Neerlands hoop verlaat Libanon Opslagplaats in november bekend UNIEKE MEUBEL AKTIEi VN-hoofdkwartier: schok noch vreugde 'f Valt mee met het welzijn van de nerts Troosteloze balans na zes jaar Unifil-vredesmacht WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 ■■wmmM PAGINA "5 Kritiek milieu-organisaties op rapport DEN HAAG/UTRECHT/MIDDELBURG (ANP/GPD) - Minister Winsemius (milieube heer) neemt het advies van de commissie-Geertsema om kernafval in Borsele of Moerdijk op te slaan zeer serieus. De bewindsman verwacht dat het kabinet in november een definitieve keuze zal maken. Winsemius zei dit gisteren bij de presentatie van het rapport van de commissie. De Stichting Natuur en Milieu vindt het advies van de commissie voorbarig en stelt voor om eerst de effecten voor het milieu op een rij tje te zetten. Aan een opslagplaats zijn volgens de stichting riciso's verbonden die om een uitgebreide analyse vragen. De kans bestaat dat verpakkingen van het hoog ra dio-actief afval stuk gaan. Ook kunnen er bij het transport onge lukken gebeuren. Natuur en Milieu verwijst naar een uitspraak van het gerechtshof van Luneburg in West-Duitsland dat onlangs een negatieve beslis sing heeft genomen over opslag van kernafval in Gorleben. Een van de redenen was het ontbreken van voldoende gegevens over de veiligheid van het verpakkingsma teriaal. De Vereniging Milieudefensie stelt in een reactie dat de commis sie ronduit misleidend bezig is ge weest door telkens het laborato- Snelrecht tegen Zwanenburgers HAARLEM (GPD) - Het Openbaar Ministerie in het arrondissement Haarlem vindt de recente actie van 'De Lastige Zwanenburger' niet te tolereren. Daarom zal het parket de zeven gearresteerde actievoerders die vorige week zijn aangehouden na brandstichting op de rijksweg A-4 bij Schiphol, snel vervolgen. Uit protest tegen het niet verleg gen van de vierde baan op Schip hol liet de actiegroep eerder mui zen los en gooide zij stinkbommen, in de vertrekhal van de luchtha- Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie is de vori ge week vrijdag gehouden actie van De Lastige Zwanenburger niet meer te beschouwen als een pro testactie. Persofficier Slits: „De ac tie had dermate gro.te gevolgen voor wat betreft de verkeersveilig heid, dat daarmee de grenzen van een protestactie zijn overschre den". rium- en ziekenhuisafval op de voorgrond te plaatsen bij de dis cussie over de plaats waar moge lijk kernafval wordt opgeslagen. Uit de keuze van de commissie blijkt dat het in feite gaat om de plaatsen waar mogelijk ook twee kerncentrales komen te staan. Vol gens Milieudefensie zal het groot ste deel van het kernafval in de op slagplaats afkomstig zijn van de huidige en eventueel te bouwen kerncentrales. De keuze van de commissie- Geertsema maakt ook duidelijk dat de lopende procedure voor de vestigingsplaats van nieuwe kern centrales een farce is, aldus de VMD, zoals ook al duidelijk was geworden uit de buitgemaakte stukken van de actiegroep „De wraak van jhr, mr. De Braauw". Voor het kabinet staat al vast dat deze in Borsele en Moerdijk ko men, zo zegt de vereniging. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de commissie-Geertsema ten minste drie locaties zou aanwij zen. „Maar er waren niet meer dan twee plaatsen beschikbaar", ver klaarde Geertsema, die het be treurde dat zoveel gemeenten om psychologische en politieke rede nen niet aan de opslag van radioac tief afval willen meewerken. Vol gens minister Winsemius waren de mogelijkheden zeer beperkt. „Ie dereen zei: niet in zee en niet in mijn achtertuin. Ja, dan wordt het moeilijk". In een interim-advies, dat in het voorjaar aan de minister was aan geboden, kwam de commissie aan twaalf locaties voor de opslag van het afval. Daaraan werd later het industrieterrein van de gemeente Lemsterland