Steeds Bestuur universiteit wil ontruiming pand Brill niet uitstellen Coördinator BOA met dood bedreigd Beraad universiteit over samenwerking projecten Indonesië Ondanks pleidooi raad en B en W Nieuw Kijkhuis mogelijk volgende week geopend Ontmiming is pas op 28 oktober mogelijk 'Seksistische' studenten melden zich in Leiden DINSDAG 8 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - De universiteitsraad is van mening dat er geen enkel belang is gediend met het op zeer korte termijn ontruimen van het gekraakte Brill-complex aan de Oude Rijn. Het college van bestuur luistert echter niet naar deze uitspraak, die was vervat in een motie. Het bestuur, bij monde van voorzitter Cath, liet gisteravond nog eens duidelijk weten op haar standpunt te blijven staan: het gekraakte pand moet zo snel mogelijk worden ontruimd. Ook het verzoek van Leidse ge meentebestuur om de ontruiming twee maanden uit te stellen, werd door het college van bestuur van tafel geveegd. De krakers zouden in die tijd de gelegenheid hebben te onderzoeken of ze het pand als woongroep kunnen aankopen. Volgens mr. K. Cath gaan burge meester en wethouders er aan voorbij dat deze zaak in handen is van justitie. "Het presidiaal bevel tot ontruiming is gegrond op de onrechtmatigheid van de situatie. In deze situatie is door de tussen komst van B en W geen wijziging opgetreden. Het college van be stuur zou zijn taken en verant woordelijkheden niet behoorlijk vervullen, indien het op het ver zoek van B en W zou ingaan", aldus het officiële commentaar. Voordat de universiteitsraad en het college van bestuur tot deze patstelling waren gekomen, was er al heel gevarieerd over de krakers, het Leidse gemeentebestuur en Brill gedacht en gesproken. Kraker Pieter Steenhouwer gaf een eerste aanzet tot een discussie die tumul tueuze hoogtepunten kende. "De universiteit beschouwt ons niet als potentiële kopers. Dat is jammer, want de eerste resultaten van ons 'haalbaarheidsonderzoek' zijn zeer hoopgevend. Geef ons twee maanden de tijd, dan kan er altijd nog worden ontruimd. Dat is» geen enkel probleem; alle rechters en deurwaarders zullen daarmee akkoord gaan". Verheven Volgens J.J. Schwencke, lid van de Raad voor Studentenbeleid, be wijst het college van bestuur de universitaire en Leidse gemeen schap een slechte dienst. "Ze voelt zich ver verheven boven het nor male volk. Alle vooroordelen zijn weer eens bevestigd door de com promisloze en haatzieke houding". Ook raadslid Buikstra (Progeres- sieve Partij) maakte zich bezorgd over de wijze waarop het college naar buiten treedt, terwijl zyn par tijgenote mevrouw Lignac, indien- wilde wel vaststellen dat de weer gave van feiten, zoals de raad die naar voren bracht, ten dele onjuist was. "Het is een mengeling van 'Wahrheit und Dichtung'. Niet al les wat in de pers staat is juist of waar. Een beroep doen op de krant is daarom niet nodig. De verhou ding tussen het gemeentebestuur en het college van bestuur is ook geenszins verstoord. Ik kan u ge ruststellen". Op de vele vragen waarom het college van bestuur nergens op in kon gaan, antwoordde de voorzit ter: "Ik moet u begrip vragen voor onze positie. Wij zijn verantwoor delijk voor het doelmatig beheer. De belangen van de universiteit moeten niet nodeloos worden ge schaad". Voor de raadsleden was deze uit leg moeilijk te begrijpen. Zij rie pen: "Noem man en paard"; "Hoe kan de instelling nu worden ge schaad?; Wij worden als onmondi ge mensen behandeld". Door L.B. van der Meer (Unie van Facultaire Diensten) werd toen het voorstel gelanceerd om achter gesloten deuren verder te gaan. Cath waarschuwde vooraf: "Dat maakt geen enkel verschil. U zult geen uitgebreider verhaal krijgen. Nogmaals, ik vraag u begrip". Het voorstel werd verworpen. Buiten universitair lid (bul) me vrouw Glastra van Loon kwam met het plan om de eerste veertien dagen niet tot onruiming over te gaan, zodat de het college van be stuur in een commissievergade-, ring met een beter verhaal naar buiten zou kunnen treden. J. Bree- baart, ook een bul, raadde het be stuur aan om contact op te nemen met de minister. "Op ontruiming zitten we niet te wachten". Ook die