'Herstelbeleid' Martens inzet verkiezingen ■HHB Medicijnen heeft het bedrijfsleven niet meer nodig Zou Gerieve blij zijn met binnenkomst van Achtergrond Belgen naar de stembus VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 PAGINA 11 Zondag kunnen zeven miljoen Belgen naar de stem bus om een nieuwe Kamer van Volksvertegenwoordi gers, een nieuwe Senaat en nieuwe provinciale bestu ren te kiezen. Aanvankelijk waren deze verkiezingen uitgeschre ven voor 8 december, maar de val van het rooms-libe- rale kabinet van premier Wilfried Martens als gevolg van het Heizeldrama, maakte vervroegde verkiezin gen nodig. Dat Heizeldrama bleek politiek overigens slechts een incident, dat in de verkiezingsstrijd geen enkele rol meer speelt. Het kabinet viel omdat de interne spankracht weg was. 'Metaalmoeheid' wordt wel ge zegd. Het economische beleid van het kabinet, de kruisra ketten, maar vooral de interne verdeeldheid van Bel gië zijn de hoofdthema's van het actuele politieke le ven bij onze zuiderburen. In dit land, waar de grootste partij niet meer dan 20 procent van het aantal parlementaire zetels heeft, is coalitievorming nog moeilijker dan in Nederland. De enquêtes voorspellen een stembusuitslag die de ver deeldheid en onduidelijkheid alleen nog maar groter zal maken dan zij al is. BRUSSEL - Het politieke leven in België wordt nog altijd meer door de tegenstelling tussen Vlaanderen en Wallonië beheerst dan door de kruisraketten of de hoge werkloosheid. De taalstrijd is weliswaar op de achtergrond geraakt, maar heeft plaatsge maakt voor de 'communautaire problemen', zoals dat hier zo fraai heet. In gewoon Neder lands: de strijd om de economi sche en politieke macht tussen de twee grote gemeenschappen, Vlaanderen en Wallonië. door Hans de Bruijn Over de taal praat nauwelijks iemand meer. Over het nationaal belang nog minder. België be staat hooguit op de landkaart, maar niet in de gevoelens van de 'Belgen'. Vlaanderen, Wallonië en Brussel, daar draait het om. Tot zo'n 20 jaar geleden was het Wallonië waar de Belgische politiek gemaakt werd. Daar zat de economische macht door de staal- en kolenindustrie, daar kwamen de politieke intellectue len vandaan die het in Brussel voor het zeggen hadden. Dat beeld is drastisch veranderd! De laatste mijnen werden zo'n tien jaar geleden gesloten, de werkloosheid is er enorm, en de laatste staalfabrieken kunnen nog slechts met miljarden francs steun van de nationale regering overeind worden gehouden. Maar dat geld komt grotendeels uit de zakken van de Vlamingen, die nu economisch de dienst uit maken. Vlaanderen is het klop pende hart van België, waar het geld verdiend wordt waarmee het wegkwijnende Wallonië in le ven wordt gehouden. De meeste nieuwe industrieën vestigen zich in Vlaanderen, daar zitten de jongens van de hi-tech en de groeiende Antwerpse ha ven. Veel van de politieke macht in Brussel is echter nog in han den van de franstaligen. Dat steekt in het Vlaamse land, waar 60 procent van de bevolking woont en driekwart van België's nationale inkomen wordt ver diend. De Walen zijn met die situatie natuurlijk best tevreden. De Vla mingen voelen zich te kórt ge daan. Zij klagen - de Volksunie, de Vlaamse, partij bij uitstek, voorop - over de anti-Vlaamse houding van de regering in Brus sel. Zo moeten, terwijl de Neder- landstaligen verreweg in de meerderheid zijn, volgens de grondwet in de nationale rege ring nog altijd evenveel Neder landstalige als franstalige minis ters zitten. Bovendien moeten de kabinetsbesluiten recht doen aan dat - kunstmatige - even wicht. Gewesten De roep om een zelfstandig Vlaanderen (en dus ook Wallo nië) klinkt de laatste jaren steeds luider. Voor een deel is dat ook al gerealiseerd. In 1980 werd na een langdurige strijd besloten tot de staatshervorming die Vlaande ren en Wallonië zou omvormen tot gewesten met een aantal ei gen bevoegdheden, een eigen be groting, een eigen 'regering' en een eigen parlement. Dat leidde tot koddige situa ties. Zo hebben beide gemeen