VOERVOOR SPAAR VARKENS. Verolme in Heusden bang voor tekort aan goed werfpersoneel nirtsspaarbankB Gereformeerde vrouwen tegen plan Zuidafrikaners: zwart bewind zal er nooit komen Wie gaat er nu nog bij een scheepswerf solliciteren? DE DICHT BU HUIS BANK GA SYSTEEMSPAREN EN ONTVANG 7.50 PREMIE. MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 9 Geen schepen maar schapen. Drie stuks hebben er een volledige dagtaak aan om het gras op de scheepswerf kort te houden. Dat kan nooit een goed teken zijn, is de eerste gedachte. Maar schijn bedriegt. Het gaat wél goed met de Verolme Scheepswerf in Heusden. „Dat er nu geen schip op de helling ligt", zo verklaart directeur G. Smits, „komt omdat er juist een vanaf is gelopen. En die schapen, och, waarom niet? Het past bij de agrari sche omgeving". Wie nu, los van de scheepsbouwperikelen, met het voorstel zou komen een scheepswerf te bouwen zo diep het 'binnenland' in, op zo'n 10 km van Den Bosch, zal waarschijnlijk volledig krankzinnig worden verklaard. Het lijkt de slechtst denkbare plek. Op nog geen 200 m afstand ligt, dwars over de Maas, al het eerste obstakel: de Heusdense brug. Dat houdt in dat bij de werf ge bouwde schepen nooit breder kunnen zijn dan 29 me ter. Eenmaal de brug gepasseerd heeft het zeeschip, als reus tussen de tientallen binnenvaartschepen, er een middagje varen voor nodig voordat Rotterdam in zicht komt. Het schip is op dat moment niet meer dan een kaal casco. Anders gezegd: in Heusden wordt maar de helft van het schip gebpuwd. De afbouw vindt zo'n 60 km verderop plaats. Aan de kade van Verolme IJssel- monde, op een steenworp af stand van de file-rijke Van Brie- nenoord-brug. Daar is op dit mo ment een ploeg van 60 a 70 man ibezig met de afbouw van een sleepzuiger. De andere 380 zijn dichterbij" huis inmiddels begon nen aan een gespecialiseerd schip, een steenstorter. Terwijl door Bas Hoppel in de loop van volgend jaar een begin wordt gemaakt met de bouw van twee middelgrote con tainerschepen. Nu al is de werf tot eind vol gend jaar van werk verzekerd. Is Verolme Heusden daarmee een uitzondering in het rijtje scheepswerven dat de afgelopen jaren uitsluitend geconfronteerd is geweest met inkrimpingen, reorganisaties en zoals nog kort geleden bij Van der Giessen-De Noord met een massa-ontslag van 1400 man? G. Smits vormt te samen met A. Schreuders de directie. Bei den zijn enkele jaren geleden, na dat de werf was losgemaakt van het vastgelopen RSV-concern, ook eigenaar geworden van de Heusdense werf. Wat heeft deze twee bezield om zich in zo'n avontuur te storten? Smits: „We zijn allebei tussen de schepen opgegroeid. Mijn vader was hier 47 jaar chef-tekenkamer. Het zat er gewoon ingebakken. Wij vin den beiden dat dit bedrijf het hoofd boven water moet kunnen houden. Daarom hebben wij on ze nek ervoor durven uitsteken. Schreuders: „Heusden was niet de slechtste werf van RSV". Voordeel Smits ziet de ligging van de werf, betrekkelijk ver weg van de andere scheepsbouw in het Westen, eerder als een voor- dan een nadeel. „We werken hier met nogal arbeidzame mensen in een sociaal rustig klimaat. Behalve uit Heusden komen onze men-, sen uit plaatsjes als Wijk en Aal burg en Genderen, aan de andere kant van de rivier. Harde vak bondsacties, zoals in het verle den, zijn aan onze poort voorbij gegaan. Wij voelen ons zeer ver antwoordelijk voor de werkne mers en hebben maar gewoon te zorgen dat de tent blijft draaien. Dat is niet alleen ons uitgangs punt maar ook de opvatting en instelling van onze mensen". Is het binnenhalen van orders al een verdienste, er wat op ver dienen is nog een heel ander hoofdstuk. Smits: „Het is be kend dat de scheepsnieuwbouw maar uiterst mager wordt be deeld wat betreft de opbreng sten. Het is keer op keer balance ren op het scherp van dé snede". Schreuders: „Ter illustratie: juist vanochtend hebben we eens na gegaan wat ons na eind 1986 te wachten staat als de overheid de steun aan de scheepsbouw, en dus ook aan ons, in zijn geheel