Oranje lijdt in stilte Claesen tweede spits van België AV Holland dè grote winnaar Basketballer uit Katwijk overleden Fors ledenverlies WON PSV verbolgen over zware straf Gullit LEIDSCH DAGBLAD Verlies in 'geheim' oefenduel tegen Den Bosch MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 13 KATWIJK - De Katwijkse basketballer Dries Geijteman is donderdag avond tijdens de training plotseling ineengezakt en kort daarna in het Leidse Academisch ziekenhuis overleden. Daar werd vergeefs gepro beerd om het hart van de jeugdige Katwijker weer op gang te brengen. Geijteman, sinds enkele jaren basisspeler van Grasshoppers, zou aan staande zondag 23 jaar geworden zijn. Hij was in ondertrouw met eerste teamspeelster Ada Hoek en het paar zou eind deze week in het huwelijk treden. Dries Geijteman werkte bij de KLM, nadat hij eerste enkele jaren bij de marine onder de wapenen was geweest. Bij Grasshoppers speelde hij een belangrijke rol en binnen de vereniging was de verslagenheid bijzonder groot. In het afgelopen weekeinde werden alle wedstrijden van de Kat wijkse vereniging afgelast. De begrafenis zal morgenmiddag in Katwijk plaatsvinden. 5 DT TILBURG (GPD) - De trainersvakbond WON heeft deze maand maar liefst 84 oefenmeesters van de le denlijst moeten afvoeren. Zestig bedankten zelf voor het lidmaatschap, de overigen werden geroyeerd we gens wanbetaling. Volgens Jaap van der Leek, de secretaris-generaal van de WON, heeft het ledenverlies niets van doen met de 'affaire-Cruijff, die door VVON-waarnemers aanhangig werd gemaakt bij de KNVB. Wat dan wel de reden is van zoveel opzeggingen is voor Van der Leek ook een raadsel. „Ik zou het niet weten, onze leden zijn niet verplicht een reden op te geven wan neer zij voor het lidmaatschap bedanken. De roye menten spreken natuurlijk voor zich". Het verlies van 84 leden (op een totaal van 3000 toch niet gering) is bepaald niet als een bom ingeslagen bij de VVON. „Vorig jaar was het niet anders, toen waren er zelfs nog meer 'afvallers', 87 om precies te zijn". De WON kreeg zaterdag nog meer nieuws te ver werken. KNVB-voorzitter Jo van Marle zei in een ra dio-interview dat het verlenen van dispensatie aan een ongediplomeerde voetbaltrainer onder zeker voorwaarden mogelijk moet zijn. Van Marle die ook voorzitter is van de speciale commissie die een rap port heeft uitgebracht over het functioneren van onge- diplomeerden in het betaalde voetbal (Cruijff) heeft wel begrip voor de protesten van de WON, maar ziet ook voordelen bij het inzetten van zulke bijzondere voetbalpersoonlijkheden. „De commissie adviseert de KNVB gebruik te ma ken van iedereen die waarde kan hebben voor het Ne derlandse voetbal. Iedereen moet dispensatie kunnen aanvragen, maar de normen moeten zo hoog zijn dat die slechts in uitzonderlijke gevallen wordt gegeven. Niet iedere veelvoudige international komt automa tisch in aanmerking", aldus Van Marle. Leo Beenhakker BRUSSEL (GPD) - Nico Claesen (Standard Luik) speelt woensdag avond naast Erwin Vandenbergh in de spits van het Belgisch elftal in de WK-interland tegen Neder land. Bondscoach Guy Thijs heeft zich bij de keuze van zijn tweede aanvaller laten leiden door het ver moeden dat Ronald Spelbos en Mi chel van de Korput het centrum van de Oranje-defensie zullen vor men. „Daarom opteer ik voor de kleine, snelle man, die gemakke lijk wegdraait", aldus Thijs. Alex Czerniatynski, een ploeggenoot van Claesen, moet door de keuze van de Belgische bondscoach ge noegen nemen met een plaats op de reservebank. In tegenstelling tot Alex Czernia tynski, die veelal blijft hangen in het centrum van de aanval, is de 23-jarige Nico Claesen meer een zwerver. De 1.71 meter kleine spitsspeler heeft woensdagavond onder meer de taak de Oranje-de fensie te ontregelen, waardoor de Belgen ruimte krijgen voor opko mende mensen. Claesen, vorig jaar mislukt bij VFB Stuttgart