schappen een eigen minister voor buitenlandse handel, die elk de wereld afreizen om voor hun regio buitenlandse bedrij ven te lokken. Zij bevechten el kaar daarbij op leven en dood. In China verscheen begin dit jaar in enkele maanden tijd eerst de Waalse, vervolgens de Vlaamse en tenslotte de Belgische minis ter van handel. Maar met de overdracht van de nationale bevoegdheden gaat het niet altijd even vlot. Wel werd de omroep een zaak van de gewes ten (de BRT wordt door de Vlaamse regering bestuurd, de RTBf door de Waalse), maar de federalisering van het onderwijs is door het verzet van de Waalse christendemocraten (PSC) weer op de lange baan geschoven. De PSC vreesde dat het meren deel van het onderwij sgeld dan naar Vlaanderen zou gaan. Bo vendien zouden in Wallonië de socialisten - daar verreweg de grootste partij - de zeggenschap over het onderwijs krijgen. Dat schrikbeeld was voor de PSC voldoende om begin september een nieuwe crisis in het sinds de Heizel-crisis feitelijk al demissio naire kabinet-Martens te veroor zaken. De meningsverschillen over de opdeling van de nationale koek houden zo de onvermijdelijke verdere federalisering op. Vooral in Wallonië vreest men de situa tie waarbij Vlaanderen krijgt wat het toekomt, en de franstaligen het met de overgebleven krui mels mogen doen. Het Vlaamse nationalisme wordt in Wallonië als de oorzaak gezien van de te loorgang van de Belgische staat. Zolang de Walen (en dan in het bijzonder de PSC) het in Brussel voor de helft voor het zeggen hebben, zullen zij hun best doen het huidige evenwicht in stand te houden. Partijen Maar het is de vraag hoelang dat nog stand kan houden. De Waalse socialisten (PS) van Guy Spitaels, nemen al een veel soe peler standpunt in, maar zij ma ken - nog - geen deel uit van de regering. Anderszins beklagen de Volksunie en in mindere mate de Vlaamse socialisten, zich over het gebrek aan belangstelling dat 'Brussel' voor Vlaanderen heeft. Het is duidelijk dat de verde ling van het land ook zijn sporen heeft nagelaten op de diverse po litieke families. Vroeger beston den er nationale christendemo cratische en socialistische partij en. Zo'n vijftien jaar geleden ech ter werden die opgesplitst. Er zijn Vlaamse en Waalse christen democraten, Vlaamse en Waalse socialisten, Vlaamse en Waalse liberalen, Vlaamse en Waalse groenen. Meestal hebben die partyen behalve hun naam weinig ge meen. De CVP en de PSC mogen dan in een pand in Brussel ge huisvest zijn, contacten zijn er nauwelijks. CVP-voorzitter Geen ommekeer, is de leuzi CVP-affiche heen geplakt. premier Martens (CVP). Een kernkop, stem (foto EPA) Frank Swaelen zei onlangs 'va ker contact te hebben met het Nederlandse CDA' dan met zijn Belgische 'zusterpartij', waar voor hij slechts één trap hoeft op te lopen. Ook de Vlaamse en Waalse so cialisten verkeren elk op hun ei gen eiland. Terwijl de Vlaamse socialisten van Karei van Miert en Willy Claes hetzelfde onbuig zame verzet tegen de kruisraket ten huldigen als de Nederlandse PvdA, heeft de Waalse Parti So- cialiste allang geaccepteerd dat de raketten in Florennes er staan en er ook zullen blijven. De af stand tussen PS en SP is op tal van terreiriën zelfs groter dan die tussen de andere politieke fami lies. Alleen in de liberale familie lijkt de vrede nog redelyk be waard gebleven. De politieke partijen in België zijn zo een afspiegeling van die hele verscheurde Belgische sa menleving. Premier Martens, de geboren unitarist en verzoener, gruwt daarvan. Hij doet in deze verkiezingsstrijd dan ook krampachtige pogingen om de nationale verdeeldheid uit de verkiezingscampagne te houden. Martens hamert op nationale the- Broekriem Het economisch herstelbeleid staat in de waagschaal, zo houdt hy de kiezers voor. Vier jaar lang heeft het rooms-liberale kabinet de Belgen de broekriem strakge trokken. Er is fors aan koop kracht ingeleverd, de sociale uit keringen gingen omlaag, de be lastingen omhoog, de overheid bezuinigde flink. De resultaten zijn nog