Havenwerkgevers tegen een boycot Export arme landen in 1985 sterk verminderd Boskalis koopt Breejenbout Uitvoeroverschot fors gedaald 'Kans voor Nederlandse bedrijven op Antillen' 'Lading en banen op het spel' Prestatiebeloning komt op grote schaal terug Peru: IMF is werktuig in handen van de VS Bonden dreigen met acties bij streekvervoerbediijven VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Kort Zakelijk een totale economische boycot van Zuid-Afrika het Nederlandse be drijfsleven 3300 banen zou gaan kosten. Vijf jaar geleden ging nog ongeveer 8 procent van de Zuid- afrikaanse oliebehoefte in het ge heim via Rotterdam naar Johan nesburg. Onder druk van de anti apartheidsbeweging zijn oliehan delaren de Rotterdamse haven de afgelopen jaren echter gaan mii- rlf»n J SCHIPHOL (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is van mening dat er voor Nederland se bedrijven mogelijkheden zijn voor vestiging op de Antilliaanse eilanden. Hij denkt daarbij met na me aan bedrijven die willen gaan exporteren naar de Verenigde Sta ten en naar Zuid-Amerika, volgens hem een groeimarkt van de toe komst. Volgens de minister is er bij het Nederlandse bedrijfsleven belang stelling voor vestiging op de Antil len. De economische voorlich tingsdienst zal de mogelijkheden daartoe in kaart gaan brengen. Be gin volgend jaar zal een industriële missie naar de Antillen gaan. Van Aardenne deelde dit gister middag op Schiphol mee na zijn aankomst uit de Antillen. De mi nister heeft een bezoek van acht dagen aan dit koninkrijksdeel ge bracht, waarbij hy alle eilanden heeft aangedaan. Minister Van Aardenne zei niet te denken aan het instellen van premies of subsidies voor bedrij ven die een vestiging op de Antil len willen gaan opzetten. "Ik denk dat het belastingklimaat daar zoda nig is dat dit als een voldoende sti mulans kan worden gezien", aldus de bewindsman. Voor wat betreft eventuele finan cieringsproblemen waarmee geïn teresseerde bedrijven te kampen zouden kunnen krijgen stelde hij bereid te zijn naar oplossingen daarvoor te willen kijken. Minister Van Aardenne noemde deze plannen een eerste stap op weg naar een spreiding van de eco nomische belangen van de Antil len. De perikelen rond de Shell-raf- finaderij op Curacao hebben de noodzaak tot diversificatie van de de Antillen duidelijk het licht gebracht. Raffinaderij Tijdens het verblijf van Van Aar denne op de Antillen liet een meer derheid van de Twëede Kamer zich sceptisch uit over de toekomst van de Antilliaanse raffinaderij op Cu racao. Zowel CDA en VVD als PvdA zetten tijdens overleg met premier Lubbers de nodige vraag tekens bij de levensvatbaarheid van de raffinaderij op termijn. Mi nister Van Aardenne. zo bleek op Schiphol deelde deze scepsis vol strekt niet. "De Antillianen hebben vijf jaar tijd gekocht. Tijd waarin gewerkt kan worden aan diversifi catie van de economie. De Neder landse overheid is er nauwelijks bij betrokken", aldus Van Aardenne. De Nederlandse bewindsman heeft op de eilanden overleg ge voerd met onder anderen zijn An tilliaanse ambtsgenoot Mansur. Ook heeft hij overleg gepleegd met de gezaghebber en gedeputeerden van de zes eilanden. Van Aardenne en Mansur hebben een memoran dum getekend dat voorziet in de instelling van een gemengde com missie om de bestaande economi sche samenwerking tussen beide landen verder uit te breiden. UTRECHT In de Jaarbeurs in Utrecht is gisteren de show van Perso nal Computer Magazine begonnen. Op de beurs, die nog tot zondag te bezoeken is, is ook deze houten robot te zien met een computer als hart. ROTTERDAM (GPD) De werkgevers in de Rotterdamse haven hebben zeer krachtig hun ongenoegen kenbaar gemaakt over plannen van de gemeente Rotterdam om tot een papieren boycot over