Onbegonnen Werft actief in vrije lijd Wie vangt de spijbelaars van het opvangproject op? Projecten voor jongeren in gevaar door bezuinigingen Beeld Boerhaave krijgt opknapbeurt Schoolhoofd overleden Vele auto's opengebroken PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 Leidse kroniek door John Kroon Spijbelen (l) Stop een groep leerplichtige jongeren bij elkaar in één lokaal Zet voor deze groep een mijnheer of mevrouw met als beroep leraar of lerares. Geef deze leerkracht tot taak die jongeren het een en ander te leren. Is er dan geen sprake van een situatie die verdacht veel op een school lijkt? Het opvangproject voor spijbe laars, waarover de gemeentelijke afdeling onderwijs een rapport heeft uitgegeven, komt samenge vat neer op de bovenvermelde si tuatie. Er is één probleem. Het woord school is taboe. Want daar willen spijbelaars niet heen. In- het rapport wordt dit zo gefor muleerd: "Het opvangproject mag geen structurele onderwijs voorziening worden. Het moet ge zien worden als een noodver band". Wie beduvelt nu wie? De spijbe laar die, hoewel leerplichtig, het vertikt om naar school te gaan of de plannenmaker, die probeert de spijbelaar de klas in te lokken met de mededeling dat dit geen school is. Het zal wel een goedbedoelde poging zijn van de directie on derwijs. Een poging om het onre gelbare te regelen. Maar zoals je geen cao met vaste werktijden voor zwartwerkers maakt, zet je spijbelaars niet hele dagen in een gebouw orn lessen te volgen. Want daar heb je scholen voor. Maar ja. Je hebt nu eenmaal mensen die niet zullen rusten voordat al les in dit land is geregeld. Trou wens: wie vangt de spijbelaars op die het spijbelproject verzui men? Spijbelen (2) Spijbelen, het is zo oud als het onderwijs zelf. Waarom spijbelen scholieren? Een onderzoek in Leeuwarden heeft als conclusie in het Leidse rapport opgeleverd: "Opvallend is dat ca. 75 procent van de motieven terug slaan op schoolkenmerken en de schoolbe leving van de leerling". Als we het niet dachten. Maar waarom zou je in het tijdperk van de technologische vernieuwing op je boerenver stand vertrouwen? In de Ver enigde Staten heeft de spijbel- computer zijn intrede gedaan. Het schoolverzuim wordt tot op de seconde geregistreerd en voor al wordt bekeken bij welke lessen het gebeurt. Bovendien is de com puter verbonden met een opbel- automaat. zodat afwezige leer lingen onmiddellijk kunnen wor den getelefoneerd. Is dit niet veel erger dan een stevige oorvijg? Staatssecretaris Ginjaar-Maas vindt van nietzij heeft al voorstellen gedaan om in Nederland met de spijbelcompu- ter te gaan experimenteren. Je ziet de nieuwe ellende al voor je: één storing in de computer en ou ders van leerlingen die gewoon bezig zijn de aardrijkskundeles te volgen, worden ten Onrechte in paniek gebracht opknappen? Het rapport geeft ook daar een antwoord op. "Ge dacht wordt aan leraren die naast bevoegdheden voor de eer ste fase van het voortgezet onder- ivijs over veel bekwaamheden be schikken". En denk niet dat zij zomaar de eerste de beste spijbelaar voor hun neus krijgen, want eerst moet een commissie met daarin de leerplicht-ambternaar, verte genwoordigers van de GG en GD, het Jeugdwelzijnsoverleg Leiden e.o., het onderwijs, de kinderpoli tie en de directie onderwijs beoordelen of de schoolverzuimer wel voor het spijbelproject in aanmerking komt. Wedden dat alleen al de idee voor zo'n commissie te moeten verschijnen, de spijbelaar naai school doet verlangen? Zoniet dan