actief n Buurt sluit straten bij Groenoordhallen zelf met hekken af Tegenvallend bezoekers aantal Custom Car Show INPRSIS VERLAAGD! Onderzoek naar beleid Energiebedrijf Rijnland Verkoop ruim 70 kilo Nicaraguaanse bananen Jongetje (4) steekt eigen bed in brand J. Huges nieuwe secretaris Stichting Leidse Binnenstad Om parkeeroverlast te voorkomen MAANDAG 14 OKTOBER 1985 Het Super Monster verpletterde enige sloopauto's alsof het bierblikjes waren. LEIDEN - Een wat tegenvallend aantal van naar schatting vijftien duizend mensen heeft afgelopen zaterdag en zondag de Custom Car Show 1985 in de Groenoordhallen in Leiden bezocht. Voor de zesde keer al weer waren deze hallen vol gepropt met? veelkleurige, luxueus ingerichte en zwaar opgevoerde automobielen, motoren, bestelwa gens oftewel 'vans' en driewielige motoren, de zogeheten 'trikes'. Is het slechte weer vaak de spel breker bij evenementen, volgens Roy Inca, initiatiefnemer en orga nisator van de show, was juist het mooie weer van het afgelopen weekend deels de spelbreker bij deze gebeurtenis. Ook het feit dat de bezoekers die met auto's en mo toren kwamen de zij ingang aan de Gooimeerlaan moesten nemen, deed volgens hem een flink aantal mensen weer naar huis verdwij nen. Inca: "Je zag soms mensen helemaal verkeerd rijden. Volgens mij is een deel van hen niet weer teruggekomen. Heel pijnlijk, want om uit de kosten te komen, hadden we in elk geval ongeveer achttien duizend bezoekers moeten heb ben". Die mensen die de 'poort' tot de hallen wel konden vinden, moes ten één van de geplande nieuwig heden van de show van dit jaar missen: het rijdend aquarium. Een met vijftienhonderd liter water ge vulde, waterdichte personenauto had als zwembad-moeten dienen voor een aantal grote vissen en 'en kele beeldschone meisjes met dui- kersflessen'. Maar de trailer die de auto naar Leiden zou vervoeren, had pech gekregen in Noord- Frankrijk, wat ten koste ging van ADVERTENTIE ALLE MERKEN KOFFIE kom maar halen bij DIRK VAN DEN BROEK BASVANDER HEUDEN DIGROS en DIRKSON de waterdichte kwaliteiten van het vervoerde object. Pech dus voor degenen die juist dit zwemmobiel als één van de grote attracties za gen. Mini-motorfiets Wel van de partij, dit jaar voor het eerst, was de Duitse showman Pit Lengner met zijn mini-motor fietsjes. Op één ervan reed hij te gen een loodrechte steile wand van een kuip, waaromheen de mensen - met vaak van de gezichten af te le zen angst - stonden toe te kijken. De angst betrof niet zozeer de vei ligheid van de motorcoureur, als- wel de veiligheid van het publiek dat door een stuurfoutje van Leng ner het motortje met berijder had mogen opvangen. Veel belangstelling ook voor het Super Monster, dat een vaste klant van de show lijkt te gaan worden. Evenals vorig jaar verwoestte deze opgevoerde en omgebouwde ter reinwagen menige personenauto door er over heen te rijden, met een gemak alsof het om bierblikjes ging. Een nieuwigheidje dit jaar was de 'Jaguar-speedboat', gebouwd door de Roy Inca-brothers. Een pronkstukje dat zich voor de ver andering niet op wielen kon voort bewegen, behalve in het geval dit liggend op een trailer zou gebeu ren. Overigens bood de boot wel zeker even veel gemakken als een redelijk comfortabele personenau to. Bijna alle voertuigen waren, be halve van een opvallend uiterlijk, voorzien van grote luxe. Vooral bij de afdeling 'vans' maakten televi sies, bars met bijbehorende drank en fraai of kitscherig ingerichte zit hoeken de dienst uit. Al viel liet totale bezoekersaantal dan tegen, zondagmiddag was het toch behoorlijk druk in de Groenoordhallen. (foto Fred Rohde) The Fox Bijna een verademing tussen de in alle kleuren van de regenboog