te gaan van voor Zuid-Afrika bestemde olie. Al meer dan twee jaar loopt er geen olie meer via de Rotterdamse haven naar Zuid-Afrika, zo heeft het in Amsterdam gevestigde Shipping Research Bureau in opdracht van de gemeente Rotter dam ontdekt. Desondanks wil Rotterdam zich principieel uitspreken tegen die niet meer bestaande doorvoer. Een brief daarover aan minister Van der Broek zou vanochtend open baar worden gemaakt, maar dat voornemen is voorlopig tot de na middag uitgesteld. De havenwerk gevers, verenigd in de SVZ, zijn over de eventuele boycotplannen zeer geirriteerd geraakt. „Alleen al de publiciteit er omheen kost de Rotterdamse haven lading en dus banen", zo verwoordt voorzitter Schoufour zyn ongenoegen. Naar zijn zeggen is Rotterdam in een 'overstelpende' concurrentie slag gewikkeld met de andere Eu ropese havens. „Die laat niet toe dat dit soort dingen gebeuren. On ze concurrenten zitten misschien nu al in het vliegtuig, om die lading van Rotterdam weg te halen", al dus Schoufour. De havenwerkgevers zijn boos, omdat ze op geen enkele manier in voorgesprekken met de gemeente op de hoogte zijn gesteld van de plannen. Schoufour: „Kort gele den is een voor de haven langdurig akkoord overeengekomen met de vakbonden. Dat garandeert dat er tot 1990 geen ontslagen zullen val len. Burgemeester Peper moet nu zelf maar in de haven gaan vertel len waarom hij de werkgelegen heid op het spel wil zetten". Schoufour zegt dat de rol van de Rotterdamse haven uitgespeeld raakt als de politiek zich ermee gaat bemoeien. „Ik heb maar één opdracht en dat is lading hier naar toe te halen of die te behouden. Of dat nou Zuidafrikaanse spullen zijn, Iraanse olie, Poolse kolen of goederen uit Afghanistan. Daai^ge- beuren ook de vreselijkste din gen". Uit een studie van de Rotterdam se Erasmus Universiteit blijkt dat Samenwerking 27 bedrijven in computers in Nieuwkoop NIEUWKOOI^(ANP) - Vrijwel alle bedrijven en organisaties die in ons land actief zijn op MSX-ge- bied, het enige gestandaardiseerde homecomputersysteem ter wereld, zijn een samenwerkingsverband aangegaan. De MSX Werkgroep Nederland is in Nieuwkoop geves tigd. Tot de 27 deelnemende be drijven behoren Sony, Canon, Ne derlands Talen Instituut en Wol- ters Software, naar de werkgroep vandaag heeft meegedeeld. Door de M§X-norm zijn pro grammatuur en randapparatuur van onderscheiden homecompu ters volledig uitwisselbaar gewor den. Ze kunnen worden gebruikt op twintig modellen van vijftien fa brikanten waaronder Sony, Canon, Toshiba, Pioneer, Philips, Mitsu bishi, JVC, Hitachi en Yashica. In Nederland werd vorig jaar de computer met het MSX-systeem geïntroduceerd. Goede afzetmoge lijkheden zijn er volgens de werk groep voor gebruik van computers thuis, in het onderwijs en in het kleinbedrijf. Het marktaandeel ligt nu rond twintig procent. Stunt Na de stunt met tickets van slechts 300 gulden voor een enkele reis Brussel-New York, gaat de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij People Express nu ook zeer goedkope vluchten uitvoeren van Brussel naar San Francisco. Een enkeltje gaat 750 gulden kos ten. Een retourtje kost dan het dubbele en daarmee zit People Ex press zo'n 500 gulden beneden het goedkoopste excursietarief dat de grote luchtvaartmaatschappijen momenteel op hun lijndiensten naar de Amerikaanse westkust aanbieden. In de business-class gaat een enkeltje San Francisco 1300 gulden kosten. Kaas De export van Nederlandse kaas blijft groeien. Vanaf 1 januari tot en met eind september is de export met 4 procent ofwel met 16.323 ton gestegen. De uitvoer naar West Duitsland groeide met 14 procent, naar Italië met 43 procent en naar Frankrijk met 7 procent. Sperry Het 'Amerikaanse concern Sper ry Corporation zal haar dochteron