mager, maar er gloort licht aan het eind van de tunnel, verklaart Martens keer op keer. Weliswaar is het financierings tekort 11 procent (belofte uit 1981: 6,9 procent) en zijn er 500.000 werklozen, maar de be drijven gaat het weer beter en de groei van de werkloosheid is toch in elk géval tot staan ge bracht. De 'zieke man van Euro pa', zoals België nog slechts vijf jaar geleden genoemd werd, is bezig langzaam beter te worden. Dat beleid moet nog minstens twee jaar worden voortgezet, al dus Martens. Het liefst opnieuw met de liberalen. Zijn campagne voert hij dan ook onder de leuze 'Geen Ommekeer'. Dit harde economische beleid, waarvan de gewone Belg nauwe lijks iets positiefs heeft gemerkt terwijl de staatsschuld deson danks is verdubbeld, heeft Mar tens overigens alleen kunnen uit voeren, omdat de regeringspar tijen in het parlement hem in staat stelden twee van de vier jaar met 'volmacht' te regeren. De regeringspartijen stelden daarmee in feite zichzelf enige tijd op non-actief, natuurlijk tot grote woede van de oppositie. De kruisraketten spelen in de ze verkiezingsstrijd eigenlijk nauwelijks een rol. Alleen de Vlaamse socialisten - straks ver moedelijk de grootste partij van Vlaanderen - maken daar een punt van. Hun eis dat de raketten weg moeten, willen zij aan een regering deelnemen, heeft hun regeringskansen zeker niet ver groot. Dat wil overigens niet zeggen dat Martens alvast de huur van zijn ambtswoning met vier jaar kan verlengen. Niets is namelijk zo onzeker als de coalitie die na de verkiezingen van 13 oktober geformeerd zal worden. Afgaand op opiniepeilingen haalt de hui dige CVP-PW-PSC-PRL-coali- tie (nu 113 van de 212 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoor digers) geen meerderheid meer, in Vlaanderen noch in Wallonië. Net als in Nederland wordt het grootste verlies voorspeld voor de Vlaamse liberalen (PW) van de branie-achtige Guy Verhof- stadt. Aan Waalse kant zullen de christendemocraten van Charles Ferdinand Nothomb (ja, die van het Heizel-drama) een gevoelige veer moeten laten. De CVP en de Waalse liberalen (PRL) van Louis Michel zouden zich hand haven. Winst in Vlaanderen. Totaal zouden de socialisten op 72 zetels kunnen komen, waarmee zij de grootste politieke bloedgroep in dit land zouden worden. En het is - om danks de raketten - de vraag in hoeverre de straks te benoemen informateurs en formateurs nog om die bloedgroep heen kunnen. Maar premier Martens en an dere toonaangevende CVP'ers hebben een regering met de Vlaamse socialisten al zo goed als uitgesloten. Wint de SP dan gaan wij in de oppositie, zeggen de CVP-bonzen. Niet alleen het rakettenstandpunt, maar ook de socialistische visie op de econo mie ('wel een ommekeer') zijn voor de christendemocraten on verteerbaar. De CVP verfoeit niet alle socia listen. De mogelijkheden voor de Waalse PS om mee te regeren lij ken aanzienlijk groter. Veel soli dariteit van de PS met de SP hoeft niet te worden verwacht. De Walen gematigder, willen de raketten niet per se weghebben en zijn genegen het economisch beleid van Martens voor een deel tegemoet te komen. Maar ook de Waalse christen democraten lijken als serieuze regeringspartner te hebben afge daan. Nothomb's weigering om na het Heizeldrama af te treden was de directe aanleiding tot de val van het kabinet-Martens. En toen Nothomb daar nog eens de crisis over de onderwijskwestie aan toevoegde, was bij velen in de CVP de maat vol. Bovendien valt zonder de PSC makkelijker zaken te doen op het punt van de staatshervorming, en daaraan zal een nieuw kabinet-Martens toch niet veel langer voorbij kunnen gaan. Deze ontwikkelingen leiden als vanzelf naar wat in België de 'asymmetrische regering' wordt genoemd, een soort monsterver bond van de Vlaamse christen democraten en liberalen, met de Waalse liberalen en socialisten, en eventueel-maar-niet-noodza- kelijk de PSC. Een ratjetoe van politieke opvattingen, zou je zeg gen, maar dat is in België niet zo verbazingwekkend. Of het ook zal werken, met