ERfiCTIE 'Vlietbrug bij ijsbaan heeft meer nadelen' Trekken en bomen troef bij Turfrace verschil Voorlopig oordeel Ben W Voorschoten Sterren vallen op kunstgras Raadslid D'66 tussentijds weg PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 14 OKTOBER 1985 VOORSCHOTEN/ZOE- TERWOUDE - B en W van Voorschoten hebben nog niet definitief uitgemaakt waar een eventuele brug over de Vliet het best kan komen. Wel vinden ze dat de nadelen van het ijsbaan tracé groter zijn dan die van de plek in het verlengde van de Raadhuislaan. Zo moeten daar veel meer kosten worden gemaakt, bijvoorbeeld SIERADEN ONTVREEMD - Uit een woning aan de Emmalaan in Oegstgeest zijn zaterdagavond om elf uur sieraden ontvreemd. De on bekende daders forceerden hiertoe de achterdeur. Zondagmiddag om half zes werden eveneens sieraden buitgemaakt in een woning aan de Floris Versterklaan in Oegstgeest. De inbrekers hadden alvorens de woning via het balkon te betreden eerst gepoogd de achterdeur te for ceren. Getuigen dienen contact op te nemen met de plaatselijke poli tie. voor het vervangen van het ijs baanterrein, dat in de zomer als speelveld wordt gebuikt. Ook be staat de kans dat de Prof. Einstein laan dan als sluiproute wordt ge bruikt. Dit schrijven de dagelijks be stuurders in een brief aan de raads leden. Deze buigen zich deze week in een gecombineerde commissie vergadering, over de problematiek Eind deze maand moeten ze volgens besluiten of de brug er al dan niet komt. Volgens B en W zijn de voorde len van een brug in ieder geval "evident". Door de brug komt "een recreatiegebied van allure op een steenworp afstand, de plaatselijke middenstand zal mogelijk profijt kunnen hebben van de bezoekers en de sport kan het gehele jaar ge bruik maken van een groot aantal faciliteiten in het gebied". Ook voor Bijdorp en de betrekkelijk dichtbevolkte Vlietwijk zou "de bereikbaarheid van het recreatie gebied een enorme aanwist beteke nen". B en W gaan ervan uit dat de pro vincie alle kosten in deze voor haar rekening neemt, maar willen wel graag zelf de directie voeren over de werkzaamheden rond de brug. Het gaat hierbij om wegaanleg, on derzoek naar geluidoverlast en eventuele maatregelen tegen over last. De brug kan er overigens niet voor eind 1987 zijn. Z'woude fietst feesten veilig ZOETERWOUDE - De wieler ronde van Zoeterwoude heeft dit weekeinde 12.000 gulden opgebracht aan sponsor- en gokgelden. Dat is genoeg om de rest van de feestvveek rond het jubilerende kinderhuis Ca- sa Materna te financieren, al dus organisator Henk Batelaan, Zestien koppels reden tussen vrijdagavond zeven uur en za terdagavond zeven uur 12.000 rondjes. De winnaars, Ben Ver- steegen en René van der Salm, namen er daarvan 1047 voor hun rekening. Ongelukken de den zich bij de wedstrijd niet WARMOND - Bijna zonder wind moesten de deelnemers dit weekend de afstand van de tur frace Warmond-Vinkeveen-Warmond afleg gen. "Het was trekken, bomen en jagen gebla zen", aldus H. Tromp, keermeester van de za terdag in park 'Groot Leerust' begonnen wed strijd. De Westlander 'Antonius' van de Loosdui- ner Klaas Persoon kwam gistermiddag om kwart voor één als eerste aan bij het Vinke- veense Veenmuseum 'Op hoop van zegen'. Daar nam hij, zes uur eerder dan de laatst aan komende deelnemer, de symbolische, hon derd jaar oude, lading Warmondse turf aan boord. Om zes uur vanavond ontvangt hij in café 'De Zon' de 'Tinus van Stijn'-wisselprijs. De stront-race is vandaag in Workum ge start. De twintig deelnemende skütsjes en tjal ken gaan via Ijsselmeer, Amsterdam, Ring vaart en Kagerplassen naar Warmond, waar ze morgen/overmorgen zullen aankomen. Onder de deelnemers: Jan Bakker, de winnaar van het Friese kampioenschap skütjeszeilen, en de vroegere winnaar Age Bantstra. (foto Fred Rohde) Gewonde bij botsing OEGSTGEEST - Een 20-jarige Oegstgeestse automobilist heeft gistermiddag bij een botsing, waar bij vier auto's waren betrokken, een beenwond opgelopen. Hij werd ter plaatse door een arts be handeld. De auto's raakten licht tot zwaar beschadigd. Het ongeluk ge beurde op de Haarlemmerstraat weg in Sassenheim toen een auto mobilist te laat zag dat drie auto's voor het verkeerslicht stonden te wachten. Hij reed tegen de achter ste aan. Hierdoor botsten ook de andere tegen elkaar. BIERDIEVEN - Twee jongens van 17 en 18 jaar zijn zaterdagnacht bij het beklimmen van een flatge bouw aan de Oegstgeester Karei Doormanlaan op heterdaad be trapt voor het stelen van drie fles- MAANDAG Leiden Posthof - Wassenaarseweg, maandelijk se ruil-, contact- en veilingavond De Postzegelvrienden, 19.