heeft gestopt. Dat zal er flink in hakken. Wij zullen nogal in pro- duktiviteit per man vooruit moe ten gaan, terwijl we daarin be paald niet achteraan lopen. Dus nog goedkoper gaan produceren, want de prijs verhogen is uitge sloten". Onaangenaams „Bovendien staat ons opnieuw iets onaangenaams te wachten: de afschaffing Van de Wet op de Investeringsrekening (WIR). Het kabinet speelt met die gedachte. Dat zal ons als scheepsbouwers niet zozeer raken, maar wel de re der die in Nederland wil laten bouwen. Het scheelt 10 procent op de bouwsom. Wij durven de stelling aan dat we de recente op dracht voor de twee container schepen niet hadden gekregen als de WIR niet had bestaan". Smits: „Afschaffing ervan is kortzichtig en onvriendelijk je gens het bedrijfsleven. Wij den ken weieens dat politici op dit moment liever zogenaamde aar dige dingen voor grote aantallen potentiële kiezers willen doen Afbouw van de sleepzuiger Geopotes 15 dan oog hebben voor de enkeling die in het bedrijfsleven wil invës- teren. Scholing Vanaf het moment dat de twee de touwtjes in handen hebben bij de Brabantse werf, is er geïn vesteerd in opleiding en scho ling. „Ook twee jaar geleden toen we nog crepeerden van de ar moe", aldus Smits. „We hebben daarin een voortrekkersrol ver vuld. IJzerwerkers, pijpfitters en zelfs timmerlieden zijn daardoor nu geschoolde lassers. Tot voor kort hield het werk op bij bij voorbeeld de voormontage of werden ze alleen ingezet bij de afbouw. Eigenlijk een belachelij ke situatie omdat je daardoor mensen van buiten moest inhu- ïen terwijl anderen thuis duimen zaten te draaien. Nu gaan ze met het hele bouwproces van het schip mee. Het is afwisselender, de produktiviteit is erdoor geste gen en de flexibiliteit toegeno men. Iedereen heeft gemerkt dat het goed fout kan lopen in de scheepsbouw; dat hebben ook wel gezien". Behalve het bijscholen van het werfpersoneel, neemt het bedrijf jaarlijks zo'n tien leerlingen aan. Smits nadrukkelijk: „Dat is een heel bewuste keuze. Ook in de al lerslechtste periode na het be kende RSV-debacle hebben we daartoe besloten en daarmee de leerschool in stand kunnen hou den. In wezen een grote Onkos tenpost. Je ziet vaak dat bedrij ven in moeilijkheden zoiets als eerste laten schieten. Dat is het gemakkelijkst omdat het be schouwd wordt als weggegooid geld". „Wij hebben serieuze plannen om te overleven. Je zult daarvoor je organisatie in stand moeten houden en moeten investeren in opleidingen. Nu is het merk waardige van de laatste tijd dat we meer moeite moeten doen dan anders om aan leerlingen te komen. De klappen die de scheepsbouw de laatste jaren heeft opgelopen, zullen daar niet vreemd aan zijn. Wie durft er nu nog bij een scheepswerf te solli citeren? Bij ons dreigt er echter een tekort aan leerlingen te ont staan". Uitbreiding Schreuders: „We zitten niet met de handen over elkaar op be tere tijden voor de scheepsbouw te wachten. Behalve de opleidin gen en bijscholingsprogramma's investeren we in een efficiëntere organisatie: gestroomlijnder pro- duktiestraten, een nieuwe bank- werkerij, nieuwe magazijnen en, zoals op dit moment, uitbreiding van de kantoorruimte. We probe ren niet alleen de aansluiting te houden maar straks ook onze tijd vooruit te zijn". Volgens Schreuders en Smits heeft de werf zich dan ook kun nen ontwikkelen tot een bedrijf dat de concurrentie met de hele wereld aan kan. Schreuders: „Het probleem is echter dat niet de uiteindelijke prijs van een schip de concurrentie bepaalt maar de subsidies die de ver schillende overheden er op leg gen. Ik ben er heilig van over tuigd dat alleen Nederland eind 1986 de steun zal hebben gestopt, terwijl die in andere landen nog kaarsrecht overeind zal staan". De Bond van verenigingen van Gereformeerde vrouwen heeft in een open brief aan het kabinet, de Tweede Kamer en de politie ke partijen bezwaar gemaakt te gen het Beleidsplan Emancipa tie. Daarin bespeurt de Bond, die 15.000 vrouwen verenigt, een eenzijdigheid die alles te maken