Zevenhonderd handigheden voor de doe-het-zelver HOBBY Nette letters met een sjabloon Alleen de deskundigen zien kritischer koper Wijnen van Rioja Fouten met het theebuiltje Wat uit één goed idee groeide VRIJE TIJD Kat en muis beste spel van 1985 Hardmetaalgrit zaagt alles zonder tanden Zaagzettang met vergrootglas Roller met automatische verfaanvoer ZATERDAG 1" <>KT< HEK- PAGINA 29 Iedere doe-het-zelver is ver trouwd met het begrip 'hulpstuk', een term die ook wel wordt gebruikt voor dingen die eigenlijk acces soires moeten worden ge noemd. Die handigheden, waarmee in eerste instantie de functie van de boorma chine sterk werd vergroot, ontstonden enkele tiental len jaren geleden, toen steeds meer thuisklussers zich een 'boortolletje' aan schaften. Terwijl aan de ene kant boorma chinefabrikanten zich wierpen op de ontwikkeling van hulpstukken waardoor de machines behalve bo ren ook zagen, schaven, schuren enz. konden, zat er in Duitsland ene Robert Wolf te broeden op 'universele' hulpstukken, geschikt voor alle merken boormachines. Uit een mini-bedrijfje met twee man personeel is, dankzij de origi naliteit van Wolf, een industrie ge groeid die intussen ruim 200 werk nemers telt. Onder de naam Wolf- craft worden nu ongeveer 700 ver schillende prbdukten geleverd, grotendeels in de eigen fabrieken geproduceerd. Daaronder zijn vele originele ge reedschappen en minstens even veel slimme verbeteringen van be staande produkten. Dat is zo'n der tig jaar. het visitekaartje van Wolf- craft gebleven. Ook nu de oprich ter van de zaak zich niet meer zo iptensief met het ontwikkelings werk bezig houdt. Overigens inspi reert hij nog altijd de nu uit zes mensen bestaande produk1>ont- wikkelingsafdeling. die per jaar toch zeker een vier volstrekt nieu we gereedschappen uitbroedt en daarnaast stelselmatig de bestaan de verbeterd. Elektronica In een wereld waarin je, als doe- het-zelver, overstelpt wordt met talloze soorten boormachinestan daards, heeft Wolfcraft sinds kort een heel nieuwe dimensie aan dit gereedschap toegevoegd: de stan daard met elektronische techniek. Op een digitaal 'klokje' kun je tot op een halve of zelfs tiende milli meter nauwkeurjg aflezen hoe diep je boort of freest. Snel hierna werd onlangs ook een kruisfreestafel met elektroni- catechniek gelanceerd, in twee richtingen ook met digitale.afstan daflezing in fracties van een milli- meter. Hiermee is het 'hulpstuk' vér boven zijn oorspronkelijke ni veau uitgestegen: in feite is nu de boormachiene zelf tot hulpstuk ge worden! Wat wel eens door vak mensen neerbuigend een 'speel goedje' werd genoemd, is tot hoog waardig precisie-gereedschap uit gegroeid. In de professionele we reld wordt nu ook al met deze ap- ConSUÏTient paratuur gewerkt, met name in de klein- (en fijn-) mechanische borrelende bron van inventiviteit heeft ook meer'geavanceerde dcu- velgereedschappen opgeleverd. De •lastige deuvelverbindingen. ook waarbij boren in het midden een brede plank nodig is. kun: door letterlijk elke 'amateur den uitgevoerd. tor. Deze opvallende opwaardering van een'van oorsprong zo simpel hulpstuk als een machinestan daard is overigens maar één aspect van het totale Wolfcraft-assorti- ment. Voor velen zullen juist de kleine, heel eenvoudig lijkende ge- reedschapjes het interessantst zijn. Ze vallen, in de winkel waar ze op de wandborden uitgesteld zijn, misschien niet zo sterk op. Soms is het ook moeilijk meteen vast te stellen waarvoor ze nu eigenlijk dienen. Je moet daar dan even de tijd voor nemen, de informatie op de verpakking lezen, de winkelier om uitleg vragen. Dan ontdek je dat je bijvoorbeeld zonder enige routine in speciale houtbewerkingstech nieken een perfecte zwaluwstaart- verbinding kunt maken, zó 'zui gend' passend als zelfs de oudste rot in het vak niet uit de hand met