De raadsels rond fobieën worden langzaam kleiner We weten nu wat er aan te doen is' Dubbele expositie in museum volkenkunde aclief in vrije tijd Pand ex-gebruikers officieel geopend BenW: ontruiming pand Brill uitstellen DEZE \NEEK Bouw school Vliet begonnen ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 i de Jelgersma: "Er heeft jaren wat i Het vreemde verschijnsel doet zich voor dat in 85 procent van de gevallen vrouwen met deze fobie zijn behept. Nog geen onderzoeker is er achter hoe dit nu komt, wantl bij de sociale fobie die enigszins verwant is met de straatfobie, is het weer gelijkelijk verdeeld over de geslachten. Heb je deze afwij king dan boezemen contacten met andere mensen of spreken in het openbaar je een verschrikkelijke angst in. "Je hebt dan vooral angst om af te gaan", verduidelijkt Van Dijck. De enkelvoudige fobieën zijn dikwijls niet zo ernstig omdat je muizen, liften of honden in de meeste gevallen wel uit de weg kunt gaan. "Dat mensen uit de eerste twee groepen geen leuk leven meer heb ben en erg afhankelijk zijn van an deren, spreekt voor zich", meent de psychiater. "Door deze perso nen nu gedurende acht tot twaalf weken elke dag, liefst anderhalf tot twee uur, bloot te stellen aan situa ties waar ze angst voor hebben, heb je kans dat ze er voor een groot gedeelte van afkomen. Je moet die .situaties die je lange tijd hebt vermeden". Voor dwangneuroses wordt een vergelijkbaar trainingsprogramma opgesteld: de gedachten die angst opwekken opzoeken en proberen langzamerhand de rituelen achter wege, te laten. Hier is het symp toom, dat de persoon zich niet kan onttrekken aan bepaalde handelin gen en gedachten. Het bekendste voorbeeld is smetvrees; angstig worden van giftige stoffen of bac teriën gepaard gaande met voort durend handen wassen. Ook kun nen er alleen maar gedachten zijn^. nare gedachten met agressieve, seksueléTof religieuze inhoud. Verkeerde spoor In de Jelgersma hebben ze al eni ge jaren ervaring met dergelijke trainingsprogramma's. Van Dijck: "Grofweg kun je zeggen dat meer dan de helft van de mensen van de kwaal afkomt. Bij 30 tot 40 procent nemen de klachten duidelijk af en dan blijft er nog een klein percen tage over, dat voortijdig stopt of waarbij de behandeling geen merkbaar effect heeft". De meeste mensen die zich voor zo'n programma aanmelden heb ben gemiddeld al zo'n vijf tot ne gen jaar met die kwaal rondgelo pen. Daar zijn volgens Van Dijck een aantal oorzaken voor aan te wijzen: de patiënt denkt steeds 'het gaat wel over'; het ziektebeeld is bij de huisarts niet zo bekend en de psychiater is een man, waar je niet zo vlug contact mee op neemt. Na dere uitleg volgt: "Over gaat het nooit vanzelf. De tendens is dat het eerder erger wordt dan minder. De 'huisarts kan daar niet altijd wat aan dóen, omdat de mensen het ook heel anders presenteren. Die komen vaak met klachten als dui zeligheid, zenuwachtig, hartklop pingen en angsten voor allerlei ziekten. Dat laatste punt is ook waar en daar zijn we zelf natuurlijk schuldig aan". "Wij hebben lange tijd op het verkeerde spoor gezeten. Een be langrijk psychologisch conflict lag daaraan ten grondslag: er moest eerst een reden voor die fobieën worden gevonden. Ja, en dat weten we nu nog niet, maar wel wat er aan te doen is. En nu zijn we zo wiis daarmee verder te gaan". Papoea's en vluchtelingen Van Dijck wil wel zo'n 'verkeerd' j voorbeeld noemen. Vooraf ver klaart hij deze vermeende theorie nooit te hebben gesteund. "Er werd wel gezegd dat vrouwen die straatvrees hadden vreemd wilden gaari, zeer angstig van dat idee wer den en in huis bleven om, zich daar tegen te beschermen. Stoelt hele maal nergens op. Er is ook geen en- i kei bewijs voor", zegt hij veront waardigd. Lichamelijk Recent onderzoek heeft overi gens iets mëer klaarheid gebracht. Naast ongunstige invloeden, wordt er nu ook meer en meer gedacht aan lichamelijke oorzaken. "Een paar schakels van de keten zijn ge documenteerd. We weten dat het na een periode van belasting 'kan beginnen. Verhuizing, ontslag, hu welijksproblemen,- op kamers wo nen, noem maar op. Maar", zo waarschuwt hij, "je kunt*niét zeg gen: door die huwelijksproblemen heeft zij straatvrees gekregen. Je kunt evenmin zeggen dat alleen verlegen mensen of mensen die toch al niets durfden zoiets krijgen. Nee, daar is geen péïl op te trek ken". 