geschilderde voertuigen, was een enkele wat mindër opvallend ge verfde wagen. Zoals de tot 'The Fox' gedoopte bestelwagen van Willy en Rozette Jacobs, die hun Bedford geheel in het wit hadden uitgevoerd. Het modern en naar verhouding .eenvoudig ogende ve- hicel, waarin tweeduizend werku ren waren gaan zitten, borg overi gens wel een elektrisch bediend bed, en dito toilet en bar in zich. Weer buiten beland, op het par keerterrein van de hallen, leek de show hier en daar te worden voort gezet, gezien de vele opvallende voertuigen. Menig bezoeker van de show bleek zelf ook in bezit te zijn van een zwaar 'vertroetelde' twee- of vierwieler. Stats Jongerencentrum Stats opent morgenmiddag na een jaar van verbouwing haar deuren weer. Om de nieuwe ruimte in het Leid- se Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, in te wijden is er deze Week feest. Morgenmiddag om twee uur wordt de film 'The postman always rings twice' vertoond, een psycho-thriller met Jack Nichol son in de hoofdrol. Inloophuis Het Leidse Inloophuis Psychia trie houdt morgen ter gelegen heid van de heropening een bij eenkomst met als thema medi cijnverslaving. Gastspreekster is Marijke Kamerlingh van de stichting 'Phoenix'Geïnteres seerden zijn vanaf vijf uur 's middags welkom bij het Inloop huis aan het Rapenburg 48. Bingo Morgenavond om acht uur is er bingo in het clubhuis van 'de speeltuinvereniging Zuiderkwartier aan de Anjelier straat. LEIDEN - Ook in Leiden zijn afge lopen zaterdag Nicaraguaanse ba nanen verkocht als protest tegen de Amerikaanse handelsboycot van Nicaragua. Een aantal vrijwilligers van het Nicaragua-comité had een stalletje ingericht op de Steenschuur, nabij de SOS-wereldwinkel. In een aan tal uren tijds verkochten ze ruim zeventig kilo bananen en een be hoorlijk aantal 'yoghurt-shakes', bereid met banaan. Volgens Erik van Oudshoorn, vrijwilliger van het Nicaragua-co mité, hadden ze de dag er voor ook al zeventig kilo bananen verkocht, aan onder meer restaurants en de mensa van Augustinus. Volgens hem worden, de bananen ook steeds vaker verkocht door fruit winkels en op de markt. De landelijke actie, die zaterdag op 116 plaatsen werd gehouden, is opgezet door de Novib, de SOS- wereldhandel, de Stichting Idëele Import en het Nicaragua-comité. Rechtswinkel wil gegevens over af- en aansluitenincassoaanmaningenenz. LEIDEN - De Leidse rechtswinkel begint een onderzoek naar het in casso- en afsluitingsbeleid van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). De rechtswinkel wil vooral toetsen of het EBR zich in de praktijk aan zijn eigen richtlijnen houdt. Overi gens vinden medewerkers van de ze organisatie dat het energiebe drijf zijn afsluitings- en incassobe- leid nu al op enkele punten kan verbeteren. Chris Bakker, Ton Tekstra en Pieter Obbeek - de medewerkers die het onderzoek uitvoeren - ver klaren nadrukkelijk dat ze op dit moment nog niet allerlei beschul digingen aan het adres van het energiebedrijf willen uiten. Toch hebben ze het vermoeden dat het betrekkelijk soepele beleid dat het energiebedrijf in theorie voorstaat, in werkelijkheid niet altijd word,t uitgevoerd. De medewerkers van de rechtswinkel willen nu in con tact komen met mensen die van wege een betalingsachterstand door het EBR zijn afgesloten van gas of 'afwijkende' ervaringen heb ben met het incassobeleid. De drie 'onderzoekers' hebben orilangs een gesprek gehad met een aantal mensen van het energie bedrijf'over de vraag hoe het ener giebedrijf in de meeste voorko mende situaties handelt. Daaruit kwam naar voren dat het energie bedrijf in veel gevallen optreedt zo als de rechtswinkel dat graag zou Krakers Het energiebedrijf zegt bijvoor beeld