de beitel zou kunnen steken. Ander voorbeeld: Wolfcraft is be- 'gonnen met heel simpele deuvel- hulp-pennetjes, maar de steeds Overigens zitten ze bij Wolfcraft niet zo hoog in de boom dat ze den ken het allemaal wel alléén te kun nen. Tips. kritiek, produkt-ideeën enz. vanuit de consumentenhoek zijn er welkom en worden heel se rieus bekeken. Met zo'n tiendui zend gebruikers van de produkten onderhoudt de fabriek regelmatig contact. Leuk bijvoorbeeld van wat daar soms uitkomt: een eenvoudig boormachine-accessoire als de verfmenger is dankzij samen spraak met de consument sterk verbeterd. De verf spat niet meer uit het blik, de spatel veegt keurig langs bodem en wand van het blik, je kunt de menger ook met de hand gebruiken en er zelfs het blikdek- sel mee openen. Tijdens ons bezoek aan de fa briek in Weibern hebben we, in het totaalassortiment van wel zeven honderd produkten, zo nog wel tientallen andere leuke, deels nog te weinig bekende gereedschap pen gezien. De demonstratieruim te is een regelrecht paradijsje voor een doe-het-zelfver. Eén van de deuvelapparaten die exacte passing garanderen. De Stichting Goed Speelgoed heeft als beste spel van 1985 'Kat en Muis' van Jumbo aan gewezen. Het is een taktisch ge heugenspelletje, bedoeld voor kinderen vanaf zeven jaar, maar het blijkt ook bij volwas senen erg in de smaak te vallen. Hoewel in principe erg eenvou dig, zit er toch een heleboel spanning en vaart in. Het wordt gespeeld met schij ven waarop afbeeldingen van katten en muizen staan. Wie het eerst vijf schijven onbedekt op tafel krijgt, is winnaar. 'Kat en Muis' kost f 14,75. Een professionele zwaluwstaartverbinding maken eenvoudige hulpstuk een fluitje van een cent. Boren en frezen, onde milivieter-fracties. elke gewenste hoek, met een pricisie i Schrijven - we kunnen het vrijwel allemaal in het Nederland van 1985. Althans, wanneer het gaat om het schrijven van een brief, een (wens)kaart, een boodschappen lijstje, een dagboek of een ander 'li terair' epistel. Maar wanneer er op een nette en duidelijke manier een korte tekst op een etiket, voorraad- doos of ordnerrug moet worden ge zet, zitten we al gauw in de proble- Om letters, woorden of zelfs hele zinnen netjes op een rijtje te krij gen zijn een aantal (hulp)middelen te koop in de kantoorboekhandel. Allereerst zijn dat de alom beken de plakletters, die u met een mesje van het schutvel afhaalt en vervol gens op de ondergrond van papier, karton, plastic, hout, metaal of aat- dewerk plakt. Een andere mogelijkheid zijn de zgn. afwrijfletters, welke overigens uitsluitend geschikt zijn voor ge bruik op een ondergrond van pa pier of glad karton. Ze zijn in hon derden verschillende afmetingen en soorten (zowel in hoofdletters als kleine letters) te koop bij zaken vóór grafische benodigdheden. Als u veel schrijft is een 'Letter- Liner' het neusje van de zalm als het gaat om netjes en probleem loos schrijven van goed leesbare opschriften. Zo'n letterLiner-set bestaat uit een met anti-slip uitge ruste sjabloonhouder (het donkere raamwerk op de foto rechtsboven) en een lettersjabloon. Deze laatste kan zowel op en neer als heen en weer in de houder schuiven. Naar beneden is grote letters, naar bo ven kleine letters. Door het sja bloon van links naar rechts heen en weer te schuiven krijgt u de ge- De complete Letterliner (rechts boven) Jcost rond de vijftig gul den, maar allé onderdelen zijn ook afzonderlijk te koop. (foto gpd» wenste letter, cijfer of leesteken op de juiste plaats. In de plastic let tersjabloon zijn gleufjes gemaakt in dé vorm van de letters. Met be hulp van een speciale tekenpen trekt u de gleufjes na, waarna de letter op papier staat. Door de fixa tie van de sjabloonhouder komen alle grote en kleine letters netjes op één lijn naast elkaar te staan. Voor ordners «is er een tra'ploós verstel bare ordnerclip, waarmee u de tek sten recht op de ordnerrug zet. Er is ook nog een LetterLiner Musi cus, waarmee u muzieknoten en muziekbalken kunt 'schrijven' of tekenen op dezelfde strakke ma nier als bij de letters het geval is. Wat de schrijfsjablonen betreft zijn er 5 verschillende hoogten 2V'2, 3'/2. 