Christina's geest spookt al rond Geen breed links front in Voorschoten Progressief Zoeterwoude krijgt nieuwe raadsleden Toch eervol ontslag voor Z'wouds hoofd j PAGINA 2 ZATERIJAG 12 OKTOBER 1985 Agenda door Esther Wienese foto's Wim Dijkman 'Geen honden, zelfs niet aan de lijn, geen rommel maken, netjes op de paden blijven en zeker niet pro beren binnen te dringen in de (af gezette) delen waar vogels hun broedplaatsen hebben'. Bij al deze verboden op het bord aan de in gang van De Horsten zou een toe voeging moeten worden geplaatst: 'niet in de buurt van landhuis Ei kenhorst komen'. Volgens één van de uitvoerders van de bouw staan ook overal bor den met verboden toegang. Vanuit de ingang aan de Horstlaan kom je die echter niet tegen. Bovendien wijzen bewoners van een boerderij die langs die route ligt, zeer be hulpzaam de weg: de blauwe of ro de route volgen en voorbij de witte boerderij links. Vlak voor die boer derij ziet de wandelaar de bakste nen muren van de nieuwbouw al door het eikebos schemeren. Het hek doorlopen rond het bouwterrein is uit den boze. Foto graferen lijkt in eerste instantie al helemaal een misdaad. "Als Jorge Guillermo, Christina's echtgenoot, hier is, worden pottekijkers zonder pardon het terrein afgegooid", ver telt de uitvoerder. "En daar is niets geheimzinnigs aan. Op geen enkel bouwterrein worden onbevoegden toegelaten". Volgens een wat spraakzamer uitvoerder zou het verbod om op het terrein te komen, een soort in braakpreventie zijn: "De mensen hoeven niet nu al te weten hoe ze straks het beste hun slag kunnen slaan, via de kelder of via het dak". Prinses Christina en Jorge Guiller mo zijn beiden antiekliefhebbers. Het landhuis zal dan ook met antie ke voorwerpen worden ingericht. De wanden zullen worden behan gen met schetsen van Rembrandt uit de collectie van koningin Wil- helmina. Hun villa zal optimaal worden beveiligd tegen inbraak. Ze zouden zich dus geen zorgen hoeven maken. Villadorp Na negen jaar in een torenflat aan de East River in New York te hebben gewoond, wilde prinses Christina wel eens wat anders. Vanuit de huidige woning in een vleugel van paleis Soestdijk ging het echtpaar Guillermo op zoek naar een oude boerderij in Wasse naar. Die speurtochten leverden niets op; de boerenhoeven waren niet groot genoeg. Daarom werd besloten tot de herbouw van de eeuwenoude hofstede de 'Eiken horst' op het Wassenaars/Voor- schotens landgoed De Horsten, ei gendom van prinses Juliana en be schermd natuurgebied. Na een volledig gekraakt eerder schetsontwerp kon het gemeente- Christina's toekomstige onderkomen: net een nieuwbouw-rijtjeshuis. Met dit verschil dat er bordjes 'verboden toegang' in de onmiddellijke omgeving komen te hangen... Zo sfeervol zijn de Wassenaars/Voorschotense Horsten. Wie er rondloopt in de hoop een kijkje bij het huis van prinses Christina te kunnen nemen, komt bedrogen uit... Pottenkijkers niet welkom bij landhuis in aanbouw in 'De Horsten' bestuur van Wassenaar zich in mei 1984 wel vinden in het ontwerp van architect ir. J.B. baron van Asbeck, bekend van de restauratie van pa leis het Loo in Apeldoorn. De be zwaren van natuurliefhebbers, die vrezen dat de bouw van het land huis de aanzet geeft tot een ko ninklijk villadorp, werden door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van de hand gewezen. Het argument van burgemeester en wethouders dat het landhuis op de as zuid-oost noord-west van het landgoed zou komen te staan en daardoor de landschappelijke en natuur- en cultuurwaarde op geen enkele manier geweld aan zou doen, oogstte meer waardering. Toen bovendien bleek dat 'de toe gankelijkheid voor het wandelpu- bliek niet zou worden beknot', werd prinses Christina geen stro breed meer in de weg gelegd. Atoomkelder Sinds drie maanden wordt op een open plek in het bos tussen de bekende Seringen berg en de tot vogelreservaat verklaarde weilan den, door 13 bouwers gewerkt aan het landhuis 'Eikenhorst'. De mu ren van de begane grond staan ge deeltelijk overeind. Daaronder de kelder. Volgens een 'roddelblad' betreft het een atoomkelder met woonkamer en proviand voor twee jaar. "Volledig uit hun duim gezo gen," volgens de uitvoerder. De bouwtekeningen vermelden alleen een onschuldige wijnkelder. De familie Guillermo wenste een in alle opzichten praktische, com fortabele en royale woning. Met