zal toch zeker lezing in het rapport wat de spijbelaar alle- punten". Hoe ziel de dag van de spijbelaar er in het project uit? We beginnen met een kringge sprek. "proberen de groepsvor ming te bevorderen". Vervolgens een 'roosteruur' met een indivi dueel progamma. "Hier moet ook ruimte worden ingebouwd voor meer 'reguliere doeleinden', het deels wegwerken van leerachter- standen bij min of meer schoolse vakken", wordt er in het rapport aan toegevoegd. Het is een voor zichtige formulering, maar is dat woord 'schools' niet al te riskant? Dan volgen er 'geleide pauzes'. Op een gewone school kunnen dan de jongens achter de meiden aan en omgekeerd, maar de spij belaar, die als spijbelaar toch al niet op een pauze zal hebben ge rekend, wordt andermaal gecon- fronteerd met het streven "bevor dering van de groepsvorming" en krijgt "ruimte voor spontaan Hoeveel spijbelaars zijn er in Leiden? In het voortgezet onder wijs moet volgens het rapport re kening worden gehouden met een verzuim van vijftien procent op 14.000 leerlingen. "Dan betekent dit dat ca. 210 leerlingen regel matig spijbelen. Een groep van ca. 16 leerlingen die in aamer- king komt voor het opvangpro ject is zeker aanwezig". Gevreesd moet worden dat de opsteller van het rapport vroeger tijdens menige rekenles heeft ge spijbeld. Spijbelen (3) Wie zijn de leerkrachten, als je ze zo tenminste mag noemen, die straks het opvangproject mogen maal staat te wachten, hem sti muleren maar weer gewoon de schooltas in te pakken. Spijbelen (4) Zoals gezegd: het project mag niet op een school lijken. Als we het rapport goed begrijpen, kan de aanwezigheid van een krijtje al funest zijn. Lees maar: "Bij het aanbod van activiteiten zal alles wat aan regulier onderwijs doet denken, zeker in eerste instantie moeten worden vermeden". Niet temin: "Uitgegaan zal worden van een vast ritme om structuur in het programma aan te bren gen". Het rapport geeft vervolgens "voorbeelden van programma contact". Volgend programma-punt: de groepsles. "Hierbij wordt gepro beerd samen te leren". Vervol gens: het groepsgesprek, creatie ve vakken, keuzevakken, lessen in beroepsoriëntatie, opruimen (om "het gevoel samen verant woordelijk te zijn, te bevorde ren"), en sport en spel. Men ziet: dit mag dan wel geen school heten, spijbelen wordt op deze wijze nog behoorlijk ver moeiend. Nog even en die school- verzuimers zijn nodig aan vakantie toe. Senioren Een tekenend staaltje van tac tische mist heeft deze week de po- Het gebouw Pieterskerkhof 4a, dat in de toekomst wellicht gebruikt wordt om spijbelaars op te vangen. Dat het wel enigs- i school lijkt, houden we onder ons. Dat mogen de spijbelaars niet weten. litieke gemoederen en lachspie ren in Leiden bezig gehouden. Het betreft de instelling door de politieke partijen in de Leidse ge meenteraad van het z.g. senio renconvent. Dat is een informeel werkoverleg tussen vertegen woordigers van de fracties, bur gemeester Goekoop en, als poli tiek aanspreekbaar lid van het college van B en W, wethouder Bordewijk, om de Leidse raad wat beter dan tot dusver te laten functu Geen overbodige luxe, want het laatste jaar ging het er nogal merkwaardig aan toe: procedu res waren wel eens aan de rom melige kant, met bepaalde data werd al te soepel omgesprongen, de oppositie-partijen kregen be langrijke nota's pas op een laat tijdstip toegezonden nadat de college-partijen (PvdA en WD) er al ruimschoots van hadden kunnen kennisnemen. En het dieptepunt was ongetwijfeld