1 "Verder is bekend dat een pa niekaanval bij mensen die er ge voelig voor zijn, kan worden opge wekt door melkzuur toe te dienen, dat in de spieren ligt opgeslagen, of extra koolzuur (C02), dat bij' de ademhaling een rol speelt". De mensen die onder behande ling komen in de Jelgersma heb ben vaak al jaren medicijnen ge slikt, die niet of nauwelijks hebben geholpen. Van Dijck is op dit mo ment geen voorstander van het werken met medicijnen. "ïk zal niet nooit zeggen. Onderzoek naar nieuwe middelen zou in de toe komst misschien kunnen uitwijzen dat er iets bij zit. Wel durf ik te zeg gen dat van de oude middelen er niet één helpt. Integendeel, ze werken alleen maar verslavend". Als hij alles zo'n beetje iheeftver- teld, zegt Van Dijck: "In vergelij king met tien jaar geleden is dit een heel verhaal. Allemaal te dan ken aan simpele-gezond- verstand- ideeën". Voor verdere informatie kunt u te recht bij de Jelgrersmakliniek, postbus 1251, 2340 BG Oegstgeest; telefonisch 148333-tst 3975 of 3901, maandag tussen 10.00 en 11.00 uur; woensdag tussen 12.00 en 13.00 uur en vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur. LEIDEN - In het rijksmuseum- voor volkenkunde en het rijksmu seum van geologie en mineralogie zijn in de herfstvakantie een aantal tentoonstellingen en manifestaties. In het museum voor volkenkun de is van woensdag 16 oktober tot maandag 2 december de tentoon stelling 'De Kilengé van Papoea Nieuw-Guinea' te zien. Deze expo sitie toont het leven van de Kilen- ge, een volk van 3500 mensen dat in West Nieuw-Brittannië woont. Een deel van de tentoonstelling bestaat uit,foto's die eèn beeld ge ven van het dagelijks leven, de eco- 'homie, de handel, de zeevaart, de kunst en het ceremoniële leven van de- Kilenge. Daarnaast zijn er allerlei voorwerpen te zien die,door dit volk zijn gemaakt. Zo wordt on- -der meer aandacht besteed aan Wlausang, een bovennatuurlijk we zen dat een allesoverheersende rol speelt in de samenleving van de Kilenge. De tentoonstelling wordt dinsdag geopend door Peter Ipu Peipul, ambassadeur van Papoea Nieuw-Guinea. Vluchtelingen In hetzelfde museum is van dins dag 15 oktober tot en met maandag 1 december een expositie te zien over de problemen van Cambod jaanse vluchtelingen in kampen in Thailand. De expositie, die 'Tijde lijk thuis' heet, schetst een beeld van het leven in het vluchtelingen kamp Khao I Dang, op acht kilo meter van de grens met Cambodja. Medewerkers van de Stichting Vluchteling hebben een bezoek ge bracht aan dit kamp en de kinde ren daar gevraagd tekeningen te maken die buitenstaanders een idee kunnen geven van het leven ih het kamp en de problemen waar mee zij en hun ouders hebben te kampen. Uit die tekeningen is een selectie gemaakt voor de tentoon stelling, die overigens mede is or- ganiseerd in verband met de Vluchtelingenweek van 14 tot en met 20 oktober. Het museum voor volkenkunde is gehuisvest aan de Steenstraat 1 en is van dinsdag tot en met zater dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag is het geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandagen is het museum gesloten. In verband met de herfstvakan tie wordt in dit museum een spe- ciaal programma gehouden, dat in het teken staat van jaarfeesten in de wereld. Bezoekers wordt onder meer getoond hoe verschillende feesten in allerlei