Thatcher wuift alle kritiek weg Poolse regering tracht oppositie te overstemmen Scherpe aanval op communisten Geen geld voor werkgelegenheid VS vinden propaganda in West-Europa weer nodig Reagan: weer kankercellen weggehaald* IRIS MODE BRILLEN 'Beleid richten op overleving mensheid' Surinamers ontsnapt uit gevangenis Vrijspraak Libanezen in Italië ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BLACKPOOL - Met een ovationeel applaus, dat meer dan acht minuten duurde, heeft het congres van de Britse Conservatieven partijleidster mevrouw Thatcher gisteren be dankt voor een rede die boven alles was bedoeld om de bezorgde Tory's weer wat op te peppen. MÜNCHEN/HAARLEM (GPD) - Het door de Amerikaanse overheid betaalde radiostation Voice of America (VOA) begint dinsdag voor het eerst sinds meer dan een kwart eeuw weer met speciale uit zendingen voor West-Europa. Voorlopig gebeurt dat alleen in het Engels. Vanuit München, waar VOA een vestiging heeft, worden de voor West-Europa bedoelde program ma's uitgezonden. Dat gebeurt 24 uur per dag en gedurende 7 dagen per week, aldus desgevraagd VOA- woordvoerder Hartzenbusch. De Voice of America stopte in de jaren vijftig met speciale program ma's voor West-Europa. Het motief om te stoppen was gedeeltelijk Fi nancieel, maar bovendien „dach- ten we destijds dat we voor onze vrienden geen speciale radiopro gramma's hoefden te maken", al dus directeur Hourigan van de af deling Europa van VOA in Was hington. De Verenigde Staten vinden ech ter dat de Westeuropeanen (en met name de jongere generaties) te wei nig begrip hebben voor de VS, van daar dat is besloten tot program ma's die speciaal voor dit deel van de wereld zijn bedoeld. VOA-woord voerders ontkennen dat het radiostation louter propa ganda maakt voor de Amerikaanse regeringsstandpunten. Gepro beerd zal worden een zo goed mo gelijk beeld te geven van het hele spectrum van opvattingen dat in de VS over allerhande zaken be staat, aldus de VOA. Daarnaast ko men er verstrooiende programma's met onder meer muziek. Elf vaste medewerkers stellen in Washington het grootste deel van het programma voor West-Europa samen, waarna het per satelliet naar de vestiging in München wordt overgeseind. Daar worden nog enkele onderdelen toege voegd. „Maar dat is niet veel", al dus Hartzenbusch. „Alleen het weer en enkele korte Westeurope- se nieuwsitems". Volgens Hartzenbusch wordt pas in maart volgend jaar wordt be keken wat de definitieve vorm van het programma moet worden. Van af die tijd zal ook in meer talen dan alleen Engels worden uitgezonden. Wereldwijd zendt de Voice of America momenteel 1003 uur per week uit in 42 talen. De Amerika nen willen niet onvermeld laten dat radio Moskou wekelijks 2167 uur uitzendt in 81 talen. De premier schetste, onder luide toejuichingen, het beeld van een Engeland in de komende decennia, waarin „drie van de vier gezinnen een eigen huis hebben, en waar aandelenbezit even gewoon is als het bezit van een auto". Dat kan alleen, zo zei de premier, als we blijven vasthouden aan ons economische beleid. Er zal dus geen geld in de economie worden gepompt en bestrijding van de in flatie blfjft onze belangrijkste doel stelling, aldus mevrouw Thatcher. Alleen zo ook zouden de werklo zen op den duur worden geholpen. „Je kunt geen zekere toekomst bouwen op oneerlijk geld", was haar antwoord op de kritiek van al diegenen in en buiten haar partij die vinden dat de regering in de eerste plaats werkgelegenheid moet scheppen. door Henk Dam De belangrijkste criticus in de Conservatieve Partij is zonder twij fel minister Walker (energie), die een dag eerder een rede hield waar in hij de houding van de regering inzake werkloosheid „moreel on verdedigbaar" noemde, en boven dien „de reden dat wij de eerstvol gende verkiezingen dreigen te ver liezen". WASHINGTON (AFP/DPA) - De Amerikaanse president heeft giste ren bekendgemaakt dat zijn arts opnieuw kankercellen heeft ver wijderd uit de huid van zijn neus. De arts vond donderdag bij een routine-onderzoek opnieuw kan kercellen aan Reagans neus en ver wijderde ze. „Mijn neus is schoon", verklaar de de president en hij wees naar het met een pleister getooide reuk orgaan. Begin augustus was al een zelfde kleine ingreep uitgevoerd bij Reagan. De aandoening