Heidemij moet nog 4,5 miljoen betalen Strengere eisen aan pellen van garnalen van kracht Seat kan 4500 man ontslaan Sterfhuisconstructie nu afgerond Stroomtarieven omlaag na daling aardgasprijs 'Wereldbank mag geen schuldeninstelling zijn Grote chemiefabriek wil zich in Delfzijl vestigen Bodem Ameland daalt flink door gaswinning Philips en Du Pont willen samen in compact discs WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - De Heidemij Holding zal alsnog 4,5 miljoen gulden bijbetalen aan de inmiddels in faillissement verkerende Heidemaatschappij Beheer. Dat is vanmor gen door de raad van bestuur meegedeeld. De extra betaling wordt gedaan op grond van de gebleken winstgevendheid van de holding, waar in 1982 Heidemij Nederland en Euro consult in werden ondergebracht en zo via een zogenaamde sterfhuis-constructie buiten het bankroet van de verliesgevende onderdelen van Heidemaatschappij Beheer zijn ge houden. ARNHEM (ANP) - De stroomtarie- ven in ons land gaan de komende maanden omlaag. Die verlaging is een rechtstreeks gevolg van de on langs door de Gasunie bekend ge maakte daling van de aardgasprijs voof grootverbruikers (waaronder de elektriciteitsbedrijven) met 20 procent over de laatste, vier maan den van dit jaar. De kosien van met aardgas opgewekte elektriciteit kunnen daardoor met bijna 2,5 cent per kilowatt-uur omlaag. Dit hebben de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) en de Vereniging van Elek triciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) gisteren meegedèeld. De stroomprijsverlaging geldt volgens beide organisaties vooral voor af nemers in gebieden, waar stroom uitsluitend of grotendeels met gas wordt opgewekt (giobaal het ge bied boven de grote rivieren, met uitzondering van een deel van Gel derland). Gemiddeld kan de Ne derlandse stroomprijs door de gas- prijsverlaging volgens SEP en VEEN met ongeveer 1,5 cent per kilowatt-uur omlaag. De verlaging van de gasprijs is mogelijk door de lagere - interna tionale - stookolienoteringen in dollars. De gasprijs is al vele jaren aan die van stookolie gekoppeld. Tot groot ongenoegen overigens van onder meer de elektriciteitsbe drijven, die menen dat dit koppe lingsmechanisme een duidelijk Nederlands beleid met betrekking tot de elektriciteitstarieven onmo gelijk maakt. Volgens SEP en VEEN wordt momenteel zestig procent van de Nederlandse stroom met aardgas opgewekt. "Door de prijs van dit aardgas te koppelen aan stookolie noteringen in dollars, wordt een belangrijk deel van de Nederland se elektriciteitstarieven bepaald door stookolieprijs en dollarkoers: twee elementen die niets met de produktiekosten van Nederlandse stroom te maken hebben", aldus SEP en VEEN. Zoals het zich nu laat aanzien, ligt voor het eerste kwartaal van 1986 volgens beide organisaties geen nieuwe verhoging van de aardgasprijs voor de elektriciteits centrales in het verschiet. "De praktijk van de laatste jaren heeft echter geleerd dat de omstandighe den wat dit aangaat snel en heftig kunnen veranderen. De stookolie- prijs en zeker de ontwikkeling van de dollarkoers laten zich in het ge heel niet meer voorspellen", aldus SEP en VEEN. De elektriciteitsbedrijven blij ven daarom pleiten voor een meer op zichzelf staand beleid met be trekking tot de aardgasprjjzen. "De afnemers van elektriciteit moet meer zekerheid kunnen worden' geboden over de te verwachten ontwikkeling in de stroomtarie ven", aldus SEP en VEEN. De hoogte van het bedrag is vol gens een destijds gemaakte bin dende afspraak vastgesteld door een commissie van drie onafhan kelijke deskundigen onder voorzit terschap van dr. J. E. Andriessen, voorzitter van de raad van bestuur van Van Leer BV. Met de oprichting van de Heide mij Holding werd destijds voorko men dat de kernactiviteiten van Heidemij Beheer mee