landen wordt ge vierd. Gedurende de manifestatie wordt elke dag om 15.00 uur een film gedraaid. Dinsdag 15 oktober is dat een film over feest en schoonheid in Japan, woensdag wordt de film 'Anders in dezelfde straat' (over een Marokkaans'gezin in Nederland) vertoond, donder dag de 'Dans van de zonnecirkel' (over Noordamerikaanse indianen) en vrijdag de film 'Hawa Mahal' Geschiedenis Tijdens de herfstvakantie is in het rijksmuseum voor geologie èn mineralogie aan 'de Hooglandse Kerkgracht 17 de tentoonstelling 'Met zevenmijlslaarzen door de ge schiedenis van de aarde'. Deze ten toonstelling is bestemd voor kin deren van acht jaar en ouder en laat in vogelvlucht de ontwikke ling van de aarde en het leven z^en. De tentoonstelling begint 13 oKto- ber en duurt tot en met 20 oktober. Het museum is van maandag tot,en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 ,tot 17.00 uur. Dierenleven Conservator Hoogmoed van het museum van natuurlijke his torie houdt zóndag op de och tendbijeenkomst van werkge meenschap De Ratel een voor dracht met kleurendia's over het dierenleven op de GalapagoSëi- landen. Dat gebeurt in de aula van de meao in het Lammen- schanspark, aanvang half elf. Postzegels Postzegelvereniging De Postze gelvrienden houdt maandag in de Posthof aan de Wassenaarse- weg de maandelijkse ruil-, con tact- en veilingavond. De zaal gaat om half acht open. Medicijnen Het gebruik van medicijnen staat centraal in twee lezingen die in het K&O-gebpuw aan de Oude Vest worden gehouden. Huisarts Stolk spreekt er aan staande maandagavond over en de apotheker Huizer op 28 okto ber. Aanvang beide avonden kwart over acht. Strandloo p De Leidse verenigingen Swift- toer en Bataven organiseren zon dag een strandloop in Noord- wijk. Deelnemers kunnen kiezen uit de 2'h, 5, 10 en 15 kilometer, waarbij de laatste afstand terug door de duinen voert. De start is om elf uur. Nadere inlichtingen: A.W. van Kordelaar, tel. 071- 121265. LEIDEN - Sommige psy chiaters begrijpen elkaar weer. Er is meer lijn geko men in het onderzoek naar fobieën en dwangneuroses en meer eenheid in de ter minologie. Ook zijn er dui delijke afspraken gemaakt over de te gebruiken meet instrumenten. Psychiater R. van Dijck, hoofd van de polikliniek van de Jelgers ma in Oegstgeest, is zicht baar tevreden over deze 'richtlijnen. door Saskia Stoelinga "Er heeft enige jaren wat verwar ring geheerst in ons vak. Iedere psychiater had zo zijn eigen manier van werken. Voor het onderzoek is dat een desastreuze ontwikkeling". Van Dijck die in dienst is van de Rijksuniversiteit Leiden drukt zich zorgvuldig uit. "Kijk, hoe meer onderzoek er wordt gedaan, hoe meer de behoefte bestaat aan eenheid. Dat was niet alleen in Ne derland het geval, ook in andere landen in Europa vielen deze gelui den te bespeuren. We hebben toen de koppen bij elkaar gestoken. Het resultaat is dat er op internationaal niveau duidelijke afspraken zijn gemaakt. Het onderzoek is daar door niet alleen overzichtelijker maar ook beter geworden. Er wordt nu met een bepaalde optiek naar aandoeningen gekeken". De psychiater zal daar later in het ver haal op terugkomen. Een Boerhaavecursus over nieu we ontwikkelingen in de behande ling van fobieën en dwangneuro ses stónd er de afgelopen twee da gen op zijn programma. Door we tenschappers uit binnen- en bui tenland en andere belangstellen den uit de gezondheidszorg is er in tensief over gesproken. Van Dijck is zelf gespecialiseerd in straat- vrees (agorafobie). En op dat ge bied zijn er volgens hem ook al heel wat vorderingen gemaakt. Hij onderscheidt drie soorten: straatvrees, sociaal fobie en enkel voudige fobieën als hoogtevrees, bang zijn voor insecten, honden, liften, muizen, noem maar op. Je bent in die situaties natuurlijk niet een klein beetje bang. "Nee", zegt de psychiater, "het gaat om een niet