heeft met het functioneren van de Emancipatieraad. De Bond vraagt zich af of deze raad veel meer dan een actiegroep voor een bepaald belang is. De Bond, die lidmaten van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt verenigt, vindt dat het Be leidsplan een „diskwalificeren de" indeling maakt van vrouwen die een eigen inkomen voorwaar de voor maatschappelijke vrij heid achten, en van vrouwen die hechten aan traditionele waarde patronen. „Niet de traditionele patronen, maar het Woord van God" brengt ons tot een andere overtuiging. Verder noemt de Bond de wij ze waarop in het Beleidsplan met cijfers wordt gewerkt mislei dend. Daarin wordt gemeld dat van alle huishoudingen in 1978 nog maar 46 procent uit een echt paar met kinderen bestond. Hoe wel dit cijfer juist is, is het vol gens de Bond manipulatie dit zo te brengen in een betoog waarin men aan wil geven dat er een groeiende behoefte is om als zelf standige personen te leven. Als het Beleidsplan wordt uit gevoerd, zal dit discriminerend zijn voor gezinnen. Vrouwen die het ter wereld brengen en verzor gen van kinderen als hun taak zien, worden dan personen voor wie speciale voorzieningen no dig zijn. „De opstellers van het Beleidspan willen hier wijzer zijn dan God die de verschillen tussen man en vrouw schiep." Simonis contra voorstel- Fiolet. Kardinaal Simonis, voor zitter van de Nederlandse rk-biS- schoppenconferentie, voelt er weinig voor dat de Nederlandse rk-kerkprovincie afzonderlijk lid van de Wereldraad van Kerken wordt. Dit is de afgelopen week bepleit door de aftredende secre taris van de Raad van Kerken in Nederland, dr. H.A.M. Fiolet. „Vanuit mijn geloof in de kerk als wereldkerk zie ik grote moei lijkheden. Het idee achter dit voorstel is dat wij een stel natio nale kerken naast elkaar zouden zijn. We moeten echter niet apart opereren, dit voorstel moet in het kader van de wereldkerk onder zocht worden. De mogelijkheden zijn niet erg groot". Kardinaal Simonis zei dit za terdag op Schiphol bij zijn terug keer uit Rome, waar hij het Euro pese bisschoppensymposium over secularisatie en evangelisa tie had bijgewoond. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Venlo,' toezeg ging: T.A.D.W. Aris te Ammer- stol; beroepen te Oudewater: A. Langerak te Lopikerkapel en Jaarsvelderkapel; toegelaten tot evangeliebediening en beroep baar: mevr. M. J. van den Beld- Rijfkogel, Speelweide 17, 5761 CH Bakel; part-time beroepbaar: mevr. I. den Ouden-Ligtelijn, Ro meinenstraat 139, 5935 SE Steyl; beroepbaar W. van Weelden, Zuiderlingedijk 169, 4211 BD Spijk, Gereformeerde kerken. Be dankt voor de benoeming tot zie kenhuispredikant (Bleulandzje- kenhuis te Gouda): B. J. G. Rool- vink te Heerhugowaard. Chr. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Veenwouden: D. J. Steensma, kandidaat te Hierden; bedankt voor Bunschoten: C. Westerink te Den Helder. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Oosterland: J. W. Verwey te Ridderkerk; beroepen te Meliskerke en te Nieuwdorp: A. Bac te Bodegraven; bedankt voor Clifton (VS) en voor Capel- le-Biezelinge: J. J. van Eckeveld te Zeist; bedankt voor Alblasser- dam: E. Venema te Middelburg- Centrum; bedankt voor Spijke- nisse: R. Bogaard te Leiden; be dankt voor Krimpen a.s. IJssel en voor Meeuwen: M. Mondria te Waardenburg; bedankt voor Hil versum: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Baptistengemeenten. Beroep baar: P. J. Prijt, Schootsestraat 81, 5616 RC Eindhoven. JOHANNESBURG (GPD) - Bij- Willem Kleynhans, hoofd van de na twee op de drie blanken in de politieke faculteit van Unisa, de stedelijke gebieden van Zuid- grootste universiteit van Afrika, Afrika zijn ervan overtuigd, dat waar overigens alleen schriftelij- er nooit een zwarte meerder- ke cursussen kunnen worden ge- heidsregering zal komen. Aldus volgd, zei niet verrast te zijn door blijkt uit een representatieve en- de uitkomst van de enquête, quête, die in augustus onder 1000 blanken in de grootste stedelijke Volgens