland kan terug kijken dan Kieft, denkt aan John van Loen, de nummer twee op de topscorerslijst. „Dat is in ieder ge val een mannetje dat oorlog kan maken. Dat zal nodig zijn. Het is anders wat, zo heb je vier aanval lers en zo heb je niets meer". Enkele meters verder kon de grootste treiteraar in het Belgische kamp, René Vandereycken het pesten nog niet laten. „In Rotter dam moet Nederland risico's ne men, dan moeten ze met drie, vier spitsen spelen". En schamper la chend: „Als ze die tenminste kun nen vinden". Rinus Michels, het klankbord van Beenhakker, wilde nog geen namen invullen. „Het is te vroeg om de balans op te maken. We zul len een manier moeten vinden om aanvalskracht te krijgen. Dat zal best wel lukken, hoewel je natuur lijk je beste mensen kwijt bent. Van Kieft valt het me bitter tegen. Incasseringsvermogen, zelfbeheer sing, mentale kracht, dat is ook de kwaliteit van een speler. Bij Kieft nog onvoldoende ontwikkeld, dat had ik van hem niet verwacht. Ach, het blijven mensen". ken gesteld had. Het tweede volg de niet. „Het is weer eens geble ken", zei de voor tweehonderd pro cent zwoegende linkerspits Rob de Wit, „het spel maken kunnen de Belgen niet". CAIRO (Reuter) - De Farao Rally is de afgelopen dagen opge schrikt door enkele incidenten. In de veronderstelling dat het smokkelaars betrof, hebben Egyptische soldaten een hinderlaag gelegd voor een aantal wagens, die tot de race-karavaan behoor den. Dat gebeurde in de buurt van de Siwa-oase bij de Libische grens. Vandaag meldde koploper Saeed Al-Hajri, ter hoogte van de stad Aswan aan de Nijl, dat ook hij was beschoten. Toen een vrachtwagen met medicijnen als aanvoerder van de karavaan naderde, openden de soldaten het vuur. Niemand raakte gewond, deelde een woordvoerder van de organisatie la ter mee. Hij zei wel, dat de rally een urenlange vertraging op liep, doordat de soldaten de truck doorzochten. Het jaarlijkse evenement eindigt in het weekeinde. De felle reactie van de grensbewakers bij Siwi, is het gevolg van de gespannen verhouding met Libië. In 1977 vonden tussen deze landen enkele grensincidenten plaats. Sindsdien is de be waking aan beide zijden verscherpt. Waarom Al-Hajri later werd beschoten, is niet duidelijk. De kwalificatie van Engeland was nauwelijks verrassend. De Engel sen verpletterden op Wembley Turkije met 5-0 en grepen de zege in groep 3. Noord-Ierland nam op de tweede plaats een optie door in Boekarest een zwaar bevochten, fortuinlijke overwinning op Roe menië te behalen (0-1). De Noordie ren dienen in de afsluitende wed strijd in Londen gelijk te spelen te gen Engeland om de tickets voor Mexico af te halen. In groep 2 viel de beslissing ten gunste van Portugal. De Portuge zen, die zondag met pijn en moeite dwerg Malta de baas bleef, verras ten in Stuttgart de reeds gekwalifi ceerde Bondsrepubliek (0-1). Door die overwinning en het verlies van Zweden in Praag tegen Tsjechoslo- wakije (2-1) werd Portugal de der tiende van 24 deelnemers in Mexi- In groep 6 kloppen Denemarken en de Sowjetunie op de Mexicaan se voordeur. Denemarken pakte na de rust in Oslo uit en versloeg Noorwegen met 1-5. De Sowjetu nie was in Moskou heer en meester in het duel tegen Ierland (2-0). Bei de winnaars zijn praktisch zeker van het toegangsbewijs voor de eindronde. De Bondsrepubliek Duitsland verloor zijn record, Portugal ver diende de vliegreis naar Mexico, waar het volgend jaar als dertiende land zal deelnemen aan de eind ronden van