derneming Sperry New Holland, een vooraanstaande fabrikant van landbouwmachines, voor om streeks 330 miljoen dollar (bijna een miljard gulden) verkopen aan het automobielconcern Ford. DEN HAAG (ANP) - Prestatiebe loning zal tussen nu en 1990 weer op grote schaal worden ingevoerd in ons land. Anders dan de vroeger van bovenaf opgelegde prestatie beloning (stukloon), die gericht was op verhoging van de produkti- viteit, zal het gaan om weloverwo gen systemen, waarmee manage ment en werknemers instemmen. Dat is de verwachting van de Am sterdamse hoogleraar Arbeids- en Organisatiepsychologie prof. dr. Hk. Thierry. Hij zegt dit in een vraaggesprek in het oktobernummer van het blad "Metalektro Profiel" van de metaalwerkgeversorganisatie FME. Ir. W.J. ter Hart, voorzitter van de FME, is een verklaard voor stander van vormen van prestatie- loon, waarbij een deel van de belo- ning aan bij voorbeeld het bedrijfs resultaat wordt gekoppeld. Het prestatieloon is in ons land vrijwel geheel verdwenen, terwijl in West-Europa en de Verenigde Staten tussen de 30 en 40 procent van de werknemers ermee te ma ken heeft. Vanaf begin jaren '70 werd vrijwel overal in Nederland niet langer het functioneren van de werknemer maar de moeilijkheids graad van zijn functie beloond. Dat liep volgens Thierry al snel mis. Versterkt door de economische re cessie (geen forse algemene loon- rondes meer) begonnen werkne mers te morren over de starheid van het systeem, dat te weinig on derscheid maakt tussen middelma tige en goeie beroepsbeoefenaren. Onderzoek van Thierry levert steeds hetzelfde beeld op: 80 a 85 procent van de werknemers is van mening dat er te weinig differentia tie in de beloningssystemen zit. De voorstanders van meer diffe rentiatie vinden vrij algemeen een variatie van 10 tot 15 procent naar boven of beneden wenselijk. De variatie zou moeten gelden voor drie tot zes maanden. Het moet dus redelijk voorspelbaar zijn, aldus Thierry. Anders dan het stukloon van vroeger gaat het nu en in de toe komst om weloverwogen syste men die zowel de instemming van management als werknemers heb ben. Volgens Thierry een verschil van 180 graden met het van boven af opgelegde en louter op meer produktie gerichte prestatieloon van vroeger. Met dat doel voor ogen moetje het ook niet invoeren, meent Thierry. De produktiviteit wil best wel eens stijgen, als een soort bijprodukt maar het is moei lijk aan te tonen dat dit een gevolg van de prestatiebeloning is. Bromscooter nu ook in Nederland te krijgen HILVERSUM (GPD) - Ook in Nederland kunnen deze maand voor het eerst de Vespa 'broms cooters' worden verkocht. Nu de wetgeving voor bromfietsen dit jaar is gewijzigd, mogen scooter modellen zoals Vespa die maakt in Nederland worden gebruikt. Tot voor kort was dit niet toege staan aangezien de 'rijwielen met hulpmotor' trappers moesten hebben en een bepaalde wiel- maat. De voor ons land nieuwe Ves pa is in onze buurlanden Duits land en België een bekende ver schijning. De daar geleverde ver sies zijn echter in ons land niet toegelaten. Importeur Nedespa heeft enige zorgen gehad over de vraag of de Nederlandse eisen in Italië konden worden uitge voerd. Dat bleek echter moge lijk, zodat aangepaste types hier op de markt zullen komen. De bromscooter heet Vespa PK. 50 S en is in twee versies krijgbaar, een standaard en luxe model. De laatste beschikt over een electrische starter en heeft bovendien een gescheiden olie- en benzinetank. In het stan daardtype moet mengsmering (1 op 50) worden getankt. SEOEL (DPA/UPI/AP) - De zwak ke groei van de economie en de neiging tot protectionisme in de Verenigde Staten, Europa en Ja pan zetten de ontwikkelingslanden zodanig onder druk dat de econo mische vooruitgang van de laatste tijd