een totale vloeroppervlakte van 615 vierkante meter zal dat wel luk ken, al vindt de uitvoerder het drie verdiepingen tellende huis "echt niet zoveel groter dan een gewoon woonhuis". Op de begane grond komen twee keukens, een ontbijt kamer, een eetkamer, en een eetka- n aanbouw doet, temidden van de bossen, ietwat futuristisch aan. Chirstina krijgt, hoe dan ook, een rustig stekje in de Wassenaarse mer voor het personeel. Er is plaats voor een bibliotheek en een kan toor. De woonkamer wordt zo'n 15 meter lang en zeven meter breed, met ongetwijfeld openslaande deu ren naar het achterliggende terras. Op de eerste etage is een muziek- ruimte voor prinses Christina ge pland. Het echtpaar zou voor zo'n roya le opzet gekozen hebben omdat ze graag veel vrienden ontvangen. Ook zouden de werkzaamheden van Jorge als verkooppromoter van Golden Tulip Hotels deze re presentatieve verplichtingen met zich mee brengen. In de toekomst zou het landhuis een soort kunst centrum worden, waar van tijd tot tijd kleine huisconcerten en wijn proefavonden zullen worden ge houden. Maar zover is het nog niet. Vol gens de uitvoerder kan het huis volgend jaar juli worden opgele verd. Eén van de bouwers heeft zo zijn twijfels bij die datum. Met alle afwerkingen van onder meer de marmeren- en parketvloeren schat hij de opleverdatum pas in 1987. Tot nu toe lijkt, wat 'een in 17- eeuws stijl' gebouwd landhuis moet worden, nog op een nieuw bouw rijtjeshuis. Met maar een paar verschillen: het staat midden in de natuur en er staan - zeker in schutkleur - overal bordjes Verbo den Toegang. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense PvdA dirigeert een eventuele linkse samenwerking. Als de leden op 28 oktober 'ja' zeggen tegen een samenwerking met de PPR, is de kans dat de twee partijen met een lijst blijven uitkomen 90 procent Als de leden anders oordelen gaan PPR en PSP snel over samenwer king praten. D'66 voelt niets voor een linkse samenwerking en SP en CPN zijn buiten de besprekingen gebleven. De CPN heeft geen eigen afdeling en de SP zou bij vorige verkiezin gen de boot hebben afgehouden. De droom van de PPR, een brede linkse samenwerking, is al met al ver weg. Terwijl de partij een jaar geleden nog zo hoopvol was. Alle linkse partijen werd duchtig onder de neus gewreven dat door ver brokkeling twee zetels verloren gaan. Dat zou doodzonde zijn in een gemeente waar CDA en WD 15 van de 19 zetels bezetten. PPR- raadslid G. Both: "Als de inhoude lijke verschillen niet bijster groot zijn en de progressieven niet zo'n machtbasis vormen, kun je het je gewoon niet permitteren verbrok keld te operen". De gang langs de partijen lever de veel teleurstellingen op. Ver voordat stemmentrekker Van Mierlo terugkeerde, liet de plaatse lijke afdeling van D'66 weten zelf standig de verkiezingen te willen ingaan. Alleen dan kan de partij een eigen geluid laten horen, aldus raadslid J. Aikens. "Compromis sen sluiten binnen de fractiekamer is tegen de aard van mijn partij", zegt hij. Andere opmerking van hem: "Je kunt beter in het open baar het onderspit delven". Zacht De PSP wil wel samenwerken, maar niet te breed. Dan zou van de beginselprincipes te weinig over blijven. Met de PvdA wensen de pacifisten niet in zee te gaan. "On ze denkbeelden liggen vrij ver uit een", aldus secretaris M. Groot huis. "De PvdA-Voorschoten is ook niet vooruitstrevend". Volgens hem hangt de partij teveel aan de collegepartners CDA en WD: "Er komt altijd iets zachts uit". Een samenwerking met de PPR valt beter. De denkbeelden van de partijen liggen in grote lijnen dicht bij elkaar, aldus de secretaris. Paci fisten en radicalen hebben ver schillende keren overlegd en plan den voor de komende week een be langrijke oriënterende bespreking. De PSP hoopte tijdens die bijeen komst veel duidelijk te krijgen en met concrete zaken naar de leden te kunnen. Door toedoen van de PPR is dit geprek echter verplaatst naar eind deze maand. De partij wil afwach ten wat de huidige partner wil. Op dit moment is dat nog onduidelijk. Tijdens een officiële ledenvergade ring, eind vorige maand, koos slechts de helft van de PvdA-leden voor een samenwerking met de PPR. Althans, zo schat het bestuur het in. Over de samenwerking op zich is bijna iedereen te spreken. PPR-lid Both en zijn achterban hebben een vruchtbare inbreng gehad, heet