5, 7 en 10 mm. Elke hoogte heeft een eigen sjabloon met bijbe horende tekenpen. Een complete set (sjabloon, houder en ordner- clip) kost ongeveer f 52,50; een te kenpen kost f 17 en het muziekno- tensjabloon f25. Alle onderdelen zijn los te koop. LetterLiner is te koop bij de kan toorboekhandel en speciaalzaken voor teken- en grafische benodigd heden. Het nieuwste boek van de Nederlandse wijnschrijver Hubrecht Duijker behandelt de ook in ons land veel gedronken Spaanse Rioja-wijnen. Het bij Het Spectrum uitgegeven boek, waarvan de produktiekosten alleen al ruim 300.000 gulden bedroegen, zal binnenkort ook in het Spaans worden uitgebracht. De Spaanse overheid droeg ruim eenderde bij in de kosten van het boek. Eerder schreef Hubrecht Duijker standaardwerken over wijnen uit de Bordeaux, Bourgogne, de Elzas en Champagne en andere Franse en Duit se wijngebieden. Een aantal van zijn boeken zijn al vertaald en uitgege ven in het Frans, Engels, Deens, en Duits. In Frankrijk ontving enkele onderscheidingen. Voor zijn standaardwerk over de Riojawijnen (prijs f 99) vertoefde Duij ker twee maanden in dit Spaanse wijngebied en bezocht er goeddeels alle producenten van deze Spaanse wijnen. Nederland is met een omzet in de eerste helft van dit jaar van 1,2 mil joen liter wijn, na Engeland het tweede exportland van de Rioja gewor den. Hoe komen de deskundigen aan de wijsheid dat de con sument, en vooral ook de jeugd, kritischer is dan vroeger? De adjunct-direc teur van het Sociaal en Cul tureel Planbureau, dr. A. P. N. Nauta, heeft zich nu ook geschaard in de groep van wetenschappers die de kri tischer opstelling van de consument hebben ont dekt. Dr. Nauta stelt zelf al vast dat de consument welvarender is gewor den. Omdat hij meer geld heeft, is hjj in staat zich meer te veroorlo ven. De wetenschapper noemt dat verzelfstandiging van de consu ment en maatschappelijk gezien klopt dat natuurlijk. Maar is hier door zijn kritische instelling veran derd? Vroeger zat je bijvoorbeeld met zijn allen om die ene radio. Nu heeft zowat elk gezinslid zijn eigen radio, platenspeler of loopradio, schrijft de adjunct-directeur in De Geldkoerier van de PTT. Dat im pliceert dat de mensen niet alleen in staat zijn meer dingen voor zich zelf te kopen, zij doen het ook. Komt dat omdat zij kritischer zijn geworden of omdat de behoef te aan die spullen gewekt is door de reclame? Dit is niet meer dan een vraagstelling en geen vaststel ling. Een onderzoek naar de in vloed van de reclame op de koop gewoonten zou pas echt duidelijk kunnen maken of de consument kritischer is ingesteld. In de tijd dat de mensen nog niet zo welva rend waren, kochten ze heus niet de eerste de beste radio waar je met zijn allen om zat. Er moest wel worden gelet op de prijs en op kwaliteit, want een nieuwe kon niet zó gauw worden gefinancierd. Hier enkele voorbeelden van dr. Nauta: - Vandaag de dag hebben in veel huishoudens kinderen hun eigen verwarmde kamer, vaak zelfs centraal verwarmd. Dat was vroeger luxe. Dit wijst dus wel op de mogelijk heid van een zelfstandiger leven, wanneer men ervan uitgaat dat het niet meer zo nauw samenleven in gezinsverband iets met zelfstart- digheid heeft te maken. Dat kan door Harry Bouts men pas echt vaststellen als men weet of de op een eigen kamer wo nende jongere ook zelfstandiger leeft, of meer zijn of haar eigen leeftijdgenoten opzoekt. Want dan is het alleen een kwestie van een losser gezinsverband. - „Voor informatie over geldza