adviezen werden zonder meer in; de wind geslagen. Cath: "Wij heb ben een verantwoordelijkheid die we niet kunnen delen met de raad". Een schorsing volgde om de mo tie van ingediend door mevrouw Lignac in de verschillende partijen te kunnen bespreken. De studen ten van de Centrum Groepering leiden onthielden zich van stem ming, omdat het college niet dui- •delijk had uitgelegd om welke be langen het ging. De Unie van Fa cultaire Diensten stemde tegen, maar deed de krakers het idee de hand rustig uit te gaan. "Dat is een hele gebruikelijk pro cedure in Nederland". De Progres sieve Partij en de bullen stemden voor de motie. Dit betekende. 19 voor, 11 tegen en vijf onthoudin gen. Vervolgens maakte het colle ge van bestuur kenbaar de motie naast zich neer te zullen leggen. ir Het nieuwe filmhuis aan de Vrouwenkerksteeg. LEIDEN - Het nieuwe Kijkhuis, aan de Vrouwenkerksteeg, zal vol- ëen opïe Sp'hëtl^d woensdag zijn deuren Het 'oude' Kijkhuis, op een steenworp afstand van de nieuw bouw, moet wijken voor de bouw vfin een nieuw C&A-filiaal dat het LEIDEN - De ontruiming van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn kan niet eerder dan op maandag 28 oktober plaats hebben. Deze da tum hebben burgemeester Goe- koop, de officier van justitie en de politie in overleg voorlopig vastge steld. In geen geval is ontruiming eer der mogelijk, aldus de politie, om- dat het om een grote actie gaat die ster van de motie, in twijfel trok of zorgvuldig moet worden voorbe- Machines en verf gestolen LEIDEN - Uit een 'opslagruimte aan de Telderskade zijn dit week einde ongeveer twintig dure slijp en schuurmachines en een grote partij verf met een gezamenlijke waarde van 40.000 gulden gestolen. Volgens de politie zijn de daders Sinds gisteren kan de deurwaar- binnengekomen door de deur te. der, namens de eigenares van het forceren. pand (de Leidse universiteit) ont- Vermoed wordt dat de dieven ruiming van het gebouw vorderen en daarvoor assistentie van de poli tie vragen. De krakers hebben al aangekondigd het pand niet vrij willig te zullen verlaten. Volgens de politie is het verzoek om assis tentie nog niet-ingediend. bestelwagen of een kleine vrachtauto tot hun beschikking hebben gehad. De politie denkt te vens dat de diefstal moet zijn ge zien door voorbijgangers. Getui gen worden daarom verzocht con tact met haar op te nemen. winkelpand aan de Botermarkt zal vervangen. Op dit moment wordt nog hard gewerkt aan de bouw van het nieuwe filmhuis. De officiële opening van het Kijkhuis is begin volgend jaar gepland. Pas dan zal de nieuwbouw geheel zijn voir tooid. Filmhuisbaas Jan Boer verwacht aanstaande woensdag de deuren van één van zijn nieuwe filmzalen te kunnen openen, maar houdt nog wel een slag om de arm. "De akoes tiek van de filmzaal moet nog wor den verbeterd", aldus Boer. "Als je het mij vraagt is dat binnen een paar dagen gebeurd, maar ik weet dat nog niet zeker". C&A staat intussen te dringen om haar nieuwbouwplannen te verwezenlijken. Na de verhuizing van het Kijkhuis zullen de slopers aan ,de,- Vrouwenkerkkoorstraat hun gang kunnen gaan. Het 'oude' Kijkhuis is de laatste 'sta in dè weg' voor C&A. Na de sloop van dit gebouw zullen de voorbereidin gen worden getroffen voor de bouw van het nieuwe filiaal. Ver wacht wordt dat in november de eerste paal voor de nieuwe C&A- vestiging zal worden geslagen. LEIDEN - De landelijk coördina tor en mede-oprichter van het co mité 'BoycotOutspan. Actie' (BOA), E. du Plessis, heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van het feit dat hij met de dood is be dreigd. Hij deed de aangifte mede namens de BOA, die ook als .'orga nisatie werd 'bedreigd. Behalve een aan hem persponlijk gerichte brief, ontving hij een brief waarin een aantal andere organisa ties en hun medewerkers worden bedreigd. Een soortgelijke brief werd ook gestuurd aan onder meer het 'Komitee Zuidelijk Afrika' (KZA) in Amsterdam en de 'Anti Apartheidsbeweging inNeder land' (AABN) te Amsterdam. Du Plessis ontving op zijn woon adres in Leiden, tevens landelijk adres van de BOA, een enveloppe met daarin de aan hem gerichte' dreigbrief en een kogel. In de brief stond: "Bestemd voor Esau du Plessis van de oproerorganisatie BOA te Leiden. Deze sturen wij nog per post..., de volgende gaat rechtstreeks in je Als afzender wordt 'Werkgroep Doelwit' ge noemd, als motto 'bestrijdt ANC en Swapo'. Bovenaan de brief staat - een afbeelding van een adelaar met gespreide vleugels. In de andere brief,die de coördi nator van BOA ontving, worden een aantal organisaties, waaronder het KZA, de BOA en het AABN, en hun 'voormannen' bedréigd. In de brief, ook afkomstig van Doelwit, worden de groepen afgeschilderd als 'rode bendes', die op zeer korte termijn, evenals hun voormannen, het zwijgen moet worden opge legd. Doelwit stelt de organisaties ver antwoordelijk voor 'het ontwrich ten van de Nederlandse samenle ving en daarbuiten' en schildert ze af als een 'groot gevaar voor onze eigen democratie, en voor die lan den met relatie tot het gebied Zuidelijk Afrika'. De organisaties worden verder 'terreurorganisaties' genoemd, die volgens Doelwit verantwoordelijk zouden zijn voor het afbranden van het MAKRQ-complex in Duiven- drecht'een tijd terug. Volgens Du Plessis hebben de betreffende or ganisaties zich onmiddellijk na de brand van deze actie gedistan tieerd. De brief bevat verder kritiek op 'het Financieel 'ondersteunen van de Nederlandse regering' van de organisaties. Uit de brief: "Laten wij er gezamenlijk voor zorgen, dat de Nederlandse Regering besluit deze Rode Bendes GEEN subsi dies. meer te verlenen en de leden van de terreurorganisaties ANC en Swapo die in Nederland een vaste verblijfplaats hebben gevonden het land onmiddellijk te laten ver trekken". Politievoorlichter D. Graveland zegt dat de bedreigingen, en zeker die gericht aan Du Plessis, zeer se rieus worden genomen. De recher che heeft de zaak iri onderzoek. Jongen (15) zwaar gewond LEIDEN - Een vijftienjarig Leidse jongen is gisteravond levensge vaarlijk gewond geraakt in een ver keersongeval op de Dr. Lelylaan. Volgens de politie is hij zonder vol doende op te letten plotseling de rijbaan opgelopen, waarna hij werd gescheptdoor een auto, be stuurd door een twintigjarige Leid se. Met ernstig hoofdletsel en in zeer zorgwekkende toestand is de jongen in het Academisch Zieken huis opgenomen. Omstreeks tien voor acht gister avond bevond de knaap zich op het viaduct in de Dr. Lelylaan, ter hoogte van het fietstunneltje, spe lend met een aantal leeftijdgeno ten. Toen hij plotseling de rijbaan opliep zag hij een auto naderend uit de richting Haagweg over het hoofd. Ondanks krachtig remmen kon de automobiliste hem niet ontwij ken. De jongen werd geschept aan de linkervoorzijde van het voer tuig, kwam met het hoofd tegen de voorruit en klapte vervolgens op het wegdek. Volgens een laatste in formatie verkeert hij. nog steeds in levensgevaar. LEIDEN - De drie studenten, die zich afgelopen jaar studiejaar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam schuldig hebben gemaakt aan seksis tisch gedrag tegen vrouwelijke mede-studenten en personeel en daarom zijn verwijderd, hebben zich in Leiden aangemeld. Volgens mr. G.J. Jansen, lid van het college van bestuur, zal het ver zoek tot inschrijving van het drietal aan de Leidse universiteit "op recht matigheid worden bekeken". "Het college van béstuur heeft niets te ma ken met de Vrije Universiteit. /Elk verzoek dient op zich te worden beke ken". Het college van bestuur denkt binnen twee weken hierover een besluit te kunnen nemen. .Advies van de emancipatiecommissie zal niet worden ingewonnen. Jansen: "Omdat wij kunnen bevroeden wat dat zal zijn". de universiteit wel in het bezit i van een bouwvergunning. Cath zei daarop: "ja". Hij kon niet ingaan op de sprekers, maar reid. De politie zegt te verwachten dat de krakers de confrontatie met de Leidse hermandad zullen ver mijden. LEIDEN - Als het aar teitsraad ligt, gaat de universitaire commissie Buitenland een onder zoek instellen naar samenwer kingsprojecten van de universiteit met Indonesische instellingen. Een motie van die strekking is gis teravond met 16 stemmen voor, 15 tegen en vijf onthoudingen aange- Het college van bestuur moet zich nog beraden over de motie. Het stelt zich op het