De Ruiter: zorgen over verdeeldheid 1 1^1 Hj 11 1 1 M X Tweede Kamer richt oog op verkiezingen 'Dit is geen werk, maar onze manier van leven' Demmenie PROEFZITTEN 'Verzwakldng vredesbeleid' Van Agt geeft relatie geld-kerncentrale toe Waarschuwing voor'Lastige Zwanenburger' ALS U UW KOSTBARE RUG WILT SPAREN... KOM DAN EENS BIJ Demmenie ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 "t Zijn doodgewone kinderen, maar ze hebben al heel wa.t achter de rug. In het begin is het soms moeilijk om contact met ze te krij gen. En ook al doe je nog zo je best, ze blijven emotioneel beschadigd. Dat gaat nooit meer over, hoeveel liefde je ook geeft". Anneke van Lieshout uit Haar lem moet het razend druk hebben. Dagelijks heeft ze de zorg voor ze- ven kinderen (vier jongens en drie meisjes) in de leeftijd variërend van 11 tot 19 jaar. Drie zijn van het echtpaar van Lieshout zelf, vier kinderen komen uit kindertehui zen en internaten. In een groot he renhuis aan het Floraplein probe ren Anneke en Kees van Lieshout hun vier pleegkinderen datgene te geven wat ze in tehuizen tekort kwamen. Het enthousiasme van pleegouders Van Lieshout: door DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister De Ruiter (defensie) maakt zich er zorgen over, dat de 'zeer langdurige onrust en diepgaande en fundamentele verdeeldheid' over de Margot Klompmaker eventuele plaatsing van kruisraketten de basis van het Ne- derlandse vredes- en veiligheidsbeleid verzwakt. op één beleidsterrein be- kerheid dat de huidige, min of hoefte bestaat aën een zo groot gelijke overeenstemming, dan het wel op het gebied van vrede stabiele, Oost-West betrek kingen ook in de toekomst zullen blijven bestaan. Ook de.bereikte veiligheid, zo verklaarde hij giste- overeenkomsten hebben tot dus- ren op een bijeenkomst van de At- verre nauwelijks geleid tot^H lantische Commissie in het Haagse dering van de bewapening Congresgebouw. Weliswaar zal herstel van de overeenstemming zoals die in de jaren zestig bestond, niet mogelijk zijn, maar er zou al. veel zijn gewonnen als allen die zich betrokken voelen bij vrede en veiligheid, een grondig onderzoek zouden instellen naar de mogelijk heden om zo'n overeenstemming naderbij te brengen, zei hij. De kernwapenarsenalen maken onderhandelingen over wapenbe heersing volgens de bewindsman tot 'een absolute noodzaak', maar de resultaten die de laatste kwart eeuw werden behaald, zijn 'weinig opzienbarend, zo niet teleurstel lend'. De bestaande wapenbeheer- singsovereenkomsten, aldus De Ruiter, bieden bovendien geen ze- tijd een of meer kinderen in huis willen nemen. Omdat het aantal kinderen dat een plaatsje in een ge zin zoekt sterk toeneemt, organi seert het 'centrum morgen in Am sterdam een voorlichtingsmiddag. Hoe belangrijk is een pleeggezin voor een kind dat bij zijn eigen ou ders niet méér terecht kan? Heel belangrijk. Dat blijkt wel uit de reactie van de 19-jarige Alie, het oudste pleegkind van de familie van Lieshout. "Ik zou nooit meer terug willen naar het internaat. De kinderen hier in huis zijn als mijn eigen broers en zussen. En Anneke en Kees zijn geweldig. Hier krijg ik de aandacht die ik nodig heb. In het internaat voelde ik me aan mijn lot ovèrgelaten". Nog geen besluit over euthanasie in ministerraad Onderhandelingen De Ruiter werd gisteren samen met premier Lubbers en zijn colla ge van buitenlandse zaken Van den Broek door ambassadeur May- nard Glitman, de Amerikaanse on derhandelaar over kernwapens vóór de middéliange afstand (SS 20 versus Pershing 2- en kruisraket ten) op de hoogte gebracht van de laatste stand van zaken bij dé Ge- neefse onderhandelingen. Van Ne derlandse kant is daarbij niet al leen