ken als lenen en sparen moesten we vroeger naar een kantoor. Nu kunnen we thuis via telefoon of post financiële informatie aan vragen". Deze service is ontstaan door de grote concurrentie van de geldver- schaffers. In het gevecht om de klanten maken ze het ons gemak kelijker om geld te lenen of te spa ren. Het gevolg daarvan is weer dat veel mensen voor hun aankopen meer geld lenen dan zij zich kun nen veroorloven. Heeft dat iets te maken met een kritische instel ling? - Steeds meer mensen willen sporten op het moment dat het hen uitkomt. Steeds minder men sen willen zich schikken in het verband van en vereniging. Dat kan ook te maken hebben met toegenomen gemakzucht, of gewoon met tijdgebrek van men sen die mede door de publiciteit iets willen doen aan hun conditie. In een vereniging hebben we ons te houden aan regels, zoals op tijd oefenen. - Er is vooral de laatste tien, twintig jaar een typische jeugd cultuur ontstaan met allerlei mo gelijkheden om als jongere zelf te kiezen op welke manier je je kunt onderscheiden. Muziek, kleding, haardracht, de eigen girorekening zijn daar onder meer de tekenen Dat is ook een kwestie van geld. En dat zelf kiezen is wel erg betrek kelijk. Hoe volwassen de jeugd ook lijkt, om het contact met de eigen groeperingen niet te verliezen zal men zich toch hetzelfde kleden, de zelfde drankjes en hapjes gebrui ken, hetzelfde amusement zoeken als de andere groepsleden. En nie mand kan ontkennen dat de keuze mede bepaald wordt door mode en reclame. Met inachtneming van de grotere welvaart en maatschappelijke ver anderingen komt dr. Nauta tot de conclusie: De consument van de jaren tachtig laat zich niets meer dicteren en is in staat zelfstandig keuzen te maken. Met evenveel recht kan men zeg gen dat de handel de consument nog steeds voorschrijft wat hij of zij koopt. Enkele simpele voorbeel den van eigen ervaringen: Wan neer de schoenmode dicteert dat er spitse modellen moeten komen, kan een zelfstandig en kritisch mens in geen enkele gewone win kel terecht voor een andere vorm. Dat zelfde gebeurt je met kleding, meubels (alles moest opeens van eiken zijn, of je het mooi vond of niet) en nog een paar dozijn andere artikelen. Het komt dikwijls voor dat een klant te horen krijgt: Dat voeren wij niet, het is niet meer in de mode. Bovendien zouden er geen miljarden nodig zijn voor de reclame wanneer de consument zich niets meer zou laten dicteren. HARRY BOUTS Materialen die moeilijk zijn te zagen, laten zich wel bewerken met een gritzaag. In plaats van tanden heeft dit gereedschap scherpe korreltjes van hardmetaal (wolfram) die op het zaagblad of -draad gesoldeerd zijn. Dankzij hun enorme hardheid gaan ze moeiteloos door tegels, stenen, staal, zelfs glas. De korrels blijven heel lang scherp. Dit nieuwe zaagprincipe bestaat al enige tijd, maar wint nu ook bij de doe-het-zelver snel terrein. Nog weinig bekend is overigens dat vrijwel alle soorten zagen in grit-uitvoering verkrijgbaar zijn: cirkel- en lintzaag bladen, bladzagen voor de metaalbeugelzaag, zaagblaadjes voor de elek trische decoupeerzaagmachine. Nu is er ook een draadzaag met wolfram grit voor een zaagbeugel met grote 'diepte': 14 cm. Dat is een handig zaagtype om langs gebogen lijnen te zagen, bijvoorbeeld voor figuur zaag werk of voor het uitzagen van lastig gevormde delen van tegels. Uiteraard kan in de beugel ook een gewoon (getand) metaalzaagblaadje gespannen worden. De beugel met gritzaagje kost rond de twee tientjes, het draadzaagje apart ongeveer een tientje. Importeur is de firma Starink in Scherpen- zaal, tel. 03497-2724. Er zijn waarschijnlijk niet zo erg veel doe-het-zelvers die zelf hun handzaag zetten en scherpen... om van 'strijken' nog te zwijgen. De zaag met geharde tandpunten (hard point) wordt niet zo gauw bot en kan bij gemiddeld