Zendingshuis grondig verbouwd 'Oegstgeest' missionair centrum voor Nederland Tien jaar Pastoraal Centrum bisdom Rotterdam ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 OEGSTGEEST - Het vooral inwen dig verbouwde Zendingshuis aan de Leidsestraatweg is gisteren in de Pauluskerk officieel heropend. Met een toespraak (zie de krant van gisteren) van onder anderen dr. A. J. Lamping, voorzitter van de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk, en mevrouw N. H. Voltelen, staflid van het Hen drik Kraemer Instituut. Kostte de bouw van het Zen dingshuis (met enkele bijbehorende woningen) in 1915 nog geen f300.000, voor de ingrijpende, nu voltooide renovatie moest een be drag van f5,5 miljoen op tafel ko men. De gereformeerde partner van het Hendrik Kraemer Instituut - een van de gebruikers van het Zendingshuis - droeg daaraan ƒ1,5 miljoen bij. Een paar jaar geleden kwam men tot de conclusie dat het toen pre cies 65 jaar oude gebouw langza merhand 'pensioenrijp' was gewor den. Technische voorzieningen (elektrische installatie, verwar ming, brandbeveiliging en een reeks kleinere reparaties) waren hoognodig, maar nog belangrijker was het, de hele inrichting grondig te moderniseren, zowel van de bu reaus als de opleidingsafdeling. Een voorname reden was ook, dat het gebouw voortaan moet die nen als 'missionair centrum voor Nederland' én als 'ontmoetings plaats met de wereld overzee', schrijft dr. I. H. Enklaar in zijn - ter gelegenheid van de heropening verschenen - boekje 'De geschie denis van het Zendingshuis der Nederlandse Hervormde Kerk'. Enklaar was van 1969 tot 1976 rec tor van de Zendingsschool en het Hendrik Kraemer Instituut. "Voor die functie is nodig een goede conferentie-accommodatie en opvangmogelijkheid voor gas ten die langer in het huis verblij ven. De uitzending van mensen naar overzee krijgt immers een ge ringer accent dan vroeger, nu de kerken ginds over steeds meer ei gen mensen beschikken. Het Zen dingshuis zal voor Nederland zelf een grotere betekenis moeten krij gen". Veel efficiënter De verbouwing (waarvoor de Leidse architect J. Splinter werd aangezocht) gebeurde in etappes. Eerst werd de voorkant onder handen genomen. Dat vergde een grootscheepse verhuizing van alle bureaus naar de achterkant. Het Hendfik Kraemer Instituut werd tijdelijk in andere ruimten onder gebracht (bungalow, kapel en de huizen aan de rand van het terrein). Begin vorig jaar kwam de verbou wing van het voorgedeelte klaar. Toen was de achtervleugel aan de beurt. Die kreeg zeven woon eenheden op de eerste etage, een rij moderne staf- en leskamers op de tweede verdieping en aan de buitenzijden twee kleine flats. Het resultaat van dit alles is, dat het bestaande werk nu veel effi ciënter kan gebeuren. De huisves ting voor de cursisten van het insti tuut is aanmerkelijk verbeterd en het zendingsbureau heeft een kantoorinrichting gekregen die - zonder luxe na te streven - aan de tegenwoordige eisen voldoet. Ook het cursus- en bibliotheekwerk is er bij de herinrichting van het ge bouw stukken op vooruitgegaan. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Kooreman, Rhenen, 5 ds. Trouwborst, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer, ha; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Hortensius; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Christ, Eek en Wiel, opendeurdienst, mmv koor 'Emoena'; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. Nauta; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. F. Arnoldus. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H. J. v. Straalen; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra, 10.30 dovendienst, hr. Storm.; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Rietveld, 5 ds. Schouten; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Jaco- bi-v. Duijn, L.dorp; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H. A. Klip. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Burger. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. v. Smeden, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Het Zendingshuis aan de voorkant. Golfbeweging Het heeft jaren geduurd voordat de verbouwing van het Zendings huis een feit werd. De vraag kan dan ook worden gesteld, hoe lang het 'bestaande werk' nog zal voortduren en of de renovatie in feite niet méér gericht was op 'gisteren' dan op 'morgen'. Neemt het aantal uit te zenden werkers niet af? De commissie die de heropening van het huis voorbereidde beant woordt in het boekje van dr. Enklaar die vraag met een 'heel duidelijk nee'. Weliswaar was het aantal cursis ten soms niet zo groot, maar toch werden er de laatste jaren steeds nieuwe aangemeld. Zo'n golfbewe ging heeft zich na de oorlog altijd voorgedaan. Voorlopig blijft het Zendingshuis op aanmelding van nieuwe cursisten rekenen. Soms veel, soms minder. Hun huisves ting was al lange tijd zeer onvol doende. Toen het bureau 'Dienst over Grenzen' (DOG) werd opgericht, dachten velen, dat het nog maar een paar jaar zou duren voordat de zogenoemde "Derde Wereld' over (foto Zendingshuis) genoeg eigen kader zou beschik ken. Maar sinds 1962 zijn er al zo'n 1200 'DOG-ers' vertrokken. En het aantal aanvragen uit de 'Derde We reld' wordt niet minder. Deze cur sussen zijn dan ook niet meer weg te denken uit het Zendingshuis. In snel tempo hebben de laatste jaren in kerkelijk Nederland be grippen als 'zending in eigen land' en 'missionaire gemeente' bekend- - heid gekregen. De hervormde en gereformeerde zendingen geven geld voor evangelisatiewerk in Ne derland zelf en zijn daardoor nauw betrokken geraakt bij experimen ten op dat gebied, vooral in de gro te steden. Ook daarmee houdt 'Oegstgeest' zich bezig. En dan zijn er nog de uitwisse- lingsprogramma's, waarbij kleine groepen gemeenteleden over en weer op bezoek gaan om eikaars kerk en de positie van de kerk in de samenleving beter te leren ken nen. Voor zulke programma's is een degelijke voorbereiding van groot belang. Het Zendingshuis laat zich er graag bij betrekken. Bijenkorf De zendingsleiding voorziet, dat het huis, naast de regelmatige cur sussen voor aanstaande zendings- wërkers en mensen van 'Dienst over Grenzen', ook een plaats zal zijn waar allerlei korte cursussen worden gegeven op het terrein van kerk, zending en maatschappij, zo wel in Nederland als overzee. Uit de regionale en plaatselijke zendingscommissies komt steeds meer- vraag naar informatie over kerk en maatschappij elders in de wereld. De 'bijtankdagen' (op za terdagen in de winter) zullen wor den voortgezet. Dat zijn bijeen komsten met beperkte thema's. Er bestaat veel belangstelling voor. Voor het eigen kader van bestuurs- en commissieleden worden pro gramma's van kleine bezinnings- conferenties opgezet. De renovatie heeft voor deze veelzijdige functie van het Zen dingshuis tal van mogelijkheden geopend. Door de verbeterde huis vesting kan het huis ook meer dan voorheen gasten van overzee opne men die voor een korte studie of stage in Nederland moeten zijn. Het Zendingshuis legt graag na druk op zijn 'bijenkorf-functie'. Men kan ,er mensen uit alle wind streken ontmoeten die op een of andere manier betrokken zijn in kerkelijk werk elders in de wereld. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot De vernieuwde bibliotheek. In 'Oegstgeest' staan de vensters van de kerk naar de wereld wijd open. Geen kroegen De reden om in 1915 bij Leiden een nieuw Zendingshuis te bou wen lag in het feit dat het oude in Rotterdam bouwvallig en te klein was geworden. Het bestuur van de Oude Hofpol- der in Oegstgeest vroeg voor het terrein f65.000. Leiden was aan trekkelijk door de universiteit met haar oosterse studies. De Zending móest het hele ter rein kopen, maar langs de toen nog onbebouwde Warmonderweg en De Kempenaerstraat konden stro ken grond aan derden worden doorverkocht, zodat de aankoop som vrijwel geheel werd gedekt. Het hoofdbestuur van de Zending stelde bij die doorverkoop wel de voorwaarde, dat de percelen niet benut zouden worden voor het bouwen van kroegen en werkplaat sen. In die tijd werd gesuggereerd, dat het zendingsbestuur met 'werkplaatsen' bordelen en derge lijke zou bedoelen, maar geschied schrijver Enklaar noemt dat een 'schalks verzinsel'. Op 19 september 1917 werd het Zendingshuis in gebruik genomen. Van meet af aan heeft het een dubbele functie vervuld: oplei dingsschool en internaat voor toe komstige zendelingen én het bu reau van de samenwerkende zen- (foto Zendingshuls) dihgscorporaties. In 1931 werd het laatste stuk grond aan de Warmon derweg verkocht voor de bouw van de Pauluskerk. In de oorlog moest de Zending haar gebouw ruimen voor andere bestemmingen, eerst voor Duitse legereenheden