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, lezing over het gebruik van medicijnen, 20.15 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, ledenvergade ring progressief Zoeterwoude, 20 uur. In het dorp - voorronden buurtstraat- voetbaltoernooi Casa Materna, 19 uur. DINSDAG Leiden Breehuys - Breestraat, tafeltennistoer nooi, 14 uur. Leiderdorp Wijkgebouw Zijlkwartier - sportinstuif De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. WASSENAAR - Het is heel fru strerend om jaren in het 'opposi tiebankje' te zitten. Zeker wan neer een derde van de bevolking op je heeft gestemd. De kiezer heeft er in zo'n geval récht op dat je in het college van burgemees ter en wethouders bent vertegen woordigd, vindt het CDA Wasse naar. Bovendien is in de huidige situatie de WD, goed voor tien zetels, zwaar overbedeeld met die drie wethouders. Dat terwijl het PvdA er één tegenover heeft "die verschrikkelijk veel over z'n kant laat gaan". Groot nadeel voor de partij zelf: "Je zit niet op de bok van de kar. Dat beperkt je invloed. Je krijgt onvoldoende informatie", verwoordt fractievoorzitter Wensveen de frustraties. Rede nen genoeg om alles op alles te zetten opdat het CDA volgend jaar weer mee kan regeren in het dorp. En met de zeven zetels, die men hoopt te halen, moet dat er in zitten, heet het. Maar voor het zo ver is moeten de christen-democraten even doorbijten. Want, zo leert de er varing van de afgelopen 3V6 jaar: als je met een leuk plannetje komt, wordt dat maar al te vaak van tafel geveegd. Om later in een nieuwe verpakking terug te keren als voorstel van het PvdA/ WD-college. Een paar voorbeelden? Het recent ontstane tumult rond de vermeende overlast die recreatiepark Duinrell veroor zaakt. "Allerlei fracties stellen er nü ijverig vragen over - terwijl wij dit probleem al lang geleden De zes leden van het CDA Wassenaar tegen een 'groene' achtergrond: de duinen. Van links naar rechts de raadsleden Olijslagers, de dames Visser-Luiting en Graafland-Haitsma, geflankeerd door fractievoorzit ter Wensveen. Daarachter Speelman en Hoogeweegen. hebben onderkend. En nu, vlak voor de verkiezingen, wekt men maar al te graag de suggestie dat alle mogelijke hinderwetregelin gen van Duinrell kunnen worden teruggedraaid. Nou, dat kan he lemaal niet..", meent Wensveen. Diplomaten En lang voordat de VVD oog voor ouderen kreeg hamerden de christen-democraten al op het creëren van 'potjes' voor bejaar den. Zo gaf Speelman ook de aanzet tot een werkgelegen- heidsnotitie, "terwijl de reactie eerst afhoudend was. Nu komen ze er zogenaamd zelf op", stelt Wensveen. Ander voorbeeld: de belasting voor buitenlanders. Dat diplo maten als ingezetenen van Was senaar geen onroerendgoed-be- lasting hoeven te betalen was raadslid Hoogeweegen jaren ge leden al een doorn in het oog. Hetgeen hij bepaald niet onder stoelen of banken stak. "En pas in de laatste begrotingsvergade ring komt er een motie van de WD om er iets aan te doen. Toen hebben wij gezegd: geluk kig dat u nu zo ver bent..". Katten Voordeel van de CDA-(op)po- sitie is natuurlijk dat er flink ge kat kan worden op het huidige collegebeleid. Dat laten de bij het gesprek aanwezige CDA- raadsleden dan ook niet na. Zo krijgt de WD ervan langs omdat deze partij - die samen met colle gepartner PvdA/D'66 een meer derheidsstandpunt kan innemen - vindt dat Wassenaar 'groen moet blijven' en 'vol' is, zodat woningzoekenden elders hun licht moeten opsteken. Raadslid Speelman: "Wij vin den dat een onverantwoorde simplificering. Het is niet zo dat wij geen aandacht voor het mi lieu hebben, alleen: je moet zorg vuldig alle belangen afwegen. Dat van het groenbehoud van van de woningzoekenden". Wensveen: "Kijk, van oudsher zitten veel van onze kiezers