dhz-gebruik wel een aantal jaren mee. Daarna moetje hem afdanken en een nieu we kopen. Wie echter handzagen van de conventionele klasse gebruikt, kan ze met een beetje geduld, goede wil en het juiste gereedschap vele ja ren lang 'scherp-snijdend' houden. Voor het 'strijken' (de tandpunten in een rechte lijn brengen) is een doodgewone vijl nodig, voor het scherpen een driekante zaagvijl. Het 'zetten' is alleen mogelijk met een zaagzettang, waarmee je eerst aan de ene kant de tanden 1-3-5 enz. ondei ue juisie noek ten op zichte van het zaagblad buigt, daar na (de zaag omdraaien) de tanden 2-4-6 enz. Zulke tangen zijn er in soorten en merken. Een praktische innova tie van dit gereedschap is de zaag zettang met vergrootglas die Stan ley onlangs introduceerde. Via de van kunststof gemaakte lens zie je heel duidelijk of jè de tandafme- ting (van 4 tot 12 per inch) goed hebt ingesteld, en dankzij de opti sche vergroting heb je ook scherpe controle op de juiste greep van het aambeeldje op de zaagtanden. De prijs van deze zaagzettang met loep, zo tegen de f 40,-, komt overeen met die van een kwaliteits- zaag, maar je houdt een oude zaag daarmee wel heel lang zaagvaar- dig, zodat die investering eruit komt. Een klein beetje minder thee in elk builtje kan veel geld bespa ren. Dat had een medewerker van een bedrijf keurig becijferd, zo meldt het blad Adformatie. Het blad is bestemd voor de re clamewereld en dus mug men aannemen dat de kwalificatie 'keurig' bestemd is voor de recla memensen en niet voor de ko pers. Morele problemen worden daarbij niet aangevoerd en het kan kennelijk niemand schelen dat de merktrouwe klant, ge wend aan een bepaalde hoeveel heid, plotseling een slapper brouwsel te drinken krijgt. Al leen vroegen de medewerkers van de theeproducent zich af of de zuinigheid zou kunnen leiden tot omzetverlies, wanneer de klant zou ontdekken dat hij ge nomen was. In het buitenland werd het nieuwe builtje daarom getest en het slechter gevulde zalfje bleek men meer te waarderen dan het oude. Gelukkig kennen we nog een Warenwet die de hoeveel heid thee in een builtje precies voorschrijft en de theeparty van de producent ging. niet door. De voorschriften las men pas na het onderzoek, dat dus in feite niet nodig was geweest. Het rapport verdween volgens Adformatie in de kast. De onderzoekers hadden wel iswaar nog ontdekt dat de gerin gere hoeveelheid in het zakje meer ruimte gaf aan de thee die daardoor beter kon trekken, maar dat gaf geen aanleiding voor enige verandering. Tot een concurrent enige tijd later met een duidelijk verbeterd produkt op de markt kwam: dezelfde hoe veelheid thee in een iets groter builtje. Behalve voor de marke tingmensen is dit verhaal ook verhelderend voorde klant. Voor het schilderen van grote op pervlakken wordt in plaats van een kwast vaak een roller gebruikt. Dit gereedschap is er nu ook in geauto matiseerde uitvoering. Je hoeft de roller niet in een verfbakje te do pen (met het gevaar van spetteren) maar de verf wordt vanzelf toege voerd vanuit een elektrische verfspuit. In plaats van de daarbij behorende spuitmond zet je, met een speciaal koppelstuk, de roller erop. De verf in het reservoir van de spuit gaat via de koppeling naar de roller. De toegevoerde hoeveel heid is altijd constant, zodat te dik opbrengen en morsen uitgesloten zijn. Deze handige combinatie van verfspuit en verfroller is bedacht door Krebs. Er zijn al wel verfrollerinstaUa- ties te koop, maar die werken op een koolzuurpatroon, die telkens vervangen moet worden. Het nieu we Krebs-systeem werkt perma nent. Wie een verfspuit bezit kan dit gereedschap met een investering van ruim negentig gulden uitbrei den tot 'verfrol-automaat'. Importeur is Tieman-Trading in Gilze, tel. 01615-4901.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29