Over zwart rijden en wit vissen. Groep CDA wil uitstel raketbesluit Haal de folders op het postkantoor. De Wit bepleit Markerwaard Harde confrontatie bij vliegbasis Woensdrecht Brinkman wil meer aandacht voor gezin De Graaf wil hardere aanpak bijstandsfraude 'Wachten tot na top VS-SU' Platform voor remigratie van Surinamers opgericht Nijpels wordt opnieuw lijsttrekker voor WD MAANDAG 14 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Hoe zit het nou precies met de nieuwe autokeuring? Hoe komt men aan een sportvisakte? Op simpele, maar praktische vragen als deze was het antwoord niet altijd even makkelijk te vinden. Dat is nu anders. Voortaan krijgt u dit soort informatie - van de overheid, ministeries, gemeente, Postbus 51, instellingen en het bedrijfsleven - netjes en overzichtelijk op het postkantoor. Gratis en geheel vrijblijvend. Deze maand zijn er o.a. folders en brochures over: periodieke autokeuring, kunstuitleen, wereldvoedseldag, Arbowet, verdraagzaamheid, stookkosten, studiefinanciering, ■ngrfSfTH jongerenjaar, girosparen, lenen, betalen, hypotheken, postzegels verzamelen. ■HhmhI HEERLEN (ANP) - Volgens minis ter Brinkman (WVC) zijn we in ons land langzamerhand in de situatie terecht gekomen dat men niet zon der kritiek de term gezin of gezins- vriendëlijk beleid in de mond mag nemen. Op een zaterdag in Heerlen gehouden CDA-gezinsdag zei hij dat wel te willen doen. Als CDA- minister, zo voegde hij daaraan on middellijk toe, 'zal ik krachtig stel ling nemen tegen de ongefundeer de aanvallen, die van sommige zij den op het gezin worden gedaan'. In zijn toespraak zette Brinkman uiteen, dat de overheid een zoda nig beleid zal moeten voeren dat ook gezinnen 'optimale kansen' krijgen om zich te ontplooien. "Er moet dus geen gezinsbeleid ko men, maar er moet op alle onderde len van de overheidszorg een ge zinsvriendelijk beleid gevoerd worden", zo zei hij. De minister be nadrukte de bijzondere waarde, die het CDA aan huwelijk en gezin hecht en aan die duurzame samen- ners de verantwoordelijkheid voor elkaar aanvaarden. Volgens Brink man vereist de positie van het kind daarbij bijzondere aandacht. Minister Brinkman wees voorts op de nadrukkelijke vrijheid van vrouwen bij het aanvaarden dan wel beëindigen van werk buitens huis. Er is volgens hem pas sprake van ware emancipatie als vrouwen samen met hun man zelf daarover beslissen. De overheid zal, zo hield hij zijn gehoor voor, op deze keuze vrijheid geen inbreuk mogen ma ken. Brinkman noemde die keuze vrijheid het onaantastbare particu liere domein van elk gezin. De CDA-bewindsman noemde het voor de overheid onbetaalbaar de behoefte aan kinderopvang te financieren. De taak van de over heid zou meer moeten komen te liggen bij het bevorderen van be middeling tussen ouders, die on derlinge afspraken over de opvang van hun kinderen maken, zo zette hij uiteen. ARNHEM (ANP) - Met een specia le hoogwerker en begeleid door de vrolijke noten van een blaaskapel zijn gisteren de wieken van de drie eeuwen oude Paltrok houtzaagmo len in het Nederlandse Openlucht museum in Arnhem verwijderd. De demontage van de wieken, die per stel 3000 kilo wegen, vormde het be gin van een omvangrijke restaura tie van de molen. De allereerste fase .van het werk, dat in totaal onge veer zes ton gaat kosten, kon zich mede door het schitterende herfst weer koesteren in een grote publie ke belangstelling. (foto anpj SAMENWERKING - FNV-voor- zitter Pont ziet betere mogelijkhe den voor samenwerking tussen PvdA en CDA dan in de periode Van Agt. "Ik denk dat de mogelijk heid dat deze partijen samenwer ken groter is dan die in het verle den was", zei hij gisteren in het te levisie-programma 'Brandpunt in