zouden wor den gesleurd in een faillissement. Daarmee bleef ook de werkgele genheid voor 2400 van de 3600 werknemers behouden. De nieuwe holding betaalde destijds voor de Heidemij Nederland en Eurocon sult een bedrag van 32 miljoen gul den. Sinds 1982 maakte de Heidemij Holding een winst van bij elkaar negen miljoen gulden. Een com missie van deskundigen heeft nu geoordeeld dat bij een dergelijke winst een uitkering past aan de be langhebbenden die destijds een vordering op de boedel hadden. Ook voor enkele andere claims van banken is op aandringen van des kundigen een oplossing gevonden. Daarmee heeft het voortbestaan van de Heidemij Nederland en Eu roconsult bij elkaar een bedrag ge vergd van 45 miljoen gulden. De voorzitter van de raad van be- BEDREIGING - "De fiscaliteit in ons land is monsterlijk uit de hand gelopen en is goeddeels schuldig aan het feit dat 90 procent van alle nieuwe ondernemingen binnen twee jaar ten onder gaat. Deze tra gische sterfte onder jonge bedrij ven stagneert de vernieuwing van onze economische structuur als mede het scheppen van nieuwe werkgelegenheid". Dit zei prof. D. Horringa gisteren in een toespraak bij de opening van een vestiging van het notariskantoor Lubbers en Dijk in het Amsterdamse Wereld handelscentrum. Horringa, bestuursadviseur en tevens verbonden aan het instituut Nyenrode, wees op het belang van de juiste samenstelling van het ad viseursteam voor het welslagen van nieuwe ondernemingen in ons land. stuur van de Heidemij Holding, F. H. Schreve, stelde vanmorgen vast dat met de uitspraak van drie des kundigen er definitief een punt wordt gezet achter de transacties die hebben geleid tot loskoppeling van de Heidemij Nederland en Eu roconsult van de Heidemaatschap pij Beheer. Sinds 1983 maken de vier werk maatschappijen, die zich bezig houden met de oorspronkelijke ac tiviteiten van de Heidemij (advies bureau, uitvoering, beheer en grondzaken en in het buitenland Euroconsult) winst. De wingstaak is weer opgenomen op basis van de traditionele kennis die aanwezig is, zoals proeven voor energieopslag in de bodem en het uitdragen van kennis op het gebied van drainage- en irrigatietechnie ken in bijvoorbeeld China. Omdat op onderhoud en uitbreiding van de infrastructuur in Nederland de laatste jaren sterk is bezuinigd, zal er op dit gebied volgens Heidemij zeker een tijd van inhaal aanbre ken en Heidemij is daar klaar voor, aldus het bestuur. SEOUL (ANP) - De Wereldbank mag niet worden omgevormd tot een instelling voor de financiering van de schulden van ontwikke lingslanden. De bank moet zijn ka rakter van een instelling voor ont wikkelingsfinanciering behouden. Dat zei minister Ruding (financiën) vandaag in zijn rede voor de geza menlijke jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Hij reageerde daarmee op het plan van de Amerikaanse minister van financiën Baker voor een nieu we aanpak van het schuldenpro bleem in de wereld. Een van de on derdelen van Bakers voorstel is dat de Wereldbank meer geld gaat uit trekken voor de financiering van de schulden van Latijnsameri- kaanse landen. Ruding wees erop dat de Wereld bank ook zelf leent op de interna tionale kapitaalmarkten. Omdat de bank daar niet meer leent dan haar eigen kapitaal groot is, valt zij in de categorie van de meest krediet waardige leners. Die positie moet de Wereldbank onder alle omstan digheden behouden, aldus Ruding. De kredietwaardigheid van de bank zou kunnen verminderen als zij op grote schaal gaat uitlenen aan landen die zelf een veel gerin- geren kredietwaardigheid hebben. De rol van de Wereldbank bij de oplossing van het schuldenpro bleem van de Latijnsamerikaanse landen zal dan ook, voor zover het gebruik van eigen middelen van de bank betreft, noodzakelijkerwijs een ondergeschikte moeten zijn, aldus de