el kaar in het parlement bestrijden de socialisten en mogelijk chris tendemocraten, is nog maar de vraag. Die mogelijkheid zit er overigens alleen in wanneer CVP en PW een meerderheid in Vlaanderen halen, en dat is even zeer twijfelachtig. De rol van de Volksunie, geschat op 15 procent van de Vlaamse stemmen, kan dan wel eens doorslaggevend worden. De prijs die de VU daar voor zal vragen - een zo goed als onafhankelijk Vlaanderen - zal voor Martens c.s. nog wel eens te hoog kunnen blijken. De informateur die na 13 okto ber zal worden benoemd om een nieuw kabinet voor te bereiden, krijgt dus een haast onmogelijke taak. Hij heeft een troost: de mo gelijkheden voor coalitievor ming zijn hier door de tweede ling wat gevarieerder dan in Ne derland. Prof. drs. J. Weitenberg: DEN HAAG - Bij mensen met een minimuminkomen zal niet veel meer te halen zijn als er nog meer bezuinigd moet worden. Prof. drs. J. Weitenberg, algemeen directeur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, doet geen moeite dat te ontkennen. Ander zijds acht hij verhoging van de laagste uitkeringen uitgesloten. Verdere bezuinigingen op de col lectieve uitgaven, van zo'n vier tot vijf miljard per jaar, zijn naar zijn oordeel „onontkoombaar" in de komende periode. door Jan Harren en Peter van Nuijsenburg Een oordeel dat nog steeds mee telt in Den Haag. Weitenberg (46) is nu precies een jaar algemeen-di recteur van het NCW, maar als ad junct-directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB) kwam hij voor heen menigmaal naar buiten als macro-economische rekenmeester en beroepsvoorspeller. Ook neemt hij een niet onaanzienlijke positie in binnen het CDA, waarin hij voorzitter is van de commissie-Mil joenennota en (indirect) invloed uitoefent op het tot stand komen van het verkiezingsprogramma. Dat er fors moet worden doorbe- zuinigd staat voor Weitenberg als een paal boven water, niet in de laatste plaats met het oog op een naderende terugval in de aardgas opbrengsten. „Hoewel we dat niet per se in één klap hoeven op te vangen. Elk jaar een kwart ervan zien weg té werken door bezuini gingen elders, lijkt me uit oogpunt van geleidelijkheid acceptabel". Het kapwerk zal vooral bij de rijksoverheid moeten geschieden, waar tal van departementen nog steeds meer uitgaven dan de be doeling is. Via de sociale zekerheid valt de 4 tot 5 miljard die Weiten berg per jaar nodig acht elk geval niet te bereiken. De enige moge lijkheid die hij nog ziet is het aan brengen van een verfijning in het begrip 'minima'. Op het ogenblik is de (minimum uitkering voor een echtpaar zon der kinderen gelijk aan die voor een echtpaar met kinderen. „Daar zou best wat verschil tussen mo gen zitten", vindt Weitenberg. Te gelijkertijd moeten wel de zoge noemde inkomens-gebonden rege lingen, zoals de huursubsidie, op de helling, vindt hij. Instrumenten, die van oorsprong een hoog CDA- gehalte hebben, maar die ook ge tuigen van een beleid dat rechtvaardig is op de cent en on rechtvaardig op de gulden. Op het punt van de werkgelegen heid is hij niet pessimistisch. Bij een goed beleid - waaronder in zijn visie te verstaan een voortzetting van het beleid van het kabinet- Lubbers - acht hij een daling van de werkloosheid tot 500.000 in 1990 heel wel mogelijk. En dan gere kend naar de huidige berekenings- Prof. drs. J. Weitenberg. (foto gpd) wijzen, dus zonder trucs om de werkelijkheid anders te laten lij ken door bijvoorbeeld bepaalde groepen werklozen niet meer mee te tellen. Toch zal de werkloosheid nog Uing hoog blijven, zo vreest de NC W-topman'. „We hebben er jaren over gedaan tot het besef kwam dat het niet langer zo kon. Nu zal het ook een hele tijd duren voor de zaak weer gesaneerd is". „Er zou wat meer kunnen als we onder ogen zien dat er in de samenstel ling van het werklozenbestand iets mis is". Waarbij Weitenberg in de eerste plaats doelt op verkeerde of een gebrek aan scholing. Hij is wel zo oprecht om een deel van de 'schuld' ook by de onderne mers te leggen, die veelal de