VERBIJSTEREND Ruzie VS/EtaJië over aanpak PLO Mercedes steekt kapitaal in AEG 'Realisme' wint in Toulouse Vrijlating Abbas wekt woecle Reagan op Protesten tegen 'Duitse bom' BUDE BIJENKORF BEN .IE BETERAF ÊJ Invloed Rocard op Franse socialisten weer toegenomen Frankrijk dwars tegen Greenpeace MAANDAG 14 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Optimisme na beraad met ANC De uitvaart van één van de leiders van de verboden Chileens communistische partij leidde gisteren in Santia go tot een felle confrontatie tussen oproerpolitie en rouwenden, die de gebeurtenis aangrepen om te protesteren (foto:AFP) tegen de dictatuur van generaal Pinochet. 'Oudjes' zijn in Japan het fitst TOKIO (DPA) - Jong zijn in Ja pan betekent niet meer auto matisch fit zijn. Het ministerie van onderwijs in Tokio heeft aan de hand van een onderzoek van 74.000 doorsnee-Japanners vastgesteld, dat de jongeren li chamelijk steeds zwakker en de ouderen steeds fitter wor den. Bij sportbeoefening zoals lo pen, springen en werpen ble ken de jongelui onder de 18 het er in het algemeen veel minder goed af te brengen dan hun ou ders. Mannen in vrouwen "in de beste leeftijd" bleken capabe ler dan jongens en meisjes. Ve len trainden drie tot vier keer per week. Het ministerie ver moedt dat dit groeiende be langstelling weerspiegelt voor lichaamsbeweging en het voor komen van ouderdomskwalen. BONN (GPD) - Het autoconcern Daimler-Benz (Mercedes) in Stuttgart wil een deel van het aandelenpakket van AEG overnemen. Dat heeft het Westduitse kartelbureau in West-Berlijn bevestigd. Het gaat bijna de helft van het aandelenkapitaal van AEG, anders was een meldplicht bij het kartelbureau niet nodig geweest. Met de overname van de aandelen zou in ieder geval een bedrag zijn gemoeid van meer dan anderhalf mil jard. Daimler-Benz is al enige tijd zeer actief op de overnamemarkt. De liqui de middelen van het concern zijn volgens de laatste gegevens gestegen tot 9,5 miljard mark. In februari nam het bedrijf van MAN in Augsburg 50 procent van de aandelen over in MTU, motoren en turbine-union, die zich vooral bezighoudt met hoogontwikkelde produkten die een toepassing vinden in onder meer de ruimtevaart. Het Daimler-aandeel in dit bedrijf is nu honderd procent. In april kocht de Mercedes-producent 68 procent van het aandelenkapitaal van het lucht- en ruimtevaartconcern Dornier. AEG, dat in 1982 na een hulpoperatie van een bankconsortium van de ondergang was gered, hoopt in 1987 weer met zoveel winst te kunnen draaien dat voor het eerst sinds 1973 dividend kan worden uitgekeerd. De winst die tot dat moment wordt gemaakt wordt aan de sterk geslonken reserves toegevoegd. De beursnotering van AEG is momenteel bevroren. BONN (GPD) - Rond veertigdui zend demonstranten hebben zater dag in de Beierse hoofstad Mün- chen gedemonstreerd tegen de voorgenomen bouw van de tien miljard kostende nucleaire opwer kingsfabriek in het dorp Wackers- dorf in de Oberpfalz. De protest mars, georganiseerd door plaatse lijke milieubewegingen, tegenstan ders van kernenergie, natuurvrien den, de katholieke jeugdbeweging, de SPD en de Groenen, was de grootste van de laatste jaren. Er deden zichgeen noemens waardige incidenten voor. Slechts enkele ruiten werden ingegooid door een groep in het zwart gekle de, gemaskerde jongeren. De mas saal aanwezige politie, de schattin gen liepen uiteen van vierduizend tot tienduizend man, greep direct hard in. Twintig stenengooiers werden opgepakt. Achtergrond van het protest is de vrees voor een eigen Duitse kernbom. In Wackersdorf moeten alle uitgewerkte kernbrandstofsta- ven van de Duitse kerncentrales worden verwerkt. Daarbij komt ook plutonium vrij. Dat plutonium zou dienen als brandstof vóór de snelle-kweekreactor in Kalkar, waarmee de atomaire Duitse kern energiecirkel rond zou zijn. Maar nu het steeds twijfelachtiger wordt of Kalkar ooit in bedrijf zal worden genomen, doemt het plutonium- probleem opnieuw op. In Wackers dorf komt per jaar zeker vijf ton zuiver plutonium vrij en daaruit kunnen probleemloos 500 kern koppen worden gemaakt. Omdat in 1995 ook het Duitse anti- atoomakkoord afloopt, wordt ge vreesd dat met Wackersdorf de laatste grote stap naar de Duitse kernbom is gezet. ADVERTENTIE De originele Levi's voor jongens en meisjes in gewassen of stone washed denim, maten 92-176, nu in de Bijenkorf voor deze ene verbijsterende prijs: 55.