geïnformeerd naar mogelijk nieuwe Amerikaanse voorstellen, maar ook naar de waarde van de mededelingen van Sowjet-partij leider Gorbatsjov, die in Parijs een vermindering van het aantal SS 20's in het Europese deel van de Sowjet-Unie had aangekondigd. Over de inhoud van het gesprek, dat ruim een uur duurde, zei pre mier Lubber na afloop van het ka binetsberaad dat hij aan nieuws 'nul komnia nul' had gehoord. Glit man kon door Lubbers c.s. worden ontvangen, omdat, zo heet het, 'hij toch in Den Haag was' voor een le zing over 'Onderhandelen met de Sowjet-Unie', die hij afstak op de Gemakkelijk is dat niet. Pleeg ouders dienen te beschikken over een grote dosis energie, enthou siasme, improvisatietalent en een ruim incasseringsvermogen. Het is niet zo verwonderlijk dat er een te kort is aan geschikte pleegouders. De vele instellingen in Nederland die zich met hulpverlening aan jon- kwam Alie op haar zesde geren bezig houden, kampen 'alle ternaat terecht. Ze was 11 toen ze met een gebrek aan adressen waar bij het echtpaar van Lieshout in ze kinderen kunnen onderbren- huis werd geplaatst. Op je zesde gen. Bovendien loopt het aantal weg uit huis en vijf jaar internaat aanmeldingen terug. schudt een, mens niet zo maar van Dat merkt ook het Sociaal-Ago- zich af. Alie: "Ik heb het hier naar Na de scheiding van haar ouders gisch Centrum in Amsterdam. Het centrum organiseert de gezinspro- jekten, waaraan de familie van Lieshout deelneemt. Voor de pro- het jeugdwerk, voordat hij jekten worden gezinnen gezocht, vooral in Noord-en Zuid-Holland en 't Gooi, die voor korte of langere mijn zin, maar toch voél ik me nog wel eens knap rot". Kees van Lieshout zat al jaren in zijn vrouw besloten om méér voor jon geren te doen. Een advertentie waarin een echtpaar voor een ge zinshuis werd gevraagd, bracht de Van Lieshouts in contact met het Sociaal-Agogisch Centrum. Na een groot aantal voorbereidende ge sprekken kreeg de familie vier jon geren onder haar hoede, met wie de eerste maanden volgens me vrouw van Lieshout 'zeer onstui mig' verliepen.. Nu horen de pleegkinderen er helemaal bij. Het echtpaar maakt geen verschil tussen hun eigen kin deren en de anderen. Anneke van Lieshout: "Pleegkinderen hebben het emotioneel heel moeilijk. Ze hebben al veel meegemaakt. Ze hebben zich aan mensen gehecht, van wie ze zich later weer los moes ten maken. Dat beschadigt kinde ren. Sommigen verwachten .dat je een tweede moeder bent, anderen houden dat af. Ik dring me niet op, maar probeer ieder kind wel de aandacht te geven die het wil heb ben". Voor ieder pleegkind ontvangen de Van Lieshouts een bepaald be drag. Daarvan wordt eten en kle ding betaald- Ook krijgen de kin- deren zakgeld. "Je wordt er finan cieel niet rijk van. Het is te doen, hoor. Maar je moet wel inventief zijn en als er geen geld is het zelf zien op te lossen. Gelukkig is Kees erg handig", aldus Lieshout. Hoe handig blijkt uit een rondgang door het huis. De familie van Lieshgut woont in een huis dat eigendom is van het centrum. Dankzij de twee rechter handen van vader van Lieshout, die werkzaam is in de bouw, heeft ieder kind een eigen kamertje. De bedden zijn eigenhandig getim merd en hout van de kraak is inge nieus gebruikt vöor boekenkasten. Alles zit fris in de verf en het is overal opvallend opgeruimd. "Daar letten we wel op, hoor", zegt mevrouw van Lieshout. "Als je er in huis een zooitje van maakt, werkt dat ook onrustig op de kin deren". Een gezin met zeven kinderen draaiende houden levert mevrouw van Lieshout geen al te grote pro blemen op. De kinderen maken zelf dagelijks hun bed op en helpen bij het afwassen. Voor hét grote werk komt drie keer in de week een huishoudelijke