hoewel hij in het seizoen '83-'84 Belgisch topscorer was, speelt tegen Neder land zijn twaalfde interland. Voor de nationale ploeg scoorde hij in een officiële wedstrijd tot dusver eenmaal. Guy Thijs heeft zijn elftal voor woensdag 'rond', hoewel het nog altijd niet zeker is of Enzo Scifo in het Vandenstock-stadion van de partij zal zijn. Zaterdagmiddag kwam Scifo, tegen de verwachting in, niet in actie in het oefenduel van de Rode Duivels tegen Jong België. De enkelblessure van de 19-jarige Anderlecht-speler ge neest minder snel dan werd aange nomen en de in een keurig maat pak geklede 'half-Italiaan' zocht za terdag strompelend de dug-out op. Vanmiddag onderging Scifo een test „op wedstrijdniveau". Moch ten er nog twijfels resten, dan ziet Thijs defenitief af van de jeugdige international. In dat geval is Leo Vanderelst zijn vervanger. België won zaterdagmiddag op het terrein van tweedeklasser Ra cing Jet (op honderd meter van het Heizel-stadión) de laatste oefen wedstrijd tegen het 'beloftenteam' met 5-1. De partij had overigens weinig om het lijf. De Rode Dui vels namen niet eens de moeite zich te ontdoen van het trainingste nue en de scheidsrechter moest het stellen zonder de hulp van grens rechters. Het uiterst goedmoedige wedstrijdje (twee keer 35 minuten) was voor de Belgen meer ontspan ning dan inspanning. Guy Thijs liet zowel Nico Clae sen als Alex Czerniatynski een hal ve wedstrijd spelen, Munaron en Bodart wisselden elkaar af in het doel, De Wolf speelde voor Ren- quin en Leo Vanderelst kreeg an dermaal de gelegenheid vertrouwd te raken met de positie van Scifo. Via de 21-jarige Ernes (Club Luik) kwamen de beloften op 0-1, maar doelpunten van Czerniatynski, Grun, Ceulemans (2) en Vanden bergh beslisten het duel in het voordeel van de Rode Duivels: 5-1. Opvallend was de rol van Frank Vercauteren, die vanaf links voor bereider was van vier doelpunten. Na afloop van de ontmoeting konden doelman Gilbert Bodart en Raymond Mommens hun koffers defenitief pakken, omdat zij niet voorkomen op de lijst van zestien, die Guy Thijs samenstelde. Guy Thijs, met sigaar en glas whisky binnen handbereik: „Ik ben tevre den over de verrichtingen. Vooral het optreden van Jan Ceulemans stemt me tot tevredenheid. Ik heb hem op dit smalle en lastig te be-t spelen veld, een paar goede dingen' zien doen". Op de vraag of hij vrij dag de blunderende Jean Marie Pfaff (in het duel tussen Bochum en Bayern München) op de televi sie had gezien, antwoordde de Bel gische bondscoach: „Ik zal hier maandag voor de verandering een rustige Pfaff binnen krijgen". De opstelling van België voor de wedstrijd tegen het Nederlands elf tal: Jean Marie Pfaff (Bayern Mün chen); Eric Gerets (PSV), Franky Vanderelst (Club Brugge), Georges Grun (Anderlecht), Michel Ren- quin (Servette); Enzo Scifo (Ander lecht) of Leo Vanderelst (Club Brugge), Rene Vandereyken (An derlecht), Jan Ceulemans (Club Brugge), Frank Vercauteren (An derlecht); Erwin Vandenbergh (Anderlecht), Nico Claesen (Stan dard Luik). Reserves: Jacky Munaron (An derlecht), Michel de Wolf (AA Gent), Mare de Grijse (Club Brug ge), Alex Czerniatynski (Standard Luik) en - als Scifo afvalt - Leo Clijsters (Waterschei). EINDHOVEN (GPD) - De leiding van PSV is uiterst verbolgen over de zware straf, die de tuchtcommissie van de UEFA heeft op gelegd aan Ruud Gullit naar aanleiding van diens rode kaart in het EC-duel tegen Ave- nir Beggen. De UEFA legde Gullit een schorsing op van vier wedstrijden. PSV kreeg bovendien een boete van bijna 50.000 gulden, omdat tijdens het duel met Avenir Beggen voorwerpen op het veld waren ge gooid. „Je zou haast- zeggen dat Europa-Cup voetbal niet meer mogelijk is", aldus Hans Kraay, de technisch manager van PSV. „Ik begrijp niet waarop de UEFA die straf heeft gebaseerd. Niemand heeft precies gezien wat Gullit in die wedstrijd misdaan heeft. Het is mij dan