Speelgoed 85: Meer aandacht voor modelbouw en techniek Felle kritiek Kohl op actieweek DGB Terugkeer Belgische 'familie-politiek' Van 16 tot en met 20 oktober in de RAI mm MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 11 'Speelgoed moet uit de cadeautjes- sfeer; het moet worden gekocht wannneer een kind aan een be paald stuk speelgoed toe is'. Dat zegt de secretaris vam de Nationale Speelraaddr. De Groot. De Natio nale Speelraad probeert opvoed kundig verantwoord speelgoed in de 440 speelgoedspeciaalzaken die Nederland rijk is te krijgen. Een moeilijke karwei want slechts 15 procent van het speelgoed dat in Nederland te koop is,wordt ook hier gemaakt. En dat speelgoed een wezenlijk deel uit maakt van de op voeding, daarvan zijn lang niet al le opvoeders doordrongen want, zo blijkt uit de gegevens van de Alge mene Nederlandse vereniging voor Speelgoedhandelaren, 38 procent van het speelgoed wordt in het vier de kwartaal van het jaar gekocht. In 1984 gaven de Nederlanders in die periode 304 miljoen gulden uit aan speelgoed, terwijl de in overige 9 maanden van het jaar 496 mil joen gulden daaraan werd besteed. Een gemidddeld gezin koopt vol gens de becijferingen 25 maal per jaar speelgoed. Per hoofd van de bevolking hebben we daar jaar lijks dan 56 gulden voor over. On der de noemer speelgoed valt ook een groot aantal hobby-artikelen, die volwassenen menig plezierig uurtje kunnen bezorgen. De Speel goedbeurs 85 die van 16 t/m 20 okto ber in de RAI wordt gehouden, is dan ook een bonte mengeling van speelgoed en hobby-artikelen. Characters Characters, figuren uit films, tv- programma's, boeken en stripver halen, lopen als een rode draad door het aanbod van speelgoed en hobby-artikelen heen. Niet alleen de overbekende Pink'Panther of Don'ald Duck, ook de Fabeltjes krant is tegenwoordig veel meer dan een verhaaltje voor het slapen gaan. Zo is er bijvoorbeeld een Fa beltjeskrant poppenkast om zelf te schilderen en in elkaar te zetten; er zijn maskers, trekpoppen, puzzels, spellen, boeken, zwembaden, bootjes en allerlei opblaasartikelen in Fabeltjeskrantsfeer. Ook afkomstig uit een tv-pro- gramma zijn de Snorkels, figuur tjes die onder water leven en aller lei avonturen beleven. Ook hier kun je het zo gek niet denken of er komt een Snorkel aan te pas. En als laatste voorbeeld Masters of de Universe, een tv-serie in je in cha- ractervorm neiemaal in huis kunt halen. In het kader van het Internatio nale Jaar van de Teddybeer krijgt de beer extra aandacht. Er wordt een berenkwis gehouden en tien levensgrote speelgoedberen zullen de beurs 'onveilig' maken. Aan het fenomeen care-bear (troetelbeer) is door de commercie hard gewerkt. Na de introductie vorig jaar moet nu een troetelbeer- rage Amerikaanse stijl losbarsten. Ronde deze grappige beertjes, die via het hartje op hun buik vertellen dat ze je vriendje zijn, voor vrolijk heid zorgen, alles met je willen de len enz. is een hele serie produkten gemaakt: posters, behang, laken- sets, kleding, boeken, schrijfmate rialen ander speelgoed en ook een speelfilm. Deze speelfilm gaat no vember/december draaien in de Nederlandse bioscopen. Techniek langer Voor techniek en hobby is op Speelgoed 85 een grote plaats inge ruimd. Daar kunnen modelbou- ;rs en liefhebbers van techniek elektronica hun hart ophalen n schaalmodellen van ruimte schepen o.m. de Enterprise uit Startrek, de Galactica, de Snow Walker At At uit Starwars het ruimteveer uit Moonraker en de computergestuurde politieauto uit Blade Runner. Daarnaast zijn er nog vele andere ruimtevoertuigen, figuren en filmdecors te bewonde ren. Op een groot modelspoorweg emplacement kunnen treinfanaten de nieuste modellen bekijken en ook de liefhebbers van radiogra fisch bestuurde autós en boten kunnen de nieuwste snufjes in werking zien. Creatief Wie a-technisch is, maar wel iets met zijn/haar handen kan doen, moet zeker een kijkje gaan nemen in het demonstratiecentrum voor creatieve hobby's. Hier is te zien wat er gedaan kan worden het kra len en klei, hoe je zelf poppen kunt maken. Misschien niet zo creatief maar wel prachtig