- ROME/WASHINGTON - Tt gerezen over de behandeling en een tweede Palestijn, dii Achille Lauro tot overgave w kapers in het Egyptische vlie, schept en tot landing op een De Amerikaanse regering is ver ontwaardigd dat Italië Abbas, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op de invalide Leon Klinghoffer, naar Joegoslavië heeft laten ontkomen ondanks een drin gend verzoek om uitlevering van de Palestijn. President Reagan sprak van een „persoonlijk af front"; de Amerikaanse ambassa deur in Rome overhandigde een felle protestnota waarin de Ita liaanse beslissing „onbegrijpelij- k"werd genoemd. Desondanks zijn de VS niet van plan om de betrek kingen met Italië op het spel te zet ten, zo wordt in Washington ge zegd. door Henk Kolb en Hein ten Kortenaar Intussen heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Joegoslavië om uitlevering van Abbas gevraagd, hetgeen is gewei gerd. De Palestijnen genieten in Joegoslavië een diplomatieke sta tus. Ook Egypte wil de Palestijnen hebben. Binnen de Italiaanse regering heeft de beslissing tot een conflict geleid. Minister van defensie Spa- dolini, die in Milaan was, was niet op de hoogte gesteld van het kabi- nesbesluit. Via de telefoon kreeg hij te horen dat de Palestijnen al weg waren. Het tot nu toe enigs zins sluimerende geschil over de Midden-Oosten-politiek vaQ Italië en met name over de houding ten opzichte van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie dreigt nu ten vol le uit te breken en zou zelfs tot een regeringscrisis kunnen leiden. Na de gedwongen landing van de Buitenland kort Aanslag In Santa Ana (Californië) zijn bij een explosie op het gebouw van de Amerikaans-Arabische liga tegen discriminatie een dode en zes ge wonden gevallen. De explosie kostte de regionaal directeur van de organisatie, Alex Odeh, het le ven. Tot dusver heeft niemand zich voor de vermoedelijke aanslag ver antwoordelijk gesteld. Bush in China De Amerikaanse vice-president George Bush is als een oude vriend ontvangen in de Volksrepubliek China. Hij zal zes dagen in China blijven en zijn bezoek is bedoeld om de Amerikaanse steun te laten zien voor de eerste schreden van communistisch China op de weg naar kapitalisme. Kremlin De nieuwe Russische premier Nikolai Ryzjkov lijkt in zijn oude functie als hoofd economische za ken van het Centraal Comité te zijn opgevolgd door zijn voormalige plaatsvervanger Boris Gostev. Ryzjkov werd op 27 september be noemd tot premier als vervanger voor de 80-jarige Nikolai Tichonov. Bij zijn benoeming werd al ver wacht dat Ryzjkov zijn functies in het centraal comité zou opgeven. Vredesprijs De burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, heeft in de Paulskir- che van Frankfurt voor zijn 'geën gageerde inzet voor toenadering van volkeren en godsdiensten', de Vredesprijs van de Duitse boek handel gekregen. Volgens de ver antwoording heeft Koliek de Israë liërs en de Arabieren een gemeen schappelijke weg naar de toekomst gewezen. sen Italië en de Verenigde an Abul Abbas, leider van he afgelopen woensdag de ka sten te bewegen. Beiden bev tuig dat vrijdagnacht door Ai ■Jiciliaanse NAVO-basis werd Egyptische Boeing 737 op Sigonel- la werden de vier kapers door de Italiaanse politie van boord ge haald. Hierbij zou zelfs een ogen blik een gewapend conflict hebben gedreigd met de Amerikanen van de zogenamde „Delta Force", die opdracht haddden ervoor te zorgen dat ze zo snel mogelijk naar Was hington werden vervoerd. In de loop van vrijdag werden de vier verhoord door een Italiaanse offi cier van justitie en werden zij door elf Amerikaanse passagiers van de Achille Lauro, die inderhaast uit Cairo waren overgevlogen, her kend als de daders van de kaping en van de moord