hulp. Alleen de berg wasgoed schijnt nooit kleiner te worden. "Ja, en ik moet dat alle maal strijken", roept Alie. Maar echt erg vindt ze het niet. Het echtpaar van Lieshout heeft zich ook aangemeld voor de op vang van kleine kinderen. Anneke van Lieshout: "Vorig jaar hebben we vier maanden lang een baby ge had. Toen we hem kregen was het kind net 3 uur oud, het was zo'n schatje. De moeder kon er niet voor zorgen. We hebben de komst van de baby officieel gevierd door geboortekaartjes te laten druk ken". Ze laat een plakboek zien met foto's. Uit de kast rolt ook nog een 'easy rider', een soort draagzak voor de baby. "Ze liep steeds met het kind te sjouwen, zo groots was ze er mee", vertelt dochter van Lieshout. De pleegkinderen kunnen tot hun 21-ste jaar bij een pleeggezin blijven. Mevrouw van Lieshout: "Daarna Houdt het geld op en moe ten de jongeren het zelf zien te rooien. Een keihard systeem. Voor Alie is het bijna zo ver. We zijn nu al bezig om onderdak voor haar te vinden bij vrienden, zodat ze er niet alleen, voor komt te staan. Ook willen we een logeerkamértje ma ken. Een kind wil toch af en toe naar huis, nietwaar?". "We doen dit werk nu vier jaar. Gemakkelijk is het niet. Er is wei nig tijd voor jezelf, weinig tijd voor ontspanning. Toch geloof ik niet dat ik ooit weer alleen met mijn ei gen drie kinderen wil wonen. Daar voor doe ik dit werk met te veel plezier". "Werk?", vult Kees van Lieshout aan. "Dit is geen werk, werk heb ik op de bouw. Dit is onze manier van leven". (De voorlichtingsmiddag over Opvang van kinderen uit interna ten en tehuizen wordt morgen - zon dagmiddag - gehouden van 13.00 tot 17.00 uur in de Koningszaal van Artis, Plantage Middenlaan 41 A in Amsterdam. Informatie bij het Sociaal-Agogisch Centrum in Amsterdam, tel 020-717677.) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over de euthanasie. Premier Lub bers deelde gisteren na afloop van zijn wekelijkse persconferentie mee, dat tijdens de debatten over de begroting volgende week het eerder genoemde bijeenkomst kabinet mèt een voorstel zal ko- de Atlantische Commissie, men. Hoe dat eruit zal zien, kon hij nog niet zeggen. Het kabinet praat over een voor stel van de ministers Brinkman (WVC) en Korthals Altes (justitie). Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade paste de uitnodiging voor de lezing uit stekend in het 'reisschema' Deze bewindslieden willen eutha- Glitman, die zowel bij de NAVO in nasie strafbaar laten, maar enkele Brussel als in afzonderlijke lidsta- de wet opnemen ten geregeld over het verloop van strafvervolging de onderhandelingen informeert. voorwaarden a?hte^ege k"an'b'liJVen^'Het'(?DA Deze consultaties" zijn met de voelt daar echter niets voor, even min als enkele CDA-bewindslie- den. Maandag praat het kabinet verder. Hoe dan ook een 'kusje' TILBURG (ANP) - Agenten van de Tilburgse gemeentepolitie hebben een 24-jarige inwoner van die stad aangehouden, die bezig was het woord 'kusje' op hun dienstauto te schilderen. De agenten hadden hun voer tuig even verlaten om te kun nen optreden tegen geluidover- last als gevolg van een feestje. De Tilburger, die onder in vloed verkeerde, werd meegeno men naar het bureau. Daar moest hij, alvorens ter ontnuch tering in een cel te worden op gesloten, korte tijd in een afge sloten wachtruimte verblijven. Pas toen de man na verhoor weer was heengezonden, ont dekten agenten dat in de wachtruimte 'kusje' in het tafel blad stond gegrift. grootste geheimzinnigheid omge ven, omdat met de Sowjets is afge sproken dat de 'onderhandelingen niet via de pers zullen worden ge voerd'. AMSTERDAM (ANP) - Kóningin Beatrix en Ellen van Eldik schateren het uit bij een