de markt'. "Het is enorm belangrijk, dat het land op een fatsoenlijke manier wordt geregeerd, en daarbij moet je natuurlijk heen stappen over al lerlei animositeit tussen mensen. En ik heb de indruk, dat men dat bij de grote partijen ook inderdaad van plan is", aldus Pont. Visie commissaris der koningin verrast LELYSTAD (GPD) - De Noord hollandse commissaris der konin gin De Wit (PvdA) is persoonlijk een begeesterd voorstander van de inpoldering van het Markermeer. Hij hield zaterdag in Lelystad op een vergadering van de vereniging Vrienden van de Markerwaard een inleiding over dit onderwerp. Het project geniet sinds het inpolde- Maan verdwijnt eind oktober HOEVEN (ANP) - Als de weersomstandigheden het toe laten kan in ons land op maan dag 28 oktober voor de tweede keer dit jaar een totale maans verduistering worden waarge nomen. Om precies 18.21 uur is de maan geheel aan het zon licht onttrokken. Drie kwartier later komt de maan weer lang zaam te voorschijn. Om 20.30 uur is de verduistering voorbij. Wanneer de maan tussen 18.20 uur en 19.05 uur geheel verduisterd is, staat de aarde precies op een lijn tussen zon en maan. De aarde neemt dan al het zonlicht, dat de maan normaal verlicht, weg. Toch zal de maan nog een zwak roodachtig licht weergeven. Deze kleuring is het gevolg van de breking van het zonlicht door de aardse dampkring. De verduistering begint al om 16.55 uur. Op dat tijdstip bevindt de maan zich voor ons nog onder de horizon. Om 17.15 uur komt ze daarboven uit. De zon is dan nog net niet onder. Vier minuten later, om 17.19 uur, gaat de zon onder, zodat de maan dan steeds beter zicht baar wordt. ringsbesluit van het kabinet dit jaar de financiële steun van het be drijfsleven. De Wit zei te verwachten dat de definitieve beslissing niet meer valt tijdens de zittingsperiode van het huidige kabinet. Hoewel com missaris De Wit op persoonlijke ti tel voorstander is, mag zijn open baar gemaakte standpunt toch ver rassend heten. Verscheidene ge meenten aan de Noordhollandse kust van het IJsselmeer zijn im mers verklaard tegènstander van wege de visserij (Volenddm) en de dreigende verzakkingen (Hoorn). Bovendien is een meerderheid van de Provinciale Staten in Haarlem niet overtuigd van de voordelen van de Markerwaard. De Wit zei na afloop van de ver gadering dat het onwaarschijnlijk is dat het Noordhollandse college van Gedeputeerde Staten nog voor het definitieve kabinetsbesluit vol gend jaar een uitspraak zal doen over de inpolderingsplarinen. Op de bijeenkomst, voorname lijk bezocht door bestuurders en ambtenaren uit de polder (burge meester Van Thijn van Amsterdam had zich afgemeld), viel op dat geen sterveling meer spreekt over het werkgelegenheidsargument. "Dat is toch een beetje oneigen lijk", aldus secretaris Schilder van de stichting Initiatiefgroep Mar kerwaard. De Wit haalde hard uit naar de milieuorganisaties Natuur en Mi lieu en de vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. Volgens hem is hun houding alleen op 'symboli sche argumenten gestoeld'. "Ik heb de discussie de afgelopen vijf jaar als een teleurstelling ervaren". Alsnog zei hij een poging te willen wagen om samen met deze organi saties te praten over een inrich- tingsbeleid waarin het milieu goed tot zijn recht komt. DEN HAAG (ANP) - In een wetsvoorstel pleit staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) voor een harder optreden tegen fraude met bijstanduitke ringen. Voor het eerst worden daarom strafbepalingen opgenomen in de bijstandswet. De maximale straf wordt twee jaar gevangenisstraf of •25.000 gulden boete. Fraude met bijstandsuitkeringen wordt volgens het voorstel strafbaar als valsheid in geschrifte of oplichting