Politiekorpsen in regio-verbanden CDA-comité wil uitstel plaatsingsbesluit kamsteeg Mogelijk nieuwe NAVO- post bij Appingedam 'Spaanse toetreding tot EG een 'mixed blessing' Bananenverkoop Nicaragua CDA/VYD eens met samenwerking Au-pairs van buiten EG mogen een jaar blijven ZEGMAAR TEGEN 'N VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 PAGINA 5 VOORSCHOTEN Jhétocca^on^rt^ (t.o. ZHverfbrlefc) Teleloon 071 -769307 Grotere rol voor burgemeester in ordehandhaving NOORDWIJK (ANP) - In de nieu we gemeentewet die minister Riet kerk (binnenlandse zaken) op sta pel heeft staan, krijgt de burge meester sterker dan voorheen een spilfunctie bij de handhaving van orde en veiligheid. Dat betekent dat hij niet alleen rechtstreeks moet ingrijpen bij concrete orde verstoringen, maar ook een actief beleid moet voeren om de veilig heid te bevorderen. Dat heeft Rietkerk gisteren be kendgemaakt op een bijeenkomst in Noordwyk, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Neder lands Genootschap van Burge meesters. Het voorstel voor een nieuwe ge meentewet, die de oude van Thor- becke uit 1851 moet vervangen, ligt op het ogenblik voor advies bij de Raad van State, zodat de minister geen definitieve mededelingen over de inhoud kon doen, maar zich moest beperken tot algemene opmerkingen. Hij hoopt het afge ronde voorstel op korte termijn naar de Tweede Kamer te kunnen sturen, zo zei hij. Het plan de burgemeester een grotere rol toe te kennen bij de handhaving van orde en veiligheid, past in in het criminaliteitsplan van het kabinet, dat vooral gericht is op het voorkomen van criminali teit. Wil het plan slagen, dan moet de burgemeester er een centrale rol in vervullen, zo meent Rietkerk. RIJSWIJK - Minister Smit-Kroes verkeer en waterstaat) stelde gis teren een gedeelte van het verkeers knooppunt bij het vliegveld Ypen- burg bij Rijswijk in gebruik. Zij deed dit door met een wat angstig gezicht op de knop te drukken om het afgesloten bruggedeelte te ope- Haagse politie op zoek naar 'Maggie Forbes' DEN HAAG (ANP) - „Een Der rick hebben we, nu nog een Maggie Forbes". Met die leus gaat de Haagse politie vrouwen werven. Het korps heeft maar 284 vrouwen in de buiten dienst, waar ruim 1900 mensen werken. De verhouding bij het 'burgerpersoneel' is maar wei nig beter. Het aantal vertegenwoordi gers van culturele minderhe den met een Haagse politiepet op bedraagt volgens een woordvoerder ten hoogste tien. De politie hoopt dat aantal uit te breiden met de slogans „Renko's hebben we, nu de Bobby Hills nog" en „Overheid zoekt minderheid". De wervingscampagnes van de Haagse politie hebben tot dusver maar weinig succes ge had. Ook de verlaging van de minimumlichaamslengte in de toelatingsvoorwaarden heeft weinig geholpen. de rijkspolitie is volgen Stoffelen ontoereikend, evenals de invloed van gemeentebesturen op dat korps. Invoering van een provin ciale politie zou een belangrijke verbetering betekenen, waarmee tevens gevolg zou worden gegeven aan het decentralisatiebeleid van dit kabinet. Nauwere samenwer king tussen rijks- en gemeentepoli tie zal volgens hem worden geken merkt door tal van overlegstructu ren, waardoor voor de feitelijke taak van de politie nog minder tijd overblijft. „Het leidt tot een vrijwel volledige chaotisering", aldus Stof felen, die het kabinetsplan boven dien 'een bestuurlijk wangedrocht' noemde. gezinnen moeten zorgen voor een ziektekostenverzekering, en zich ook garant stellen voor vérdere on voorziene kosten tijdens het ver blijf. Met ingang van volgend jaar