het voetbaltoernooi om de wereldtitel. Dat was het gevolg van de uitslag van 0-1 gisteravond in Stuttgart. Het gastland was 36 WK-kwalifica- tiewedstrijden ongeslagen geble ven. Het doelpunt van Carlos Ma- Ierse coach Hand stapt op na verlies MOSKOU (AFP) - Eoin Hand zal zijn contract als bondscoach van het Ierse elftal niet verlen gen. De Ier, die vijf seizoenen deze functie bekleedde, zat gis teravond na de nederlaag in Moskou tegen de Sowjetunie (2-0) diep in de put. „Dit is een van de teleurstel- lendste avonden uit mijn le ven", zei hij na afloop van het duel. Het contract van Hand loopt volgende maand na de laatste kwalificatiewedstrijd te gen Denemarken af. „Ik denk er niet over mijn contract te continueren. Ik heb niet de ge woonte bij te tekenen voor een post waar ik niet gewenst ben. Dit beroep vraagt veel en mijn toekomst ligt na deze avond niet in het internationale voet bal". BRUSSEL (GPD) - De laffe houding van Guy Thijs werd de redding van Oranje. Pas halverwege de tweede helft deed de Belgische bondscoach waar het publiek al tien minuten eerder om gesmeekt had en zette hij met Alex Czerniatynski een derde aanvaller in. Het kwaad was toen al geschied. Bezeten van de wil om de schade tot een mini mum te beperken, had het dappere Oranje zich zo inge leefd in de rol van tien tegen elf, dat het die krachtproef glansrijk doorstond. De minimale nederlaag (1-0) gister avond in het afgeladen Constant Vandenstock-stadion werd daarom terecht uitgelegd als een morele overwin ning. „Ik vind Thijs een hele aardige hij bijna furieus op de black-out man", spotte een getekende Leo van de hoogblonde aanvaller, „is Beenhakker naderhand met het dat nog erg zacht uitgedrukt. Hij voetbalonbènul dat de Belgen zo- speelt in de hardste competitie van wel in als het buiten het veld de dag hadden gelegd. Want Georges Grun de vaardigheid te Europa en die scheidsrechter j bij wijze van spreken zijn buurman kunnen zijn. Mag ik het hem dan te profiteren van het ultra- misschien kwalijk nemen als hij op zo'n domme manier in de fout gaat". Tot schrik van iedereen die maar iets te maken heeft met Oranje liet welgeteld vier minu- klap in het ge- vroege vertrek van Wim Kieft, daar miste Guy Thijs de lef om het on verwachte voordeel uit te buiten. „Ik had op z'n minst verwacht", gaf Beenhakker na afloop zijn ge- Kieft zich ..v dachten prijs, „dat de Belgen di- ten verleiden tot reet na de rust met een derde spits 2icht van rrank Vercauteren, die z°uden komen. Maar ik was dolhiij hem met een trap tegen de 'knie had geprovoceerd. Pietro d'Elia, de Italiaanse rechtspreker, aarzelde - geen moment, en zorgde voor een Met Rinus Michels voorop begre- vermoedelijk absoluut record door pen de Nederlanders er geen- dat hij dat niet deed. Snap je ik Thijs een vreselijk vind". Oranjes aanvalsleider onmiddellijk Maar dat is wel het Belgische de rode prent te tonen. „Op dat voetbal ten voeten uit. In de loop der jaren vastgevroren in een speelstijl waarbij het initiatief aan de tegenstander wordt gelaten, missen de Belgen het vermogen de flexibiliteit len op een ander spelconcept. Daardoor kon het ook gebeuren ment", stamelde Beenhakker later, „moest ik wel even diep ademha len. Zes weken voorbereding vie len van het ene op andere moment duigen. Tevoren hadden we heel Probleem Belgische voetballers zijn ook mensen, wat anders geaard, in ie der geval spelend zonder risico. De omgekeerde situatie had Guy Thijs niet verwacht. Dat is