van de.werkstukken van de kunstenares die hangen in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Van Eldik kreeg daar als een van de kunstenaars een subsidie van de koningin in het kader van een bekroning voor de Vrije Schilderkunst. Haar werk is onder meer te zien op een van de stadsbussen in Amsterdam, die beschikbaar is voor het beschilderen door kunstenaars. (foto ANP) HAARLEM (GPD) - Actiegroep De Lastige Zwanenburger 'heeft een waarschuwing gegekregen van de hoofdofficier van justitie mr. Remmerts de Vries bij de Haarlem se rechtbank. „Onder alle omstan digheden is duidelijk dat de actie voerders vorige week toch iets te ver zijn gegaan op Schiphol", aldus Remmerts de Vries. Volgens de hoofdofficier heeft de waarschu wing niet het karakter van een ern stige reprimande, maar gaat het meer om een signaal voor volgende acties. Tijdens een gesprek gistermid dag tussen de hoofdofficier en drie woordvoerders van de Zwanen- burgse actiegroep is duidelijk ge worden dat de zeven gearresteerde jongeren hun actie voor de politie rechter zullen moeten verantwoor den, mogelijk al op 6 november. Een politierechter kan maximaal een gevangenisstraf van zes maan den opleggen. Remmerts de Vries sluit niet uit dat de actievoerders er met een voorwaardelijke straf af zullen komen. De snelle procedure wordt vol gens de officier gevolgd met het oog op eventuele Zwanenburgse acties na de regeringsbeslissing om de vierde baan van Schiphol niet te draaien omdat er geen geld voor is. „Het is niet bedoeld om de actiegroep te intimideren, dat blijkt ook uit het feit dat de actie voerders voor de politierechter moeten verschijnen. Als de rege ring besluit de baan niet te draaien is het goed als de rechter zich over de actie heeft uitgesproken". Tijdens het gesprek gistermid dag hebben de hoofdofficier en de burgemeesters van Haarlemmer meer en Haarlemmerliede/Spaarn- woude met de Zwanenburgers van gedachten gewisseld over de actie middelen die De Lastige Zwanen burger mag gebruiken. De zeven jongeren die vorige week een partij autobanden in brand stak op de Verbindingsweg tussen de Schiphol en Rijksweg A 4 hebben zich volgens Remmerts de Vries schuldig gemaakt aan een ernstige overtreding van de wet. „Maar het feit dat zij ruiterlijk voor Hun daden zijn uitgekomen en dat de actiegroep zelf de politie over de brand heeft ingelicht zal zeker zwaar wegen bij de veroordeling door de politierechter", aldus Remmerts de Vries. Dat de gearresteerde jongeren uit ideële overwegingen hebben gehandeld en niet uitwaren op het schoppen van een rel is bij de hoofdofficier goed overgekomen. „Materieel ben ik het wel met de actievoerders eens. Ik zou ook woedend zijn als aan rechtvaardige eisen alleen wegens het kostenas pect niet wordt tegemoetgekomen. U staat met de rug tegen de muur, maar ik heb ook mijn verantwoor delijkheden, heb ik tegen de heren gezegd". DEN BOSCH (ANP) - De Brabant se commissaris van de koningin, Van Agt, geeft toe, dat de sanering van schulden van het industrieter rein Moerdijk is gekoppeld aan de •bouw van een kerncentrale. „Offi cieel bestaat dat verband niet, maar daar moet aan worden toege voegd, dat het geen zin heeft ritue le dansen op te voeren. Als er op Moerdijk geen kerncentrale komt, zal het een 'hell of a job' (een hele klus red.) worden om de noodzake lijke 75 miljoen gulden op een an dere manier te verwerven", aldus Van Agt gisterochtend tijdens een vergadering van Provinciale Sta ten over de schuldsanering van het Industrie- en Havenschap Moer dijk. Rondom die sanering is een prin cipe-akkoord bereikt met het rijk. In die overeenkomst is de bepaling opgenomen, dat 460 hectare van het bestaande industrieterrein