toegevoegd. Van de dertien locaties vielen er elf af, in de meeste gevallen vanwege poli tieke weerstanden. In Borsele ligt opslag van het kernafval volgens de commissie het minst gecompliceerd, terwijl in Klundert (Moerdijk) het college van B en W „ja, mits" zegt en de gemeenteraad „neen, tenzij". De commissie spreekt dan ook haar voorkeur uit voor het Sloegebied rond Borsele, ook al moet daarvoor het bestemmingsplan van het ge ADVERTENTIE Comfortabele vleermuisfauteuil de modekleuren wü zwart rood NU ENORME -■ KORTINGEN TOT RUIM PARTIJ MODERNE MEENEEMMEUBELEN; STOELEN. LADEN KASTJES. SALONTAFELS Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland. NAKOERA - Geen schok en geen vreugde. Dat is in het kort de reactie van het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) op het definitieve vertrek van de laatste Nederlandse compagnie. Het was evenmin een verrassing voor de in Nakoera gelegerde Unifil-staf toen gistermorgen een telex uit Den Haag het regeringsbesluit bekendmaakte. "We hielden met die mogelijkheid al lange tijd rekening", zegt de woord voerder van de vredesmacht, Goksel. "Alleen de tijd is wat kort. Eind oktober zit de laatste Nederlander in het vliegtuig. Door wie de Neder landse enclave in h'et gebied moet worden opgevuld, is nog een pro bleem". door Taco Slagter De 'mannen' zijn er blij mee dat hun potentiële opvolgers niet dezelfde frusterende ervaringen hoeven op te doen. Een officier die niet met name genoemd wilde worden, zei het duidelijk en krachtig: "We hebben hier niets meer te zoeken. Een zinloze zaak. We waren er alleen nog voor onze eigen veiligheid. Een goed besluit van het Nederlandse kabinet". Unifil-woordvoerder Goksel geeft toe dat de Nederlanders het de afge-; lopen maanden 'knap lastig' hebben gehad. Hij doelt op de voortdurende beschietingen tussen in de Nederlandse enclave geïnfiltreerde sjiieten en de met Israël collaborerende huurlingen van het Zuidlibanese leger. De compagnie van majoor Pastoor moest zich letterlijk ingraven en de con troleposten met dertienduizend zandzakken tot forten ombouwen om de resterende tijd te kunnen overleven. Aan de in het mandaat omschreven militaire taken die tot doel stellen de vrede en veiligheid in het gebied te bevorderen, kwamen de Nederlanders niet meer toe. Zo er al ooit sprake van was geweest. Goksel is laconiek over het lang verwachte definitieve vertrek van de Nederlandse Unifil-compagnie. "Het is hier een kwestie van komen en gaan", zegt hij. "De Canadezen, Iraniërs, Ghanezen en Algerijnen bliezen de afgelopen zeven jaar eveneens de aftocht. We hebben er altijd een oplossing voor gevonden". Dat verklaart de uitgebleven schok in de Uni- fil-gelederen. Voor de teleurstelling het zonder de Nederlanders te moe ten doen heeft Goksel ook een uitleg. "Uw land was hier populair. Het was een ervaren eenheid met een liitstekendë taakopvatting. Geliefd bij de Libanese bevolking in het gebied dat onder de controle stond van de Nederlanders. Dat zullen bied worden gewijzigd. De com missie wijst daarbij op de moge lijkheid van vertragingen door be roepsprocedures Inspraakprocedure Er komt naar alle waarschijnlijk heid geen Zeeuwse reactie op de inspraakprocedure in het kader van de planologische kernbeslis sing voor de vestiging van nieuwe kerncentrales in Nederland. De coördinator van de inspraak in Zeeland, ir. H. Benschop, onder vindt grote tegenwerking bij het vinden van overheidsdeskundi- gen, die in een forum willen dis cussieren met tegenstanders van de uitbreiding van kernenergie. De overheid zegt volgens Ben schop weliswaar niet met zoveel woorden niet mee te willen werken. Het lukt Benschop echter niet deskundige ambtenaren, bij voorbeeld van de Rijksplanologi sche Dienst of andere disciplines voor de discussie naar Zeeland te krijgen. Smit-Kroes laakt