standpunt dat de faculteiten heel goed zelf kun nen uitmaken welke contacten ze Druppel voor druppel tot leven gekomen gerijpt, om in alle rust van te genieten wijn en gedistilleerd Tri. 015)569324 aangaan. Verder vraagt het bestuur zich af in hoeverre de verontwaar diging van de raad in het universi taire beleid past. "Amnesty Inter national is onlangs met een rapport gekomen, waarin staat dat in 123 landen het gelijkheidsbeginsel wordt geschonden". Aanleiding voor deze motie van de Progressieve Partij is de execu tie van vakbondsleider Moham med Munir op 14 mei 1985. Afgelo pen zomer volgde de executie van nog eens drie vakbondsmensen. Er heeft nogal wat samenwer king plaats tussen Leiden en Indo nesische universiteiten. De weten schappelijke aandacht voor Indo nesië wordt in Leiden geconcen treerd in de vakgroep Zuid-Oost Azië en Oceanië, bij de subfaculteit culturele antropologie en bij de rechtenfaculteit. In veel gevallen gaat het om persoonlijke contacten tussen Leidse en Indonesische we tenschappers. Jan van Old en,-lid van de Neder landse Raad voor Juridische Sa menwerking, legde uit hoe erop de juridische faculteit in Leiden te werk wordt gegaan. "Indonesië is geen fascistisch land. Wij proberen contacten te onderhouden met de goede mensen die een rechtstaat voor ogen hebben. Indonesische rechters komen naar Leiden om te kijken en te leren hoe vonnissen worden opgemaakt en beargumen teerd en hoe onze rechtbanken werken. Zo is er ook een opleiding voor wetgevingsambtenaren uit Indonesië. Hoe bescheiden ook, wij proberen op deze manier een bijdrage te leveren, zodat discuta bele beslissingen in Indonesië niet meer worden genomen". Volgens het college van bestuur worden de meeste Leidse projec ten ook gesteund door het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king. "Dit ministerie blijft de crite ria voor samenwerking ook nauw lettend in de gaten houden". Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Playmate (1) Nee, druk was het afgelopen za terdag niet in die tijdschriften- winkel aan de Breestraat. Maar ja, wat wil je ook, zegt Linda Dubbeldeman, dit is Leiden, niet waar? De 21-jarige Linda Dubbelde man signeerde zaterdag in die winkel de Playboy. Een beetje merkwaardige bezigheid mis schien, ware het niet dat de ih Leiden woonachtige Linda de Nederlandse playmate van de maand is. Jazeker, zegt ze, fotomodel heeft ze altijd al willen worden. J e weet wel hoe dat gaat: je bent dertien, je staat voor de spiegel, je begint je op te maken en je denkt: fotomodel wil ik wor den...glamour, veel reizen". "Een vals beeld is dat natuur lijk, want als je eenmaal model bent geworden dan blijkt dat het vak toch anders in elkaar zit. Een paar jaar geleden heb ik dat ge merkt toen ik in Tpnesië zat. Half zeven moest je op en dan even later aan het werk, meestal tot een uur of acht 's avonds. Met an dere woorden: het is gewoon hard werken". "Model zijn - ik schijn het in me te hebben. De meeste men sen denken dat dit vak niet veel meer inhoudt dan gewoon voor een camera gaan staan en doen wat de fotograaf zegt, maar dat is toch niet zo. Je eigen inbreng is groot. Hoe ga ik staan? Welk ge zicht trek ik?" "Ogenschijnlijk lijk je steeds hetzelfde te doen, maar ook dat is natuurlijk niet waar. Het is tel kens anders, een kwestie van ac teren zou je het kunnen noe- Je moet wel zorgen datje niet te lang in dezelfde branche blijft hangen. Ik bedoel, als je een tijd je voor model hebt gespeeld is; het leuk om een tijdje over te schakelen naar de modeshows". Playmate (2) Toen de Nederlandse Playboy ging verschijnen, wist ze dat ze zou gaan proberen op de mid denpagina's te komen. "Ik heb ook weieens overwogen om fo to's van mezelf naar de Ameri-" kaanse Playboy te sturen, maar ja...Amerika hè. Hoewel, de baas van Playboy, Heffner. heeft laten weten dat hij die foto's van mij goed vond".Nee, mensen hebben haar nog niet aangeklampt op straat. "Maar daar is het me ook niet om begonnen. Ik hoef niet zo nodig herkend te worden. Het gaat me om iets anders: steeds een stapje verder. Je begint voor een winkelblaadje, je leert wat van het vak en die kennis ge bruik je vervolgens