de laatste aanmaning - in dien mogelijk - persoonlijk aan de betrokken consument te overhan digen. Ton Tekstra: "Toch hebben we gehoord dat bij mensen plotse ling het gas werd afgesloten, zon der dat ze een laatste aanmaning hebben gehad". De rechtswinkel-medewerkers zijn ook geïnteresseerd in het aan- sluitingsbeleid dat het EBR han teert tegenover krakers. Het ener giebedrijf gaat van de stelregel uit dat krakers op gas en elektriciteit worden aangesloten, tenzij de eige naar daar uitdrukkelijk bezwaar te gen maakt. "We hebben echter be grepen dat het EBR een keer heeft geweigerd een kraakpand aan te sluiten, omdat de eigenaar nog geen toestemming had gegeven. En dat is toch iets anders dan ze in hun richtlijnen stellen". Ook willen de vrijwilligers van de rechtswinkel weten of het EBR waarborgsommen vraagt aan stu denten, iets dat volgens de richtlij nen van dit 'bedrijf niet is toege staan. Mensen kunnen hun erva ringen met het incasso- en afslui tingsbeleid van het EBR melden bij de rechtswinkel, Ketelboeter- steeg 10 in Leiden, tel. 071-130775. Datum en tijd Zoals gezegd kan volgens de rechtswinkel het incasso- en afslui tingsbeleid van het EBR nu al op een aantal punten worden verbe terd. Een van die punten, is het noemen van een precieze datum en tijd van afsluiting in de laatste aan maning die naar de consument wordt gestuurd. Nu staat in die laatste aanmaning slechts dat de verbruiker 'binnenkort' wordt af gesloten als hij zijn rekening niet betaalt. Als een precies tijdstip van af sluiting wordt genoemd, kan de klant hiermee rekening houden en er voor zorgen dat hij thuis is. Het EBR kan op deze manier voorko men dat het noodgedwongen tot een buitenafsluiting moet over gaan. Het buiten af- en heraanslui- ten kost de gasverbruiker 700 gul den. Aanzienlijk meer dan een 'binnenafsluiting', consument 100 gulden moet neer tellen. Overigens plaatsen de medewer kers van de rechtswinkel vraagte kens bij de bedragen die het ener giebedrijf rekent. Ze noemen cij fers van Konsumenten Kontakt. Deze instelling heeft berekend dat een buitenafsluiting niet meer dan 400 en een binnenafsluiting niet meer dan 50 gulden hoeft te kos ten. Tientje De vrijwilligers van de rechts winkel willen ook dat het energie bedrijf voortaan, wanneer het tot afsluiting wil overgaan, naar de hoogte van de schuld kijkt. Boven dien zou niet moeten worden afge sloten als de schuld kleiner is dan een zeker bedrag. Bij welk bedrag het energiebedrijf dan wel over zou moeten gaan tot afsluiten, is vol gens de medewerkers van de rechtswinkel nog een punt waar over gediscussieerd kan worden. Het EBR kijkt volgens hen nu al leen hoe lang een schuld open staat, ongeacht het feit of die schuld nu een tientje is of enkele duizenden guldens. Zij géven het energiebedrijf ook de aanbeveling om de tekst op de energie-nota te wijzigen. Daarop zou volgens hen moeten worden vermeld dat de consument een èventuele klacht kan voorleggen aan de geschillen commissie voor nutsbedrijven. Ook zou de mogelijkheid om een betalingsregeling te treffen op de nota moeten worden aangegeven. Proef Volgens EBR-administrateur E. van Zuidam is er geen sprake van dat het EBR speciaal aan studen ten waarborgsommen vraagt. "Wat wel gebeurt, is dat een zogenoem de 'zekerheidsstelling' wordt ge vraagd aan een particulier die een studentenhuis opent. Een derge lijk huis kan worden gezien als een bedrijf. En nieuwe bedrijven moe ten wel waarborgsommen beta len". Van Zuidam verklaart dat het energiebedrijf inmiddels bij een aantal laatste aanmaningen de me dedeling heeft gedaan dat als de schuld niet wordt betaald, het gas 'binnen enkele dagen' wordt afge sloten. Het gaat hier om