die beruchte brief van de Sociale Dienst, waarvan de inhoud in de krant had gestaan en deson danks niet openlijk in de raad mocht worden bediscussieerd. Joop Walenkamp (CDA) heeft over dit alles bij de laatste begro ting ferm op zijn poot gespeeld en na veel heen en weer gepraat vond men dat die zaken maar moesten worden besproken in dat (foto Wim Dijkman) PSP en PPR, de terriërs van de raad, gingen daar aanvankelijk ook mee akkoord, maar na het eerste oriënterende gesprek lieten zij ineens weten niet meer mee te doen. "Tot onze stomme verba zing werd de openbaarheid ter discussie gesteld. Openbaarheid betekent voor ons de deur wijd open zetten en iedereen hartelijk uitnodigen", schrijft klein links. Hoe schattig. De taal van kinde ren opgevoed in de jolige jaren zestig en verdwaald in de crisis. Natuurlijk heeft klein links re den om argwanend als de hel te zijn tegenover dat conventelk orgaan heeft nu eenmaal zijn ei gen manipulatie-klimaat. De aanwezigheid van Bordewijk in het senioren-convent doet ook het ergste vrezen, want als er iemand niks ziet in de inbreng van de op positie dan deze wethouder wel. En het geeft inderdaad te denken dat PvdA en WD geen openbaar overleg maar wel "passief open baar overleg" willen - dat is het jargon van aanstaande flesse- trekkers. Maar PSP en PPR zullen toch eerst ervaring moeten opdoen. Je kunt pas zeggen dat het niet deugt als gebléken is dat het niet deugt. Bijdragen: Ruud Paauw en Raymond Peil Bovendien willen PSP en PSP wel erg veel: belanghebbenden uitnodigen en spreektijd voor hen inruimen enz. Zo neemt het de vormen aan van een doorsnee raadscommissie en het senioren convent is toch in eerste instantie bedoeld om de interne zaken van de raad beter te laten verlopen. De eerste bijeenkomst van het s-convent was in elk geval uiterst openbaar. De deur stond wijd open en de paar belangstellenden kregen zelfs koffie geserveerd. Klein links schitterde, zoals ge zegd, door afwezigheid. De situa tie was gevuld met ironie: wel klagen over een informatieach terstand op de collegepartijen, maar de gelegenheid om die in te halen links laten liggen. Is klein links in werkelijkheid soms teruggefloten door de ach terban? Het lijkt er op. Rob van Lint (PPR) ontkende dat. Borde wijk poneerde keihard van wel. Hij en WD-er Gerard Bakker waren in elk geval boos dat het genereuze gebaar van de coalitie door de oppositie met afwijzende leuzen en strijdkreten wordt ont- "Het is tactiek", zegt Van Lint hierop. Wat het tactische ervan is weet hij echter niet duidelijk te maken. Het zal waarschijnlijk toch wel gaan om wat ketelmu ziek teneinde de achterban de in druk te geven dat men niet al te zeer tegen de macht aanschurkt. Met principes geschoeide voe ten schoppen Van Lint en De la Mar (PSP) nu wat om zich heen. PvdA en VVD reageren wat gramstorig, dat wordt ook van hen verwacht, maar lijken wel bereid van 'passief openbaar' over te stappen naar 'openbaar', wellicht nog met een piepklein clausuletje, want je weet maar nooit. Van Lint en De la Mar kunnen dan zonder gezichtsver lies bij het convent aanschuiven. En iedereen is tevree. Ach, wat is de wereld zonder schouwtoneel. Rock 'n roll In het pand van de LVL aan de Ldngegracht65 in Leiden wordt vanavond een rock 'n roll feest gehouden. Het feest, dat is be stemd voor vrouwen, begint om half tien. Platenbeurs ln het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zaterdag een grammofoonplatenbeurs ge houden. Verzamelaars van mu ziek in