bewindsman. Hij ziet meer mogelijkheden voor de bank om een belangrijke rol spelen bij de oplossing van het schuldenpro bleem van de Afrikaanse landen. Naar verhoudingen zitten deze lan den ook met zeer zware schulden, maar het gaat hierbij feitelijk om veel minder grote bedragen.Minis- ter Schoo (ontwikkelingssamen werking) zei vandaag desgevraagd dat Nederland tevreden zal zijn als de internationale ontwikkelingsas sociatie (IDA), de dochter van de Wereldbank die zachte leningen verstrekt aan de armste ontwikke lingslanden, voor zijn volgende driejaarsperiode in totaal 12 mil jard dollar ter beschikking krijgt. De huidige IDA-periode loopt mid den 1987 af, maar de onderhande lingen over de middelen die de or ganisatie voor IDA-8 moet krijgen beginnen in januari volgend jaar en moeten voor de jaarvergadering van de Wereldbank in september zijn afgerond. DEN HAAG - Terwijl premier Lubbers gisteren, als plaatsvervangend minister van financiën, de ene handte- king na de andere zette bij de onderteking van de Postbank-cao, trad daarin bij minister Smit-Kroes (verkeer) enige vertraging op. De opmerking dat zij nu minister van file-vorming was, deed de premier in een bulderende lach schieten. Op de achtergrond lachen ir. C. de Wit (directeur PTT) en drs C.J. Schotsman (hoofd directie postgiro/Rijkspostspaarbank) mee. (foto anp> Staatslening brengt 1,6 miljard op DEN HAAG (GPD) - De staatsle ning, waarvoor de inschrijving gis teren openstond, heeft f 1,6 miljard opgebracht. Een woordvoerder van het ministerie van financiën zei dat men daarover 'zeer tevre den' is. Bij een uitgiftekoers van 98,5 komt het effectief rendement van de 6,75-procents lening uit op 7 procent rond. De vorige staatslening van 11 september leverde tegen dezelfde voorwaarden slechts 1,2 miljard op. Het ministerie van financiën besloot daarop over te gaan tot een tweede uitgifte van een 6,75-pro cents lening 1985 met aflossing per 1991-1995. In de praktijk betekent dit dat de tweede uitgifte te zamen met de eerste op de Amsterdamse effectenbeurs als een lening ver handeld wordt. Het rentepercentage van 6,75 is het laagste sinds 1968. Bij de staatslening van 11 september wa ren de omstandigheden in de da gen voor de inschrijving ziendero gen verslechterd. De koers van de dollar ging toen omhoog van f 3,13 tot f 3,30. Onder andere daarom viel de opbrengst tegen. De laatste dagen is de dollar eveneens, in waarde gestegen, maar niettemin is nu f 1,6 miljard binnengehaald. SCHIPHOL - Een 'zware' commis sie zal een onderzoek doen naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de luchthaven Schiphol. Op ver zoek zal de commissie een plan op stellen waarin Schiphols kansen en bedreigingen worden aangege ven. Ook zal er inzicht moeten ko men hoe de potentiële mogelijkhe den van de luchthaven voor de Ne derlandse economie benut en ge realiseerd kunnen worden. "De slagkracht van Schiphol moet de nationale economie ten goede ko men", zo stelt de luchthavendirec tie. De commissie wordt aangevoerd door prof. dr. A. van der Zwan, pre sident-directeur van de Nationale Slagkracht van Schiphol onderzocht Investeringsbank. Verder bestaat de groep uit drs. R. den Besten, se cretaris-generaal van het ministe rie van verkeer en waterstaat, mr. P. van Dijke, oud-commissaris van de koningin in Utrecht en thans voorzitter van de NOS, prof. drs. H.J. Noortman, hoogleraar aan universiteit van Amsterdam, drs. P.B. de Ridder, directeur van het Centraal Planbureau, H. Rootliep, lid van de raad van bestuur van Nedlloyd en mr. C. van Veen, oud voorzitter van het VNO en thans lid van de Raad van State. De gemeenten Leiden, Alphen aan den Rjjn, Haarlemmermeer en de gemeentebesturen uit de bol lenstreek en de Rijnstreek hebben regelmatig contact met Schiphol om zoveel mogelijk te kunnen