De bange strijd voor een eigen tippelzone De 'meisjes' van de De Ruyterkade De Amsterdamse De Ruyterkade staat op het ogenblik volop in de belangstelling. Sinds dit troosteloze gebiedje door de gemeentebestuurderen is aangewezen als tippelzone zijn allerlei belanghebbenden elkaar in de haren gevlogen. Verslag van een bittere strijd waarbij buurtbewoners, prostituees, pooiers, heroinedealers, politie en anderen een rol spelen. door Huub Klompenhouwer Het is donderdagavond. Nog net geen half negen. In het centrum van de hoofd stad bruist de animo van de koopavond. Aan de De Ruyterkade, in café Lien Bijl is het lachen aan de bar, kienen in een achterzaaltje of zalige Zeeuwse mosse len eten. Hollandse café-kneuterigheid. Op een steenworp afstand staat de eerste heroinehoer, een 23-jarige Duitse, wat kleumend te wachten op klandizie. Er rijden maar spaarzaam auto's. 'Een slechte avond, die donderdagavond. Dan moeten de mannnen zo nodig met hun vrouw boodschappen doen. Of is er soms een goede film op tevee?' Minirok en leren jasje. Geen onaardig gezichtje, maar wel hard. 'Luister eens, als je hier blijft staan, krijg ik nooit werk.' De aan blik van het door wegen gedomineerde stukje De Ruyterkade is van een schreeuwende triestheid. Een vergelij king met Checkpoint Charly is niet moeilijk te maken. Onder het viaduct heerst de duisternis, de wegen staan glimmend in het felle licht van de lan taarnpalen. Betonblokken dwingen het autoverkeer weg te blijven van de be bouwing. Wie hier met zijn auto komt, kan maar een doel hebben, de heroine- hoertjes van de De Ruyterkade. Amster dams jongste en fel om- en bestreden tippelzone. Het gebied Uit stedebouwkundig oogpunt is de omgeving van de De Ruyterkade een volslagen mislukking. Aan de centrum kant door het water van het Oosterdok afgesloten. De tunnels onder de sporen naar het Centraal Station vormen een tweede barrière, het IJ aan de noordelij ke kant en de povere bedrijvigheid van het Oostelijk havengebied aan de andere kant. En dan natuurlijk die hooggelegen IJboulevard. Met de afritten en haar donkere onderdoorgangen. In het ge bied ligt Europa's eerste drijvende Chi nese eettempel Sea Palace; de PTT is er gevestigd met een hoofdkantoor; er zijn scheepvaartkantoren en handelsonder neminkjes en drie consulaten. De aan wezigheid van een urinoir en het gege ven dat het buurtje een typische werk- functie heeft en dus 's avonds knap ver laten, betekende dat het tot voor kort een centrum was voor kortstondige ho mofiele contacten. De pooier De pooier: 'Godverdomme, als je niet maakt dat je wegkomt met dat geschrijf, sla ik de kop van je romp'. Gewapend met een staaf ijzer komt hij uit een auto aangestormd. Een paar minuten later is hij gekalmeerd. Excuses. "Ik dacht dat je autonummers stond te noteren en daar word ik hels van. Kyk, wat ze daar aan de overkant flikken, (hij zwaait met de staaf ijzer in de richting van de hui zen) gaat mij te ver. Ze fotograferen de auto's die hier de meisjes oppikken en daarmee jagen ze wel de klanten weg. Ik sta hier niet van de lucht te genieten, maar probeer hier met mijn vrouw m'n geld te verdienen. Kijk, ik heb best be grip voor de bezwaren van de mensen daar. Wij hebben ook niet om deze plek gevraagd. Maar ze moeten niet mijn broodwinning verpesten". Het meisje Het Meisje: "Het is hier echt nog niet best. Veel te weinig verkeer wat hier komt. In de Utrechtsestraat was het veel drukker. Maar dat hebben we ook niet in een jaar opgebouwd. Dat heeft heel lang geduurd. Het probleem is nu dat we met veel te veel collega's zijn om echt ons brood te verdienen: Daar komt bij dat er meisjes zijn, die onder de prijs werken. Het tarief? Dat is 50 gulden met gebruik van condoom. Met andere bijzondere wensen wordt het natuurlijk duurder. Door die concurrentie wordt het heel moeilijk hier. Er zijn er die in een dure Mercedes net zo lang rondrijden tot ze zien dat een van mijn collegaatjes zo dringend een shot nodig heeft, dat