ondertitelverbod tv van Brinkman ARNHEM (ANP) - WD-minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteravond op een spreek beurt fel uitgehaald naar haar CDA-collega Brinkman (WVC) vanwege diens ondertitelingsver bod voor Europa TV. "Het onderti- teling^verbod voor Europa TV maakt de toegang voor een breed publiek onmogelijk, werkt discri minerend voor gehoorgestoorden en mensen die geen buitenlandse talen beheersen, verzwakt het pro gramma-aanbod en is juridisch dis cutabel", aldus de bewindsvrouw op een bijeenkomst van haar p$ar- tij in Arnhem. Volgens Smit is het voor de kij ker niet te begrijpen, dat de over heid aan de ene kant miljoenen in vesteert in een nieuw satellietsta tion en aan de andere kant niet na laat het kijkgenot te belemmeren. Ook ziet zij er de zin niet van in om voor bepaalde produkten en loka le/regionale zenders een reclame verbod af te kondigen. Het effect van reclame wordt vaak overschat, aldus Smit-Kroes. Zij vindt overigens, dat het kabi net Amsterdam vóór medio okto ber het groene licht moet geven voor de organisatie van de Olympi sche Spelen van 1992. Dit met het oog op het oktobercongres van de Internationale Sport Federatie. BEEKBERGEN (GPD) - Het wel zijn van nertsen die op de ongeveer 300 Nederlandse nertsenfokkerijen worden gehouden, is „niet ernstig aangetast". Dat stelt ,een rapport over een oriënterend 'welzijnson- derzoek' bij nertsen, uitgevoerd door de Landbouwhogeschool Wa- geningen en het Centrum voor On derzoek en Voorlichting voor de Pluimveehouderij 'Het Spelder- holt' in Beekbergen. Of een nerts in gevangenschap zich wel lekker en gelukkig voelt, blijft in het ongewisse. „Een af doend antwoord op die vraag is erg moeilijk. Wij hebben slechts wat aanwijzingen, waaruit je zou kun nen afleiden dat het met de nertsen op de fokbedrijven niet zo beroerd is gesteld. In het algemeen kun je stellen dat, in vergelijking met an dere landbouwhuisdieren, bij nert sen in gevangenschap relatief wei nig afwijkende gedragingen voor komen", aldus dr. G. de Jonge, een van de onderzoekers. Het onderzoek op praktijkbedrij- ven en op een daartoe ingericht proefbedrijf op het Spelderholt wordt gefinancierd door het minis terie van landbouw en de Neder landse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren. „Dat laatste Onderzoek op pelsdieifokkerij: betekent geenszins, dat de objecti viteit en betrouwbaarheid van het onderzoek in twijfel kan worden getrokken", aldus Spelderholt-di- recteur prof. ing. A. A. Jongebreur. Hij zei dat de pelsdierenhouderij in ons land in omvang groeit. „Voor dit jaar zal de verwachte pel- zenproduktie van nertsen tussen de 1,3 en 1,4 miljoen bedragen. En voor blauwvossen rond 85.000. De produktiewaardë bedraagt onge veer 120 miljoen gulden". Dr. De Jonge zei dat het pelsdie- renonderzoek zich richt op de voe ding, huisvesting, verzorging en het welzijn van de nertsen. De blauwvossen komen nog aan de beurt. Dat onderzoek loopt nog. Op de proefaccommodatie bij het Spelderholt zijn 800 nertsen en 200 blauwvossen ondergebracht. Uit het onderzoek blijkt dat nert sen in gevangenschap gemiddeld 15 procent aan stereotiep gedrag besteden. Bijvoorbeeld: steeds on afgebroken rennen langs hetzelfde paadje, steeds in de kooi over de kop of rennen. „De helft van de dieren vertoont meer dan eejn uur per etmaal stereotiep gedrag ofwel 25 procent van de tijd dat het dier wakker is. Daar staat 30 procent van de dieren tegenover die hele maal geen stereotiep gedrag verto nen", aldus De Jonge. Volgens dr. De Jonge zijn er tal van oorzaken voor dit stereotiep gedrag: bewegingsvrijheid, kooi- grootte, stress, verveling, erfelijke aanleg of de voerwagen die in aan tocht is. Apathisch gedrag speelt volgens De Jonge geen rol van be tekenis op de nertsfarm. „Het on derzoek heeft tot dusver