Kleynhans is het zo concentraties is gehouden. Vol- klaar als een klontje dat de ge- gens het onderzoeksbureau Mar- dachten kinor (Gallup) is 64 procent de ondervraagde blanken j de meeste blanken de toekomst niet overeen stemmen met wat de zwarten dat slechts een bloedige confron tatie de blanken ervan zal kun nen overtuigen dat zij hun min derheidsbewind zullen moeten opgeven. ker van dat de huidige machtssi- willen. Dat betekent^uiteindelijk, tuatie niet zal veranderen. door door Ruud de Wit Uit het vrijdag gepubliceerde onderzoek blijkt tevens dat Afri- kaanstalige Zuidafrikaners er zeker van zijn dat er nooit Oorlog Dit laatste komt overeen met de uitkomst van een ander on derzoek, dat van de Human Sciences Research Council (HSRC), dat zegt, dat 'de meeste zwarten zuid-Afrika geloven in een gerechtvaardigde oorlog om sociale gelijkheid te berei ken'. 63,4 procent van de onder vraagde zwarten gelooft dat ge weld is toegestaan om politieke doelen na te streven. ring zal komen dan Engelstalige. Ook is er een verschil in de uit slag tussen inwoners van Johan nesburg (55 procent) en Kaap stad (58) en die van de conserva tievere inwoners van Pretoria (68) en Durban (68). Een verschil is er tevens te constateren tussen de diverse in komensgroepen. De minst ver dienende blanken geloven in overgrote meerderheid in de handhaving van de huidige De HSRC concludeert daaruit dat de mogelijkheid van een ge welddadige confrontatie tussen blank en zwart op korte termijn beslist niet uitgesloten moet tuatie, terwijl de blanken met worden. Het rapport, dat zondag i beter inkomen wat meer ge- werd uitgebracht, zegt evenwel verande- ook dat de Zuidafrikaanse ker ken nog steeds de mogelijkheid hebben om de dreiging neigd zijn te geloven ringen. Van verschillende kanten op de uitslag van de enquête ge- rassenconflict af te wentelen reageerd. Professor Alf Stadler, het hoofd van de politieke afde ling van de Witwatersrand-uni- versiteit, zei dat blanken die blij ven geloven in handhaving van de huidige machtsverhoudingen, „in een waanwereld leven". Over de rol van de kerken hier in, verschillen blank en zwart echter aanzienlijk. Slechts 31,4 procent van de blanke gelovigen meent dat de religieuze bewegin gen invloed kunnen hebben in de strijd tegen racisme, tegen- „Het is duidelijk dat veel blan- over een percentage van 70 van ken hun verlangens nog steeds de zwarten, 67 van de kleurlin- verwarren met de werkelijk- gen en eveneens 67 van de Azia- heid", aldus Stadler. Professor ten in Zuid-Afrika. De meeste spaarvarkens komen nogal wat tekort. Ze worden vergeten of krij gen alleen maar wat kleingeld toegestopt. Om over het krijgen van rente nog maar te zwijgen. Dan hebben de spaarrekeningen bij de Nutsspaarbank het een stuk beter. Want door hoge rente groeit uw spaargeld altijd door. Ook als u een tijdje niet aan sparen toekomt (of het vergeet). Bovendien kunt u tot 9 november ook nog eens f 7,50 GRATIS PREMIE verdienen. Het geheim van goed sparen is regelmaat! Daarom kunt u bij de Nutsspaar bank automatisch sparen, oftewel SYSTEEMSPAREN. U geeft ons vooraf op dracht om regelmatig een bedrag over te boeken naar uw spaarrekening. Een vast bedrag of een bedrag dat afhangt van het saldo op uw bankrekening. Per week, per maand of per kwartaal. Wat u het best uitkomt! En u heeft er zelf geen omkijken naar. Kortom, sparen bij de Nutsspaarbank is heel wat aantrekkelijker dan sparen in een spaarvarken of oude sok. En helemaal als u voor 9 november besluit te gaan systeemsparen.. Want dan profiteert u van f 7,50 premie. Als u al systeemspaart bij de Nutsspaarb'ank dan kunt u toch de premie krijgen. Hiervoor verhoogt u het over te boeken bedrag met f 25,- of meer (tot mini- maal f 50,-). Als u niet aan systeemsparen deel neemt krijgt u toch f 7,50 premie* als u in de Wereldspaarweek (dus voor 21-10) een spaarrekening met 'n inleg van f 25,- of meer bij ons opent. *Geldt niet voor de Zilvervloot.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9