werd toén een goedaardige tumor ge noemd, die het gevolg was van het teveel blootstellen aan de zon. Maar mevrouw Thatcher noem de dit in haar slotrede niet eens. Ze legde alle verwijten over de harde houding ten opzichte van de werk lozen naast zich neer met: „Er is geen probleem waaraan mijn colle ga's en ik meer aandacht besteden. Er gaat haast geen dag voorbij zon der dat we nadenken over nieuwe manieren om banen te scheppen". Het antwoord van de regering op de recente rellen in een aantal oude binnensteden ziet de Britse rege ring niet in meer banen, betere be huizingen en meer recreatie, maar in een sterkere politie. „Als de poli tie meer manschappen of betere uitrusting nodig heeft, kunnen ze dat krijgen. We zullen niet bezuini gen op het beschermen van leven en bezit". Als vele sprekers voor haar, had ook mevrouw Thatcher opvallend persoonlijke kritiek op Labour-lei- der»Neil Kinnock, die ze onder meer van gebrek aan moed tijdens de mijnstaking betichtte. Het zijn deze persoonlijke aan vallen geweest, die het congres van de Conservatieven de afgelopen week zo opvallend hebben ge maakt. Vele Britse commentatoren zien hierin het bewijs, dat de To ry's in het defensief zijn geslagen, vooral als gevolg van de opleving van Labour. Neil Kinnock zei dat ook giste ren. Hij sprak van een „onhandig congres" en zei dat de Conservatie ven „ons hebben laten zien dat ze klaar staan om te worden versla gen". Mevrouw Thatchers rede noemde hij „zonder inhoud en zon der hoop". Partijcongres Franse socialisten: De oprichters van de artsenorganisatie IPPNW vallen elkaar in Genève spontaan in de armen na het bekend worden van de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede. (foto ap). TOULOUSE (Rtr.) - De regerende Franse socialistische partij heeft gisteren haar tweejaarlijkse con gres geopend met een felle aanval op de communisten. Nationaal se cretaris Jean Pobren, de nummer twee in de partij, beschuldigde de communistische partij ervan de rechtse oppositie te helpen met een „demagogische" campagne te gen de regering. Zinspelend op het offensief van de communistische vakbond CGT bij Renault, verweet Pobren de communisten economisch conser vatisme. De communisten bezet ten van 1981 tot 1984 nog vier rege ringsposten, maar zijn nu in een bitter gevecht gewikkeld met de socialisten. Socialistische leiders hopen op hun driedaagse congres de eenheid te herstellen en de verkiezingscam pagne te starten voor de verkiezin gen van de assemblee in maart vol gend jaar. Pobren, die wees op de beheersing van de inflatie en de ADVERTENTIE Haarlemmerstr. 12 Leiden Tel. 14986G verbetering van de handelsbalans, j zei dat de socialisten „continuïteit en stabiliteit" vertegenwoordigen en dat „de risico's en avonturen" bij rechts zijn te vinden. Pobren kreeg applaus toen bij een aanval deed op de milieuorga nisatie Greenpeace. „Hoe kan het dat Greenpeace dat nooit is gezien bij Baikonoer of in Nevada, zulke enorme middelen inzet tegen Frankrijk", zei hij verwijzend naar de Russische en Amerikaanse kernproefgebieden. Pobren wees er overigens op dat zijn partij het tot zinken brengen van het Green- peace-schip door Franse agenten heeft veroordeeld. Op het congres zal ook het woord worden gevoerd door de ex-minis ter van landbouw Michel Rocard, leider van de invloedrijke minder heidsfractie. Volgens bronnen in de partij zijn onderhandelingen aan de gang om een compromis te vinden tussen de hoofdstroom in de partij en de aanhang van Ro card. TOTTENHAM - In Groot-Brittan- nië is gisteren een 15-jarige zwarte jongen in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een poli tieman, tijdens een rel in Totten- ham afgelopen zondag. De jongen werd voorgeleid en zijn voorarrest werd verlengd. Woensdag zal hij opnieuw voor de rechter moeten verschijnen. Nog vier jongeren worden in verband met de dood van de agent ver hoord. Overwinning mede dank zij kortwerkend slaapmiddel DEN HAAG (GPD) - Groot- Brittanië heeft haar herovering van de Falkland-eilanden in 1982 mede te danken aan kort- werkende slaapmiddelen. Die middelen verzekerden de pilo ten van de noodzakelijke nachtrust, ondanks hun onre gelmatig slaap-waakritme, stress en vreemde omgeving. Omdat het met de langdurige sufheid van de gangbare slaap middelen