gaat het Bureau Internationale Jonge ren Kontakten in Amsterdam offi cieel bemiddelen in de plaatsing van buitenlandse au-pairs in Ne derlandse gezinnen. Het BIJK be middelt al in de plaatsing van Ne derlandse jongeren in het buiten land. In 1984 waren er naar schat ting 1000 au-pairs uit ons land - bij na allen meisjes - actief in het bui tenland, voornamelijk in Frankrijk en Engeland. Vrouw zette jongeren tot brandstichting in school aan ALMERE (ANP) - Een 32-jarige vrouw die door de politie van Al- mere is aangehouden in verband met de brand in de rijksscholenge meenschap De Meergronden in Al- mere-haven heeft bekend dat zij uit onvrede over het jongerenbe leid van de gemeente drie jongeren van 18, 19 en 24 heeft aangezet tot het stichten van de brand. De totale schade aan De Meer gronden bedraagt 1 miljoen gul den. De vrouw had de brandstich ters voorzien van molotovcocktails en spiritus. Zij wordt door de poli tie omschreven als een vertrouwe linge van duizenden jongeren in Almere en was nooit eerder in aan raking geweest met de politie. Tegenover de politie heeft zij verklaard dat zij zeer verontwaar digd is over het feit dat de gemeen te twee jongerencentra in die stad heeft gesloten in verband met ern stige ongeregeldheden in augustus van dit jaar. Volgens haar hebben de jongeren in Almere geen enkele uitlaatklep meer en dient de ge meente snel voor een oplossing te zorgen. KWIJTSCHELDING - Tussen 1100 en 1600 personen of huishou dens in Tilburg, die dit jaar in aan merking hadden kunnen komen voor gedeeltelijke kwijtschelding van gemeentelijke heffingen, heb ben daarvoor geen aanvraag inge diend. Dit ondanks een uitvoerige campagne van de gemeente, waar in op de mogelijkheid van kwijt schelding was geattendeerd. Nederlandse NAVO-officieren verdacht van verduistering DEN HAAG (GPD)- Tegen zes be - roepsmilitairen van het Neder lands administratief korps bij de NAVO-eenheid Northag in Mön- chen Gladbach worden gerechtelij ke stappen ondernomen. De zes militairen, drie onderofficieren en drie officieren, worden verdacht van valsheid in geschrifte en ver duistering van een bedrag van 280.000 gulden. Het ministerie van defensie be vestigde gisteren dat de Koninklij ke Marechausse proces-verbaal te gen de zes heeft opgemaakt. De verdachte militairen zouden het geld hebben verduisterd uit fond sen voor Nederlandse militairen in het hoofdkwartier van de noorde lijke legergroep van de NAVO. Het geld werd gebruikt voor grote fees ten en braspartijen. De strafbare feiten zouden tus sen 1982 en midden 1984 zijn ge pleegd. De zaak is in augustus aan het licht gekomen. De comman dant van het Administratief Korps, een luitenant-kolonel van de lucht macht, en de ondercommandant, een majoor van de landmacht, zijn inmiddels met pensioen gegaan. APPINGEDAM (GPD) - Het mi nisterie van defensie wil in Appin gedam een NAVO-basis vestigen. Het gaat om een radar- en/of een communicatiepost. Deze post moet worden gevestigd in een complex oude bunkers bij het ge huchtje Nansum. Het complex is enkele maanden geleden geïnspec teerd door NAVO-kopstukken en goed bevonden. Dit heeft eén woordvoerder van het ministerie van defensie meegedeeld. Het militaire complex bij Nan sum bestaat uit één grote bunker met zes kleine bunkertjes. Het ter rein rond de bunkers is in bezit van het ministerie van defensie en ver boden grondgebied. De grond Autokopers opgelicht HOOGEVEEN (GPD) - Enkele tientallen kopers van auto's in Hoogeveen zijn flink bij de neus genomen door twee garagebedrij ven. Ze waren