zwakke plekken aangetoond in het gangba re huisvestings- en verzorgingssys teem. Er wordt gezocht naar een beter, economisch haalbaar sys teem". Ook het doden van de nertsen is op diverse nertsenfarms bekeken. De dieren worden gedood met uit laatgassen, een mengsel van kool monoxide en kooldioxide. De die ren worden daartoe in een kist ge daan waarin gas wordt gepompt. „Op een farm bleken alle dieren na een minuut dood te zijn, terwijl op een andere farm na vijf minuten nog niet alle dieren dood waren", stelt het rapport. Dr. De Jonge: „Uitsluitend kool monoxide werkt sneller. Wij zullen dit dan ook propageren". De nert sen en blauwvossen worden, als het om de vacht is begonnen, op een leeftijd van een half jaar ge dood. Fokdieren mogen drie tot vier jaar oud worden. De kadavers, na het villen, gaan naar een des tructiebedrijf. Het nertsenvet wordt gebruikt in de parfumindus trie en van de rest wordt diermeel voor de voederindustrie gemaakt, liet dr. De Jonge desgevraagd we ten. MADRID - Op de trap van het koninklijk paleis in Madrid poseren koningin Beatrix en prins Claus samen met het Spaanse koninklijke paar en hun twee kinderen.'Van links naar rechts: prinses Christinaprins Claus, koningin Sophia, koningin Beatrix, koning Juan Carlos en prinses Elena. (foto anp> MADRID (GPD) - Koningin Bea trix heeft op de eerste dag van haar staatsbezoek aan Spanje van ko ning Juan Carlos de Orde van het Gulden Vlies ontvangen. De Ne derlandse koningin is de eerste vrouw aan wie deze onderschei ding wordt uitgereikt. De Spaanse Orde van het Gulden Vlies wordt algemeen beschouwd als de hoog ste orde ter wereld. Koningin Beatrix droeg de ver sierselen van het Gulden Vlies met zichtbare trots tijdens het galadi ner dat haar en prins Claus giste ren werd aangeboden door koning Juan Carlos en koningin Sóphia. In haar rede tijdens het staatsban ket legde de Nederlandse koningin grote nadruk op het Spaanse lid maatschap van de Europese Ge meenschap., De koningin zag voor Spanje een bijzondere rol wegge legd binnen de EG. "In menig op zicht fungeert uw land als een Staatsbezoek aan Spanje 'historische verzoening' kruispunt van Europese wegen naar andere gebieden en culturen. Het verbindt ons werelddeel met het Afrikaanse continent en ligt op de doorgang van het oosten naar de Atlantische Oceaan". Historie en relatie tussen Spanje en Nederland kwamen ook uitvoe rig aan bod tijdens een 'academi sche zitting' in het door Philips II gebouwde monumentale klooster paleis El Escorial. Het bezoek van de Nederlandse koningin aan dit paleis, waar Philips II - de Spaanse koning tegen wie de Nederlanden in 1568 in opstand kwamen - be graven ligt, wordt door de Spaanse pers vrij algemeen gezien als een gebaar van 'historische verzoe ning'. Een magnifiek orgelconcert op het vier fronten (15000 registers en 5000 pijpen) grote orgel van het Es corial vormde de inleiding tot een beschouwing over de Tachtigjarige Oorlog. Die, in de Spaanse geschie denis bekend als een wat uit de hand gelopen 'rebellie', werd weer tot hedendaagse werkelijkheid verheven in de redes van een Spaanse en een Leidse historicus, namelijk H.L. Wesseling. Vandaag zouden prins CLaus en koningin Beatrix een bezoek bren gen aan het Spaanse parlement en de stad Toledo. Veroorzaker gasexplosie 4 doden zwakzinnig UTRECHT (ANP) - "Verdachte is eigenlijk een heel aardige en zieli ge man", zo vatte officier van justi tie mr G. Th. Hofstee gisteren voor de Utrechtse rechtbank het rap port samen van de psychiatrische observatiekliniek Pieter Baancen- trum. Een 55-jarige man uit Woer den stond gisteren opnieuw te recht vanwege het veroorzaken van een gasontploffing in januari van dit jaar, waarbij vier mensen om het leven kwamen. De rechts zaak was in mei verdaagd in af wachting van een psychiatrisch onderzoek. "Sterk