en later voor het Diaconessenhuis, dat tengevolge van een Duitse vordering het ge bouw aan de Witte Singel moest verlaten. Na de oorlog kreeg de zich ver nieuwende zendingsopleiding steeds meer een oecumenisch ka rakter, vooral in samenwerking met de gereformeerde zendingsop leiding in Baarn. Een belangrijk punt daarbij was, dat voortaan ook de echtgenoten of verloofden van aanstaande zen dingsarbeiders een voorberei dingstijd in het Zendingshuis doormaakten. Daarom moest het huis geschikt worden gemaakt voor inwoning van gezinnen, oók van verlofgangers. Zendingshuis en Hendrik Krae mer Instituut gaan de toekomst 'open' en 'vol vertrouwen' tege moet. "Dankbaar" - zo besluit het gedenkboekje van dr. Enklaar - "dat wij juist in deze verwarde tijd in alle bescheidenheid mogen functioneren als missionair cen trum, waar gewerkt, gedacht, ge leefd en gebeden wordt, in de ver wachting van het komende Rijk van God". NOORDWIJKERHOUT - Op zondag 20 oktober viert het Pas toraal Centrum van het bisdom Rotterdam in het congrescen trum 'Leeuwenhorst' in Noord- wijkerhout zijn 10-jarig be staan. Na een 'officieel' pro gramma (met een eucharistie viering onder leiding van bis schop Bar, een lunch in de wan delgangen en een feestelijke bij éénkomst) volgt 's middags een 'open markt', waaraan niet minder dan 41 kerkelijk geo riënteerde groepen deelnemen. De dag, die om half 11 begint, wordt om half 5 besloten met een optreden van de plaatselij ke pastor W. van den Ende en vicaris-generaal J. Zuidgeest van het bisdom over 'Kerk ter plaatse, plaats voor velen'. Tien jaar geleden kregen P. Noordermeer en C. van Ruyven van bisschop Simonis de op dracht om een pastoraal cen trum op te zetten. Uit het be scheiden begin is toen opmer kelijk snel het grote centrum voor toerusting van leken ge groeid dat het nu is. De gelovi gen, op wier eigen verantwoor delijkheid het Tweede Vati caans Concilie een beroep had gedaan, wilden wel aanpakken. Daarop speelde het centrum in en mede door een doelmatige opzet werd het een succes. Honderden vrijwilligers heb ben inmiddels de verschillende toerustingscur?ussen voor ta ken en functies gevolgd en hun plaats ingenomen in dekenaten en parochies, waar zij op hun beurt met vele anderen actief zijn. Enige honderden zijn op dit ogenblik in training. Het in Rotterdam - aan het Hang - gevestigde centrum is als dienstverlenend instituut niet meer weg te denken uit het reilen en zeilen van het bisdom. Want nog tal van gelovigen blij ven zich geroepen voelen om mee te werken aan de opbouw van een kerkélie plaatselijk iets betekent en het nodige te bie den heeft aan anderen. Rode draad Henk Happel van de jubi leumcommissie: "Toen wij ons beraadden over de vraag op welke manier wij het tweede lustrum zouden vieren, stond al direct voorop, dat het niet kon gaan over het centrum alleen. Immers, het is geen instantie op zichzelf. Het is een centrum ten dienste van allen die in de pastoraal werk zaam zijn. Dan ligt het dus voor de hand, de schijnwerper te richten op de beweging zelf waarbinnen ons centrum naast vele andere groeperingen - klein en groot, officieel en min der officieel - een rol vervult". "Daarom hebben wij gepro beerd, de ontwikkelingen van het plaatselijke kerkgebeuren in de randstad Holland, vooral in het bisdom Rotterdam, voor het voetlicht te brengen. Er is in cleze tien jaren plaatselijk heel veel tot stand gekomen, dat doorgaans niet de kranten haalt maar wel gezien mag wor den en waard is om er met el kaar eens naar te kijken. Van daar die open markt na het offi ciële gedeelte". 'Kerk ter plaatse, plaats voor velen'. "Wij zien dit motto als een rode draad door alle initia tieven lopen. Ze dragen bij tot de verlevendiging van de ker ken ter plaatse. Daar zijn heel veel mensen op allerlei manier bij betrokken geraakt". Een enkele greep uit de tien tallen stands maakt dat duide lijk: catecheseprojekten, kabel- tv, wijkwerk, missie, werken met islam-vrouwen, pastoraat in allerlei vorm, bedrijfsaposto- laat, jongeren en kerk, leerhui zen, oecumene aan de basis, zieken- en bejaardenpastoraat, aandachts- en stiltecentra, vre- des- en ontwikkelingswerk, hulp aan drugsverslaafden. Het is maar een flits uit het bonte diakonale en missionaire ge heel, dat de kerk vandaag wil zijn. De 'open markt' op 20 okto ber in 'Leeuwenhorst' is te be zoeken van 2 uur tot half 5. Ter gelegenheid van zijn 10- jarig bestaan heeft het Pasto raal Centrum een werkboek voor pastores uitgegeven onder de titel 'Gemeenschapsopbouw met vrijwilligers'. Het kwam tot stand onder eindredactie van directeur Noordermeer en is het resultaat van een samen- werkingsprojekt met de Katho lieke Theologische Hogeschool in Amsterdam. 