in de veronderstel ling een goede gebruikte wagen te kopen maar kregen slechts een uit wrakstukken opgebouwd voer tuig. De onderdelen waren afkomstig van schadeauto's die total loss wa ren verklaard. Een bedrijf in het Overijsselse Nieuwleusen zorgde voor het technische gedeelte, de bedrijven in Hoogeveen brachten de auto's aan de man. De zaak kwam aan het licht toen een van de auto's technisch werd gekeurd. De computer sloeg op tilt, omdat het chassisnummer van het gekeurde vervoermiddel niet klop te met het kentekennummer. „Het kenteken was van een auto die al lang niet meer bestond", aldus een politiewoordvoerder. rond de bunkers is verpacht aan boeren. De bunkers dateren uit de jaren '50. Tot in de jaren '60 is in het complex een radarpost van de Nederlandse luchtmacht gevestigd geweest. Na de ontmanteling zijn de bunkers door de dienst Domei nen van het rijk verhuurd. In de bunkers wordt onder ande re munitie van een wapenhandel, springstoffen voor seismologisch onderzoek en in beslag genomen vuurwerk bewaard. In een van de bunkers ligt zelfs een eeuwenoud orgel opgeslagen. De bunker is als opslagruimte erg geschikt, omdat de ruimte droog is en goed bevei ligd tegen brand en inbraak. Het ministerie van defensie onderhan delt met de NAVO over de vesti ging van een post in Nansum. Gaan de defensie-plannen niet door, dan blijven de bunkers in tact. „De bunkers worden niet af gebroken. Ze blijven in operatione le staat", aldus de defensie-woord- voerder. Begin dit jaar kwamen de bun kers in het nieuws nadat een groepje schooljongens erin slaagde in een van de bunkers in te breken. Zij kwamen echter niet verder dan de eerste deur. De tweede deur, die toegang gaf tot een springstoffen- opslag, konden zij niet forceren. INBRAAKPREVENTIE - De Groningse woningbouwvereniging Gruno geeft de huurders van haar 8000 woningen tegen inkoopprijs voorzieningen voor beveiliging te gen inbraak. De vereniging hoopt zo de schade door inbraken in de woningen te beperken. Elk jaar moeten medewerkers ongeveer 250 keer schade na een inbraak herstellen. De bewoners kunnen de sloten en grendels tegen in koopsprijs kopen. Ook ivoor het aanbrengen ervan betalen ze een kleine vergoeding. MADRID (GPD) - „De Spaanse toetreding tot de EG zal voor de ontwikkelingslanden een 'mixed blessing' betekenen. Aan de ene kant krijgen de ontwikkelingslan den door de Spaanse toetreding een grotere afzetmarkt. Met name als het gaat om die landen die geas socieerd zijn 'met de EG. Maar aan de andere kant zullen landen rond de Middellandse Zee het waar schijnlijk wat moeilijker krijgen. Er zijn weliswaar afspraken ge maakt over de afzet van citrus vruchten, wijn, olijfolie, avocado's en al dat soort luxe produkten. Maar na een overgangsfase zal de Spaanse toetreding voor de Derde Wereld toch voordelig kunnen zijn". Dit zei prins Claus gisteren in een gesprek met Nederlandse jour nalisten vlak voor zijn vertrek naar Nederland na een driedaags staats bezoek aan Spanje. Prins Claus zei dat het bezoek „ontzettend meegevallen" 'was. „We hadden niets anders ver wacht, het was half een familie- en half een staatsbezoek. Het was bij zonder succesvol". De prins heeft het gevoel dat hij tijdens het staatsbezoek wel dege lijk contact heeft gehad met wat genoemd wordt 'de gewone man'. Zo vertelde hij dat koningin Bea trix en hijzelf gisteren met de Spaanse koning aan het stuur op bezoek zijn geweest in Aranguez. „Wij zijn daar gewoon een restau-w rant binnengegaan en hebben daar kunnen meemaken hoe de gewone man reageert