ze wel onder de prijs wil gaan. Ik verdom dat. Als zo'n kerel dan langs rijdt vraag ik hem gewoon of ie niet beter eerst even kan gaan tanken, na al dat rondjesrijden. Als ie dan nog geld overheeft mag ie te rugkomen". De cafebezoeker: "Ik heb een dochter die nu net achttien is. Ze doet de hele dag niks anders dan studeren, ik moet er niet aan denken dat ze ook verslaafd zou worden. Ik zou zo van de brug springen. Die kinderen zijn ziek. En wat dat be treft heb ik wel medelijden met ze. Maar godnogantoe, als ik zo'n dealer dan voor mijn auto zou hebben zou ik vol gas gevên. In principe zal het mij een zorg zijn als die kinderen daar tippelen om zich nog enigszins in leven te houden. Maar tot tweemaal toe heb ik nu al een opengebroken auto hier gehad. Dus ik kom nu met de metro". De stichting De stichting: De heer S. Nauta is voor zitter en woordvoerder van de Stichting De Ruyterkade. De stichting die naar aanleiding van de toewijzing van dit ge bied als proefgebied voor een tippelzone werd opgericht. "Met als doel met alle legale middelen een einde te maken aan die situatie zoals ie in korte tijd al ge groeid is. Bijvoorbeeld door middel van het kort geding dat op 16 oktober speelt. Het gaat ons niet om een paar prosti tuees die daar dan hun brood zouden verdienen. We zitten hier niet in Stap horst maar in een grote stad. Maar het gaat ons wel om de achteloosheid waar mee de gemeente de zaken volledig uit de hand laat lopen. We hebben van be gin af gezegd dat je die heroineprostitu- tie niet hier naartoe kan verplaatsen zon der daarbij meteen ook de drugscène mee te slepen. En als je dan ziet hoe ach teloos de gemeente reageert, dan word je wel kwaad. Voor negenen 's avonds en na zessen 's morgens zou er niet getip peld mogen worden. Ga zelf maar eens kijken wanneer ze er al staan. De handel zou er geweerd worden. Nou, ik kan een van de jongens van de kit (recherche -HK) aanwijzen die een keer bij een knaap 95 zakjes heroine had gevonden. En dat is toch niet voor eigen gebruik, lijkt me. Met het warme weer werd er hier volop in de portieken gespoten. Bij het scheepvaartkantoor van Van Omme ren lag iedere morgen de stoep vol lege spuiten. En de achteloosheid van de ge meente op de noodkreten van de men sen hier. Wat hebben ze gedaan nadat dat opvangcentrum voor die meisjes in het vroegere Zeemanshuis Stella Maris was vernield door woedende tegenstan ders van die tippelzone? Dichtgespij kerd en over tot de orde van de dag. Wij keuren die actie niet goed, laat dat dui delijk zijn. Maar de gemeente had het nooit zover mogen laten komen. En wat denk je van een jeugdhotel daar vlak- naast. Waar moeten zij hun claim indie nen? Als ze eindelijk een keer het gelijk van de Raad van State hebben, zijn we zes jaar verder en is het hotel waar schijnlijk al zesmaal failliet verklaard". De pooier (2) De pooier: "Toen ik mijn meisje leerde kennen was ze voor bijna 1500 gulden per dag aan de heroine. Ik heb gezegd dat ik haar er vanaf wil helpen. Ze leeft nu op 50 gulden per dag plus 4.5 gram methadon. Kijk, als het maar even kan wil ik met haar pleite. Ergens waar de verste omtrek geen heroine te bekennen is. Het meest verschrikkelijke hier is dat de dealers al achter die meisjes klaar staan om ze hun volgende shot te verko pen. Dat is hier echt afschuwelijk. Net als het eeuwige wantrouwen en de haat en nijd. Die dealers denken dat ik met de politie heul, de politie denkt dat ik deal. Niemand gunt een ander het licht in de ogen. De enige die je hier echt kunt ver trouwen is Marjolein, dat meisje dat voor de Stichting De Regenboog de hulpverlening doet. Dat is echt een moordwijf'. "Toen we nog rond het Rembrandt- plein en de Utrechtsestraat werkten, postte ik altijd voor een paar van die ca fe's daar. Die klanten daar haalden altijd de neus voor me op. Ik profiteerde al leen maar van haar. Maar na een paar jaar hadden ze wel door dat ik daar zo mer en winter in hagel en sneeuw en re gen ook stond. Toen