zijn ook de bouwpla ten van karton waar uit bijvoor beeld de hele Grote Markt van Brussel kan worden gerecon strueerd en met een vleugje nostal gie zullen veel moeders kijken naar de 18e eeuwse uitknip- en aan- kleedpoppen, de voorloopsters van de kennelijk onverwoestbare Bar bie. Monopoly Omdat het Monopolyspel dit jaar een halve eeuw oud is, zal op de beurs om de Nederlandse titel mo nopoly worden gestreden. Maar naast dit oude spel zijn er natuur lijk ook tal van nieuwe versies van gezelschapsspellen te zien. Informatie In het Speelgoed Informatiecen trum kan iedereen terecht die vra gen heeft over alles wat met speel goed heeft te maken. Aspirant-ko pers kunnen hier terecht bij de Stichting Consument en Veilig heid, de Stichting Spel en Opvoe dingsvoorlichting, de Stichting Vakopleiding in Gebruiksartikelen en de stichting IDC. Over deze laat- Een van de hoofdfigi deze 'characters' uit filn vinden. uit de tv-serie Masters of Universe, tv-series zijn overal op de beurs te Onderzoek naar rol gemeenten in de economie SCHIPHOL (ANP) - De gemeen ten Den Bosch, Haarlemmermeer, Hoogeveen en Terneuzen zijn door minister Rietkerk (binnenlandse zaken) aangewezen om mee te werken aan een onderzoek naar de rol die gemeenten kunnen spelen bij de versterking van de marktsec tor. Het ministerie heeft gesigna leerd dat steeds meer gemeenten voor zichzelf een taak onderken nen bij het nieuw leven inblazen van de economie en hierbij samen werking zoeken met het bedrijfsle ven. Volgens de minister bestaat er geruime tijd een grote afstand tus sen de gemeentelijke overheid en het bedrijfsleven. Dit lijkt echter te veranderen. De minister ziet dat als een positieve ontwikkeling die het functioneren van de gemeente op zinvolle wijze kan aanvullen. Het doel van het onderzoek is het verkrijgen van een beeld over de mogelijkheden en onmogelijkhe den en van de knelpunten en wen sen van de gemeentebesturen bij het voeren van een bedrijfsvrien- delijk beleid. Het onderzoek moet in januari gereed zijn. Volgens de minister gaat het hierbij om zaken als de centralisatie, differentiatie tussen gemeenten, gemeentelijke herin deling en samenwerking, de finan ciële verhouding en toezicht op de gemeente. MOONVERDUISTERING (ANP) - Drie mannen hebben zaterdag morgen aan de De Wittenkade in de hoofdstad een kantoor 'overval len' van de Moon-sekte (Vereni gingskerk). De onbekende actie voerders - twee hadden een bivak muts over het hoofd - zeggen in een verklaring te behoren tot de Stich ting Moonverduistering. Zij heb ben vooral bezwaar tegen het wat zij noemen uiterst rechtse karakter van de Moon-sekte. Ze schrijven in hun verder anonieme verklaring over banden van de Moon-sekte in ons land met rechtse organisaties. Genoemd wordt onder andere de Centrumpartij. Verkiezingen in Polen zijn 'geslaagd' WARSCHAU (DPA/UPI/AP) - On danks een oproep van de verboden vakbond Solidariteit om de verkie zingen in Polen te boycotten, heeft volgens officiële opgave zondag meer dan 75 procent van de kiesge rechtigden de gang naar de stem bus gemaakt. Regeringswoord voerder Jerzy Urban verklaarde gisteravond in Warschau tegen over de pers dat reeds om zeven uur 's avonds driekwart van de stemgerechtigden had gekozen. Het waren de eerste parlements verkiezingen na de afkondiging van de staat van beleg in 1981. Vol gens Urban „werd de boycot ge boycot" en hebben zich weinig ob- geregeldheden voorgedaan. Hij zag in dat resultaat een ondersteuning van de politiek van de regering en de socialistische maatschappij-or dening in Polen. Wel bevestigde hij berichten dat enkele politieagen ten gewond waren geraakt bij beto gingen in Gdansk en Nowa Huta. De regeringswoordvoerder kon niet zeggen hoeveel mensen daar bij zijn gearresteerd. Lech Walesa, de leider van het verboden vakverbond Solidariteit, schatte dat het opkomstpercentage lager lag dan officiël is aangege ven. Hij baseert zich daarbij op tel lingen die vrijwilligers bij de stem lokalen in verscheidene steden langs de Oostzeekust hebben ver richt. Naar zijn zeggen varieerde de opkomst in het noorden van 16 