op zo'n plotselinge inval. De Spaanse koning werd on middellijk herkend. Ik natuurlijk niet. Maar hartverwarmend". KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! keus uit 150 occasions KKN heeft 2,5 miljoen handtekeningen tegen raketten binnen DEN HAAG (ANP) - Vrijwilligers van een aantal Nederlandse organisa ties zullen vandaag en morgen op 116 plaatsen in Nederland Nicara guaanse bananen verkopen als protest tegen de Amerikaanse handels boycot van Nicaragua. Ze zullen op markten, in stalletjes langs de weg en in gewone groente winkels aan de man worden gebracht. De verbouw en export van bananen is één van de belangrijkste pijlers van de Nicaraguaanse economie. De handelsboycot, die in mei dit jaar door de VS werd afgekondigd, is dan ook een zware slag voor Nicaragua omdat dit land het grootste gedeelte van zijn bananenproduktie in de VS afzette. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van CDA en WD in de Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) voor een nauwere samenwerking tussen rijks- en gemeentepoli tie. Dat moet gestalte krijgen in de vorming van regionale samenwerkingsverbanden. De PvdA is tegen de plannen van het kabinet. Met de goedkeuring van de Kamer is een einde gekomen aan een ja renlange discussie over de vraag hoe de structuur van de politie zou moeten worden verbeterd. Aan vankelijk lag het in de bedoeling om rijks- en gemeentepolitie sa men te voegen tot een provinciaal politiekorps. Dat plan was neerge legd in het regeerakkoord tussen CDA en WD. Om financiële rede nen - de reorganisatie zou ongeveer een miljard gulden gaan kosten - trok het kabinet een reeds inge diend wetsontwerp van die strek king in. De WD huldigt nog altijd het standpunt dat het einddoel één po- litie-organisatie moet zijn. De libe- Politie klaagt over regeling bij 'ongemakken' ARNHEM (GPD) - De per 1 janua ri van kracht geworden inconve- niëntenregeling - 'ongemakkentoe- slag' - voor het personeel van de ge meentelijke politiekorpsen is on werkbaar. Dat hebben de financië le deskundigen van de vijftig korp sen met een hoofdcommissariaat kenbaar gemaakt aan de rijksover heid. Het niet meer uitbetalen van overuren in geld, maar het com penseren daarvan in vrije tijd, kost de korpsen gezamenlijk 20 miljoen gulden per jaar. Financiële des kundigen hebben bij monde van hun secretaris M. Punt, verbanden aan de Arnhémse gemeentepolitie, laten weten dat de gevolgen van de regeling onaanvaardbaar en onmo gelijk zijn op te vangen. Uit een enquête die onder 26 korpsen van gemeentepolitie is ge houden, blijkt dat de regeling in de praktijk nauwgezet wordt uitge voerd. Er wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk aanpassen van de maatregel. De dienstcom missies van de verschillende korp sen hebben zich in soortgelijke be woordingen uitgelaten. ralen betwijfelen of de invoering van provinciale politie werkelijk zoveel zal kosten. „Maar omdat wij niet in staat zijn beter cijfermate riaal op tafel te leggen, gaan wij ak koord met het kabinetsstand punt", aldus woordvoerder Dijk stal. Volgens minister Rietkerk zijn de berekeningen die door het bureau Berenschot zijn gemaakt, niet aan twijfel onderhevig. Het CDA had er geen behoefte meer aan om de cijfers te bestrijden of te onderschrijven. „Rust in politie land is nu geboden", meende CDA- woordvoerder Gerrit van Dam. Samenvoeging De regeringsfracties bleven wel bij hun wens om de politiedirecties van de twee departementen samen te voegen en onder te brengen bij het ministerie van binnenlandse