diverse genres kunnen daar terecht voor platen die niet meer 'normaal' in de handel zijn. Ook is er gelegenheid om platen te ruilen. Van tien tot vijf uur. Hard-rock Ter aanvulling op het berichtje van gisteren dat het Breehuys za terdagavond het seizoen opent met een hard-rockavond deze me dedeling: de band Fire Storm treedt deze avond in het jonge rencentrum aan de Breestraat 19 op. Deze groep bestaat uit Rob Naafs (gitaar), Ronald Vos (drums), René Postma (bas) en Onno v.d. Voort (zang en gitaar). De zaal gaat om acht uur open. Het programma in het Bree huys tijdens de herfstvakantie van volgende week ziet er verder als volgt uit: 14 oktober break- dancemiddag met een Ameri kaanse graffityfilm; 15 oktober een tafeltennistoernooi; 16 okto ber video-café; 17 oktober een uit stapje naar Rotterdam (Euro mast, Fenomena); 18 oktober een discomiddag met de band Gling. Behlave het uitstapje naar Rot terdam (negen uur) beginnen de activiteiten om twee uur 's mid dags. Zanger De Engelse zanger Phil Mills treedt zaterdagavond op in de Petrakerk aan de Curacao- straat.'Mills brengt eigen reper toire en begeleidt zichzelf met gi taar, synthesizer en drumcompu ter. Het optreden, dat om acht uur begint, wordt georganiseerd door Youth for Christ-Leiden en het gereformeerd/hervormd jeugdwerk in de Kooi. Swing In het LVC, Breestraat 66, is zaterdag een swingavond. In het zoldercafé treedt de Leidse band Under Cover op (funky new wa ve). Duivensport De eindstanden in de diverse categorieën bij postduivenver eniging De Vriendenclub zien er als volgt uit. Vitesse: 1 comb. Kooy/Werkhoven, 2 A. Houwe- ling, 3 W. Vijlbrief, 4 comb. Bo- dijn/Vinkesteijn, 5 F. Compier; midfond 1 comb. Kooy/Werkho- ven, 2 L. Koopman, 3 W. Sier a jr., 4 Th. Dongelmans, 5 F. Compier; fond 1 J. Beekman, 2 Th. Dongel mans, 3 comb. Kooy/Werkhoven, 4 W. Siera jr., 5 F. Compier; to taal oude duiven 1 comb. Kooy/ Werkhoven, 2 F.J. Compier, 3 W. Siera jr., 4 L. Koopman, 5 Th. Dongelmans; jonge duiven 1 comb. Kooy/Werkhoven, 2 W. Sie ra sr., 3 W. Vijlbrief, 4 L. Koop man, 5 W. Siera jr.; navluchten 1 comb. Kooy/Werkhoven, 2 F.J. Compier, 3 M. Noordervliet, 4 Th. Dongelmans, 5 L. Koopman; ge neraal 1 comb. Kooy/Werkhoven, 2 W. Siera jr., 3 F.J. Compier, 4 L. Koopman, 5 Th. Dongelmans, 6 W. Vijlbrief, 7 gebr. v.v. Voorn, 8 L. Burgers, 9 H. Gijsman, 10 C.P. Gijsman. Pijpen Het Pijpenkabinet, het mu seum voor de tabakspijp van klei geeft belangstellenden zondag middag de gelegenheid hun oude pijpen te laten determineren. Zo wel pijpen van klei, hout of meer schuim kunnen worden getoond. Dat kan van één tot vijf uur. Volksdansen De maandelijkse volksdansin- stuif in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 is zon dagavond. Het programma, sa mengesteld door Yvonne Knij- nenburg, bevat nationale en in ternationale dansen uit o.m. Griekenland, Turkije, Israël en Joegoslavië. Aanvang zeven uur. Archeologie Het Rijksmuseum van Oudhe den organiseert zondag weer een archeologisch spreekuur. Wie wil weten waar zijn oude voorwer pen vandaan komen of hoe oud ze zijn, kan tussen twee en vier uur terecht in het museum aan het Rapenburg 28. Marijke Brou wer en Wendelien Jansen geven de informatie, ook over archeolo gie in het algemeen. Voor meer informatie: tel 071-146246. LEIDEN - Na Van der Werf is het nu de beurt aan Herman Boerhaave om een revisiebeurt te ondergaan. Gistermiddag werd de bronzen gestalte van de be roemde medicus van zijn sokkel aan de Boerhaave- laan