wellicht ook de verklaring waarom hij pas in de 68e minuut zijn (door het wegstu ren van Kieft) werkloze voorstop per verving door een extra aanval ler. Michels: „Het is een samenspel tussen de Belgische coach en zijn spelers. Hij geeft elf mensen het vertrouwen en wijzigt zijn speel wijze alleen bij een achterstand en dat is niet gebeurd. Ook met tien tegen elf nemen ze geen risico, wij zouden het anders gedaan heb ben". te schake- duidelijk afgesproken dat iedereen z'n mondje dicht zou houden, maar - dat we wel stevig de duels in zou- dat het vaderlandse tiental met den gaan. Want in dat opzicht mag echt in de problemen kwam, bij Italiaanse scheidsrechters erg Van Breukelen heeft het nakijken. De door Frank Vercauteren verzonden Nederlandse doel binnenzeilen. basis van mentaliteit zijn we hier Maar als er een ploeg is die dat van- fantastisch op de been gebleven", avond heeft gedaan, dan was het Door de noodzaak gedwongen wel Nederland". Waarbij de anders beminnelijke Belg maar gehaks- halve over het hoofd zag dat Oranje met tien man speelde, en daardoor liet Oranje vanaf het moment dat Kieft met gebogen hoofd de kleed kamer opzocht, bewust een gat in het centrum vallen. Voor alles wil- wel was gedwongen zijn heil te hoe groot het overwicht bij tijd wijle ook was. „Werkelijk uitgespeelde kan sen", deed Beenhakker de waar heid niet eens geweld aan, „heb ben ze niet gehad. De mogelijkhe- w den die ze kregen, waren louter een het doel van Hans van Breukelen veel. Maar dan zie je ineens alles uit je handen vallen". De manier echter waarop Oranje vervolgens alle moed bijeen raap te, en er met tien man desondanks slaagde de Rode Duivels gevolg van het feit dat netje meer hadden. Daardoor lie pen we voortdurend achter de fei te houden, verdiende terecht lof en waardering. En dat gold dan met het trio Rijkaard-Gullit- ten aan". Op die manier kwam hal- Van de Korput, dat echter in niet verwege het eerste part ook de eni ge treffer tot stand, toen Frank Vercauteren aan het eind stond geringe mate in de kaart werd ge speeld door het onnozele verweer de Belgen. Maar ook Rob de deaarwoeriijn Gerets-Claesen- wit werkte zich te pletter, wees daarmee het gelijk van Been hakker die aan de Ajacied de'voor keur had gegeven boven Simon de Beenhakker voorkomen dat de Belgen via de flanken vrij spel zou den krijgen, zodat Rob de Wit en Marco van Basten werden vastge plakt aan de zijlijn. Dat ging de ene Ajacied (De Wit) heel wat beter af dan de ander, desondanks slaagde het tweetal er in vier Belgen op de eigen helft vast te pinnen. Een be ter bewijs van de angst die bij de Belgen overheerste was er niet. Guy Thijs wrong zich naderhand in allerlei bochten om de Belgische onmacht te verklaren, en wees daarbij met een beschuldigende vinger in de richting van Oranje. „In Nederland", verdedigde hij zoeken tot een defensieve speelwij ze, en het bovendien elke gelegen heid aangreep om het tempo uit de wedstrijd te halen. Schaduwkant Ceulemans, en de middenvelder van Anderlecht doelman Hans Breukelen met een schot in de ver- „Voor ons", meende Thijs, „stond de winst op de èerste plaats, daarnaast moesten we er voor zor gen in elk geval geen doelpunt te gen te krijgen. Het is voor ons nu zaak in Rotterdam te scoren". In dat geval kan Oraiye de WK in Me xico definitief vergeten. Het zal voor het Nederlands elftal al op voorhand een heksentoer worden om de Belgen, die sinds 1975 in ei- de Belgische onmacht om de deur gen land