De oude sfeer komt nooit weer Nederland-België dat was: 'Hup Holland hup' 'Romantische derby der lage landen nu een bikkelhard gevecht 'Michels deed z'n best' MAANDAG 14 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA,21 (GPD) - In totaal stonden Ne derland en België tot nu toe toe 113 keer tegefiover elkaar. De balans van die serie is sterk in het voordeel van Oranje met 52 overwinningen tegen 37 verlo ren wedstrijden. De overige 24 ontmoetingen eindigden onbe slist. In die 113 duels scoorde Nederland 260 keer tegen Bel* gie 201. De eerste krachtmeting tus sen beide landen was op 30 april 1905 in Antwerpen. Ne derland won toen (na verlen ging) met 1-4. Opmerkelijk was het geringe aantal toeschou wers (800) dat op deze eerste „derby der lage landen" af kwam. De hoogste score dateert uit november 1951, toen Oranje in Rotterdam met 6-7 verloor. Anoul en Lenstra scoorden in die wedstrijd ieder drie keer. Voor de grootste overwinnin gen tekende Nederland, dat België in 1934 met 9-3 (vijf doel punten van Vente), in 1936 met 8-0 en in 1959 met 9-1 deklas seerde. In die laatsteontmoe ting opende Rijvers het doel- puntenfestijn en kwamen de andere treffers op naam van Wilkes, Van der Kuil (beiden drie), Van der Linden en Klaas- sens. Tachtig jaar na de eerste Holland-België staan de nationale ploegen woensdagavond in Brussel voor de 114e keer tegenover elkaar. De inzet in de dubbele tweekamp, die op 20 november een vervolg krijgt in Rotterdam, is een toegangsbe wijs voor het wereldkampioenschap voetbal vol gendjaar in Mexico. En dat is wel iets anders dan de eer die decennialang het doelwit was in deze nostalgische klassieker, die zijn weerga in het Europese voetbal niet kent. De romantiek rond de „derby der lage landen" heeft al lang plaats moeten maken voor een puur zakelijke verhouding tussen „den Ollanders" en de „Rode Duive.ls", waarin geen ruimte meer is voor sentimenten. Daarom nog een keer een nostalgische terugblik op het roemrijke verleden van Holland-België. Negen-één. De grootste overwinning van Oranje tegen België, oftewel de Feye-moordDe datum: oktober 1959. Holland-België in optimaforma. (archieffoto GPD) BRUSSEL (GPD) - Negen-één. Zo nietig als de kopletter boven de „eigen reportage", zo overtrokken is de beeldspraak. „De Nederland se leeuw smulde van elf rode dui veltjes op dierendag", schrijft een krant op maandag 5 oktober 1959, daags na de monsterscore in de „derby der lage landen". Het was de grootste overwinning die een Nederlands voetbalelftal ooit op de Belgen behaalde. Een paar honderd kilometer zuidwaarts rept een Vlaamse gazet die mor gen over de Feije-moord in de Rotterdamse voetbaltempel. Hol land-België in optima forma, of wel het tweejaarlijkse voetbal hoogtepunt op de zondagmiddag. Het lied dat Jan de Cler zondag 25 november 1951 tijdens Nederland- België (6-7) dichtte en in de rust en direct na de wedstrijd zong. We zaten met z'n allen in het drui pend stadion We konden haast niet wachten tot het modderbad begon Het weer was weer geweldig, o wat werkte dat weer mee De regen spoelde fijn verfrissend op die mensenzee Zo zaten wij te wachten met het he le Legioen En zaten stil te hopen, dat de Belg ons niks zou doen De munt ging in de hoogte en de Belg won ras de toss En met een trap van Melis brak meteen de spanning los De bal ging eerst stroomopwaarts tot heel dicht bij Hollands doel Maar Lenstra zat nou niet direct te zitten op zijn stoel Na twee minuten scheen op 't Feye- noordse stadion de zon Dat was de eerste die aan door braakpogingen begon refrein) Hup Holland hup. Laat de leeuw niet zijn hempie staan Hup Holland hup. Trek 't beessie geen pantoffels aan Hup Holland hup. Laat je uit het veld niet slaan Want de Leeuw op voetbalschoenen durft de hele wereld aan. Het waren de jaren van Faas Wil kes, Kees Rijvers en Abe Lenstra, de opvolgers van het legendarische trio Kick Smit-Bep Bakhuys-Leen Vente, en