weer om door te wandelen - dat is het leu ke". Schaamte? Nee, daar heeft ze geen last van gehad. "Maar dat is wel een beetje het probleem in Neder land hè. De Playboy kan hier ook maar moeilijk meisjes vinden die willen poseren voor foto's". Haar vriend, fotograaf Joop de Kooning: "Ik heb dat ook meege maakt. Ik moest foto's maken van een roodharig meisje, dus ik zet een advertentie waarin ik meld dat het om glamourfoto's voor een blad gaat. Wat denk je? Je krijgt tamelijk veel reacties, maar dan zeg je dat het' voor de Playboy is en hup: ze haken af. Dat heeft alles met die schaamte te maken". Wat haar tegenvalt is de hard heid van het vak, zegt Linda Dubbeldeman aan het einde van het gesprèk. "Je hoort vaak dat deze wereld hard is...en dat klopt. Onlangs zat ik me op'te maken in de kleedkamer, er ko men twee jongens binnen die ook meedoen aan die show én er kan geen 'dag' af. Ze zien je niet zitten". "Maar", vervolgt ze. "even la ter moet je wel tegelijk met die jongens opkomen. En dan sta je glimlachend naast elkaar. Idioot ja, maar zo gaat dat". Nee, besluit ze, "dat soort hardheid hoop ik nooit over mij te krijgen. Professioneel werken - dat wil ik wel natuurlijk. Dus zelfs als je "niet echt gelukkig bent bij wijze van spreken, op het podium gewoon lachen". Vlooienmarkten Joop Hagemann is de organisa tor van de Zuidhollandse vlooi enmarkt en Richard Kempff or ganiseert de; Enige Echte Leidse vlooienmarkt. Hun markten von den altijd op zondag plaats, maar daar kwam een einde aan toen werd beslist dat voor de zonda gen geen ontheffing kon worden gegeven. Noodgedwongen we ken ze uit naar de zaterdag. Hagemann: "We hebben een- gesprek gehad indertijd met de officier van justitie, vertegen woordigers van de politie en mensen van de economische controledienst. Ophouden op zondag, kregen we te horen. Wat we dus ook hebben gedaan". Maar wie schetst hun verba zing toen ze in de krant lazen dat dit weekeinde de Zuidhollandse snuffelmarkt wordt gehouden. Een vlooienmarkt op zondag? Hoe kan dat nou, dat is toch ver boden? Kempff: "Ik begrijp daar niets van. Ik heb een ambtenaar van de gemeente Leiden gebeld en .3 nou toestemming heeft gegeven voor; die markt. Wij niet, was het antwoord. Maar dan vraag ik mij af: wie dan wel?" Hagemann: "Ik heb een brief gestuurd naar' de officier van jus titie en haar gevraagd waarom deze vlooienmarkt nou wel -op zondag mag worden gehouden. Wij zijn ertegen, kreeg ik ten-ant woord"; Na een korte pauze: "Weetje wie volgens mij de dupe worden van dit gedoe? De mensen die op deze markt staan. Want hoe gaat dat: de économische controlé- dienst komt langs en gaat na tuurlijk direct bekeuringen uit delen, want op zondag een markt houden, dat mag niet in Leiden". De organisator van de snuffel markt, Cozijn: "De Groenoord- hallen hebben tóestemming ge kregen van de gemeente, daarom kan ik mijn markt houden. Ooit is er toestemming gegeven voor twee markterj op zondag". "En", vervolgt hij, "ik kan me ook beroepen op een uitspraak van de Utrechtse rechtbank. Die hebben eens beslist dat er twee vlooienmarkten op zondag mo gen worden gehouden. Trou wens, die Haagse officier, kan dan wel zeggen dat Het niet mag, maar in Den Haag worden bij mijn weten regelmatig markten op zondag gehouden". Heeft de gemeente toestem-, ming gegeven? "Nee", zegt amb tenaar De Raat. "Kijk, het zit zo: in maart '84 kwam de directeur van De Groenoordhallen met een voorstel naar het gemeentebe stuur. Twee keer per jaar - in het voorjaar en in het najaar - zou er een markt mogen worden gehou den op zondag.-Het geméentebe- stuur was het daarmee eens en zodoende kreeg De Jong een machtiging om te verhuren". Dan is er toch niks aan de hand! "Jawel, want hij heeft dan wel een machtiging, maar de huurder heeft een ontheffing van de winkelsluitingswet nodig en die krijgt hij niet. Met andere woorden: volgens mij wordt de huurder in dit geval misleid door de verhuurder". "Een vals beleid van de ge meente? Het is maar hoe je het bekijkt. Ik geef niet veel inhoud aan het besluit dat toen werd ge nomen. De Jong wel. En dat is fout". (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3