'Combisynode'. De uitge stelde gemeenschappelijke ver gadering, van de hervormde en gereformeerde synodes is nu vastgesteld op 29 tot en met 31 mei volgend jaar in het Postil jon-motel te Bunnik. De combi synode zou eerst begin novem ber worden gehouden, maar de vergaderstukken waren nog niet genoeg voorbereid om nu al te worden besproken. Geref. Gem. in Ned. (Bethlkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek, gezins- veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. J. de Leeuw, Leiden. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 4 nam. doopdienst in baptistenkerk Oude Rijn 3. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. C. Roos. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oostra. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zo. 13 okt. en zat. 19 okt. 9.45 mensenwijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds.f Kla- mer, Hilversum, 7 hr. Hoffenaar, Voor hout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. dr. R. v.d. Broek, Beusichem, 7 ds. Eysenga, Zw.dam. Geref. Kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. P. Wat- tel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Ooster broek, Harderwijk, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Lefeber, Dordrecht, 6.30 ds. Taselaar; Kruiskerk 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantatedienst, kerk koor; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, ha, 6.30 ds. Buikema, ha; De Bron 9.15 ds. Moll, ha, 10.15 ds. Tase laar, ha, 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul, ha; Oudshoornse kerk 10 oecum. dienst Raad van Kerken, pater Haket en ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. v. Wier, Rijssen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Brouwer, Schiedam, 6.30 kand. J. Dijkhuizen, A.dam; Salv.kerk 10 kand. W. C. Wattel, 6.30 ds. Boer. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. v. Voorn- veld. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school i Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. N. v. Ge- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. W. van Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laat ste zondag van de maand 5 u. gezins- dienst. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Abma, Gouda, 6 kand. v. Zwet, Katwijk. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, dond. 17 okt. 7.30 ds. Mijnders, Veenendaal. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Bogerd, Rhoon, 6.30 ds. v.d. Geer, Woerden; Bethl.kerk 10 ds. Verheul, Tholen, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v. Wattum, Rijswijk. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds.v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. De Boer, Hoofd dorp, gez. jeugddienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Jong. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Pol, Boskoop, 6.30 kand. A- Ver- weij, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Has- sefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Kerst en, Katwijk, 5 ds. Krispijn, zangdienst. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Rk Kerk zat. 7, Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 drs. Spaans, 6 ds. Drie bergen, Katwijk aan Zee; Ontm.kerk 10 ds. Wagter, Rijnsburg, 6.30 kand. v. Dis, R.dam. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kaümi uit Uganda en ds. Hofman, Amstelveen, 5 ds. Ha- nenburg, Voorburg, mmv hr. Kieft van alg. diak. bureau Leusden, zondag we- relddiakonaat. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, 25-j. ambtsjubi leum, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6.ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. Schuurman, jeugddienst; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. - Driebergen; Overduin 2.15 ds. Driebergen. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 dr. G. Hartdorf, A.dam, openb. belijdenis en avondmaal. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoórt; Triumfatork. 