moeilijk vechten is, nam de Britse luchtmacht haar toevlucht tot het kortwerkende middel Normison. Dat ver klaarde de Engelse luchtmach tarts A. Nicholson gisteren in Neurenberg. De vliegtuigbemanningen waren gemiddeld zes uur per dag in de lucht. In vergelijking met vredestijd is dat abnormaal veel. Het gebruikte slaapmid del is verkrijgbaar in de Neder landse apotheek. Volgens de fa brikant onderscheidt het zich van de gangbare middelen, doordat het snel werkt en ook weer bjnnen tien uur uitge werkt is. N obelprij s-winnaar s OSLO/GENEVE (AP) - Op het ogenblik dat in Oslo het j toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan de internationale artsen organisatie ter voorkoming van een kernoorlog (IPPNW) bekend werd gemaakt, bevonden de oprichters van de organisatie, de Amerikaan Lown (64) en de Rus Tsjazov (56) zich in Genève voor een bijeenkomst van de IPPNW. Een weel» geleden had de organisatie voor vrijdag een persconferentie aangekondigd over de gevolgen van een kernoorlog op het klimaat van de wereld. Lown gaf te kennen dat de organisatie een jaarlijkse begroting heeft van ongeveer een miljoen dollar (ongeveer drie miljoen gulden). Hij op perde dat de prijs van 1,8 miljoen Zweedse kronen of ongeveer 684.000 gulden, kan worden gebruikt om artsen een reis rond de wereld te laten maken teneinde overal campagne te voeren tegen de kernbewapening. Hij zei verder te hopen dat de onderscheiding ertoe zal leiden dat de leiders van de organisatie worden ontvangen door de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan of de Russische partijleider Michail Gorbatsjov. De artsenorganisatie, zo zei hij, is "in de wereld van vandaag tot een- politieke kracht uitgegroeid.' Lown riep op tot een beleid, "dat noch links, noch rechts, noch Oost, noch West is." Hij benadrukte dat "een beleid gericht op menselijke over leving" nodig is, "en dat is waar wij artsen voor staan." De leider van de uiterst conservatieve Noorse Partij van Vooruitgang, Carl Hagen, zei te vrezen dat de keuze van de Nobelcommissie een ave rechts effect kan hebben op de ontwapeningsonderhandelingen, "omdat de Sowjet-Unie zal geloven dat zij voordeel kan trekken uit eenzijdige ontwapeningsdruk op het Westen." Voorzitter Aarvik van de Nobelcommissie legde er de nadruk op dat de artsenorganisatie zich baseert op "zuiver wetenschappelijke feiten en daarom niet kan worden vergeleken met veel andere vredesbewegingen die van een meer emotioneel karakter kunnen zijn." DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - In Paramaribo zijn afgelo pen woensdag minstens twee we gens samenzwering veroordeelde gevangenen ontsnapt, zo is in goed ingelichte kringen in Paramaribo vernomen. Het gaat volgens deze kringen om de 25-jarige Omper- kash Gobardhan en Karei Lind- feld. Zij werden in november 1983 met enkele anderen, onder wie fa milieleden, gearresteerd en later tot enkele jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens brandstich ting en samenzwering tegen het militaire bewind: De Surinaamse autoriteiten beschuldigden inder tijd de Raad voor de Bevrijding van Suriname onder leiding van ex-president Chin a Sen ervan bij de samenzwering te zijn betrok ken. De gevangenen zouden bij hun ontsnapping hulp van buitenaf hebben gekregen. Naar in Parama ribo verluidt is een aantal cipiers van de Santa-Boma gevangenis gearresteerd. Sinds woensdag was er in Paramaribo verhoogde activi teit waarneembaar van de militaire politie. Op alle uitvalswegen wer den auto's aangehouden en door zocht. In de Surinaamse hoofdstad is officieel geen enkele mededeling gedaan over de kwestie. Gobardhan en Lindfeld zouden naar Frans Guyana zijn ontkomen en waarschijnlijk proberen asiel in Nederland te krijgen. Een woord voerder van het ministerie van bui- tenlanse zaken in Den Haag zei desgevraagd geen enkele informa tie te hebben over de zaak. ROME (AP) - Een rechtbank in Rome heeft gisteren vier Libane zen bij gebrek aan bewijs vrijge sproken van samenzwering tot het plegen van 'moorden en massa moorden' in Italië. Twee van de vier mannen zaten in voorarrest en de andere twee werden bij verstek berecht. De officier van justitie had tegen elk van de verdachten 10 jaar geëist, omdat zij lid zouden zijn van de Libanese Gewapende Revo