ook volstrekt onduidelijk waarom die straf zo hoog uitgevallen is". Kraay noemde het voorts een „vreemde zaak" dat Gullit wel wedstrijden mag spe len voor het Nederlands elftal, maar dat hij met PSV niet op internationaal niveau mag acteren. „Voor zover ik begrepen heb, is protest niet mogelijk, maar ik vind dat wij in elk geval blijk moeten geven van onze ontstem ming", meent Kraay. „Wat die geldboete betreft, ook daar kan ik niet over uit. Voor zover ik me kan herinneren is er alleen een sinaasappel op het veld gegooid". Robin Schmidt van Sparta werd heel wat minder fors aangepakt door de tuchtcom missie van de UEFA voor zijn twee gele kaarten in de uitwedstrijd tegen HSV. Schmidt kreeg een wedstrijd schorsing op gelegd, waardoor hij het eerste duel tegen Borussia Mönchengladbach in de tweede ronde van de UEFA Cup moet missen. Feyenoord moet de UEFA ruim 2700 gul den betalen wegens misdragingen van de ploeg tegen Sporting in Lissabon. Om wat soort misdragingen het gaat maakte de UEFA niet bekend. De straf van Feyenoord is overigens niets vergeleken met de geldboete die Panathi- naikos en Torino kregen opgelegd. De Griekse club moet 112.000 gulden overma ken aan de UEFA, Torino ruim een ton na de volledig uit de hand gelopen EC-wed- strijd tussen beide ploegen op 2 oktober. Panathinaikos-voorzitter Vardinoyannis mag bovendien in Europees verband vier jaar lang niet als praeses van zijn club op treden. Vardinoyannis had de scheidsrech ter beledigd. ADVERTENTIE ZEG MAAR G i f) TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions Wissel in de Bataven-ploeg tijdens de stadgenoot Holland LEIDEN - Het kon zaterdag niet mooier voor de jubilerende Leid- Atletiek Vriendenkring Hol land. Niet alleen trok de na 31 jaar weer op poten gezette Dwars door Leiden-estafette een re- korddeelname, de beide hoofd prijzen kwamen ook nog eens te recht bij het 50-jarige Holland. Zowel de verrassende dames- ploeg als de superieure heren- ploeg van de oranjebroeken arri veerden na 10 x 400 meter als eer- aan de finish op de Witte Sin gel. De heren deden dat in een lieu we parcoursrecordtijd van 8 minuten 50,0 seconden waarmee de prestatie van het Haagse V &LTC uit 1948 (8.51,3) werd over troffen. De Hagenaars waren dit maal ook van de partij met een sterke ploeg maar konden geen van betekenis spelen. De grootste tegenstand voor Hol land kwam van stadgenoot De Bataven maar uiteindelijk gaap te er aan de eindstreep toch maar liefst een gat van bijna negen se conden tussen beide teams. Holland verscheen zaterdag middag dan ook in een ijzerster- ke opstelling. De ploeg telde zes atleten met een persoonlijk (baan)record op de 400 meter be neden de 50 seconden. Startloper Jaap Dirkx ging er na het begin- sein op de Andries Schotkade di rect vandoor en wisselde als eer ste op Chris Winkel, die dë kop positie overigens niet kon vast houden. Winkels kracht ligt meer op het terrein van het pols stokhoogspringen, al komt hij op de 400 meter ook aardig uit de voeten. Toch moest hij op de Lammenschansweg vier tegen standers voorbij laten gaan. 2 Dwars door Leiden. De Leidse atleten konden geen stokje steken voor de winst van de (foto René Van hernieuwde Dwars door Leiden Nieuwe edities heel wat wedstrijden missen) op het gedeelte Korevaarstraat- Steenschuur Holland opnieuw aan de leiding bracht. Die positie werd niet meer afgestaan. Op het Rapenburg was het eerst de beurt aan Aad Kruyt (een 19-jarige nieuweling in de Holland-gelederen die vorige week nog verraste met een 800 meter in 1.56.1); daarna kwam Frans Blom weer eens na lange tijd op zijn favoriete afstand in actie terwijl vervolgens Erik Ul- rich, de oud-Nederlandse jeugd kampioen op de 400 meter, Peter van Proosdij met fikse voor sprong de Kaiserstraat instuur- Spannend Gretig Arjan de Haan, die zich dit sei zoen als een goede meerkamper heeft ontplooid, haalde weer wat