weieens kan „ontsporen". Vi- ce-directeur economie en onder zoek van de Wereldbank, Anne Krueger, verklaarde dat gisteren tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank en het IMF in Seoel. Blijkens een door haar gepresen teerd rapport loopt de import uit arme landen sterk terug, waardoor het afbetalen van schulden in het gedrang komt. In 1984 voerden de industrielanden nog 17 procent meer in uit de niet-olieproduceren- de ontwikkelingslanden, maar is er in de eerste helft van dit jaar spra ke geweest van een groei van slechts één procent. De Verenigde Staten voerden zelfs twee procent minder in uit de arme landen, ter wijl de import uit de industrielan den in 1985 nog wel met 17 procent toenam. Hierdoor is de economische groei in ontwikkelingslanden op het laagste punt van de afgelopen tien jaar gekomen, aldus Anne Krueger. De economische groei van de derde wereld zal in 1985 minder dan vier procent bedragen. Vorig jaar was dit 5 procent. Ter wijl in Zuidoost-Azië de groei meer dan 5 procent zal bedragen, zal het voor Zuid-Amerika minder dan drie procent zijn en voor Afrika be zuiden de Sahara slechts 0,4 pro cent. Krueger verklaarde te hopen dat het protectionisme niet zal toene men. Om voordeel te hebben van de door hun schuldeisers opgeleg de saneringen moeten de ontwik kelingslanden hun exportinkom sten zien stijgen. „We kunnen niet van de Latijnsamerikaanse landen verwachten dat ze hun best doen als de Amerikaanse markten niet voor hen openstaan", aldus me vrouw Krueger. Volgens haar heeft de neiging tot protectionismé in de VS een hoog tepunt bereikt. Gisteren nam het Amerikaanse huis van afgevaar digden met 262 tegen 159 stemmen een wet aan, waarmee de import van textiel uit elf Aziatische landen aan banden kan worden gelegd. De wet moet nog door de senaat. Bo vendien kan president Reagan, fel tegenstander van dergelijke maat regelen, in uiterste instantie ma ken van zijn vetorecht. Mevrouw Krüger uitte zich ove rigens tevreden over de beslissing van de vijf grote industrielanden om gezamenlijk de koers van de dollar omlaag te krijgen. Washing ton moet echter voorop lopen en zijn begrotingstekort verkleinen, zo verklaarde zij. De hoge waarde van de dollar, die de rentetarieven opjaagt, leidt er volgens haar toe dat investeerders hun geld in Ame rika beleggen en niet in ontwikke lingslanden. Bovendien krijgen de ontwikkelingslanden ook door da lende grondstoffenprijzen minder geld binnen. Bij een geleidelijke daling van de dollar hoeven we op de korte ter mijn zeker geen zware recessie te verwachten, aldus Krueger die voor dit jaar in Amerika een econo mische groei voorspelt van 2,5 pro cent tegenover 6,8 procent in 1984. Zij sprak de hoop uit dat een waar dedaling van de dollar de Ameri kaanse handelssituatie wat beter zal maken en daarmee de neiging tot protectionisme zal onderdruk ken. UTRECHT (ANP) - bonden van FNV en CNV dreigen met prikacties en werkonderbre kingen in het streekvervoer, wan neer er gedwongen ontslagen val len bij de reorganisatie van de in Utrecht gevestigde centrale werk plaats van de busbedrijven. Het overleg hierover tussen de bonden en de ESO, de overkoepelende or ganisatie van streekvervoerbedrij- ven, is gisteren vastgelopen, heeft een woordvoerder van Vervoersbond FNV meegedeeld. Bij de werkplaats moeten 40 de 200 banen verdwijnen, omdat het werk, grote reparaties aan bus sen, de afgelopen jaren minder is geworden. Dit komt omdat de di verse busbedrijven die reparaties steeds vaker zelf doen. Vorig jaar had dit voor de centrale werkplaats een verlies van 1,2 miljoen gulden tot gevolg SEOEL (UPI/DPA/AFP) - Het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) is een werktuig van de Ver enigde Staten. Het fonds vertegen