de voorgangers van Sjaak Swart, Johan Cruijff en Piet Keizer. Maar ook de jaren van de heroische duels tussen ijzeren Ri- nus Terlouw en Rik Coppens, de visboer uit Antwerpen; de jaren van Piet Kraak en Frans de Munck, alias de zwarte panter, en de been breuken van Henk Schijvenaar en Louk Biesbrouck. Hunkerend naar vermaak, en al weken tevoren in de ban van de grandioze happening die elke Holland-België toen nog was, waren het echter vooral de ja ren van Leo Pagano en Jan de Cler, die honderdduizenden Nederlan ders van drie tot vijf aan de radio kluisterden. Dat was Holland-België. Languit op het karpet, met de Blue Band plaatjes keurig voor je uitgestald en je oor zo dicht mogelijk tegen het Philips-bakeliet gedrukt. Kort voor de Brabanconne en het Wil helmus nog snel even naar de wc, want je wilde geen woord missen van de rechtstreekse reportages vanuit de Hel van Deurne of het Feyenoord-stadion. Je zusjes wa ren al lang en breed naar boven ge- We zagen er minister Drees die ook te kijken zat Die werd heel democratisch met de and're mensen nat De Belgen trokken niet van Drees, die trokken snel van leer Na vier minuten lei Anoul de bal in ons doel neer Wat zaten wij te bibberen, het spel liep ons niet mee Want na een paar minuten kwam Anoul met nummer twee Productie moet veel hogerzei mi nister Albrechts fier Maar wat hij ook beweerde, 't gaf hem toch vandaag geen zier Al had ook Abe Lenstra mooie kan sen met de bal Toen hij er mee vóór doel stond bracht de Belg hem plots ten val Het bleek in onze achterhoede niet zo best te gaan Die hadden zeker voor de regen overschoenen aan (refrein) dirigeerd, de stilte zou pas kort voor de rust worden verbroken door rammelende theekopjes. Dan was het de beurt aan „Hup Holland hup" Jan de Cler, die de leeuw niet in z'n hempie liet staan. Want de leeuw op voetbalschoenen durfde de hele wereld aan. Op een melodie die half Nederland nu nog kan meeneuriën bezong de sneldichter Hollands voetbalsmart en -glorie uit de eerste 45 minuten. Hij zag ér minister Drees die ook te kijken zat. Die werd heel demo cratisch met de and're mensen nat. Maar de Belgen trokken niet van Drees, die trokken snel van leer. En na vier minuten lei Anoul de bal in ons doel neer. Maar bij de eerste de beste Ne derlandse goal sprong je een gat in de lucht, en vloog in menige huis kamer spontaan de kurk van de fles. En dat kon in die tijd aardig oplopen met korfbaluitslagen van 7-2, 6-7 en 9-1. Vooral als die score in Hollands voordeel uitviel. Daar weet ook de buurman een paar hui zen verder over mee te praten. Voor hem moeten die jaren vijftig een ware beproeving zijn geweest. Onfortuinlijk als hij was een huis te bewonen met een blinde muur, klapperden de schilderijtjes kort na vijven tegen het behang bij elke geslaagde imitatie van jouw voet balidool. „Zo populair was toen een Hol land-België", herinnert ir. Ad van Emmenes zich nog als de dag van gisteren. „Toen spraken we bijna met eerbied over de derby der lage landen. Die twee wedstrijden wa ren de absolute hoogtepunten in het voetbalseizoen. Daar leefde je al weken tevoren naar toe. Nu heet het een vriendschappelijke wed strijd als er geen EK- of WK-kwali- fiéatie op het spel staat. Maar zo spreek je niet over een interland, zeker niet als de tegenstander Bel gië is. Daardoor heeft Holland-Bel gië veel aan charme verloren". Van Emmenes, 88 inmiddels, kan het weten. Al in 1914 bezocht de „wandelende voetbalencyclope- Toen werd natuurlijk Lenstra op z'n eentje even fel Hij had een mooie kans maar stond nog juist wat buitenspel Toen nam de Rode Duivel weer de voetbal op zijn voet We hielden onze adem in, gelukkig ging het goed Al kreeg ook Abe Lenstra zeker wel een kans pf tien Wanneer hij voor het doel stond was geen Hollander te zien Terlouw kon het niet hebben en bleef zijn traditie trouw Hij viel hardhandig Mermans aan. Het was een beetje rauw Wiertz dacht: als niemand