wordt overgedragen aan het rijk. Verder is bepaald, dat Noord-Bra bant tot een maximaal bedrag van 75 miljoen gulden vrijelijk mag be schikken over de opbrengst van grondverkopen uit dat areaal. Die 75 miljoen gulden is nodig om een renteloze lening van 20 miljoen gulden aan het rijk te kunnen te rugbetalen en om 55 miljoen gul den aan nog te verwachten exploi tatietekorten en rentelasten te dek ken. Grondverkopen voor de bouw van een kerncentrale en een op slagplaats voor radioactief afval zouden voldoende zijn om die 75 miljoen gulden op te leveren. Het komt er volgens Van Agt op neer, dat een kerncentrale voor Noord-Brabant een begerenswaar dig object is geworden. „Dat is on weersprekelijk", aldus de Brabant se Commissaris. „Als wij de over eenkomst met het rijk niet onder tekenen, is dat catastrofaal voor dé provincie en voor de andere deel nemers in het schap". Van Agt kreeg voorlopig zijn zin. De meerderheid van Provinciale Staten - CDA, WD en klein rechts - gaven Gedeputeerde Staten het groene licht om het principe-ak koord met het rijk te onderteke nen. De linkse fracties voelden daar niets voor en stemden tegen. Voorwaarde was dat de onderteke ning de instemming zou krijgen van drie statencommissies. Daar om werd er in de pauze van het de bat nog eens dunnetjes oververga- derd met drie commissies, waar hetzelfde resultaat uitkwam. Man poogt weer Bijenkorf af te persen AMSTERDAM (ANP) - Een 31-jari- ge man heeft deze week voor de tweede keer binnen twee jaar ge probeerd het Bijenkorfconcern geld af ie persen door te dreigen met Het plaatsen van een bom bij een van de vijf warenhuizen. De Amsterdamse politie heeft de man gisteravond in Duivendrecht aan gehouden. Er worden meer arres taties verwacht, aldus de politie woordvoerder. De man en zijn maten eisten dit maal twee miljoen gulden van het Bijenkorfconcern. De dreigbrief kwam donderdag bij het bedrijf binnen. In 1983 ging het om een half miljoen gulden. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de man vorig jaar voor die afpersing tot twee jaar gevangenisstraf. Hij trad enige tijd geleden ook op in een tv-programma van Koos Postema. Hij verklaarde in die uit zending wegens celgebrek te zijn vrijgelaten, ondanks het feit dat hij kort daarvoor iemand in een seks club ernstig had verwond door hem door het hoofd te schieten. ADVERTENTIE U vindt bij ons een zeer uitgebreide kollektie zitmeubilair! n.ei Kantoorinrichtingen Postbus 109 2300 AC Leiden Rietschans 68 - 2352 BB Leiderdorp Telefoon 071-41.11.41 DEN HAAG (GPD) - De kritiek die het kabinet op Prinsjesdag te verduren heeft gekregen, name lijk dat het niets aan de werk loosheid heeft gedaan, lijkt effect te krijgen. Tijdens de algemene politieke beschouwingen over de miljoenennota - volgende week - zullen zowel regeringspartijen als de oppositie met'voorstellen komen om iets te doen aan de slechte positie van de ongeveer 250.000 langdurig werklozen. door Henri Kruithof Het sociale gezicht van het ka binet - en vooral van het CDA - heeft de laatste tijd knauw op knauw gekregen. De commenta ren van zowel sommige kamer fracties als maatschappelijke or ganisaties op de Miljoenennota logen er niet om. Het kabinet zou het er schromelijk bij hebben la ten zitten als het om de bestrij ding van de werkloosheid gaat. Ook de voorgenomen herziening van het stelsel van sociale zeker heid werd niet met gejuich, ont vangen. i Premier Lubbers raakt nogal geïrriteerd van al die kritiek. Verwijten als' zou hij de sociale voorzieningen willen afbreken wijst hij resoluut - en de laatste tijd zelfs zwaar gepikeerd - van de hand. Toch zit Hij er mee dat al die kritiek het imago .van het kabinet erlniet