geen kwalificatieduel Nederland definitief in het verloren, op een zijspoor te ste hoek kon passeren. „Maar ook Tahamata. slot te gooien, „verwijten jullie ons rangeren. Over vijf weken in Rot- altijd dat wij zo behoudend spelen, terdam kan België nuel, gemaakt na 54 minuten, schoot die reeks op uiterst pijnlijke wijze aan flarden. Die Mannschaft, reeds geplaatst als koploper in groep 2, kreeg als dank een strie mend fluitconcert van de 60.000 bezoekers in het Neckar-stadion in Stuttgart. De Portugese meesters in het verdedigen, onlangs aan den lijve ondervonden door Ajax en in mindere mate Feyenoord in de toernooien om de Europese be kers, maakten na afloop vreugde dansen, waarop vooraf allerminst was gerekend. Vooral niet door Tsjechoslowakije en Zweden, die in Praag tegen elkaar speelden (2- 1), maar nu beiden uitgeschakeld zijn. De overwinning van Noord-Ier land in Boekarest op Roemenië in groep 3 was zwaar bevochten en fortuinlijk. Doelman Pat Jennings (40) vervulde een hoofdrol voor 40.000 kijkers. Jennings bleek in zijn 112e interland (evenveel als zijn Italiaanse collega Dino Zoff) nog niets aan reactievermogen te hebben ingeboet. Voordat Quinn voor de Noordieren scoorde na een kopbal van Mcllroy had Hagi voor Roemenië al eens de paal getrof fen. Na de rust stonden de Noord ieren voortdurend onder druk en kwamen ze nauwelijks nog van ei gen helft af. Jennings stopte de moeilijkste schoten. Tweemaal werd hij gepasseerd, maar by die gelegenheden stond Nicholl als redder op de lijn. Noord Ierland heeft in het laatste uitwedstrijd te gen Engeland nog één punt nodig. De overwinning van de Engelsen kwam nauwelijks als een verras sing. Na de 8-0 in Turkije stak de 5-0 in Londen daarbij nog schril af. Het Engelse elftal was voor 52.500 toeschouwers slechts een helft be reid het shirt nat te maken. In die eerste vijfenveertig minuten werd de Turkse doelman Yashar vier keer gepasseerd. Chris Waddie opende in de 14e minuut het festijn, vier minuten la ter gevolgd door Gary Lineker (2- 0). De aanwinst van Everton had trouwens een fors aandeel in de ze ge, want ook het vierde en vijfde doelpunt nam hij voor zijn reke ning. De derde kwam op naam van aanvoerder Robson, die in de 60e minuut het veld verliet voor Ste ven van Everton. 3. Finland 4. Roemenië 5. Turkije 7 4 3 0 11 21- 2 7 4 1 2 9 8-5 8 3 2 3 8 7-12 bal zal net voor de 'tweede paal' het (foto anp) voriete spelmethode hanteren, en dat maakt het er voor Oranje niet eenvoudiger op. Een extra handicap voor het Ne derlands elftal vormt bovendien de absentie van Van Basten, die gis teravond zijn tweede gele kaart in casseerde. Daardoor zal Beenhak ker in de Kuip naar een alternatief (Houtman) moeten zoeken, nu Kieft ook automatisch niet van de partij is. „Het is duidelijk", blikte de bondscoach vooruit, „dat we in die wedstrijd een 16-meterspits no dig hebben". En die liggen niet voor het oprapen, nu Nederlands beste aanvallers door een gaande weg marchanderende Pietro d'Elia buitenspel zijn gezet. Die bekeu ringen wogen ook zwaarder dan het verlies dat Oraiye gisteravond in Brussel moest incasseren. „Daar wil ik de komende dagen eens rus tig over nadenken", schoof Been hakker het probleem voor zich uit. „Maar dat het de schaduwkant van deze wedstrijd is, daar ben ik het helemaal mee eens". Resterend programma. 