meters terug waarna een gretige Hans Baljet (de afgelopen maan den moest hij door een blessure Voor het snelle slotduo Michel Moll Menno Swier was het op de Witte Singel een koud kunstje de overwinning veilig te stellen. Het Bataventweetal Jan Verloop Han Kulker stond in die eindfa se voor een onmogelijke opgave. De achterstand was te groot ge worden. Daar hadden oude rot ten als Wybo Lelieveld en Maar ten Gijsbers en een verdienstelij ke startloper als Arie Schoneveld niets aan kunnen verhelpen. Achter de Leidse ploegen stre den twee Haagse teams om de derde plaats. V L TC piet snel le lopers als Ysbrand Visser, Pe ter Jansse en Erik de Rijk in de gelederen (stuk voor stuk in staat tot tijden onder de 50 seconden) klopte Sparta dat op zijn beurt het verrassende Zoetermeerse Ilion voorbleef. Spannend tot in de laatste me ters was de strijd bij de dames: Holland en De Bataven gaven el kaar niets toe. De laatste loop sters van beide teams, Yvonne van Dorp en Helen Bank, gingen bijna gelijk weg. De doorgewin terde Van Dorp zorgde er voor dat de winst bij Holland terecht kwam al moet gezegd dat Helen Bank knappe tegenstand bood. In de categorie 'andere sport clubs' werd ook een aardig duel uitgevochten tussen de Leidse voetbalverenigingen Lugdunum en UVS. Uiteindelijk bleken de voetballers van Lugdunum over juist iets meer conditie te be schikken. Een snelle tijd bij de bedrijven en instellingen werd neergezet door de ploeg van de Brandweer. De animo voor de hernieuwde uitgave van Dwars door Leiden heeft duidelijk gemaakt dat deze estafetteklassieker uit de jaren twintig, dertig, veertig en vijftig weer levensvatbaarheid heeft. De publieke belangstelling zal nog moeten groeien, de interesse van lopers en loopsters was in elk geval massaal. Was in het verleden een deelnemertal van ongeveer tien ploegen normaal, ditmaal moest het organiserende Holland een week voor de wed strijd de inschrijving bij 35 ploe gen sluiten om de zaken in de hand te kunnen houden. Voor de organisatoren - met Wim Rietbergen van Hollands jubileumcommissie en sportor- ganisator Joop Riethoven in de hoofdrollen - was de interesse in elk geval voldoende aanleiding om te filosoferen over nieuwe edities. Ook prijsuitreiker Wim Slijkhuis - de vermaarde Leidse atleet die in 1948 Olympisch ere metaal behaalde en in het verle den ook deelnam aan de Dwars door Leiden - deed in dat opzicht na afloop een duit in het zakje. Prijzende woorden waren er voor politie en medewerkers van de gemeente die er in slaagden op de drukke zaterdagmiddag met hulp van Hollandleden het parcours gedurende een klein kwartier verkeersvrij te maken. Daarbij deed zich één storende schoonheidsfout voor. Bij het Academiegebouw op het Rapen burg bleken de daar geplaatste paaltjes door de daarvoor aange wezen gemeente-ambtenaar met geen mogelijkheid in of uit de grond te krijgen zodat de voor de kopgroep rijdende wedstrijdlei der, speaker en filmers voortijdig strandden. Het mocht de overwinnings- pret bij de Holland-teams niet drukken. De voornaamste uitslagen luiden: Atletiekteams: Holland 18.50,0; Ba taven I 8.58,8; V L TC Den Haag 9.03,0; Sparta Den Haag 9.10,0; Ilion Zoetermeer 9.20,8; AAV'36 Alphen 9.27,0; Holland II 9.35,8; Bataven II 9.40,2. Damesteams: Holland 11.15; Bata ven 11.16; Saturnus 13.41. Andere sportclubs: Lugdunum 11.05; Swift 11.28. Bedrijven en instellingen: Brand weer 10.15, PTT 11.08; Familie iMen- tink 11.42; Leidsch Dagblad 11.50; As- sucon 11.58; Louise de Coligny Scho lengemeenschap 12.12. ZEIST (GPD) - Een tunneltje verbindt het woongedeelte van het Zeister sportcentrum met het veldencomplex. Vrijdagmiddag repareerde een werkman het hek, waarmee die ondergrond se doorgang afgesloten kan worden. In opdracht van Leo Beenhakker, die zaterdag geen potten kijkers wilde bij de geheim gehouden oefenwed strijd tussen FC Den Bosch en het Nederlands