op de Amerikaan Leon Klinghoffer. Tijdens het verhoor zouden zij hebben bekend aan boord van de Achille Lauro te zijn gegaan om een gewapende aanslag te plegen in een Israëlische havenstad. On derweg zouden zij door een kajuit- bediende, naar hun zeggen een ge heim agent van Israël, zijn ontdekt en zouden zij zich daarom uit noodweer meester hebben ge maakt van het schip. De moord op de Amerikaan zouden zij daarente gen hebben ontkend. Laat in de avond kreeg de Egyp tisch piloot verlof om naar Rome te vliegen met de achttien overige in zittenden: behalve de twee Pale stijnse bemiddelaars, enkele Egyp tische diplomaten, veiligheids agenten en bemanningsleden. Nog steeds onder scherpe bewaking van Amerikaanse straaljagers land de het op het militaire vliegveld Ciampino, vanwaar de inzittenden werden vervoerd naar de Egypti sche academie, een culturele in stelling die onder bescherming van de Egyptische ambassade staat en dus ook diplomatieke onschend baarheid (extra-terrritorialiteit) be zit. JOHANNESBURG/LOESAKA (Rtr./UPI/DPA) - De Zuidafrikaan- se blanke oppositiepartij PFP sluit onderhandelingen met het verbo den Afrikaans Nationaal Congres (ANC) over een vreedzame oplos sing van de problemen in Zuid- Afrika niet uit. Dit zei de PFP-lei- der, Frederick van Zyl Slabbert, gisteren na terugkeer uit de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka waar hij een dag eerder een bespreking had met een ANC-delegatie. In een gezamenlijke verklaring, uitgege ven na die bespreking, wordt on der meer gepleit voor vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela. Volgens Van Zyl Slabbert is het TOULOUSE - De Franse Socialis tische Partij heeft op zijn congres in Toulouse toegegeven in haar eerste regeringsjaren op econo misch gebied fouten te hebben ge maakt. In de slotmotie staat te le zen dat men na een economische stimulering - van '81 tot '83 - „in een depressieve internationale conjunctuur meer op het even wicht had moeten gaan le.tten". De slotmotie kwam na een lange nacht van strijd tot stand. Aanvankelijk had de tekst op dit punt naar de mening van de congresleden moe ten luiden dat de stimulering van de economie 'gerechtvaardigd' was geweest. door Rudolph Bakker Deze en andere veranderingen in de slotverklaring op het congres van Toulouse kwamen tot stand als gevolg van de grotere invloed die oud-minister Michel Rocard op het partijapparaat verworven heeft. Rocard was ook al op het vorige partijcongres een dwarsligger, waar hij bekend stond om zijn so ciaal-democratische. d.w.z. minder Staten is een scherp conflict Palestijnse Bevrijdingsfront, ers van het passagiersschip nden zich samen met de vier lerikaanse jagers werd onder gedwongen. Verlof In de loop van zaterdag probeer de een Italiaanse rechter tot twee keer tevergeefs Abul Abbas en zijn medewerker als getuigen in de ka pingszaak te horen. Verder was er rondom het zwaarbewaakte ge bouw de hele dag een levendig ko men en gaan van personenauto's en busjes met CD-borden. Onder al dit verkeer viel niettemin om kwart over drie een geel busje op, dat vier personen uit het gebouw afhaalde, die hun gezichten bedekt hielden. Korte tijd later arriveerde het bij het vliegveld Ciampino en vrij snel daarop vertrok het Egypti sche vliegtuig, om een half uur la ter op het internationaal vliegveld Fiumicino te verschijnen. Hier werd het geparkeerd naast een Joegoslavisch lijnvliegtuig, dat met 64 passagiers twee uur lang door de verkeersleiding was vast- gehoduen. Pas nadat twee perso nen uit de Egyptische Boeing op de Joegoslavische Tupolev waren overgestapt, kreeg deze laatste ver lof om te vertrekken. Een uur later verklaarde de PLO- vertegenwoordiger in Rome dat Abul Abbas en zijn nog steeds ano nieme medewerker zich niet langer op Italiaans grondgebied bevon den. Om acht uur overhandigde ambassadeur Rabb het protest van de Amerikaanse regering en ver klaarde hij aan de aanwezige jour nalisten „alles behalve tevreden" te zijn over wat er die dag was ge beurd. In de Italiaanse pers lopen de meningen over de ontknoping