kan worden bewezen. Iemand die bij de aanvraag voor een bijstandsuitkering een valse opgave doet of omstandigheden verzwijgt, hangt bijvoorbeeld de maximale straf boven het hoofd. Bovendien moet het ten onrechte ontvangen bedrag aan uitke ring bij de sociale dienst worden teruggestort. Deze strafbepaling moet ook gelden voor mensen die frauderen tijdens de hercontröle van de sociale dienst. Lichtere straffen wil De Graaf voor mensen die nalatig zijn bij het doorgeven aan de sociale dienst van wijzigingen in de leefsituatie of de inkomenspositie. DEN HAAG (ANP) - Een groep van ongeveer 300 CDA'ers tegen kruisraketten heeft zaterdag tij dens een bijeenkomst in Den Haag een dringend beroep gedaan op de CDA-kamerfractie om een beslis sing over plaatsing van raketten in Nederland uit te stellen. Een be sluit over plaatsing mag in ieder geval niet worden genomen voor de Geneefse topconferentie tussen Sowjet-leider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan in november, aldus de strekking van een zaterdag aangenomen resolu tie op de bijeenkomst 'Appèl en be zinning'. De verontruste CDA-ers vragen het 1 juni-besluit van het kabinet- Lubbers 'onder de huidige omstan digheden op zijn effectiviteit te toetsen, te herwaarderen en aan te passen'. De christen-democraten wijzen elk besluit af dat plaatsing van kruisvluchtwapens verder zou voorbereiden. In hun ogen zou ons land met een plaatsingsbesluit 'de schijn wekken dat de resultaten van die topconferentie Nederland onverschillig laten en dat daarvan geen stappen tot wapenbeheersing zijn te verwachten'. Van de CDA-kamerleden die zich vorig jaar hebben uitgespro ken tegen plaatsing of een slag om de arm hebben gehouden, versche nen op de manifestatie in Den Haag alleen Beinema, De Kwaad- steniet en de erkende atoompaci- fiste mevrouw Laning. Beinema stelde gezien de huidi ge situatie voorstander te zijn van uitstel maar liet zich nog niet uit over zijn uiteindelijk stemgedrag. De Kwaadsteniet zei desgevraagd de nodige bezwaren te koesteren tegen uitstel 'maar nog steeds be zig te zijn met een afweging'. De CDA-ers tegen kruisraketten kre gen zaterdag in hun strijd tegen een plaatsingbesluit een hart onder de riem gestoken door onder meer buitenlandse geestverwanten als de Belg Luc Dhoore (CVP) en de Westduitser Franz Alt (CDU) als mede door CDJA-voorzitter Hans Huibers. Een van de bezwaren van de CDA-ers tegen plaatsing is dat de huidige kamerfractie te weinig se rieus werk maakt van wapenbe heersing. Het comité meent boven dien dat de 'democratische verhou dingen binnen het CDA geheel scheef zijn getrokken' aangezien het verzet binnen de partij tegen de kruisraketten zich volstrekt niet weerspiegelt in de samenstelling van de fractie. Volgens het comité is ongeveer eenderde van de CDA'ers tegen de kruisraketten. OOSTERHESSELEN (ANP) - De actiegroep Tenasu-nu heeft tijdens een congres het afgelopen ^eek- einde over remigratie van Surina- mers een speciaal platform opge richt dat een bredere en efficiënte aanpak van de remigratie van Suri- namers naar hun geboorteland moet verwezenlijken. Volgens voorzitter Gemert van de stichting Resujo (Remigratie Surinaamse Jongeren) en een van de initiatiefnemers tot het congres, zal een handvest worden uitge werkt dat te zijner tijd aan de Ne derlandse en Surinaamse overheid zal worden aangeboden. Aanleiding tot iiet congres is de onvrede bij grote groepen Surina- mers over het huidige remigratie- Minimomprij zen brood en melk blijven voorlopig DOETINCHEM (ANP) - De mini- mumprijzen voor brood en melk blijven nog driejaar van kracht. In die tijd moet zowel de herstructu rering van de broodbakkerijsector als de levensmiddelensector een