tot 21 procent. Urban gaf toe dat de meerder heid van de circa 20.000 roomska- tholieke priesters niet heeft ge stemd. Hij wees in dit verband op de bereidheid van de regering om op verschillende gebieden met de kerk samen te werken. Ongeveer 85 procent van de 37 miljoen Polen is roomskatholiek, maar de kerk heeft zich niet uitgelaten over de boycotoproep van Solidariteit. In de staalindustriestad Nowa Huta (bij Krakow) maakte de poli tie met traangas en wapenstok een einde aan een betoging van naar schatting 200 jonge demonstran ten, die ondermeer een vlag van Solidariteit meevoerden. Volgens ooggetuigen werden verschillende malen tijdens de betoging politie bureaus en -auto's met stenen be kogeld. De botsingen duurden on geveer een uur. Er zouden tiental len arrestaties zijn verricht. In Gdansk, de geboorteplaats van het verboden vakverbond, zongen 1500 mensen volgens getui gen leuzen als „Wij zullen niet naar de verkiezingen gaan" en Wij wil len een vrij Polen". De politie maakte een einde aan de bijeen komst en de deelnemers verspreid den zich na 45 minuten vreedzaam. In Warschau en andere Poolse ste den lijken de verkiezingen rustig te zijn verlopen. Om voor een hoge opkomst te zorgen had de Poolse leider Jaru- zelski bij een opkomst van meer dan 75 procent amnesty in het vooruitzicht gesteld voor 280 poli tieke gevangenen. LAGE VUURSCHE (ANP) - De stralende nazomer zette zich ook het afgelopen weekeinde met onverminderde kracht voort. Nederland nam de herfstzon te baat om massaal naar de bossen te trekken. Voor de terrasexploi tanten was het ook financieel een uiterst zonnig weekeinde, zoals deze bij Lage Vuursche gemaakte ANP-foto laat zien. GRONINGEN (GPD) - Als de PvdA straks gaat meeregeren, krijgt de partij het niet alleen aan de stok met rechtse partijen en werkgevers, maar ook met grote delen van de vakbeweging. Om een ander beleid te kunnen voeren zal het bitter nodig zijn om de Haagse departementen drastisch te reorganiseren en in te krimpen. Aldus zaterdag het PvdA-kamerlid Wallage bij een gewestelijke verga dering van zijn partij. 'PvdA krijgt het moeilijk iii nieuwe regering' De Haagse bureaucratie regelt veel te veel en vertraagt het uitzet ten van een slagvaardig beleid, al dus Wallage. Hij riep zijn partijge noten op om die strijd niet uit de weg te gaan, ook al levert dat con flicten op met groepen die traditio neel tot de eigen achterban beho- Met een keihard 'nee' tegen de kruisraketten is een regerende PvdA niet klaar, zei hij verder. Een volgende minister van buitenland se zaken zal de boer op moeten om ervoor te zorgen dat die houding ook iets oplevert voor de interna tionale verhoudingen. BONN - In de hele Bondsrepu bliek is vandaag een actieweek van de Duitse overkoepelende vakor ganisatie DGB tegen de bezuini- gingspolitiek van de regering-Kohl begonnen. Onder het motto „werk voor iedereen, medezeggenschap èn sociale rechtvaardigheid" zijn 7,5 miljoen leden opgeroepen bij hun bedrijven en instellingen te protesteren. De DGB heeft uitgerekend dat de winsten tussen 1982 en 1984 net to met 31,5 procent zijn gestegen. Maar, zo stelt vakbondsvoorzitter Breit, dat leidt niet tot een vermin dering van de werkloosheid, die de ondernemers vriendelijke rege- ringspolitiek zou moeten rechtvaardigen. Met een deel van hun winsten werd gerationali seerd; een ander deel, vorig jaar 30 miljard, werd in het buitenland be legd. „Toch blijft de regering de werk gevers belonen, hoewel de reële lo nen elk jaar dalen, hoewel het aan tal werklozen niet daalt, hoewel el ke derde werkloze intussen lang durig zonder werk is, hoewel slechts vier van de tien werklozen een uitkering krijgen en 800.000 jongeren geen enkele kans op werk hebben", aldus de DGB, die het aantal werklozen niet op 2,2 mil joen becijferd, zoals de regering, maar op 3,4 miljoen. „Ruim 1,2 miljoen mensen heeft de moed opgegeven steeds naar het arbeidsbureau te gaan", stelt de DGB. De vakbond eist verkor ting van de werkweek, medezeg genschap van de werknemers bij invoering van nieuwe technolo- door Hans Hoogendijk gieën, een omvangrijk