zijn ze wat anders gaan denken over die luie Surinamer. Want kijk, mijn meisje is tot nu toe twee keer verkracht geweest. Dan heb je je lesje wel geleerd. Ik noteer elk kenteken van de auto's waar ze instapt. En ik rij er achteraan als het een nieuwe klant is. En als ze in het hotelletje of bij de Loods achter het havengebouw wat al te lang wegblijft, maak ik me behoorlijk ner veus. Ik hou van haar. Denk je dat ik van steen ben, als ik haar iedere keer weer in zo'n auto zie stappen? We hebben de af spraak dat we ook niet langer werken dan strikt noodzakelijk. Driehonderd- vijftig gulden. En of dat met zes klanten of in een keer verdiend is, maakt niet uit". Het meisje (2) Het meisje: "Of ik er niet uit zou willen stappen? Daar denk ik niet meer aan. Tenminste, dat probeer ik. Als jé ge bruikt zoals ik, dan lijkt het wel of je een etiket aan je oor hebt hangen. Je komt nergens terecht. Kijk, ik kan wel gaan jatten, maar dan kom je nog verder in de prut. Met dit werk heb ik tenminste nog het idee dat ik mezelf kan redden. Nee, mijn familie zie ik niet meer. Ik ben de schandvlek van de familie. Maar daar wil ik verder ook niet over praten". Het consulaat Het consulaat: "Smeerpijperij meneer. Anders is het niet te omschrijven wat hier gebeurt. Maar liever laten we ons niet over de situatie uit. Daar is de stich ting voor. We hebben gezegd dat de aan wijzing tot tippelzone wel eens in strijd zou kunnen zijn met een artikel uit de conventie van Wenen, waarin staat dat de gastlanden consulaten alle denkbare bescherming dienen te geven. Met de komst van die heroineprostitutie is ook de handel deze kant op gekomen en dat kun je best ook een aantasting van het consulaat noemen. Maar voorlopig zul len we die motivering nog niet gebrui ken in het kort geding. Want het is na tuurlijk ook zo dat het consulaat voorna melijk overdag geopend is, terwijl het getippel in de avond en nacht plaats heeft". Het meisje (3) Het meisje: "Het is vanavond waar schijnlijk slappe was. Koopavond. Dat wordt meestal niks. Hoewel je het nooit van tevoren kunt voorspellen. Een goe de klant kan je hele avond goedmaken. Zaterdagavond is ook al zo'n moeilijke avond. Dan moeten ze bij hun vrouw en gezinnetje zijn, denk ik dan. Ach, wat moetje. Ik moet er zelf wel eens om grin niken als ik het bah en schande geroep hoor. D'r stoppen hier klanten die zo personeelschef van een Bijenkorf zou den kunnen zijn of directeur van een op voedingsgesticht. Die schijnheiligheid. De meeste klanten zijn heel aardig. Te gen mij tenminste. Ook de ochtendklan ten. Ja, daar kijkje van op he. 's Morgens tussen zes en zeven. De heren op weg naar kantoor. Vooral in de Utrechtse straat en de Herengracht waren dat drukke uurtjes". De politie De politie: "Wat we signaleren is een toename van het aantal inbraken in au to's aan het Oosterdok. Daar bij de PTT en dat drijvende restaurant. Daar wordt door ons nu extra gesurveilleerd. We hadden de zaak daar eindelijk weer on der controle nadat het er aardig mis was door de aanwezigheid van die junken boot tot voor een paar jaar geleden. Kijk, de meeste klachten komen door wat wij noemen het zichtbaarheidsprobleem. Door een concentratie verslaafden, of het nu Surinamers zijn of niet, bekruipt de mensen een angstgevoel. Een gevoel van onveiligheid. Maar als we de straten doorkijken van wat er daadwerkelijk ge beurt, dan is die buurt niet onveiliger dan andere buurten. Behoudens dan het aantal opengebroken auto's. Vanuit het bureau Warmoesstraat proberen we met een verscherpte surveillance en het Zee dijkteam die drugshandel aan te pakken en ook in burger wordt er gesurveil leerd, onder meer door de groep Specia le Opdrachten, die daarvoor ook nauw met het Zeedijkteam samenwerkt". De aanblik van het door wegen gedomineerde stukje De Ruyterkade is van een schreeuwende triestheid. "Smeerpijperij, meneer. Anders is het niet te omschrijven wat hier gebeurt

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19