woordigt het oude kolonialisme en is voor een deel schuldig aan de fi nanciële problemen van de ont wikkelingslanden, zo heeft Luis Alva Castro, premier en minister van financiën van Peru, gezegd tij: dens de gezamenlijke jaarvergade ring van het IMF en de Wereld bank in Seoel. Het IMF speelt een politieke rol en moet worden vervangen. De Amerikaanse dollar mag niet lan ger een centrale rol spelen. In de periode 1973 tot en met 1978 is de schuldenlast van Latijns-Amerika gegroeid van 180 miljard tot 380 miljard dollar en het IMF hèeft al leen maar de belangen van het grootste land ter wereld verdedigt, zo fulmineerde Alva Castro verder. De premier liet nogmaals na drukkelijk weten dat zijn land niet van plan is meer aan rente en aflos sing te besteden dan tien procent van zijn exportinkomsten. Ook herhaalde hij dat er met de landen waarbij Peru in het krijt staat di rect, zonder tussenkomst van het IMF, zal worden onderhandeld over de schuldenproblemen. Peru heeft een buitenlandse schuld van ongeveer veertien miljard dollar. OVERVEEN/SLIEDRECHT lis eerder dit jaar bestond deze (ANP) - Het ziet er naar uit dat de overtuiging niet baggermaatschappij Boskalis toch in het bezit komt van Beheermaat schappij T. den Breejen van den Bout (Breejenbout) te Overveen. Na een eerder dit jaar mislukte po ging hebben beide maatschappijen in beginsel overeenstemming be reikt over een overneming van alle aandelen Breejenbout door Boska lis. Dit heeft Breejenbout gisteren mede namens Boskalis bekendge maakt. Uitgangspunt is dat Breejenbout haar identiteit zoveel mogelijk zal behouden. De exploitatie van de gezamenlijke baggervloten zal zo danig worden gecoördineerd, dat de pla r het geheel een maximaal ren- nancieren het 200 man sterke personeel van Breejenbout aanleiding om zich eenstemmig tegen de plannen te keren. Thans bestaat de verwachting dat zodanige afspraken kunnen worden gemaakt, dat de sociale en organisatorische aspecten in goede samenspraak en met inbreng van alle betrokkenen zullen worden uitgewerkt. Tot zover de medede ling van Breejenbout. Een woordvoerder van Boskalis zei desgevraagd dat hard wordt ge werkt aan concrete invulling van i om de groep te herfi- "We kunnen nog niet dement zal worden bereikt. zeggen wanneer deze plannen rond De beginselovereenkomst is tot zijn want er wordt nog druk over stand gekomen omdat bij Breejen- geredekaveld", zei hij. Hij zei ver bout de overtuiging bestaat dat de der dat het bestuur van Boskalis er financiering en daarmee de conti- naar blijft streven volgende maand nuiteit van Boskalis vaststaat. Bij het jaarverslag over 1984 gereed te toenaderingspogingen van Boska- hebben. In december kan dan de UTRECHT (ANP) - Een wilde sta de king bij de Belgische Spoorwegen heeft gisteren het treinverkeer tus sen Nederland en België in de war gestuurd. Tot omstreeks half elf 's ochtends moesten op de lijn naar Antwerpen en Brussel enkele trei nen uitvallen en andere treinen hadden vertraging. Na half elf gin gen de treinen op dit traject overi- uitgestelde jaarvergadering van gens weer volgens het spoorboekje aandeelhouders worden gehou- rijden. Op de lijn Maastricht-Luik den. rijden de treinen niet verder dan Over Breejenbout zei de woord- Bressoux, aldus een NS-woord- voerder dat nu nog niets te zeggen voerder. valt over de eventuele sociale con- Aanleiding tot de spontane sta- sequenties van de komende sa- king was een brief die de spoor- menwerking. "We hebben nu tijd wegarbeiders. de afgelopen dagen nodig om een en ander uit te in de bus gekregen hadden. Daarin werken, maar het ziet er naar uit stond dat ze over de drie vooraf- dat we de zaak tot een goed einde 1 kunnen brengen", aldus de woord voerder. Binnenkort gaan de bonden pra ten over de