schieten wil, dan doe ik het maar zelf Maar Boogaerts stond op post en redde daarmee België's elf Van Melis had geen schijn van kans en dat val ons niet mee Vierkant werd hem de weg ver sperd door 'n vierkante Carré (refrein) die" zijn eerste Holland-België. Na dien zouden er nog 88 volgen, en woonde hij in totaal 404 wedstrij den van het Nederlands elftal bij. De komende botsing tussen wat ooit de Rode Duivels waren en de Oranjehemden „is de eerste die ik sinds mensenheugenis zal missen. Maar op 20 november in Rotter dam maak ik de 90 vol". Van die imponerende reeks staat hém vooral de legendarische ontmoe ting uit 1934 nog steeds helder voor de geest. Vijftig jaar na dato herin nert hij zich het drietal Vente-Bak- huys-Smit als „het beste binnen- trio dat wij ooit hebben gehad". De score was er ook naar (9-3) met vijf doelpunten van Leen Vente en de introductie van het tien-tien ge brul. Dertig jaar na zijn eerste Hol land-België, in welke interland doelman Giobel volgens de kran ten uit die tijd „met z'n beslagen lorgnet de grootste moeite heeft den bal te volgen" gaat Van Emme nes er eens goed voor zitten. Nog twee keer voor de oorlog maakt hij een monsterscore van „onze spe- Maar eind'lijk kwam het goeie nieuws want Lenstra deed een schot En deed daarmee de eerste punt voor Holland in de pot Toen dacht Clavan: Kijk uit! Die Abe strijkt weer met de eer Wat hij kan, kan ik ook en hop! Daar ging de tweede keer Die kerel met dat vlagje wekte onze woede op Want toen de derde goal ging ko men, zei die kerel: stop Oranje zette stevig op en speelde weer vol vuur Maar in ons land Zijn goaltjes net als kolen peperduur Een kopbal van Van Steen werd zo door onze Kraak gekeerd Pagano is zo enthousiast dat hij applaudiseert Wat zaten wij in spanning, want waar bleef nou nummer drie De bal lag steeds vóór Belgisch doel maar komen wou het nie refrein) Iers" mee (8-0 en 7-2), daarna moet hij wachten tot de watersnoodwed strijd in Parijs (1953) om weer een representatief Oranje aan het werk te zien. Want met de invoering van het betaalde voetbal in ons land ke ren ook de spijtoptanten terug, en beschikken de bondscoaches Max Merkel en Elek Schwartz met spe lers als De Munck, Van der Hart, Rijvers en Wilkes ineens over een breed assoHiment aan interna- tioonaal gereputeerde voetballers. Toch waren het vooral de hart stochtelijke duels tussen Terlouw en Coppens, de scoringsdrift van Noud van Melis, de techniek van Jef Mermans, de, „verboden goals" De rust kwam al in zicht, we zaten bevend op ons stoel En hoopten op een goaltje in het Ro de Duivels-doel Maar 't was niet wat we dachten, voor de rust bleef geen 2-2 Anoul nam met een goeie kopbal gauw de voorsprong mee Maar met een schot van Lenstra werd de regen wel geblust En met de stand 3-3 kwam dan toch eindelijk de rust (refrein) van verdediger Anoul, de acroba tiek van Mick Clavan en de been breuk van Schijvenaar die „den voetbalméts" het nostalgische ka rakter gaven waarop Oranje nog ja renlang zou teren. Het aureool dat om deze klassieker Hing beleefde misschien wel zijn absolute hoog tepunt op die laatste november zondag in 1951, toen „elf Rode Dui vels onze tien dappere Oranjehem den" in Rotterdam met 6-7 versloe gen, doordat Schijvenaar met een gebroken kuit- en scheenbeen van het veld werd gedragen. Vanaf dat moment stond Nederland massaal achter Oranje en hadden de radio reportages een luisterdichtheid waarop de televisie nu jaloers zou zijn. Dat waren ook de jaren waarin de spelers nog werden voorgesteld aan de prins der Nederlanden, dat Hollandse voetbalsupporters mas saal de grens overtrokken om de nationale voetbaltrots in de Hel van Deurne aan te moedigen, en de kroegbazen op de Keyserlei gou den' zaken deden. Want krenterig De tweede helft begonnen wij nu wel met goede hoop En zuchtend volgden wij weer van het voetbalspel de loop Van Steen de Belze debutant ope reerde opperbest Je