stimule ringsprogramma van de overheid en het schrappen van een belas tingvermindering van vele miljar den, die slechts de goed-verdienen- den ten goede zou komen. De regering-Kohl, enigszins on gerust doordat bijvoorbeeld ook de christen-democratische leden van de DGB zich tegen hun eigen rege ring verzetten, heeft de vakorgani satie beschuldigd van een oorlogs campagne. Kohl liet zijn woord voerder Ost verklaren dat de vak bond de sociale vrede niet duur zaam op het spel kan zetten. Radi cale krachten buiten de DGB moe ten niet de kans krijgen te ageren tegen de maatschappelijke orde, zei Ost, doelend op deelname van de piepkleine communistische partij. Vooral een door de DGB aange haald citaat uit een toespraak van de president van het Duitse Rode Kruis, dat sinds twee jaar de toe loop op de uitdeelplaatsen voor tweedehands-kleren enorm is toe genomen en dat men daaraan her kent dat armoede niet langer een kreet is maar harde realiteit, is fel aangevallen. Volgens minister van sociale zaken èn vakbondsman Norbert Blüm is die bewering „lichtjaren verwijderd van de waarheid". „Wij hebben hier geen nieuwe ar moede, maar eerder een nieuwe welstand. Wie van demontage en afbreken van de sociale verwor venheden spreekt, leeft op een an dere planeet", aldus Blüm, die wees op maatregelen voor ver vroegde pensioniering, meer geld voor om- en nascholing, langere ww-uitkering, extra geld voor moe ders die een kind hebben gekregen en nog vijfentwintig'andere verbe teringen. BRUSSEL - Na Martens-V komt Martens VI en niet de chaos. Voor de zesde maal in zes jaar kan de christendemocraat Wilfried Mar tens (49) een Belgisch kabinet gaan leiden. Een unieke prestatie in de na-oorlogse geschiedenis van onze zuiderburen, waar tot 1981 kabi netten en premiers even vaak le ken te komen en te gaan als de jaar getijden. De coalitie van de Vlaamse chris- door Hans de Bruijn tendemocraten (CVP) en liberalen (PW) en hun Waalse tegenhangers PSC en PRL heeft haar voortbe staan in eerste instantie te danken aan premier Wilfried Martens zelf. Er was in Vlaanderen duidelijk sprake van een Martens-effect. Het door de opiniepeilers verwachte lichte verlies voor Martens' CVP bleef niet alleen uit, de christende mocraten wonnen zelfs heel be» hoorlyk. Daardoor behield het Vlaamse deel van de rooms-liberale coalitie zijn meerderheid, want de winst van de CVP vergoedde exact het forse verlies van de Vlaamse libe rale coalitiegenoot PVV. Aan Waal se kant noteerde de christendemo cratische PSC twee zetels winst en bleef de liberale PRL gelijk. De vier regeringspartijen uit Martens- V samen breidden daardoor hun meerderheid uit tot 115 van de 212 zetels in de Kamer van Volksverte genwoordigers. 'Zieke man' Het voortbestaan van de meer derheid voor de coalitie is dus vooral toe te schrijven aan de winst van de CVP en daarmee aan haar boegbeeld Wilfried Martens. De niet alleen in Vlaanderen populaire premier heeft de voorbije maanden te vuur en te zwaard het econo misch 'herstelbeleid' van zijn kabi net verdedigd. Dit beleid moest worden voort gezet om Belgie - in 1981 nog de 'zieke man van Europa' - definitief uit het dal te halen. Martens, wiens verkiezingsleuze 'Geen Omme keer' was, verbond zelfs zijn hele politieke lot aan deze verkiezingen, want regeren met in het bijzonder de Vlaamse socialisten, was er voor Martens hoe dan ook niet bij. Het was voor hem 'Martens of de cha os'. Door zo te hameren op het so ciaal-economische beleid, slaagde Martens erin de taalstrijd en de problemen rond de bestuurlijke verdeling van het land in de verkie zingsstrijd naar de achtergrond te drukken. Dat is mede de kleine taaipartijen en de zeer Vlaamse Volksunie opgebroken. Daarente- Martens: boegbeeld (foto: belga» gen hebben de Vlaamse socialis ten, die Martens vier jaar lang heb ben bestreden, zes zetels gewon- Door die winst is de overwinning van Martens zeker ook een over winning geworden op de eigen coalitiepartner PVV, die gevoelig aan invloed heeft ingeboet. Dat is vooral toe te schrijven aan de schreeuwerige partijleider Guy Verhofstadt, die zijn verkiezings