pro fiteren van het uitstralingseffect van de luchthaven. Ook hebben deze gemeenten samen met Schip hol een promotiecampagne opge zet. De 'commissie Van der Zwan' zal maart volgend jaar het eindadvies uitbrengen. Kort Zakelijk Enka Enka, de vezeldivisie van Akzo, heeft over de eerste negen maan den van 1985 wederom een goed resultaat geboekt. De geconsoli deerde omzet bedroeg bijna 4 mil jard gulden en ligt daarmee 7 pro cent boven die van de eerste drie kwartalen in 1984. Nagenoeg alle produktgroepen, groepsmaat schappijen en deelnemingen droe gen aan dit resdultaat bij. Dit heeft ing. J.R.Hutter, voorzitter van de raad van bestuur van Enka, giste- Werkloosheid gedaald met bijna 20.000 DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is in september met 19.100 gedaald tot 757.600 per sonen. Het totaal aantal werklo ze mannen daalde met 13.000 en het aantal werkloze vrou wen met 6.100. Deze daling is groter dan op basis van seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Ge corrigeerd voor deze invloeden is de werkloosheid in septem ber dan ook gedaald met 9.700 tot 752.800 personen (bij de mannen een daling van 6.400 en bij de vrouwen een daling van 3.300). Dat blijkt uit de maande lijkse werkloosheidscijfers, die het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid giste ren heeft bepubliceerd. De daling doet zich in nage noeg alle leeftijdsgroepen, be roepsgroepen en provincies voor. Een categorie die er enigszins uitspringt is die van de schoolverlaters tussen de 19 en 23 jaar. Daar daalde de werk loosheid met vier procent te genover een procent voor de to tale werkloosheid. Het aantal bij de arbeidsbu reaus geregistreerde vacatures steeg eind september ten op zichte van de vorige maand met 2.300. Dit aantal is daardoor ge komen op 30.100. Voor sei zoensinvloeden gecorrigeerd steeg de vraag eveneens (3.000). DEN HAAG (ANP) - Voor het pel len van garnalen en de ruimten waarin dat gebeurt, worden vol gende week strengere eisen van kracht. Dan treedt namelijk een nieuwe verordening van het Pro- duktschap voor vis en visproduk- ten in werking. Enkele keurings diensten hebben echter al gezegd dat zij de naleving van deze veror dening moefiijk zullen kunnen controleren omdat zowel de mens kracht als een goede regeling zou den ontbreken. Volgens secretaris D. Langstraat van het produktschap biedt de nieuwe verordening de keurings diensten echter voldoende moge lijkheden om naleving van de ver ordening te controleren. Het schap heeft eerder aangeboden eigen controleurs in dienst te nemen, maar de overheid wilde de contro le, terecht, in eigen hand houden, aldus Langstraat. Hij is van me ning dat de overheid dat dan ook moet doen. Volgens de keuringsdiensten voldoen veel garnalen die nu op de markt worden gebracht nog steeds niet aan de eisen die daaraan uit een oogpunt van volksgezondheid moeten worden gesteld. Naar aan leiding van de shigella-affaire van begin vorig jaar zijn nu nieuwe re gels opgesteld. Toen kwamen veer tien mensen door voedselvergifti ging om het leven. Hoewel de feite lijke besmetting niet meer kon worden aangetoond, gingen de au toriteiten er van uit dat de voedsel vergiftiging het gevolg x Behalve ook de keuring met de shigella-bacterie zienbare tijd strenger. Staatssecre- besmette garnalen. Bij het produktschap heeben garnalenhandelaren ongeveer 3.000 aanvragen ingediend voor een vergunning voor het thuispel- len. In de nieuwe verordening zijn zowel de handelaren als de pellers zelf verantwoordelijk voor de hy giëne tijdens het pellen. De veror dening biedt niet alleen de moge lijkheid thuispellers hun vergun ning af te nemen als zij niet hygië nisch werken, ook kan een hande laar zijn handelsvergunning wor den ontnomen. taris Ploeg (landbouw en visserij) werkt aan een herziening van