feit worden. Dit blijkt uit uitspra ken van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) in een inter view met het vakblad voor de le vensmiddelenhandel Distrifood. Van Zeil wijst er op dat de mini mum broodprijs onderdeel uit maakt van het herstructurerings- beleid. Hij spreekt de hoop uit dat die slaagt en dat aan het einde daarvan de minimumprijs bestaat. "Daarmee heb ik in feite gezegd dat de minimumprijs voor brood, ook al wordt die elk jaar opnieuw bepaald, tot in 1988 zal voortbe staan." Over de minimum prijs voor sui ker, waarvan de verbindend-ver klaring vorige maand is verlopen, zegt Van Zeil dat ook hier de prijs- voor drie jaar opnieuw verbindend moet worden verklaard. Hoe romantisch ook de aanblik was die de bossen rond de vliegbasis V/oensdrecht zaterdagavond boden, de werkelijkheid was grimmiger. Actievoerders bereidden acties voor waarbij het tot een van de hardste confronta tiestot nu toe met de politie en marchaussee kwam bij de protesten tegen de plaatsing van kruisraketten in ons (foto ANP) land. Tientallen arrestaties bij demonstratie beleid, aldus Gemert. Omdat de al jaren bestaande Stichting Tenasu (Terug naar Suriname) volgens Ge mert de belangen onvoldoende be hartigt is Tenasu-nu opgericht. De congresgangers willen dat de Ne derlandse en Surinaamse overheid zich inzetten voor de remigranten door hulp te bieden in de vorm van scholing en vorming, gereedschap pen en geld om hun bestaan in Su riname op te kunnen bouwen. Volgens Gemert wil zeker de helft van alle 200.000 in ons land wonende Surinamers terug naar Suriname. "Nederland is niet het land van melk en honing. We wil len weg omdat we ons nier niet thuis voelen, geen ruimte krijgen en we te maken hebben met racis tische tendensen in de Nederland se samenleving", aldus Gemert. Het congres telde zo'n 70 deelne mers. Er was gerekend op enige honderden. De uitgenodigde Suri- autoriteiten hebben niet WOENSDRECHT (GPD) - Een enorme macht van 900 man aan po litie, marechaussee en luchtmacht- bewakingspersoneel heeft het af gelopen weekeinde verhinderd dat er ongeveer 700 demonstranten rondom de vliegbasis Woensdrecht massaal het terrein zouden bezet ten. De actievoerders slaagden wel in hun opzet om de basis met vre- deskampen te omsingelen. Drieëndertig demonstranten werden aangehouden, van wie er 13 nog vastzitten. Twee mare chaussees en diverse actievoerders raakten bij het politie-optreden licht gewond. Gisteravond zwier ven nog tientallen demonstranten om de basis. De politie was voorbe reid op mogelijke late acties. Tijdens een massale afsluiting van de actie, gistermiddag bij de hoofdpoort van de basis, wisten ongeveer 100 van de 400 daar aan wezige demonstranten op militair terrein te komen. Daarbij werd een deel van de poort vernield en be klad en werd er naar bewakings personeel gegooid met allerlei pro jectielen. De politie greep niet in. Vooraf was afgesproken pas in het uiterst geval geweld zou worden gebruikt. In het algemeen zijn politie en marechaussee tegen de demon stranten rustig opgetreden. De eni ge charge was zaterdag bij een poort aan de noordzijde van de ba sis, waar marechaussees in het nauw werden gebracht door de monstranten die het hek wilden vernielen. De meeste arrestaties werden verricht wegens knippen in het hek. Acht vrouwen uit Gro ningen werden aangehouden, om dat ze met bivakmutsen op door Woensdrecht reden. Krachtens een artikel in de plaatselijke algemene politieverordening is dat verbo den. Zaterdagavond moesten twaalf marechaussees zich onder dokters- Museumkaart bij spaarbankboekje AMSTERDAM (GPD) - De Alge mene Bank Nederland doet een duit in het zakje om het museum- bezoek te stimuleren. In verband