zaken. Het kabinet is daar op te gen. Minister Korthals Altes, ver antwoordelijk voor de rijkspolitie, meent dat zijn departement zonder ambtelijk apparaat voor de rijkspo litie niet naar behoren kan functio neren. CDA en WD hebben het kabinet nu in een motie gevraagd de voor- en nadelen van de samen voeging van de directies vóór 1 maart 1986 op papier te zetten. De uitkomst kan dan worden meege nomen in de kabinetsformatie na de verkiezingen in mei volgend jaar. Het alternatief van de politievak bonden om de rijkspolitie op te heffen en naast de gemeentepolitie een provinciaal politiekorps op te richten, vond geen genade in de ogen van de regeringsfracties. Vol gens het CDA blijft de tweedeling in het politiebestel dan toch be staan. Opheffing van de rijkspolitie vond Van Dam daarom geen ver antwoorde operatie. De WD'er Dijkstal noemde de omvorming van rijkspolitie naar provinciale politie 'geen structurele oplossing'. Parlementaire controle PvdA-woordvoerder Stoffelen daarentegen betitelde het voorstel van de vakbonden als zeer verstan dig. De parlementaire controle op DEN HAAG (GPD/ANP) - Het co mité CDA'ers tegen kruisraketten wil dat de beslissing tot plaatsing van die raketten wordt, uitgesteld. Tijdens een bijeenkomst morgen in de Kloosterkerk in Den Haag wil het comité het kabinet oproepen de beslissing in elk geval op te hou den tot na de topontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov. Het comité, dat steunt op het voormalige kamerlid Hans de Boer, vindt het ongelooflijk dat het kabinet krampachtig vasthoudt aan een besluit op 1 november, ter wijl serieuze wapenonderhandelin gen in Genève aan de gang zijn en de topontmoeting tussen de leiders van beide grootmachten binnen enige weken plaatsvindt. Binnen de CDA-fractie zullen minstens twee en maximaal zes le den tegen een uiteindelijk besluit tot plaatsing van de raketten stem men. Sommige CDA'ers die zich nadrukkelijk van de fractielijn hebben gedistantieerd zijn op on verkiesbare plaatsen op de voorlo pige lijst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen gezet. Het co mité wil nadrukkelijk een steun zijn voor de CDA-kamerleden die tegen de raketten willen stemmen. Volgens de organisatoren van de bijeenkomst in de Kloosterkerk zal de opkomst groot zijn. Christen democraten uit binnen- en buiten land zullen erbij zijn. Het CDA-ka- merlid Beinema zal een toespraak houden. Beinema is een van de mogelijke tegenstemmers in het CDA. Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) heeft inmiddels twee en een half miljoen handtekeningen bin nen tegen de plaatsing van kruisra ketten in Nederland. Het door het KKN georganiseerde volkspeti tionnement loopt op zaterdag 26 oktober af. Op die dag worden de handteke ningen tijdens een afsluitende ma nifestatie in de Houtrusthallen in Den Haag symbolisch overhan digd aan premier Lubbers en de kamervoorzitters Steenkamp en Dolman. In de week daarna wordt het pakket handtekeningen op het Binnenhof in Den Haag daadwer kelijk aangeboden. Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) zal de komende twee weken een slotoffensief voeren om de laatste handtekeningen voor het volkspetitionnement bij elkaar te 'vegen'. De actie heeft tot nu toe 800.000 gulden gekost. De giften van sympathisanten kunnen de kosten niet dekken. Hoeveel geld het Komitee nog te kort komt, kon KKN-voorzitter Strikwerda niet zeggen. Om de betrouwbaarheid van de handtekeningen te waarborgen zal het onderzoeksbureau NIPO de laatste twee weken steekproeven houden uit de binnengekomen handtekeningenkaarten. Het NI PO wordt bij die controle bijge staan door een notaris. Brief Gorbatsjov De PvdA vindt dat premier Lub- BUNNIK (ANP) - Jongeren uit lan den die niet bij de EG zijn aange sloten kunnen met ingang van 1 ja nuari 1986 onder bepaalde voor waarden maximaal een jaar als au- pair in ons land komen werken. Dit heeft staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) gisteren meege deeld op de eerste Europese bij eenkomst van bemiddelingsbu- reau's voor au-pairs in Bunnik. Voor jongeren uit EG-landen be staat er geen belemmering om in ons land een baantje als au-pair te vinden. Voor andere buitenlandse jongeren worden de mogelijkhe den nu verruimd, omdat au-pair- Werk VOlgenS ÓP ctnntccporptnric gezien de aard van het werk en de geringe beloning meer als een cul turele activiteit dan als betaald werk moet worden beschouwd. Het strenge toelatingsbeleid voor buitenlandse werknemers kan daarom voor deze categorie wat worden verzacht, zo vindt Jus titie. Overigens is het aantal au- pairs in Nederland gering: het zijn er naar schatting niet meer dan een paar honderd, bijna allemaal uit EG-landen. De voorwaarden die Justitie bij de nieuwe regeling stelt zijn dat de jongeren een verklaring moeten ondertekenen dat zij na een jaar weer het land verlaten. Hun gast- ADVERTENTIE Op het Haagse Binnenhof houden drie vrouwen sinds gisteren een hon gerstaking tegen de plaatsing van kruisraketten. Het zijn van links naar rechts: Anneke le Fèvre uit Nuenen, Bep de Kruijff uit Cuyk en Truus Lambregts uit Eindhoven. (fotoGPD) bers de zakelijke strekking van de brief van de Russische leider Gor batsjov over de kruisraketten openbaar moet maken, als de mi nister-president op het standpunt blijft staan dat volledige publikatie van de geheime brief indruist te gen het diplomatieke gebruik. De premier bevestigde afgelopen vrijdag op zijn wekelijkse perscon ferentie na het kabinetsberaad dat hij een schrijven van de Sowjet-lei- der had ontvangen. Hij stelde dat indien de Kamer zou aandringen op publikatie hij daarvoor toestem ming zou moeten vragen aan de Sowjet-Unie. Het EVP-kamerlid Ubels heeft in dat verband Gorbatsjov inmiddels een telegram gestuurd waarin zij een klemmend beroep op hem doet de Nederlandse regering op korte termijn te laten weten dat hy geen bezwaar heeft tegen het pu bliceren van zijn brief. Uit de NAVO Wie tegen kruisraketten is dient als logische consequentie het lid maatschap van de NAVO op te zeg gen. Dit zegt voormalig PvdA-mi- nister van defensie Vredeling (ka binet-Den Uyl) deze week in een vraaggesprek met het PvdA-blad Voorwaarts. Vredeling, die het niet eens is met het PvdA-standpunt inzake de kruisraketten, vindt bovendien de hele discussie rond die wapens „al lang achterhaald". Het gaat vol gens hem nu in de eerste plaats om SDI (het Amerikaanse Starwars- progr^mma) of de Russische va riant daarvan. De oud-defensieminister keert zich tegen de mening van de PvdA dat in een nieuw kabinet met de socialisten het plaatsingsverdrag moet worden teruggedraaid. Hij vindt dat PvdA-leider Den Uyl het herroepen van zo'n verdrag moet voorkomen. Voor dat herroepen zijn volgens hem immers beide verdragpartners nodig en het is een verdrag dat met de Staat der Nederlanden wordt gesloten en niet met een politieke partij. „Met een variant op het gezegde: een man een man, een woord een woord, zou ik willen zeggen: een staatsman een staatsman, een ver drag een verdrag", aldus Vrede ling.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5