een proef. Een precieze datum en tijd kan om organisatorische redenen niet wor den gegeven, aldus Van Zuidam. Dat de rechtswinkel de kosten voor af- en heraansluiten te hoog vindt, neemt hij voor kennisgeving aan. "Het kan echt niet lager. Dat zijn de bedragen die wij er voor kwijt zijn". Overigens is het vol gens hem niet waar dat het EBR alleen kijkt hoe lang een schuld open staat en niet naar de hoogte van de betalingsachterstand. "Dat wisselt", meent Van Zuidam. "De ene keer kijken we naar de hoogte van de schulden, de volgende keer naar de 'leeftqd' en een derde keer naar beide. Dat kan allemaal met de computer-administratie die we nu hebben". Hij erkent dat de mogelijkheid om een betalingsregeling te treffen of om een klacht in te dienen bij de geschillencommissie, niet op de energienota vermeld staat. "En we zijn ook niet van plan dat te doen. Wel wordt op de eerste herinne ringsnota de mogelijkheid tot een betalingsregeling aangegeven. Ook als mensen naar onze balie stap pen, wordt daarop gewezen. Zodra we uit de correspondentie die we met een klant voeren, begrijpen, dat er sprake is van een conflict, wijzen we hem op het bestaan van de geschillencommissie". LEIDEN - Omdat hij naar zijn me ning te vroeg naar bad was ge stuurd, heeft een vierjarig jongetje zaterdagmiddag zijn bed in brand gestoken. Dit gebeurde omstreeks kwart voor zes in een woning aan de Smellekenhorst. Hoewel de ou ders zelf het vuur wisten te doven is de brandweer uitgerukt om na te blussen. De brandschade bleef be perkt tot het matras, beddegoed en behang. In een bovenwoning aan de Pre sident Steinstraat ontstond zater dagmiddag brand omdat de bewo ner wat onzorgvuldig te werk ging bij het solderen van een gasleiding. Hier moest de brandweer er aan te pas komen om het vuur te blussen. De schade bleef vrij gering. De moskee aan de Rembrandt- straat is vermoedelijk het doelwit van een brandstichter geweest. Zondagochtend omstreeks negen uur werd ontdekt dat er brand heeft gewoed, als gevolg waarvan vloer, vloerbedekking en school banken schade opliepen. Volgens de politie is het vuur wonderwel vanzelf uitgegaan. OVERLEDEN. Op 81-jarige leef tijd is P.W. de la Rivière vorige week overleden. Hij was ongeveer twintig jaar secretaris van achter eenvolgens de Katholieke Arbei ders Beweging (KAB) en de NKV- afdeling Leiden. Ook heeft hij mee gewerkt aan het tot stand komen van het Overlegorgaan van de drie samenwerkende vakcentrales in Leiden. Enige jaren geleden ont ving De la Rvière het verzetsher- denkingskruis, als' lid van de ver- zetsgroep-Bernard. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad heeft een nieuwe secretaris: J.Ph.A. Huges uit Zoetermeer. Huges is districtsdirecteur van de Amro- bank in Leiden. Hij neemt de taak over van de vorige secretaris Jünger. Deze heeft zijn functie vorige week neergelegd omdat hij het te druk heeft met zijn werk. Huges heeft is geen onbekende binnen de stichting. Hij was namelijk vertegenwoordiger van de VW binnen de Stichting Leidse Binnenstad. Huges heeft het secretarisschap op zich genomen omdat hem dit een interessante functie lijkt. "De stichting vertegenwoordigt een groot aan tal organen uit de Leidse binnenstad, met daarbij een flink 'pakket mid denstand'. En ook dat spreekt mij, zeker als bankdirecteur, bijzonder aan", aldus Huges. De benoeming van Huges is de tweede belangrijke wijziging die dit jaar plaats heeft binnen het bestuur van de stichting. Een aantal maanden geleden kreeg deze organisatie een nieuwe voorzitter: R.Th. van Leeu wen. Het voorzitterschap was geruime tijd onvervuld gebleven. LEIDEN - Een aantal buurtbewoners van het noordelijke deel van de wijk Groenoord