lutionaire Fractie LARF, een orga nisatie die zich in Frankrijk en el ders schuldig zou hebben gemaakt aan terrorisme. Een van de twee verdachten werd aan de grens gearresteerd in het bezit van enkele kilo's spring stof. Bergbeklimmers Vijf leden van een 35 man grote Indiase militaire Mount Everest- expeditie zijn op de hellingen van de hoogste berg ter wereld om het leven gekomen. Gisteren werd ge meld dat vier Indiase officieren op een hoogte van ruim acht kilome ter waren omgekomen. Via de ra dio werd gezegd dat de vier man nen tweemaal geprobeerd hadden af te dalen, maar dat zij geen voed sel en brandstof meer hadden. Hoe en wanneer zij precies omkwamen werd niet gemeld. Eerder deze week was al een lid van de expedi tie 1200 meter naar beneden geval len. Ook hij kwam om het leven. Gaddafi/Moskou De Sowjet-Unie en Libië zijn het eens geworden over een samen werkingsprogramma tot het jaar 2000 op economisch, commercieel, wetenschappelijk en technisch ge bied. De laatste hand aan het om vangrijke akkoord werd gisteren gelegd op een bijeenkomst van Sowjetleider Gorbatsjov en zijn Li bische gast kolonel Gaddafi. Tanker De 338.000 ton metende Libe riaanse olietanker Medusa is giste ren in de Perzische Golf door een vermoedelijk Iraakse raket getrof fen. Dit is in Londen bekendge maakt. Na de aanval brak aan boord van het schip brand uit, maar die kon worden bedwongen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Het schip heeft zijn reis, ondanks een gat in de romp van anderhalve meter doorsnede, kunnen voortzet ten. Volgens Lloyds inlichtingen dienst voor de scheepvaart werd de aanval uitgevoerd door niet-geï- dentificeerde vliegtuigen. WARSCHAU (Rtr.) - Aan de voor avond van de parlementsverkiezin gen in Polen, de eerste sinds het politieke gezicht van het land zo in grijpend veranderde door de arbei dersopstand van 1980, staan veel kiezers voor het dilemma: stem men of niet stemmen. De 25 miljoen stemgerechtigden worden door de communistische autoriteiten aangespoord zondag naar de stembus te gaan, terwijl de leiders van het verboden vakver bond Solidariteit op een boycot van de verkiezingen aandringen. „Participatie aan de verkiezin gen is een morele en een burger plicht jegens het vaderland; het is een uiting van patriottisme", aldus regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban eerder deze maand. De onder grondse vakbondsleiding reageer de op deze uitlating met een com muniqué: „Na vier jaar repressie, rechteloosheid en arrogantie zou het uitbrengen van een stem een ontkenning betekenen van sociale en nationale aspiraties. Niet stem men is een keuze voor de vrijheid in plaats van de leugen". Onder Polens kiessysteem, waar bij de voortzetting van de commu nistische heerschappij is gegaran deerd, is het minder van belang wat de kiezer op zijn stembiljet in vult, als hij zijn stem maar uit brengt. De regering, gesteund door een enorme propagandacampagne, wil met een masale opkomst bewij zen dat zij de steun heeft van de bevolking bij haar pogingen de si tuatie in het land te normaliseren na de crisis rondom Solidariteit en de staat van beleg. Solidariteit vraagt zijn aanhan gers weg te blijven om duidelijk te maken dat een aanzienlijk deel van de bevolking juist ontevreden is met de politiek van de communis tische leider generaal Jaruzelski. Een gekoesterde communisti sche traditie die door het tydperk van Solidariteit is weggevaagd, is de mythe van een opkomst van bij na 100 procent. Na de algemene verkiezingen van 1980 claimde de regering nog een opkomst van 98,87 procent, dit maal voorspellen functionarissen een opkomst van niet meer dan 80 procent. Regionaal De campagne is eigenlijk een herhaling van de regionale verkie zingen van juni 1984, toen het ver boden vakverbond ook tot een boycot had opgeroepen. De rege ring, die naar geloofwaardigheid smachtte, verklaarde toen dat zij op een opkomst van 70 procent mikte. Na die verkiezingen kon zij trots een opkomst van 75 procent bekendmaken. Solidariteit, dat eigen cijfermate riaal had verzameld, stelde later vast dat zo'n 35 procent de verkie zingen had geboycot. Bij de verkie zingen van zondag zegt het verbo den vakverbond tevreden te stel len met een boycotpercentage van 40. „Het is een spelletje met getallen waarbij