13 novem ber: Engeland - Noord-Ierland, Turkije - Roemenië. In de Scandinavische derby Noorwegen-Denemarken sloegen de in het buitenland geharde Deen se profs hard toe tegen de Noorse amateurs. In het eerste helft kwa men de Noren op voorsprong door een doelpunt van Sundy in de 40e minuut. Op die stand hadden de Noren tot groot enthousiasme van de ruim 19.000 toeschouwers een redelijk perspectief op een reisje naar Mexico. Het optimisme werd na de rust door de Denen de grond inge boord. Elf minuten na de rust bracht Michael Laudrup van Ju- ventus beide partijen in evenwicht. Tien minuten daarna zorgde Sören Lerby van Bayern München voor de voorsprong en Preben Elkjaer van Hellas Verona (1-3) en twee keer Klaus Berggreen, ploegmak- ker van Wim Kieft by Pisa, zorg den voor de luxueuze eindstand van 1-5. Voor 100.000 toeschouwers was Ierland in Moskou kansloos tegen de Sowjet Unie. De Ieren kwamen wel de eerste helft ongeschonden door, maar na de rust scoorde Sje- renko in de 61e minuut en daarmee was het duel in feite beslist. Het tweede doelpunt werd op slag van tyd gemaakt door Protasov. Stand in groep 6: 1. Denemarken 7 4 1 2 9 13- 5 2. Sowjet-Unie 7 3 2 2 8 12-8 3. Zwitserland 7 2 3 2 7 4-9 5. Noorwegen 6 1 2 3 4 3-8 Resterend programma. 30 oktober: Sowjetunie - Noorwegen, 13 no vember: Zwitserland - Noorwegen, Ierland - Denemarken dat doelpunt", wierp Beenhakker Het pleit echter niet voor Belgie Pijnlijk r geluk dan dat zjj zich ZQ gemakkelijk liet geloren door tien Nederlanders, hw die op basis van karakter en disci pline in Brussel toch vry simpel Voor de eerste keer in zijn loop- overeind bleven. „Ik vind", prees baan als trainer was Oranjes opper- Beenhakker de tien spelers, „dat baas ook dik tevreden met een ne- Nederland best trots mag zijn op derlaag. Een verlies, dat naar zijn deze ploeg. Na die wedstrijd in idee nooit tot stand zou zijn geko- Hongarije dachten we even dat het men als Wim Kieft de vaderlandse een eenmalige zaak zou zijn, maar voetbaltrots niet zo pijnlijk in de vanavond is het bewijs geleverd steek had gelaten. „Als je mij dat we qua instelling en karakter vraagt of ik boos ben", reageerde een heel eind gevorderd zijn. Op BRUSSEL (GPD) - De Brusselse politie was op alles voorbereid, maar dat 'alles' bleef gisteren uit. Anderlecht heeft geweten dat er 4500 Nederlanders op bezoek wa ren, maar incidenten hebben zich niet voorgedaan. De 1500 man ster ke politiemacht heeft vrijwel niet in actie hoeven te komen. De autoriteiten hadden op het laatste moment nog eens 400 extra rijkswachters opgetrommeld, bo venop de 500 die al waren aange- wezen om samen met 200 'gewone' agenten de orde te handhaven. De politiemannen konden het groot ste gedeelte van de avond in hun busjes blijven. Brandweercommandant Hugo van Gompel, die de leiding over de hulpdiensten had, erkende dat met 1500 man politie sprake was van een overreactie. „Tijdens de voor besprekingen heb ik wel eens op het punt gestaan om te vragen: en waar zetten we de mitrailleurs neer". Hij sprak echter ook van 'een preventieve machtsontplooi ing'. Volgens Van Gompel was het echter na het Heizeldrama, waar de ordediensten gefaald hebben, „nu beter om iets te ver te gaan, dan kunnen we later altijd wel weer een stapje terug doen". In het stadion deden zich vrijwel geen incidenten voor. Het vak waarin de 4000 Nederlanders wa ren samengeperst werd omringd door een kordon van 100 rijks wachters, die slechts een enkele maal in actie moesten komen. Eén jongeman werd afgevoerd nadat hij over het hek was geklommen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13