zag hem op het veld in noord en zuid, en oost en west Na twee minuten spelen kreeg Ver- bruggen weer een kans En maakte België's vierde. Ja, die Belgen zijn wat mans Helaas brak onze Schijvenaar een been. Het ging wat fel ,Dat was een droeve nood, maar 't kwam toch niet door unfair spel Toen ging de zaak weer verder. Abe die een strafschop nam, Waardoor de stand in no-time weer gelijk met 4-4 kwam Dat was een goede beurt, dat kon den wij meteen wel zien Want ons Oranje speelde voor de rest nog maar met tien (refrein) waren de per trein, éuto en zelfs op de fiets overgestoken Ollanders op zo'n dag allerminst, waardoor de caféhouders een omzet bereikten waarvoor ze anders veertien dagen achter de tapkast moesten staan. Het jaarlijkse gévecht tussen Bel gië en Holland, zowel 'op het veld ZEIST (GPD) - Als enige van Oranjes technische staf mag Rinus Michels zich er op beroepen ook als speler al eens een België-Nederland te heb ben meegemaakt. In april 1954 stónd de tegenwoordige bondsmanager in de basis van hét elftal dat in Antwerpen met 4-0 verloor. In totaal droeg Michels vijf keer het oranje shirt. Erg lovend over zijn spel waren de kranten destijds niet: „Michels deed wel zijn best om enige lijn-te brengen in de combinaties, maar hij was te langzaam om de Belgen te verontrusten". Twee van de vier doelpunten in die wedstrijd kwamen op naam van Coppens, Terlouw schoot in eigen doel en Mermans brak de score open. Een strafschop van de Belgen bracht de stemming onder'nul Anoul maakte er 5-4 van en verder ging het spul Natuurlijk zijn de leeuwen met zijn tienen heel wat mans En plots kwam er voor Bennaars weer een schoonheid van een kans Hij nam heel ongemerkt het leder even op zijn voet En maakte er 5-5 mee. Mooi zo, Ben- naars, dat was goed Hij dacht: dat gaat wel goed, al weer een kans voor Berg op Zoom We dachten dat-ie 't weer deed, maar de Belg hield hem in toom Die Bennaars kwam vandaag wel uit zijn bed met 't goeie been Hij deed wel of het niks was, heel het spel maar liefst alleen Het was me daar een modder, dro ge plekjes waren zoek Zelfs Biesbrouck had geen bies meer zitten op zijn witte broek (refrein) als daarbuiten, hoorde thuis in de Scheldestad, en vond slechts bij hoge uitzondering plaats in Brus sel.' Voor kaartjes, zo die al te be machtigen waren, stond je uren in de rij. Op het stadionplein werd grif het viervoudige geboden. Het regende daar flink. De goaltjes regenden er mee Van Steen maakte 6-5, maar daar mee zijn we niet tevree De scheidsrechter Harzic maakte Pagana steeds hard ziek Die deed de raarste dingen onder 't loeien van 't publiek Het leek wel haast op korfbal, is me dat een rare stand We spreken dus niet meer van doel maar voortaan van de mand Toen floot Harzic voor buitenspel. Pagana werd haast blauw En luchtte ras zijn'woede in een fors asjemenou Terlouw sprong bovenop Mees, de derde strafschop kwam We zuchtten van verdriet toen die Verbruggen die strafschop nam Het was intussen 7-5, toe jongens, zet hem op Al ben je met z'n tienen, hou je taai en krijg geen klop (refrein) Holland-België, dat was iets in die tijd. Niet alleen op de dag zelve, ook op de morgen erna. Maar dan moest je er wel vroeg bij zijn. Want tien tegen een dat 'Sport' en 'Sport wereld' anders was uitverkocHt. Je verslond de pagina's tekst en be studeerde wel tien keer de stippel lijntjes op de foto's die precies aan gaven via welke spelers de doel punten tot stand waren gekomen. In die dagen spraken verslagge vers nog over „een keurige combi natie tussen Lenstra-Van Melis- Clavan, die tot gevolg Had dat Ri nus Bennaars een schietkans kreeg, en de kleine man uit Bergen op Zoom kogelde het leder on houdbaar tussen de. palen". Toen bestond een voorhoede nog uit een rechts- en linksbuiten en een bin- nentrio. Een centrumspits heette gewoon middenvoor, een voor stopper stopperspil. Geen mens keek toen ook vreemd op van voet- balcliché's