elftal. Op de persconferentie vrijdagmid- achter de bus van FC Den Bosch dag beantwoordde hij de vraag of aan en zag tot zijn verbazing dat Nederland nog een wedstrijd het gezelschap het KNVB-sport- speelt ontkennend, maakte nog centrum in Zeist als eindbestem- een grapje. „Jullie hoeven niet in ming had. Hij was zodoende de de bosjes te gaan liggen, we spelen enige journalist die de wedstrijd echt niet". De rimpels in het ge- kon volgen, zicht van de rossige bondscoach In het NOS-programma 'Langs ontgingen de aanwezigen. Zeven- de Lijn' verhaalde Beenhakker gis- tig kilometer verder deelde Rinus termiddag over de geslaagde en Israel zijn spelers mee dat ze zater- door Rinus Michels en Joop Hiele dagmiddag om drie uur moesten gewonnen viswedstrijd, maar hij verzamelen bij het Bossche sta- zweeg over de verloren oefenpartij dion. Tegen wie gespeeld werd tegen FC Den Bosch. De eredivi- wisten de spelers nog niet toen de sieclub speelde op zijn Belgisch, chauffeur zijn bus in de richting met twee spitsen en met rechter- van het KNVB-sportcentrum verdediger Bijnen in de rol van de stuurde. „Hoewel we natuurlijk veelvuldig opstomende Eric Ge- wel een idee hadden. Over de te- rets. Nederland behoudend met de genstander werd geheimzinnig ge- oounter als belangrijkste wapen. daan en dan ga je wegstrepen", zegt FC Den Bosch-speler Wim van de Horst. Leefde Vitesse al weken toe Dat leverde zes, zeven kansen op voor het aanvalsduo Rob de Wit en Marco van Basten en slechts één doelpunt van Van Basten. De twee de confrontatie met Nederlands de helft nam het Nederlands elftal voetbalelite, FC Den Bosch kwam gas terug, ongestraft ging dat niet. onvoorbereid aan het vertrek. Voor Hans Gilhaus maakte gelijk, Rob de Brabanders geen beletsel om de de Wit scoorde nog voor Oranje en rdoor twee doelpunten van Roger Schouwenaar en een van Wim van de Horst werd de eindstand van 4-2 bereikt. De eerst helft peurde FC Den Bosch doelman Jan van Grinsven optimisme uit de zes, zeven moge lijkheden van Oranje, zijn ploegge noot Wim van de Horst deelde die hoopvolle kijk op het gebeuren niet. „We hadden de tweede helft wel zes goals kunnen maken. De achterhoede van het Nederlands elftal was zo lek als een zeef. Nee, ik geef dit Oranje weinig kans". Het Nederlands elftal speelde Breukelen in het Ro nald Spelbos als centraal verdedi- partij met 4-2 te winnen. Geluk bij een ongeluk voor Leo Beenhakker, niemand was getuige was de mis stap. Of toch. Een verslaggever van de plaatselijke krant, reed zaterdag Gele kaarten blijven van kracht ZEIST (GPD) - In de dubbele frontaties met Hongarije, Oosten- met Hans rijk en Cyprus hebben zeven spe- doel, Michel van de Korput Iers van het Nederlands elftal een nald Spelbos als centraal v gele kaart gekregen. De waarschu- gersduo, Wijnstekers op rechts, wingen blijven in de beslissende Adri van Tiggelen op links en kwalificatiewedstrijd tegen de Bel- viermansmiddenveld met van gen van kracht, hetgeen betekent rechts naar links Simon Tahamata, dat bij geel woensdagavond op 20 Frank Rijkaard, Ruud Gullit november een automatische sing van één wedstrijd volgt. Edo Ophof kreeg geel uit tegen aanvalslinie vormden. Oostenrijk, niet geselecteerde Pe- In de tweede helft namen Ronald ter Boeve en doelman Hans van Koeman en Michel Valke de plaat- Breukelen uit tegen Cyprus, Si- sen in van Marco van Basten en mon Tahamata thuis tegen Oosten- Frank Rijkaard. Reservedoelman rijk en uit tegen Hongarije werden Joop Hiele en verdediger Edo Op- Rob de Wit, Willem Kieft en Ben hof bleven de volle 90 minuten aan Wijnstekers geboekt. ADVERTENTIE Eve Adam Shoes/Waalwijk WIE STEVIG IN Z N EIGENTUDSE SCHOENEN WIL STAAN, KIEST DE EVE+ADAM VRUETIJD/SPORTSCHOEN. De vrijetijd/ sportschoen (model Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf f 64,90 CEVE^4DAM SPORT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13