overneming van Bree jenbout door Boskalis. Volgens be stuurder J. Twigt van de Bouw- en Houtbond FNV willen zij van de directie van Breejenhout duidelijk- Wilde staking legt treinen in België lam gaande jaren alsnog belasting moe ten betalen over de premies die ze krijgen voor nachtarbeid. De direc tie van de Belgische spoorwegen heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat deze premies niet be lastbaar zijn. Minister van verkeer Herman de Croo stelde zich gisteren op het zelfde standpunt. Na overleg met het ministerie van financiën maak te hij bekend dat het spoorwegper soneel de brieven die ze van de be lastingen hadden gekregen als '-'on bestaand" konden beschouwen. Maar eind oktober volgt er over de ze zaak nieuw overleg tussen de departementen van verkeer en fi- Omdat de spontane staking in en rond het belangrijkste spoorwegk nooppunt Brussel begon was er al snel sprake van een grote chaos. Duizenden reizigers konden hun werk in de hoofdstad niet berei ken. Sommigen kwamen nog wel tot de rand van de Brusselse agglo meratie waar ze met een tram of bus verder konden. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse goederenuitvoer heeft in de eerste acht maanden van dit jaar heid hebben over wat zij verstaat 153,1 miljard gulden bedragen, of- onder de uitwerking van sociale en wel 11 procent meer dan in dezelf- organisatorische aspecten overleg met inbreng van alle be trokkenen. Bij verkoop van het be drijf is zij niet af van haar verant woordelijkheid tegenover de werk nemers, aldus Twigt. de periode van 1984 (138 miljard gulden). De invoer steeg sterker, met 13 procent van 130,3 tot 147,3 miljard gulden. Het positieve uit- voersaldo bedroeg tussen januari- augustus 5,8 miljard gulden, tegen 7,8 miljard gulden in dezelfde pe riode in 1984. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het CBS. In de eerste acht maanden van 1985 is ten opzichte van 1985 de uit voer van elektrische apparaten (plus 19 procent) en machines (plus 18) gestegen. Ook de invoer van machines nam toe (28 procent), wat op stijgende investeringsactiviteit in eigen land duidt. Een van het normale beeld afwij kend verloop liet de uitvoer naar China zien, die steeg met 86 pro cent ten opzichte van de periode ja- nuari-augustus 1984 tot 600 mil joen gulden. Naar de Sowjet-Unie ging ter waarde van 800 miljoen gulden goederen (plus 28 procent). De export naar de VS steeg met 16 procent tot bijna acht miljard gul den. Heineken wil cadmium-krat pas over 15 jaar vervangen AMSTERDAM (ANP) - Heineken is bereid over vijftien jaar afspra ken te maken met onder andere de milieu- en consumentenorganisa ties over een bevredigende oplos sing om verontreiniging door in kratten gebruikt cadmium te voor komen. Gedurende die periode - de duurzaamheidsperiode van de kratjes - zal de bierbrouwerij er voor zorgen dat zo weinig mogelijk cadmium uit de kratten in het mi lieu terecht komt. Prs. A. Oostra, algemeen directeur van Heineken deelde dat gisteren mee tijdens een persconferentie over de zogenoem de 'kratmium-affaire' in Amster dam. Hij reageerde daarmee op de ac tie van de Vereniging MilieuDefen- sie, Natuur en Milieu, de Consu mentenbond, Konsumenten Kon- takf, de alternatieve Konsumen- tenbond en de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen ter be strijding van de "onnodige verwer king" van cadmium in flessenkrat- ten. Zij zijn van mening - daarin be vestigd door de overheid - dat cad mium een zeer gevaarlijke stof is waarvan het gebruik moet worden teruggedrongen. Algemeen direkteur Oostra van Heineken kreeg gisteren van een gifkikker een cadmium-vrije Grolsch-krat aangeboden, waarop de gifkikker een nieuwe Heineken-krat kreeg. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9