het. Problemen en politieke me ningsverschillen zijn er niet ge weest. Grote vraag blijft echter: is het reeël om samen te werken met een party die nauwelijks leden en stemmen heeft? Sec Als de PPR geen verkiesbare plaats eist, kan het antwoord 'ja' luiden, zo is de persoonlijke in schatting van voorzitter mevrouw M. Breunesse. Als de PPR dat wél doet, hetgeen zij zich goed kan voorstellen, zou het wel eens an ders kunnen liggen. De PPR wil nog niet vooruitlopen op wat ko men gaat. De secretaris houdt het erop dat zijn partij "erg graag een verkiesbare plaats wil". Mocht een samenwerking met de tans Woiung. J^n ae vuox Keur vdn sociaal-democraten afketsen, dan onze beoogde lijsttrekker is van zal de PPR overigens niet direct groot gewicht. Both is een belang- enthousiast op de PSP afstappen. "Ons raadslid Both ziet samenwer king met die partij sec eigenlijk niet zo zitten", verduidelijkt secre- rijke persoon voor ons". Toch a wacht Wolting niet dat de radica len alleen de verkiezingen in gaan: "De kans bestaat dan dat wij hele maal geen zetel behalen". Huis Turkse Leiderdorper besmeurd met hakenkruizen LEIDERDORP - Een woning van een uit Turkije afkomstige Leiderdorper blijkt in de nacht van donderdag op vrijdag te zijn beklad met hakenkruizen. Ook was op de deur van zijn huis aan het Jan de Hartogplein geschreven 'Rot naar je eigen land op, Turk'. "Een heel ernstige vorm van discriminatie" noemt politic woordvoerder Driessen de be kladdingsactie. Volgens hem is in Leiderdorp nog nooit zoiets voorgekomen. "Je ziet her en der wel eens wat graffiti, maar zoiets, specifiek op iemands huis: nee". De politie Leiderdorp zegt de zaak dan ook "zeer ernstig op te nemen. Het onderzoek naar de daders krijgt hoge prioriteit". Vooralsnog heeft men nog geen spoor van de dader(s) kun nen vinden. De leuzen en haken kruizen zouden door de bewo ner zelf, in samenwerking met de woningbouwvereniging, worden verwijderd. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux. tel. 070-237254, C. Julfermans- Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terw.jn, tel. 02522- 14192. D. Vink, tel. 079-412440 SLEUTELTJES ma -vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma -vrij van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22.10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) 89.30 per halfjaar, aan huis bezorgd 131,40 per jaar. aan huis bezorgd 250.90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianaslraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur; R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met Aviv en Beiroet. ZATERDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, optreden de band Fire Storm, zaal open om 20 uur. Petrakerk - Curacaostraat, optreden de j Engelse zanger Phil Mills, 20 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 uur; zoldercafé: optreden band Under Cover. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - j Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Custom Car Show, 10-18 uur. Pijpenkabir.et - Oude Vest, gelegenheid oude pijpen te laten determineren, 13-17 LVC - Breestraat, volksdansinstuif, 19 Rijksmuseum van Oudheden - archeo logisch spreekuur, 14-16 uur. Swiftoer en Bataven organiseren stand loop in de duinen van Noordwijk, start om 11 uur, inl. 121265. Leiderdorp Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, start hervomd-gereformeerd jeugd werk. 11.45-14 uur. Oegstgeest SJJO - Taberna, Julianalaan 1, creatieve herfstmiddag, 13 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, muzi kaal 'reisje langs de Rün', met Suszter- I wald Musikanten, 13.30 uur. MAANDAG Leiden PSP-pand - Lange Mare 37a, gezamen lijk spreekuur PPR en PSP. 14-17 uur. Breehuys - Breestraat 19, break-dance- middag met een Amerikaanse graffity- film. 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 tot vr 18 sep tember door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20. Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, teL 894400. Pieterse Het Zoeterwoudse aannemers bedrijf A. Pieterse BV heeft giste ren drie jubilea gevierd. Allereerst bestaat het bedrijf zestig jaar. Daarnaast viert de 'dochterfabriek' van Aluminium kozijnen, ramen en puien het 25-jarig bestaan en tenslotte is directeur-eigenaar A.M.J. Pieterse precies een kwart eeuw aan de zaak verbonden. In een schuur legde A. Pieterse, een van de drie dorpstimmerlieden van Zoeterwoude, destijds het fun dament van het aannemersbedrijf. Het zou uitgroeien tot een zaak die in Zoeterwoude onder meer voor woningbouwverenigingen, kloos ters en gemeente zou wefken. Pie terse richt zich met name op grote re projechten, zoals groot onder houd aan complexen van corpora ties. Het Zoeterwoudse bedrijf telt achttien werknemers. De jubilea worden vandaag in besloten kring gevierd. Boekhandel Warmond heeft sinds gistermid dag weer een kantoorboekhandel. De dames De Nie betrokken toen het pand Dorpsstraat 106, waar zij ook speelgoed verkopen. Nog niet alle diploma's zijn behaald, dus de eerste tijd zyn nog geen boeken- bonnen en boeken boven de 30 gul den te koop. Wel liggen veel kin derboeken, pockets en romans uit gestald. En als de verkoopresulta ten tegenvallen? "Onze mannen hebben een constructiebedrijf, wij hoeven van de opbrengst niet te le ven", antwoordt mevrouw De Nie. ILLEGALE ZENDER - De Leidse politie heeft gistermorgen in sam- newerking met de radiocontrole dienst van de PTT de illegale zen der Entertainer uit de lucht ge haald. De uitzendingen werden verzorgd vanuit een woning aan de Maresingel. Tegen de eigenaar van de apparatuur, een 17-jarige Leide- naar, is proces-verbaal opgemaakt. De apparatuur is in beslag geno men. Zoeterwoude - De gemeenteraads fractie van Progressief Zoeterwou de zal na de verkiezingen een vol komen ander aanzien hebben. Drie van de vier raadsleden houden het na maart '86 voor gezien. W. Ooij- endijk, nieuweling in de fractie, wordt lijsttrekker. C. Straver, A. Kolff-Haantjes en fractieleider F. de Graaff komen niet meer terug in de raad. Maandagavond zal de definitieve kandidatenlijst voor de verkiezin gen worden vastgesteld tijdens een ledenvergadering in Ons Huis. Het niet verkiesbaar stellen van de drie raadsleden is op eigen verzoek en wegens 'persoonlijke redenen'. Op de lijst voor volgend jaar komt I. Batelaan als eerste vrouw na de lijsttrekker. T. Ringersma staat drie genoteerd. Vierde op de lijst wordt T. Smit die lid is van de provinciale staten van Zuid-Hol land. Hij zal beide politieke orga nen combineren, als PZ het huidi ge aantal van vier zetels kan be houden. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het Haagse ambtenarengerecht heeft het ontslag van de in Zoe terwoude wonende J.A. Valk als hoofd van een Haagse school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok) veranderd van oneervol in eervol. Hierdoor kan het voormalige schoolhoofd eventueel aanspraak maken op een financieel veel gunstiger wachtgeldregeling. De Zoeterwoudenaar was door de gemeente Den Haag in no vember 1984 als schoolhoofd ontslagen nadat was gebleken dat hij ook kinderen als leerling van zijn school opvoerde die een half tot twee jaar in een internaat verbleven. Volgens de gemeente kan dit ertoe leiden dat het rijk een jaar salaris van een leer kracht terugvordert van de ge meente. Het aantal leerkrachten van een schol wordt namelijk be paald aan de hand van het aantal opgegeven leerlingen. Valk werd het pWen van frauduleuze han delingen verweten, omdat hij volgens de gemeente kon weten dat wat hij deed niet mocht. Het schoolhoofd bestrijdt dat echter. De Zoeterwoudenaar bracht tot zijn verdediging naar voren dat hij de nu gewraakte hande lingen verrichtte al sinds hij in 1973 hoofd werd van de Inspec teur W.P. Blokspoelschool. Zijn voorganger had het ook zo ge daan, zei hij. Daarbij kwam, dat hij contact bleef houden met de kinderen van zijn school tijdens hun kortere of langere verblijf in een internaat. Daaraan ontleende hij het recht om die kinderen mee te tellen. Het schoolhoofd toonde zich uiterst gelukkig met de uit spraak van het Haagse ambtena rengerecht. Hij zie nu te hopen op de bereidheid van de gemeen te Den Haag om met hem om de tafel te gaan zitten. "Het liefst zou ik terugkeren naar mijn school", zei hij. WASSENAAR - Een kijkje nemen bij het landhuis 'Ei kenhorst', het toekomstige optrekje van prinses Chris- tina en haar gezin in Wasse naar, blijkt nu al onmoge lijk. De argeloze wandelaar die geniet van het natuur schoon van de koninklijke landgoederen De Horsten en te dicht bij het bouwter rein komt, wordt wegge- stuurd. Waarom? "Vraag dat maar op Soestdijk".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2