uit een. Eugenio Scalfari in de Ro meinse „Repubblica" spreekt min achtend van „een slimmigheidje op zijn Italiaans". „Gisteren schre ven we dat de politieke balans van deze geschiedenis rampzalig is. Vandaag is hij zo mogelijk nog er ger. Wij hadden het al verbruid bij Israel, Egypte, de PLO. Vandaag zij we ook nog in een diplomatiek conflict met de Amerikaanse rege ring geraakt. Een meesterstukje. Het meesterwerk van de slimheid op zijn Italiaans". Maar niet iedereen is het ermee eens dat men Abbas eenvoudig naar Tunesië had moeten terugstu ren. Zo wijst de Stampa uit Turijn erop dat men Abbas heeft laten vertrekken „in een vliegtuig van een land dat niet met de VS 'be vriend' is, zoals Egypte, zodat de Amerikaanse jagers ditmaal niet tussenbeide konden komen". En de Corriera della Serra uit Milaan herinnert eraan dat een eventuele aanhouding van Abbas in Italië een gevoelige klap zou ztfn ge weest voor het prestige van de Egyptische president Moebarak, „een mogelijkheid die de hele wes terse wereld en, vooral het mediter rane deel van Europa uit alle macht dienen te vermijden". ANC onder bepaalde omstandig heden wel bereid tot onderhande len met zijn Progressieve Federale Partij, die 26 van de 165 parle mentszetels bezet en 25 procent van de blanke minderheid in Zuid- Afrika vertegenwoordigt, maar niet zolang de apartheid voort duurt en zolang politieke leiders in de gevangenis zitten. Die implicie te eis tot vrijlating van Nelson Mandela is blijkens de gezamenlij ke verklaring van ANC en PFP voorwaarde voor een oplossing van het apartheidsvraagstuk. De bijeenkomst in Loesaka 'op ini tiatief van de PFP was de eerste tussen de partij en het ANC. aan het partijboekje gebonden ideeën. Nu het er echter naar uitziet dat de socialisten bij de parlements verkiezingen in maart a.s. zullen verliezen, vestigen steeds meer ka meraden hun hoop op Rocard. Hij is volgens de opinieonderzoekers ook de populairste politicus van het land en hij maakt er geen ge heim van dat hij over drie jaar Francois Mitterrand als president van de republiek wil opvolgen. Tegenstellingen Het congres in Toulouse werd beheerst door deze tegenstellingen tussen de trouwe behoeders van de oude socialistische ideeën en de bezweringsformule van een mo derne technocraat als Rocard. Par tijleider Jospin laveerde tussen de stromingen door en slaagde er in tussen in de zogenaamde synthese tussen de uiteenlopende meningen tot stand te brengen. De oude houwdegens voelen zich daarbij wel als de geplukte kip, toen de dy namische Rocard in zijn slotwoord liet weten dat er „van nu af geen twee soorten socialismen meer zijn, d.w.z.: het een dat bepaald wordt door de werkelijkheid en het andere door de eeuwige droom van een betere wereld". De socialistische regeerders had den zich sinds hun ambtsaanvaar ding immers gestort in een enthou siaste verwerkelijking van het par tijboekje dat stimulering van de economie voorschreef, met o.a. kortere werktijden en behoud van salaris. Ook werden toen op grote schaal bedrijven voor 100 procent genationaliseerd, terwijl de nood zaak daarvan nooit aanwijsbaar kon worden vastgesteld. In 1983 zette men toen een nieuwe koers in, waarbij de regering van presi dent Mitterrand een beleid ging voeren dat in feite niet ver afligt van dat van de laatste rechtse pre mier, Raymond Barre. Opwinding Een andere tegenslag voor de be houdende elementen in de partij was gisteren dat besloten werd een viertal niet-socialisten in het appa raat op te nemen, met het oog op de parlementsverkiezingen van maart. Onder hen zijn de vrouwe lijke minister Huguette Bouchar- deau, die net als eens Rocard uit de kleine linkse splinterpartij de PSU afkomstig is, en de vroegere com munist Fiszbin. Deze kandidaat stellingen hebben opwinding ver oorzaakt in de kiesdistricten waar ze aan de kameraden zonder voor afgaand overleg werden opgedron gen. De bedoeling van deze 'para- chutages' is de partij een zo breed mogelijke basis te geven met het oog op de aanstaande verkiezin gen. Verwacht wordt namelijk dat veel teleurgestelde