bij de agrariërs. Die hebben er dus last van als er wordt gebouwd. Maar toch hebben wij onze nekken uit gestoken en de mogelijkheid om meer dan 350 huizen te bouwen opengelaten. Je kunt wel tegen bouw op de Hoge Klei zijn, maar waar je ook bouwt, je pakt het toch van de agrariërs af'. "Je zit met het gegeven dat, als veel jongeren hun heil elders zoeken, je een heel onevenwich tige bevolkingsopbouw krijgt.' Dat Wassenaar zeer sterk en veel harder vergrijst dan een gemid delde gemeente in Nederland is een duidelijk gegeven. We moe ten bouwen om in een behoefte te voorzien. Niet ongelimiteerd, maar geleidelijk en in zo'n hoé veelheid dat je lang niet alle groen hoeft te bebouwen. "Het is dus een kwestie van af wegen. Dat doen we iedere keer. En daar staan we voor. Durven we voor uit te komen. Sommigen verwijten ons dat we 'draaien', maar wij hebben het over com promissen. Dat is heel wat an ders dan gedraai". Prijskaartje Als het CDA een wethouder had gehad, dan was er vast niet zo snel bezuinigd als nu, stelt de partij vast. "Je kunt het hanteren van een prijskaartje ook overdrij ven. De prijs speelt nu vaak een te overheersende rol", wil Wens veen kwijt. "De maatschappelij ke kant van het geheel telt toch ook? Bijvoorbeeld bij de brand weer en de ambulance. Ik zeg niet dat het slecht is dat op die posten is bezuinigd, maar had het niet wat rustiger gekund? Wij wachten trouwens nog steeds op een rapportage over het functio neren van die diensten. Ik insi nueer niets, maar ik wil wel een onderbouwde rapportage. De uitgeklede brandweer, het func tioneert, maar hoe? Dat willen we weten". Laat de lezer nu niet denken dat het CDA in Wassenaar altijd maar tegen schenen aanschopt. Heel wat_collegevoorstellen krij gen de zegen. Maar: men blijft alert onder het motto: Wassenaar moet een gemeente zijn waar ie deréén zich prettig voelt. "Het moet een plaats voor jong en oud zijn, een plaats die leefbaar is, waar het goed wonen is. Een plaats voor zowel een woonwa genbewoner als een villabewo ner", verwoordt Wensveen de mening van zijn geestverwanten. Ook tijdens raads- en commis sievergaderingen komt hij dui delijk voor de CDA-mening uit. Ook wanneer de partij instemt met een collegevoorstel, zet ze nog graag kanttekeningen, die zwart-op-wit in de notulen ko men te staan. Zo zien hogere in stanties als de provincie en het rijk ook eens hoe in Wassenaar de wind yvaait. Verdwijnen Volgend jaar moet het allemaal makkelijker worden - als het CDA althans weer terugkeert in het college. Twee van de zes raadsleden zullen niet meer aan die stoelendans meedoen. Me vrouw Visser-Luiting omdat ze zich met haar 65 jaar te oud voelt en de heer Speelman vanwege zijn drukke werkzaamheden als directie-secretaris van een olie maatschappij. Jammer, maar helaas, zegt Wensveen. "Als fractievoorzitter ga je het liefst met dezelfde ploeg verder. Want, hoewel we in de oppositie zaten, hebben we een goeie tijd gehad met z'n allen. Maar ik heb begrip voor hun ar gumenten. En ze maken hun werk wel af hoor, dus echte pro blemen zullen er door hun ver trek niet ontstaan". Over werk gesproken: wat denkt het CDA binnenkort aan te vatten? Volgens het scheidend raadslid Speelman is 'vergrij zing' in al zijn facetten hét hete hangijzer. "Er moet een basisno titie over komen in de komende raadsperiode. De zaken zijn nu nog onderbelicht". Wensveen: "We moeten ons ook gaan bezighouden met de vraag hoe het na 1986 verder moet. Want het college houdt de boel draaiende, maar er is méér nodig. Je moet verder kijken. De politie bijvoorbeeld blijft een probleem. Die heeft een enorme taak in Wassenaar met al die am bassades, recreatie en zo. Daar voor heb je een behoorlijke man kracht nodig. Dat kan alleen door het terugdringen van de ad ministratieve taak". "En daar heb je het weer: wij hebben dat probleem al in een vroeg stadium aangekaart. En dan wordt er weer niet op gerea geerd. 'Ze komen wel', roepen we dan maar tegen elkaar in de fractie.." MIEP HOENSON OEGSTGEEST - De 70-jarige Haagse inwoonster J.V. overleed gister avond ter plaatse aan haar verwondingen hij een ongeluk tussen twee personenauto's op de Rijksweg A 44 richting Amsterdam. De bestuurder van de andere auto, de 36-jarige P.V. uit Amsterdam werd met verwon dingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Ter hoogte van de afrit Oegstgeest raakte één van de auto's in een greppel langs de weg. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt door de politie een onderzoek ingesteld. (f0to Holvast) LEIDSCH d& DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (maandabonr ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (071)144941 advertenties (uitge- i kantoortijden: C. Voor inlichtingen ovc zonderd Sleuteltjes) Anceaux, tel. 070-237254. C. Juffermans- Duyverman. tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) 89.30 per half jaar. aan huis bezorgd 131,40 per jaar. aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ^Bln./Bultenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. LEIDERDORP - De Leiderdorpse hockeyclub Alecto heeft de vreug de over het bezit van een kunst grasveld niet onder stoelen of ban ken gestoken. Na al het politieke gekrakeel om financiële steun voor ■de bijna noodzakelijke aanschaf van de egale, altijd bespeelbare mat is er in het weekeinde vieren twintig uur achter elkaar gehoc keyd. Nadat de club verleden sei zoen door de slechte velden we kenlang niet aan hockeyen toe kwam, werd er zaterdag op dat ge bied flink ingehaald. Voorafgaand aan de 'hockeyma- rathon' dankte voorzitter Aronds van de hockeyclub alle instanties die hadden meegewerkt aan het ongeveer 650.000 gulden kostende project. In de hoedanigheid van lo co-burgemeester en wethouder van sport vertelde mevrouw I. Gehner in haar speech, als ge meentebestuur trots te zijn op Alecto en zijn aanwinst. Daarna verrichtte zij in het als 'prominen ten wedstrijd' aangekondige ope ningsduel de afslag naar de gereed staande staatssecretaris Ploeg van landbouw met stick op kunstgras. Lubbers en Van der Reijden lie ten het op het laatste moment af weten om Alecto op een aardige manier te promoten. Voorzitter Aronds van Alecto zei diep teleur gesteld te zijn door het op het laat ste moment afzeggen van de beide CDA-bewindslieden en voegde daaraan toe de redenen daartoe volstrekt te respecteren. "Als club hebben wij daar geen commentaar op", doelend op de brief van de Leiderdorpse CDA naar de partij top die melding maakte van het feit dat er ten aanzien van het kunstgrasveld niet de juiste proce dures zijn gevolgd. Zuidhollands commissaris van de koningin en hockey-enthousiast Schelto Patijn had iets met de PvdA te doen en liet het ook af weten. Geen gegaap dus naar een minis ter-president in zijn korte broek, wel konden de toeschouwers ge nieten van schitterende hockeys- taaltjes van international Sophie von Weiier die een keer prachtig scoorde. Kamerlid en gemeente raadslid in Wassenaar, Dijkstal miste een keer voor open doel. Zijn collega Gualtherie van Weezei kwam op zijn gymschoenen slecht uit de voeten en ging dan ook snel op zijn gat. Ondanks het professio nele coachen van Joost Bellaart bij de 'prominenten' won het team Zwarte Tulpen (zuidelijke hoofd klassers) het vriendschappelijke treffen met 2-1. De nationale hockeycoach Joost Bellaart overlegt met de op zijn stick leunende staatssecretaris Ad Ploeg over opstelling en de te volgen strijdwijze van het prominententeam. (foto Fred Rohde) WASSENAAR - R.A. Nieuwenhoven (41) van de eenmansfractie van D'66 in de Wassenaarse gemeenteraad, legt per 1 november aanstaande zijn functie neer, zo heeft hij in een brief aan de gemeente Wassenaar laten weten. Hij wordt als raadslid opgevolgd door ir. A. J.F. de Vries. De heer Nieuwenhoven verlaat de raad in verband met zyn werk als plaatsvervan gend hoofddirecteur bij de PTT, een functie waarvoor hij waarschijnlijk volgend jaar naar Groningen zal moeten verhuizen. Hij is vanaf 1978 lid van de Wassenaarse gemeenteraad geweest. Daarvoor was hij onder meer raadslid in Maassluis. De heer de Vries (43) is planoloog. Hij is in Wassenaar vooral bekend als voorzitter van de stichting jongerenhuis vesting Wassenaar. De Vries zal volgend jaar de lijsttrekker van D'66 zijn bij de gemeenteraadsverkiezin gen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2