verminderd toereke ningsvatbaar", zo concludeerden de psychiaters van het Pieter Baancentrum. "De verdachte staat in feite op een zwakzinnig niveau", aldus de officier van justitie. Hij achtte wel bewezen dat de man in het huis van zijn kort daarvoor overleden buurvrouw de gaskraan had opengedraaid en de slang van het fornuis had losgekoppeld, zo dat de woning volstroomde met gas. Dat leidde tot de fatale ont ploffing waarbij de Marokkaanse familie die boven woonde om het leven kwam. Volgens mr Hofstee was het de bedoeling van de man een einde aan zijn leven te maken. Voor het zover kwam verliet hij echter het huis van zijn buurvrouw. "Het overlijden van zijn buurvrouw was voor de verdachte niet minder dan een ramp. Mede dank zij haar had hü zich na de dood van zijn ouders staande kunnen houden. Het mo tief voor zijn daad was niet crimi neel", aldus mr Hofstee, die daar mee de conclusies uit het psychia trisch rapport overnam. Hij eiste twee jaar gevangenis straf plus voorwaardelijke tbr, op voorwaarde dat de man zich laat opnemen in De Gaarshof in Baarle- Nassau, een inrichting voor be schermd wonen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. DEN HAAG (GPD) - Bij het minis terie van buitenlandse 2aken werd er wel even geknarsetand, maar toch is de kogel door de kerk: Ne derland stapt uit Unifil, de 'strijd macht' van de Verenigde Naties in Libanon. De Veiligheidsraad zal op 19 oktober waarschijnlijk positief beslissen over verlenging van het mandaat met nog eens zes maan den. Maar Nederland haakt, als enige, af. De ruim 150 vrijwilligers van de Nederlandse Unifil-com- pagni£ gaan eind oktober naar huis. Het is, om met Unifillers te spre ken, een zooitje in Zuid-Libanon. Diverse groeperingen bestrijden door Hans Geleijnse elkaar op leven en dood. Het gere gelde Libanese leger heeft geen en kel gezag en Israëlische troepen trekken, gesteund door christen milities van generaal Lahat, voort durend het Nederlandse gebied in voor 'veiligheidsacties' tegen mos lim-strijders van de Amal-bewe- ging. De kogels floten Neerlands hoop in Libanon elk etmaal weer om de oren. Zes maanden lang hebben de blauwhelmen in Zuid-Libanon weinig meer kunnen doen dan dekking zoeken in hun kampe menten en vervolgens de inslagen van kogels, granaten en raketten tellen. Van hun eigenlijke VN-taak, het vormen van een buffer tussen strijdende partijen en controle over het gebied, kwam niets meer terecht. De zorg voor het eigen hachje stond voorop. Ga daar'maar aan staan, als je niet de bevoegd heid en de geschikte wapens hebt om je te verdedigen. Toch heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) tot het laatste moment overwogen op nieuw akkoord te gaan met nog maals een periode van een half jaar. Eind vorige maand, tijdens de Algemene Vergadering van de VN in New York, liet hij Nederlandse verslaggevers nog weten niets te voelen voor weglopen uit het Uni- fil-verband terwijl de andere lan den wel hun aandeel blijven leve ren aan de VN-vredesmacht. Prestigevelies Van den Broek heeft het in deze kwestie echter moeten afleggen te gen zijn collega van defensie De Ruiter. Bij de afweging van het vei ligheidsrisico voor de Nederlandse Jan Soldaat tegen mogelijk inter nationaal prestigeverlies kon Van den Broek niet langer overtuigen. De bewindslieden zouden zich bij een mogelijk verlies van mensenle vens niet afdoende meer kunnen verdedigen tegenover verwijten van de volksvertegenwoordiging. Bij Defensie was men er al lange tijd van overtuigd dat, gelet op de almaar verslechterende veilig heidssituatie in Zuid-Libanon, de Nederlandse dienstplichtigen uit Zuid-Libanon weg moesten. Maar Buitenlandse Zaken vreesde dat de overige Unifil-landen de Neder landse 'angsthazerij' weinig op prijs zouden stellen; het voortbe staan van de enige VN-vrédes- macht