communisten volgend jaar op de socialisten zul len stemmen. Terwijl het congres in Toulouse weinig invloed meer zal kunnen uitoefenen op de regeringspraktij ken in de komende maanden, werkt ze voornamelijk als spring plank voor de partijkandidaten voor de presidentsverkiezingen van 1988. De Greenpeace-affaire, die de re gering en de president de laatste maanden ernstig geteisterd had, werd op het congres met geen woord genoemd. Wel was in het dagblad Liberation een interview opgevallen met een congresganger die als zijn mening gegeven dat het PAPEETE (TAHITI) (Rtr./AFP) - Het schip „Greenpeace" van de ge lijknamige milieu-organisatie en zijn begeleidende vloot is de toe gang geweigerd tot de territoriale wateren van Frans-Polynesië. Dit heeft de Franse Hoge Commissaris in Papeete op Tahiti, Bernard Ge rard, gisteren bij decreet bepaald. Het schip is met machinepech op weg naar Tahiti. Gerard meent dat de vloot van Greenpeace door haar optreden niet meer voldoet aan de voorwaar den voor een vrije doorvaart in de Franse territoriale wateren. Ieder schip dat de territoriale wateren rond Frans-Polynesië binnenvaart zal worden tegengehouden. Het decreet is uitgevaardigd na een bij eenkomst van enkele ministers gis termorgen in Parijs die was bijeen geroepen door Francois Mandel- kern. Mandelkern is de adviseur van premier Laurent Fabius. De kapitein van de „Greenpea ce" zal op de hoogte worden ge bracht van het decreet, via de ra dio, langs telegrafische weg of zon odig met een boot van de Franse marine, zo is meegedeeld. Gerard waarschuwde verder de kapitein van de „Greenpeace", Jonathan Castle, dat het uitwijzingsbevel dat op 1 november 1982 tegen hem is uitgevaardigd nog steeds van kracht is. Tenslotte bood hij met het oog op de machinepech aan „een ploeg deskundigen" naar de „Greenpeace" te sturen om de ernst van de averij te onderzoeken. VS-diplomaat Buckley zou vermoord zijn BEIROET (AP) - De Libanese ter roristische organisatie, Islamiti sche Jihad, heeft een krant een fo to gegeven van het in een lijkwade gehulde stoffelijk overschot van de anderhalf jaar geleden ontvoerde Amerikaanse diplomaat William Buckley. De foto is zaterdag met een verklaring van de terroristen afgedrukt in An Nahar, het voor naamste onafhankelijke dagblad in Libanon. Volgens de krant is de fo to samen met de boodschap vrij dag kort voor middernacht be zorgd. In de verklaring wordt gezegd dat de Islamitische Jihad bereid is het stoffelijk overschot van Buckley over te dragen aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Peres de Cuellar, op voorwaarde dat Israel 100 Pale stijnse gevangenen in vrijheid stelt. De organisatie stelt de Ameri kaanse president Ronald Reagan en Amerika 'verantwoordelijk voor enig kwaad dat de andere gijze laars wordt berokkend'. „onbeduidend vallen van een klei ne dode kans had gezien het opbla zen van de Rainbow Warrior tot een staatszaak te maken". Reactie PvdA De Nederlandse PvdA-afgezant in Toulouse Van Traa schreef aan de kameraad en partijleider Jospin daarop een brief, waarin hij hem vroeg om nog tijdens het congres een woord van spijt over deze uitla ting over de 'kleine dode' te laten horen. Jospin weigerde op dit ver zoek in te gaan en voegde eraan toe „dit later te zullen doen". Op het congres in Toulouse diende im mers alles in het werk te worden gesteld het te doen voorkomen als of het Rainbow-Warrior-effect nooit had bestaan. Van Traa was geschokt door de ovatie die het congres had ge bracht aan de vanwege Greenpea ce afgetreden minister van defen sie, Hernu. De internationale secre taris van de PvdA deed een drin gend beroep op Jospin om enkele waardige woorden te wijden ter na gedachtenis van het Nedelandsce slachtoffer van de aanslag op het Greenpeace schip Rainbow War rior. Maar Jospin weigerde dat. Een busje met diplomaten-kenteken verlaat de Egyptische academie in Rome. Onder de inzittenden, op weg naar het vliegveld, vermoedelijk de naar Joegoslavië uitgeweken PLO-voorman Abbas. (foto: ansa)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7