gelicht om bij de Rijnlandse Bronsgieterij in de Waard te worden hersteld. Het beeld van Boerhaave vertoont, net als dat van Van der Werf, ouderdomsver- schijnselen: vervuild en barsten in het brons. Hoogste tijd dus om een verjongingskuur te ondergaan. De bronzen beeltenis van Boerhaave is al meer dan honderd jaar oud. Het beeld werd ontworpen door J.Th. Stracke, gegoten door de firma Enthoven Co en in 1872 onthuld. Van der Werf, die het eerst aan de beurt was om in revisie te worden genomen, dateert van 1884 en is dus jonger van lijf en leden. Voor het herstel van beide beelden is een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken. Daar zijn de sokkels niet by in begrepen. De gemeente wil die ook wel opknappen maar heeft daar voorlopig geen geld voor. Vorige maand werd Van der Werf, na een afwezig heid van een halfjaar, weer op zijn plaats in het gelijk namige park gezet. Nu is dus de beurt aan Boerhaave om onder handen te worden genomen. Gistermiddag werd het beeld door een hijskraan van z'n voetstuk getild, zweefde vervolgens even boven de Boerhaave- laan (foto's links) om op een vrachtwagen te worden gezet. Met Boerhaave in horizontale positie en op de achtergrond het academiesch ziekenhuis (foto onder) werd koers gezet naar de bronsgieterij. Over ongeveer zes maanden is Boerhaave weer als nieuw en zal de ruim honderdjarige gemakkelijk weer een eeuw kun nen doorstaan. (foto's Wim Dijkman) Protestbrief B en W naar minister LEIDEN - De uitgave van de Ma rokkaans-Nederlandse krant 'Al Mizan' en een textiel-project voor jonge buitenlandse vrouwen in Leiden dreigen volgend jaar te moeten worden gestaakt als gevolg van bezuinigingen by het ministe rie van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Onlangs is gebleken dat het LEIDEN - Het hoofd van de pro testants christelijke basisschool 'De Toonladder', de 38-jarige R.D.G. Drop, is aan een hartstil stand'overleden. Hij was sinds het begin van het schooljaar hoofd van deze school. Voorheen was Drop hoofd van 'De Zwaluw'. voornemen bestaat om in 1986 tien miljoen gulden te bezuinigen op de regeling van projecten voor werk loze jongeren. Burgemeester en wethouders van Leiden zeggen verontrust te zijn over één en ander omdat de projecten in de gemeente Leiden, die uit deze regeling wor den betaald, in een belangrijke be hoefte te blijken voorzien. "Voor twee groepen jongeren, die zonder de thans goed tot ontwikkeling ge brachte projecten nauwelijks de mogelijkheid hadden om een maatschappelijk perspectief te scheppen, dreigt nu abrupt een einde te komen aan het verrichten van zinvolle werkzaamheden", al dus B en W van Leiden in een brief aan minister Brinkman van WVC. B en W spreken ook hun verba zing uit over het voornemen van de minister omdat tot dusver steeds is gesproken van een, op grond van een evaluatie en ervaringen bij de uitvoering van projecten gebaseer de, voortzetting van het beleid. Het college wijst er op dat, gezien de weinig rooskleurige financiële po sitie van de gemeente Leiden, men niet in staat zal zijn om de financie ring van beide projecten over te ne men. B en W vragen de minister daarom met klem zijn voornemen, te herzien zodat de projecten voor werkloze jongeren voortgang kun nen vinden. LEIDEN - In de orhgeving van de Rijnsburgerweg zijn afgelopen nacht enkele tientallen auto's opengebroken. De inbrekers had den het voorzien op autoradio's en cassetterecorders. Van de daders ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4