beloften uit 1981 (zoals belasting verlaging) geen moment heeft kun nen waarmaken. De glans van het succes van het herstelbeleid is daardoor vrijwel geheel op Mar tens en de CVP afgestraald. Leiderschap De PVV, die in 1981 uitzonder lijk goede verkiezingen boekte staat daardoor nu weer met beide benen op de grond. De partij is - na het vertrek van Willy de Clercq naar de Europese Commissie - vooral het ontbreken van een even wichtig leiderschap opgebroken. De vergelijking met de situatie tus sen het CDA van Lubbers en de VVD van Nijpels in ons land, dringt zich op. Aan leiderschap ontbreekt het de CVP allerminst. Martens is on omstreden als kopman, en zelfs aan Waalse kant - bij PSC noch PRL - is er geen enkele twijfel over het premierschap van de man uit Gent, die een nuchtere zakelijk heid koppelt aan een in elk geval voor zijn eigen achterban charis matische persoonlijkheid die niet lijdt onder twijfels over de weg die België te gaan heeft. Die houding heeft de CVP ongetwijfeld stem men opgeleverd van PW-kiezers, maar ook van de Volksunie, die een zeker zo pijnlijk verlies heeft geleden. Socialisten Het grootste succes van deze ver kiezingen is paradoxaal genoeg voor de socialisten, aan zowel Vlaamse als Waalse kant. Karei van Mierts SP won zes zetels maar zal de regeringsverantwoordelijkheid andermaal aan zich voorbij zien gaan. Dat moet voor Van Miert fru strerend zijn, zeker in de weten schap dat een nog beter stembus resultaat aan die situatie waar schijnlijk niets veranderd zou heb ben. De CVP heeft maar weinig stemmen bij socialisten weggezo gen. Daardoor wordt ook enigszins versluierd wat de invloed van de kruisrakettenkwestie op deze ver kiezingen is geweest. De SP heeft- overigens in tegenstelling tot haar Waalse zusterpartij PS - steeds ge zegd dat de SP in de regering de- reeds geplaatste 16 kruisraketten onmiddellijk zou laten weghalen. Daarvan kan nu natuurlijk geen sprake meer zijn. Opmerkelijk is ook de winst van de Waalse christendemocraten PSC. Hun voorman in het kabinet, minister van binnenlandse zaken Nothomb, zorgde in de nasleep van het Heizeldrama bijna voor de vroegtijdige val het kabinet-Mar- tens, en deed dat twee maanden la ter op een onderwijsgeschil nog eens dunnetjes over. De PSC is daar niet voor gestraft. Waar die winst vandaan komt valt nu nog moeilijk vast te stellen om dat ook de PRL van Nothombs op ponent Jean Gol goed tevoorschijn kwam, om van de socialisten maar niet te spreken. Ook aan Waalse kant verdwenen de politieke dreu mesen echter goeddeels van het to neel. Martens kan vooralsnog met ziin herstelbeleid doorgaan. De Belgi sche kiezer heeft het midden ver sterkt en de extremen uitgescha keld, de communisten verdwenen zelfs voor het eerst in 60 jaar hele maal. Het politieke beeld by onze zuiderburen wordt daardoor weer volledig bepaald door de drie tradi tionele 'families', zoals dat hier zo beeldend wordt genoemd. Of de politieke situatie in België er door deze gebeurtenissen echt stabieler op wordt moet nog wor den afgewacht. De PVV heeft een zware tik gekregen en dat maakt het vaak verleidelijk om na verloop van tijd de eigen positie weer wat electoraal aanzien te geven met nieuwe eisen. De regeringsmeer derheid is versterkt, maar ook weer niet zoveel dat zy onkwets baar is geworden. Daar is de Belgi sche politiek te verward voor. modelbouwen, ook voor volwassen ste stichting iets meer. Het IDC (Informatie- en Documentatie Cen trum ten behoeve van het kind met een handicap en z'n ouders) geeft informatie over het geschikt (ge maakt) speelgoed van het kind met een handicap. Het blijkt soms vrij eenvoudig te zijn bestaand speel goed zelf aan te passen en hiervan zijn bij het IDC tijdens de beurs tal van voorbeelden te zien. i leuk. Openingstijden Alle bezoekers van de beurs kun nen meedoen aan de verkiezing van het beste, leukste of mooiste speelgoed van 1985. De beurs Speelgoed 85 loopt van 16 t/m 20 oktober. Openingstijden; 16/17/18 oktober van 10.00-17.00 en van 19.00-22.00 uur 19/20 oktober van 10.00-17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11