te beredeneren, een niet con troleerbare angst, waardoor je ver mijdingsgedrag gaat krijgen. Die angsten gaan meestal gepaard met paniekstoornissen, zoals hyper ventilatie, die niet meer in de hand zijn te houden". Vrouwen "Bij straatvrees durven mensen in de ergste gevallen de straat niet meer op. Zodra het huis niet meer in zicht is, maakt zich een vreemd soort paniek van hen meester. Boodschappen doen, bezoeken af leggen, met de bus, dat alles ver loopt uiterst moeizaam en gaat soms alleen nog maar met een ver trouwde partner dicht in de buurt". Onderzoek krakers afwachten LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben .het college van bestuur van de Leidse universiteit gisteren verzocht voor lopig af te zien van ontruiming van het kraakpand Brill. B en W vragen het universiteitsbestuur te wach ten tot de krakers hun zogenoemde haalbaarheidsonderzoek hebben uitgevoerd. Dat onderzoek is mo gelijk over twee maanden afge rond. De krakers willen de voormalige drukkerij en boekhandel Brill aan de Oude Rijn kopen van de univer siteit en geschikt maken voor be woning en voor huisvesting van onder meer kleine bedrijfjes. De bedoeling van het haalbaarheids onderzoek is om te kijken of het gebouw hiervoor geschikt is en of de plannen financieel zijn te ver wezenlijken. Het onderzoek wordt op verzoek van de krakers uitge voerd door de technisch bewoners- adviseurs (TBA) en de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH). B en W onderstrepen het belang voor de volkshuisvesting als het voormaüge pand van Brill geschikt kan worden gemaakt voor bewo ning. Het Leidse college stelt ook dat de krakers, als zij het pand wil len kopen, mogelijk om een ge meentegarantie vragen. Ben W zijn bereid een dergelijk verzoek aan de gemeenteraad voor te leg gen. Maar dan moeten uit het haal baarheidsonderzoek wel zijn ge bleken dat een en ander is te reali- De Leidse gemeenteraad heeft maandag gesproken over de zaak- Brill. De raad heeft zich toen ont houden van een uitspraak in af wachting van een bemiddelingspö- ging van burgemeester Goekoop. Die bemiddelingspoging is echter mislukt. Voorzitter Cath van het college van bestuur van de universiteit had de brief van B en W nog niet gezien. Hij wilde daarom geen commentaar levéren.. ADVERTENTIE SPfcfcNS MENU tortilla Con Hirbas Pescados ala Capalana Coupe Malaga 23,75 De kindertheatergroep 'Pluisje' van Kees i Lucas van Leyden school op het bouwterrein a Lucas van Leyden over jaar in nieuw complex LEIDEN - Met het 'schroeven' van de eerste paal gaf .wethouder H. van Dongen van onderwijs gister middag het startsein voor de bouw van de nieuwe openbare basis school Lucas van Leyden aan de Vliet in Leiden. Van Dongen gaf in haar toe spraak na afloop aan, dat de tot standkoming van de bouwplaats niet zonder slag of stoot is verlo pen. "Vorig jaar zijn bijna duizend bezwaarschriften tegen de bouw van de school ingediend. Gelukkig zijn die allemaal ongegrond ver klaard, zodat we nu aan het werk kunnen gaan. Ik hoop dat de tegen standers over een jaar zullen zeg gen dat het toch wel een mooi ge bouw is geworden". Voorafgaand aan de eerste paal- cerèmonie, gaf ,de kindertheater groep 'Pluisje' op het bouwterrein een voorstelling voor de kinderen van de Lucas van Leyden school. Het met veel clowneske capriolen gepaard gaande 'slaan van de eer ste paal' door het duo, sloeg erg aan bij het jonge publiek. Het toekomstige schoolgebouw moet uiterlijk over een jaar klaar zijn, maar als het meezit met de bouw, kan het nieuwe onderko men met het begin van het nieuwe schooljaar al worden betrokken. De kosten van de bouw gaan -ruï%i twee miljoen gulden- bedra: gen. Hét pand bestaat uit negen lo kalen, waarvan één gebruikt gaat worden als handwerklokaal en één als speelzaal voor de kleintjes en als toneelzaal. Het wordt een split- level-gebouw, wat