de cijfers vooral door de te genpartij als propagandamateriaal worden gebruikt", aldus een poli tiek waarnemer in Warschau. „Bei de zijden eisen de overwinning op en het is niet mogelijkheid deze be weringen te controleren". Sinds Solidariteit door de staat van beleg in de illegaliteit werd ge dwongen, heeft het vakverbond verkiezingen in Polen steeds aan gegrepen om een confrontatie met de autoriteiten aan te gaan. Beide partijen zien mogelijkhe den. De regering beschouwt de lauwe publieke reactie op protesto- proepen van Solidariteit, bijvoor beeld op 1 mei en bij de verhogin gen van de voedselprijzen, als be wijs dat de populariteit van de vak bond is weggeëbt. Voor Solidari teit daarentegen is elke mogelijk heid de autoriteiten uit te dagen van het grootste belang om de be nodigde publiciteit te krijgen. De verkiezingen zullen dan ook vrij wel zeker worden gevolgd door een nieuwe controverse over de stembusuitslag. Bijna elke dag van de verkie zingscampagne, die in juli goed op gang is gekomen, heeft Solidariteit opgeroepen de verkiezingen te boycotten. Een groep van 100 oud topmensen van het verboden vak verbond en niet bij Solidariteit aangesloten adviseurs riskeerden arrestatie door openlijk voor een verkiezingsboycot te pleiten. Kerk De boycot heeft de stilzwijgende goedkeuring van de invloedrijke katholieke kerk, die op gespannen voet staat met de autoriteiten. De bisschoppen hebben zich tegen over de gelovigen niet over de ver kiezingen uitgelaten en de kerklei ders zullen naar verwachting hun stem niet uitbrengen, zo werd in kerkelijke kring vernomen. De Poolse primaat, aartsbisschop Glemp, is zondag in het Vaticaan, „en het is zeer onwaarschijnlijk dat Glemp op die dag de weg naar de stembus bij de Poolse diplomatie ke vertegenwoordiging in Italië zal weten te vinden", aldus een mede werker van de primaat. Voor de eerste maal sinds 1957, toen de communistische autoritei ten en de kerk een historisch „co- existentie" pact hadden gesloten, zal geen enkel lid van het parle ment de belangen van de Poolse primaat vertegenwoordigen. De vooruitzichten op een hoge opkomst lijken gunstig voor de re gering. Zij heeft dan ook de midde len druk uit te oefenen op de massa van industrie-arbeiders en ambte naren. Warschau heeft in alle toon aarden ontkend dat mensen die niet aan de verkiezingen deelne men zullen worden bestraft, bij voorbeeld door hun bepaalde pri vileges af te nemen. Volgens de op positie in Polen is het gerucht over strafmaatregelen voor velen al vol doende om geen risico te nemen. Jaruzelski heeft in een recent inter view met de Washington Post op gemerkt dat een hoge opkomst bij de verkiezingen een amnestie voor de politieke gevangenen in Polen gemakkelijker zal maken. Voor 410 van de in het totaal 460 zetels in het parlement staan twee personen per zetel kandidaat. De kandidatenlijst is samengesteld door de PRON, een door de com munistische partij gedomineerde organisatie van nationale verzoe ning, die alle kandidaten op profes sionele kwaliteiten en politieke be trouwbaarheid heeft beoordeeld. Technocraten Daarnaast is een lijst opgesteld van 50 nationale persoonlijkheden die zondag zonder tegenkandidaat in de Sejm worden gekozen. Op die lijst staan de namen van bijvoor beeld generaal Jaruzelski en de be langrijkste regerings- en party functionarissen. Een tiental promi nente Polen uit kerkelijke kring dat door de regering was benaderd zich op deze nationale lijst te laten plaatsen, heeft daarvan afgezien na beraad met kardinaal Glemp. De samenstelling van de Sejm zal na de verkiezingen ingrijpend veranderen. Meer dan driekwart van de kandidaten was geen lid van het vorige parlement of heeft geen enkele politieke ervaring. De PRON heeft tientallen economen, doctoren, advocaten, ingenieurs en leraren op de lyst gezet in de hoop dat van deze technocraten een sti mulans zal uitgaan op het proces van economische en sociale her vormingen, dat na de periode van Solidariteit op gang is gebracht. De nadruk op vakkennis heeft echter geen einde kunnen maken aan de heersende scepsis over de verkiezingsprocedure, de werkelij ke status van het parlement en het effect op de doelmatigheid bij zo'n toevloed van politieke nieuwko-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7