als de bal die de lat scheerde, en de bordjes die na de rust werden verhangen. Maar toen was toen. De 9-1 van Rotterdam, twee dagen nadat half Nederland zich had vergaapt aan de ouderdom (110 jaar) van Chris- semeuje, zou twee jaar later welis waar nog worden gevolgd door een 6-2 overwinning, maar toen was het in feite al gedaan met de pret. De jus was eraf>De radio verloor steeds meer terrein door de on weerstaanbare opmars van de tv, de toernooien om de Europa Cup draaiden Holland-België tenslotte definitief de nek om. De jaarlijkse dubbels werden in 1964 gehal veerd, een paar jaar later werd de traditionele derby definitief ge schrapt. Niet eens onder protest van de Antwerpse kroegbazen, die uit de geslonken bieromzet al veel eerder hadden gemerkt datBelgië- Holland al lang niet meer de uit- streling had van de jaren vijftig. Dat speciale karakter heeft Rik Coppens er echter nooit af kunnen zien. Meent u dat nu echt? „Zeker meneer. Awel, die wedstrijden te gen Holland waren vaak interes sant, maar voor mij persoonlijk had het niets speciaals. Als ik op het plein stond, maakte het mij geen verschil tegen wie ik speelde, of dat nou men Hollander was of een Fransman. Natuurlijk, de om geving dacht daar anders over, om dat de volkstoeloop voor België- Holland altijd enorm was. Meer wil ik er niet over zeggen. Voor mij is de voetballerij gedaan. Het interes seert me totaal niet meer. Ik ben al twee jaar uit dé beweging en wil er niks meer mee te maken hebben". Het was echter vooral Rik Cop pens, die bij herhaling de Jont in het kruitvat stak, en die op die ma nier nog eens een extra dimensie gaf aan de enorme rivaliteit die er tussen beide landen bestond. „Toch waren het over het alge meen zeer faire wedstrijden", grijpt Van Emmenes terug in het verleden. „Heel anders dan nu. Maar de belangen zijn nu ook veel groter. Zo'n Neeskens heb ik altijd een ruwe speler gevonden. De ma nier waarop Van Himst, een prach tige voetballer toch, soms bont en blauw van het veld stapte, dat zag je vroeger niet. Maar toen stond er ook niet zoveel geld óp het spel". Holland-België heeft daardoor een totaal ander gezicht gekregen. De kemphanen van weleer treden nu nog slechts tegen elkaar in het strijdperk wanneer het lot beide landen daartoe dwingt. Dat ge- beurde in het afgelopen anderhal ve decennium niet minder dan vier keer, de vijfde keer is in aantocht. Willy van de Kerkhof is er niet rou wig om. „Als kleine jongen vond ik het al prachtig, die hele sfeer rond Holland-België, als speler vind ik het nog steeds een enorme happe ning. Voor mij heeft die wedstrijd een heel apart cachet, en spreekt mij tien keer meer aan dan een wedstrijd tegen Bulgarije of Zwit serland". Al 13 keer was Holland met de Bel gen in duel Werd 13 nu ons ongeluk in dit ge weldig spel? Er kwam een telefoontje: Harzic wacht een treurig lot Heel Bussum gaat naar Rotterdam met een grote inmaakpot De Belgen zetten hevig op, al was 't niet altijd raak Want als de toestand hachelijk werd, was 't laatste redpunt Kraak! De laatste vier minuten hielden wij de adem in Maar Hollands Leeuw had deze keer in goaltjes niet veel zin Van Melis dacht: hé, hé, daar gaat Oranje op de fles En maakte toen tot slot nog even netjes 7-6 Het einde van de wedstrijd bleef toen net zoals het was En daarna klonk op 't stadion nog over 't natte gras: refrein) Een klassieker is ter ziele, de sfeer van toen keert nooit meer te rug. De doelpunten evenmin. Wat overbleef is een bikkelhard ge vecht, verbannen van de zondag middag naar de woensdagavond, waarbij het doel alle middelen hei ligt. De 114e aflevering in Brussel zal daar geen uitzondering op ma ken. Hup Holland hup, ook al bleef ie in z'n hempie staan Hup Holland hup, met z'n elven zal het beter gaan Hup Holland hup, laat je uit het veld niet slaan Hiep hoera, voor alle Belgen die ons dit keer konden slaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21