inhoudt dat het is opgebouwd uit een .aantal 'ver springende' niveau's. Architect L.C. Röling uit Haarlem is de ont werper. De aannemer van het pro ject is Van der Vorm bouw bv uit Papendrecht. Fusie Volgens tijdelijk directeur S. van Oosten wachten de honderd vijftig leerlingen van de school 'met smart' op hét moment van verhui zing. De groepen vijf tot en met acht van de school krijgen momen teel les in gebouw 4A aan het Pie terskerkhof, de onderbouw huist in het oude pand van de Lucas van Leyden school aan de Aalmarkt. De nieuwe basisschool is ont staan uit de fusie van de Drie-Octo- ber school, de Lucas van Leyden school en de kleuterschool de Bo terbloem. Vorig jaar huisden deze scholen nog in vier verschillende gebouwen. Het bestemmen van het terrein aan de Vliet voor de bouw van de school heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Nadat eerder plaatsen aan de Kaasmarkt en de Garen- markt niet geschikt bleken, werd voor het voormalige terrein van Sijthoff aan de Vliet gekozen. Het Actiecomité 'Redt de Vliet te Leiden', voor een groot deel be staande uit buurtbewoners, heeft met onder meer een handtekenin genactie geprobeerd de bouw van de school tegen te houden. Andere bezwaarschriften werden inge diend door onder anderen de histo ricus professor Goslinga, de ver eniging voor Pieters- Academie- wijk, de Haanstra Scholen en de vereniging Oud-Leiden. Het mocht niet baten: alle bezwaren werden ongegrond verklaard. Wvc-ambtenaar Linde en wethouder Bordewijk hebben gisteren geza menlijk het onderkomen van de stichting Ex-'85 geopend door een muur schildering te onthullen. (f„t0 Holvast) LEIDEN - Het onderkomen van de stichting voor ex-verslaafden 'Ex-'85' is gisteren officieel ge opend. Niet door staatssecretaris van volkshuisvesting Van der Reij- den, zdals aanvankelijk de bedoe ling was, maar door zijn ambtenaar Linde, directeur jeugdbeleid van het ministerie voor welzijn, volks gezondheid en cultuur. De staats secretaris kon niet komen omdat 'zijn aanwezigheid dringend ge^ wenst was in de Tweede Kamer. Linde opende het pand door sa men met wethouder Bordewijk van Leiden een stuk plastic weg te trekken van een van de gevels. Daardoor werd een deel van de be schildering zichtbaar die op de ge hele gevel is aangebracht. De stichting Ex-'85 stelt zich tot doel om ex-verslaafden aan alcohol en drugs op te vangen en op weg te helpen naar een min of meer nor maal bestaan. De stichting heeft nu een onderkomen gevonden in een keet - de Pancrat - op het ir. Dries- sensplein. Die keet is met subsidie van gemeente en Tijk opgeknapt door de vrijwilligers van de stich ting. Het pand van Ex-'85 is nu nóg maar twee dagen per week ge opend, en wel op maandag van 15.00 tot 18.00 uur èn van 20.00 tot .22.00 uur en op vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur. Het is echter de be doeling dat het pand in de toe komst meer dagen per week wordt opengesteld. Overigens heeft de stichting gedurende de zomer al enkele maanden 'proefgedraaid'. Wvc-ambtenaar Linde verklaar de gisteren dat het ministerie heeft meebetaald aan het project, onder meer omdat ex-verslaafden hierbij nu eens uit de anonimiteit treden. Dat kan volgens hem helpen de vooroordelen dié tegen ex-ver slaafden bestaan te verminderen. De ambtenaar bracht nog in her innering dat een vorig project met ex-gebruikers in Leiden niet is ge slaagd. Hij meende dat er nu is ge leerd van de fouten die in het verle den zijn gemaakt en zei erop te ver trouwen dat het deze keer wel zou lukken. Ook wethouder Bordewijk toon de zich optimistisch over het wel slagen van het. project. "Als ik al leen al zie dat er iets heel bijzon ders is gemaakt van deze tamelijk schamele noodbehuizing, dan heb ik er alle vertrouwen in", aldus de Leidse wethouder.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3