be drijfsopleiding het eerst hebben geschrapt om de kosten te druk ken. „Die beslissingen zijn toen veel te gemakkelijk genomen. La ten we hopen dat zulk soort lessen nu geleerd zijn, al moeten we in het oog houden dat de toestand in een hoop bedrijven uiterst kritiek was, zo in de buurt van 1980. Het was niet zelden d'r op of d'r onder". Volgens Weitenberg zullen de bedrijven nadrukkelijk deel moe ten nemen in scholingsprojecten, waarbij ze ook financieel medeve rantwoordelijkheid dienen te ne men. Nu de ergste nood achter de rug is, is daar ook weer ruimte voor, zo mag uit de opmerkingen van Weitenberg worden afgeleid. Al waarschuwt hij dat men „door de cijfers heen moet kijken". „Het bedrijfsleven klimt uit het dal omhoog, maar de hoge cyfers en winsten zyn voor een deel voortgekomen uit de hoge koers van de dollar. Trek je dat effect er vanaf dat kom je op een reëler ni veau uit. Overigens blijf je ook dan herstel zien, zij het niet overal in dezelfde mate. Daarom blijven pepmiddelen nog even nodig. La ten we zeggen een jaar of drie. Ex tra bijdragen voor onderzoek naar en ontwikkeling van nieuwe tech nologieën bijvoorbeeld. Maar me dicijnen heeft het bedrijfsleven niet meer nodig". De toekomst ziet er in de ogen van Weitenberg - gewezen be- roeps-vooruitkijker, immers - niet kwaad uit. Maar dan moet niet te veel worden afgeweken van de koers die met het kabinet-Lubbers is ingeslagen. Wat dat betreft kijkt hij met wantrouwen naar de PvdA. Die partij wordt, gelet op de opi niepeilingen, na de verkiezingen een moeilijk te passeren station bij het vormen van een nieuwe rege ring volgend jaar. Weitenberg: „Dan zal het ervan afhangen wel stroming in die partij de steun van de achterban krijgt. Zijn het de Nieuwe Realisten of worden het weer de ideologen. Als de realisten de overhand hebben ?ou ook onder een coalitie van CDA met PvdA een voortzetting van het beleid mogelijk zijn. Maar als de ideologische school het voor het zeggen krijgt, dan lijkt het me uitermate moeilijk. En ik moet zeg gen dat. ik in het program van' de PvdA tot dusver te weinig heb kunnen terugvinden van de opvat tingen van de realisten". Verscheidene kerkelijke figu ren hebben gereageerd op de af scheidsrede van secretaris dr. Fiolet van de Raad van Kerken in Nederland. Fiolet deed daarin een beroep op de Rooms-Katho- lieke Kerk om lid te worden van de Wereldraad van Kerken en hoopte daartoe op een Neder lands initiatief, bijvoorbeeld een direct lidmaatschap van de Ne derlandse kerkprovincie van de Wereldraad. De rooms-katholieke hulpbis schop van Haarlem, dr. J. F. Les- crauwaet, sinds kort tweede voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, vindt de sug gestie van Fiolet 'de moeite waard'. "Maar dat het niet zo simpel is, is wel duidelijk". Of hij zelf voor of tegen een zelfstandig lidmaatschap van de landelijke kerk is, kon Lescrau- waet nog niet zeggen. "Ik zal een en ander eerst goed moeten be studeren voordat ik tot een ver antwoord standpunt kom". "De gedachte is al meer geopperd, maar er is nooit een definitie! antwoord op gekomen. In de eer ste plaats zal de Rooms-Katholie- ke Kerk zelf moeten uitzoeken of dit mogelijk is". Ook vroeg bisschop Lescrau- waet zich af, hoe de Wereldraad hierop zou reageren. "Stel je voor, dat veel rooms-katholieke kerken lid zouden worden. Dat zou een ingrijpende verandering in de samenstelling van de We reldraad betekenen". Volgens dr. R. Huysmans, voorzitter van de Sint Willibrord- vereniging (het orgaan voor oe cumene van de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk), hangt veel af van de reactie van de Ne derlandse bisschoppen. "Toetre ding van de Nederlandse kerk tot de Wereldraad zou een ver schil in benadering betekenen lussen de Nederlandse bisschop penconferentie en het Vaticaan. Of de bisschoppen daar veel voor voelen, is de vraag. Ik heb er geen kijk op, hoe dit afloopt". Huysmans zelf staat er positief tegenover. Tijdens de algemene vergadering van de Wereldraad in 1983 (Vancouver) hebben Fio let, dr. Houtepen en hij (de drie rooms-katholieke deelnemers uit Nederland) een dergelijk idee al besproken- met mgr. Meeking, ondersecretaris van het Vati caanse secretariaat voor de een heid der christenen. Die achtte het toen de moeite waard om het te bekijken. Dr. C. P. van Andel, secretaris van het hervormd beraad voor de verhouding tot de Rooms-Katho lieke Kerk, juicht het voorstel- Fiolet toe. De vraag is echter, of dit 'statutair' mogelijk is. Naar zijn indruk kunnen landelijke bisschoppenconferenties nooit buiten Rome om lid van de We reldraad worden. "Ik zou willen, dat dit mogelijk werd gemaakt. Dan zouden die delen van de Rooms-Katholieke Kerk die al zover zijn kunnen deelnemen in het grote geheel van de oecume nische beweging". Van Andel is zich er overigens wel van bewust, dat er 'heel moeilijke verhoudingen' zouden ontstaan als de kerk van Rome in haar geheel lid van de Wereld raad werd. In het presidium van zeven mensen zouden dan twee of drie kardinalen moeten ko men, terwijl het Centraal Comité van de Wereldraad voor de helft uit rooms-katholieken zou moe ten bestaan. "Ik weet niet of ze daar in Genève zo blij mee zou den zijn". Dr. H. A. Berkhof (Leiden), oud-voorzitter van de Raad van Kerken, vindt het een 'sympa thiek' voorstel, waarvan hij denkt, dat de curie in Rome erte gen is. "Het gaat de kant uit van meer zelfstandigheid van de lan delijke bisschoppenconferen ties, en daar voelt de huidige paus niets voor. Dat is in strijd met het eenheidsdenken in Ro me". "Zoals de kaarten nu lig gen, geloof ik er niet in". Maar Berkhof acht het de moeite waard, als dit nu eens officieel geprobeerd wordt. Chili. De Raad van Kerken in Nederland wijst in een brief minister Van den Broek van bui tenlandse zaken op de 'voortdu rende schending van de r rechten' in Chili. Hij vraagt de minister, er via de Nederlandse vertegenwoordi ging voor te zorgen, dat deze schending de volle aandacht krijgt op de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties, en eraan mee te werken dat de democratische rechtsorde in dat land wordt hersteld. De raad herinnert aan de vele doden en gewonden tijdens protestma nifestaties in september. Uganda. President Obote van Uganda heeft een brief ge kregen van het bestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk naar aanleiding van recente be richten over martelpraktijken in zijn land. De brief verwijst naar de richt lijnen ter voorkoming van marte lingen die Amnesty Internatio nal in 'april 1984 heeft uitgege ven. "Wij,hopen, dat u en uw re gering rekening zullen houden met de uitspraken van Amnesty International inzake martelprak tijken, in de overtuiging dat veel mensen over de hele wereld met spanning kijken naar wat in uw land gebeurt". "Martelen", zegt het hervorm de kerkbestuur, "is onder geen enkele omstandigheid toege staan". "De regering dient ervoor te zorgen, dat alle gedetineerden onmiddellijk na hun arrestatie voor een gerechtelijke autoriteit worden geleid en dat familiele den, advocaten en artsen vrije toegang hebben". Hervormde Kerk: beroepen te 's Gravenpolder-Baarland- Hoedekenskerke D. W. Koelman Temeuzen; aangenomen naar Vlaardingen W. de Graaf Amster dam; bedankt voor Boven-Har- dinxveld A. J. Schalkoort Streef kerk, voor Oud-Beyerland G. S. A. de Knegt Huizen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Leeuwarden-Hui- zum J. Ritsema Beilen; bedankt voor Appelscha H. K. Zijlstra Soesterberg. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Maassluis W. van Sorge Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Dor drecht A. van Straalen Barne- veld. Jubileum. De hervormde do minee S. de Jong in Katwijk aan Zee is 25 jaar predikant. Zondag wordt dat kerkelijk herdacht met een dienst in de Nieuwe Kerk (10 uur). Ds. De Jong begon zijn loop baan in Houten (Utr.). Vervol gens werkte hij acht jaar in Oud- dorp (Goeree) en sinds augustus 1978 is Katwijk aan Zee zijn standplaats.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11