beter op maakt. De VVD maakt zich ongerust f De Korte: bijna hele VVD-pro- gramma uitgevoerd, (foto anp> over de houding van Lubbers. Zij is bang dat hij onder die druk concessies gaat doen aan het tot nu toe gevoerde beleid. Het CDA mag tijdens dè debat ten volgende week in élk geval aan positieve beeldvorming gaan doen. Ongetwijfeld met instem ming van Lubbers zal deze partij volgende week voorstellen om de kinderbijslag toch te verho gen. Dit pakt betrekkelijk gun stig uit voor gezinnen in de lage re inkomensgroepen. Het kabi net wildé dat eingelijk niet, maar het ziet er niet naar uit dat het zich ernstig zal verzetten. 'Leuke dingen' Ook de VVD moet met 'leuke dingen voor de kiezers' komen. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat tijdens de laatste algemene beschouwingen voor de verkie zingen deze partij zonder een succesje naar huiswaarts keert. Uit een 'grote zorg' voor de lang durig werklozen zullen de libera len daarom in elk geval iets voor deze groep willen doen 'in de ma teriële en immateriële sfeer'. Daarbij wordt gedacht aan be tere scholingsmogelijkheden omdat het volgens de VVD te gék is, dat er steeds meer bero'e- pen komen waarvoor bijna ggen mensen te vinden zijn, terwijl aan de andere kant zoveel men sen werkloos zijn, die graag een baan zouden willen hebben. Dan is er iets mis op de arbeidsmarkt en daar willen de liberalen iets aan doen. De sfeer tijdens de debatten volgende week, zal voor een be langrijk deel worden bepaald door de PvdA. Deze partij ligt heel goed in de peilingen en wil volgend jaar graag weer rege ringsverantwoordelijkheid dra gen. Om dat te bereiken, moet de PvdA echter wel toenaderings pogingen gaan doen tot het CDA. De veelal afwijzende opstelling van de sociaal-democraten ten opzichte van het regeringsbeleid wordt door het CDA niet op prijsgesteld. De CDA is daarom van plan het de PvdA knap lastig te ma ken. De christen-democraten vinden dat die partij niet of nau- welijks met reële alternatieven komt voor het kabinetsbeleid. „De PvdA roept wel dat het kabi net te weinig doet aan de ar- beidstijdverkorting, maar zelf wil die partij dat ook overlaten aan de sociale .partners. Welnu dat willen wij ook", zo valt in het CDA te beluisteren. Financiën De beide,regeringspartijen zul len, met het oog op de verkiezin gen, proberen het kabinetsbeleid naar ziclutoe te halen. Om het Hardst roepen ze dat de gunstigé effecten die zich beginnen af te tekenen, aan huninvloed van henzelf te danken zijn. In een artikel in het WD-blad* 'Vrijheid Democratie' schrijft de financiële specialist van deze partij, Rudolf de Korte, dat bijna Het gehele WD-programma van 1982 is uitgevoerd en zelfs meer dan dat. Bezuinigingen op de overheidsuitgaven, het terug dringen van het financieringste kort, verlaging van belastingen en premies, verhoging van win sten van het bedrijfsleven, het zijn volgens de Korte allemaal VVD-programmapunten, die door het kabinet zijn gereali seerd. „Het CDA-programma is met voeten getreden", zo zegt men in de WD. Het CDA stelt daar te genover dat het toch maar de CDA-premier en de CDA-minis- ter van financiën zijn die al deze punten hebben gerealiseerd, waardoor de gunstige effecten nu zichtbaar worden. Afgezien van het financieel- economische beleid verkeert de WD weer in her voordeel dat zij het liberale gezicht wat duidelij ker uit de verf kan laten komen door te 'scoren' op punten als de wet gelijke behandeling mannén en vrouwen en de euthanasie wetgeving. Dat zijn onderwer pen die in het CDA uiterst gevoe lig liggen en waarbij de VVD ei genlijk liever zaken zou willen doen met de linkse oppositie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5