het uit 1940 stammende en voor het laatst in 1978 bijgestelde Visbe- sluit. Nieuwe technologiën voor onder andere transport king van vis liggen aan het r besluit ten grondslag. Een van de eisen zal zijn het koelen van vis van begin tot eind, dus van vangst tot het aanbieden in de winkel. Dit voornemen maakt tevens deel uit van de zogenoemde integrale ke tenbewaking die het ministerie van landbouw en visserij voor staat. DELFZIJL/CHICAGO (GPD) - Het Amerikaanse chemie-concern Morton Chemical wil een fabriek bouwen in Delfzijl. De onderhan delingen tussen het bedrijf en de eigenaar van de gronden, het Ha venschap Delfzijl, zijn bijna afge rond Een woordvoerder van het Morton-hoofdkantoor in Chicago verwacht dat voor het einde van het jaar een beslissing is genomen. De fabriek, zal, aldus Morton, aan minstens 100 man werk bieden. Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in september met 17 pro cent gedaald ten opzichte van sep tember 1984. De aantallen z(jn 397 in september 1985 tegen 481 in sep tember 1984. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde CBS-cijfers. In ja- nuari-september 1985 bedroeg het aantal uitgesproken faillissemen ten 4145 tegen 4820 in dezelfde pe riode van vorig jaar. Dat zijn er 14 procent minder. ECT De winst van het Rotterdamse container-overslagbedrijf ECT, het grootste in zijn soort ter wereld, is in 1984 met 2,9 miljoen gulden ge daald tot 8,7 miljoen gulden. Dit blijkt uit het jaarverslag van het bedrijf dat als gevolg van een nieu we Europese richtlijn voor open baarmaking van financiële gege vens bij de Kamer van Koophandel is gedeponeerd. De winstdaling is een gevolg van de hogere afschrij vingen, de gestegen rentelast en een lager exploitatieresultaat. ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam ontving gisteren zijn stadhuis een Japanse werkgeversdelegatie onder leiding Seiichi Tanaka, voorzitter van de Chubu Economie Federation. Tijdens deze ontvangst kreeg de burgemeester uit handen van de heer Tanaka een wandbord uit Nagayx. LEEUWARDEN (ANP) - De Ne- deheer derlandse Aardolie Maatschappij zal dalen als gevolg van de aardgas winning die daar eind dit jaar be- (NAM) in Assen verwacht dat de gint. Dat heeft een woordvoerder de NAM gistermiddag meege- M bodem rond Ameland de komende (foto anp) tientallen jaren met 26 centimeter deeld in het provinciehuis - Friesland te Leeuwarden. In de nieuwe fabriek wil Morton de stof sodiumborohydride produ ceren. Deze stof wordt gebruikt in de papierproduktie. In Europa is grote vraag naar de stof maar zijn er geen producenten. Op dit mo ment wordt in Finland een klein fa briekje gebouwd door een Fins pa- pierbedrijf. De fabriek in Delfzijl moet in één klap aan de gehele Europese vraag naar sodiumborohydride voldoen. Nu wordt de Europese markt be diend vanuit de Morton-fabrieken aan de Oostkust van de VS. Morton heeft haast met het nieuwe Euro pese project omdat een'snelle stij ging in de sodiumborohydride- vraag wordt verwacht. In de laatste jaren hebben de Europese chemi sche concerns BASF en Bayer klei ne hoeveelheden van de stof ge maakt. Deze concerns hebben ech ter besloten niet door te gaan met de produktie. Delfzijl is niet de enige plaats waar de nieuwe Morton-vestiging kan komen. Ook andere havenste den in Europa worden onderzocht. Delfzijl heeft, aldus de Morton woordvoerder, „zeer goede kan sen". In en rond de nieuwe fabriek zullen uitgebreide maatregelen worden genomen in verband met de veiligheid. De stoffen waarmee sodiumborohydride gemaakt wordt, zijn uitermate giftig en ag- gressief. Overname door Volkswagen binnenkort verwacht delingen inmiddels gevorderd stadium zijn dat s UGT heeft ingestemd met het overeenstemming eind volgende ontslag van 4500 werknemers een periode van vier jaar bij het Spaanse