9.30 ds. Bijlsma, Putten, 5 ds. Koster. Gerpf. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en-5 ds. v.d. Beid. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst, wo. 16 okt. 7.30 ds. Meeuse. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 hr. Hoffenaar, Voorhout,. 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Attema-Roosjen, 7 ds. Spanjer, Voorburg, gez. dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Westèra, 3 ds. Bo venberg, Leiden, met gehandicapten, ha, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Sche^pingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom, 2 korte samenk. mmv jongerenkoor. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. De Reuver, H.woude. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, gezins- dienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 4.30 stud. H. Smit. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. v. Dijken, gecomb. dienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 (gecomb. dienst) en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, 16 okt. 7.30 ds. Weststrate, 's Gravenpolder. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. v.d. Bergh. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Zwart, Hekelingen, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Blom, Meerkerk. Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee. Evang. gerri. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. dienst. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Meulen, 's Gravenmoer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 dr. Schram, Abcoude. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Breder- veld, Hilversum, 7 ds. v. 't Hoff, Bos koop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Burger; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. v.d. Lee, muzikale vesper; Stichtingskerk 11 ds. Kattenberg, Julia- nadorp. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; Dé Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 drs. Schwencke, vesper. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg.. (aula Dr. Schilder school) 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Horsman, Zwijndrecht, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. A. J. de Jong, Leiden. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Broer. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Os, Maassluis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden, 7 dr. De IjCruijf, R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria, jeugddienst. "Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. De Jong, Beuningen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 zie ge ref. kerk, 7 ds. Kattenberg, Den Helder, opendeurdienst. Geref. Kerk 10 ds. v. Achterberg, Lei den, gez. dienst, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Juhlaan 17) 10.30 mevr. Broström. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. La- gendijk. Leiden, 6.30 ds. De Korte. Geref. Kérk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk Aardam zat 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 9.30 ds. Koolstra, 6.30 ds. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig. Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Kunz, Dor drecht, 4.30 ds. Trouwborst, Heilouw. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. W. de Graaff. Aulagemeenschap Noordhofland 10:30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Beens, Huizen, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 ds. Hulst, 7 ds. Prakke, Gouda. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. T. de Kok, R.dam; Ontm.kerk 10 ds. Giethoorn, Arnhem. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Ferwer- da, S.heim. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 4.30 ds. v. Trigt, Mid- delharnis; Kievietk.10 dr. v. Bruggen, ha; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. De Vreugd, Meulen, Zwolle; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, 7 kand. Tramper, Kamerik. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 kand. Veltrop, Vianen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 111.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga, 6.15 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.15 ds. De Goede, Waarder, gez. dienst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13