heeft het afgelopen weekend de toegang tot 'hun straten' onmogelijk gemaakt voor be zoekers van de Custom Car Show in de Groenoordhallen die in de buurt hun auto wilden parkeren. De politie greep niet in. Zelfgeplaatste hekken moesten de parkeerproblemen, die daar vaak tijdens grote evenementen in de Groenoordhallen ontstaan, vóór komen. Alleen voor bewoners van de eigen wijk werden de hekken even opengedaan. "Als het buurtcomité niet wordt gehoord door politie en gemeente, moet je als buurtbewoner het heft zelf in handen nemen". Buurtbe woner Koos Los, die in een van de veelgeplaagde straatjes woont, voegde zaterdag de daad bij het woord en postte samen met buurt genoten bij de hekken, die waren geplaatst bij de hoofdingangen van de Floris Versterlaan en bij de in gangen van de Bakker Korffstraat, de Jan Lievensstraat én de Frans van Mierisstraat. Volgens Koos Los naar tevredenheid van vele wijkbewoners. Een al jaren lang bestaand pro bleem stak dus in het weekend weer de kop op. Leden van het buurtcomité Groenoord doen al heel lang pogingen via gemeente, politie en de directie van de Groenoordhallen een in hun ogen acceptabele situatie te creëren, zo dat de parkeeroverlast tot het verleden gaat behoren. Hoewel de nieuwe ingang aan de Gooimeer- laan de situatie wel heeft verbe terd, vinden zij deze nog lang niet ideaal. Janny Oostwouder van het buurtcomité: "Vrijdag heb ik met iemand van verkeerszaken van de politie gebeld en om hekken ge vraagd. Die heeft toegezegd dat hij de gemeente zou bellen pm te vra gen of deze voor hekken kon zor gen. Maar ze zijn niet gekomen". Eerder was al met de politie ge beld om te vragen of deze extra maatregelen in gedachten had. Dat bleek, volgens Oostwouder, niet het geval te zijn. Overigens is het buurtcomité niet verantwoordelijk voor de ac tie, die werd ondernomen door in dividuele buurtbewoners. Zij den ken dat veel mensen niet op het parkeerterrein bij de hallen parke ren om het parkeergeld daar te ont lopen. Geleend De hekken voor de actie werden door de buurtbewoners 'geleend' van de Groenoordhallen en door Buurtbewoners Èmile van Aelst (links) en Koos Los posten bij de Jan Lievensstraat om bezoekers van de Custom Car Show in de Groenoordhallen het parkeren in de wijk te beletten. (foto Fred Rohde) hen zelf geplaatst. De politie, die geen extra manschappen ter be schikking had, maar wel regelma tig surveilleerde, trad1 niet op tegen deze vorm van verkeersregeling door particulieren. Zelfs stond gis termiddag een motoragent bij het hek bij de ingang van de Floris Versterlaan het verkeer in de gaten te houden. Een woordvoerder van de politie zei gisteren dat de overlast volgens de surveillerende agenten wel wat meeviel. Optreden tegen de afslui ting door de bewoners was volgens de politie niet nodig. Volgens de politiewoordvoerder waren, behalve regelmatige sur veillance, geen extra voorzorgs maatregelen genomen, omdat de verwachting was dat de problemen door de ingang aan de Gooimeer- laan wel tot het verleden zouden behoren. Volgens bedrijfsleider C. van Lit van de Groenoordhallen is wat bui ten het parkeerterrein gebeurt een zaak van de politie. Hij zei niet te denken dat mensen het parkeerter rein van de hallen mijden om het parkeergeld te ontlopen. Van Lit: "Ik denk eerder dat mensen in de zijstraten parkeren om na afloop sneller weg te kunnen komen". Overigens trad gisteren op de Willem de Zwijgerlaan veel minder filevorming op dan vorige jaren ten tijde van de Custom Car Show het geval was. Volgens een politie agent kwam dat doordat de ingang aan de Willem de Zwijgerlaan niet meer voor auto's toegankelijk was.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3