staatsautobedrijf Seat, zo is gisteren in Madrid bekende- maakt. Het ontslag is onderdeel van een overeenkomst met het Westduitse automobielconcern Volkswagen dat Seat wil overne men en bereid is daarvoor in ruil 1,87 miljard dollar te investeren. Volkswagen voert al geruime tijd onderhandelingen met de eigenaar van de Spaanse autofabriek, de staatshoudstermaatschappij INI, over een meerderheidsbelang in Seat. Een regeringswoordvoerder maakte bekend dat de onderhan- maand wordt verwacht. De secretaris-generaal van de vakbondsfederatie, Antonio Puer- ta, zei dat de UGT akkoord is ge gaan met de ruilovereenkomst van banen tegen investeringen, omdat de produktiefaciliteiten van Seat gemoderniseerd en uitgebreid zul len worden als VW een meerder heidsbelang in de Spaanse autofa- brieken krijgt. „Volgens de over eenkomst zullen ongeveer duizend banen onmiddelijk worden ge schrapt, terwijl de rest in de perio de tot 1990 zal verdwijnen", aldus Puerta. De meerderheid van de bij Seat werkende personeelsleden is bij een van de bonden1 ratie aangesloten. Seat leed vorig jaar van 225 miljoen dollar, terwijl het lopende boekjaar opnieuw op Volgens de NAM zal de daling zich net als bij Slochteren geleide lijk en gelijkmatig voordoen en uit eindelijk resulteren in een zeer platte schotel met een diameter van ongeveer 20 kilometer. Per honderd meter treedt dan een ver loop op van enkele milimeters. de fede- Daardoor verwacht de NAM geen directe gevolgen voor bebouwing verlies op het eiland. Maar omdat mogelijk wel water- dergelijk verlies wordt gere- staatkundige maatregelen geno- moeten worden, voert het1 Spanje die terloopkundig laboratorium „De multina- Voorst" in Marknesse in opdracht de NAM een studie uit i kend. Het bedrijf is de enige van de zes autoproducenten niet in handen is van tionaal consortium. Sinds het Ita liaanse automobielconcern Fiat effecten van de bodemdaling, zich in 1980 uit Seat terugtrok zijn de verschillende voorzitters raad naar Seat hoopt via een buitenlandse partner kapitaal aan te trekken Een eerste analyse van het labo- bestuur op zoek geweest ratorium leidt tot de verwachting partner in het buitenland, dat de ecologie zich kan aanpassen aan de daling en dat die daling te vergelijken is met zandwinning. de fabrieken te investeren, zodat Het aanbrengen van extra zand het bedrijf een zekerder toekomst tegemoet kan gaan. compenserende maatregel kunnen zijn, aldus de NAM. EINDHOVEN (ANP) - Philips en het Amerikaanse concern Du Pont de Nemours voeren besprekingen over het oprichten van een geza menlijke onderneming, zo heeft Philips gisteren meegedeeld. De onderneming zou zich moeten be zighouden met optische media voor geluid, beeld en electronische informatie, zoals de beeldplaat en de compact disc. Du Pont is bezig met het ontwik kelen van methoden om meer in formatie op deze platen te krijgen. Ook Philips werkt zonder ophou den aan de verdere ontwikkeling van de beeldplaat en de compact disc, maar, aldus een woordvoer der van het Eindhovense concern, de accenten liggen verschillend. Nadere mededelingen over de verhouding waarin de twee con- onderneming zullen deelnemen, de omvang van het nieuwe bedrijf en het tijdstip waarop de samenwerking kan zijn beklonken kan Philips nog niet doen. STAKING - Enkele duizenden sta kende taxichauffeurs en -eigenaars hebben gisteren bezit genomen van Athene's centrale Plein van de Grondwet. Ze willen daar vier da gen en nachten blijven kamperen voor het ministerie van financiën. Athene's 15.000 taxi-eigenaren en hun collega's in de rest van Grie kenland willen al geruime tijd een tariefsverhoging van 40 procent, in verband met sterk gestegen kosten van benzine, reserveonderdelen en levensonderhoud. Dit is hun vier de staking.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9