zou vanwege een mogelijk sneeuwbaleffect op het spel staan. En dat terwijl de Verenigde Naties zijn veertigjarig jubilieum her denkt. Maar De Ruiter kreeg zijn zin. Het 'we moeten blijven'-front op Buitenlandse Zaken brokkelde de afgelopen maanden af, de Defen sielij n kreeg de overhand. Er is im- rriers, om met een woordvoerder van Buitenlandse Zaken te spre ken, geen enkel uitzicht op verbe tering van de situatie in Zuid-Liba non, integendeel. En had Van den Broek, samen met De Ruiter, in ju ni dit jaar al niet aan het parlement geschreven, dat voortzetting van Unifil onmogelijk werd als de Ne derlandse VN-soldaten weinig Al vrijwel direct na aankomst in Libanon-1979- begon de Nederlandse eenheid van Unifil met patrouilles. (foto gpd) meer konden doen dan zorgen voor hun eigen veiligheid? De rekening die rond Unifil kan worden opgemaakt, ziet er dan ook troosteloos uit. Sinds Nederland op 14 maart 1979 ruim 800 man schappen van het 44ste pantserin- fanteriebataljon onder het VN- commando in Libanon stelde, zijn negen militairen om het leven ge komen, tien raakten zwaar ge wond, van wie er drie blijvend li chamelijk letsel aan hebben over gehouden, terwijl de Verenigde Naties ook nog eens voor zo'n 45 miljoen gulden bij Nederland in het krijt staat. Inmiddels is er van vrede in Libanon, waaraan de VN- macht een bijdrage zou moeten le veren, nog steeds geen sprake. 'Oorlogservaring' Aan de positieve kant staan de 'oorlogservaring' die ruim 8000 Ne derlandse militairen de afgelopen zes jaar in Libanon hebben opge daan, de bijbehorende blauwe ba retten en onderscheidingstekens en de waardering van de bevolking voor Nederlandse militairen, die langé tijd konden zorgen voor 'een oase van rust in een heksenketel', aldus een diplomaat. Alleen in de eerste periode kon Unifil zijn taak enigszins succes vol, zij het onder moeilijke omstan digheden, uitoefenen. Infiltratie van Palestijnse commando's via Is- raëls noordgrens werd bemoeilijkt, zij het niet volledig onmogelijk ge maakt. Maar daaraan kwam een eind toen de Israëli's in juni 1982 opnieuw Libanon binnenvielen. In september '82 kondigde het kabinet al aan, dat vanwege de ge wijzigde omstandigheden het Uni- fil-bataljon zou worden ingekrom pen. Het aantal incidenten tussen de strijders van christen-majoor Hadad, zijn Israëlische bescherm heren en Unifil nam hand over hand toe. Alleen Amerikaanse druk heeft toen voorkomen dat Ne derland zich geheel uit Unifil te rugtrok. Op 21 oktober '83 werd Dutch- batt vervangen door wat genoemd werd 'de symbolische presentie' van een compagnie, in totaal onge veer 150 man, uitgerust met licht materieel. De gewijzigde krachts verhoudingen in Libanon, waar de Palestijnen vrijwel verdwenen en de burgeroorlog elke vorm van centraal gezag tot een lachertje maakte, zorgden ervoor dat ook het aanblijven van de compagnie al snel ter discussie werd gesteld. De Israëlische terugtrekking uit Libanon zorgde ervoor dat het VN- mandaat in oktober '84 en april '85 opnieuw werd verlengd. De Twee de Kamer stemde er voortdurend mee in, zij het dat de maars en mit sen steeds krachtiger werden. Het besluit er definitief uit te stappen, zal daarom op weinig weerstand stuiten in de volksvertegenwoordi ging. De 'United Nations, Int.erim For ce in Lebanon' moet na zes jaar zonder Nederland verder. De ande ren, Frankrijk, Ierland, Noorwe gen, Finland, Fiji, Ghana en Nepal, 'betreuren' dat, zo hebben zij via de VN laten weten, maar zullen wel doorgaan. Als doekje voor. het bloeden is er het Nederlandse aan bod om vijftien man militaire poli tie op het VN-hoofdkwartier in Na- kura achter te laten. De VN heeft nog niet gereageerd. 'Het was een beslissing die pijn deed', aldus de eerder aangeduide Nederlandse di plomaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5