met de jaarlijkse spaaractie van de banken geeft de bank elke nieuwe spaarder die ten minste een rijks daalder inlegt een 'Museumjaar kaart plus zegel cadeau. Die kaart geeft recht op toegang tot ruim 280 Nederlandse musea. De actie, die vanaf vandaag tot en met 15 november duurt, wordt gehouden in samenwerking met de Stichting Museumjaarkaart in Lei den. Verder krijgt de nieuwe spaar der de jongste lijst van alle deelne mende musea aan de jaarkaart ca deau en kan hij voor de geredu ceerde prijs van f 15,- het Groot Museumboek kopen. Ook wil de ABN in een groot aantal kantoren kleine exposities inrichten. DEN HAAG (GPD) - WD-fractie- voorzitter Ed Nijpels wordt weer lijsttrekker voor zijn partij in mei 1986. Alle 19 kamercentrales (afde lingen) hebben Nijpels zaterdag bovenaan hun lijst gezet. Tweede op de lijst is de financiële expert in de kamerfractie De Korte, derde staat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) staat relatief laag (13), onder de staatssecretarissen Koning (financiën), Ginjaar-Maas (onderwijs), Van Eekelen (buiten landse zaken) en Ploeg (land bouw). Schoo ontbrak op de lijst van de Haagse kieskring, omdat de Haagse VVD'ers niet geloven dat zij het nog vier jaar als minister zou uithouden. Opvallend is de lage, vrijwel on verkiesbare 38ste plaats van het kamerlid Joekes. Zijn kritische houding tegenover partijgenoot Van Aardenne tijdens de RSV-en- quête lijkt daarvoor verantwoorde lijk. Ook de kamerleden Blaauw en media-specialist Keja hebben een lage plaats: respectievelijk de 36ste en de 37ste plaats. Zij maken kans in de Kamer terug te keren, als de WD bij de volgende verkiezingen slechts enkele van haar 36 zetels verliest. Bovendien zouden de ge- behandeling stellen toen enkele ac tivisten rookpotten over het hek gooiden. De mannen bleken echter niets te mankeren. Op verscheidene plaatsen op de wegen naar de basis richtten de monstranten barricaden op. Zes auto's kregen lekke banden, omdat de bestuurders in door activisten op de weg gegooide kraaiepoten reden. Autoriteiten en actievoer ders zijn tevreden over het verloop van de actie. "Een rustig weekein de, een mislukte actie, het hek is vrijwel heel gebleven", vat lucht- machtvoorlichter Baltussen de de monstratie samen. Ook burgemeester De Leeuw van Woensdrecht is tevreden, om dat het hek niet zou zijn bescha digd De actievoerders zelf zeggen dat het om een vingeroefening ging. "We hebben laten laten wat we na 1 november, maar dan op veel grote re schaal, van plan zijn. Rondom de basis zijn tal van vredeskampen verrezen. Dat was onze bedoeling. Het hek omver gooien kon niet door de zware bewaking", zei een woordvoerster van de demonstran- plaatste bewindslieden moeten te rugkeren in een kabinet. Enkele ministers hebben zich niet voor een kamerzetel beschik baar gesteld: Van Aardenne (eco nomische zaken), Rietkerk (bin nenlandse zaken), Korthals Altes (justitie) en Winsemius (VROM). GEWETENSBEZWAREN Bouwbedrijven moeten bij serieu ze bezwaren van werknemers te gen een bepaald project, zoals de bouw van een kerncentrale of bun kers voor kruisraketten, nagaan of er vervangend werk voor hen is. Lukt dit niet, dan is er sprake van onvrijwillig ontslag, wat recht geeft op een werkloosheidsuitke ring. Zo luidt het advies dat de over koepelende organisatie van werk gevers in de bouw, het AVBB, in overleg met de bouwbonden van FNV en CNV, heeft doen uitgaan naar zijn leden. De bouwbonden hadden bij de cao-onderhandelingen eerder dit jaar de problematiek van gewe tensbezwaren aan de orde gesteld. De bonden wilden hiervoor een re geling in de cao opnemen, maar daar waren de werkgevers niet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5